Minister Beel gelast onder zoek in de zaak-Schokking Agenda voor Haarlem Dulles is tegen wapenverkoop aan de staat Israël Irak en Jordanië bereikten „volledige overeenstemming" Vijftig jaar geleden Canada heft verbod op levering van wapens naar het Midden-Oosten op Sovjet-protest in Bonn tegen ballonnenactie Nederlandse Bank verhoogt disconto en 6C Nederlandse delegatie vertrok naar Genève Koning Feisal zal deelnemen aan een Arabische topconferentie in Amman HAMEA-GELE! is het ontstaan?^. Weerkundig onderzoek is volgens Washington uitgebreid blijft 'n klasse beter Handgranaat ontplofte in Bandung: twee doden Twee Nederlandse matrozen geronseld voor het Vreemdelingenlegioen Is Pluto geen planeet? Dit woord: SCHOELJE Kerkelijk Nieuws Woonhuis uitgebrand Dr. Kasteel eredoctor Een dode bij viervoudige autobotsing Examens Uit Haarlems Dagblad van 7 februari 1906 WASHINGTON (Reuter/A.F.P.) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft verklaard, dat de Ver enigde Staten er niet van overtuigd zijn dat in enige ongelijke verdeling van de gewa pende macht van Israel en de Arabische landen radicaal verandering kan worden gebracht door nieuwe Israëlische wapen aankopen. „Onder de huidige omstandig heden kan de veiligheid van Israel wellicht beter met andere middelen worden verze kerd dan door een bewapeningswedloop", 7,0 zei Dulles in antwoord op een brief van veertig republikeinse Congresleden, waarin werd voorgesteld Israel gelegenheid te geven op de vrije markt zoveel wapens te kopen dat het zich tegen aggressie zal kun nen beschermen. Een woordvoerder voor de Congresleden verklaarde tegenover de pers dat zij er bij het departement van Buitenlandse Zaken op hadden aangedrongen een Israëlisch ver zoek goed te keuren waarin werd gevraagd in de gelegenheid te worden gesteld voor vijftig miljoen dollar Amerikaanse wapens te kopen. Dit Israëlisch verzoek werd in verband gebracht met de Egyptische aan koop van wapens uit communistische lan den ter waarde van tachtig miljoen dollar. Andere middelen Dulles verklaarde echter tegenover de leden van het Congres dat de Verenigde Staten erkennen dat de „huidige ontwikke lingen" mogelijk de bewapeningsbalans in het Midden-Oosten, zoals die is gegaran deerd in de Amerikaans-Fi-ans-Britse ver klaring van 1950, zou kunnen verstoren. Doch, zo zei hij, een gelijke of superieure bewapening van Israel is niet het enige middel om aggressie tegen te gaan. „De veiligheid van de staten in het Nabije Oos ten kan niet alleen afhangen van bewape ning doch eerder van de internationale wetten en van het ontwikkelen van vriend schappelijke betrekkingen met de buurlan den" aldus Dulles. Intussen hebben ook 87 democratische leden van het Huis van Afgevaardigden een verklaring uitgegeven waarin zij erop aan dringen Israel in de gelegenheid te stellen Amerikaanse wapens te kopen. Zij zeiden ervan overtuigd te zijn dat Israel deze wa pens uitsluitend wenst voor zelfverdediging. Geval voor geval Canada heeft het verbod op wapenuitvoer naar het Midden-Oosten opgeheven, zo heeft Louis Laurent, de Canadese premier, in Ottawa meegedeeld. In plaats daarvan zal de regering verzoeken om uitvoerver gunningen geval voor geval op eigen waar de bezien, aldus een mededeling die de premier in het Canadese Lagerhuis aflegde. Het embargo was, op verzoek van de op positie, afgekondigd, hangende een debat over de kwestie der wapenleveranties aan het Midden-Oosten. Dit debat eindigde met de verwerping van twee moties waarin de oppositie haar wantrouwen in het beleid van de regering inzake de wapenleveringen had