4 smaken Zweed Sixten Jernberg bleef al zijn concurrenten voor in ski-marathon White Stars leed eerste nederlaag tegen HOC in matige wedstrijd Olympische titel kunstrijden was voor gracieuze Tenley Albright Vijftig km. in 2 uur 50 min. 57sec. bij 20 graden onder nul Haarlem-Harlem Tigers eindigde in gelijk spel Geen amateur-voetbal Geen voetbal in de HVB De basketbalcompetitie Verrassend goede kür van Joan Haanappel Shagretta smaakt beter Hockeywedstrijden afgelast Schaatstochten Haarlemse volleybalteams naar Alkmaar en Leiden Politie-schaatskampioen- schappen in Heemstede Nationale feestdag Wedstrijdkalender KNSB Kan elfstedentocht dinsdag doorgaan? Minder gelukkig Marathon op de ski Rusland ongeslagen Concurrentie VRIJDAG 3 FEBRUARI 1956 In verband met de gesteldheid der ter reinen zijn alle voor zaterdag 4 en zondag 5 februari vastgestelde wedstrijden voor het amateur-voetbal van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond afgelast. Ook alle wedstrijden voor de Haarlemse Korfbalbond voor zaterdag en zondag gaan niet door. Alle voor zaterdag en zondag vastgestel de hockeywedstrijden van de KNHB zjjn in verband met de gasteldheid van de terrei nen afgelast. Het programma, ook dat van de districts- en bekerwedstrijden, wordt verschoven naar 12 februari. Een andere ongunstige factor is dat don derdag nog twee tankers het ijs in het Ha- rinxma-kanaal hebben gebroken. Deze schepen hebben geprofiteerd van het feit dat nog geen vaarverbod was afgekondigd. De commissaris der Koningin, mr. H. P. Linthorst Homan, die ook op de bijeen komst aanwezig was, deelde mee dat dit verbod waarschijnlijk vrijdagmorgen zou afkomen. Het comité heeft hoop de tocht dinsdag te kunnen houden. Besloten is dan de oude route om de zuid te gaan, dus via Sneek en IJlst, en terug via Dokkum. Molentocht en drie provincietocht Door het merendistrict, gewest Zuidhol land van de KNSB is voor zaterdag 4 februari de Molentocht uitgeschreven. De start is om negen uur in Leiden. Zondag 5 februari wordt de Drie Provincie-tocht Noordholland, Zuid-HollandUtrecht ge houden. De start is om negen uur in Leiden en Oude Wetering. Elfmerentocht Het Elfmeren-comité heeft besloten dat de Elfmerentocht en Elfmerenwedstrijd, die op 4 februari zou worden gehouden, niet door gaat, aangezien het ijs op vele plaatsen van zeer slechte kwaliteit is en ook de betrouw baarheid nog te wensen laat. Zoals reeds verwacht heeft het leidende White Stars-herenteam het in de overgangs klasse voor de basketbalcompetitie tegen HOC bijzonder moeilyk gekregen. De HOC'ers hebben hun naam van „kam- pioenendoder" alle eer aangedaan, want ook de Stars moesten in deze matige wedstrijd het onderspit delven tegen de technisch zeker niet groots spelende HOC'ers. Niet temin is de overwinning terecht gekomen bij het sterkste team in deze belangrijke plaatselijke ontmoeting, aangezien de HOC-ploeg fel en enthousiast heeft getre den voor beide winstpunten. Hoewel de Stars in deze belangrijke wedstrijd zonder Uljee uitkwamen is dit geenszins een excuus voor de nederlaag. Het lukte in deze ontmoeting niet en slechts zelden kwam de aanval tot serieuze kansen, zodat de verde digers Molenkamp en Oversteegen bovendien nog de taak hadden aanvallend te spelen, Omdat Chelsea zaterdag tegen Burnley gelijk speelde, moest de voetbalwedstrijd tussen deze twee Engelse clubs in de vierde ronde van de Engelse bekercompetitie worden overgespeeld. Dit