Zomerplan Haarlems Bloei in grote trekken klaar Nu „Don Giovanni" door de Nederlandse Opera Personeel Haarlemse posterijen bracht W. Flooren hulde ZAADHANDEL JAN ROOZEN Kort en bondig tuingereedschap Kosten tien mille minder dan het vorige jaar <=33rieven aan de redactie Amsterdamse Beurs Vele treinen Haarlem- Amsterdam-Uitgeest kregen vertraging „Diogé" vierde feest Santpoortse onverwacht vijftig mille rijker. Minder bloemenmeisjes, meer vlaggentooi Houtplein vlaggenzee Vijftien mille gevraagd Muziekleerlingen in „Domi" te Overveen Achternagezeten fietsers reden het water in Aanbesteding stads uitbreiding Haarlem-Oost Burgerlijke Stand van Haarlem ORANJE-FEEST MET TRIO JEAN COUPEUR RESTAURANT BRINKMAN Sport in 't kort l oi si Hw ei Diefstal met behulp van rood poeder opgehelderd MAANDAG 30 JANUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN I Dat de heer W. Flooren, employé 1 bij de P.T.T. te Haarlem, een bijzondere plaats ingenomen heeft bij de leiding van het Haarlemse postkantoor en bij de leden van het personeel, is zaterdagmiddag gebleken tijdens een bijeenkomst in de afdeling be stelling van het stations-postgebouw aan de Baljuwslaan, waarop hij afscheid heeft genomen van het staatsbedrijf wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd. Namens de directeur-generaal van de P.T.T. werd hem de afscheidspenning aan geboden en enige leden van het personeel hebben hun waardering uitgesproken voor de wijze, waarop de heer Flooren de be langen van het personeel heeft behartigd. Sedert enige dagen is het stations-post gebouw weer in gebruik, maar gereed is het nog niet. Er zal nog enige weken ge werkt moeten worden voor het gebouw officieel in gebruik genomen kan worden. Dat de cantine nog niet geopend is was jammer, omdat de heer Flooren in de loop der jaren zo veel aandacht heeft besteed aan de cantine en de exploitatie. Deze taak moet hij ook neerleggen en zijn opvolger voorzitter is geworden de heer P. Koomen, die de leiding had van de afscheidsbijeen komst. Wegens ziekte van de directeur van het postkantoor, de heer J. W. van Schaik, voerde de waarnemend directeur, de heer N. W. de Groot het woord, die memoreerde, dat de heer Flooren op 16 oktober 1912 zijn ambtelijke loopbaan begon in Overveen en dat deze van 1918 af in Haarlem werk zaam is. De aktiviteit van de heer Flooren heeft in de loop der jaren op allerlei ge bied gelegen. Voorts was de scheidende ambtenaar een goed mens en een goed collega. Het is te begrijpen, dat men hem met lede ogen ziet vertrekken. De Koningin heeft zijn verdiensten erkend door de toe kenning van de eremedaille in zilver, ver bonden aan de orde van Oranje Nassau in 1950 en de bedrijfsleiding heeft waardering voor de arbeid. Namens de directeur-gene raal der P.T.T. overhandigde de heer De Groot de afscheidspenning en namens het bedrijf een kalender. De heer J. C. Trommelen, chef van het stations-postgebouw aan de Baljuwslaan, besprak in het bijzonder de sociale taak van de heer Flooren en herinnerde er aan, wat deze voor een groot aantal leden heeft gedaan. Hij was de sociale contactman tus sen bedrijf en personeel. Steeds behartigde hij de belangen. Ook was hij voorzitter van de cantine. De omzet is in 1955 gestegen tot 21.000 (in 1954 11.000) en het gevolg is geweest, dat tot verfraaiing en verbete ring kon worden overgegaan. ADVERTENTIE Ook voor Spekstraat 5 - Telefoon 160G1 IJs op bovenleiding Een fikse ijsafzetting op de bovenleiding heeft vanmorgen gedurende enkele uren enige stoornis veroorzaakt in het treinver keer op het