Kort en bondig Acht maanden gevangenisstraf geëist tegen oorlogswees Bromfietsdiefstallen Raadsman: Hij moest thema's maken toen hij aan grammatica toe was" Dienst en wederdienst van de recherche Prinsenbrug en plan- Sinnevelt goedgekeurd „Tien jaar UNO" Twee maatschappelijke werksters gehuldigd Amsterdamse Beurs Schaatswedstrijden voor scholieren H.A.T. met een thriller van eigen bodem Gemeente wil drie miljoen lenen Zeven gestolen rijwielen opgespoord, man ingesloten Gedeputeerde Staten Bijna een ton gevraagd voor buurtcentrum bij Prinsenbrug Voorzieningspeil in Haarlem te hoog? Kampioenschap hoofdklasse libre district Haarlem Lezing van J. de Kadt voor Weten en Werken Garantie van vijf mille voor „Jeugdbaken" gevraagd Burgerlijke Stand van Haarlem Harry van Oss trad voor 't Helm op Wedstrijdprogramma voor Kleverlaan-baan Subsidie-verhoging voor medisch-opvoedkundig bureau voorgesteld Zr. M. E. Merison en mej. L. L. M. Bierens de Haan Ongelukkig gevallen bij het schaatsen Accountant verduisterde van schoonzuster geld „Brilstra en zijn bromvlieg" nu ook als film Schaatswedstrijden RCH J. L. van der Gouw sprak over Nederlands schrift bij VRIJDAG 3 FEBRUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een 23-jarige lasser uit Haarlem, die achtereenvolgens op 6 october, 19 October en 21 october bromfietsen had gestolen in Bloemend'aal, hoorde donderdag voor de Haarlemse rechtbank een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek en ter be schikkingstelling van de regering tegen zich eisen. De jongeman verklaarde kort voor deze drie data ontslagen te zijn en ge durende deze weken vergeefs naar werk te hebben gezocht. „Weet u dat wel zeker?", zo vroeg de president, mr. H. J. Ferwerda, want u bent een ongelooflijke fantast en uw snoeverijen en pocherijen waren zelfs in het Huis van Bewaring zo erg dat uw medegevangenen het beu werden en liever niet meer bij u op de kamer zaten. U was straaljagerpiloot geweest en parachutist enzovoort!" Geen fantasie was overigens een inklimming in een perceel in Heem stede, waar de verdachte 1000 ontvreemd had. Hij had dat in een portefeuille op de eerste verdieping van het huis zien liggen, toen hij er een kachel repareerde. Terwijl de bewoners thuis waren, de man in de kamer, de vrouw in de keuken, klom hij via een regenpijp naar de eerste verdie ping. De officier had deze inklimming niet ten laste gelegd. Hij vond het verbazingwek kend, dat deze jongeman al niet meer ver oordelingen achter de rug heeft. Hij lijdt volgens de officier aan een overgrote mate van fantasie en wil zich met zijn verhalen een zeker gezag aanmatigen, een verlangen dat voortkomt uit een minderwaardigheids complex, en gaat dan maar stelen om dat allemaal te financieren. Hij achtte de geest vermogens van de verdachte gestoord en herinnerde er aan, dat hij zijn moeder reeds op zeer jeugdige leeftijd verloor en dat zijn vader in de oorlog gefusilleerd was, zodat hij al spoedig was gaan zwerven. De offi cier achtte behalve een gevangenisstraf ter beschikkingstelling noodzakelijk. De raadsman van de verdachte, mr. O. H. van Wijk, achtte de jongen een „slecht ge richt" mens, die men echter allerminst moet bekijken als een geesteLijk gestoorde. „Hij moest de thema's maken voordat hij de grammatica had gehad", zo zeide de raads man, „en zijn overmaat aan fantasie wijst eerder op een groot gemis in zijn leven. Zijn moeder heeft hij niet lang gekend, zijn vader werd gefusilleerd, hij werd onderge bracht bij een buurman, die hem onmiddel lijk inzette in de hongertochten naar het noorden, daarna werd hij een tijd verzorgd door een communistische vrouw en vervol gens werd hij geadopteerd door een Cana dees. Hij raakte na de oorlog aan het zwer ven en meldde zich vrijwillig voor Korea, dat ook nooit een bijster goede opvoedings inrichting is gebleken." „Geen misdadiger maar oorlogs slachtoffer". „Deze jongen is in het water gegooid, zonder ooit zwemmen te hebben geleerd", zo betoogde mr. Van Wijk, „en laat men zich er dan niet over verbazen, dat hij gekke dingen doet als hij in moeilijkheden De schoolsportcommissie voor de Eloe- mendaalse scholen wil, ijs en weder dienen de op vrijdagmiddag 10 februari om twee uur op de ijsbaan „Duin en Daal" te Bloe- mendaal