P. Leffelaar wordt directeur Larens cultureel centrum Kort en bondig J Werkbezoek van ambassadeur van Pakistan begonnen „Optreden tegen privé- dierentuin terecht" Franse liederen door Akke de Vries Districtslanddag van Harmonia Strenge straffen voor „portierridders" Akkoord tussen Alphen en de heer Speel over Avifauna Fraai nieuw museum annex concertzaal, gesticht door Singer Memorial Foundation Grote expositieruimte Verlies voor Haarlem Ir. E. C. M. Roder kerk Examens Treinvertraging tussen Den Haag en Haarlem Rooien van bomen en hout opstanden te Heemstede Jaarfeest Haarlemse zeilvereniging Jubileum M. Rentenaar Geen uitzicht door te hoge lading Voorbereiding burgerzin- week vordert Burgerlijke Stand van Haarlem Likwidatie Vriendschaps fonds Nederland-Indonesië Nieuwe dierenpark reeds op 1 april open Chr. Ger. Kerk Haarlem-Noord De Volharding Examens DINSDAG 7 FEBRUARI 19 5 6 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE 11AAR LI AISCHE COURANT D de bekende kunsthandelaar p. Leffelaar, die gedurende vele jaren een zeer belangrijk aandeel heeft gehad in het ontplooien van het culturele leven in Haarlem en Kennemerland, gaat de Spaar- jiestad verlaten. Vanmiddag tekent hfj een contract dat zijn benoeming inhoudt per 1 April aanstaande tot directeur van het thans nog in staat van wording verkerende Cultureel Centrum der „Singer Memorial Foundation" en van het daaraan verbonden schilderijenmuseum te Laren, naar wij van het bestuur van deze stichting vernemen. Dit fraaie nieuwe complex, van welks extérieur-in-aanbouw bijgaande foto een indruk geeft, wordt gebouwd aan de Oude Drift in Laren. Het initiatief hiertoe is genomen door mevrouw Anne S. Singer- Brugh, weduwe van de Amerikaanse schil der William H. Singer, die een groot deel van zijn leven in het Gooi woonde en werkte. Mevrouw Singer wilde een per manente expositieruimte stichten voor het omvangrijke en kostbare kunstbezit van haar man, hoofdzakelijk bestaande uit werken van bekende Nederlandse, vooral Gooise (onder anderen Mauve) en buiten landse schilders. Daartoe werd in 1954 de Singer Memorial Foundation" in het leven geroepen, in het bestuur waarvan een aan tal door mevrouw Singer aangewezen per sonen en enige door de Larense gemeente raad benoemde mensen zitting namen. Mevrouw Singer bracht in deze stichting in: het kunstbezit van haar man, het land goed „De Wilde Zwanen" en een bedrag van 150.000 voor een fonds tot instand houding en exploitatie van de bezittingen der stichting. Voorts nam zij de kosten voor de verbouwing van „De Wilde Zwanen" tot cultureel centrum voor haar rekening. Deze verbouwing geschiedt onder architectuur van Wouter Hamdorff te Laren. De gemeente Laren draagt eveneens 150.000 bij aan de fondsen van de Singer Foundation. Aan het landgoed zijn nu twee vleugels gebouwd. In de ene vleugel wordt het mu seum ondergebracht. Het bevat drie grote expositiezalen van 12 x 15 meter, met daar achter zes kabinetten. Voorts is er een prachtige expositiegalerij. In een deel van deze zalen wordt de Singer-collectie onder gebracht. Er zal dan nog genoeg ruimte overblijven voor het houden van inciden tele exposities. In de tweede vleugel is een fraaie ge hoorzaal met filmaccommodatie. Deze biedt plaats aan ongeveer vierhonderd personen en is bestemd voor het geven van concer ten en toneelvoorstellingen. Het voormalige buitengoed, centrum van het bouwwerk, is geheel veranderd. Hierin zijn de foyer, de bibliotheek en de administratie onderge bracht. Verwacht wordt, dat het Culturele Cen trum in mei officieel in gebruik genomen kan worden. De heer P. Leffelaar krijgt in zijn nieuwe woonplaats dus wel een bijzonder interessante taak, die hem stellig voldoe ning zal schenken. De vele kunstenaars