gebeurde in Londen, waar men evenwel weer tot een gelijk spel kwam: één-één. Op de foto ziet men hoe de linksbuiten van Burnley, Pilking- ton, (bijna op de doellijn, no. 11) de Chelsea-doelman Robertson klopt, waarmee de stand weer gelijk kwam. Op de rug gezien (no. 6) is de linkshalf van Chelsea, Saunders met 10.0. Deze cijfers zijn voor de Cana dezen, die met de Russen de grote favorie ten voor het Olympische goud zijn, niets bijzonders. Eerder hadden zij reeds het overigens zwakke Oostenrijk zonder mede dogen met 23-0 ingemaakt. De Amerikanen hebben in de slotronde met 6.1 van Zweden gewonnen en spelen nu aanmerkelijk sterker dan in het begin van het toernooi. De tussenstanden in de strijd tegen Zweden waren 1-1, 2.0 en 3-0. De Russische ploeg heeft de overigens sterk spelende Tsjechen met 7.4 verslagen en is daarmee de enige ongeslagen ploeg van dit Olympisch toernooi tot op heden, waarmee de Russen een stap dichter bij de wereld- en Olympische titel zijn gekomen. De tussen standen waren 2-1, 3-0, 2.3. De Russen speelden zeer voorzichtig en trokken zich bij voorkeur rond hun doel terug. De Tsjechen misten echter vele fraaie kansen. Aan Tsjechische zijde viel de speler Karol van de achterhoede op door uitstekend spel. Het scoreverloop was: RuslandTsjechoslowakije: 1-0, 2.0, 2-1, 3.1, 4-1, 5.1, 5-2, 6-2, 6.3, 7-3, 7-4. De Canadezen die in verband met de bepaling dat, wanneer twee of meer ploe gen met een zelfde aantal punten eindigen, de plaatsing wordt bepaald aan de hand van het doelgemiddelde erop waren ge brand, de score zo hoog mogelijk op te voe ren, overspeelden de Duitsers geheel. Slechts in de eerste periode boden dezen behoorlijk tegenstand. Vrijwel de gehele tweede en derde speeltijd bevonden de wereldkampioenen zich, met uitzondering van hun keeper, op de helft van de tegen partij. In de tweede periode passeerden zij goalie Jansen, die toen bijzonder op areei was, vier maal, in de laatste speeltijd moest hij vijfmaal voor een Canadese aanval zwichten. De stand is: Rusland 3 3 0 0 6 195 Amerika 3 3 0 0 6 174 Canada 3 2 0 1 4 17— 7 Zweden 3 1 0 2 2 7—10 Tsjechoslowakije 3 0 0 3 0 718 Duitsland 3 0 0 3 0 225 Zaterdag komen in Alkmaar de Haarlemse volleybal-dames en -heren A- en B-teams in het veld tegen de afdelingen Alkmaar en Hoorn. Dit zijn de laatste wedstrijden voor de afdelingen-competitie van district VII (Noordholland zonder Amsterdam en Het Gooi). De Haarlemse ploegen kimnen de titel van „stedenkampioen van district VII" door overwinningen op hun Alkmaarse con currenten en de nog onervaren Hoornse tegenstanders, met een jaar prolongeren. Volgende week zaterdag wordt ter gele genheid van het eerste lustrum van de af deling Leiden, in Leiden een steden-toer nooi gehouden, waarvoor ook de afdeling Haarlem is uitgenodigd. De Haarlemmers zullen de strijd moeten aanbinden met de vertegenwoordigende teams van: Amers foort, Delft, Den Haag (B), Leiden en Rot terdam. Op ijsbaan De Volharding: Op de ijsbaan De Volharding aan de Wagnerkade in Heemstede zullen morgen, zaterdag, de nationale kortebaankam- pioenschappen schaatsenrijden voor poli tiemensen verreden worden. Tot nu toe hebben zich 37 deelnemers gemeld. De wedstrijden, die georganiseerd worden door de Politie Sport- en Schietvereniging Heemstede, beginnen om twaalf uur. De premier van de staat Victoria heeft bekend gemaakt dat de dag waarop de Olympische Zomerspelen in Melbourne