cirkelbaanvak Amsterdam- Haarlem-Uitgeest-Amsterdam. Van alle drie genoemde stations vertrokken de trei- men van ongeveer half zes af met vertra gingen variërend van tien tot dertig minu ten. Diverse anders doorgaande treinen op deze „ceintuurbaan" moesten nu tussen de betrokken stations heen en weer pendelen, waardoor er, vooral in het jachtige foren senuur (van 7.30-8.30) nogal wat extra- drukte van overstappende reizigers tenge volge had. Ook een trein van Rotterdam naar de hoofdstad moest in Haarlem ge keerd worden. Om ongeveer halfelf in de ochtend reden alle treinen weer normaal volgens de dienstregeling. Het Haarlemse Dillettanten Operette Ge zelschap „Diogé" heeft zaterdag- en zon dagavond in het gebouw van de HKB aan de Tempelierstraat zijn eerste twee feest avonden waarvan op zaterdag 4 februari nog een herhaling plaats zal vinden afge werkt. In zijn openingswoord, waarin hij alle aanwezigen hartelijk welkom heette, me moreerde voorz. J. Vander het feit, dat men onder het motto „op naar de 1500" bezig is aan een grootscheepse actie voor het aan werven van leden en donateurs. Elke aan brenger van een 25ste nieuw lid of idem donateur verdient daarmee een taart. Na deze inleiding kregen de artisten ge legenheid, hun kunnen te tonen. Vooral het duo Gerry en Ferry, liedjes met guitaar, oogstte veel bijval. Ook conferencier Henny Roeland, het duo „Tressiny Company" met moderne manipulaties en pianist Henk Steenkist (directeur van „Diogé"), wisten er de stemming bij de operette-liefhebbers in te brengen. Voorts werd er op beide avonden nog gekiend en was er tot be sluit een geanimeerd bal met muziek van „The Sunbeams". De heer Koomen bracht in herinnering hetgeen de heer Flooren had gedaan voor de cantine en als organisator van feesten (Sint Nicolaasbijeenkomst en boottocht) voor kinderen van leden van het personeel. Namens het bestuur der cantine overhan digde de heer Koomen een vulpen en na mens het jubileumfonds der P.T.T. een globe. Verder voerden het woord de heren J. van Roon, J. Kunkeler, R. Buitenhuis en Korsman, die de heer Flooren dank brach ten voor zijn sociale arbeid. De heer Bui tenhuis had zijn afscheidstoespraak op rijm gesteld, hetgeen op prijs werd gesteld. De dames uit de cantine boden bloemen aan. De heer Flooren kreeg tenslotte gelegen heid dank te zeggen voor de hem gebrachte hulde en de toehoorders een inzicht te geven van zijn loopbaan. Postaal Mannenkoor onder leiding van de heer P. J. Potgieser verleende deze middag medewerking. Zij won hoofdprijs in slagzinnen-wedstrijd „Komen de dames en heren koffie drin ken?", vroeg vanmorgen tegen twaalven mevrouw G. H. van de Leeuw-Maris ver baasd aan haar echtgenoot, toen deze met een gezelschap van zeker 25 personen aan de woning aan de Litslaan 5 te Santpoort verscheen. „Wij hebben een prijs van f50.000 ge wonnen" was de mededeling van haar man, waarop zij reageerde met een ongelovig: „Dood eng". Mevrouw Van der Leeuw had deelge nomen aan de prijsvraag van Blue Band. Gevraagd was, een slagzin in te zenden, waarop door ongeveer een half miljoen antwoorden van inzenders gereageerd was. De jury kwam tot de conclusie, dat de slagzin „De ochtendstond heeft het, maar Blue Band geeft het", de hoofdprijs ver diende. Mevrouw Van der Leeuw had deze slagzin ingezonden en kwam daardoor in het bezit van de hoofdprijs, een bedrag van f 50.000. De organisatoren van de prijsvraag heb ben de heer en mevrouw Van der Leeuw bij verrassing op de hoogte willen stellen van de uitslag. Tevoren was de vader van de heer Van der