uitgesproken. De premier verklaarde; dat de regering slechts wapenleveranties aan het Midden-Oosten zal toestaan, als zij geen aanleiding tot aggressie kunnen zijn of een bewapeningswedloop bevorderen. ADVERTENTIE Hormooncrême ontsluiert de schoonhuid van uw huid Endocil, de nieuwe, hormoonhou- dende crème, ontsluiert de schoon heid van uw huid. Het in Endocil aanwezige hormoon maakt uw huid weer gaaf, zacht, mooi. Reeds na 3 weken kunt u de verbetering con stateren. Gebruik Endocil ook als basis voor make-up of poeder. hormooncrême van Organon Per tube f2.90 DINSDAG 7 FEBRUARI Concertgebouw: Noordhollands Philhar- monisch orkest 8.15 uur. Diaconessenliuis: Bazar 7—10.30 u. Minerva: Toon Hermans in „Tien jaar liedjes van Toon", 8.15 uur. Palace: „Blackboard jungle", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les diaboliques", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „Het glazen muil tje", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Razzia". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het misd'-d- syndicaat", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het begon in Parijs", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jacht op het groene vuur", 14 jaar, 8 uur. WOENSDAG 8 FEBRUARI Concertgebouw: Haarlems interscholair co mité, muziekavond, 7.30 uur. Diaconessen- huis: Bazar 2—5.30, 7—10.30 uur. Minerva: Toon Hermans in „Tien jaar liedjes van Toon", 8.15 uur. Palace: „Blackboard jungle", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les tiaboliques", 18 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Studio; „Het glazen muiltje", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Razzia", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het misdaad-syndi caat", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het begon in Parijs", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jacht op het groene vuur", 13 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Zonder ruchtbaarheid Morgen zal op het „State Department" in Washington het Amerikaans-Briifcs-Franse overleg over het Midden-Oosten beginnen, aldus verneemt A.F.P. uit gewoonlijk goed- ingelichte kringen. De Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk willen pro beren, op basis van hun gemeenschappe lijke verklaring van 1950, plannen op te stellen voor vermindering van de spanning in het Midden-Oosten. Sir Anthony Eden heeft maandag in een rede voor het Canadese parlement in Otta wa verklaard, dat Groot-Brittannië en de Verenigde Staten het er over eens zijn dat in de eerste plaats met alle middelen, zon der dat er ruchtbaarheid aan gegeven wordt, gewerkt moet worden aan een re geling voor het Palestijnse geschil. Wash ington en Londen zijn bereid financiële hulp voor regeling van het vluchtelingen vraagstuk te geven en de overeen te komen grenzen te garanderen. MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft bij de Westduitse regering geprotes teerd tegen het oplaten van ballons die Amerikaanse „militaire organisaties" naar de Sovjet-Unie en andere Oosteuropese landen zenden van Westduits gebied af. Zaterdag protesteerde de Sovjet-Unie tegen de ballons bij de Verenigde Staten en Turkije. In de nota aan de Westduitse regering wordt gezegd, dat tijdens de Duits-Russi sche besprekingen in Moskou, vorig jaar September, reeds de aandacht van bonds kanselier Adenauer op deze kwestie was gevestigd. „De Sovjet-regering zou het op prijs stellen, als de Westduitse regering zou meedelen, welke maatregelen genomen zullen worden" om aan het oplaten van de ballons een einde te maken, aldus de Rus sische nota. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft de aandacht gevestigd op de mededeling van het Amerikaanse departement van De fensie van een maand geleden, dat de luchtmacht haar weerkundig onderzoek zou uitbreiden. Deze uitbreiding zou ook gelden voor de plastic-ballons om meteo rologische gegevens te verzamelen. Aan de ballons zijn instrumenten bevestigd voor het overseinen van weerkundige gegevens. De ervaring had uitgewezen, dat de bal lons, die op een hoogte van ongeveer tien duizend meter zweven, geen gevaar voor de luchtvaart vormen. De ballons die deze hoogte niet bereiken, worden volgens de mededeling vernietigd en de instrumenten dalen aan parachutes omlaag. Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht in Europa heeft te Wiesbaden verklaard, dat de luchtmacht voort zal gaan met het oplaten van weerballons op het vliegveld Giebelstadt bij Würzburg. Zij hebben afmetingen van vijftig bij zeventig meter. Zaterdag is op het noordelijkste Japanse eiland Hokkaido, een Russische weerballon neergekomen. Volgens het Japanse nieuws agentschap Kyodo was de ballon ander halve meter hoog en 1.20 meter breed. Aan de ballon was een kleine aluminium doos bevestigd, waarin zich naar men aanneemt meteorologische instrumenten bevonden. De Nederlandse Bank heeft met ingang van vandaag haar rentetarieven met een half percent verhoogd. Het wisseldisconto is nu 3 percent, het promessendisconto 3 percent, de rente voor voorschotten in rekening-courant en beleningen voor par ticulieren 4Yz percent en voor anderen 3Va percent. Begin september 1955 heeft de Neder landse Bank de aandacht van het bank wezen gevestigd op de wenselijkheid dat in de gegeven conjuncturele omstandigheden terughoudendheid zou worden betracht bij de uitbreiding van de kredietverlening. Sedertdien heeft de expansie van het bank krediet een vertraging ondergaan, doch de jongste cijfers geven opnieuw een aanmer kelijke stijging te zien. De Nederl. Bank heeft in deze omstandigheden aanleiding gevonden over te gaan tot verhoging van haar rentetarieven over de gehele linie met Vz percent. Onze financiële medewerker tekent hier bij aan, dat de verhoging van het wissel disconto en van de andere rentetarieven van de Nederlandse Bank met een hall percent er op duidt, dat men de ontwikke ling van de geld- en kapitaalmarkt nauw lettend in het oog houdt en een verdere uitzetting van de kredietverlening bij de particuliere banken ongewenst acht. Recente cijfers inzake de particuliere kredietverlening hebben doen inzien, dat deze in 1955 totaal van 2190 miljoen tot 2644 miljoen, dat is met ongeveer 20 per cent, is gestegen. De totale gelden van der den zijn van 5420 miljoen tot 5737 miljoen gestegen, dus met ongeveer 6 percent. Omstreeks de jaarwisseling hebben de banken een vrij groot bedrag bij de cen trale kredietinstelling opgenomen, hoewel daarover 3 percent rente moet worden be taald. Er moest, zoals bekend is, een bedrag van meer dan een half miljard bij de Ne derlandse Bank renteloos worden aange houden, hetgeen dus voor de banken een zeer nadelige positie was. Blijkens de jong ste weekstaat hebben zij hun schuld bij de Nederlandse Bank grotendeels afgeloa*. Het spreekt wel vanzelf dat, nu daarvoor 3,5 in plaats van 3 percent moet worden betaald, de banken hun best zullen doen om nieuwe schulden bij de centrale bank instelling te voorkomen. Dit zal er toe leiden dat de particuliere banken hun kredietverlening aan het bedrijfsleven ver der zullen beperken. Ook zal deze nieuwe maatregel van de Nederlandse Bank zijn invloed