Mijn vrouw is verstandig! 777 Advies van loondeskundigen is vaag en vol onzekerheden Uitgaan in Haarlem Agenda voor Haarlem Eden sprak in het Congres en voor de Amerikaanse televisie RHEUMIN „Zijdelingse bedreigingen van de wereldvrede zijn blijven bestaan HAMEA SWE (XPRgSS Oordeel van Ambtenarencentrum: Pineau betreurt motie van Saar-landdag Mr. Schokking kreeg destijds verklaring van „geen bezwaar" r Hoe is het ontstaan?^ VRIJDAG 3 FEBRUARI 1956 3 Schaarste van groenten en aardappelen in Rusland Uitbreker brak zijn enige gezonde been MS „Doris" toegevoegd aan KNSM-vloot Vier Italiaanse oorlogs bodems zochten naar „gezonken" 0-27 Conflict geëindigd bij mijnmaatschappij Curasao Dit woord: OPTOCHT WASHINGTON (Reuter) De Britse premier, Anthony Eden, heeft voor de Amerikaanse senaat een verklaring afge legd ziin eerste officiële uitlating over de besprekingen in Washington waarin hij onder meer waarschuwde tegen het ge vaar van de nieuwe wapens. Helaas kon hij niet zeggen, dat alle mogelijkheden voor een internationaal conflict uitgescha keld zijn. Het onmiddellijke gevaar is wel verminderd doch de zijdelingse bedreigin gen zijn blijven bestaan en deze zouden even dodelijke gevolgen kunnen hebben. De Amerikaans-Britse besprekingen noem de Eden „gedenkwaardig". Hij stelde een program van drie punten voor als antwoord op de Sovjet-politiek van „vleierij en dreigementen" ter uitvoe ring van de verklaring van Washington: Het onwankelbare handhaven van ver bintenissen en vriendschappen, zonder uit sluiting van de bereidheid om met commu nistische landen te onderhandelen; met be trekking tot gebieden waar een conflict acuut wordt dienen beide landen indien mogelijk een verklaring van eenheid van doel af te leggen en in plaats van te pogen alle aanbiedingen van de Sovjet-Unie te overtroeven, dient economische hulp te worden gegeven aan die gebieden, die deze het meest van node hebben, met een rede lijke bevoorrechting van vrienden, zonder de anderen te vergeten. Het communisme aldus Eden, kan niet tegengehouden of teruggedrongen worden met geweld alleen. Steun bij pogingen om de levensstandaard te verhogen dient in plaats van geweld te komen. De premier zei verder, dat het „historische expan sionisme van het Kremlin" zich voortzet in de richting van het Midden-Oosten en andere landen van Azië, nu aan de Sovjet expansie in Europa een halt is toegeroepen. Zelfbestuur In het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden zei Eden dat de Brits-Amerikaanse politiek ten aanzien van de niet-communis- tische landen beheerst dient te worden door de volgende beginselen: aanbod van politiek begrip, aanbod van materiële hulp zonder politieke voorwaarden, aanbod van vrije en vriendschappelijke samenwerking met alle vredelievende landen. Het zelf vertrouwen, dat wordt aangekweekt door zelfbestuur, noemde Eden het beste middel tegen het communisme. De groei naar zelfbestuur dient daarom bevorderd te worden, hoewel het communisme van ge brek aan ervaring en zwakte van jonge zelfstandige landen gebruik tracht te ma ken. Dit is een gevaar doch de bevorde ring van de groei naar zelfstandigheid zou wijs staatsmanschap blijken te zijn. Boodschap In een televisie-uitzending verklaarde Eden dat alle gelegenheden die zich voor doen moeten worden aangegrepen om de barrières die de wereld op het ogenblik verdeeld houden te verwijderen. De uit zending werd gadegeslagen door naar schatting dertig miljoen mensen het grootste aantal toehoorders dat de Britse premier ooit ineens heeft toegesproken. Bij een bespreking van de „verklaring van Washington", die is voortgekomen uit zijn driedaagse besprekingen met president Eisenhower, zei premier Eden „Mijn bood schap is: laten we de geest van eenheid tussen onze twee landen levendig houden want het kan tot in lengte van dagen vrede voor de wereld betekenen". De Washington Post noemt het slotcom muniqué van Eisenhower en Eden „een teleurstellend en een vrij geestloos docu ment met alledaagse generaliseringen en herhalingen van bekende standpunten". Het blad spreekt echter de hoop uit, dat de besprekingen vruchtbaarder geweest zijn dan het communiqué doet vermoeden. De New York Herald Tribune schrijft: ADVERTENTIE JAZEKER, dat is ze! Ons hele gezin profiteert nu van de voordelige ge zinsverpakking Actifral-10 vitaminen van Philips-Roxane. Elke dag één dragée enw(j komen gezond en fit de winter door. Let u er op: de voordelige ge zinsverpakking Actifral-10 van Philips-Roxane. 150 dragées 3.75. VRIJDAG 3 FEBRUARI Wilhelminastraat 22: Vereniging van Spi ritisten „Het Licht", psychometrische avond, 8.15 uur. Nassauplein 8: Theosofische Ver eniging, spreker W. Burger, 8 uur. Palace: „Blackboard jungle", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les diaboliques", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „Het glazen muiltje", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Razzia", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Sensatie op rijksweg 101", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Lie ver lui dan moe", alle leeft., 8.15 uur. Rem brandt: „Het begon in Parijs", 18 jaar, 7 en 9-15 uur. Frans Hals: „Jacht op het groene vuur", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 4 FEBRUARI Stadsschouwburg: ,,'t Is nooit te laat", 8 uur (ten bate van Maatschappelijke zorg voor zieken). Minerva: film „Liever lui dan moe", a. lt. 2.30 u.; Toon Hei-mans in „One man show", 8.15 uur. Palace: „Blackboard jungle", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les diaboliques", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „Het glazen muiltje", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Razzia", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Nacht voorstel - Lug „The story of three loves", 18 jaar, 22.30 uur. Roxy: „Sensatie op rijksweg 101", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het begon in Parijs", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jacht op het groene vuur", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. „Het lijkt duidelijk, dat er besluiten zijn genomen en plannen gemaakt, waarvan de volle betekenis pas later zal blijken. De onmiddellijke indruk van het communiqué is er een van eenheid en vastbeslotenheid. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië hebben op de conferentie nieuwe krachten opgedaan, waarin het gehele Westen zal delen". MOSKOU (Reuter) De regering der Sovjet-Unie is van oordeel dat een cam pagne voor verhoging van de produktie van aardappelen en groenten dringend noodzakelijk is. Zij acht het huidige peil van de produktie van groenten uitermate onbevredigend en is van mening, dat de produkties'tijging van de afgelopen twee jaren niet in overeenstemming is met de voortdurende stijging van de vraag der be volkingscentra, zo wordt in een decreet van het kabinet en de communistische partij verklaard. In dit decreet, dat radio Moskou bekendgemaakt heeft, wordt voorts oritiek geoefend op ernstige tekortkomingen in de detailhandel en op de te hoge vervoerskos ten. Op het ministerie van Landbouw, de staatsboerderijen, de voedselindustrieën en de regionale