ZE VEN DA GEN HAARLEM HVC „DIO" bestaat 40 jaar HULP AAN DE VOGELS O.M. eiste bevestiging van twee rijbewijs-ontzeggingen Dirk Rühl, wapenkenner bij uitstek „Het Nederlands W ap enmagazij n" Appèlzaken van kantonrechter Record-inleg bij de Nutsspaarbank Buurthuis voor de Harmenjansweg Lector heraldiek begon zijn huidige vak als tijdverdrijf Van mensen en dingen onder de Damiaatjes <=jBrieven aan de redactie VRIJDAG 3 FEBRUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Voorrangsdelicten voor Haarlemse rechtbank Haarlemmers spaarden in januari f 2,3 miljoen B. en W. vragen f 11.400 voor grond- en sloopwerk Raad vergadert Dinsdagavond Burgerlijke Stand van Heemstede Automobilist haalde in op wegkruising Verkoop van huizen KAB-carnavalsfeesten op 12 en 13 februari Bissch ops wapen voor Haarlem Anderhalve eeuw jach t-eti q uette Vleespaleis Schoenen Bal-Masqué Kindercircus Frank Andor in Minerva Examens Twee verkeersdelicten, waarvoor de Haarlemse kantonrechter enige tijd gele den als bijkomende straf het rijbewijs voor twee jaar ontzegde (twee van een reeks van straffen, die in den lande niet zonder reacties is gebleven en met name beden kingen van de KNAC heeft uitgelokt wer den Donderdag in beroep voor de Haarlem se rechtbank behandeld. De eerste zaak gold een Amsterdamse autohandelaar die door de kantonrechter was veroordeeld tot een boete van 250 en twee jaar ontzegging omdat hij geen voor rang had verleend op het kruispunt Nieuwe GrachtKruisweg, maar pas halverwege het wegdek van de Kruisweg was gestopt, waardoor een vrachtauto met aanhang wagen, die juist naar links uitweek voor fietsers, tegen hem opreed. Hij was met vijftig kilometer per uur het kruispunt op gereden omdat hij haast had om thuis te komen, een snelheid die de president, mr. H. J. Ferwerda, voor dit kruispunt onge ëvenaard achtte. De verdachte verweerde zich voor de rechtbank door te verklaren, dat hij gestopt had en dat de vrachtauto tegen hem op was gereden. De president meende, dat dit van een groot onbegrip getuigde, omdat men toch bij het verlenen van voorrang het hele kruisingsvlak dient vrij te laten. Twee van de gehoorde getui gen verklaarden, dat de verdachte onver antwoordelijk had gereden. De officier zeide dat de kantonrechter zijns inziens terecht beseft had, dat hij hier met een verkeerswoesteling te doen had en vroeg bevestiging van diens vonnis. De raadsman van de verdachte, mr. J. K. M. Mathuisen, erkende, dat dit rijden zeer roekeloos was geweest, maar voegde er aan toe dat dit niet hoeft in te houden, dat deze verdachte een roekeloze rijder is. Hij rijdt reeds tientallen jaren en heeft nooit eerder voor een verkeersdelict terecht gestaan. De verdediger verzocht zoveel mogelijk be perking van de bijkomende straf, omdat de verdachte autohandelaar is. Uitspraak op 16 februari. De volgende zaak waarin de kantonrech ter een week hechtenis en twee jaar ont zegging opgelegd had, betrof een Haarlem se vertegenwoordiger, die eveneens in augustus van het vorig jaar bij het oprij den van de Leidse brug van de Leidse Vaart af een fietsend jongetje had gesne den. Hij was in beroep gekomen, omdat hij de straf te zwaar achtte. Een getuige, een Haarlemse woninginrichter, had het uit zijn bovenraam zien gebeuren en herinner de er aan dat het zicht die middag slecht was door regen en dat de verdachte heel langzaam had gereden. Hij kon het ge beurde de verdachte niet zo kwalijk nemen. Bij de behandeling bleek, dat deze echter het jongetje ongeveer vijf a zeven meter