op de geld- en kapitaalmarkt niet missen. Men zal de gevolgen daarvan ver moedelijk ook in de koersontwikkeling van de obligaties zien. Ook nu is de rentestand in Nederland in vergelijking met die van omliggende landen nog aan de lage kant. ADVERTENTIE Als U of ik gaan schaat senrijden, doen we 't niet om 'n gouden Olympische medaille. U en mij gaai het om 'tgezonde, gezellige trekken en zwieren op onze goede Nederlandse vaarten en banen. Maar voor ons wèl na afloop een heerlijke, geurige sigaret'n King's Cross de waarlijk gouden Virginia die steeds meer wordt gerookt. Want iedereen ontdekt 't: VIRGINIA Hedenochtend is de Nederlandse delega tie ter Nederlands-Indonesische conferentie van het vliegveld Valkenburg naar Genève vertrokken. De delegatie bestaat uit de ministers Luns, Van de Kieft en Zijlstra en de raadadviseur in algemene dienst bij het ministerie van Justitie, mr. P. Eijssen. Mr. Blom, de regeringscommissaris voor Indo nesische Aangelegenheden is tengevolge van verplichtingen van particuliere aard verhinderd reeds vandaag te vertrekken. Het is de bedoeling, dat de heer Blom don derdag naar Genève vertrekt. De Indonesische zaakgelastigde Kwee Dj ie Hoo is eveneens vanochtend met zijn echtgenote, per KLM-lijnvliegtuig van Schiphol naar Genève vertrokken. Voor zijn vertrek zei hij verheugd te zijn, dat de Nederlandse regering alsnog besloten heeft in Genève de afgebroken onderhandelingen met de Indonesische delegatie vandaag voort te zetten. „De onderhandelingen wer den op 7 januari onderbroken," zo zei hij, „volgens onze opvattingen moesten ze wor den hervat. Als de Nederlandse delegatie meent, dat er in de tussentijd misverstan den zijn gerezen, dan kunnen wij die pro beren op te lossen." De heer Kwee Dj ie Hoo verwacht, dat hij enkele dagen in Genève zal blijven. BANDUNG (United Press). - Twee per sonen werden gedood en 28 gewond toen gisteren een handgranaat ontplofte in een nauw straatje tussen twee Bandungse bios cooptheaters, terwijl honderden mensen de theaters verlieten. Er ontstond paniek on der de bioscoopgangers. De politie stelde vast dat een jongen de handgranaat bij zich had gedragen. Deze jongen en een vriend, die vlak naast hem liep, werden op slag gedood. De politie tracht nu uit te vinden of beide jongens deel hebben uitgemaakt van een terroristenbende. Overvallen Ongeveer honderd terroristen, die gewa pend waren met brenguns en geweren, hebben drie dorpen op West-Java over vallen, waarbij drie dorpsbewoners gedood werden. De dorpen werden geplunderd. Tijdens een vuurgevecht tussen de plaat selijke politie in een der dorpen en de aan vallers werd een vrouw zwaar gewond. In de berichten werd niet gezegd, wan neer de overvallen hadden plaats gevon den. BAGDAD, (Reuter) Volgens een ge zamenlijke Iraaks-Jordaanse bekendmaking hebben delegaties van Irak en Jordanië in Bagdad „volledige overeenstemming" be reikt bij besprekingen over de algemene toestand In" het „Zionistische gevaar"; De', delegatie vqn Jordanië stond onder leiding van premier Sayed Samir el Rifai, die van Irak werd geleid door premier Noeri El Said. Bij haar aankomst in Bagdad overhan digde de Jordaanse delegatie aan koning Feisal een persoonlijke boodschap van koning Hoessein. In het communique is ook bekendge maakt, dat koning Feisal een Jordaans voorstel voor een bijeenkomst van Ara bische staatshoofden en premiers in Aus- man ter vereniging van hun posities met het oog op buitenlandse gevaren voor namelijk Israëlische aggressieplannen heeft aanvaard. De Jordaanse premier vliegt donderdag naar Cairo. Egypte en enkele