Trio Shilkov, Ericsson, Gontcharenko té snel voor Broekman en De Graaff Brinkman versloeg Mehagnoul met zes lengten bij Kraantje Lek Ongeregeldheden bij Canada-Italië en Tsjechoslowakije-Polen Olympisch record 5000 m. zestien maal verbeterd Snelle Russen Medailles voor de rapste rijders De Graaff soepel door de bocht Weer vele successen voor Russen in Cortina I Unger mag in Cortina niet meer fluiten Zestien maal Volgens verwachtingen Springen en rijden Russinnen superieur Shilkov de snelste De Nederlanders Reuzeslalom MAANDAG 30 JANUARI 1956 Shilkov, Olympisch kampioen op de 5000 meter. Reeds direct na de start aan de Zande rijvaart reed het pe loton in een hoog tempo op de eerste hindernis af en in het rulle zand en de smalle bospaden werd de bont gekleurde troep uitgerekt tot 'n lange sliert. Een defi nitieve afscheiding kwam er al na enkele kilometers, toen Brinkman, A. van Witten, Niesten, Mehagnoul, Van Duin, Ruttenberg, Pos en Stroomer een kopgroepje vormden. Favorieten als de Beverwijker J. Hofland en de Haarlemmer Adrie Voorting waren toen al door pech van het strijdtoneel ver dwenen. De acht leiders liepen steeds verder uit en van hen deed Van Wetten nog een moe dige poging om alleen aan de finish te ar riveren, maar zijn mede-koplopers lieten hem niet gaan. Voor Pos werden de gele verde krachtsinspanningen in de kopgroep teveel en in de voorlaatste ronde kon ook de jonge IJmuidenaar Van Duin, die zich als nieuweling in dit gezelschap overigens best geweerd heeft, het hoge tempo niet meer volhouden. Brinkman uit Rotterdam, die winnaar werd van de cross, bij zijn tocht door het mulle duinzand. Van de zes overgebleven koplopers ver overde Brinkman in de laatste ronde een kleine voorsprong en behield deze tot de eindstreep. Van Wetten werd door pech getroffen en kon op een leeglopende band nog de zesde plaats bemachtigen. De uitslag luidde: 1. Brinkman (Rotter dam) circa 30 kilometer in 56 min. en 34 sec.; 2. Mehagnoul (Amsterdam); 3. Nies ten (Beverwijk op 20 sec.; 4. Stroomer (Wijk aan Zee); 5. Ruttenberg (Soest); 6. A. van Wetten (Noordwijkerhout); 7. op 1 min. 20 sec. Kuitwaard (Velsen); 11. Van Duin (IJmuiden); 16. Koper (Zandvoort); 25. Van Weeren (Haarlem). Clubklassering: 1. Kennemerland 14 punten; 2. Swift 25 punten; 3. De Pedaal ridders 65 punten. De internationale ijshockeybond heeft J bepaald, dat de Duitse scheidsrechter Unger geen wedstrijd mag leiden in de finale-groep van het ijshockeytournooi. Dit besluit werd genomen nadat de bond een Canadees protest had ontvan- gen tegen de wijze waarop Unger de ontmoeting Canada-Italië had geleid. Ook andere teams hadden zich beklaagd over de Duitser, die zij voor zijn taak l onbekwaam achtten. Grishin, gouden medaille op de 500 meter. Gratch, zilver op de korte afstand. Later zou blijken dat hij en Broekman zich op de 5e plaats hadden genesteld van de wereldranglijst op dit nummer. Reeds had De Graaff de aandacht van de deskun digen getrokken, toen hij in Davos zo'n voortreffelijke 10.000 meter had afgelegd. Nu kv/3m hij ineens in het licht van de topklasse te staan. Met Kees Broekman vormt hij thans op de Nederlandse rang lijst een klasse apart. Het nieuwe Olympi sche record van Kuhnert ging in zijn han den over, maar slechts 10 minuten heeft hij dit record in zijn bezit gehad, want Shilkov deed er nog 12 seconden minder over. Gontsjarenko noteerde in de 6e rit 7 min. 57,5 seconden en op dat moment was De Graaff nog derde op de lijst van de uitslagen. Sigge Ericsson zorgde er