voor de brug gepasseerd had, zodat het ventje vrijwel geen kans meer kreeg om nog te remmen maar onmiddellijk was in gesloten. De officier van justitie, mr. K. W. F. van der Valk Bouman, memoreerde, dat de verdachte na het ongeluk toch een volko men verkeerde mentaliteit ten toon ge spreid had, door te verklaren, dat het jon getje dan maar uit had moeten kijken. „Zo in de geest van: ik ben de automobilist, dus de sterkste en de anderen moeten maar uitkijken, daar kan ik niet allemaal op letten". Een dergelijke mentaliteit heeft een zeer belangrijk aandeel in de onveilig heid op de weg, zo verklaarde hij, opnieuw bevestiging van het kantonrechtervonnis eisend. De verdediger, mr. J. G. Bettink, erkende dat de verdachte in strijd met artikel 23 lid 5 had gehandeld, door niet voldoende doorgang te laten, maar vond de opmerkin gen van de officier over diens mentaliteit onjuist. Hij ziet wel degelijk in dat hij een De inleggingen bij de Nutsspaarbank Haarlem overschreden de afgelopen maand voor het eerst de grens van f 2 miljoen. Zij bedroegen totaal f2.362.170. De terugbetalingen beliepen f 1.547.952, zodat het spaaroverschot f 814.218 was. Het inleggerstegoed steeg hierdoor tot een totaal van f 42.540.633. In januari werden 779 nieuwe spaarders ingeschreven. Het aantal inleggers is nu in totaal 77.145. Het aantal spaarbusjes in omloop steeg met 206 tot een totaal van 10.601. Reeds geruime tijd worden er voorberei dingen gemaakt voor de bouw van een buurthuis aan de Harmenjansweg. Om zo snel mogelijk tot uitvoering van dit plan te komen vragen B. en W. van Haarlem de raad thans f 11.400 beschikbaar te stel len voor het uitvoeren van de daartoe nodige grond- en sloopwerkzaamheden, het aanbrengen van een terreinafscheiding en het maken van groenstroken en een tegel bestrating op de plaats waar het buurthuis verrijzen zal. De gemeenteraad van Benneboek is op geroepen tot een openbare vergadering op dinsdagavond 7 Februari. De agenda ver meldt: Voorstel tot koop en verkoop van grond aan en bij de Schoollaan; voorstel tot huur van een gedeelte van de Bennebroe- kervaart met bestemming: ligplaats voor woonschepen; voorstel tot verhoging pre sentiegelden leden stembureaus; voorstel tot verhoging gemeenschappelijke regeling met de gemeente Heemstede tot heffing van vermakelijkheidsbelasting voor Lin- naeushof; voorstel inzake de verstrekking van schoolmelk; voorstel tot wijziging Kin derbijslagregeling; vaststelling tot benoe ming van een secretaris-ontvanger-amb tenaar van de Burgerlijke Stand. fout gemaakt heeft, maar men moet hierbij niet vergeten, dat hij ook volgens de ge tuigenverklaringen zeer rustig en lang zaam reed. Hij betreurde het, dat het jon getje de richtingaanwijzer van verdachtes auto niet heeft zien oplichten, omdat an ders waarschijnlijk een aanrijding zou zijn voorkomen. Ontzegging van de rijbevoegd heid zal volgens mr. Bettink voor deze ver tegenwoordiger ontslag betekenen. De raadsman vroeg met een geldboete te wil len volstaan. Uitspraak op 16 februari. ONDERTROUWD: J. Heeremans en K. P. M. van Bruggen; K. Bukowsky en A. Baren- dregt; A. H. Huiskamp en S. M. van Nassau; J. G. H. Schout en D. Dondorp. GETROUWD: W. J. Woerde en J. E. M. van Nooijen Kooij; J. C. Sterumer en J. J. van Norden; J. van Geest en M. Metz. GEBOREN: Heike Kathleen Julia, d. van W. H. M. Sachtler en L. A. L. Adrian; Wil- helmina, d. van W. P. de Zwart en W. M. Veen; Louis Bruno, z. van A. M. Smits en M. H. v. d. Berg; Liesbeth Elsa, d. van O. Bank en