ERWTENSOEP TRIPJE VELPON lijmt zo vast als een huis! Koopman verdacht van zwendel op grote schaal met oude schilderijen Officier eist vier jaar voor poging oplichting verzekeringsmaatschappij GROEN Co. Benelux-commissie neemt het landbouw-beleid in studie De gele kamer KALODERM A GELEE voor RUWE, GESPRONGEN handen Nederlanders willen resultaten zien; Belgen willen hinderpalen opsporen Elten gaat op 24 maart naar de stembus FEUILLETON Nieuwe spijkertjes in oude schilderijen Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders Dr. C. van den Berg ontving Belgische onderscheiding Algemeen voorzitter van de RAI herkozen Alleen HONIG maakt de échte ouderwetse per pakje voor 4 volle borden 58 cent Amerikanen werken aan een super-waterstofbom Eisenhower kan nog geen besluit nemen, zegt arts Russen beloven de Noorse wateren te eerbiedigen Mollet gaat volgende week met Catroux naar Algerije Van Speyk stak 125 jaar geleden de lont in het kruit Verkiezing van een advies commissie voor de landdrost Makarios geeft ontwijkend antwoord aan Londen Kerkelijk Nieuws door Mary Roberts Rinehart VRIJDAG 3 FEBRUARI 1956 4 De Haagse rechtbank heeft drie dagen besteed aan de behandeling van de zaak tegen de 39-jarige Zoetermeerse koopman S., die ervan wordt beschuldigd op 29 maart 1955 opzettelijk brand in zyn auto te hebben gesticht, waarin zich vijf kostbare oude schilderyen zouden hebben bevonden, die S. verzekerd had voor anderhalve ton. De veronderstelde „oude meesters" zijn in vlammen opgegaan. Het Openbaar Ministerie, vertegenwoordigd door de officier van Justitie mr. De Lint, dagvaardde een twintigtal getuigen, onder wie de directeur van het Gerechtelijk Laboratorium, prof. Froentjes, en twee autodeskundigen. De verdediging, gevoerd door de meesters Huygens en Schuering, had negen g,etuigen doen dagvaarden, waarbij twee deskundigen. Donderdag hield de officier van Justitie zyn lange requisitoir, aan het slot waarvan hy vier jaar gevangenisstraf requireerde wegens poging tot oplichting van een verzekeringsmaatschappij voor ongeveer anderhalve ton door middel van brandstichting. Tijdens de behandeling der zaak werd voor de eerste maal in de geschiedenis der Nederlandse rechtspraak gebruik gemaakt van een bandopname-apparaat. De bandopnamen zullen uitsluitend dienen als hulpmiddel voor de griffier by het opmaken van een procesverbaal. De verbrande schilderijen zouden twee Ruysdaels, een Aart van der Neer, een Adriaan van der Velde en een Sebastiaan Vrancx zijn. Het transport van de vijf oude meesters was verzekerd en zou gaan naar een tijdens het proces onbekend gebleven Duitser. De Arnhemmer H., die als getuige optrad om dat hij tussenpersoon was geweest tussen de verdachte en de onbekende Duitse koper, weigerde de naam van de koper te noemen omdat hij dan wegens deviezen- smokkelarij veroordeeld zou kunnen wor den. De officier, meineed vermoedend, eiste arrestatie van deze getuige, welk verzoek de rechtbank inwilligde. H. werd gevanke lijk weggevoerd. Tijdens de verhoren van de getuigen- deskundigen ontspon zich een levendig debat tussen de getuigen a charge en die a décharge. Het debat vond plaats op hoog technisch niveau, waarbij wederzijds erva ringen werden genoemd, die elkaar ont zenuwden. Prof. Froentjes deelde mede, dat hij in een stukje vloerbedekking van de verbrande auto 17 kubieke centimeter benzine had aangetroffen. Tevens ver klaarde de hooggeleerde getuige, dat in een der lijsten van de verbrande schilde rijen nog een stukje raam was aangetroffen waarin een deel van het doek, dat van modern machinaal