Leeuw ingelicht. Hij doet in verzekeringen en zijn zoon is bij hem werkzaam. Afgesproken werd, de zoon vanmorgen voor zaken bij Brinkman te Haarlem te laten komen. Daar vernam de heer Van der Leeuw jr. van de heer J. R. Koerselman, directeur van Van den Bergh en Jurgens te Rotterdam, dat mevrouw Van der Leeuw in het bezit was gekomen van de hoofdprijs. „Dat is binnen", merkte de heer Van der Leeuw, toch wel ietwat overdonderd, op. Hij kon natuurlijk nog niet meedelen wat hij en zijn vrouw met het geld gaan doen. Tenslotte vertrokken de prijswinnaar en de heer Koerselman, vergezeld door een aantal persmensen, naar de woning van de heer Van der Leeuw, waar diens vrouw van het grote nieuws op de hoogte gesteld werd. De winkelier van de familie Van der Leeuw ontvangt een prijs van duizend gulden. De plannen van Haarlems Bloei voor het komende somerseizoen zijn thans in hoofd zaak gereed. Wij hebben reeds eerder mee gedeeld, dat de bloemenmeisjes, die vorig jaar zoveel succes hadden, ditmaal weer van de partij zullen zijn, al is hun aantal dan, om praktische redenen, tot 25 terug gebracht. Verleden jaar circuleerde een vijftigtal van deze charmante jongedames met hun bloemenkorfjes door de gehele stad om de toeristen met hoofs gebaar een gratis narcis of tulp aan te bieden. De er varing heeft echter geleerd, dat dit in de buitenwijken weinig zin heeft. Daarom zullen de meisjes in hun fleurige rood-met- witte costuumpjes dit voorjaar hun activi teiten tot het centrum van de stad beper ken, waardoor men hun aantal tot 25 ver minderen kon. Zoals men weet-zijn er plannen, om deze ambassadrices van Haarlem-Bloemenstad ook enkele goodwill-reizen naar Düssel- dorf, Bonn en Keulen, en ook naar Brussel en Maastricht te laten ondernemen, waar zij, naar het zich thans laat aanzien, waar schijnlijk bij enkele gelegenheden officieel door de autoriteiten ter plaatse ontvangen zullen worden. Er is in dit verband zelfs sprake van een mogelijke ontvangst door „zeer hoge" autoriteiten, over wier namen en functies echter thans om voor de hand liggende redenen nog geen mededelingen gedaan kunnen worden. Een ander nieuwtje met betrekking tot de feesttooi van de Spaarnestad in bollen en zomerseizoen is, dat men behalve op het Stationsplein, nu ook op enkele andere pun ten in de stad vlaggendecoraties wil aan brengen. Met name het Houtplein zal, als de gemeenteraad hieraan zijn goedkeuring geeft, herschapen worden in een ware vlaggenzee, terwijl ook voor de Grote Markt een bescheiden versiering met toe fen vlaggen die aan de gevels van ver schillende panden zouden worden opgehan gen in het voornemen ligt. Er zal, in tegenstelling tot vorig jaar, geen licht- of ander monument op de Houtplein-verkeersrotonde verrijzen, maar wel is er een bescheiden plan tot illumina tie der voornaamste wegen en pleinen in het centrum in voorbereiding. Der traditie getrouw zal Haarlem ook weer deelnemen aan het jaarlijkse bloemencorso, waarmee om met een waarlijk representatieve praalwagen voor de dag te komen tel- kenjare enkele duizenden guldens gemoeid zijn. Verder worden er weer diverse muzi kale evenementen georganiseerd, waarover wij binnenkort nadere mededelingen hopen, te kunnen doen. Door het wegvallen van het monument op het Houtplein en de vermindering van het aantal bloemenmeisjes, heeft de stich ting Haarlems Bloei nu volgens haar be groting aanmerkelijk minder geld nodig dan voor de attracties die in 1955 georgani seerd werden. Toen vroeg en verkreeg men van de gemeente een krediet van 25 mille, nu verzoekt de