schaatswedstrijden voor leerlingen van lagere scholen houden. De organisatie is dit jaar anders dan de voorgaande jaren. Iedere school schrijft met ten minste vijf meisjes en vijf jongens en ten hoogste tien meisjes en tien jongens in. De bedoeling is, dat elke school apart haar beste rijd(st)ers voorselecteert. De inschrijving sluit donder dagmiddag; de jury zal worden gevormd door leden van de schoolsportcommissie en het onderwijzend personeel. De r.k. toneelvereniging „Heemsteeds Amateurtoneel" had voor haar tweede op treden in dit seizoen woensdagavond in het Minerva Theater de keuze op een thriller van eigen bodem, namelijk „De man in de rolstoel" door Will, van der Berg, bepaald. Wij hebben dit stuk hier vroeger al eens met genoegen gesigna leerd, omdat het in dit genre de toets der critiek op een bevredigende wijze kan doorstaan. De man in de rolstoel is immers een geniale misdadiger, die een ernstige invaliditeit simuleert bij wijze van camou flage. Zijn kennis van de criminologie be zorgde hem zelfs een zekere achting bij de politie. Vier bedrijven lang kan het publiek getuige zijn van do enerverende krachtmeting tussen misdaad en gerechtig heid. In de opvoering door HAT onder regie van de heer J. J. Schelvis werd, telkens wanneer dit nodig was, de voor een thril ler vereiste geheimzinnige sfeer opgeroe pen. De rol van dr. Smeding werd uit stekend door B. van Ham gespeeld. Hii combineerde een koelbloedige geweten loosheid met een onheilspellende dreiging in stem en houding. In mejuffrouw T. Schelvis ontmoette hij een vlotte tegen speelster, die luchtig en met de gewenste charmante toets zijn ondergang bewerkte. Op haar beurt werd zij hierbij geassis teerd door de heren J. van Wees en A. Klinkenberg, als twee gedecideerd optre dende speurders. J. van der Veldt was de nerveuze huisknecht-handlanger, mejuf frouw C. Meyboom de secretaresse met een veelbewogen verleden en mejuffrouw B. Grotegansy de meelijwekkende moeder van de misdadiger. Minder gelukkig werd de schim van de vermoorde politieman op geroepen: deze verschijning kon geenszins de suggestie waarmaken dat het hier een jonge speurder betrof, wiens plotselinge dood een veelbelovende carrière afsneed. Een langdurig applaus beloonde het en semble. Ter consolidatie van vlottende schuld willen B. en W. van Haarlem met een door het college aan te wijzen geldgeefster per 1 maart 1956 een geldlening aangaan van f3.000.000 tegen een rente van 3'/2 percent Per jaar en met een looptijd van 30 jaar. Zij stellen de raad voor, hen hiertoe te machtigen. komt. Ter beschikkingstelling is helemaal niet nodig. Wat hij wèl moet leren is de theorie. Dan zullen ook zijn kwaliteiten aan het licht komen. Want er zat niet al leen pit in zijn vader, die een kranig ver zetsleider is geweest, maar ook in hemzelf. Maar alles loopt hem tegen en tegen zijn verloving wordt vooral van de kant van het meisje sterk geageerd „omdat hij een zwerver is". Daarom moet deze jongeman, zoals de verdediger zijn boeiend betoog be sloot, niet ingedeeld worden bij de misda digers of de zieken maar bij de oorlogs slachtoffers. Hij vroeg de rechtbank een voorwaardelijke veroordeling uit te spre ken en uitte de hoop, dat de verdachte een man zal ontmoeten die er in zal slagen hem te „richten". Uitspraak op 16 februari. Bij haar regelmatige controle van de tweedehands rijwielzaken trof de Haarlem se politie een fiets aan, die bleek te zijn gestolen in Amsterdam. Zij arresteerde kort daarna in samenwerking met de Am sterdamse recherche een 28-jarige Amster damse magazijnbediende, die door de laat ste werd overgenomen. De Amsterdamse recherche was daardoor in staat twee rij wielen op te sporen, die de man in Am sterdam had verkocht en die in Haarlem waren gestolen. Toen nam de Haarlemse recherche de man nog eens over, die op haar beurt door zijn verhoor nóg eens vier rijwielen op spoorde, die in Haarlem waren ont vreemd en in Haarlem waren verkocht. Hij ontkende de rijwielen te hebben ge stolen, maar zeide ze te hebben gekocht van hem onbekende lieden. De man is in gesloten en voorgeleid. Gedeputeerde Staten hebben goedge vonden dat in Haarlem de Prinsenbrug gebouwd wordt. Het desbetreffende be sluit van de Haarlemse gemeenteraad is