geweven linnen bleek. Het doek was met machinaal vervaardigde spijkertjes in het raam bevestigd. Tijdens de behandeling werd uit een onderzoek van een rijksaccountant het een en ander verhaald over de financiële esca pades van de verdachte, die in 1952 we gens brandstichting tot twee jaar en drie maanden is veroordeeld. Niettemin werd aan zijn vrouw door de verzekering een bedrag van f 90.000.uitbetaald omdat de verbrande verzekerde goederen haar eigendom waren. Met dat geld zou de ver dachte later, na zijn ontslag uit de ge vangenis, volgens zijn zeggen, de kostbare schilderijen hebben gekocht. Een der middagzittingen werd begonnen met het in ogenschouw nemen door recht bank, officier en verdedigers van het auto wrak. Er bestond namelijk onzekerheid over de vraag of de auto met een contact sleuteltje dan wel met een drukknopstar- ter werd aangezet. De deskundigen en de verdachte hadden hieromtrent afwijkende verklaringen afgelegd. Tevens werd nage gaan of het mogelijk was het starten te vergemakkelijken door benzine in de car burator te gieten. De verdachte had ge zegd hiervoor steeds een blikje benzine achter in de auto te hebben, aldus een verklaring gevend voor de gevonden hoe veelheid benzine na de brand. Requisitoir In zyn requisitoir zei de officier dat het Gerechtelijk Laboratorium in deze zaak buitengewoon belangrijk werk heeft ge daan by het onderzoek van de verbrande auto. Het heeft het brandstichtingsmiddel benzine gevonden en de dop van het kannetje, waarmede de ontbrandbare stof in de auto was gegoten. Het is van de aan vang af slecht gelopen voor de verdachte, die de zaak te mooi heeft gemaakt, aldus de officier. Hij heeft een te fraai alibi wil len opbouwen. De officier van Justitie ging nog eens enige getuigen-verklaringen na, welke ten nadele van de koopman waren geweest. Volgens de mening van deskundi gen, heeft kortsluiting nooit de oorzaak ge weest kunnen zijn van een dergelijke brand In een auto. Er zyn ook geen bewijzen voor kortsluiting. De draden in de auto kunnen evenzeer ten gevolge van brand als door ADVERTENTIE kortsluiting zijn gesmolten. Eerst veel later na zijn arrestatie heeft de verdachte een verklaring gegeven over de aanwezigheid van benzine in de cabine. Ook dit verhaal kan volgens deskundigen niet waar zyn. Welk motief heeft de verdachte gehad, vroeg mr. De Lint zich af. Uit de houding van de koopman is zonneklaar gebleken dat hij van plan was de verzekeringsmaat schappij voor anderhalve ton op te lichten. Er waren geen oude meesters in de auto. S. had geen geld om dergelijke schilderijen te kopen en zijn compagnon, de Arnhemse koopman H. evenmin. Daarom waren er onbekende figuren: een Duitser, de koper, wiens naam niet genoemd mag worden en een relatie, die drie oude meesters in com missie had gegeven. Vervolgens stond de officier van Justitie enige tijd stil bij de vroegere brandstichting door verdachte. Ook in die zaak heeft de verdachte hard nekkig ontkend. Er valt geen spoor van inkeer in de houding van verdachte te bespeuren. De officier meende dat de over heid heeft gefaald, toen zij de verdachte bij zijn vorige straf voorwaardelijk in vrijheid stelde en toen zij er niets tegen deed dat hij leefde van het geld van de vorige brandstichting. Vervolgens kwam de offi cier tot zijn eis van vier jaar. Verdediging De verdediger mr. J. A. Schuering sprak kort over de vorige brandstichting door verdachte, waarna de tweede verdediger, mr. M. H. Huygens, zijn pleidooi hield. Deze pleiter zei wel in het bestaan van de Duitse koper, die onbekend moet blijven, te ge