De „Ariel" verging doordat de ruimen volliepen de BORST Wmi Gevangenisstraffen en boetes geëist wegens valse aangifte belastingen PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Wereldnieuws r VA LD A BRYLCREEM verstopping Raad voor de Scheepvaart Sluithalken-systeem bleek bij storm onvoldoende te zijn De radio geeft zaterdag MÖUofi Handelsmargestop thans ingetrokken MAGGI* soegseci gijn soepen Haarlemse rechtbank ocA ia het zo J ln Huurverhoging leidt tot bestuurscrisis in Berlijn Prijsverloop zal nauwgezet gevolgd worden Inbreker woonde 14 dagen in andermans villa houdt Uw haar „in top-conditie" BRYLCREEM maakt droog haar weer vitaal en voorkomt roo9 BRYLCREEM houdt Uw haar gezond. Uw hoofd huid fris BRYLCREEM geeft 'S WERELDS MEEST VERKOCHTE HAIRDRESSING Boerderij uitgebrand te Wolvega; 14 dieren gedood Hawker-Hunter voldoet nog niet helemaal Twaalf jaar wegens poging tot doodslag Geef de strijd niet op tegen Relikwieën VRIJDAG 3 FEBRUARI 195 6 Ruim een .iaar geleden, op 7 december 1954, zijn vijf jonge zeelieden bij een zware storm in de Golf van Biscaye om gekomen, omdat de sluitbalken der luiken, die aan de toen bestaande eisen geheel voldeden, niet bestand waren tegen het wrikken van hun kustvaartuig, lossloegen en de ruimen open lieten voor de over het dek rollende hoge en zware golven. Zo verdween het 398 brt. metende kustvaar tuig „Ariël", een motorschip van de N.V. Kustvaart Unie te Groningen, naar de bodem van de zee. De inspecteur-generaal voor de scheep vaart, de heer C. Moolenburgh, verklaar de aan de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam, die deze scheepsramp onder zoekt, dat hem in december 1954 tot drie maal toe rapporten bereikten, waaruit bleek dat zich bij drie kustvaartuigen het zelfde euvel had voorgedaan, zij het met minder katastrofale gevolgen. Nadien keer den deze berichten over stukspringende sluitbalken met de regelmaat van een klok terug. Thans is dan ook ter beveiliging van schip en bemanning een wijziging voor de constructie der sluitbalken voorgeschre ven, die geldt voor alle schepen tot 1000 brt. Voor de Raad van de Scheepvaart deed de kapitein van de „Ariel", de thans 25- jarige G. Tuil uit Delfzijl, het droeve re laas. Op 4 december was hij uit Cardiff in Wales met een lading steenkolen naar Bordeaux vertrokken. De andere opva renden waren de 33-jarige stuurman J. Gerding uit Haren, de 22-jarige kok J. C. Kremer uit Exloo en drie matrozen, R. Scheffer uit Bergen (Fr.), E. Bolt uit Sid- deburen en F. Bruggeman uit Appingedarm De oudste was 18, de jongste 16 jaar. Zij allen zijn bij de ramp omgekomen. Alleen de twee machinisten H. Rijks en K. Ak kerman, beiden uit Groningen en beiden enkele jaren ouder dan de kapitein, heb ben er met hem het leven afgebracht. Onderweg werd het weer steeds storm achtiger. Op 7 december zag de kapitein in, dat hij de monding van de Garonne onmo gelijk zou kunnen binnenvaren. Hij zette koers naar een noodhaven: La Pallice. Ook dit voornemen moest hij echter laten va ren, toen hij zich op 60 mijl ten westen van de Franse kust in een vliegende storm ADVERTENTIE Lever deze bon in bij Uw winkelier en U ont vangt in een aardig etui voor slechts 35 cent N 8 proefstiftjes Lipstick r 8 modieuze kfeur-nuancea Dit is een unieke kans om te proberen, welke kleur U het beste staétl Imp. LAHNEMANN-LAMEVO. POSTBUS 18 V Lar«n NR. Telefoon 3047 (K-2953) HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, cause rie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de ar beiders in de continubedrijven. 11.30 Pla ten. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouw- m ededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Muzikale causerie. 14.50 Boekbespreking. 15.05 Accordeonorkest en solist. 15.35 Van de wieg tot het graf, cau serie. 15.50 Omroeporkest en solist. 16.35 Onderwijs - volkszaak! 1, lezing. 16.50 Platen. 17.15 Actualiteiten. 17.45 Orgel. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Bezoek a. Ninive, causrie. 19.55 Deze week causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 Binnen zonder klop pen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM I, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole orkest en solist. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek ndeuws. 13.20 Salonorkest. 13.40 Mandoline orkest. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Lichte muziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateurs programma. 15.15 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.55 Platen. 16.00 De Schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Amusementsmuziek. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journa listiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Platen. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch Allerlei: Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 20.00 Lichtbaken, causerie. 20.20 Ac tualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Ge varieerd programma. 21.45 Sprong in het Heelal, spel. Pl.m. 22.05 Cabaret. 22.35 Wij luiden de Zondag in! Aansluitend: Avond gebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., N.C.R.V.) 16.2017.00 Olympische Winterspelen. 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Tafel voetbal. 20.25 Gevarieerd programma. 21.45 Dagsluiting. 22.15—22.25 en 22.30—23.30 Olympische Winterspelen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Dansmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio- Almanak. 14.30 Journaal. 15.00 Platen. 15.30 Cabaret. 15.45 Accordeonduo. 16.00 Cabaret (verv.) 16.15 Accordeonduo. (verv.) 17.00 Cabaretliedjes. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Liturgische zan gen. 17.30 Orgelrecital. 18.15 Orkestconcert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Cabaret. 21.00 Russische liede ren. 21.30 Amusementsorkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 —24.00 Platen. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws, feiten van de dag, en: Op de planken. (224 en, 50 m.). genoodzaakt zag het schip bij te leggen met de kop tegen de storm in en de motor op halve kracht. Hij telefoneerde via de radio, zoals hij gewoon was omstreeks 7.15 uur die avond met zijn familie in Neder land, met de rederij Erhardt en Dekkers te Rotterdam, voor wie het schip in charter voer en met zijn broer op een ander kust vaartuig op de Noordzee. Tijdens het laatste gesprek kwam plotse ling een zware breker over het schip rol len en sleurde de halve stuurhut mee. Het telefoongesprek werd afgebroken, waar schijnlijk omdat de antenne afbrak. De sluitbalken zag de kapitein loodrecht om hoog rijzen. De luiken sloegen van de rui men af. Terstond maakte het schip zware slagzij. Ijlings gaf kapitein Tuil de roer ganger Bolt opdracht de anderen te waar schuwen en de sloep klaar te maken. Dat geschiedde, maar terwijl de sloep werd neergelaten, sloeg Bolt overboord en ver dronk. Haastig begaven de overige zeven zich in de sloep en roeiden van hun schip weg. Vijf minuten later stak de „Ariël" het achterschip met nog draaiende motor en nog brandende lichten uit de kokende zee omhoog en verdween in de diepte. De zeven mannen probeerden de sloep drijvende te houden met behulp van een drijfanker. Maar het anker was kennelijk te groot. Het gevolg was, dat de kleine sloep juist volliep en omsloeg. De mannen wisten echter de boot om te draaien en er weer in te kruipen. Maar al het materiaal uit de sloep, behalve drie roeiriemen, wa ren verloren gegaan. Schip voer voorbij. Dat is vier van de zeven schipbreukelin gen noodlottig geworden. In de loop van de nacht kwam er op geringe afstand een an der kustvaartuig in het zicht. „We konden zelfs de bemanning op het dek zien lopen", zei de kapitein, „maar hoe we ook ge schreeuwd hebben, niemand had het opge merkt. En in de sloep was geen andere mogelijkheid om een noodsignaal te geven meer aanwezig. In de nog steeds niet afne mende storm verdween met het schip de laatste reddingsmogelijkheid. Ruim een etmaal werd de sloep in de felle kou als een notedop over de golven geslingerd. Vóór echter de tweede nacht in ging, hadden we de kust gezien. Omstreeks 9 uur 's avonds sloeg de sloep in de hevige branding om. „Ik kwam meer dood dan levend op het strand" zei de kapitein. Drie anderen wis ten de kust zwemmend te bereiken, maar één van hen lag bewusteloos half in het water