officieel een aanvang nemen, donderdag 22 november tot nationale feestdag ver klaard wordt. welk systeem uiteraard niet van ge vaar ontbloot was. Bij HOC was vooral Termaat bijzonder gelukkig met zijn fraaie afstandschoten en zijn elf punten beteken den in feite de genadeslag van de Stars. Raeds direct zag het er naar uit dat White Stars het moeilijk zou krijgen, want hoewel regelmatig een voorsprong werd genomen, slaagde HOC er toch weer steeds in de achterstand weg te werken en zelfs door Termaat een kleine voorsprong te nemen (10—8). Hierna ging de strijd gedurende enkele minuten volkomen gelijk op (1212, 1414), waarna de Stars er door Rip en Tensen toch nog in slaagden een kleine 2014 voorsprong te nemen bij het ingaan van de rust. Na de hervatting slaagde de aanval van de Stars er niet in door de zoneverdediging van HOC heen te breken en slechts door P. Molenkamp en Oversteegen werd de voor sprong vergroot tot 2314, hetgeen echter nog geenszins veilig bleek. Want door Ter maat en Konings (3 x) werd deze achterstand weer geheel weggewerkt (2323), waarna een afstandschot van Huigen doel trof, zo dat HOC met nog acht minuten te spelen een kleine 2523 voorsprong nam. Deze voorsprong werd nog vergroot tot 2723, waarna Rip en T. Molenkamp wederom voor een gelijke stand zorgden (2727). De laatste minuten brachten een felle strijd voor beide winstpunten en ook nu waren het Termaat en Konings die voor een HOC-voorsprong zorgden. Ondanks een fraai doelpunt van Tensen en twee ingeschoten strafworpen van deze speler kwam het einde toch nog met een kleine ^ege van HOC. Waarna Stals zelfs na het tijdsein nog een strafworp inschoot, waal-mede de eindstand werd gebracht op 3431 in het voordeel van HOC. Tweede verrassing Ook de andere ontmoeting in de heren overgangsklasse tussen de Haarlemse teams Sportclub Haarlem en Harlem Tigers bracht een grote verrassing. Ondanks een grote voorsprong van de Tigers bij het ingaan van de rust, ging deze weer in de tweede heftt geheel verloren, zodat een puntenverdeling het resultaat werd (3838). Dit betekende het eerste gelijke spel in deze klasse, en hoewel een dergelijke uitslag internationaal niet mogelijk is, is een voor stel van het Haagse district om bij gelijk eindigen in deze klasse niet te verlengen, door de belanghebbende districtsbesturen aangenomen. Overigens was deze uitslag voor beide partijen het meest aanvaardbaar, want hoe wel de Tigers in de eerste helft ongetwij feld het beste spel vertoonde, was de Sport club na de hervatting het meest in de aan val en dankzij een verhoogd tempo slaagde de Sportclub er dan ook nog juist in de Tigers op de knieën te krijgen en zelfs een laatste doelpunt van De Reus jr. (een secon de na tijd) had nog de overwinning betekend. In de eerste helft slaagden de Tigers er dank zij een productieve bui van Piet Soomer in een kostbare 2110 voorsprong te nemen, hoewel ook De Reus en Jansma voor de Sportclub diverse scoringskansen kregen. Na de hervatting was er nog steeds een geringe meerderheid van de Tigers waar te nemen, doch nadat De Reus enkele kansen fraai had benut kwam de totale ommekeer in deze bijzonder aantrekkelijke strijd. De Sportclub ging de achterstand geleidelijk wegwerken en met nog slechts vijf minuten te spelen bedroeg deze nog slechts negen punten. De mogelijkheden waren dus volop aan wezig en werden ook afdoende door de Sportclub uitgebuit. Aanvoerder Hoos gaf het goede