loven. De officier heeft een lastige getuige wegens meineed laten arresteren. In het verleden zijn -neer arrestaties met knal effect verricht, die geen resultaat oplever den. Deze getuige is, toen hij werd gedag vaard, door de officier In de val gelokt, meende de pleiter. Mr. Huygens uitte critiek op het voor onderzoek, en voorts meende de pleiter dat de wijze waaróp de verzekering was afgesloten dit geschiedde telefonisch ongetwijfeld zo was, dat de assuradeuren niet onder deze omstandigheid zouden uit betalen. „Het Openbaar Ministerie is mijns inziens volkomen tekort geschoten in het aantonen van bewijzen dat S. in de prille ochtend van die dag in maart van het vorig jaar een verzekeringsmaatschappij heeft willen oplichten door middel van brandstichting" zeide mr. Huygens. „Ik moge u dan ook uitnodigen in deze zaak geen veroordeling uit te spreken." Ook mr. Schuering be pleitte vrijspraak. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 16 februari. De directeur-generaal van de afdeling Internationale Volksgezondheidszaken van het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid, dr. C. van den Berg, is door de koning der Belgen benoemd tot com mandeur in de Kroonorde van België. De bij deze onderscheiding behorende ver sierselen zijn dr. Van den Berg op de Bel gische ambassade overhandigd door de Bel gische ambassadeur in Den Haag, baron F. van der Straten Waillet. Op de jaarlijkse algemene vergadering van de Nederlandsche Vereeniging „De Rijwiel- en Automobiel Industrie" (RAI) is de heer Egon F. Eriksson herkozen tot algemeen voorzitter. De heer Eriksson, die begin 1952 tot voorzitter werd benoemd, ziet zijn ambtsperiode hierdoor met vijf jaar verlengd. Geschiedenisleraar. Tot tijdelijk leraar in de geschiedenis aan het Coornhertlyceum te Haarlem is door de gemeenteraad be noemd mr. A. J. M. Visser te Sassenheim, die reeds sinds November vorig jaar als zo danig in het genoemde lyceum les geeft. ADVERTENTIE WASHINGTON. (Reuter/AFP). Dr. A. G. Hill, een vooraanstaand Amerikaanse atoomdeskundige, heeft te kennen gegeven, dat de Amerikaanse geleerden wellicht plannen maken voor, zo niet werken aan, een waterstofbom met een kracht van vijf tig miljoen ton TNT. Dr. Hill legde getui genis af voor een subcommissie van het Congres, die zich bezig houdt met de bur gerlijke verdediging. Een dergelijk wapen zou 25.000 maal zo krachtig zijn als de atoombom, die in 1945 Hirosjima ver woestte. De Japanse regering heeft via de Ameri kaanse ambassade in Tokio inlichtingen ge vraagd over de juiste tijd en plaats van de Amerikaanse waterstofbomproeven die in de komende lente in het gebied van Eniwe- tok zullen worden gehouden. De Japanse regering heeft garanties gevraagd voor vergoeding van schade die in Japan zou kunnen ontstaan. WASHINGTON (United Press) Pre sident Eisenhower is volgens zijn arts, dr. Howard McSnyder niet in staat reeds te beoordelen, of zijn gezondheid zal toelaten, dat hij een nieuwe ambtsperiode aanvaardt. Een man, die 4'/2 maand geleden een hart aanval had, aldus Snyder, kan niet beoor delen of hij voor een dergelijke taak ge schikt zal zijn. Veiligheid De lijfwacht van de president heeft mee gedeeld, dat zij zich in 1955 met 1495 „ver dachte gevallen" heeft moeten bezig hou den, hetgeen neerkomt op 61 gevallen meer dan in het jaar daarvoor. Er zijn 93 per sonen aangehouden, verdacht van het be ramen van een aanslag op het leven van de president. Een „gevaarlijke maniak" die negentien jaar geleden werd gearresteerd, is in 1954 ontsnapt. Hij schreef dreigbrie ven aan de president en