L. K. Langer; Anna Maria, d. van A. S. Korstenbroek en J. P. M. Westerkamp; Anita Belinda, d. van J. B. A. Bemdsen en G. W. M. Verbeek; Johannes Josephus Maria, z. van W. C. M. Roozen en E. M. J. Nieuwenhuizen. OVERLEDEN: P. van Egmond,83 j., Wip perplein 14. Kruising was echter niet aangegeven, alleen boete De Haarlemse rechtbank heeft heden morgen het kantonrechter vonnis tegen een 32-jarige Amsterdamse fabrikant beves tigd, maar de daarin opgelegde straf aan zienlijk gewijzigd: er was namelijk 150 en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor een half jaar opgelegd en de recht bank maakte daar alleen een boete van 50 van. De tenlastelegging was, dat de fabrikant had ingehaald op een wegkrui sing (Amsterdamse VaartPrins Bern- hardlaan) en daardoor in aanrijding was gekomen met een kleine personenauto, die voorsorteerde om de Prins Bernhardlaan in te zwenken. Dit op zichzelf ernstige feit werd echter in aanzienlijke mate verzacht door de omstandigheid, dat de verdachte met wist, dat er daar een wegkruising was. Hij kon dat op het tijdstip van de aanrij ding ook nog niet weten, want het was in augustus van het vorig jaar en toen was er op dit punt nog op generlei wijze voor het verkeer aangegeven, dat deze nieuwe laan op de Amsterdamse Vaart aansloot. De uitslag van de donderdag gehouden verkoping in het Notarishuis te Haarlem luidt: Vooruitgangstraat 88, Haarlem f2700, J. Vijn; Aelbertsbergstraat 117, Haarlem, niet geveild; van Oosten de Bruynstraat 147 en 149, Haarlem, niet geveild; Gasthuis- laan 138, Haarlem f4000, F. J. Lourenburg; Dijkstraat 9, Haarlem f 1525, P. J. van Goor qq.; Bakenessergracht 95, Haarlem f5600, N. N.; Gierstraat 65 zw/rd, niet geveild. In het jaarverslag van de afdeling Heemstede van de Katholieke Arbeiders Beweging, waarin de secretaris L. J. Floris een duidelij-k overzicht geeft van de plaat selijke activiteiten dezer organisatie, zijn tevens opgenomen de korte verslagen van alle secretarissen der verschillende onder afdelingen. Het financieel verslag van de penningmeester-, de heer Jac. Spaan sluit met een bedrag van f6.198,39; de uitgaven voor dit jaar worden begroot op f3986. Voorts bevat dit jaarverslag een convo catie voor de jaarvergadering, welke woensdag 8 februari om 7.30 uur in het r.k. verenigingsgebouw aan de Herenweg gehouden wordt. De agenda vermeldt be halve de gebruikelijke overzichten van secretaris en penningmeester een bespre king van het bestuursbeleid en een be stuursverkiezing. Periodiek aftredend zijn de heren Jac. Spaan, J. A. Kuipers en G. P. Brouwer, die allen weer herkiesbaar zijn. De vergadering, werd besloten met een Ida ver jas wedstrijd om prijzen. Het bestuur heeft de datum voor de jaar lijkse carnavalsfeesten in alle zalen van het r.k. verenigingsgebouw aan de Heren weg, vastgesteld op zondag 12 en maandag 13 februari. Het programma hiervoor ver meldt onder meer het bezoek van prins carnaval, waarbij medewerking wordt verleend door de eigen toneelgroep van de K.A.B. en het muziek-ensemble onder lei ding van Jan Nibbering. Ten slotte staat nog vast dat de afdeling voor maandag 26 maart een Passieavond organiseert, terwijl de datum voor de le zing, waarop het onderwerp „Huisvesting en woningnood" zal worden behandeld, nog nader bekend wordt gemaakt. In restaurant Spoorzicht in Haarlem zul len zaterdagmiddag vele hartelijke woor den worden gesproken. Woorden van be wondering, woorden van erkentelijkheid en woorden van dankbaarheid. De Haarlemse voetbalclub „Door Inpanning