organen van de communisti sche partij wordt een beroep gedaan zorg te dragen voor een scherpe verhoging van de produktie van aardappelen en groenten in 1956. Het decreet bepaalt voorts, dat de prijzen van groenten en aardappelen wor den verhoogd. ADVERTENTIE Geneest ruwheid en schraalheid ADVERTENTIE Het Ambtenarencentrum heeft zijn mening kenbaar gemaakt over het rapport der commissie van loondeskundigen. Het is van oordeel dat het advies der commissie zo vaag en zo vol onzekerheden is, dat op grond daarvan zeker niet kan worden gecon cludeerd, dat het bij de laatste loonbesprekingen door de regering ingenomen stand punt juist is geweest en zij terecht het geringe verschil tussen haar voorstellen en het compromis-voorstel van de grootste mogelijke meerderheid der centrales van over heidspersoneel heeft afgewezen. De uit het advies duidelijk gebleken onmogelijk heid om tot een nauwkeurige loonvergelijking te komen leidt volgens het Ambte narencentrum tot de conclusie, dat er thans alle aanleiding is om de salarisbesprekin gen te hervatten. Door de overheidsbeloningen slechts te vergelijken met de in het particuliere bedrijf toegestane grondlonen is de commissie voorbijgegaan aan het feit, dat daar een ge heel ander loonsysteem wordt gehanteerd dan bij de overheid. Zij heeft slechts één facet van het particuliere loonsysteem gesteld tegenover het overheidssysteem, ter wijl juist het gehele complex van maatregelen als tariefbeloning, premies en winst deling, die in het algemeen in de overheidssector niet zijn toe te passen, in het parti culiere bedrijf tot arbeidsvrede hebben geleid, aldus het Ambtenarencentrum. Een van de grootste bezwaren van het fende een aftrek voor de oververdiensten Ambtenarencentrum tegen het advies van door middel van tarief. de commissie richt zich niet tegen het rap port als zodanig, maar tegen de aan de opstellers verstrekte opdracht. Deze hield in, dat de commissie bij haar vergelijkend onderzoek niet alleen rekening moest hou den met de salarissen en lonen in engere zin, maar ook met de secundaire arbeids voorwaarden en het onderling verband in het rijksbezoldigingsstelsel. Het Ambtenarencentrum had gevraagd dat de commissie ook rekening zou moeten houden met die factoren, welke een uit vloeisel van de ambtelijke status zouden kunnen worden genoemd, zoals het sta kingsverbod, het slechts adviserende ka rakter van het georganiseerd overleg en de grotere kwetsbaarheid van de ambtenaar. Doordat aan dit verlangen niet is voldaan, heeft het rapport volgens het Ambtenaren centrum een beperkt, zuiver rekenkundig karakter gekregen. De vraag of vergelijking van overheidsfuncties met functies in het vrije bedrijf op zichzelf wel geoorloofd is wegens de geheel verschillende taakstelling en de verschillen in de aard van het dienst verband, is onbeantwoord gebleven. Tegen de vergelijking met de metaal industrie behoeft volgens het centrum op zichzelf geen bezwaar te worden gemaakt- De vraag dient evenwel te worden gesteld welk percentage van de werknemers in de metaalindustrie niet in tarief werkt. Is dit percentage klein dan moet de gemaakte vergelijking worden afgewezen. Ook bij de vergelijking met de statistiek der verdiende lonen plaatst het Ambtena rencentrum een aantal critische kantteke ningen, onder meer dat het onjuist is de overheidslonen uit een 1ste klasse-gemeen te te plaatsen naast die uit een 1ste en 2de klasse-gemeente van het vrije bedrijf. Het centrum twijfelt aan de door de commissie toegepaste correctie inzake de „zwarte" loongedeelten en aan de correctie