goedgekeurd. Gedeputeei'den hebben voorts goedge keurd dat Haarlem f 600.000 beschikbaar stelt voor het ophogen en bouwrijp maken van gronden bestemd voor de realisatie van het uitbreidingsplan Sinnevelt. De stichting „Bizondere Sociale Zorg en Maatschappelijk Buurtwerk Haarlem", die voor de uitvoering van haar taak in het Thorbeckekwartier de beschikking zou moeten hebben over een buurtcentrum, heeft in december van het vorige jaar zijn plannen daartoe aan het gemeentebestuur voorgelegd. Daarbij verzocht de stichting om een lening van f 140.000 voor bouw en inrichting van een dergelijk buurtcentrum. B. en W. geven er echter de voorkeur aan, dat de gemeente de bouw van dit buurtcentrum nabij de Prinsenbrug zelf ter hand neemt. Het gebouw dat in de loop van het volgende winterseizoen gereed zou dienen te zijn, zou dan aan de stichting verhuurd kunnen worden. Met het ministerie van Sociale Zaken zal nader overlegd worden over de mate waar in door het rijk aan de bouwkosten, de inrichting en/of de exploitatie van het buurtcentrum kan worden deelgenomen. In afwachting van het resultaat van dit overleg stellen B. en W. de raad voor een krediet van f 98.000 beschikbaar te stel len voor de bouw van het buurtcentrum in kwestie. B. en W. willen vergelijkend onderzoek instellen Reeds lange tijd voelen B. en W. van Haarlem behoefte aan een ruimer inzicht in het feit van de voorzieningen die ten aanzien van de diverse onderdelen der ge meentehuishouding getroffen worden. De begrotingstekorten der laatste jaren hebben die behoefte nog versterkt. Het Centraal Bureau voor verificatie en financiële adviezen, onderdeel der Vereni ging van Nederlandse Gemeenten, heeft zich thans, op verzoek van B. en W. bereid verklaard, een vergelijkend onderzoek in te stellen naar het voorzieningspeil van Haar lem en dat van'andere grote gemeenten. Het bureau zou over de resultaten van zulk een onderzoek omstreeks 1 juli een eerste rapport kunnen uitbrengen. De kosten van het onderzoek worden globaal op f 5000 ge raamd. B. en W. vragen de raad dit bedrag beschikbaar te stellen. Gisteravond werden de biljartwedstrijden om het kampioenschap hoofdklasse libre, district Haarlem in „Hof van Holland" in Haarlem voortgezet. Er zijn nog twee spe lers die nog ongeslagen zijn: Scholten en Luiten, beide lid van „Hof van Holland". De uitslagen van gisteravond waren: Luiten 250 8 80 31.25 2 v. Hemert69 8 27 8.62 0 Bosse 250 26 36 9.61 2 Hoek jr169 26 53 6.50 0 Oomen 134 19 44 7.05 0 Scholten 250 19 59 13.15 2 Luiten 250 16 46 15.62 2 Bosse 97 16 24 6.06 0 Hoek jr250 43 34 5.81 2 Hoek sr229 43 26 5.32 0 Ketel 250 23 41 10.86 2 Hoek sr176 23 42 7.65 0 Oomen 250 36 33 6.94 2 Heiligenberg 203 36 25 5.63 0 Nassau 125 27 24 4.62 0 Van Hemert250 27 37 9.25 2 Voor de vereniging „Weten en Werken" sprak donderdagavond in het gebouw van de Vrijzinnig Hervormden, de heer J. de Kadt, afgevaardigde voor Nederland bij de UNO, over: „Tien jaar UNO." De commis saris van het bestuur, mr. C. M. J. de Jongh leidde de spreker met een kort welkomst woord in, waarna de heer De Kadt een overzicht gaf van de ontwikkeling van de gedachte van samenwerking tussen de naties en met name de oprichting van de Volkenbond na de eerste wereldoorlog be sprak. De grote initiatiefnemer van de Vol kenbond was de Amerikaanse president Woodrow Wilson en het is bekend, dat toen de Volkenbond was opgericht, de Verenigde Staten geen lid waren. Een ander nadeel was, dat ook Sovjet-Rusland aanvankelijk niet meedeed. Door deze gebreken is de Volkenbond nooit geworden wat men er van verwacht had en de tweede wereld oorlog maakte een einde aan alle illusies. Tijdens deze tweede wereldoorlog kwam de gedachte aan een alle staten omvattende wereldorganisatie weer op. De bijeenkomst van Churchill en Roosevelt aan boord van het Engelse slagschip „Prince of Wales" resulteerde in het „Atlantisch Handvest," dat aanvankelijk een verdrag tussen Enge land en de Verenigde Staten omvatte; maar dat tevens de grondslag werd voor de na de oorlog op te richten United Nations Or ganisation (UNO). Hierbij stond op de voorgrond een goede samenwerking tussen Engeland en Amerika enerzijds en Sovjet- Rusland anderzijds. Met nog twee andere grote mogendheden (Frankrijk en het China