andere Arabische lan den zijn gekant tegen het verdrag van Bag dad waarbij Turkije, Irak, Groot-Brit tannië, Pakistan en Perzië zijn aangesloten. Volgens Egypte verbreekt het pact de Ara bische eenheid. Jordanië heeft de vorige maand besloten, niet tot het pact toe te treden. De Jordaanse regering heeft be sloten om 229 Palestijnse vluchtelingen vrij te laten, die gearresteerd waren bij de demonstraties tegen een eventuele toe treding van het land tot het pact van Bagdad. Een vijftiental zal voor het ge recht moeten verschijnen. Boodschappen van Boelganin Radio-Beiroet meldt, dat een Sovjet delegatie, die maandag in Jemen is aan- ADVERTENTIE maakt ruwe handen in één nacht gaaf en zacht De familie H. te Zwartsluis verkeert in grote ongerustheid over het lot van haar zoon, de minderjarige G. B..H, die op 19 januari 18 jaar is geworden. Hij voer als matroos op de kustvaarder „Jean E" van de rederij Wijnne en Barends te Delfzijl. Vorige week kreeg men bericht dat de jongen met een andere matroos, de 23- jarige zoon van de familie M. uit Westzaan, niet aan boord was teruggekeerd van een bezoek aan Bayonne in Frankrijk welke haven het schip op dat moment aandeed. Meegedeeld werd dat beiden vermoedelijk in handen waren gevallen van ronselaars voor het Franse Vreemdelingenlegioen. Via de burgemeester van Zwartsluis werden pogingen in het werk gesteld om meer over de toestand der jongens te weten te komen. Thans is bekend geworden dat de beide Nederlanders zich bevinden in het hoofdkwartier van het Vreemdelingen legioen in Frankrijk, het fort Ste. Nicola te Marseille. De familie H. tracht thans haar zoon terug te krijgen. „We hebben de over tuiging, onze zoon kennende, dat hij niet vrijwillig dienst heeft genomen", aldus de heer en mevrouw H. De heer H. heeft reeds enkele malen naar fort Ste. Nicola te Mar seille geschreven, maar op zijn brieven is niet geantwoord, noch èdoor de admini stratie van het Vreemdelingenlegioen, noch door zijn zoon. gekomen, een persoonlijke boodschap van premier Boelganin aan Imam Ahmed, de koning van Jemen, heeft overhandigd. De delegatie zal volgens radio-Beiroet bespre kingen vogren over een ruiltransactie tus sen beide landen 'en over de levering van wapens aan Jemen. Maarschalk Boelganin, heeft naar aan leiding van de vraag van een vertegen woordiger van „United Press of Pakistan" over de mogelijkheden tot verbetering van de verhouding tussen Pakistan en de Sovjel- Unie, onder meer verklaard, dat de vredes politiek van de Sovjet-Unie zich richt tegen aggressieve militaire en politieke blokken, zoals het pact van Bagdad, waaraan ook Pakistan deelneemt. In antwoord op de vraag naar de mogelijkheid van het ver lenen van hulp aan Pakistan antwoordde Boelganin, dat de Sovjet-Unie in tegen stelling tot de Westerse landen, geen mili taire of politieke voorwaarden aan haar hulpverlening verbindt en zich niet in bin nenlandse aangelegenheden mengt. De Sovjet-Unie zou van Pakistan landbouw- en veeteeltprodukten kunnen kopen en landbouwwerktuigen en industriële uitrus ting kunnen leveren. Ook zouden technische gegevens omtrent de vreedzame toepassing van atoomenergie tussen beide landen uit gewisseld kunnen worden, aldus Boelganin. WILLIAMS BAY (Reuter) Volgens een uit Nederland afkomstige sterrenkun dige die in de Verenigde Staten werkt, dr. G. Kuiper, Is Pluto geen planeet, maar een satelliet van Neptunus. Tegenover een Amerikaanse verslaggever heeft dr. Kuiper onder meer de volgende gronden voor zijn stelling aangevoerd: De baan van Pluto doorkruist die van Neptunus. In tegenstelling tot de