en kunstvrienden in Haarlem zien hem echter slechts node vertrekken, omdat Pieter Leffelaar, die wel als belichaming van het particulier initiatief op cultureel gebied beschouwd mag worden, vele lege plaatsen zal achterlaten. Hij was leider van het cultureel centrum Haarlem, initiatiefnemer tot de oprichting van de sociëteit Teister- bant, lid van het algemeen bestuur van Haarlems Bloei, secretaris van de vereni ging Vrienden van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest, lid van de commissie Sociale Kunstopdrachten Haarlem en lid van de plaatselijke commissie voor Beel dende Kunsten. Talrijk waren de door hem in de Vleeshal (en in zijn eigen kunsthan del aan de Wagenweg) ingerichte tentoon stellingen en bijzondere gebeurtenissen. Wat de Vleeshal-evenementen betreft noe men wij slechts het eerste Teisterbantfeest in 1951 (die tot de „ontdekking" van de mogelijkheden van dit oude gebouw leidde), de Rembrandt-expositie in 1952, de speel kaartententoonstelling van 1953, de Hilde- De directeur van de stichting „Het Na tionale Park de Kennemerduinen"ir. E. C. M. Roderkerk, schrijft ons het volgende: .„Met grote verbazing heb ik kennis ge nomen van de vele sympathiebetuigingen aan het adres van mej. en de heer Speel met het oog op het optreden van de ge meente Bloemendaal. Het meest heeft mij wel verwonderd, dat zelfs dierenbescher- mingsorganisaties instemmen met het be staan van bovengenoemde dierentuin. Ik had eerder verwacht, dat het bestaan van dierentuinen maar nauwelijks genade zou kunnen vinden in de ogen van dierenbe schermers. Ik zelf heb, hoewel geen lid van een dergelijke vereniging, namelijk nog al wat bezwaren hiertegen, die slechts opge heven kunnen worden wanneer zulk een dierentuin wordt beheerd door deskundi gen, die kunnen beschikken over een staf van wetenschappelijk geschoolde mede werkers. Dit nu, kan van de dierentuin Speel in geen geval gezegd worden. Doch is hét wel een privé dierentuin? Is het niet veel meer een tijdelijke opslag van voor de handel bestemde dieren? Immers verzorgt de heer Speel, volgens een brief hoofd, dat in mijn bezit kwam, import en export van levende vogels, levende dieren, huiden, reptielen, enz. en is mej. Speel, volgens een ander briefhoofd, directrice van „FAUNAVARIA" import en export, waarbij de verdere illustraties geen twijfel overlaten omtrent de aard van deze handel. Ik vraag mij dan ook af, of de critiek op de gemeente Bloemendaal in de verschil lende dagbladen en zelfs in radiorubrieken niet het gevolg is van verkeerde voorlich ting. Indien men de juiste toestand kent, 7ou men eerder verwachten, dat ieder, die werkelijk dierenbeschermer is, slechts verheugd kan zijn over het feit, dat door de maatregelen van de gemeente Bloemendaal oen handel in levende dieren wordt be moeilijkt. Het bestaan van dergelijke privé dierentuinen kan de goede naam, die Ne derland heeft op het gebied van natuur- en dierenbescherming, slechts schaden". Een gedeelte van het Singer Memoria Foundation-complex te Laren, dat than zijn voltooiing nadert. brand-expositie in 1954, vorig jaar gevolgd door „Madame". Hij had een groot aandeel in de organisatie van de festiviteiten „Haarlem 700 jaar stad" in 1945 en was ook mede-organisator van de komende Mozart-herdenking der Vrienden van het N. Ph. O De heer Leffelaar heeft ook meegewerkt aan de voorbereiding van de tentoonstelling „Driehonderd jaar Oprechte I-Iaarlemsche Courant", die medio maart in de Vleeshal geopend wordt. Pieter Leffelaar, die 51 jaar oud is, be gon zijn carrière in een lijstenmakerij te Amsterdam, die het eigendom was van de vader van een van zijn vrienden. In 1930 werd hij zaakwaarnemer voor het „filiaal" van deze zaak aan de Wagenweg in Haar lem. Zijn