van Tsjang Kai Tsjek) vormden deze drie landen de kern van de UNO. Oorspronkelijk was men van plan elk lid het recht van veto te geven. Dit zou echter betekenen, dat de organisatie nooit beslui er. zou kunnen nemen. De bijeenkomst van alle leden (de Algemene Vergadering) neemt haar besluiten nu met een gewone meerderheid, alleen de belangrijker be sluiten vereisen een twee derde meerder heid. De Veiligheidsraad Op deze manier kan er gemakkelijk een meerderheid van kleine landen gevonden worden, die ook de grote mogendheden zou kunnen binden. Daarom heeft men boven de Algemene Vergadering een instantie ge creëerd, die het dagelijks bestuur uit oefent: de Veiligheidsraad. Hiervan zijn elf staten lid, waarvan de vijf grote mogend heden permanent. De andere zes leden worden gevormd door de vertegenwoor digende landen van verschillende delen van de wereld. De vijf groten hebben in de Veiligheidsraad bovendien het recht van veto. Dit was de enige mogelijkheid om de Russen te bewegen lid te worden van de UNO, ofschoon ook de andere grote mo gendheden dit i-echt van veto wel toe juichen. Naast de Veiligheidsraad kent de UNO ook talrijke nevenorganisaties, die zich bezighouden met de behandeling van vele problemen. Al deze werkzaamheden moesten echter gecoördineerd worden. Daarom kwam men er toe een permanent secretariaat op te richten met aan het hoofd de secretaris-generaal. De secretaris-generaal is, naast de steeds wisselende afgevaardigden de permanente figuur. Hoewel hij geen stem heeft in de Veiligheidsraad, woont hij wel de zittingen van dit lichaam bij en kan daar door zijn persoonlijkheid grote invloed uitoefenen. Op het ogenblik zijn zesenzeventig landen lid van de UNO. Peking-China is nog geen lid, het grote Chinese vasteland wordt ver tegenwoordigd door de regering van Tsjang Kai Tsjek op Formosa. Deze houding, waarbij een der grote landen buiten de wereldorganisatie wordt gehouden, is niet te verdedigen. De heer De Kadt wees er op, dat in de UNO een type ambtenaar werk zaam is, dat zeer internationaal is ge oriënteerd. Het is zeer jammer, dat er ook in de UNO vooral op politiek gebied zoveel tegenstellingen zijn. Deze zouden er echter zonder UNO ook zijn. De politieke zaak in de UNO is vastgelopen, omdat het in de wereld is vastgelopen. Volgens de heer De Kadt moet men echter niet vergeten, dat er naast de politieke organisatie nog zoveel andere organisaties in de UNO zijn, die prachtig werk doen. Dit zijn alle mogelijke neven- en hulporganisaties, zoals die voor de vluchtelingen, die onder leiding van onze landgenoot, mr. G. J. van Heuven Goedhart, zo succesvol arbeidt. Het blijft altijd nuttig, zo besloot de heer De Kadt zijn voordracht, dat de afgevaardigden van alle landen voor het wereldforum hun ver schillen van mening kunnen uitspreken en pogen tot overeenstemming te komen. Na de pauze gaf de heer De Kadt nog enige anecdotische verhalen over het werk in de UNO, waarna mr. De Jongh de bij eenkomst met een dankwoord tot de heer De Kadt sloot. De gereformeerde commissie „Jeugd baken" voor Evangelisch-sociale arbeid onder de massa jeugd is op verzoek van de samenwerkende jeugdzorginstellingen in Haarlem door B. en W. voorgedragen door een gemeentelijke garantie van 5000 voor het jaar 1956, voor het geval de commissie die nog niet heeft kunnen voldoen aan enkele organisatorische voorwaarden van de rijkssubsidie-regeling dit jaar nog niet voor een bijdrage van de centrale over heid in aanmerking komt. Het desbetreffende voorstel komt woens dag in de Haarlemse raad. Haarlem, 2 februari 1956. GEHUWD 2 febr.: Th. A. van Zonneveld en A. M. van der Reep; J. Tj. Sjoerds en M. J. W. Blom; T. Töning en H. M. van Zegge- laar; H. A. van Os en E. Jamin; D. Haze- kamp en M. Boon. BEVALLEN van een zoon 1 febr.: G. J. Rij nhart-Wool thuis; M. J. H. Grandia-Appel- boom, 2 zoons; A. J. Smit-Bos; A. A. Hoogen- doorn-Rotteveel; A. H. E. Broekhof-Tolle- naer; J. M. Bergman-Truijens. BEVALLEN van een dochter: 31 jan.: E. A. M. Booms-Van Lunenburg: 1 febr.: W. C. Rabbeis-Dingenouts; E. M. C. de Jong- Ter Brugge; H. Salentijn—Göttgens; A. J. Caspers-De Mooij. 