stichting voor de verwezen lijking van al haar plannen slechts 15.000. B. en W. hebben over deze kredietaanvraag advies ingewonnen van de commissie voor de toekenning van subsidies uit de ge meentekas, die van mening bleek te zijn, dat met een bedrag van 10.000 zou kun nen worden volstaan. In tegenstelling tot dit advies is het col lege van B. en W. echter van oordeel, dat het door Haarlems Bloei aangevraagde be drag voor het beoogde seizoenprogramma alleszins redelijk te achten is. Het herinnert daarbij aan de geslaagde acties die de stich ting in het verleden realiseerde en aan de opmerking van enkele raadsleden, tijdens de behandeling v,an de vorige gemeentebegro ting in 1955 gemaakt, dat men het in goed vertrouwen aan Haarlems Bloei zelf moest overlaten, te bepalen hoe het zijn middelen besteden wil voor het verzorgen van de verschillende seizoen-attracties. B. en W. verklaren thans, deze zienswijze te delen en verzoeken de raad, mede gezien de be scheiden omvang van het gevraagde kre diet, de 15 mille beschikbaar te willen stellen. Door de muziekleerlingen van mejuf frouw Truus Smits werd zondagmiddag in gebouw „Domi" te Overveen een omvang rijk programma ten gehore gebracht. Het bestond overwegend uit instructieve mu ziek. De allereenvoudigste pianostukjes hadden daarop een plaats gekregen, maar ook werkjes, waarvoor men bij een uitvoe ring meer technische ontwikkeling en meer muzikaal begrip en intuïtie behoeft om het resultaat aanvaardbaar te doen zijn. Maar al bestond er dan een aanzienlijk verschil in de uitvoeringseisen, voor de muzikale vorming kunnen de eenvoudige en gecom pliceerder werken van evenveel waarde zijn. Zo zullen de dreumesen, die zondag middag de melodietjes van Nieland en Carse speelden, daarmee op hun niveau de handen net zo vol gehad hebben als de jongelui, die zich aan muziek van Schu mann, Chopin of Mozart waagden. Met grote vrijmoedigheid zetten de jong ste leerlingen zich aan de vleugel om hun stukjes te spelen, sommigen met aardig resultaat, anderen weer wat minder geluk kig. Van de grotere leerlingen, die na de pauze optraden, stonden de meesten echter voor een heet muzikaal vuur. Nog afgezien van correctheid van aanslag, pedaalge- bruik en frazering, was de ritmiek het zeer zwakke punt van de meeste voordrachten. Wie het best in dit opzicht voor de dag konden komen waren de vertolksters van Mozarts Fantasie in d en Chopins Wals in cis en de bekende Prelude in Des. Op deze middag hebben nog twee groep jes blokfluitleerlingen toegewijd spel laten horen en met genoegen zal men ook ge luisterd hebben naar de zangklas, die be schaafd enkele koorliederen vertolkte. P. ZWAANSWIJK (Verkort weergegeven) De heer D. In de krant van Vrijdag meld den wij, dat de ontruimingstermijn van di verse onbewoonbaar verklaarde woningen waarschijnlijk met een jaar verlengd zal worden. Het betrof hier onder andere drie woningen in de Korte Hofstraat, hetgeen wij als volgt omschreven hadden: Korte Hofstraat (3). Uit het voorgaande bleek duidelijk, dat dit getal tussen haakjes al leen het aantal betrokken huizen betrof en dus niet het huisnummer 3. Dit be antwoordt uw vraag, die kennelijk uit een mislezing voortkwam. (Red.) Verkeersvlonders. Een Haarlemse tand arts heeft zich geërgerd aan het feit, dat de Haarlemse verkeersagenten bij sneeuw zomaar met hun laarzen op de koude, met modderbrei overdekte plavuizen staan. „Zou het niet mogelijk zijn," zo suggereert hij in een brief aan de redactie, „deze agenten bij hun stopborden te voorzien van een houten vlondertje, zoals