betref- PARIJS (Reuter) Christian Pineau, de nieuwe Franse minister van Buitenlandse Zaken, heeft donderdag gezegd, dat Frank rijk geen enkele oplossing van de Saar- kwestie, waarbij geen rekening gehouden wordt met Frankrijks grote economi sche belangen in dat gebied, kan aanvaar den. Pineau sprak over de motie, die enkele dagen geleden door het parlement van het Saargebied is goedgekeurd en vol gens welke Saarland geleidelijk met Duitsland verenigd moet worden. De motie, aldus Pineau, moet slechts be schouwd worden als de uitdrukking van een wens. De huidige toestand kan in feite slechts veranderd worden met de formele instemming van de Franse regering. Naar Pineau meende, kan de Saarregering noch het parlement een eenzijdige beslissing nemen voor de toekomst, zoals duidelijk is gezegd in de Frans-Duitse communiqués van Rhöndorf en Parijs. Minister Pineau betreurde het, dat onder deze omstandigheden in de motie van het Saarlandse parlement niet gerept wordt over Franse rechten en belangen. Een bezwaar van het centrum tegen de paragraaf over de lagere en middelbare administratieve en technische ambtenaren is, dat over deze groep slechts wordt ge zegd, dat de commissie niet in staat was een vergelijking te treffen. Voor wat het lagere en middelbare administratieve per soneel betreft zegt de commissie, dat het rijk hier een achterstand heeft op het par ticuliere bedrijf. De commissie gaat volgens het centrum echter buiten haar opdracht, wanneer zij tevens aangeeft op welke wijze de door deze achterstand beschikbare ruimte voor salarisverbetering moet wor den besteed. Bovendien is het de vraag, of de door de commissie gegeven oplossing, invoering van meer differentiatiemogelijk heden in het huidige bezoldigingssysteem op basis van individuele prestatie, blijkbaar voor het zoveel dynamischer bedrijfsleven geschikt, ook voor de meer statische over heidsdienst passend en effectief zou zijn. Daar juist de typerende overheids-func- ties buiten de vergelijking zijn gehouden, betwijfelt het centrum ernstig of de con clusies van het advies representatieve waarde hebben voor het gehele overheids personeel. Twee dagen na veroordeling tot vier jaar gevangenisstraf De 29-jarige koopman J. V. uit Amster dam, de hoofddader van de inbraak in kas teel Zoelen, die dinsdag door de rechtbank te Arnhem tot vier jaar gevangenisstraf was veroordeeld, heeft donderdagmiddag bij een poging uit het Huis van Bewaring te Arnhem te ontvluchten, zijn enige ge zonde been gebroken. De koopman, die vroeger glazenwasser is geweest, heeft kans gezien uit te breken uit de kapel van het Huis van Bewaring tijdens een kerkdienst. Hij had aaneenge knoopte lakens verborgen onder zijn kleren. Via een venster kon hij op een plat dak komen, dat 12 meter hoog is. De helft van de afstand had hij afgelegd, toen de lakens scheurden. Hij tuimelde omlaag en brak zijn enige enkel. De weg naar de vrijheid lag open maar de uitgebroken ge vangene met een kunstbeen en een ge broken enkel was machteloos. Enkele om wonenden hadden met spanning de akro- batische prestaties gadegeslagen zonder echter aanstalten te maken de bewakers te waarschuwen. V. kroop naar de ingang van het Huis van Bewaring en de portier vond, toen er geklopt werd, tot zijn verbazing een gevangene buiten de poort liggen. V. werd naar een ziekenhuis te Vught vervoerd. Hij heeft destijds in Alkmaar een poging tot ontvluchting gedaan. De politie schoot hem een kogel door een been, dat later moest worden geamputeerd. Hij kreeg toen een kunstbeen. Naar aanleiding van de door een Haags blad