andere planeten van de zon doorloopt Pluto een excentrische baan. De omlooptijd van Pluto is veel langer dan die van de andere pla neten: 6Vt dag. Verder is Pluto te klein om een echte planeet te kunnen zijn. (De aarde is dertig keer groter.) Dr. Kuiper zei te geloven, dat nadat drie satellieten van Neptunus zich van de pla neet hadden losgemaakt, twee als satellie ten teruggetrokken werden, doch de derde, Pluto, in de ruimte bleef en een eigen baan vormde, die de banen van de andere twee verstoorde. Een schoelje is eigenlijk, hoe vreemd het ook klinkt, een schop, waarmee het brood in de oven werd geschoven. Maar reeds omstreeks 1450 wordt het woord aangetroffen als scheldwoord in de be tekenis: schavuit, schurk. Deze beteke nisverandering wordt begrijpelijker, wanneer men aan andere woorden denkt. Men noemt een liederlijke vent: een zwabber, men spreekt van een dweil als men een slonzige vrouw bedoelt. Ook de term: een boender van een vent is be kend. Tot dezelfde groep behoort het woord smeerlap. Het woord schoelje gaat terug op het Oudfranse escouillon, dat ook de stam vader is van het Engelse scullion: keu kenjongen. De Rijksvoorlichtingsdienst meldt: „In volledige overeenstemming met de burgemeester van 's Gravenhage heeft de minister van Binnenlandse Zaken terzake van de geruchtmakende publikaties in de pers opdracht gegeven een onderzoek in te stellen en in de kortst mogelijke tijd rap port uit te brengen. In afwachting daarvan geeft genoemde bewindsman er de voor keur aan geen inlichtingen over deze aan gelegenheid te verstrekken". Onze parlementaire redacteur deelt naar aanleiding van dit communiqué het vol gende mede: De opdracht, een onderzoek in te stellen terzake van de geruchtmakende publikatie in een Haags blad is men lette hierop wèlgegeven door de minister van Bin nenlandse Zaken. Met andere woorden: er is hier geen sprake van een justitieel on derzoek. Het gelasten daartoe zou immers geschied moeten zijn door de minister van Justitie ad interim. Het feit dat het com muniqué deze op het ogenblik tevens door minister Beel waargenomen functie niet noemt valt juist te verklaren uit de om standigheid dat er op het ogenblik van een justitieel onderzoek geen sprake is. Het gaat, zeker in dit stadium, allereerst om iets anders, te weten om wat men zou kunnen noemen een onderzoek naar een thans bespeurde leemte in de administratie. Kort na de bevrijding is het in 1942 te Hazerswoude gebeurde aanhangig gemaakt bij de provinciale zuiveringscommissie te Rotterdam, die echter in deze zaak niet bevoegd bleek te zijn, omdat wel 's Gra- venzande, waar mr. Schokking toen weer, gelijk vóór 1940, burgemeester was, onder de provinciale zuiveringscommissie Rotter dam viel, maar Hazerswoude, waar zich het geval van 1942 had voorgedaan, onder de provinciale zuiveringscommissie Gouda. Daarom zond Rotterdam de stukken naar laatstgenoemde commissie, welke die ook ontvangen schijnt te hebben. Volgens de desbetreffende voorschriften had deze provinciale zuiveringscommissie haar bevindingen met een eventueel ont- werp-advies aan de centrale zuiverings commissie in Den Haag moeten inzenden, die onder voorzitterschap stond van prof. mr. C. W. de vries.' Sècrëtaris van dit col lege was mr. P. C. Boele van Hensbroek, tegenwoordig secretaris van de Raad van State. Tenslotte had deze centrale zuive ringscommissie haar advies uit te brengen aan Binnenlandse Zaken, eventueel via de Commissaris der Koningin, waarop door de hogere autoriteiten de beslissing omtrent het al dan niet treffen van maatregelen werd genomen. Hieraan kan