voorbeeld en zijn uitstekende spel inspireerde de ploeg tot grote daden, zodat de achterstand met nog anderhalve minuut te spelen werd weggewerkt en zelfs werd omgezet in een kleine voorsprong. Nog even volgden de doelpunten elkaar in snel tempo op en dankzij fraaie punten van Jan Soomer en De Reus jr. kwam het einde van deze ontmoeting met gelijke stand (38—38). De uitslagen waren: Dames: RCH 2SC Haarlem 3 12—23; Typhoons 3White Stars 3 20 (regl.); IHJAnfilopenen 2 722. Heren: White StarsHOC 3134; Har lem TigersSC Haarlem 3838; Black Pirates 2Antilopen 2 2528; Antilopen 3 Old Boys 2950. Op de agenda van de KNSB zijn voor de komende dagen nog de volgende wedstrij den toegevoegd: Zaterdag 4 februari: Assendelft, (Zuider IJsclub), Junioren- kampioenschappen Nederland korte baan. Aaanvang twee uur. Daarlerveen (Ov.). Provinciale kampioen schappen Overijssel korte baan, vrouwen Aanvang een uur. IJsclub Zwammerdam. Provinciale kam pioenschappen schoonrijden voor Zuidhol land voor dames, heren en paren, gevolgd door een wedstrijd B-klasse. Aanvang 11 uur. Wervershoof (N.H.). (IJsclub De Noord). Korte baanwedstrijden voor mannen. Aan vang half twee. Zondag 5 februari: Wervershoof (N.H.). (IJsclub De Noord) korte baan wedstrijden voor vrouwen. Aanvang half twee. Dinsdag 7 februari: Albergen (Ov.). IJs vereniging Albergen: districtswedstrijden over 500, 1500 en 5000 meter. Aanvang 11 uur. Nieuwe Niedorp: provinciaal kampioen schap Noordholland langebaan over 500, 1500 en 5000 meter, aanvang elf uur. Gisteren zagen de Russen zich in Cortina d'Ampezzo de eerste plaats op het uiterst zware nummer de cross-country over 50 km. voor heren ontgaan, hoewel enige dagen geleden Russische officials vol vertrouwen hadden aan gekondigd, dat dit nummer voor hun mensen de meeste mogelijkheden bood. De man, die gisteren met de eer ging strijken was de Zweedse houthakker Sixten Jernberg, die hiermee als eerste deelnemer drie medailles tijdens deze Winterspelen veroverde: een gouden en twee zilveren. De 26-jarige Zweed legde het zware parcours af in 2 uur 50 min. 57 sec., dat wil zeggen 12 min. 37 sec. sneller dan de tijd, die de Russische wereldkampioen Kuzin in 1954 maakte en 43 min. 06 sec. sneller dan de Fin Veikko Hakulinen tijdens de Winterspelen van 1952. Hakulinen werd gisteren tv/eede in 2 uur 51 min. 45 sec. De Fin die vrijdag de 30 km. cross-country op fraaie wijze voor Jernberg en de Rus Koltsjin won, slaagde er dus niet in Jernberg an dermaal te verslaan en zijn tweede gouden medaille te veroveren. ADVERTENTIE Alle wedstrijden, die voor zaterdag en zondag waren vastgesteld voor de competitie van de Haarlemse Voetbalbond, zyn in ver band met de slechte gesteldheid van de ter reinen aafgelast. Ook geen korfbal American virginia half zwaar zwaar De KNKB gelastte alle wedstrijden voor zaterdag en zondag eveneens af. Het nieuws over de eventuele elfsteden tocht is nog niet veelzeggend. Het elfste- dencomité is donderdagavond bijeengeko men nadat het in de loop van de dag an dermaal de ijstoestand had nagegaan. Deze blijft vooral in het merengebied in het zuid-westen der provincie en in Het Bildt onbevredigend. Het ijs is daar niet alleen zwaar te berijden, maar ook onbetrouw baar door de vele wakken. Het Engelse meisje Yvonne Sugden, dat haar concurrente Ingrid Wendl ook giste ren niet voorbij kon komen in het klassement en dus vierde bleef. Bachelor en vóór Sjoukje Dijkstra en