is daarmee weer begonnen. ADVERTENTIE Bezoek van Sovjet-minister afgelast? OSLO (Reuter-AFP-UP) Een Noors marinevaartuig heeft opnieuw een Russisch vissersvaartuig aangehouden wegens vis sen binnen de Noorse territoriale wateren. Er zijn nu reeds zestien Russische schepen met duizend opvarenden opgebracht naar Aalesund. De Sovjet-ambassadeur te Oslo, Arka- diev, heeft de Noorse minister van Buiten landse Zaken, Halvard Lange, de verzeke ring gegeven, dat de Russische schepen voortaan de grenzen van de Noorse terri toriale wateren zullen eerbiedigen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken te Oslo heeft meegedeeld, dat het bezoek van de Sovjet-minister voor Visserij, Isjkov, die vandaag met een delegatie Sovjet-deskun digen in de Noorse hoofdstad zou aankomen en ook het gebied van Aalesund zou be zichtigen, niet door gaat. Naar verluidt heeft minister Lange ambassadeur Arka- diev te verstaan gegeven, dat het bezoek onder de huidige omstandigheden onge legen zou komen. Drie Sovjetrussische kapiteins hebben tijdens een verhoor door de politie toe gegeven, dat de posities die de Noorse marine-autoriteiten voor hun schepen had den opgegeven, juist waren. Zij beweerden echter niet te weten dat dit gebied behoor de tot de Noorse territoriale wateren. Men verwacht daarom dat de Russische kapi teins schuld zullen bekennen en de boete betalen, zonder het op een rechtszaak te laten aankomen. S9 Tripje en Plop waren weer terug. De jongens konden niet genoeg krijgen van het verhaal over de reis. En toentoen begon er iets geheimzinnigs in Speelgoedstad. Er kwamen een heleboel werklieden. Een groot terrein aan de rand van de stad werd afgemeten en daar kwam een hoge schutting omheen, helemaal afgesloten. „Bouwwerk, ver boden toegang!" stond er met grote letters op, en niemand kon zien, wat daarachter gebeuren ging. Wel kon men merken, dat er achter die geheimzinnige schutting hard gewerkt en gebouwd werd. Maar waaraan? Tjadaar kwam geen mens achter, totdat (Van onze correspondent in Brussel) De ministeriële Benelux-conferentie is gisteren in Brussel zonder communiqué besloten, omdat de beide punten van de agenda vlot werden afgehandeld en oplos singen in een geest van samenwerking ge zocht werden. Er is een speciale commissie ingesteld om de landbouwpolitiek in de drie landen te coördineren. Dit probleem is ook politiek van betekenis, daar de kosten van levensonderhoud onmiddellijk zouden stijgen indien Nederland bijvoor beeld de Belgische landbouwpolitiek zou overnemen. De Belgische boeren betogen dat het overnemen van het Nederlands landbouwbeleid de Belgische boer in ar moede zou dompelen. De minister-confe rentie moest een oplossing vinden voor een meningsverschil dat op de eerste bijeen komst van de speciale commissie is ge rezen. Het Nederlandse standpunt dat door de ministers Mansholt en Zijlstra wordt ver dedigd is, dat de commissie zo spoedig mogelijk de maatregelen moet voorstellen ALGIERS (Reuter) De nieuwe Franse premier, Guy Mollet, zal de volgende week generaal Georges Catroux als minister resident in Algerije installeren. Jacques Soustelle, gouverneur-generaal van Alge rije, zal vandaag zijn post verlaten en naar Frankrijk terugkeren. Hij heeft zijn func tie twaalf maanden bekleed. Mollet en Catroux zullen een onderzoek instellen naar de guerilla tussen de 200.000 man Franse troepen en de naar schatting 15.000 goedbewapende en geüniformeerde opstandelingen. De socialistische staats secretaris van Oorlog, Max Lejeune, zal hen vergezellen. Franse militaire autoriteiten melden, dat in