2 febr.: G. M. Schotman- Cadier; A. J. H. van Riemsdijk-Kymmell; J. M. C. Spiering-Van der Weijden; S. Derck- sen-Spanier; A. Verdonk-Frank; H. H. van Stijn-Orth. OVERLEDEN 31 jan.: C. C. Barnasconi- M. Paulen-Oorthuijzen, 74 j., Bankastraat. Hoogeveen, 91 j., Verspronckweg; G. van der Bijl-Volbeda, 81 j., President Steijnstraat; A. 1 febr.: L. Stoof-Wiltenburg, 92 j., Ripperda- park. binnenland Generaal Van Giessen. Generaal-majoor J. H. van Giessen van de Koninklijke Lucht macht is per 1 februari benoemd als onder chef der administratie van het hoofdkwar tier van de geallieerde NAVO-luchtmacht in Centraal Europa (AAFCE). Hij volgt in deze functie de Belgische brigade-generaal A. G. Dewasme op. Generaal-majoor Van Giessen is thans de oudste Nederlandse offi cier op het hoofdkwartier van de AAFCE, waar militairen van zes landen, Frankrijk, Amerika, Engeland, Nederland, België en Canada samenwerken. HAARLEM EN OMGEVING Brand. Voor een garage in de Rijnstraat te Haarlem is woensdagavond omstreeks half elf een auto in brand geraakt vermoe delijk door een lek in de benzineleiding. De voorzijde van de wagen stond direct in lichtenlaaie en brandde geheel uit. Men kon het vuur blussen met zand. De voordrachtkunst van de zanger Harry van Oss heeft zich gericht op het volkslied Zij is er ook op gebaseerd en deze verhou ding is ontstaan, doordat Harry van Oss het volkslied ongerept brengt. Geen ver langen naar persoonlijke schittering heeft hem ertoe verleid een onwaarachtige, stijl loze opschik aan te brengen of de natuur lijke uitdrukkingskracht van het volkslied door overlading een karikaturaal accent ie verlenen. De stemcultuur volgens het be ginsel van de zangkunst is geen op de voor grond tredende factor geworden, die de aandacht van de inhoud van het lied zou kunnen afleiden. En toch kan men de zang niet missen uit zijn voordracht. De zang dan gezien als sfeerscheppend element of als een middel tot typering, tot karakter uitbeelding. De binding van het woord aan de melodie brengt een voordrachtbeper king met zich mede. De declamator, die van de mogelijkheden der spreekstem alles verwacht en een gedicht of een stuk proza als totaliteit wil geven, zou de onafhanke lijkheid van de muziek afwijzen. Maar voor de voordrachtkunst van Harry van Oss zou ik die gebondenheid niet gaarne willen missen, omdat zij ruimte geeft aan de fantasie van de toehoorder. Zij, die aanwezig waren bij de voor dracht, die Harry van Oss donderdagavond voor de culturele kring 't Helm in gebouw Monopole te Zandvoort heeft gegeven hebben deze ervaring wel zeer intensief kunnen beleven. Niet bij het vertelde ne- gerverhaal over de opdracht van God aan Abraham om zijn geliefde zoon Isaac te offeren, hoewel dit als uitbeelding zeer ge slaagd mocht heten. Maar wel bij de ge zongen liederen, die de toehoorders los maakten van de werkelijkheid van het ogenblik en hen voerden naar de diepten van een meditatieve verstilling. In al deze liederen uit allerlei landen en streken, of zij een religieuze of een wereldlijke inhoud hadden, de liefde bezongen, de weemoed om verloren idealen of een schrijnende le venstragiek tot uitdrukking brachten, wer den levenservaringen vertolkt, die ons we zen hèbbën' gévormd. En daarbij-was ook de bevrijdende humor. Het zou te ver voeren om hier alle voor drachten afzonderlijk te bespreken. Maar wel zou ik aan de aangrijpende ballade van de twee „conincskinderen" willen herin neren aan het wrange „Cloques sonez" met de beklemmende ostinate klokkenbe- geleiding, het tere „I lost my baby" of het sprankelende „Joli tambour". Interessant was de zang van de Muezzin, die oproept tot gebed. En verder hebben ook de kin- derlijk-naieve, maar van diepe godsdienst zin getuigende negro-spirituals veel indruk kunnen maken. Harry van Oss begeleidde zichzelf op de tiensnarige luit. Die begeleidingen werden niet een simpele harmonische achtergrond voor de zang. Zij verkregen integendeel de expressieve zin, die mede voor de betekenis van het lied van grote invloed werd. Twee toegiften volgden als dank voor het wanne applaus en de bloemen, waarmede Harry van Oss werd beloond. P. ZWAANSWIJK Donderdagavond heerste er op de ijs baan aan de Kleverlaan een gezellige drukte en de stemming was mede dank zij de prima verlichting en de muziek, opperbest. De baan bevindt zich in uit stekende conditie. IJs en