Overwinning" beter bekend als D.I.O. houdt dan namelijk receptie ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de vereniging, die in de loop der jaren zo'n goede naam heeft gekregen onder de voetballers in Haarlem en omgeving. Gemakkelijk heeft D.I.O. het eigenlijk zelden gehad. Daarvan getuigen de „downs" die de club heeft gekend. Maar evenzovele keren kwamen de op zaterdag en zondag in de rood-witte kleuren gestoken voetballers er weer bovenop door hun goede clubgeest en hun brede sportieve opvatting. D.I.O.dat eerst Rood Wit heette en daar na Woestduin, ging het aanvankelijk vrij goed. Het eerste seizoen werd het kam pioenschap behaald van de derde klasse H.V.B. en het daarop volgende jaar (1917- 1918) was er al weer feest. Ter gelegenheid namelijk van het kampioenschap van de tweede klasse. Promoveren deed D.I.O. echter niet. Dat duurde tot 1921. En het daarop volgende seizoen waren de rood- witten zowaar kampioen van de eerste klasse en promoveerden naar de toen pas ingestelde vierde klasse. Een niet geringe handicap was echter dat in die vierde klasse West de eerste en enige vierde klasse afdeling slechts vier clubs waren ingedeeld, zodat D.I.O. in het gehele seizoen niet meer dan zes wedstrijden speelde. Er volgde toen een periode waarin het moeilijk was er waren weinig jongeren Het wapen, dat de heer Dirk Rühl (64 jaar) op de foto in de hand houdt is het wapen dat de Nederlandse kroonprins mag voeren. Ter gelegenheid van het achttien jaar worden van prinses Beatrix tekende hij het wapen in opdracht van Dat hij ook in Haarlem wei nig bekendheid geniet is het gevolg van zijn bescheidenheid èn van het feit, dat hij vanaf 1918 tot 1951 ambtenaar was in Indië. Naast zijn ambtelijk werk wijdde hij zich geheel aan artistieke bezigheden. Hij haalde in Nederland het exa men Middelbaar Calligrafie en won in 1917 vlak voor zijn vertrek naar Indië met B. Duimen Krumpelman de gou den medaille van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam voor een pentekening. In 1921 hield hij al een expositie in Batavia, onder andere van ba tikwerk. Hij calligrafeerde de oorkonde voor de Uiver-be- manning, tekende vlaggen- kaarten, schreef een boekje over het Nederlands Wapen en de Nederlandse Vlag waarin hij een nieuwe en al gemeen aanvaarde mening gaf over het ontstaan van de rood- wit-blauwe vlag en de oranje- wit-blauwe vlag hij ont wierp het stiksel voor de doop jurk van Beatrix en het son- nohouten-kistje met oorkonde, waarin de jurk naar Neder land werd gezonden. Bij het vijftigjarig regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina cal ligrafeerde hij oorkondes voor generaal Spoor en gouverneur- generaal Van Mook. Hij teken de de protocollen voor de sou- vereiniteitsoverdracht en ont wierp later het wapen van de republiek Indonesië voor Soe- karno. Lange tijd kon hij een PTT- zender illegaal bedienen in In dië, voor de Japanners hem interneerden. En nu hij terug is in het Haarlemse wijdt hij zich geheel aan zijn hobby: wapens ontwerpen, tekenen en studeren. Hij is lector in de Heraldiek aan de Rijksaka- demie voor Beeldende Kunst te Amsterdam. In een gesprek met hem er vaart men onmiddellijk de ge boren pedagoog. Hij doceert onder zijn conversatie door, die hij enthousiast en boeiend brengt. Zijn Indische jaren hebben zijn gezicht gegroefd maar zijn vitaliteit onaange tast gelaten. „In Nederland zijn ruim 30.000 familiewapens, waarvan 270 adellijk", zegt hij, en wijst op een dikke en kostbare verzameling, waarin ze besproken