en is gestorven. Samen met één der beide machinisten toog de kapitein er op uit om hulp te halen. Ze strompelden uit geput 20 minuten voort en vielen toen be wusteloos neer. Gelukkig werden zij spoe dig gevonden en naar een ziekenhuis ge bracht. Daar werd later ook de tweede ma chinist heengebracht. De raad zal in deze zaak schriftelijk uit spraak doen. BERLIJN (Reuter). Het stadsbestuur van West-Berlijn heeft besloten een be slissing over een eis van de zes christen democraten in de uit dertien leden bestsan- de coalitie-regering tot maandag uit te stellen. De christen-democraten hebben ge dreigd af te zullen treden als het bestuur in zijn geheel weigert zijn ontslag in te dienen. Deze eis werd gesteld nadat in het stads- parlement was gestemd tegen het in wer king stellen in West-Berlijn van een West- duitse wet waarbij de huren in de komende elf maanden met tien percent zullen wor den verhoogd. ADVERTENTIE VOOR Bezorg Uzell verlichting op de juiste plaats. Wrijf Vicks VapoRub tegen bedtijd op Uw borst, keel en rug. 1Verzachtende dampen verrui men de verstopte luchtwegen en bedaren de hoest. En. tegelijkertijd 2, Verwarmende pleister-werking lucht de benauwdheid op en maakt het slijm los. Het geeft méér verlichting, omdat het geconcentreerd is! De Staatscourant van donderdag bevat de mededeling dat de ministers van Econo mische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de prijzenbeschik- king handelsmarges 1955 hebben ingetrok ken. Deze beschikking werd op 4 maart van het vorig jaar afgekondigd wegens de op 1 januari 1955 van kracht geworden wijzigingen in de heffing van de omzet belasting, waardoor de heffing bij de de tailhandel verviel. De handelsmargestop had tot doel te voorkomen, dat hiervan verhoging van de handelsmarges en daar mede van de prijzen het gevolg zou zijn. Bij de wijziging van de omzetbelasting in september 1955, toen voor verschillende goederen deze heffing verviel of verlaagd werd, moest de beschikking bewerkstel ligen, dat de hierdoor mogelijk zijnde prijs verlagingen aan het publiek ten goede zouden komen. De ministers zijn van oordeel, dat deze doelstellingen thans in grote trekken zijn bereikt. Zij hebben daarom de handels- marge-beschikking ingetrokken. Zij zullen het prijsverloop in de onderscheiden bran ches echter nauwgezet blijven volgen. De rechtbank in Den Haag heeft een 29- jarige bouwvakarbeider uit Rotterdam veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf en ter beschikkingstelling van de re gering, omdat hij vorige zomer had inge broken in een villa aan de Parklaan in Den Haag. In deze villa had hij tijdens de va kantie van de bewoners ongestoord veer tien dagen gewoond. ADVERTENTIE BIJ HOEST EN KEELPIJN:. PASTILLES ONTSMETTEND - VERZACHTEND t1/' r> ADVERTENTIE Uw haar een natuurlijke fraaie glans - geen plakkende vettigheid Beecham INederlandN.V. voor EngrotJacq. Mot N.V.. Amsterdam De boerderij met woning van de heer Tjeerd Koopmans aan de Lindedijk te Wolvega is geheel uitgebrand, waarbij der tien runderen en een geit de dood vonden. De brand is waarschijnlijk ontstaan door dat de zakken in brand vlogen, waarmee de warmgedraaide motor van een trekker tegen de vorst was beschermd. Toen de brandweer van Scherpenzeel en Kuinre met motorspuiten aankwam op het terrein van de brand kon niets meer worden gered. Het blussen werd uiter aard bemoeilijkt door de strenge vorst. In vier dagen was dit de vierde brand in de omgeving van Wolvega. LONDEN (AFP) „De Britse straalja ger Hawker-Hunter, die de R.A.F. en an dere Westeuropese luchtmachten gebrui ken, heeft zijn vliegkwaliteiten bewezen, maar de werking van zijn kanonnen is nog niet geheel bevredigend en men werkt thans aan veranderingen", aldus heeft Ni- gel Birch, de Britse staatssecretaris van Luchtvaart in het Lagerhuis meegedeeld. Men hoopt, dat nog voor de komende zo mer een groot aantal verbeterde toestellen gevechtsklaar kunnen zijn. Fokker bouwt met Aviolanda Hawker - Hunters voor de luchtmachten van Neder land en België. ADVERTENTIE Alles wat in Maggi's soepen verwerkt wordt: rundvlees - kalfs vlees - kippenvlees - tomaten - groenten - erwten - kruiderijen enz. is eerste kwaliteit De