eerste expositie aldaar betrof werk van de Amsterdamse Joffers. Het eerste schilderij dat hij verkocht, was van Tine Honig. In 1938 ging de zaak aan de Wagenweg in handen over van een com manditaire vennootschap waarvan P. Lef felaar directeur werd. Zeer veel heeft hij gedaan voor de Haarlemse schilders en niet alleen door middel van exposities. In 1942 opende hij een nevenbedrijf op de hoek Grote Houtstraat-Grote Markt, welke zaak in 1953 werd opgeheven. Lef felaar denkt aan de jaren daartussen terug als „een prettige tijd, waarin ik vele nieu we aanknopingspunten op artistiek terrein vond." Een bekend facet van dit neven- bedrijf vormde het Kennemer Venster, waarin elke veertien dagen een jonge kun stenaar uit onze contreien exposeerde, vaak ook debuteerde. -Leffelöörk -kunsthandel- hééft In wezen' steeds hetzelfde karakter gehouden, al ging hij natuurlijk wel'met zijn tijd mee. Het aantal exposities, dat hij er inrichtte, is niet bij benadering te noemen. De laatste tentoonstelling in zijn zaak aan de Wagen weg, die vrijdagavond begint, zal gewijd zijn aan werk van Wim Steyn een van zijn oudste vrienden. Dit zal tevens de eer ste expositie zijn, die door de heer Leffe laar zelf geopend wordt. De scheidende kunsthandelaar-kunste naarsvriend heeft een omvangrijke verza meling aangelegd van werken van Haar lemse schilders. Hij hoopt voor die collectie een plaatsje in het Larense museum te vinden. Zijn vrouw Josien heeft hem ook in de zaak steeds terzijde gestaan en daardoor mogelijk gemaakt, dat de heer Leffelaar zich zo geestdriftig kon wijden aan de vele functies, die hii in Haarlem bekleedde. De heer Leffelaar zal zich metterwoon in Laren vestigen. Met welgeteld achtendertig mo derne Franse liederen (werk van Roussel, Caplet, Poulenc, Milhaud en Honegger) vulde de zangeres Akke de Vries het pro gramma van haar recital, dat zij maandag avond, met de pianist Roel Riphagen als begeleider in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum heeft gegeven. Men moet de moed bewonderen om met een dergelijk enorme eisen stellend program ma een liederenavond te vullen. Er hoort heel wat zelfverzekerdheid toe om een dergelijke prestatie aan te durven. Het typeerde eens te meer de energie van de kunstenares, wier veelzijdigheid bekend is, maar die zich nu op dat ene vlak der mo derne Franse liedkunst vastgezet had. Eigenlijk was het een krachttoer, die qua zangkunst, niet zonder gevaren was. Doch als ik het goed begrijp, is het de geest drift van de zangeres voor inhoud en be tekenis van het lied, die haar drijft tot een gulle mededeelzaamheid, om ook anderen deelgenoot te maken van de vreugde en de schoonheidsontroering, die zij erin be leeft. Er zijn vocalisten, die alleen maar zingen om te laten horen hoe mooi hun stem is en hoe prachtig hun a en hun b zitten, maai bij mevrouw De Vries krijgt men de in druk, dat zij deze dingen zo niet vergeet dan toch van minder belang acht, des te meer haar aandacht schenkend aan wat de dichter en de componist van het lied te vertellen hebben. Van zo iemand, die als het ware tot propagandiste voor de kunst voorbestemd is, kan men dan ook verwach ten, dat zij zal uitmunten in een boeiende voordracht. En ik kan dan ook volmondig getuigen, dat Akke de Vries erin slaagde uitdrukking te geven aan de rijke scala van gemoedsbewegingen die de vertolking dezer achtendertig liederen zo geducht maken. Aldus had deze avond niet alleen een muzikaal belang, doch tevens een lit teraire betekenis, gehoord de interessante bloemlezing van geraffineerde Franse spi ritualiteit. Overigens was de kennismaking met deze liedproduktie ook muzikaal bij zonder belangwekkend door de onderlinge verschillen van temperament en genera toe, frappant