tegen de burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking geuite beschuldi gingen verneemt onze parlementaire re dacteur dat mr. Schokking indertijd van de centrale commissie, die met burgemees terszuivering belast was (voorgezeten door de tegenwoordige burgemeester van Voor burg, dr. J. W. Noteboom), een verklaring van „geen bezwaar" heeft ontvangen na mens het ministerie van Binnenlandse Za ken. Bij die commissie was geen enkele klacht tegen mr. Schokking ingebracht, ook niet van de zijde van enige provinciale zuiveringscommissie. Opgemerkt zij verder nog, dat in de publikatie van het Haagsch Dagblad ge wag werd gemaakt van een „dossier- Schokking", dat, zoals het blad schreef, van bevriende zijde in handen van dé Haagse politie gesteld was. Er bestaat echter goede grond om thans de vraag te stellen, of dit dossier een van een onpar tijdig orgaan afk >mstige verzameling stuk ken was dan wel een louter eenzijdig dossier, slechts bestaande uit betichtingen door bepaalde personen tegen mr. Schok king. Mocht dit laatste het geval zijn, dan is de waarde van een dergelijk dossier wel zeer betrekkelijk, althans in een rechtsstaat, waar het hoor en wederhoor tot de allereerste in de rechtsorde hoog te houden beginselen behoort. In volle zee, enkele mijlen van de Neder landse kust, is het 77ste schip aan de vloot van de Koninklijke Nederlandse Stoom boot-Maatschappij (KNSM) toegevoegd. Op het fonkelnieuwe, 3000 brt. metende motorschip „Doris" heeft de blauw-witte werfvlag met de letter P. van de N.V. Scheepsbouw werf Gebr. Pot uit Bolnes bij Rotterdam plaats gemaakt voor de kroon- vlag van de KNSM, nadat ir. J. Rotgans namens het scheepsbouwbedrijf met een handdruk en een heildronk de „Doris" had overgedragen aan de KNSM-directeur, de heer J. P. Kruseman. BUITENLANDSE DIENST Jhr. mr. E. V. E. Teixeira de Mattos, am bassaderaad te Rio de Janeiro, wordt als zaakgelastigde tewerkgesteld te Guatemala, waarbij tevens laatstbedoelde post als zelf standig gezantschap wordt hersteld. Duikboot-boei bij Messina Nederlandse duikboot lag echter veilig in Den Helder Ten noorden van Messina (Sicilië) werd door een Italiaanse duikboot een boei, ge merkt 0-27 waargenomen. Vijf Italiaanse oorlogsschepen hebben daarna drieëneen- halfuur naar de Nederlandse duikboot ge zocht die in nood moest zijn, tot van de zijde van het ministerie van Marine in Den Haag vernomen werd dat Hr. Ms. 0-27 be gin december tijdens oefeningen in de Middellandse Zee een telefoonboei verloren heeft. De 0-27 is voor Kerstmis van deze oefenreis naar Nederland teruggekeerd en ligt op het ogenblik in Den Helder. Zodra op het Italiaanse marinehoofd kwartier op Sicilië bekend werd, dat de boei was aangetroffen bij kaap Peloro, kregen de kruiser Duca Degli Abruzzi, het korvet Andromeda, de torpedoboot Abba en de mijnenveger Tulipano opdracht ter plaatse met de duikboot, die de boei ge vonden had, de Tazzoli, te onderzoeken of de 0-27 misschien op de zeebodem lag. De zee is ter plaatse 200 meter diep. Tot het bericht kwam dat de 0-27 in Den Helder ligt, werd het zoeken voortgezet. Van het verlies der boei is indertijd mel ding gemaakt aan Franse marineautori teiten. In een officiële mededeling is donderdag middag de beëindiging van het conflict bij de Mijnmaatschappij Curacao bekend ge maakt. Er zou een overeenkomst tussen de di rectie van de Mijnmaatschappij Curaqao en de vakbond „The Miners Union" bereikt zijn. Een en ander zou donderdagmiddag (Curaqaose tijd) op regeringsniveau be sproken worden. Namens de directie van de Mijnmaatschappij