officier van justitie by de Haarlemse rechtbank heeft donderdagmiddag by de behandeling van twee zaken over het doen van onjuiste aangifte voor de inkomsten belasting tegen een Haarlemse arts een ge vangenisstraf van twee maanden en een geldboete van 5000 subsidiair twee maan den hechtenis geëist en tegen een Sant- poortse winkelier (by verstek) een gevan genisstraf van acht maanden met bevel tot gevangenneming en een geldboete van 5000 subsidiair drie maanden hechtenis. Eerst had de Haarlemmer zich te verant woorden, wie ten laste was gelegd, dat hij in mei 1953 had opgegeven over 1952 een inkomen te hebben genoten van 9428, hoewel hij wist, dat het bedrag hoger was dan opgegeven was. Hoofdcontroleurs der belastingen hadden een onderzoek inge steld en wax-en tot de conclusie gekomen, dat de arts van ziekenfondsen ruim ƒ20.000 had ontvangen en van instellingen 8300 en dat zijn particuliere praktijk f 3100 had opgeleverd. Verdachte had opgegeven dat deze opbrengsten bijna 15.000 hadden beragen. Het effectenbezit vertegenwoor digde een waarde van 2815 en de Haar lemmer had een bedrag van 729 opge geven. Met aftrek van onkosten en kosten voor levensonderhoud waren de contro lerende ambtenaren tot een zuiver in komen van 29.650 gekomen, hetgeen on geveer ruim 19.500 meer was dan de verdachte had opgegeven. De hoofdinspecteur der belastingen te Haarlem deelde mee, dat reeds nagevor derd is en dat nog een extra bedrag van 2650 betaald moet worden, als de rechter geen straf oplegt. Volgt een veroordeling dan vervalt het betalen van 2650. De officier van justitie was van mening dat er op ernstige wijze geknoeid is. Een gelukkige omstandigheid noemde spreker het, dat de Haarlemmer volledig aan het onderzoek heeft meegewerkt. Ook hield hij rekening met de gevorderde leeftijd van de verdachte. De verdediger mr. dr. A. H. H. Schreurs deelde mee, dat toen de inspecteur der belastingen in het begin van 1954 aan de Haarlemmer om inlichtingen over het in komen vroeg, deze terstond eerlijk voor de dag is gekomen. De valse aangifte had hem al geruime tijd „geplaagd" en hij wilde alles in het reine brengen. Pleiter had ver wacht, dat het algemeen pardon ook voor zijn cliënt van toepassing zou zijn geweest. Ook had hij de indruk dat de zaak admini stratief afgehandeld kon worden, althans er is over gesproken. Via de fiscale opspo ringsdienst is de zaak toch bij de Haar lemse justitie aanhangig gemaakt. Mr. Schreurs hoopte, dat het vonnis clement zal worden. Een winkelier uit Santpoort, die niet was verschenen, had in juli 1953 aan de belastingen opgegeven, dat zijn inkomsten over 1952 2700.hadden bedragen en in juli 1954, dat de verdiensten over 1953 7200.waren geweest. Toen hij verdacht werd van smokkel, vond men een agenda, die bedragen van inkomsten bevatten, waarvan de totalen niet klopten met de door verdachte opgegeven bedragen. Vol gens belastingcontroleurs had de Santpoor tenaar over 1952 een bedrag van 7.077. niet opgegeven en over 1953 een bedrag van 3.661. De officier van justitie was van mening, dat het hoofdberoep van verdachte „knoeier" is; de aangiften van vroeger zijn niet juist geweest, maar spreker heeft de winkelier alleen de jaren 1952 en 1953 ten laste gelegd. De rechtbank zal in beide zaken op 16 februari uitspraak doen. 42. Vergeefs trachtte de ontdekkingsrei ziger het vliegtuig los van de grond te krijgen. De zware zandlaag, die nog op staart en vleugels lag, drukte het neer. „Ali oela volle laag!", krijste de hoofd man. En op dit bevel begonnen de ruiters lansen en pijlen, zwaarden en dolken door het vliegtuig te jagen. Panda dook haastig achter een van de zandhopen weg. „Z-ze doorzeven ons!", riep hij bibberend. „Uit stekend", zei de ontdekkingsreiziger, „dat is net, wat we nodig hadden. Een zeef houdt geen zand". Hoe gelijk hij had met deze opmerking bleek al dra. In stromen spoot het zand door de openingen heen en, bevrijd van de last, ging het vliegtuig eindelijk de lucht in. Dit was natuurlijk helemaal niet naar de zin van de woeste ruiters, die bovendien nog een zanddouche toekregen. Tandenknarsend bleven zij ach ter en staarden zanderig naar het ver dwijnende vliegtuig. „Migam pechdag