bovendien om de evolutie die zich in één componist voltrok. Het respect dat de zangeres bij ons wek te door dit ongemeen zware programma uit het hoofd voor te dragen - wat in ieder geval op intense voorbereiding wijst vond zijn equivalent in onze bewondering voor de taak die Roel Riphagen in deze manifestatie aan de vleugel op werkelijk meesterlijke wijze vervulde. JOS DE KLERK Delft. Kandidaatsexamen voor Werktuig kundig Ingenieur: R. C. Schol, Hilversum. Kandidaatsexamen voor Mijningenieur: H. E. Crolla, Heemstede; M. P. Crijns, Heerlen; J. H. A. Doeve, 's Gravenhage; R. van Gin- kel, 's Gravenhage; J. M. A. Hermans, Heer len; J. F. Holtz-op, 's Gravenhage; L. N. ten Hoope, Delft, J. J. Janssen, Delft; C. Nobel, Haarlem; W. J. Thieme (met lof), Amster dam; C. R. Wassing, 's Gravenhage. Inge nieursexamen voor Mijningenieur: H. T. L. van Eijk, Rotterdam; J. Germeraad, Bloe mendaal; T. M. Jansen, Heerlen. Bovenleiding doorgebrand bij Leiden Vanmorgen om 7.20 uur is te Leiden de elektrische bovenleiding doorgebrand, waardoor het spoor tussen Voorschoten en Noordwi.jkerhout stroomloos was. De trei nen op de oude lijn reden van en tot Den Haag en Haarlem. Tussen Den Haag en Haarlem werd over enkel spoor een pen deldienst onderhouden. De reizigers wer den zoveel mogelijk vervoerd via Breuke- len-Gouda. Vanaf elf uur was het trein verkeer tussen Den Haag en Haarlem weer normaal. Toen in 1950 van rijkswege een alge mene ontheffing van het verbod tot het kappen en vellen van bomen en houtop standen werd verleend, was het gemeente bestuur van Heemstede van oordeel, dat voor die gemeente een plaatselijk kapver- bod niet nodig zou zijn. Sindsdien is evenwel gebleken, dat in sommige gevallen door particulieren wel wat te lichtvaardig tot het vellen van bo men kan worden overgegaan. Op den duur zou het algemeen aanzicht van de gemeen te daaronder gaan lijden. Daarom heeft de gemeenteraad een in middels in werking getreden wijziging dei- algemene politieverordening vastgesteld, op grond waarvan het in de gemeente Heem stede een ieder verboden is, zonder ver gunning van burgemeester en wethouders, bqroen en houtopstanden, te rooien of op in grijpende' wijze in te snoeien óf të be schadigen. Het ligt niet in de bedoeling van het ge meentebestuur om in 't algemeen bomen op particuliere terreinen tegen de wil van de eigenaars te handhaven, doch dat de nodi ge vergunning tot kappen of rooien slechts geweigerd zal worden in gevallen waarin het natuurschoon in opvallende mate ge schaad zal worden. Men dient echter met dit kapverbod re kening te houden en in voorkomende ge vallen pas na verkregen vergunning van het gemeentebestuur tot het vellen van bo men over te gaan. Zaterdagavond hield de Haarlemse Zeil vereniging H.Z.V. voor de leden het tradi tie geworden jaarfeest. In Dreefzicht kwa men de zeilers bijeen voor een gevarieerd programma, dat hun geboden werd door het gezelschap van Kees Stet, de Westfriese boer uit Ierswoud, in samenwerking met onder meer mr. Brockino en zijn sprekende pop, alsmede de zangeres Truus Schot met pianobegeleiding van Wim de Soet. Na de pauze traden de Marilini's, een harmonica- trio, voor het voetlicht, de goochelaar-zak kenroller Peter Oran en de pianist Frans van Tongeren, die met zijn populaire piano potpourri veel succes oogstte. Er was bal na op de muziek van het trio „De Witte Krayen" onder leiding van de heer Piet Klipp, waarmede het bijzonder geslaagde jaarfeest drie uur na midder nacht eigenlijk te vroeg een einde kreeg. De brigadier van politie van Bloemen daal de heer M. Rentenaar heeft zijn zil veren jubileum in ovex-heidsdienst gevierd. Des morgens werd de jubilaris gehuldigd op het politiebureau te Overveen. Een korps-deputatie onder