worden toege voegd, dat de provinciale zuiveringscom missie altijd omtrent zaken die bij haar aan de orde waren geweest, haar bevindingen aan de centrale zuiveringscommissie moest toezenden en dat enige bevoegdheid tot seponering ook al mocht een zaak nog zo onbelangrijk zijn niet bestond. Rapport uit Gouda is onvindbaar Nu doet zich op het ogenblik de moei lijkheid voor dat men op Binnenlandse Zaken blijkbaar niet kan vinden wat de provinciale zuiveringscommissie Gouda destijds over haar bevindingen inzake het geval Hazerswoude heeft ingezonden bij de ;:V *:bx Op de beroemde promenade langs het Meer van Genève, wel bekend bij de velen, die in de zomer een toeristisch bezoek aan deze stad brachten, treft men op het ogenblik deze grillige beeldhouwwerken van ijs aan. Troosteloos steken de masten van gemeerde zeilboten en de lantaarnpalen omhoog uit de witte woestenij, waarin men vaag nog de vor men van banken herkent. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kampen: J. v. Malenstein te Oud-Beyerland te Rijssen en te Zeg veld: drs. E. F. Vergunst, prop. te Leiden. Aangenomen naar Lage-Zwaluwe (toez.) W. J. Hottinga te Vuren en Dalen. Geref. Kerken Beroepen te Oostvoorne: C. Padmos, kand. te Amsterdam. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Heemse: W. v. d. Lingen te Zwijndrecht. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Rotterdam-Kralingen: P. N. Ribbers te Ulrum en M. Vlietstra te Eem- dijk te Hilversum-C.: B. v. Smeden te Rotterdam-Z. en C. Verhage te Broek on der Akkerwoude. Bedankt voor Veenen- daal: J. P. Geels te Haarlem-C. Aangenomen naar Wormerveer: H. U. Westerterp te Lutten a. d. Dedemsvaart. Een hevige uitslaande brand, die met grote rookontwikkeling gepaard ging, heeft ir. Zwolle het huis van de familie G. Cuper in vlammen doen opgaan. De gehele in boedel ging bij de brand verloren. De politie vermoedt dat de brand is ontstaan door het vallen van een stukje gloeiende steenkool uit de asla op de vloer. De Nederlandse ambassadeur te Santia go dr. P. A. Kasteel, die binnenkort deze post voor een andere zal verwisselen, is door de senaat van de universiteit aldaar, benoemd tot eredoctor. De plechtige uit reiking van dit eredoctoraat zal voor het vertrek van dr. Kasteel geschieden. Dr. Kasteel is de eerste diplomaat, aan wie bij zijn heengaan deze onderscheiding is toegekend. centrale zuiveringscommissie. Ziedaar de administratieve leemte waarmee men op het ogenblik zit. Ter vermijding van misverstand voeg ik hieraan toe, dat op dit ogenblik aangeno men moet worden dat de provinciale zui veringscommissie Gouda de zaak zelf wel degelijk heeft onderzocht. Het zoeken is echter naar wat er in Gouda uit de bus is gekomen en naar Den Haag verzonden zou zijn, maar daar onvindbaar is. Doordat hierover voor zover op het ogenblik valt na te gaan, nooit iets bij Binnenlandse Zaken ontvangen is, heeft men daar èn in 1946, bij de benoeming van mr. Schokking tot burgemeester van Alphen aan de Rijn, èn in 1949, bij zijn benoeming tot burge meester van Den Haag, in onwetendheid verkeerd over het geval-Hazerswoude. Gisteren heb ik al vermeld, dat het door de Commissaris der Koningin in de provin- sie Zuid-Holland aan de minister van Bin nenlandse Zaken uitgebrachte rapport ter aanbeveling van mr. Schokking als burge meester evenmin daaromtrent iets zou hebben bevat. Begrijpelijk is het dat de minister van Binnenlandse Zaken en met hem mr. Schokking onder deze omstandigheden niets liever wensen dan dat het op het ogenblik nog niet gevonden stuk uit Gouda ter tafel zal komen. Mocht men echter