staan. Op een groot vel tekende hij de kwar tierstaat familiewapens van Koningin Juliana en Prins Bernhard. Uitvoerige studies over Indische wapens zijn van zijn hand verschenen. Voor het Bisschoppelijk Museum maakt hij nu een boekje met alle wapens van de Haarlemse bis schoppen erin. Het museum had die niet meer.... „Wist u dat Nederland het enige land is waar vorst en land hetzelfde wapen voeren?", vraagt hij en onmiddellijk komt er weer een stapeltje boeken tevoorschijn, waarbij ook het onlangs verschenen boekje „Vier Zonnekinderen" van K. Norel. „Die omslag heb ik ook gemaakt" zegt hij. Maar wat hij niet zegt is, dat hij voor het Centraal Bureau Genealogie werk van onschat bare verdiensten verricht en dat aan zijn ijver te dan ken is, dat weer enkele jonge ren belangstelling hebben voor de heraldiek; jongeren waar aan hij eens zijn belangrijke taak, zozeer op de achtergrond verricht, zal kunnen overdra gen. Want Nederland bezit nog maar enkele mensen, die tezamen Nederlands kennis op het gebied der heraldiek ver tegenwoordigen. Dii-k Rühl is zich van zijn taak bewust en.... hij leeft ervoor. Plet secretariaat van het Co mité voor Vogel voedering meldt al talrijke aanvragen om hulp voor in nood verke rende vogels. In de dichtge vroren watergebieden heerst er grote nood onder de vogels en het komt herhaaldelijk voor dat in stille gebieden, waar weinig mensen komen, grote concentraties vogels in de kou samengegroept zijn, waarvoor geen of nauwelijks hulp geboden wordt. Het co- de N.V. Koninklijke Begeer, die een penning ter gelegenheid van de verjaardag zou slaan. Toen echter definitief werd dat de prinses zeker niet de titel van kroonprinses zou krijgen en dus het wapen niet zou mogen voeren, werd op de penning het wapen geslagen dat alle Nederlandse prinsessen voeren. Dat Begeer juist bij de heer Rühl te rade ging vindt zijn oorzaak in een te weinig bekend feit: de heer Rühl is een van Nederlands beste wapenkenners. Op de Gedempte Oude Gracht 86 is een winkel ge vestigd, waarvoor iedere Haar lemmer wel eens is blijven staan kijken, Het Nederlands Wapenmagazijn N.V., voorheen S. de Jager. Hoelang die wa penhandel al in Haarlem is valt niet precies te zeggen, maar er zijn nog nota's be waard gebleven uit 1822. Een is er bewaard gebleven, die historische waarde heeft: een vordering op de erven van koning Willem II van S. de Jager senior. Het papier is ge dagtekend 17 april 1850. Ook de prinsen Alexander en Fre- derïk lieten hun jachtwapens bij de zaak verzorgen, die na tionaal bekend is om het ge degen vakmanschap dat nu eenmaal gevergd wordt voor het oude meester-handwerk: het jachtwapen. In 1899 werd de N.V. Nederlands Wapen magazijn opgericht en ging de zaak van De Jager onder die naam en directeur A. G. Geerts over. De heer Geerts had zijn verfijnde vakmanschap te dan ken aan zijn functie van zwaardveger geweermakerin het leger. Rond de eeuwwisse ling werden in Den Haag en Amsterdam, twee nevenbedrij- ven gesticht, die ook heden nog bestaan. De zaak aan de Gedempte Oude Gracht heeft die eer biedwaardige sfeer, welke een oude gerenommeerde zaak kenmerkt. De prachtige wa pens en accessoires in de eta lage zijn voor iedereen te zien, maar het binnentreden doen slechts enkelen: de jagers. Vroeger waren dat de adellijke grootgrondbezitters en enkele fraai verweerde oude foto's zijn nog in het archief, waar op personen staan, wier namen een indrukwekkende klank hebben. Maar de tijden zijn ver anderd. Het zijn niet de grote bezitters meer maar