voor, dat de hoop op een bronzen medaille voor Nederland, de bodem werd ingeslagen. Jo- hannesen, de winnaar van de 5000 meter bij de wereldkampioenschappen in Mos kou, bleef ruim twee seconden boven de tijd van De Graaff. Na 3000 meter was de tijd van Broekman, die na enkele ronden Andersen reeds had losgereden, een fractie van een seconde boven die van het duo Dahlberg-De Graaff. Broekman had al spoedig in de gaten, dat hij een schema van 7 min 56 seconden niet kon halen. Met inspanning van alle krach tij en dankzij ook zijn gelijkmatige slagen over de rechte einden, zorgde hij ervoor ronden van minder dan 39 seconden te la ten noteren. In de laatste twee ronden moest hij boeten voor het te snelle begin op dit moeilijker glijdende ijs. Andersen werd weliswaar op grootse wijze versla gen, maar ook Broekman was nog juist boven de acht minuten grens gebleven, waardoor hij tezamen met De Graaff op de vierde pTa'atè terecht kwam. Gerard Maarse kwam op 8 min. 11.1 sec. uit, een aanzienlijke verbetering van zij'n persoonlijk record, dat sedert Davos van dit jaar op 8 min. 21.9 sec. had gestaan. En de vierde man, Jeen van den Berg, die als laatste en onder de minst gunstige omstan digheden reed, noteerde toch nog 8 min. 19.1 sec., een verbetering van zijn record van Davos met 4.7 sec. De Nederlandse prestaties zijn zondag zeer goed geweest, al speelde in de avond uren daar doorheen de lichte teleurstel ling, dat noch Broekman noch De Graaff on een medaille beslag heeft'kunnen leg- Het Olympisch record op de 5 km stond op naam van Andersen met een tijd van 8 min. 10.6 sec., vier jaar geleden in Oslo gemaakt. Zeker, alle omstandigheden in Misurina werkten mee, dat deze recordtijd zou worden verbeterd, maar dat niet min der dan 16 van de 46 rijders op de uit slagenlijst zouden komen te staan, met een tijd welke beneden dat Olympisch record lag, mag toch wel een overtuigend bewijs heten, hoe goed de topklasse van de inter nationale hardrijderswereld de laatste jaren is vooruitgegaan. De uitslag luidde: 1. Shilkov, Rusland, Olympisch kamnioen, 7.48,7 (nieuw Olym pisch record); 2. Ericsson. Zweden 7.56 7; 3. Goncharenko, Rusland 7.57,5; 4. De Graaff, Nederland en Broekman, Neder land 8.00.2; 6. Aas, Noorwegen 8.01,6; 7. Dahlberg, Zweden 8.01.8: 8. Johannesen. Noorwegen 8.02.3; 9. Kuhnert, Duitsland 8.04.3; 10. Seiersten, Noorwegen 8.06.4; 11. Andersen, Noorwegen 8.06.5; 12. Sjoelin, Zweden 8.06,77; 13. Kolar, Ts.iechoslowakije 8.08,9: 14. Hickey, Australië 8.10,0; 15. Cronshey, Engeland 8.10.1; 16. Sakunenko, Rusland 8.10.5; 17. McNamara, Amerika 8.10.6 (Olympisch record 1952); 18. Maarse. Nederland 8.11,1; 19. Yakimov, Rusland 8.12,6; 20. Jaervinen. Finland 8.13,7; 21. Avery Brundage, voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité, reikt de bronzen medaille uit aan de Noor Gjestvang, die met 41 sec. beslag legde op de derde plaats op de 500 meter. In het midden de Rus Grishin, die het goud kreeg (40.2). Naast hem een andere succesvolle Rus, Gratch, die de zilveren medaille in de wacht sleepte met 40.8. Salomaa, Finland 8.14,3; 22. Andersson, Zweden 8.16,9; 23. Yung Chang, Zuid- Korea 8.17,6; 24. v. d. Berg, Nederland 8.19,1; 25. Tynkkynen, Finland 8.19,9. Er waren 46 rijders. Tijdens de wedstrijd tussen Canada en Italië gingen de spelers elkaar op het ijs te lijf. De Canadezen konden het namelijk niet verkroppen dat zij, die eerder Oosten rijk met dubbele cijfers hadden verplet terd, Italië, versterkt met zeven Canadezen, niet spelenderwijs