de afgelopen twee dagen 66 opstande lingen zijn gedood, van wie 22 tijdens een gevecht in het Aurès-gebergte. In het naburige Marokko is officieel meegedeeld, dat sultan Ben Joessef volgen de week vrijdag zijn eerste officiële be zoek aan Casablanca sedert zijn tex-ugkeer uit ballingschap, zal brengen. In kringen, die nauw contact met het paleis van de sultan onderhouden, wordt gezegd, dat hij vervolgens wellicht naar Frankrijk gaat, waar in het midden van de maand onder handelingen over de toekomstige Frans- Marokkaanse betrekkingen beginnen. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 Vraag de juiste soort inzake de vrijmaking van het handels verkeer van bepaalde land- en tuinbouw- produkten, die worden beschermd krach tens het landbouwprotocol. Men zal op korte termijn kunnen besluiten tot liberali satie van brussels lof, eieren en aard appelen. De Belgen en Luxemburgers willen eerst de oorzaken bepalen van het verschil in prijs tussen de Belgische en Nederlandse landbouwprodukten, het verschil in de lonen, prijzen en pachten en voornamelijk ook de verschillen op het gebied van de marktorganisaties. Daarnaast, aldus de Belgen en Luxemburgers, kunnen wij zien hoe men de belemmeringen in het handels verkeer door een betere coördinatie van het landbouwbeleid uit de weg kan ruimen. De Nederlandse opvatting van de taak van de commissie is praktisch, de Belgische op vatting daar de Belgische en Luxem burgse landbouw moet worden beschei-md eerder conservatief. De ministers kwamen tot de slotsom dat beide opvattingen juist niet met elkander in tegenspraak zijn. Zij moeten gezamen lijk en gelijktijdig in de commissie wor den bestudeerd. De export van Nedei-landse geconden seerde melk naar België wordt als volgt geregeld: de Nederlandse exporteurs krij gen over 1956 een globaal invoercontingent van vijfduizend ton, met een vaste heffing die zoals gebruikelijk voor de helft tussen België en Nederland zal worden verdeeld. Het bedrag van de heffing moet evenwel nog worden bepaald met terugwerkende kracht tot 1 februari. De Belgische minis ter van Landbouw, de heer Lefebvre, ver klaarde na afloop van de conferentie dat het contingent redelijk is en dat het de positie van de Belgische zuivelfabrieken niet in gevaar brengt. Zondag is het 125 jaar geleden, dat de 29-jarige Amsterdamse luitenant-ter-zee 2e klasse -Tan Carel Josephus van Speyk de lont in het kruit stak en daarmede voor kwam, dat zijn reeds door de Belgen ge- enterde kanonneerboot en neergehaalde Nederlandse vlag in handen van onze te genwoordige Benelux-partner kwamen, maar alle tezamen in Antwerpens haven de lucht invlogen. Ter herinnering aan deze heldendaad heeft de directeur van het Scheepvaart-museum te Amsterdam in een vitrine op het Muntplein een kleine expo sitie over Van Speyk ingericht. Russische kredieten voor Joegoslavië Volgens het Joegoslavische nieuwsbureau Tanjug heeft de Sovjet-Unie Joegoslavië kredieten ten bedrage van ongeveer 320 miljoen gulden verstrekt. De leningen, die een rente dragen van twee percent per jaar, moeten in tien jaar worden afgelost. De belangstelling van de bevolking van Elten voor de verkiezing van de leden van een commissie van advies, die de land drost in het bestuur van het drostambt zal bijstaan, is zeer groot. Aangezien de poli tieke partijen in Elten geen rol spelen, zullen de kandidaten worden gesteld door de diverse standsorganisaties. De landdrost en de voormalige Duitse gemeenteraad hebben hierover met vertegenwoordigers uit de verschillende lagen der bevolking besprekingen gevoerd. De werknemers