leiding van de hoofd inspecteur van politie de heer J. Voex-man bood de heer Rentenaar een geschenk aan. De bui-gemeester van Bloemendaal dr. D. H. Peei-eboom Voller overhandigde de jubi lerende brigadier namens het gemeente bestuur een gratificatie. Des middags namen vele collega's, vrienden en bekenden de gelegenheid waar om de heer Rentenaar op de receptie hun gelukwensen aan te bieden. Onder hen was een deputatie van de afdeling Kennemerland van de Neder landse Politie Bond onder leiding van de heer A. A. Schouten. Een koopman uit Haarlem moest maan dagmiddag voor de kantonrechter te Haar lem, mr. Th. F. Raedt, terecht staan, omdat hij op 22 juni van het vorige jaar op de Raaks te Haarlem had gereden met een motorbakfiets, die zó hoog was opgetast met lading, dat de man op zijn zadel zit tend, absoluut geen uitzicht had. Het hoog ste punt van de lading was 1.68 meter bo ven de grond. De gevolgen lieten dan ook niet lang op zich wachten: hij had een fiet sende dame aangereden. De ambtenaar van het openbaar mini sterie mr. H. Lagerwaard eiste een geld boete van f 75 subsidiair 15 dagen hechte nis, alsmede ontzegging van de bevoegd heid om een motorvoertuig te besturen voor de tijd van een jaar. De kantonrech ter veroordeelde de koopman bij verstek tot f 50 boete subsidiair tien dagen hech tenis en ontzegging van de bevoegdheid motorvoex-tuigen te besturen voor de tijd van zes maanden. Voor het district Noordholland van de Nedexdandse vereniging van spiritisten „Harmonia" had de afdeling Haarlem een landdag georganiseerd, die zondag in het gebouw „Cultura" werd gehouden. Met een wijdingsdienst werd deze dag geopend. De heer A. Wunderink uit De Eilt hield daarbij een toespraak over het onderwerp „Blinde vaart". Aan de dienst werd medewerking verleend door het da meskoor der afdeling Haarlem onder lei ding van mevrouw Tine HesseHeck en voorts door de heer L. C. Schnijder uit Haarlem met helderziende waarnemingen. Voor hai-moniumbegeleidingen zorgde me juffrouw J. J. Kruseman. Des middag werd een reünie gehouden, tijdens welke samenkomst de bondspresi dent, de heer J. P. Smits uit Haarlem, een propagandarede uitspx-ak, waarvoor de vraag „Waar gaan wij heen?" de richtlijn werd. De denkende spiritist, aldus de heer Smits, zal met zorg zijn levenshouding dienen te bepalen en zelfs een eigen weg moeten gaan, zich onderwerpend aan de grote Macht, die boven ons staat. De toe komst van het spiritisme zal gebaseerd moeten worden op het wetenschappelijk denken, gesteund door het experiment. Daarna kwam een muzikaal intermezzo, dat door het operakoor „Bel Canto ver zorgd werd. Dit Haarlemse gemengde koor staat sinds een maand onder leiding van Bep Ogterop en deze verandering in de directie betekende het opleggen van een ander persoonlijk accent, andere beginse len van expressie en een ander dynamisch principe. Men kon moeilijk verwachten, dat deze omschakeling zich in zo korte tijd volledig voltrokken heeft. Daarom kan het oordeel over de zang van het koor op deze middag alleen van voorlopige aard zijn. De algemene indruk is, dat Bep Ogterop aanstuurt op levendige vertolkingen, fris van klank en met spiekende nuanceringen. Zij zal zich wel moeten hoeden de klank expansies niet te nadrukkelijk te doen worden en ter wille van de gelijkheid de zangeressen en zangers duidelijk dienen te instrueren. De aanwezigen hebben, gelet op de warme bijval, met voldoening ge luisterd naar de uitvoeringen van de koor fragmenten uit opera's van Verdi en Mas- cagni. De koorzang, die solide werd begeleid door Rie VringServaas, werd met toege wijde declamatie door mevrouw Van Wil ligen afgewisseld. Na samenzang werd de landdag door de districtsvoorzitter gesloten. P. ZWAANSWIJK Het comité, dat de