vertoeft de heer Gor don reeds enige dagen op Curasao. Een aantal arbeiders van de mijnbouw- maatschappij was geruime tijd in staking naar aanleiding van het ontslag aan een aantal buitenlandse werknemers en een ge schil inzake de erkenning van de vak bond. Het werk zal nu spoedig worden her vat. Evenals het woord opgetogen is op tocht familie van het werkwoord tijgen, vroeger: tiën, dat: trekken betekent. Eigenlijk is optocht dus: het omhoog trekken van iets of iemand, inzonder heid met betrekking op Christus' hemel vaart. Meer algemeen gaat optijgen dan betekenen: zich in een bepaalde richting bewegen en optocht: het zich gezamen lijk voortbewegen van een groep perso nen. Aanvankelijk bezigde men het vooral in de zin van: opmars. Hooft spreekt over „de optoght der Spaan- schen uit Luxemburg". Ook voor de trek van vogels werd het woord gebruikt. Nu wordt er onder verstaan: een stoet, een op rijen voortschrijdende schare begeleid door muziek en getooid met vaandels, vlaggen en banieren. -■ ADVERTENTIE TONEEL EN DANS Zaterdag 4 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie speelt „Het is nooit te laat" van Felicity Douglas onder regie van Joris Diels, met in de hoofd, rollen Ida Wasserman, Fie Carelsen en Dick van Veen, voor „Maatschappelijke zorg voor zieken." Zaterdag 4 februari, Minerva Theater, 20.15 uur: „Tien jaar liedjes van Toon" een- mansshow van Toon Hermans. Dit op. treden wordt herhaald op zondag 5. maandag 6, dinsdag 7 en woensdag februari. Zondag 5 februari, Stadsschouwburg, 14 u.: De toneelgroep „Het Nieuwe Comedia" vertoont de thriller „Vals beschuldigd' van Philip King onder regie van John Gobau met decors van Lucas Wensing, voor „Geloof en Wetenschap." Voor medewerkers zie hieronder. Zondag 5 februari, Stadschouwburg, 20 u.: „Vals beschuldigd" van Philip King door Het Nieuwe Comedia onder regie van John Gobau met in de voornaamste rol. len: Guus Hermus, Magda Janssens, Ma rion Gobau, Bep Dekker en Ton Kuyl. Zondag 5 februari, Concertgebouw, 20 uur: KRO-revue „Uitverkoop" met medewer. king van Berry Kievits, Gerard Walden, de Wembley Sisters, een revue-orkest en vele anderen. Maandag 6 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" geeft een herhaling van „Kat op een heet zinken dak" van Tennessee Williams in de ver taling van Elise Hoomans onder regie van de zelf medespelende Richard Flink en decors van Johan Greter. In de hoofd rollen: Anny de Lange en Kees Brusse. Woensdag 8 februari, Treslong Hillegom, 20 uur: Feestavond van de Rooms-Katholieke Middenstandsvereniging te Haarlem met medewerking onder anderen van de zan ger-pianist Jules de Corte, de conferen cier Willy Rex en de imitator Frans van busschoten. Donderdag 9 februari, Rembrandt Theater, 21.15 uur: Herdenking van Anna Pavlova door de Haai-lemse Kunstgemeenschap met een toespraak door Sonia Gaskell en ver. toning van de Pavlova-film. Verder de films: „Step of the ballet" met Margot Fonteyn en „Russisch Ballet" met Galina Oelanova. Vrijdag 10 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Hoofdstad Operette geeft een uitvoering van het zangspel „Hör mein Lied, Violetta" met medewerking van Ruth Rhoden, Claire Clairy, Herman Valsner, Otto Aurich, Fritz Steiner en vele anderen. Decors van Tom Manders, muzikale leiding John Brookhouse. MUZIEK Vrijdag 3 februari, Concertgebouw, 19.30 u.: Muziekdemonstratie als onderdeel van het Interscholair Jeugdtoernooi Haarlem 1956. Er treden schoolorkesten, koren, in strumentale en vocale solisten op, allen leerlingen van inrichtingen voor middel baar onderwijs