dat in de meeste grote steden gebeurt? Zo'n maat regel hoeft geen kapitalen te kosten, maar zou de gezondheidstoestand van de ver keerspolitie stellig ten goede komen. In de afgelopen nacht omstreeks mid dernacht maakte een echtpaar, dat per fiets in de omgeving van het Concertge bouw in Haarlem reed, zich kwaad over een automobilist, die met zijn bestelauto moest wachten voor een tegenligger en daardoor voor een ogenblik de weg blok keerde zodat ook het bewuste echtpaar moest wachten. De vrouw werd zo kwaad, dat zij van de fiets sprong en een trap gaf tegen een der portieren van de auto. De automobilist liet dit niet op zich zitten en reed het echtpaar, dat inmiddels was door gereden, achterna. Op de hoek Groendaal- steeg-Bakenessergracht maakte de fietser een te wijde bocht, zodat hij met zijn vrouw het water inreed. De drenkelingen werden spoedig op het droge gebracht, de man door omstanders, de vrouw door de automobilist. Vanmorgen had in de ridderzaal van het stadhuis te Haarlem de openbare aanbeste ding plaats voor het maken van ophogings- werken voor ongeveer 32 ha. stadsuitbrei ding ten Zuiden van de Amsterdamsevaart en ten Oosten van de Prins Bernhardlaan te Haarlem met bijkomende werken. Er waren niet minder dan 22 inschrij vingen binnengekomen, waarvan de meeste schommelden rond de 2'A miljoen gulden. De hoogste inschrijving was afkomstig van het N.V. Hollandse Aannemingsbedrijf Zanen Verstoep te Den Haag met f4.320.000. De laagste inschrijving was die van het inter nationale aannemingsbedrijf voor grond, baggerwerken en wegenbouw N.V. R. Boltje en Zonen te Zwolle met f 1.975.000. Hierbij had men echter de voorwaarde gesteld, dat het zand zal worden gezogen uit de directe omgeving van het op te spuiten terrein. De gunning van het enorme project is aangehouden ADVERTENTIE Een reuze idee: Neem bij Uw slager BLOEDWORST mee en geef er rode kool met zure appel bij! ook zij Vlees hoort erbij Publicatie van do varonlgdo slagers In Haarlem en omstreken HAARLEM, 28 januari 1956 ONDERTROUWD: 28 jan., IJ. P. Schuijt en C E. Sep; C. J. van Dam en M. H. de Rooij. GEHUWD: 28 jan., D. Bakker en M. dc Mooij; J. van de Werfhorst en C. Leijen; K. van Klinkenber-* en TT. B. Polak; J. Poesiat en H. Zieren. BEVALLEN van een zoon: 27 jan., M. J. BoerSlieker; A. Th. Timmermans Truijens; J. C. Engelchor—Broerse; J. Misero Hessel: F C. Döll—Boom; M. L. Chr. H. Sloet—van Cranenburgh; G. van Wallinga —Tollenaar. BEVALLEN van een dochter: 28 jan., L. A. NupoortHoppenbrouwer. OVERLEDEN: 26 jan., P. S. W. Hofman- ten Hacken, 70 j„ Jan Gijzenkade; 27 jan., J. Paap, 61 j., Gasthuisvest; A. M. Valk Joosten, 80 j., 2e Zuidpolderstraat. ADVERTENTIE PRINSES BEATRIX 18 JAAR DINSDAG 31 JANUARI HOUTPLEIN hoek TÈMPELIERSSTRAAT Als tweede manifestatie van haar her denking van Mozarts geboortedag heeft „de Nederlandse Opera" zondagmiddag in de Stadsschouwburg te Amsterdam een op voering van „Don Giovanni" gegeven. Het is, onder de muzikale leiding van Alexan der Krannhals, een schitterende vertolking van het „dramma giocoso" geworden. Evenals bij de montering van vier jaar ge leden, toen het werk onder auspiciën van de „Wagnervereniging" werd uitgevoerd onder directie van Josef Krips, was Abra ham van der Vies verantwoordelijk voor de mise-en-scène en het dient te zijner eer gezegd te worden dat deze weer zeer doel treffend bleek te zijn. Niet alleen muzikaal maar ook scènisch is de „Don Giovanni" een buitengewoon moeilijk te realiseren opera in haar menge ling van dramatische ernst, scherts en satire. Er