onder de knie konden krijgen. Af en toe hadden de Italianen zelfs over wicht. Toen in die periode de twee ploegen slaaks geraakten en toeschouwers zich in de strijd wilden mengen, trad de politie op. Agenten hielden de opgewonden toeschou wers van het ijs. De uitslag van de wed strijd CanadaItalië was 3-1 (1-1, 0-0, 2-0). De Duitse ploeg heeft de overwinning van zeven-nul op Oostenrijk te danken aan de .grotere vastberadenheid. In de eer ste periode mocht Endres een penalty 'he men wegens een overtreding van Potucek, maar hij miste. In de veertiende minuut maakte hij zijn fout goed door de score te openen. Even later moest Potucek voor goed de baan verlaten na een botsing met de Duitse doelman waarbij hij gekwetst werd. In de tweede periode hadden de Duit sers voortdurend het initiatief in handen. "Dittrich zorgde voor het tweede doelpunt. De derde periode stortte de tegenstand van de Oostenrijkers ineen en de Duitsers kon den zonder veel moeite de score tot 7-0 opvoeren. De eindstand van groep A van het ijs- hockevtournooi luidt: Canada 3 3 0 0 6 30-1 Duitsland 3 1 1 1 3 9-6 Italië 3 0 2 1 2 5-7 Oostenrijk 3 0 1 2 1 2-32 De kwalificatiewedstrijden van het Olym pisch yshockeytoernooi zijn vrijwel geheel volgens verwachtingen verlopen. In de drie gevormde groepen hebben de twee landen met de beste reputatie zich zonder veel moeilijkheden in het eindtoernooi geplaatst, waarin dus totaal zes landen zullen uit komen. Dit zijn uit groep A: Canada en Duitsland, uit B: Tsjechoslowakije en de Verenigde Staten, uit groep C: Rusland en Zweden. Met een plaats in het troosttoer- nooi moesten genoegen nemen: Italië, Oostenrijk, Polen en Zwitserland. Wat de finalegroep betreft, zal de be langstelling zich in de komende dagen voornamelijk concentreren op de verrich tingen van Canada, dat, behalve in 1936, toen Engeland de gouden medaille ver overde, alle Olympische toernooien won en op die van Rusland, de wereldkampioen van 1954 en houder van het Europees kam pioenschap 1955 Hoewel de strijd om de titel zeer waarschijnlijk tussen de ploegen van deze beide landen zal gaan is de mo gelijkheid op een werkelijke beslissings wedstrijd niet groot. Er wordt een normale competitie gespeeld. Bij een gelijk aantal punten beslist het doelgemiddelde. Ook de ijshockeyontmoeting Tsjechoslo- wakije-Polen is niet zonder incidenten ver lopen. Het straf bank je kreeg geregeld be zoekers, maar dat was nog niet het ergste. Even voor het einde bewerkte de Poolse speler Wrobel met de stick zijn tegenstan der Prosek, zodanig, dat deze gewond van het ijs moest worden gedragen Overigens hebben de Tsjechen een verdiende over winning van 18-3 op de Polen behaald. De wedstrijd tussen de ploegen van Amerika en Polen is door de Amerikanen met 4-0 gewonnen. De tussenstanden waren 1-0, 0-0, 3-0. De eindstand van groep B luidt: Tsjechoslowakije 2 2 0 0 4 12-6 Verenigde Staten 2 10 12 7-4 Polen 2 0 0 2 0 3-12 groep. In groep C van het ijshockeytournooi heeft Rusland zondagavond met 10-3 van Zwitserland gewonnen. De tussenstanden waren 4-1, 2-0, 4-2. Ook de Zweden waren sterker dan de Zwitsers (6-5) De eindstand van groep C luidt: Rusland 2 2 0 0 4 15- 4 Zweden 2 1 0 1 2 7-10 Zwitserland 2 0 0 2 0 8-16 De achtste cycle- cross van Kraantje Lek, die zondagmid dag door de Haar lemse sportvereniging „De Kampioen" op het landgoed „Els- wout" in Overveen werd gehouden, is voor de tweede ach tereenvolgende maal gewonnen door de Rotterdammer Brink man. Met zes lengten voorsprong op de Amsterdammer