in Haarlem en omgeving. Maandag 6 februari, Grote Markt, 15.30 u.: Bespeling van het carillon van de Grote Kerk door de stadsbeiaardier Arie Peters die men ook kan beluisteren op vrijdag 10 februari van 11.3012.30 uur. Maandag 6 februari, Frans Halsmuseum, 20 uur: Onder auspiciën van de Muziek school van Toonkunst geeft de zangeres Akke de Vries een liederenavond met be geleiding door Roel Riphagen, piano. Er worden liederen van Roussel, Caplet, Ho. negger, Milhaud en Poulenc ten gehore gebracht. Dinsdag 7 februari, Concertgebouw, 20.15 uur: Zevende D.concert door het Noord hollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam met solistische medewerking van Theo van der Pas, die met het Pianoconcert van Grieg afscheid neemt van het Haarlemse publiek. Ver. der: een ouverture van Lalo en de Sym fonie in d van César Franck. Woensdag 8 februari. Zaal Noord, 20 uur: Demonstraties door leerlingen van de Volksmuziekschool voor Haarlem en om streken onder leiding van mevrouw C. J. M. KatBeylevelt, met medewerking van het schoolorkest. Donderdag 9 februari, Frans Halsmuseum, 20 uur: Concert onder auspiciën van het Haarlems Comité voor Kamermuziek door Tineke de Smidt, piano en Marius Ruy- sink, fluit, met medewerking van de pianiste Annie Uitenbos. Vrijdag 10 februari, Stadschouwburg, 20 u.: Uitvoering van „Hör mein Lied. Violetta" door de Hoofdstad Operette. Voor ver dere gegevens zie onder: Toneel en dans. Vrijdag 10 februari, Concertgebouw, 20 uur: Concert door het jubilerende dubbelman- nenkwartet „Harmonie" onder leiding van B. J. Arisz. Met medewerking van twee mannenkoren en twee gemengde koren. VOLKSUNIVERSITEIT Alle bijeenkomsten worden gehouden in de Renaissancezaal van het Frans Hals museum, ingang Klein Heiligland, aan vang 20 uur. Woensdag 8 februari: De heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum, be sluit zijn cursus „Vijf eeuwen schilder, kunst in de Nederlanden." Vrijdag 10 februari: Muziekcursus door Paul Christiaan van Westering in samen- weking met de vereniging „Vrienden van het Noordhollands Philharmonisch Or. kest." Vrijdag 10 februari: Eerste van twee voor. drachten met lichtbeelden over Nieuw Guinea en zijn ontwikkelingsmogelijk heden door J. J. van der Laan (Minerva Theater, Heemstede). GELOOF EN WETENSCHAP Maandag 6 februari: De Leeuwerik, 20 uur: Eerste van drie lezingen in de cursus „Geestelijke volksgezondheid" door dr. M. J. de Jong, eerste secretaris van het Bisdom Haarlem. Maandag 6 februari. De Leeuwerik, 21.10 uur: Begin der cursus „Kerkmuziek in de loop der eeuwen" door Kees Bornewas- ser, met illustraties van koorzang en bandopnamen. Eerste avond: de eigen zang der kerk. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, ex positie van poppenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 1015 uur, des zondags van 1315 uur. Teylers Museum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel An-1 gelo, Claude Lorrain; Fossielen en mine-1 Bijna een week lang kan men - te beginnen op zaterdag 4 februari - iedere avond in het Minerva Theater „liedjes van (de hierboven afgebeelde) Toon" horen. ralen, historische natuurkunde-instru- menten. Geopend op iedere werkdag behalve maandag van 1115 uur en de eerste zondag van iedere maand van 1315 uur. Teylers Museum: Expositie van etsen en tekeningen van Rembrandt. Tot 5 maart. Geopend iedere werkdag, behalve maan dag, van 1115 uur en de eerste zondag ven elke maand van 13—15 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 1017 uur, des zondags van 1316 uur. Grote Markt, Grote