is zelfs een tijd geweest, dat men geen weg wist met de combinatie dezer contrasten en dan maar de nadruk ging leggen op de tragische ondergang van de held van het spel en liefst het slot van het stuk maar wegliet, omdat dit, naar men meende, het dramatisch effect verzwakt zou hebben. Alsof dit de hoofdzaak was! Gelukkig is het besef gerijpt, dat Lorenzo da Ponte in Mozart de opera-buffa-vorm niet om de grappigheid gekozen hebben, maar om de levenswijsheid die zij daardoor konden spuien, waarbij zij dan tevens het waagstuk uithaalden in ook een zeer dra matisch gevoel te laten weerspiegelen en dit zelfs als voornaamste aanleiding in het spel te pas brengen. Maar het spel zelf ont wikkelt zich uit de psychologie van de dingen die er omheen gebeuren en zulks in rijke verscheidenheid. Het geheel krijgt slechts zijn evenwicht door een kijk op normale menselijke verhoudingen in liefde, hartelijkheid en spiritualiteit, die als in een vaudeville uiteindelijk met een beschou wende, enigszins moraliserende finale, de geesten van het buffo-spel weer oproepen. Zo is de „Don Giovanni" een kaleidoscoop van al wat menselijk is en dan gezien en geïnterpreteerd door de grootste muzikale filosoof die ooit zijn gedachten op en tussen de notenbalken genoteerd heeft. Men kan er de bezwaren, die de vertolking stelt, aan afmeten. Van der Vies is er met zijn regie zeer ernstig op ingegaan en met de decors van Jean Carlotti werden opvallend goede resultaten bereikt. Het was een waar feest de hoofdpartij weer te zien en te horen van Scipio Co lombo: met zijn vlot spel en zijn markant geluid roept hij een ideale Don Giovanni in het leven. En niet minder mochten wij ons vex-heugen over het feit, dat Fritz Ollendorff weer als de gedroomde Lepo- x-ello naast hem stond. Zijn „registeraria" was kapitaal, maar evenveel kon men zeg gen van wat deze ras-artist verder pres teerde. Gré Brouwenstijn, als derde van de vi-oegere bezetting, in de rol van Donna Anna, demonstreerde haar dramatisch talent op overtuigende wijze, vooral in de gi-ote aria „Non mi dir, bell' idol mio." Uta Graf, die gasteei'de als Donna Elvira, zong glansrijker dan verleden vrijdag in „De Toverfluit" - met haar aria „Mi tradi" mocht zij dan al een ogenblik van vermin- dei-de intensiteit tonen, overigens was zij qua stem en uitbeelding voortreffelijk. Haar korte aria „Ah, fuggi il traditor" was een prachtig staaltje van dramatische zang. Zex-lina was toevertrouwd aan Nel Duval en deze kon ons de pittige intei'pretatie van Louise de Vries in de vorige bezetting niet doen vergeten, maar niettemin ver diend zij lof voor haar vlot acteren en vooral voor haar charmant gezongen „Ven drai, carino." De „Don Octavio" van Chris Scheffer kon men niet mooier wensen. De mildheid van zijn geluid bezorgden hem een hoogtepunt in de nobele melodie „Dalla sua pace." Paolo Gorin was een goede Ma- setto en Guus Hoekman een imposante Commendatore. Er werden met deze keur van fraaie stemmen veri-ukkelijke ensembles bereikt, want het bleek dat Krannhals het er op aanstuurde zowel vocaal als instrumentaal evenwichtig te musiceren. Het aandeel van koor en ballet sloot zich voortreffelijk aan bij de algemene actie. Na enkele ongelijk heden tussen „onder" en „boven" in het begin der vertoning bereikte Krannhals een subliem geheel met zijn orkest en de vocale vertolkers. Het is ook dan pas, dat Mozarts geniale partituur haar verrukkelijke kracht openbaart en deze muzikale levensspiegel onbeslagen zijn wijsheid kan tonen. JOS. DE KLERK BLOEMENDAAL-BEKER. De consul van de KNVB in Bloem endaal, de heer B. Mica, heeft aan de voetbalvereniging BVC Bloemendaal een zilveren beker aangeboden, die onder de naam „Bloemendaal-beker" zal worden verspeeld De beker vervangt do jubileumbeker van BVC „Bloemendaal", die definitief in het bezit kwam van HBC. 3-3% Nederl 47 3 Nedl 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogoven? Nederl. Ford N. Kabelfabnek gew.Philips Gloeil Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers Vrijdag 997/i„ 100% 317% 369 274 292 455 310%. 