van Elten hebben reeds een kandidatenlijst samengesteld. De heer A. Maier werd lijstaanvoerder. Hij is be stuurder van een Christelijke vakvereni ging in West-Duitsland. De middenstand en de land- en tuinbouwers hebben beslo ten met één gecombineerde kandidatenlijst uit te komen. Vertegenwoordigei-s van de te Elten be staande vereniging van oorlogsslachtoffers (rentetrekkers) en personen, die in de laatste oorlog materiële oorlogsschade hebben geleden, wensen ook in de komen de adviserende raad vertegenwoordigd te zijn. Zij achten door een samengaan met de werknemers op één lijst hun speciale be langen voor de toekomst onvoldoende ge waarborgd. Het is nog niet bekend of meer groepen uit de bevolking "kandidaten voor deze verkiezingen zullen stellen. Dit zal op 10 februari, de dag der kandidaatstelling, blijken. Kiesgerechtigd zijn voor deze speciale verkiezing degenen, die op de dag der kandidaatstelling ingezetenen zijn van het drostambt, mits zij de leeftijd van 23 jaar bereikt hebben. Eisen met betrekking tot de nationaliteit zijn voor de kiesgerechtigden niet gesteld. Op 24 maart, de dag der stemming, zal zich dus het feit voordoen, dat aan de verkiezing wordt deelgenomen door per sonen, die de Duitse, Nederlandse, Oosten rijkse, Italiaanse en Hongaarse nationali teit bezitten. Dit zijn allen inwoners van Elten. Ook zullen daaraan deelnemen zij, die om een of andere reden statenloos zijn. NICOSIA (Reuter) De leider van de Cypx-iotische beweging voor vereniging met Griekenland, aartsbisschop Makarios, heeft de Britse voorstellen ter oplossing van de kwestie-Cyprus volgens politieke waarne- mers in Nicosia aanvaard noch verworpen. Naar in kringen die nauwe betrekkingen met het bestuursorgaan van de Grieks-Katho- iieke Kerk de etnarchische raa'' on derhouden verluidt, aanvaardt de aarts bisschop evenwel het Britse voorstel tot samenwerking bij het opstellen van een regeling voor zelfbestuur. Een voorwaarde voor zelfbestuur is, volgens hem, dat alle wetgevende, uitvoerende en rechterlijke macht in handen is van het Cypriotische volk, zoals dat het geval is bij alle demo cratische en liberale volkeren. Volgens de „Times of Cypi-us" zou bis schop Kyprianos van Kyrenia, een van de drie districtsbisschoppen op Cyprus, heb ben geweigerd het antwoord van Makarios goed te keuren. Hij zou staan op een „krachtige politiek". Kyprianos zou het enige lid van de 26 man sterke etnarchi sche raad op Cyprus zijn, die Makarios' ant woord niet heeft goedgekeurd. Deze raad bepaalt in hoofdzaak de politiek der vrij heidsbeweging op Cyprus. Volgens het dagblad „Ethnos", dat vaak spreekbuis van de raad is, zou overeen stemming zijn bereikt over een voorlopige schikking met de Britten. „Ethnos" schrijft dat Gi-oot-Brittannië officieel moet mede delen, dat het aangeboden zelfbestuur daad werkelijk kan worden uitgeoefend. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Meteren en Est (toez.) A. J. Mulder, cand. te Dordrecht; te St. Anna- land J. Wieman te Oudewater. Aangenomen naar Emmen (toez.) R. G. v. d. Voet, voorg. Ned. Prot. Bond te Bus- sum. Geref. Gemeente Bedankt voor St. Annaland H. v. Gilst te Dirksland. 