de grote „verdieners", die de oude zaak frequenteren. Het zijn de in dustriëlen en zakenlieden. „De belangstelling voor de jacht is groter dan ooit", vertelt ons de huidige directeur G. Th. C. Geerts. „De adel is overvleu geld, de „gewone" man jaagt meer. Het is natuurlijk te be treuren dat in Nederland het jachtgebied steeds kleiner wordt, maar aan het aantal jagers is dat niet te merken. Er zijn momenteel meer dan 40.000 jachtaktehouders." Anton Heykoop staat in het Haarlemse bedrijf. Hij wordt binnenkort 65 en is meer dan 38 jaren in het vak. „Een prachtvak", zegt Heykoop, die uren aan een stuk kan vertellen over een mooi wa pen. Op de foto is hij afge beeld met een „antiekje", een oud meer dan twee meter lang musket. Het geweermakersbedrijf is een handwerk. Het moet geen fabrieken hebben, maar fabri kanten. In de archieven ligt een dankbrief van mr. H. A. Lorentz, die in 1907 de expe ditie naar Zuid-Nieuw-Guinea leidde, die in loftuitingen de wapens en hun verpakking prijst. „Onlangs leverden we wapens voor de bewapening van de ondernemingswachten in Indonesië", zegt de heer Geerts. Hoe hij het deed blijft een geheim! Aan de Gedempte Oude Gracht in het Nederlands Wa penmagazijn ligt een der ken merkendste raakpunten tussen twee generaties, die niet alleen in leeftijd maar ook in men taliteit verschillen. Het in stinct om te jagen is niet ex clusief, de weidelijkheid is echter niet ieder aangeboren. Maar in de oude exquise zaak heerst de majesteitelijke sfeer van de edele jacht. Die sfeer is dan ook gegroeid in een periode van bijna anderhalve eeuw mité verzoekt daarom afval stoffen (graan, vlees of vis en oud brood) ter beschikking van het comité te stellen. Men kan daartoe bellen in Den Haag (K 1700) telefoonnum mer 112755. Uiteraard zijn ook geldelijke bijdragen wel kom, die gestort kunnen wor den op gironummer 656500 ten name van het comité Winter- voeding van Vogels te Amers foort. Een en ander ontheft na tuurlijk niemand van zijn ver plichting om zelf hulp te bie den. Vooral als het om kleine hoeveelheden afvalstoffen gaat, kan men deze zelf op een be schutte plek strooien, liefst daar waar katten zich niet verdekt kunnen opstellen om de vogels onverhoeds te over vallen. Het bevroren zijn van de waterwegen verhindert dat de vogels zich kunnen baden en in veel gevallen ook dat zij kunnen drinken. Het buiten zetten, en steeds vervangen van water wordt daarom var. harte aanbevolen. Ernstig ver zwakte vogels kan men voe ren door het eten diep in de keel te drukken, eventueel met een rond stokje. Donderdagmorgen is aan de Rijksstraatweg 248 het „Vlees paleis-noord" geopend. De zaak is voorzien van de mo dernste benodigdheden en ge riefelijkheden, die de klant koning maken. De inrichting is zeer ruimtelijk. De opening van deze zaak in Haarlem- Noord is ongetwijfeld een grote aanwinst voor de bewoners van dit stadsdeel en door de architectuur ook voor het stadsdeel als zodanig. Wij ge loven niet dat iemand de heer H. Kroonenburg zal verwijten de weidse naam van Vlees paleis voor de zaak gekozen te hebben. Enkele huisvrouwen in Haarlem-Noord richten het verzoek tot ons de aandacht eens te vestigen op het ont breken van een schoenenzaak in een groot gedeelte van dat stadsdeel. Allerlei zaken „ver rijzen er uit de grond" maar niet een voor schoenen. Wat de huisvrouwen hier mede delen lijkt ons ernstig. Het mag niet gebeuren dat de noordelingen van Haarlem binnenkort herkenbaar zouden zijn aan het blootsvoets gaan. Men moet die dingen immers