van 7 tot en met mei te houden burgerzinactie „Tot dienen bereid" voorbereidt, heeft na de bijeen komst met vertegenwoordigers van de ver schillende verenigingen op 10 januari oort een bespreking gehad met de wijk-comités, om ook deze vertegenwoordigers in te scha kelen in de burgerzinactie. Maandagavond 6 februari zal het co mité in het Haarlemse stadhuis nog een oriëntex-ende bespreking hebben met de vertegenwoordigers van enige culturele verenigingen. Hiervoor zijn uitgenodigd de vereniging van Haarlemse beeldende kun- stenaax-s: ,.De Groep", de Haarlemse schil dersgroep H_47, het genootschap ..Kunst zij ons doel", de stichting Haaidemsé kunst- gemeenschap, de kunstkring „De Acht", het Haarlems studenten gildt, de Haarlem se katholieke studenten vereniging „Sanc. tus Bavo", „Teisterbant", ..A.F.V.O.M.S.", de volksuniversiteit, het instituut voor ar beidersontwikkeling en „Geloof en weten schap". Op de zitting van de Haarlemse kanton rechter, mr. Th. F. Raedt, zijn maandag middag strenge straffen uitgedeeld tegen automobilisten, die zonder eerst goed om te kijken, onverhoeds van hun auto een por tier aan de straatzijde openden, waardoor het verkeer in gevaar gebracht werd. Wiel rijders botsten tegen het portier. Zo had een administrateur uit Apeldoorn door de Grote Houtstraat te Haarlem ge reden, waarbij hij volgens zijn verkla ringen aan de politie bijzondere aan dacht aan de dag had gelegd voor de etalages aan de rechterkant. Plotseling stopte hij en opende het portier aan de linkerkant, waardoor een zeventigjarige fietser, die er tegen aan reed, was gevallen. Als getuigen traden op deze wielrijder en een agent van politie, die proces-verbaal had opgemaakt. "Volgens deze agent had de verdachte niet ingezien waarom hij be keurd werd: hij was zich er niet van be wust geweest, dat hij iets strafbaars gedaan had. De ambtenaar van het openbaar minis terie, mr. H. Lagerwaard, vond, dat er tegen dergelijke „portierridders" opgetre den moest worden en eiste een geldboete van 100,subsidiair 20 dagen hechtenis en ontzegging van de bevoegdheid om mo torvoex-tuigen te besturen voor de tijd van zes maanden. De kantonrechter vond, dat er geen ver zachtende omstandigheden aanwezig waren en veroordeelde de afwezige automobilist conform de eis, omdat deze niet had inge zien, dat hij fout geweest was en het ver keer in gevaar gebracht had door het ope nen van het portier. Een chauffeur uit Haarlem, die zich voor eenze.lde feit moest vex-antwoorden was niet verschenen. Hij had op 16 december met een personenauto op de Schalkwijker- weg gereden en was twee meter voorbij de Graafschapstraat gestopt, waaxrna hij onverhoeds het portier aan de straatzijde opende. Ook hier was een wielrijder het slachtoffer geworden. Deze, een drieën- veertigjarige Haarlemmer vertelde, dat hij na het ongeluk naar de automobilist was toegegaan en had gezegd: „U haalt ook een mooi gijntje uit!" Tot zijn stomme ver wondering hoorde hij zich door verdachte toevoegen: „Je moet zeil uitkijken." Ook deze „portierridder" werd conform de eis veroordeeld tot een geldboete van 100, subsidiair twintig dagen hechtenis en de ontzegging van de bevoegdheid om motor voertuigen te besturen voor de tijd van zes maanden. HAARLEM, 6 februari 1956 BEVALLEN van een zoon: 3 febr., N. GroenendijkOostenbroek; 4 febr., D. C. van EldikVisser; J. A. SteffensMars; P. C. ZwaneveldLangeveld; W. M. van der WeertBreed; 5 febr., T. F. AlonsBlaauw; A. BosselaarKnol; C. M. Dirks-Vei'happen; M. E. van de NesWarmerdam; P. W. Phi- lippode Nijs; A. MeirmansNijssen; 6 febr., P. M. G. Boom—Westerbux-ger; A. Huijzervan Raalte. BEVALLEN van een dochter: 4 febr., I. M. M. SchoonebeekBecker; J. Boogaard-Eden; 5 febr., J. van Soest—de Muinck; Tj. Scho