57) Hij was doodsbleek. U moet weten, ging ze verder, Marcia aankijkend, dat er de laatste tijd hier iets vreemds is gebeurd. Iedereen hier in de omgeving is eerlijk. Niemand sluit hier ooit zijn huis af, ten minste totdat dat meisje op Crestview ver moord werd. Maar nog niet zo lang ge leden zijn we een paar dekens kwijt ge raakt. Mevrouw Ward had Alice gevraagd om ze te luchten, voordat zij ze naar het Rode Kruis zou sturen, maar Alice vergat dat ze buiten hingen. De volgende morgen waren ze verdwenen. Zoiets is mij nog nóóit overkomen, en ik ben toch al twin tig jaar bij de familie. Hier zou Dane vast en zeker wel be langstelling voor hebben, dacht Marcia, al hoewel ze niet kon inzien waarom. Voor dat ze de keuken verliet, was ze ook nog te weten gekomen, dat Terry de laatste tijd niet op bezoek was geweest, ten minste voorzover de bedienden dat wisten. Voordat ze wegging, maakte ze nog iets mee, dat ook waard was om aan Dane verteld te worden. Ze was juist met een kopje koffie de zitkamer binnengelopen, toen de telefoon begon te bellen. Ze nam de hoorn op. Het was San Francisco. Een man was aan de andere kant van de lijn. Wilt u mijnheer Ward even aan het toestel roepen? Het spijt me, hij slaapt, maar ik zal hem wel even wekken. Ben jij dat, Terry? Wat zegt u? Terry, ben jij dat? Terry Ward? Nee, ik ben niet luitenant Ward. Ik breng alleen maar een boodschap voor hem over. Als mijnheer Ward slaapt, moet u hem maar niet storen. Vertelt u hem alleen maar, dat alles in orde is. Heeft u dat? Alles is in orde. Hij hoeft zich geen zorgen te maken. Alles is in orde, herhaalde ze. Komt die boodschap van Terry? Het spijt me, de tijd is om, zei de telefoniste. De verbinding werd verbroken. Nathaniel Ward sliep nog steeds onder invloed van het slaapmiddel, dat de dokter hem gegeven had, toen de verpleegster in de loop van de morgen arriveerde. Marcia schreef de boodschap op en liep naar de kleedkamer van mijnheer Ward. Hij lag op de divan. Door het gewicht van het wapen was zijn kamerjas half op de grond gegleden. In de kamer daarnaast scheen mevrouw Ward vast in slaap te zijn. Haar gezicht was niet meer zo ge spannen. Marcia zocht Dane op, voordat ze naar huis ging. Ik weet niet of het wat te betekenen heeft, zei ze, maar ze zijn alle bei bang. Zij in ieder geval. Ik kon aan haar zien, dat ze niet wilde, dat haar man open ging doen toen er midden in de nacht gebeld werd. Marcia was echter verbaasd over de nadruk, waarmede Dane haar vroeg naar de geschiedenis met de dekens. Heeft ze je verteld wanneer dit ge beurd is?, vroeg hij. Niet lang geleden. Meer heeft ze niet gezegd. Zijn laatste vraag deed haar mond van verbazing echter openvallen. Hoe zijn mijnheer Ward's ogen? Je kent hem. Moet hij steeds een bril dragen? Hij is praktisch blind zonder bril. Dane vertelde Marcia niet, waarom hij dit gevraagd had. Hij bedankte haar harte lijk voor wat ze gedaan had en zei dat ze méér dan één goede daad had verricht. Enigszins trots liep ze enkele momenten later naar huis. HOOFDSTUK XXIV Het was zaterdag. Greg zat nu al twee dagen in de cel, maar hij had het geluk kig niet al te slecht. Er stond een bed, een stoel, en een ladekastje. Hij mocht zijn maaltijden uit het hotel laten komen, maar hij at slechts weinig. Hij had er natuurlijk geen idee van, hoe groot de opwinding was, welke zijn arrestatie had veroorzaakt. Evenmin wist hij, dat in Washington be sprekingen op hoog niveau over zijn geval werden gehouden en dat talrijke verslag- gevei's door het dorp en de stad dwaalden. Eén der journalisten slaagde er zelfs in, zich te laten arresteren, maar desondanks kwam hij toch niet in Greg's nabijheid. Dat hij de gehele dag tot nietsdoen ge doemd was, vond Greg nagenoeg onver draaglijk. Uren achtereen rookte hij, ijs beerde door zijn cel en trachtte zich hel der voor de geest te halen, wat er al niet was geschied. Denken was echter met zijn sterke zijde. Dat er een speciale zitting van de Grand Jury zou worden gehouden, was