Me hagnoul ging Brink man bij het viaduct over de eindstreep. De clubprijs de „Lou Braakman-be ker" bleef in het bezit van het Bever wij kse „Kennemer land", dank zij Nies ten, Stroomer en Kuitwaard, die de derde, vierde en ze vende plaats bezet ten. te zien gaf van 623 meter, de poortjes plaatsen niet minder dan 69. Zo lag er zon dagmorgen een parcours gereed, dat aan de deelnemers de hoogste eisen stelde. Met de skilift zweefden bijna 100 deel nemers uit 29 landen landen naar de top van de Faloria. De twintigjarige Oosten rijker Toni Sailer kon zich 2% km in tome loze vaart staande houden. En dat niet alleen. Met grote zekerheid vond hij overal het snelste spoor. Op het technisch moeilijkste gedeelte van de race boekte hij zijn grootste winst. Zijn landgenoten Molterer, Schuster en de Franse kampioen Duvillard, waren hem voorgegaan met tijden variërend van 3 min. 6,3 sec. tot 3 min. 8,5 sec.. Met een tijd van 3 min. 0,1 sec. was Sailer meer dan vijf seconden onder die van zijn grote rivaal, Molterer, gebleven. Deze prestatie was onaantastbaar. Toen er boven op de Faloria, nog 77 deelnemers aan de start moesten worden geroepen, renden de verslaggevers al naar hun tele foon en telextoestellen en werd Sailer zij het officieus reeds als Olympisch kampioen langdurig door zijn landgenoten gehuldigd. De talrijke Duitse bezoekers juichten nog wel de prestaties van Lanig (zevende) en Behr (achtste) toe, maar de Oostenrijkse triomf, de eerste drie plaatsen voor Sailer, Molterer en Schuster en de zesde plaats voor Hinterseer de Fran sen Duvillard en Bozon werden respectie velijk vierde en vijfde was al niet meer te overtreffen. De thans tot de tweede categorie behorende Amerikanen, Zweden, Zwitsers, Noren en Finnen mochten zich nog in enige belangstelling verheugen, maar toen de laatste Italiaan was binnen- gezwenkt, verlieten de supporters het zon nige toneel van de strijd. Russen (de eerste Rus eindigde op de 44ste plaats), Span jaarden, Turken, IJslanders, Grieken en Libanezen werden bij het eindpunt alleen nog door enkele officials verwelkomd. Bij schitterende weersomstandigheden is voor 20.000 toeschouwers het springen voor de combinatie afgewerkt. Winnaar werd de Rus Moschkin met 220 punten (75,50 en 77 meter). Het klassement luidde verder: 2. Stenersen (Noorwegen) 218,5 pnt. (73 en 74 meter); 3. Eriksson (Zweden) 216 pnt. (72,50 en 72,50 meter); 4/5. Yoshizawa (.Japan) 214 pnt. (76,50 en 74 meter) en Seppschiffner (Oostenrijk) 214 pnt. (73,50 en 73 meter). Drie Amerikanen hebben zondag na de verplichte figuren, die de kunstrijders moesten afwerken en flinke voorsprong ge nomen in de algemene rangschikking. De stand was na vijf verplichte onderdelen: 1. H. Jenkins (Amerika) 852.2 punten; 2. Robertson (Amerika) 840.1; 3. D. Jenkins (Amerika) 837,3: 4. Giletti (Frankrijk) 822,5; 5. Divin (Tsjechoslowakije) 788,5. Bij de 10 km cross voor dames hebben de Russinen beslag gelegd op het goud en het zilver, maar de bronzen medaille kaap te de meervoudige Zweedse kampioene Sonja Edstrom weg. De Finse meisjes kwa men pas op de vijfde en zesde plaats. Tekenend voor de belangstelling bij deze spelen was, dat zich tien minuten voor het begin van de cross voor de dames welge teld twintig betalende bezoekers op de tri bune, waar start en finish te zien waren, bevonden. Met een tussenruimte van der tig seconden gaf de starter de 39 deelneem sters uit negen landen door een gemoede lijk schouderklopje het vertreksein. Van de tijdcontrole op de vijf kilometer werd de verbluffende tijd gemeld voor de Russische Radja Eroschina: 17 min. 51.