telWielsma; W. H. LammerseRooden- burg; P. M. Fx-ankenBreukel; 6-febr., P. Chr. G. van GalenVerhoef; M. J. H. Broeken—Kok; Ar P. A. Jonkman—Vogel. OVERLEDEN: 3 febr., C. J. J. Kessler, 64 j., Kamperlaan; A. H. Willemse, 81 j., Lin- schotenstraat; J. J. Dubbelman, 62 j., Over- tonstraat; M. C. J. Caspers, 2 d., Kamper straat; L. Woudstra—Markwat, 73 j.. Kam perlaan; 4 febr., C. van Dijk. 86 j., Cornelis Speelmanlaan; M. Duivenvoox-denvan der Poel, 59 j., Kampex-laan; 5 febr., J. Santing, 66 j., Prinsessekade. BINNENLAND Zender opgespoord. Leden van de op sporingsdienst van. de PTT en van de rijks politie hebben te Muntendam een geheime zender opgespoord ten huize van J. M. Zijn zoon G. M. bleek de exploitant te zijn. Tegen beiden is proces-vex-baal opgemaakt. De zender, die in de ether kwam onder de na men „De Leeuw van Groningen" en „Teddy", werd gevonden in de schuur van de woning. „Onze taal". De algemene ledenverga dering van het genootschap „Onze Taal" zal worden gehouden op 25 februari des middags om half drie in het gebouw van de Indu-' stx-iële Club te Amsterdam. Vis-centrum Biesbosch. Het onlangs opgerichte Vis-centrum Biesbosch N.V. is voornemens, voor f 120.000 aan aandelen ad. f 100 uit te geven. De bedoeling is, deze aandelen geheel te plaatsen onder sport vissers. Het vis-centx-um stelt zich ten doel „de sportvisser een recreatieoord te geven, waar hij zich in zijn eigen domein bevindt en alle wensbare service ontvangt". Men wil in de Biesbosch onder andere een café restaurant en bungalows inrichten. Ontploffing op tankboot. Aan boord van de Noorse tankboot „Havkong" is zon dag op de rede van Vlissingen de 45-jarige Egyptenaar Wardani om het leven gekomen. De man bevond zich alleen in de machine kamer, toen zich daar door tot nu toe onop gehelderde oorzaak een ontploffing voordeed. Franse onderscheiding. De president van de Franse republiek heeft benoemd tot ridder in het Legioen van Eer de heer J. W. Deutekom, oud-hoofdvertegenwoordiger van het bureau Veritas in Nederland. HAARLEM EN OMGEVING Jubileum. Donderdag 9 februari hoopt de heer A. Schippei-s, bedrijfsleider voor de vlakdruk van Joh. Enschedé en Zonen Gra fische Inrichting N.V., de dag te vieren waarop hij 25 jaar bij deze vennootschap in dienst is. Radio Ibra Tanger. Woensdagavond 8 februaiï spreekt de vertegenwoordiger van radio Ibra Tanger. de heer H. Brohede in het gebouw van de Pinkstergemeente Nieu we Kruisstraat te Haarlem over het wex-k van radio Ibra. Ibra-radio is een intex-na- tionale vereniging en stelt zich ten doel gex-egeld radio-uitzendingen te verzorgen, waarin de christelijke boodschap verkondigd wordt. In acht talen wordt op dit ogenblik uitgezonden. Het werk gaat uit van de internationale Pinksterbeweging. Wielrijder gewond. Op de hoek van de Muiderslotweg en de Vergierdeweg in Haar lem-Noord is maandagmiddag kwart over vier een aanrijding ontstaan tussen een be stelauto en een bromfiets. De bromfietser liep een hersenschudding op en is per zie kenauto naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo overgebracht. Meisje liep tegen auto. Een tweeënhalf jarig meisje, dat maandagmiddag om kwart over vijf tussen enige kinderen door acnter een bal van het trottoir van de Rijksstraat weg in Haarlem-Noord de ventweg opliep, is tegen een bestelauto gelopen, die in matige snelheid reed. Het meisje brak het linker bovenbeen en is naar het Diaconessenhuis vervoerd. Weten en Werken. In plaats van pi-of. dr. M. A. Beek, die in het buitenland vertoeft, zal een vertegenwoordiger van de PTT op donderdag 16 februari spreken op de bijeen komst van Weten en Werken te Haarlem. De PTT verzorgt een avond over „Het ont staan van het postwezen, telegrafie en tele fonie". Vertoond