onmiddellijk in hun uiterste consequenties zien. Wat baat een kruidenier, een slager, een sigarenwinkel voor dit euvel? Moet het zover komen dat de Haarlemmers boven hun mede burgers uit Noord schoenen gaan afwerpen uit een bevoor radingsvliegtuig? Of zouden die huisvrouwen elke dag in Haarlem-Centrum schoenen moeten gaan kopen, waardoor zij enorm aan schoenenslijtage onderhevig zouden zijn en misschien wel twee maal daags moeten komen? Wij menen dat er spoedig een schoenenzaak in Haarlem-Noord moet komen. Zeer spoedig. Al moet hij er te voet naar toe gebracht worden. De Geheel-onthouders To-; neelvereniging „Nieuw Leven" houdt morgenavond, zaterdag 4 februari, in het Concertge bouw een bal-masqué. De mu ziek wordt verzorgd door „De Witte Kraaien" onder leiding van Han Krab en een harmo nie looporkest. en vele oudere leden vertrokken naar el ders het hoofd boven water te houden. Toen bovendien een bestuurscrisis uitbrak, kwam het zelfs zo ver dat het eerste elftal uit de competitie moest worden terugge trokken. Toch kwam D.I.O. er weer boven op. In 1934 toonde de toen al weer nieuw bakken vierdeklasser heel goed mee te kunnen, hetgeen de vereniging geen wind eieren legde. Ook de moeilijke oorlogsjaren kwam de thans jubilerende vereniging goed door, waarna zij in 1949 zelfs promoveerde naar de derde klasse. In 1951 keerde D.I.O. weer naar de vierde klasse terug,, waar het bleef tot op dit ogenblik. Het rood-witte team sloeg er steeds een goed figuur. Veel heeft de club in de loop der jaren te danken gehad aan de onvermoeide ar beid van haar secretaris en later voorzitter M. Ponsteen, die zeker 35 jaar een bestuurs functie bekleedde in de thans veertigjarige. Toen de heer Ponsteen enige jaren geleden zijn functie neerlegde, benoemde men hem tot ere-voorzitter, D.I.O. heeft vrijwel steeds één grote handicap gehad: het gebrek aan een eigen veld. Het speelde op Woestduin en later aan de Vergierdeweg in Haarlem en aan de Elswoutslaan in Overveen, maar moest steeds wijken. Ook nu is het nog niet voor elkaar, aangezien D.I.O. het speelveld aan de Kleverparkweg moet delen met E.H.S. Begin 1957 zal er wel een einde komen aan alle terreinmoeilijkheden als9D.I.O. een veld krijgt van het nieuwe complex sport velden in Noord-Akendam. Dan ook kan een oude traditie worden hersteld: het jaarlijkse toernooi van de vereniging. Het zal nu het Ponsteen-toernooi gaan heten. En het zal ongetwijfeld een even goede naam krijgen als het vroegere Elswout- toernooi. Voor de toekomst behoeft D.I.O. dus niet bang te zijn. Het heeft een gezonde basis met vier senioren-elftallen, een junioren en twee aspirantenteams. En dat D.I.O. nog steeds de sympathie van vele Haarlemse voetbalvrienden heeft, zullen de nijvere bestuursleden morgenmiddag ongetwijfeld merken. Wellicht in de veronderstelling dat een kinderhand snel gevuld is, had het „circus" Frank Andor een de laatste tijd meer en meer gebruikelijk geworden verzamel naam voor jeugdvariété voor zijn op treden in het Minerva Theater zo onge veer de helft van het aangekondigde pro gramma laten vervallen. Een uiteraard weinig elegante methode; hoewel het de vraag is of de honderden kinderen, die woensdagmiddag de koude trotseerden om deze voorstelling 'te bezoeken, zich be kocht hebben gevoeld. Zij gaven ten min ste op uitbundige wijze van hun tevreden heid met het gebodene blijk. Dit kinderjolijt, dat voor de volwassen toeschouwer dikwijls een groter attractie betekent dan de verrichtingen op het to neel, werd veroorzaakt