weder dienende houdt de politie hedenmiddag haar gewestelijke kampioen schappen op de baaan. Door het personeel van de ijsbaan is een baan uitgezet, waarop deze wedstrijden gehouden kunnen worden. Zaterdagochtend houdt de Ketelaarschool (ULO) wedstrijden voor de schooljeugd. Zondagmiddag zal een grote kunstrij- demonstratie worden uitgevoerd, door jongelui van de HOKIJ, Houtrust Den Haag. Tussen half drie en drie uur zullen aan treden: Wouter Toleda (10 jaar), Lilian v. d. Graaf (14 jaar), Philip van der Mast en mej. Kitty v. d. Muizenberg. Zij die enkele jaren geleden de demon straties van enkele bekende rijders en rijdsters hebben aanschouwd zullen onge twijfeld weer komen kijken. Het belooft een uitstekende demonstratie te worden. De Kennemer Vereniging tot oprichting en instandhouding van mediseh-opvoed- kundige bureaus heeft reeds in 1955 ge vraagd om een hoger gemeentelijke sub sidie dan de 2100 die zij volgens de thans geldende regeling zou ontvangen. Zij had in het genoemde jaar een tekort van bijna 10.000.—. B. en W. hebben bij het algemeen subsi diebesluit voor 1956 voorgesteld, aan de genoemde vereniging en aan de Katholieke Stichting voor de Geestelijke Volksgezond heid, die ook een medisch opvoedkundig bureau heeft opgericht, een subsidie te ge ven van 20 percent der uitgaven voor ho noraria, salarissen en reiskosten der beide bureaus. Daar er ook dan nog een aanvankelijk exploitatie-tekort over 1955 voor de Ken- nemer Vereniging overblijft, stellen B. en W. verder voor, de voor dat jaar op basis van de nieuwe regeling reeds toegekende subsidie ad 9130 te verlagen met 2000. In de zuster-zitkamer van het Haarlem se Diaconessenhuis zijn woensdagmiddag zuster M. E. Merison en mej. L. L. M. Bie rens de Haan van de Haarlemse Vereni ging voor Maatschappelijke Zorg voor Zie ken bij hun afscheid hartelijk gehuldigd. De eerstgenoemde heeft 32 jaar lang de bovengenoemde vereniging door haar ar beid gediend en mej. Bierens de Haan 31 jaar. Zuster Merison ontving bij deze gelegenheid uit handen van wethouder W. C. Bakker de gouden medaille in de Orde van Oranje Nassau die haar door de Koningin wegens haar verdiensten in het maatschappelijk werk is toegekend. Wethouder Bakker uitte voorts namens het gemeentebestuur zijn bijzondere waar dering voor het werk der beide dames en mr. Th. A. Wesstra, voorzitter van de Haarlemse Vereniging voor Maatschappe lijke Zorg voor Zieken, voerde daarna het woord om beiden, die in dit opzicht veel pionierswerk hebben gedaan, te huldigen. Voorts werd gesproken door ir. R. Dufour, voorzitter van het bestuur van het Diaco nessenhuis, in welk ziekenhuis het voor naamste werkterrein van deze beide maat schappelijke werksters lag, mevrouw Van Dijk namens het „Comité Schouwburg avonden", dat ten bate van dit werk schouwburgvoorstellingen arrangeert, de heer J. de Goeier namens de rusthuizen in Haarlem, prof. dr. P. H. G. van Gilse, zuster H. L. Saraber, namens de zuster- kring van het Diaconessenhuis, zuster M. A. M. Lippmann namens de maatschappe lijke werksters in Haarlem en mej. C. J. F. van Esch namens sociale zaken. Op dit officiële gedeelte van de huldiging, dat eindigde met een woord van grote dank door de beide maatschappelijke werksters, volgde een zeer drukke receptie, waarbij onder meer vele artsen zuster Merison en mej. Bierens de Haan complimenteerden. Op de Kloppersingel was donderdagmid dag de dertienjarige Wout van der Wielen aan het schaatsen toen hij zo ongelukkig kwam te vallen, dat hij met een gebroken rechterbeen in de Deo moest worden opge nomen. Op het ondergelopen land aan de Antho ny Fokkerlaan in Haarlem-Noord viel een elfjarige jongen met zijn kin in een punt van zijn schaats. Met een flinke vleeswond is hij naar de Deo overgebracht. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft de 47-jarige accountant C. W. D. uit Den Haag veroordeeld conform de eis tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest en voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering met een proeftijd van drie jaar. De accountant werd schuldig bevonden aan verduistering van 6400 uit een erfenis, welke aan zijn schoonzuster toebehoorde. Haarlemmers maakten in vrije tijd uitstekende rolprent Na maanden van voorbereiding in maart van het vorige jaar werd met de eerste proefopnamen begonnen e-.i pas na bet. overwinnen van talrijke technische moeilijkheden, is thans de film „Brilstra en zijn bromvlieg", naar het gelijknamige kin derboek en radiohoorspel van de bekende schrijver A. D. Hildebrand, gereed geko men. Het Algemeen Nederlands Instituut voor Onderwijsfilms (A.N.I.V.O.), gevestigd aan de Rijksstraatweg 276 in Oud-Schoten, de producent van deze voornamelijk voor ver toning aan de jeugd bestemde flim, kan over het verkregen resultaat zeer zeker te vreden zijn. Het geheel is een bijzonder aardige, bijna IV, uur durende, rolprent geworden, vol spannende en komische momenten. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of deze film zal bij het jeugdige publiek niet alleen, maar ook bij vele ouderen in de smaak vallen. De regisseur, de heer J. van der Veldt, als zodanig ook verbonden aan het toneel gezelschap „De Ramplaanspelers", is er met de hem ten dienste staande middelen uitstekend in geslaagd de wonderlijke be levenissen van de dorpssmid-uitvinder Brilstra en zijn even avontuurlijke zoon Hannes in een vlot en alleszins aanvaard baar verhaal uit te beelden. De medespe lenden, allen afkomstig uit het amateur toneel, hebben hierin geen gering aandeel gehad. De filmopnamen werden hoofdza kelijk gedurende de avonduren en de zon dagen gemaakt, terwijl praktisch al het be nodigde materiaal zelf werd vervaardigd. Zeer erkentelijk is de A.N.I.V.O. voor de ondervonden medewerking van de burge meesters van Haarlem en Velsen. De Bel gische luchtvaartmaatschappij S.A.B.E.N.A. stelde voor verscheidene opnamen een he likopter ter beschikking. Voorts vormde de ruïne van Brederode een niet beter te wensen decor bij enkele spook-scènes. De smid Brilstra uit het dorpje Onder maten, ergens in Nederland, komt zo onder de indruk van de technische details van een helikopter, die in een weide dicht bij zijn werkplaats een noodlanding moet ma ken, dat hij prompt aan het experimente ren slaat. Na een ontmoedigend begin kiest zijn uitvinding, een soort hefschroef- fiets, bestuurd door zijn zoon Hannes, die als test-piloot fungeert, voor het eerst het luchtruim. Het geheimzinnige gedoe van vader en zoon is echter niet ongemerkt aan de wel ijverige maar niet zo dappere dorpsveldwachter voorbijgegaan. Deze functionaris verdenkt de twee luchtpio- niers er ernstig van de langgezochte kip pendieven te zijn, maar dank zij de steun van de burgemeester van het dorp, die zelf op zoek naar een verborgen schat is. gaan de Brilstra's vrijuit. Na tal van verwikkelingen en teleurstel lingen wordt eindelijk de kist met de gou den munten gevonden en zien wij aan het slot van de film Brilstra als de trotse di recteur van de eerste Nederlandse brom- vliegenfabriek. Voor de afdeling Haarlem van de Neder landse Genealogische Vereniging sprak de heer J. L. van der Gouw, secretaris van het Algemeen Rijksarchief in Den Haag over de ontwikkelingsgeschiedenis van het Nederlandse schrift. Bij onderzoekingen in oude archieven komt men ook in aan raking met het schrift van vroeger eeu wen, dat sterk afwijkt van het tegenwoor dige schrift. Beginnelingen vooral hebben hier veel moeilijkheden mee. Door meer inzicht in de schriftontwikkeling te ver krijgen wordt het gemakkelijker om groter vaardigheid in het lezen van oud-Neder lands schrift te verwerven. Spreker begon bij de Romeinse tijd, de letters van toen waren de kapitalen, die men o.a. voor de inscripties op gebouwen gebruikte. Deze letters zijn tot op de huidige dag blijven bestaan, het zijn onze hoofdletters, die wij daaraan ontlenen. Hieruit vormde zich een lopend handschrift voor brieven, het zoge naamde oorkondeschrift. Omdat men zo snel mogelijk wil schrijven vertoont het handschrift steeds de neiging om te ver wilderen waardoor het onduidelijker en onleesbaarder wordt. Bij herstel daarvan gaat men weer terug naar het oorspronke lijke boekschrift. Steeds is er een wedloop tussen netheid en snelschrift. Het Romeinse cursief van de zesde eeuw verviel tot een dode zijtak van het schrift. Er ontstond de neiging om onder en boven de regels uit te schrijven. Onder de in vloed van het snelschrift ontwierp men in de vijfde eeuw uit het oude kapitaal schrift