331 X 323/4 198% 340% 276 656% 628% 130 216' 204 262 141 144% 263 247 250 258 A 67% 153 53)4 130% 70 33 A Openings koersen 99% 100% 318% 305 274 295 450 310 332 323 108% 340 A 275 658 633 130 215 203 262 140% 145 263 247 250 258'% 66% 153 54 129 71 33% Tijdens de 37ste zitting van het landgerecht in Djakarta heeft rechter Rochjani (links achter de tafel) bij de behandeling van de zaak tegen de Nederlander Schmidt, ue 35-jarige, uit Nederland overgekomen, kapitein R. J. Nolten (rechts) gehoord als getuige a decharge. Op de foto ziet men getuige een stuk tekenen. BINNENLAND Tegen spoorbrug gevaren. Zondagmor gen is de vi-achtboot „Gouda", metende 406 ton op de Maas te Maastricht in aanvaring gekomen met een der peilei-s van de spoor brug. Tengevolge hiervan sloeg het schip aan bakboordzijde lek. Op eigen kracht kon het nog het Julianakanaal bereiken, waar het 200 meter boven de sluis te Limmel aan de grond liep. De brandweer van Maastricht heeft het water uit het ruim gepompt. Ambassadeur te Bogota. Binnenkort kan de benoeming verwacht woi'den van jhr. mr. J. D. van Karnebeek, laatstelijk consul der Nederlanden te San Francisco, tot Ne derlands ambassadeur te Bogota. Hoogleraar. Als opvolger van prof. dr. J. Th. Ubbink is tot hoogleraar bij de theo logische faculteit aan de rijksuniversiteit te Groningen benoemd dr. P. A. van Stemp- voort, Nederlands hervormd predikant te De Bilt. iSnds 1953 is dr. Van Stempvoort privaat-docent aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Vrye universiteit. Het aantal studenten, ingeschreven aan de Vrije Universiteit te Amsterdam bedroeg op 1 januari 2077, waai-- van 1801 mannelijke en 276 vrouwelijke. De meeste vrouwelijke studenten studeren psy chologie (81), de meeste heren wis- en na tuurkunde (416). Theologie studeren 374 heren en 7 dames, rechten 151 en 54, lette ren cn wijsbegeerte 134 en 43, wis- en na- tuui-kunde 416 en 25, economie 400 en 14, psychologie 88 en 81, medicijnen 146 en 35, politieke en sociale wetenschappen 15 en 2, sociologie 12 en 9, notariaat 18 heren en 2 dames. Voor meer dan één faculteit zijn 47 heren en 4 dames ingeschreven. In Manilla. Het Nederlandse opnemings vaartuig „Luijmes" heeft van 24 tot 27 januari een bezoek gebracht aan Manilla, waar schip en bemanning de gasten waren van de Philippijnse mai-ine, de marine der- Verenigde Staten en van de Nederlandse ge meenschap aldaar. De commandant bracht officiële bezoeken aan de Nederlandse ge zant, de heer A. Merens, en aan de Philip pijnse en Amerikaanse autoriteiten. HAARLEM EN OMGEVING Tractatie. Op vier Aerdenhoutse scho len is zaterdag, ter gelegenheid van Prinses Beatrix' komende achttiende verjaardag, de schooljeugd getracteerd. Het Oranje Comité Aerdenhout-Bentveld zorgde ervoor, dat elk kind met een reep chocolade, vex-pakt in oranjepapier, huiswaarts ging. De dames leden van het comité verzorgden de onver wachte surprises. Waterbeschaving. Vrijdagavond 3 tebruari belegt het wijkcomité „Oud-Scho ten" in de kleuterschool aan de Tessel- schadestraat