Dian- ne Beach, de twee die na de verplichte figuren vóór haar hadden gestaan. Minder gelukkig was het tweede Neder landse meisje, de vijftienjarige Sjoukje Dijkstra. Wat teleurgesteld en een beetje bedremmeld zat zij in haar hotelkamer te kyken. Het was haar tegengevallen. In Parijs had zij beter gereden. Zelf wilde zij daar geen excuses voor geven, maar haar verkoudheid kon zij niet verbergen. Zij moest tenslotte toch toegeven dat dit haar conditie zeker had beïnvloed, terwijl de koude vrieslucht (12 graden onder nul), haar ademhaling belemmerde. Het had niet willen vlotten op de baan. Het meisje uit Amstelveen had zich niet vrij gevoeld, hetgeen in haar rijden ook duidelijk tot uiting was gekomen. Het ging stroef. De zwier waarmee Joan het publiek won, ontbrak. Voor Sjoukje waren de om standigheden echter ook anders dan voor Joan. Een jaar geleden was zij het vrolijke jonge kind, dat zich op de baan uitleefde, maar trainer Gerschwiler is bezig haar stijl bij te brengen. De eindstand van het Olympisch toernooi kunstrijden voor dames luidde als volgt: 1. Tenley Albright (Verenigde Staten) 12 - 169.97; 2. Carol Heiss (Verenigde Staten) 21 - 168.02; 3. Ingrid Wendl (Oostenrijk) 39 - 159.44; 4. Yvonne Sugden (Engeland) 53 - 156.62; 5. Hanna Eigel (Oostenrijk) 52 - 157.15; 6. Carole Pachl (Canada) 73 - 154.74; 7. Hannerl Walter (Oostenrijk) 83-'/2 - 153.89; 8. Catherine Ma- chado (Verenigde Staten 86-V2 - 153.48; 9. Ann Johnston (Canada) 94 - 152.56; 10 Rose Pettinger (Duitsland) 101 - 152.04; 11. Erica Anna Batchelor (Engeland) 116 - 149.67; 12. Sjoukje Dykstra (Nederland) 140 - 145.80; 13. Joan Haanappel (Nederland) 145-'/2 - 145.85; 14. Diane Carole Peach (Engeland) 151 - 144.75; 15. Fiorella Negro (Italië) 168-'/2 - 142.31; 16. Karin Borner -(Zwitserland) 171 - 141.69; 17. Maryvonne Huet (Frankrijk) 194 - 138.30; 18. Alice Fischer (Zwitserland) 171 - 137.69; 19. Ally Lundstroem (Zweden) 206 - 136.34; 20. Jindra Kramperova (Tsjechoslowakije) 209 - 136.67; 21. Manuelia Angeli (Italië) 222 - 133.51. Op de 50 km, dè ski-marathon, die bij een temperatuur van 10 tot 20 graden vorst' werd gehouden, greep Jernberg het goud. Met zijn coach, Martin Matsbo, zweeds kampioen in 1936, had hij de dag tevoren zijn ski's nauwgezet met ,.wachs" behan deld. Achteraf bleek dit tijdrovende kar. wei niet veel invloed te hebben. Want toen hij des morgens om half vijf opstond om een stevig ontbijt van brood, ham, eieren en veel melk te nuttigen stond de termo- meter 20 graden beneden nul. De sneeuw was dus hard en snel.. Drie uur nadat hij van tafel was opge staan hoorde hij bij de start, dat de Rus Vladimir Kuzin, houder van de wereldtitel niet zou meedoen. Kuzin, die al enkele weken niet fit is, zou last van ischias heb ben. Een van de grote concurrenten was dus al afgevallen. Maar er bleven nog en kele anderen over. Een van de gevaarlijkste was zonder twijfel de Fin Veikko Haku linen, de winnaar van de 30 km en hou der van de Olympische titel op de 50 km van Oslo. Op meer dan twintig plaatsen van het traject door bossen, over heuvels en door dalen, waar hem door zijn landgenoten een gloeiende beker suikerwater, soep of kof fie werd aangereikt, hoorde hij de tijden van zijn voorgangers. Een het „heia, heia Sverige" (hup Zweden;, gaf hem mede de moed en de energie om met krachtige stappen en vinnige afzetten op het tempo van zijn belagers voor te blijven. Met een tussenruimte van 30 