balalaika", bromde de hoofdman mistroos tig. „Vliegende machine van westerse wormen ontsnapt. Bah, bah! Ali-baba BAH!" De rechtbank te Breda heeft H. van H. uit Oosterhout tot twaalf jaar gevangenis straf veroordeeld wegens poging tot dood slag op een jongen. De verdachte was ook in 1943 vex-oordeeld tot twaalf jaar gevan genisstraf wegens moord op een jongeman. Kort na zijn vrijlating had hij in een wei land bij Oosterhout gepoogd na een twist een jongen van het leven te beroven. De jongen, die enige klappen met een stuk ijzer had gekregen, wist echter te ontko men. ADVERTENTIE DIT IS de manier om verstopping te overwinnen: Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één - 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen voor de gal- toevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten: ze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvig heid af, u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, te veel eten, oververmoeidheid of ge, rek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoen- S'eer °P Sang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVERPILLETJES - f 1.20 per flacon. Schoonmaak. De anti-communistische zui veringsactie in de Westduitse vakbewe ging, die midden-januari in de bond van bouwvakarbeiders begon, is nu door de organisatie van spoorwegpersoneel overgenomen. In het gebied van de neder-Rijn is een aantal communisten uit deze bond gestoten. Bovendien is be paald, dat communisten of leden van communistische organisaties zich niet mogen kandidaat stellen voor de verkie zingen voor de bedrijfsraden van de spoorwegen, die eind februari worden gehouden. Inbreuk. Na het parlement van de Ameri kaanse staat Alabama heeft thans ook dat van Virginia een protestmotie aan genomen tegen het besluit van het fede rale Opperste gerechtshof dat een einde maakt aan de rassenscheiding in de scholen. Dit besluit wordt onwettig ge noemd en een inbreuk op de soevereine rechten van de staten. Uitnodiging. Alberto Ai'tajo, de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft een uitnodiging van zijn Amerikaanse ambtgenoot Dulles aanvaard om van tien tot twaalf april een bezoek aan Washington te brengen. Bij dit eerste of ficiële bezoek, dat Artajo sinds hij in juli 1945 minister werd aan de Verenig de Staten brengt, zal hij met minister Dulles en andere hoge functionarissen van gedachten wisselen over de betrek kingen tussen beide landen en over kwesties van gemeenschappelijk belang. Brutaliteit. De Westduitse regering en het parlement hebben in een gemeenschap pelijke verklaring gezegd, dat het „moord" zou zijn als de twee Oost duitsers terechtgesteld zouden worden, die de vorige week ir. Oost-Berlijn ter dood veroordeeld zijn wegens spionage en het aanzetten van Oostduitsers tot vlucht naar West-Duitsland. Dr. Ger- stenmaier, de voorzitter van de Bonds dag, zei, dat de Oostduitse aanklager de „brutaliteit had te verklaren, dat de gang van het ene deel van Duitsland naar het andere verraad van Duitsland is". Vermist. Een schip van een der Fidzji- eHanden (in Oceanië) wordt met vijf tien passagiers en twaalf bemannings leden sedert 36 dagen vermist. Dit is meegedeeld op de dag, dat een gerech telijk onderzoek in Apia (westelijk- Samoa) begint naar het mysterie van het „spookschip" Joyita, dat in Novem ber in de Grote Oceaan ten noorden van de Fidzji-eilanden in goede staat werd aangetroffen zonder een spoor van de opvarenden. Bevestiging. Tsjechoslowaakse kleine wa pens en militaire goederen zijn volgens een gewoonlijk betrouwbare zegsman in Belgrado via de Joegoslavische haven Rijeka naar Egypte gezonden. Een func tionaris van de haven bevestigde, dat een Egyptisch schip onlangs met een lading van genoemde aard was ver trokken. Hofnar. Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh, die op het ogenblik een bezoek brengen aan Nigeria, hebben gisteren een optocht gadegeslagen van inheemsen uit de twaalf noordelijke pro vincies. In wagens en te voet trokken zesduizend Mohammedanen en leden van primitieve stammen in oorlogstooi voorbij het vorstenpaar. Een stamhoofd was, evenals zijn rijdier, geheel in een maliënkolder gestoken. In de stoet lie pen ook hofnaiTen mee. Koningin Eli zabeth maakt een reis van zes dagen door het Mohammedaanse noorden. Aanbod. De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken, Heinrioh von Brexita- no, zal de Italiaanse minister-president Antonio Segni, en de minister van Bui tenlandse Zaken, Gaetano Martino, een ontwerp verdrag van vriendschap, han del en scheepvaart aanbieden wanneer de Italiaanse staatslieden de volgende week een bezoek aan Bonn brengen. Segni en Martino zuilen ook een cultu rele overeenkomst met de Westduitse bondsrepubliek tekenen. Herverschijning. Het Argentijnse dagblad „La Prensa" is vandaag weer versche nen onder hoofdredacteurschap van dr. Alberto Gainza Paz. La Prensa werd in 1951 door ex-president Perón in beslag genomen en vervolgens uitgegeven door het Peronistische algemeen vakverbond. Dr. Paz, eigenaar van het blad, keerde de vorige maand na bijna vijf jaar bal lingschap in de Verenigde Staten naar Argentinië terug. Het blad werd in 1869 opgericht door een der leden van de familie Paz en was een der grootste en machtigste kranten ter wereld. IN OUDE tijden was men welhaast net zo ingenomen met een aandenken aan roemruchte personen als tegenwoordig, en hel blijkt dat men bij hel ontbreken daar van even welwillend was om het gevraag de op bestelling te leveren als in onze tijd. De bevestiging voor deze bewering behoe ven we slechts te zoeken in de oude reis beschrijvingen van Pausanias, Plinius, Strabo e.d., of bij geschied schrijvers zoals Herodotus, Flavius Josephus, e.a. Zoals bekend, was Zeus in rangorde de belangrijkste god van de Grieken, en het lag dus in de rede dat sommigen wel eens iets wilden zien dat op duidelijke wijze met Zeus in verband kon worden gebracht. Dat gaf wat vastigheid in het geloof aan deze machtige figuur. Welnu, te Messene, op de Peloponesus, werd de wieg bewaard waar in Zeus geboren was. Een belangrijke god bij de Grieken was voorts Apollo, wiens schild en zwaard te Sicyon, aan de Golf van Korinthe waren te bezichtigen, in gezelschap van de lans van Meleager, èné der Argonauten die slechts zo lang te leven had als een houtblok in de haard. (Gelukkig doofde de moeder van Meleager dit houtblok tijdig, waardoor haar zoon zich nog een behoorlijke tijd als volwassen held kon laten gelden). En wellicht herinnert u zich Andromeda, die thans als sterrennevel aan het firma ment te bewonderen is, maar die als meisje op dit ondermaanse zo vermetel was te beweren dat zij schoner was dan de Nereïden; als straf voor dit gesnoef werd zij aan een rots vastgeklonken en de ke tenen waarmede dit geschiedde waren in Joppe te bewonderen. Het is opmerkelijk hoe weinig souvenirs (Nadruk verboden) Hercules heeft nagelaten. Alleen in Thurii in Zuid-Italië (waar Griekse kolonisten woonden) waren wat pijlpunten van de populaire held te zien. Voorts schijnt hij een vinger te hebben nagelaten, die in Sparta begraven lag. Met het hoofd van Orpheus, de zanger en dichter uit de Griek se sagen, is het wat ingewikkelder gegaan. Een van de sagen verhaalt, dat de dichter vermoord werd en dat zijn hoofd in de Hebros werd geworpen, waarna het zin gende naar het eiland Les bos dreef. Te Antissa, op de kust van het eiland werd dan ook één exemplaar zorgvuldig bewaard. Maar een ander exemplaar van Orpheus' hoofd lag in Smyrna begraven! De dichter schijnt echter niet alleen twee hoofden, maar eveneens twee lichamen te hebben bezeten, want hij had een graf tombe in Libreta in Thracië, en een andere tombe te Dium, dat in de tegenwoordige Golf van Saloniki lag. Zoals u weel, stal de titaan Prometheus het vuur van Zeus en bracht dit aan de mensen. Een lofwaardige daad. Maar vóór dien had Prometheus nog iets veel belang- rijkers verricht, door uit leem mensen te scheppen, die door de godin Athene de levensadem werd ingeblazen. Het restant van deze leem werd bewaard in Phocis, dat grote faam genoot door de Parnassus en de tempel van Delphi met het vermaarde orakel. We kunnen de lijst van souvenirs en toe ristische aantrekkelijkheden niet voortzet ten, omdat een parallel met de tegenwoor dige tijd onze aandacht vraagt. Daarover morgen. H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2