- seconden. Zwedens Sonja Edstrom bleek slechts een seconde langer nodig te hebben gehad. Wereldkampioene Ljubovj Kozyreva legde het eerste traject echter af in slechts 17 min. 47 sec. Aan de totaaltijd van dit 27-jarige meisje (38 min. 11 seconden) kon alleen haar landgenote Eroschina met vijf seconden verschil tippen. Sonja Edstrom had slechts twaalf seconden langer nodig dan de nieuwe Olympische kampioene Misurina heeft, met de voor-OI'ympische wedstrijden van Davos alle statistieken van eind 1955 volkomen door elkaar gegooid en cracks, die jarenlang tussen de twintig beste rijders van de wereld hebben be hoord, zijn zover gezakt op de ranglijsten, dat ze eigenlijk reeds uit de belangstelling zijn verdwenen. Shilkov was zeer snel begonnen. Zijn tegenstander, de Amerikaan Mc Namara, kwam in het spel niet voor. De man uit Leningrad begon met enkele rondjes van 35.5 seconden en toen hij 3000 meter had afgelegd wezen de chronometers een tijd van 4 min. 38,2 sec. aan, slechts 0,2 sec. meer dan in de rit van 9 januari 1955, toen hij in Alma Ata het wereldrecord op 7 min. 45.6 sec. had gebracht. Op de laatste 2000 meters bleef hij voortdurend in de buurt van de 38 seconden, enkele malen zelfs daarboven en dat is de reden waarom hü in Misurina er niet in geslaagd is zijn wereldrecord nog scherper te stellen. Wim de Graaff in actie tijdens zijn race op de 5000 meter in Cortina d'Ampezzo Een uitstekend gereden race overigens die hem met Kees Broekman de t elch vierde en vijfde plaats opleverde met 8.00.2. Op de achtergrond de Zweed Dahlberg, die 8.01.8 nodig had voor de vijf kilometer. Kuhnert, de verrassing van Davos, was in de eerste rit begonnen met een tijd van 8 min. 4,3 sec., waarmede hij onmiddel lijk het Olympisch record van Oslo ver beterde. In de derde rit reed Olie Dahlberg tegen Wim de Graaff. Dahlberg begon zeer snel met ronden welke tot aan de 3000 meter beneden de 38 seconden lagen. Wim de Graaff, die voortdurend 20 meter ach terstand had, maar niettemin goed vol hield, lette scherp op. Toen de 4000 meter waren gepasseerd vertoonde de Zweedse jongen plotseling een scherpe inzinking. Zijn rondentijden stegen snel, 38,6 secon den, 39,2 en in de voorlaatste ronde zelfs 39,6 sec. Tweemaal raakte hij uit zijn ba lans en kwam bijna ten val. De Graaff voelde zijn kans en in de voor laatste ronde zorgde hij er voor, dat hij gelijk met zijn tegenstander kwam te lig gen. Die laatste 400 meter werd een triomf voor de Rotterdammer en toen de elektri sche klok op de 8 minuten stilstond (slechts 0,2 sec. bleek de werkelijke tijd boven deze grens te liggen) was onze land genoot de gelukkigste man van de wereld. Nog nooit had 'n Nederlandse rijder 'n der gelijke fantastische tijd gemaakt en met A sprong had hij zich omhoog gewerkt -v een der allerbeste rijders over de 5000 meter. De sportliefhebbers in Cortina d'Ampezzo hebben een uiterst enerverend week einde beleefd van de Olympische Winterspelen. Een weekeinde, waarin weer diverse gouden, zilveren en bronzen medailles werden toegekend aan sport lieden, die de besten onder de besten waren. Zaterdag werd er - zoals wijl reeds berichtten - ook met het hardrijden op de schaats op het meer van Misurina begonnen. Op de 500 meter evenaarde daarbij de Rus Grishin het wereldrecord, dat hij zes dagen daarvoor op hetzelfde ijs had gevestigd en maakte dus bij deze gelegenheid een nieuw Olympisch record: 40.2 sec. Hij kreeg voor deze