ver geefs daarnaar blijven zoeken, dan zou pas bet moment kunnen aanbreken dat de mi nister van Binnenlandse Zaken zich even tueel op andere wijze een beeld zou willen trachten te vormen over hetgeen er inder tijd in Hazerswoude gebeurd is. De meest gewenste, want meest normale wijze blijft intussen kennis te nemen van. de bevindin gen van de provinciale zuiveringscommis sie te Gouda. Daarom wordt daarop aller eerst het onderzoek gericht. i De mogelijkheid dat er tevens, hetzij nu hetzij straks, een en ander zou worden na gegaan in verband met de verhalen die de ronde doen over „rondzwervende dossiers" of afschriften daarvan is wellicht niet uit gesloten. Een merkwaardig probleem doet zich ook nog voor doordat in 1952 mr. Schokking zelf ervoor zorg heeft gedragen dat Bin nenlandse Zaken herinnerd is geworden aan het geval Hazerswoude. Toen is er na melijk tegen hem gewerkt met de bedrei ging zulks in verband met het door hem verleende ontslag aan de hoofdcom missaris Valken dat men gegevens over de zaak Hazerswoude zou gaan publiceren. Mr. Schokking heeft toen het standpunt in genomen dat men zijn gang maar moest gaan en dat men zich maar moest wenden tot de Commissaris der Koningin en tot het ministerie van Binnenlandse Zaken. Dit ministerie is toen ook op de hoogte gesteld van de jegens mr. Schokking geuite be dreiging. Men moet dus op Binnenlandse Zaken toen toch in ieder geval iets vernomen heb ben over een geval-Hazerswoude. Niette min is eind 1955 op voordracht van de mi nister van Binnenlandse Zaken besloten tot herbenoeming van mr. Schokking als burgemeester van Den Haag voor een tweede periode van zes jaar. Dat overigens de minister van Binnen landse Zaken bij de huidige stand van za ken geen aanleiding ziet het burgemeester schap van Den Haag tijdelijk door een an der te doen waarnemen is, mede uit de thans verschenen officiële publikatie, dui delijk. Deze is pas bekend gemaakt nadat, naar verluidt, de kwestie in de minister raad is besproken. Ter hoogte van het Noorderhuis van het Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en Vakantiekolonies nabij Hoogeveen zijn vier auto's met elkaar in botsing gekomen. Een inzittende van een der auto's, mevrouw De WilligenKlijns- ina werd dodelijk gewond en overleed ter plaatse. De ande-e inzittenden, de heer H. de Willigen, zijn schoonzoon J. Troost en mevrouw TroostDe Willigen kregen kwetsuren en werden naar het ziekenhuis Bethesda overgebracht. De familie was op weg naar Steenwijk om de begrafenis van een broer van de heer De Willigen bij te wonen. Een inzittende van een der andere bij het ongeluk betrokken auto's werd eveneens gewond. Het ongeluk gebeurde doordat de auto van de familie De Willigen in botsing kwam met een tegenligger, die bezig was een derde auto, die nog een wagen sleepte, in te halen. Nijmegen. Kandidaatsexamen 2e gedeelte Geneeskunde: A. van der Linden, Hengelo; B. A. J. M. Steenaert, Heerlen. Kandidaats examen Engels: pater G. H. J. Krudde OESA, Nijmegen. Doctoraal examen Rechten: G. L. Laenen, Merkelbeek. HAARLEM. Het zal op 16 Juli vijftig jaar geleden zijn dat het standbeeld van Lourens Coster op plechtige wijze werd onthuld. De feesten ter gelegenheid daar van duurden eenige dagen. Ook het beeld in den tuin van het Prinsenhof kan jubi- leeren, daar het den 5den Juni aldaar een halve eeuw staat, omdat het moest wijken van de Groote Markt voor het metalen beeld. Het steenen beeld werd in 1722 in den toenmaligen Kruidtuin geplaatst. Het sierde van 1801 tot 1856 onze Groote Markt.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5