hem bekend. Hart, de advocaat van Ho ward, was naar New York teruggekeerd, maar enkele bekende strafpleiters waren reeds onderweg naar Maine. Zijn grootste verlangen ging er naar uit om op een of andere manier uit de moei lijkheden te komen, zodat hij zo gauw mo gelijk weer terug zou kunnen keren naar zijn squadron. Hij twijfelde er overigens geen moment aan dat dit zou gebeuren. Zelfs zijn liefde voor Virginia verbleekte bij deze gedachten. Hij had met haar willen trouwen, ja! Maar nóg liever dan dat, wil de hij met zijn machine weer in de lucht in. Greg had er geen notie van. dat Virginia naar Bayside was gekomen. Dane wist dat ook niet. Hij zat aan zijn bureau en wacht te op Alex, die een boodschap voor hem deed. Plotseling was er een luid geraas op het terras. Ean van de tuinstoelen werd omvergeworpen, waarna met veel lawaai de voordeur werd dichtgesmeten. Een jonge vrouw met roodachtig haar stond het vol gende ogenblik voor hem. Dat is dus de manier, waarop u Greg helpt! zei de binnengedrongen bezoekster aggressief. U zit hier maar te drinken, terwijl die idi oten hem naar de elektrische stoel willen sturen! Niet de elektrische stoel, die hebben ze in deze stad niet. Zijn kalmte en brede grijns kalmeerden haar. Ze staarde hem aan. Het is niet üw nek, ik zie het. Wilt u niet liever gaan zitten? En denkt u nu wérkelijk, dat u kunt helpen als u zo optreedt, juffrouw Demarest? U bent toch juffrouw Demarrest? Virginia ging zitten, maar ze zag er nog steeds uit als een bang, eigenzinnig kind. Dane keek maar grinnikend aan. Zo. dat is beter. En te uwer geruststel ling mag ik wel zeggen, dat méér misdaden achter een bureau werden opgelost al of niet met behulp van drank. dan door hard rond te hollen. Carol Spencer heeft overigens óók al heel wat te verduren ge kregen, maar ze is niet hysterisch gewor den! Ik ben niet hysterisch! Dan moet u ook niet doen alsof! Dane bood haar een sigaret aan en ver telde haar toen de belangrijkste punten van de nog steeds mysterieuze geschiedenis: zijn eigen vaste geloof in Greg's onschuld, het feit. dat hij nog enkele pijlen op zijn boog had zonder echter te zeggen waar die dan wel uit bestonden en óók dat. als de Grand Jury een aanklacht zou In dienen, de zaak nog niet verloren was. Bij het verhoor heeft hij natuurlijk de slechtste kaarten, zei hij openhartig. En de officier van justitie heeft getuigen. De ver dediging krijgt geen kans. Maar, ik heb het u zojuist al gezegd, verloren is dan nog niets! Virginia, die langzamerhand weer hele maal gekalmeerd was, kon Dan niets by* zonders vertellen. Ze wist dat Greg dronk „wanneer hij in de put zat". Ze wist ook, dat er meisjes waren, die met soldaten trouwden om zich zodoende in het bezit te stellen van speciale uitkeringen. Ze voelde zich miserabel. De huwelijkscadeaux zou ze echter niet terugsturen. Ze hield nog steeds van Greg en ze wilde met hem trou wen, al was het in een gevangeniscel! Toen ze deze bekentenis had gedaan, barstte ze in tranen uit. Ze haalde een zak doek te voorschijn, zei dat ze zich idioot had aangesteld en vertrok enkele ogenblik ken later veel kalmer en rustiger dan ze gekomen was. Dane ging weer achter het bureau zit ten om de gehele zaak nog eens grondig te overdenken. Hij liet de emoties, de mensen, die er bij betrokken waren, de revue pas seren. Tenslotte voegde hij wéér een punt aan zijn lijstje toe: Marcia's verklaring over het telefoongesprek met San Fran cisco. „Alles is in orde. Mijnheer Ward be hoeft zich geen zorgen te maken". (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6