door de muzikale clowns Francesco, Riko en Tobi, die hun manipulaties op verschillende vreemdsoor tige instrumenten afwisselden met een reeks uitbundige dwaasheden; een voor treffelijk nummer acrobatiek voor meis jes door de Pibo's; Li Tang, een knap jong leur die zijn optreden met een Chinese entourage omgaf en Boswijks jeugdige acrobatengroep .een geheel uit jongelui be staand ensemble, dat wellicht juist door hun leeftijd met duidelijk waar te nemen bewondering werd gadegeslagen. Zij allen werden door de enthousiaste kinderschare hartelijk toegejuicht, zodat het voor de jeugdige toeschouwers allerminst een ver loren woensdagmiddag heeft betekend. Amsterdam; Gemeentelijke Universiteit. Bevorderd met lof tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld: „The Logical Principles of some Computers" de heer ir. W. L. van der Poel, geboren te 's Gravenhage. Geslaagd met lof voor het doctoraal examen Scheikunde: A. v. d. Wiel, Amsterdam. Kandidaatsexamen Wis- en Na tuurkunde: R. Wientjes, Amsterdam; G. J. C. M. Ruttenberg, hoorn. Bevorderd tot arts mevrouw H. P. KamermansMunters en de heren N. A. Meursing en H. P. S. Verheggen, allen te Amsterdam. Artsexamen le gedeel te: G. van der Hoef, dr. P. J. Velsen, J. G. R. Lammers, F. Bordewijk, C. de Hart, J. W. Koten en R. Gelber, allen te Amsterdam. Groningen. Doctoraal examen Wis- en Na tuurkunde (scheikunde): H. A. Tasman, Zeist: Idem (pharmacie): J. A. P. Stroes, Zutphen. Kandidaatsexamen Wis- en Natuur kunde (F): W. Dijkhuizen. Groningen; J. C. van de Grampel, Groningen; J. H. Kuyt, Heerenveen; C. Pik, Haren (Gr.); Idem (I): J. R. Boersma, Groningen; Idem (K): mej. A. J. Warburg, Groningen. Doctoraal examen Tandheelkunde le gedeelte: F. P. G. M. van der Linden, Helmond; A. van Beek, Apeldoorn; H. A. Boenk, Nijmegen; H. Kelholt, Zutphen; H. Koopman. Marum; J. W. Timmer, Groningen. Kerkelijk voor bereidend examen: E. Gramsbergen, Gro ningen; J. Zagema, Ilallum. Kandidaatsexamen Rechtsgeleerdheid: A. R. Jonkhoff, Groningen. Kandidaatsexamen Sociale Wetenschappen: J. C. van Luyn, Groningen. Doctoraal examen psychologie: P. van Bemmelen, Groningen. Kandidaats examen Economische Wetenschappen: C. van Assen, Haren (Gr.). Doctoraal examen Economische Wetenschappen: F. Kerkhof, Groningen; Nijmegen. Kandidaatsexamen Geneeskun de 2e gedeelte: de dames M. L. J: Hosselet Den Haag; M. F. E. van Tuyn, Helmond; de heren L. A. M. Bozon, Eindhoven; P. W. H. M. Coolen, Wychen; E. H. P. Franssen, Venlo; A. G. M. C. P. Gielen, Maastricht; W. A. van Haaren, Roermond; K. W. B. Poiesz, Nijmegen; J. W. G. A. van Rens, Weert, J. J. M. Schreppers, Nijmegen; G. L. Vervaet, Biervliet. (Verkort weergegeven) Onbegrijpelijk II. Het stukje „Onbe grijpelijk" van abonné in Haarlems Dag blad van woensdag 1 februari j.l. is mij uit het hart gegrepen. Bij de oprichting van de B.B. gingen velen huis aan huis op in formatie uit om bewoners over te halen tot de B.B. toe te treden. Velen van de oude ren die ook in de laatste oorlog bij de luchtbescherming aangesloten waren, heb ben zich weer disponibel gesteld, anders was er van de hele opi-ichting niets terecht gekomen. Als de niet dienstplichtigen, dus zij die nimmer zijn opgeroepen voor de militaii'e dienst, hun plicht hadden ver staan, waren die bedeltochten niet nodig geweest. Indien er wordt bepaald dat alle niet dienstplichtigen zich moeten aansluiten bij de B.B. dan zijn alle tekorten aan mensen opgelost. MEDE-ABONNé.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11