sec. gingen de 33 deelnemers van start. Nadat allen 10 km hadden afgelegd waren echter de cracks al van de middelmatigen gescheiden. Jernberg had de leiding met een betere tijd dan Hakulinen, de Russen Scheljukhin en Terentiev. En Sixten vergrootte zijn winst langzaam maar zeker. Pas na 30 km kwam Terentiev opzetten. Hij passeerde in het tijdschema zijn landgenoot Schel, jukhin, ging vervolgens het duel aan met Hakulinen om de tweede plaats. Maar Jernberg had de situatie overzien. Nog maals verhoogde hij zijn tempo in een on verminderd soepele en regelmatige gang. De moedige Terentiev, een dertigjarige student in de pedagogie uit Moskou, stond voor de taak op de laatste km 1 min. en 3 sec. op Jernberg in te lopen. Het onmoge lijke daarvan knakte- zijn zelfvertrouwen. Slechts 0.1 sec. zat hij nog onder de tijd van Hakulinen of. met andere woorden, van de zilveren medaille. Maar Terentiev, die bij afwezigheid van de grote crack uit zijn land, Vladimir Kuzin, met de wil om goud te grijpen was vertrokken, voelde zijn krachten wegvloeien. Door een niet meer beheerste wankelende eindspurt, bereikte hij nochtans het brons, voor de Finse ve teraan Kolemainen, wiens vierde plaats na de zilveren medaille van Oslo, aller be. i wondering afdwong. De Zweedse skiër Sixten Jernberg, die de ski-marathon won in een ijzige koude. Canada, dat dinsdag een onverwachte 1.4 nederlaag tegen de Amerikaanse ijs- hockeyploeg leed, versloeg de Duitse ploeg SHAGRETTA - de veredelde siga- rettentabak - biedfi iedere roker zijn eigen smaak op z'n. allerfijnst! 'g Middags moesten de wintersport-cracks met ski's, bobs, en snelle „noren" het veld ruimen voor schoonheid en charme, voor muziek en dans. In plaats van de chronometers, die soms tot in honderdsten van seconden de snelheden noteren, stonden er nu elf juryleden in het stadion ieder met twee bordjes in de hand, waarop in cijfers en in tienden van eenheden hun waardering stond vermeld voor het meisje, dat bevallig en lichtzwevend over het ys publiek en jury had bekoord. Op die bordjes stond acht maal het getal 5,8 voor de inhoud van het programma, en zes maal dezelfde waardering voor de uitvoering daarvan. Deze enorm hoge noteringen het maximum is 6 waren voor de wereldkampioene Tenley Albright, die daarmee volkomen verdiend haar successen van de afgelopen jaren bevestigde met het Olympisch goud. Tenley, die medicijnen studeert, heeft geen plannen om professional te worden. Zij wil net als haar vader een goed chirurg worden. Beide Amerikaanse meisjes hadden even-, wel het voordeel dat zij zich in hun kür volkomen konden uitleven. Hun voor sprong was reeds zo groot, dat pech uit gezonderd de eerste twee plaatsen voor hen niet meer verloren konden gaan. Anders was het gesteld met de Europese kampioene Ingrid Wendl, de Engelse kam pioene Yvonne Sugden en de Oostenrijkse Hanna Eigel, die na de verplichte figuren onmiddellijk achter de beide Amerikaansen waren geplaatst. De onderlinge concurren tie tussen deze meisjes was groot en ieder van haar had nog een kans op de derde plaats. Ingrid Wendl legde tenslotte beslag op het brons, hoewel zij voor de kür zeker niet het beste totaal van dit drietal be haalde. Want voor het vrye rijden werd het Amerikaanse meisje Catherine Macha- do als derde geklasseerd, terwijl Hanna Eigel de vierde plaats innam en Ingrid Wendl de vijfde. Catherine en Hanna be haalden echter niet voldoende punten om de