prestatie tevens het Olympisch goud. Zijn landgenoot Gratch kreeg de zilveren medaille en de bronzen ging naar de Noor Gjestevang. Van de Nederlanders was Maarse (43.1 sec) de beste rijder. Broekman en De Graaff noteerden respectievelijk 44.2 sec en 44.9 sec. Op de 5000 meter ontging de Nederlanders op het nippertje het Olympisch brons. De Graaff en Broekman deelden op dit nummer de vierde en vijfde plaats met 8.00.2, waarmede zij niet ver achter bleven bij de Rus Gontcharenko, die derde werd met 7.57.5. De Rus Shilkov bezette met de fraaie tijd van 7.48.7 de eerste plaats en mocht zich behalve Olympisch kampioen ook Olympisch recordhouder noemen. De reuzeslalom ^oor heren werd een geheel Oostenrijkse aangelegenheid. Toni Sailer kreeg de gouden medaille, Anderl Molterer de zilveren - hij deed maar liefst 6.2 sec langer over het traject - en Walter Schuster de bronzen. Het was de eerste drievoudige zege van de Winterspelen. Bij de tien kilometer lange cross country voor dames was het goud en het zilver voor Rusland en bet brons voor de Zweedse kampioene. De Finse meisjes, van wie men zoveel had ver wacht, bezetten de vijfde en zesde plaats. Eigenaardig genoeg waren er bier niet meer dan ongeveer honderd betalende toeschouwers Het kunstrijden, waarmede Zondag begonnen werd, leverde een geduchte voorsprong op voor de Amerikaanse virtuozen. Zaterdag: en zondag: gingen ook de ijshockeyers verder met hun veldslagen. In de finalegroep plaatsten zich Canada uiteraard mogen we wel zeggen Duitsland, Tsjechoslowakije, Amerika, Rusland en Zweden. Deze landenploegen spelen een hele competitie in de komende dagen. Bij de wedstrijd Canada-Italië was overigens niet te merken dat het een Olympische wedstrijd betrof. Er waren taferelen, die aan straatgevechten deden herinneren en het kwam zelfs zo ver dat de politie op het ijs moest komen om daar orde en rust te herstellen en opstandige toeschouwers uit het stadion te verwijderen. In de wedstrijd Polen-Tsjechoslowakije verloor een Pool zijn zelfbeheersing en sloeg een Tsjech dusdanig dat deze gewond van het ijs moest wor den gedragen en in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De 25-jarige Rus Grishin heeft zaterdag op de baan Misurina waarschijnlijk het hoogtepunt van zijn schaatsloopbaan be reikt: met een tijd van 40,2 seconde over de 500 meter, in de eerste rit gemaakt, behaal de hü niet alleen de olympische gouden medaille, maar evenaarde tevens het wereldrecord, dat hij op 22 januari op de zelfde baan in een min of meer onregel matig gestarte rit tegen zijn landgenoot Sergeyev op 40,2 seconden had gebracht. Een vrij stevige wind stond er op het rechte einde tegenover de eretribune en ook als de rijders de. laatste bocht ingingen ondervonden zij weerstand, welke de tijden ongetwijfeld op minder gunstige wijze moet hebben beïnvloed. Niemand twijfelde er na afloop van de ritten aan, dat bij windstil weer de 40 seconden zou zijn bereikt, iets dat enkele jaren geleden als ondenkbaar werd beschouwd. De verdeling van de me'dailles is vrijwel uitgekomen, zoals men had voorspeld, alleen de 18-jarige Noor Gjestvang, die pas voor het tweede jaar senior is, heeft zich tussen de Russische sprinters gedrongen. De tijd van 41 seconden leverde hem een bronzen medaille op, een tiende seconde sneller dan de tijd van Sergeyev, die met 41,1 sec. op de lijst staat. Die bronzen medaille van de Noor heeft overigens aan een zijden draadje gehangen. Hij kwam uit tegen de Italiaanse schaatskampioen Caroli en bijna