Kerk: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, Bloemendaal, Vrjjburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 912 en van 1416 uur. Tevens elke eerste Zondag van de maand van 1517 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bij- belsé voorstellingen). Geopend op aan vraag, ieder uur van de dag. Zondags ge sloten. Museum „Het Huis Van Looy": Tentoon stelling van reproducties van schilderijen van schilders uit de tijd der impressionis ten. Dagelijks geopend van 912.30 en 13.30 17 uur. Tot 20 februari. Woonhuis Van Looy: Des zondags van 1417 uur en donderdags van 1012.30 en van 13.3017 uur geopend. DIVERSEN Vrijdag 3 februari, Kleuterschool Tessel- schadestraat, 20 uur: Voor het wijkcomité Oud-Schoten houdt de heer Joh. M. Schmidt een praatje met film over „Wa terbeschaving". Vrijdag 3 februari, Nassauplein, 20 uur: Voor de Theosofische Vereniging spreekt de heer W. Burger over „Evolutie van leven en vorm". Vrijdag 3 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De r.-k. toneelvereniging „Thalia" geeft een opvoering van het blijspel „Tante Roosje". Zaterdag 4 februari, Concertgebouw, 20 uur: Jaarlijks bal-masqué van de geheelont houders-toneelvereniging „Nieuw Leven" met muziek van „De witte kraaien" onder leiding van Han Krab en een harmonie- looporkest. Zaterdag 4 februari, gebouw St. Bavo, 20 uur: De toneelvereniging „Vriendenkring" speelt „De heilige vlam" van W. Somerset Maugham onder regie van Henk Bakker. Zaterdag 4 februari, Het Wapen van Heem stede, 20 uur: De Heemsteedse toneelver eniging „Nut en Genoegen" speelt onder leiding van de heer L. Beek het spel „Het oude ijzer" van Hans Nesna. Tevens ma tinee voor ouden van dagen. Zaterdag 4 februari, H.J.M.V.-gebouw, 20 uur: Cabaretavond voor de invaliden- vereniging „Ons Belang" door het gezel schap „De Muggen" met liedjes en sketches. Zaterdag 4 februari, Krelagehuis, 20 uur: Feestavond met dansen en cabaret ter vie ring van het gouden jubileum van de Nederlandse Reisvereniging met mede werking van Mr. Doodle, Jac. Schutte (piano) en de muzikale clown Fantasio. Zaterdag 4 februari, Lido Theater, 23.30 uur: Nachtvoorstelling van „The story of three loves" met Pier Angeli, James Mason, Leslie Caron en Kirk Douglas. Zondag 5 februari, Studio Theater, 11 uur: „De witte droom" met medewerking van de Weense IJsrevue van Karl Schafer. Zondag 5 februari, Lido Theater, 11 uur: Bijzondere voorstelling van de film „De grote Caruso" met Mario Lanza. Zondag 5 februari, Cinema Palace, 10.30 uur: Bijzondere voorstelling van de Franse film „La vie commence demain" (Morgen be gint het leven). Zondag 5 februari, H.K.B.-gebouw, 20 uur: „The Mena Muria Minstrels" en de Ooster se dansgroep „La Ramayana" treden op voor de afdeling Haarlem en omstreken van het veteranenlegioen Nederland. Maandag 6 februari, Brinkmann, 20 uur: Lezing door de heer G. J. de Swart over „Tram- en spoorlijnen te Haarlem in vroe ger tijd" voor de vereniging „Haerlem". Dinsdag 7 februari, Krelagehuis, 19.45 uur: Toneelavond van de Algemene Nederland se Invalidenbond. Opgevoerd wordt „Film- maniakken" van Henk Bakker. Dinsdag 7 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De r.-k. toneelvereniging „Thalia" geeft een opvoering van het blijspel „Tante Roosje". Herhaling op Woensdag 8 februari. Donderdag 9 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De letterlievende vereniging „J J. Cremer" geeft de première van Het Melkkoetje" door J. W. van der Heiden en Henk Bakker onder regie van laatst genoemde.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5