voorsprong van de Europese kampioene teniet te doen. „Ik ben dik tevreden over mijn kür, het ging veel beter dan in Parijs en de cijfers kunnen mij niets schelen". Dat was het commentaar van Joan Haanappel, toen zij snel over de reserve-baan naar de kleed kamer verdween. En Arnold Gerschwiller bleek voor wat het eerste gedeelte betreft dezelfde mening te zijn toegedaan, want met een kus ontving hij zijn Nederlandse leerlinge. In haar rode jurkje, het korte zwarte haar fladderend in de wind, begon zij op de muziek van de „Variations Symphoni- ques" van César Franck in snel tempo. Er zat vaart in haar rijden, moeilijkheden ging zij niet uit de weg. Een dubbele frip als eerste proef, dubbele axels, dubbele salkols, rittbergers, niets scheen zij te vrezen. Bijna foutloos werden al deze sprongen uitge voerd. Het publiek werd enthousiast over de prestaties, die dit elegante figuurtje met élan verrichtte. Toch werd zij door de strenge jury-leden niet tot de allerbesten gerekend, maar met cijfers, die alle boven de 5 lagen, mocht zij zich toch tot de internationale topklasse rekenen. Met dit vrije rijden werkte zij zich twee plaatsen omhoog, iets wat bij het kunstrijden slechts zelden voorkomt, aan gezien de verplichte figuren zoveel zwaar der tellen. In het eindklassement neemt Joan de twaalfde plaats in achter Erika In een zelfbewuste en fiere houding was zij de baan op komen rijden en op de eer ste maten van de door haar gekozen mu ziek van Offenbach, demonstreerde zij al dadelijk haar onfeilbare zekerheid en vloeiende, gracieuze stijl. Choreografisch vormde haar kür een volkomen eenheid met de muziek en zelden heeft het publiek een gavere uitvoering aanschouwd. Zij liet sprongen, pirouetten, zo goed in elkaar overgaan, dat er nooit een hapering te zien viel. Het fi guurtje in een rose jurkje, met het voor de kunstrijd- sters bekend korte tvijde rokje, hield de toeschouwers vijf minuten in 'n ademloze span ning, die tenslotte werd verbroken door een donderend applaus. Haar voor sprong na de verplichte figuren had zij met deze kür volkomen behouden en met recht mocht zij zich later Olympisch kam pioene van 1956 noemen. Indien het aan het publiek had gelegen was de gouden medaille misschien Tenley toch nog ontgaan. Want een half uur later klonk het, weerkaatst door de bergen: „sei, sei, sei!". Het publiek vroeg niet, maar eiste „zessen" voor de 16-jarige Carol Heiss, een landgenote van de kampioene. Een groter contrast dan tussen deze beide Amerikaanse meisjes kan men zich moeilyk indenken. Na het stijlvolle en beheerste rijden van Tenley deed de wyze waarop Carol over het ys dartelde denken aan een jong dier dat overmoedig door de zon, het Ijs en de witte wereld om zich heen onbe zorgd en gelukkig de dolste sprongen maakte. Lenig als een kat, sprong dit meisje, getraind door de oud-Olympische kam pioen Pierre Brunet, over het ijs. Haar blonde paardest-aart zwierde met elke sprong en draaide vrolijk mee. Met vaart en grote lichaamsbeheersing voegde zij de moeilijkste axels, rittbergers en pirouettes aaneen. Het publiek was bekoord, maar de juryleden bleven in hun onpartijdige rol en apprecieerden deze opvatting min der. Ofschoon ook alle cijfers boven de 5,5 bleven, was haar totaal toch minder dan dat van Tenley, want Carol kreeg vijf maal 5,8 en eenmaal 5.9 voor de inhoud en slechts eenmaal 5,8 voor de uitvoering.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9