maakte de drager van het Olym pisch vuur tijdens deze spelen een tweede fout. Hij had de binnenbaan geloot en moest bij de kruising zijn Noorse concur rent, die 'n veel betere sprinter is, voorrang geven. Het heeft een haar gescheeld of er was een botsing ontstaan. Behalve Broekman hebben de Nederlan ders zeker niet aan de verwachtingen vol daan. Dagen van te voren heeft Broekman zitten puzzelen om iets van zijn totaal pun- tenaantal van 187.702, waarmede hij als dertiende op de wereldranglijst van alle tijden over vier afstanden staat, af te krü- gen. Zün persoonlijke records op de 5.000 en 10.000 meter staan scherp, maar het is geenszins het geval met zün 500 en ook niet met zijn 1500 meter waarop hü binnen de 2.15 seconden kan komen. Hij reed tegen Werket en deze toverde hem drie valse sta-rts, waarvan twee met waarschuwingen, voor ogen. Toen voor de 4e keer 't pistool schot klonk, was Broekman een onderdeel van een seconde te laat weg en zo kreeg Werket, die de buitenbaan had, hem reeds voor het uitkomen van de eerste bocht te pakken. Welk een verschil tussen lange afstandrijder Kees Broekman met zijn typische glijstijl en de felle en driftige sprinter. Liever had Broekman tot slot de binnen- bocht gehad, maar niettemin reed hij de laatste 100 meter, die bij hem voor 4» de korte afstand van 70'n g»-°ot be" t'ende seconde van l||pR$F^' 'fcy zijn persoonlijk re- cord, dat sedert 25 Mj*januari 1953 op '43,3 stond in Da vos gemaakt, af knabbelde. Een ogenschijnlijk volkomen onbelangrijk feit, maar in werkelijk heid eën tijdwinst, 'welke 'hem in het' wereldklassementover de vier afstanden op de 12e plaats bracht,' waarbij' hij we reldkampioen Ericsson passeerde en nog slechts Andersen als enige niet-Russische rijder vlak voor zich in de rangschikking heeft. Gerard Maarse heeft teleurgesteld met zijn tijd van 43,1 seconde. Hij zelf geeft toe dat hij 42,6 seconden had moeten rijden, indien hij zijn hele voorbereiding voor dit seizoen niet zou hebben afgestemd op de drie andere afstanden. Met De Graaf ging het zelfs heel matig. Van de 45 deelnemers eindigde hij op de 42e plaats met 44,9 sec., 0.4 seconde boven zijn persoonlijk record, in de regen te Davos ontstaan, hetwelk hij onder deze veel betere omstandigheden had moeten verbeteren. Het eindklassement van de 500 meter luidde: 1. en Olympisch kampioen Grishin (Rusland) 40,2 sec. (nieuw Olympisch record) (evenaring wereldrecord); 2. Gratch (Rusland) 40,8; 3. Gjestvang (Noor wegen) 41.- (nieuw persoonlijk record); 4. Sergeyev (Rusland) 41,1; 5. Salonen (Fin land) 41.7; 6. Carow (V. St.) 41.8; 7. en 8. Hickey (Austr.) 41,9 (nieuw persoonlijk record) en Malmsten (Zweden) 41,9 (nieuw persoonlijk record); 9. en 10. Hamberg (Finland) (nieuw persoonlijk record) en Jaervinen (Finland) 42,2 (nieuw persoon lijk record); 22/23/24. Maarse (Ned.), Cittero (Italië) en Asasaka (Japan) allen 43,1 (nieuw persoonlijk record); 37/38/39. Ericsson (Zweden), Broekman (Ned.) (nieuw persoonlijk record) en Biel (Oost) allen 44,2; 43. De Graaff (Ned.) 44,9. De Italiaanse ski-autoriteit Menardi had voor de reuzenslalom voor de heren een gigantisch project uitgevonden. Daartoe had hij op de hellingen van de Faloria door middel van 800 dynamiet ontploffingen, 1200 kubieke meter rots laten verwijderen, 250 kubieke meter aarde laten wegrijden en ongeveer 160 bomen laten vellen. On langs lieten hü en zijn helpers op deze 2660 meter lange piste, die een hoogteverschil

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5