een openbare vergadering. De heer Joh. M. Schmidt zal een causei'ie met films houden over het onderwerp „Water beschaving". Bezit voor iedereen. De K.A.B. kring Noord houdt dinsdag 31 januai-i zijn alge mene jaarvergadering in het Kajotters- gebouw aan de Lingestraat in Oud-Schoten. Tijdens deze bij eenkomst zal de heer J. Loerakker een inleiding houden over het onderwerp „Bezit voor iedei-een". Vrie -denkring. De toneelvereniging „Vriendenkring" uit Oud-Schoten zal opzater dag 4 februari haar tweede opvoering in het seizoen 19551956 geven in het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat. Opgevoei-d wordt het toneelspel „De heilige vlam" van W. Somerset Maugham. De Vereniging van Letterkundigen heeft in een slechtbezochte vergadering Max Nord als opvolger van prof. dr. N. A. Don kersloot tot vooriztter gekozen. Laatst genoemde werd tot erevoorzitter benoemd. Tijdrede. Op uitnodiging van de Stich ting tot Verkondiging van het Evangelie en Verbreiding van Christelijke lectuur zal de Maranatha-prediker de heer J. A. Bi-uijn uit Wassenaar donderdagavond 2 februari in de Zuiderkapel aan de Zuidersti-aat 15 te Haar lem een tijdrede houden over het onderwerp: ,,De Wedei-komst van Christus en de dagen van Noach". Wedergeboorte. Voor de afdelingen Haarlem, Bloemendaal en Heemstede van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie spx-eekt donderdagavond 2 februari in restau rant Van Aken, dr. S. Elzinga, oud-inspec teur van het middelbaar onderwijs en rector van de Academie van Voortgezet Econo misch Onderwijs in Haarlem, over de we dergeboorte van het liberalisme. Benoeming. Bij de dienst van Publieke Werken in de gemeente 'Bloemendaal zijn benoemd, met ingang van 1 februari, tot tekenaar de heer B. Kulk te Heemstede (in de vacature M? Logtenberg) en met in gang van 1 maax-t, tot technisch ambtenaar de heer M. Oosti-a, te Utrecht (in de vaca ture A. Smeenge). De bewoner van een huis aan de Ko ninginneweg in Haarlem had al vei-schei- dene malen geld gemist en verdacht daar van een 54-jarige taxi-chauffeur, die her haaldelijk door zijn woning was gekomen om de bewoonster van een daarachter lig gend perceel te bezoeken. Op een keer o verdek te hij een aantal bankbiljetten met rood poeder en stopte deze in een porte feuille, welke hij in zijn jaszak stopte. Het jasje hing hij in de gang en de val werkte voortreffelijk: de chauffeur werd weldra met roodbestoven handen door hem aan getroffen en bekende tegenover de politie, dat hij drie briefjes van tien had weggeno men en bovendien nog 6 bij een andere gelegenheid. De man miste echter veel meer geld, waarvan het tijdstip van ver missing herhaaldelijk samenviel met de komst van deze taxi-chauffeur. De laatstge noemde bleef ontkennen daar iets mee te maken te hebben, ook hedenmorgen voor de Haarlemse politierechter. De officier van justitie eiste een gevan genisstraf van drie maanden met aftrek. De raadsman, mr. H. E. Prinsen Geer- Jigs, zeide de ontkenning ten opzichte van de overige vermissingen te geloven, omdat zijn cliënt nadat hij betrapt was reeds had toegegeven óók een bedrag van 6 te heb ben weggenomen. Was er nog meer door hem weggenomen, dan zou hij dat volgens ce raadsman ronduit gezegd hebben. Hij vroeg de politierechter of deze de reeds in voorarrest uitgezeten tijd onvoorwaardelijk wilde opleggen en de rest voorwaardelijk. De politierechter veroordeelde de ver dachte tot een gevangenisstraf van twee maanden onvoorwaardelijk en één voor waardelijk.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9