een goed en mooi boekschrift, dat men het unciaal noemt, waarin bijbels en boeken werden geschreven. Een moderne variant hiervan is de libra van ongeveer twintig jaar geleden. Deze letters bezitten een zekere sfeer en vertonen vooral in combinatie iets plechtigs. Na de val van het Romeinse Rijk ont stond in Gallië in de achtste eeuw uit het Romeinse schrift het Merovingische schrift, dat de invloed vertoont van minder gecul tiveerde gebieden. Het Romeinse schrift ontwikkelde zich toen in verschillende streken met alle mogelijke verwilderingen en eigen karakter tot o.m. het schrift van de Westgoden. Langobarden, Angel-Sak sen en Ieren. Door de orde en rust in het Rijk van Karei de Grote werd door de kunst ook een beter en duidelijker schrift voortgebracht. De kleine letter of minuskel ontstond. Een kenmerk daarvan is het schrijven tussen vier lijnen voor de kop pen en staarten van de letters. Het is een uitgebalanceerd en nieuw type. Men noemt dit de Karolingische minuskel of het Caro lina. Omstreeks 825 is dit proces vrijwel afgelopen. De meeste van deze letters zijn thans nog gebruikelijk. Invloed der gothiek De stijl van de gothiek had ook zijn in vloed op het schrift, deze ontwikkeling liep van 900-1400. Waren eerst de letters rond van vorm. onder invloed van de go- thische stijl werden zij spits en zelfs recht hoekig. De leesbaarheid werd er niet dui delijker op. Men ging alle gebroken delen weer aan elkaar passen, hetgeen een effect gaf als de mazen van kippengaas. Het aesthetisch effect was gunstig, niet echter de leesbaarheid. Men ging nu ook veel afkortingen toepassen, waardoor het schrift een geheimzinnig karakter verkreeg. Men meende vroeger, dat er van schrift gehei me krachten uitgingen, vooral bij weinig ontwikkelden speelde dit een grote rol. Bij het lezen werd men dan gewaarschuwd door een streepje boven de afkorting. Deze gewoonte is uit het oud-Latijn afkomstig. Als einresultaat ontstond het laat-gothf- sche schrift of rotunda van de vijftiende eeuw. Hieruit ontwikkelde zich het oud- Hollandse schrift of fractuur van de ze ventiende eeuw: het is de geschreven mi nuskel van het gothische schrift, die thans alleen nog in Duitsland gebruikt wordt. Vervolgens ontwikkelde zich een nieuwe vorm van het schrift in de tijd van de humanisten, die zeiden dit te ontlenen aan de antieken, in werkelijkheid gaat dit ech ter terug op het karolingische schrift; men noemt het de antiqua. Hieruit ontwikkelde zich onze kleine letter. Dit proces verliep van het zuiden naar het noorden, waar zich het oud-vaderlandse schrift nog geruime tijd bleef handhaven. Het gothische en humanistische (voor het Latijn) schrift werd nog lang naast elkaar gebruikt. Ten tijde van de Hollandse Renaissance in de zeventiende eeuw ontstond ons huidige schrift, het nieuwe alfabet in lopend schrift. Het tegenwoordige schrift is ook gedege nereerd en is de duidelijkheid aan de snel heid opgeofferd. Bij het zoeken naar een nieuw schrift gaat men nu weer terug naar het cursief van de Humanisten. De heer Van der Gouw lichtte zijn voor dracht toe door lantaarnplaatjes met af beeldingen van de besproken lettertypen. Na de pauze demonstreerde de spreker op het schoolbord de ontwikkelingsgang en schrijfwijzen van verschillende letters, in het bijzonder die, welke bij archiefnaspo- ringen vaak moeilijkheden opleveren. Ver schillende vragen werden nog door spreker beantwoord, waarna de voorzitter de heer H. Ph. Callenfels de heer Van der Gouw zeer hartelijk dankte voor zijn buitenge woon interessante en leerzame lezing. Indien de voetbalwedstrijden voor de leden van RCH zondag worden afgelast zullen de voetballers zondag op het ijs komen voor schaatswedstrijden. Deze schaatswedstrijden worden gehouden op het ijs van de jacht haven in Heemstede en beginnen zondagoch tend om elf uur. 3-3% Nederl.'47 3 Ned1. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 99% 100% 317 305 27214 440 312 330% 322 !4 19814 335% 275 667 !4 642 128% 215 199% 264 137% 145 266 248 250% 261% 70 154% 54 129% 70% 33% Openings koersen 99% 100% 317% 305 272 291 435 312 330 322 198% 336 274 668 642% 128 216 199% 264 139 144% 266 248 250% 261% 69% 154 54% 131% 71 33%

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7