zullen worden de films: „Nachtposttreinen", „Het is maar een post zegel" en „Post voor de Biesbosch". Studiecommissie. In onze samenvatting van het rapport der commissie tot onderzoek en bevordering van het nijverheidsondei-- wijs voor minder begaafden te Haarlem hebben wij gisteren abusievelijk dx-s. G. P. J. van Alkemade vermeld als voorzitter. In feite was er voor deze studiecommissie, bestaande uit de heren Van Alkemade, hoofd van het gemeentelijk bureau voor beroepskeuze. J. W. van Hezel, souschef van de afdeling Onderwijs ter secx-etarie, de jeugdpsycholoog dr. J. P. Petersma van de G. G. en G. D., en Th. H. A. Spapé, x-ap- porteur, fonneel geen vooi-zitter aangewezen. Bestuur: „Vruchtbaar werken is onmogelijk geworden" Het bestuur van het Nederlands Indone sisch Vriendschaps- en Opbouwfonds (de nationale organisatie NIVO) ziet geen reële mogelijkheden meer om de doelstelling van de vereniging, die inhoudt het vriendschap kweken tussen beide landen, te beginnen met de Indonesische jeugd, op vruchtbare wijze uit te voeren. Daarom stelt het bestuur de leden voor akkoord te gaan met liquidatie van de vereniging en de nog aanwezige gelden te doen verdelen onder verenigingen, die vol gens de verenigingsstatuten daarvoor in aanmerking komen. Het NIVO had gedurende een jaar geen berichten meer aan de leden gestuurd. Het bestuur deelt in de hierboven bedoelde brief mede, dat de voortdux-end gewijzigde omstandigheden, de moeilijkheden in Indo nesië en het ontbreken van geschikte con tact-adressen in Indonesië, en daarenboven de tanende belangstelling van het Neder landse volk voor de Republiek Indonesië, vruchtbaar weide onmogelijk maken. De onderhandelingen tussen de gemeente Alphen aan de Rijn en de Bloemendaalse koopman de heer C. H. Speel hebben thans tot overeenstemming geleid over de condi ties van de verpachting van Avifauna aan deze laatste, die er, zoals wij gisteren ge meld hebben, een dierenpark wil gaan ex ploiteren. Het wachten is nu op de beslissing van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, die deze week verwacht wordt. Gaan Gedeputeerden met het plan ak koord, dan wil de heer Speel reeds op 1 april in Avifauna een „internationaal vo gel- en dierenpark" openen. Lia Speels huidige collectie dieren zal voor die datum vermoedelijk nog met vele exemplaren uit gebreid worden. De Christelijk Gereformeerde Kerk van Haarlem-Noord heeft in de vacature ds. J. C. Maris het volgend tweetal opgesteld: ds. J. Prins te Groningen en ds. B. van Smeden te Rottex-dam-Zuid. Indien mogelijk zal vanavond de ijsbaan Volharding in Heemstede al weer voor het publiek worden geopend. Ongeveer vijf minuten later dan zij ver wacht was ari'iveerde hedenmorgen de ambassadeur van Pakistan, mevrouw Ra'ana Liaquat. Ali Khan, voor het gebouw van de provinciale griffie aan de Dreef, het uitgangspunt voor haar tweedaags be zoek aan verschillende instellingen van maatschappelijk werk in de provincie Noordholland. Om ongeveer vijf over half tien reed haar auto binnen, gevolgd door Amsterdam. Gemeente Universiteit. Doc toraal examen Geneeskunde: mej. G. J. M. Nooy, J. W. Vissei', P. H. M. N. Dols, mej. M. J. de Pree, W. H. Nestier, mej. M. Aal- deriwk, J. H. M. Lockefeer, Sie Dhiarn Tjong. A. van Hoeve, mej. E. A. Kuiper, A. A. Adam. E. A. Nol, mej. J. Besijrx, G. P. M. Umans, J. H. J. Luger, G. J. Brink, P. L. M. Lichtveld, W. Scheffer. E. A. Hart, J. van dei- Hooft, G. Feuerstein, mej. E. Hofland, U. de Boei-, W. J. Siegel, A. A. de la Fuente, F. M. Smulders, mej. C. M. van de Weerdt, A. M. J. H. Wolfs, J. J. Stroer, mej. A. A. Jonger, J. L. Touber, W. Büthker, mej. A. J. M. Th. v. d. Bex-gh, E. F. Arnold, mej. C. E. J. M. Wiggenraad, B. Heijlman, J. F. I. Klein Robbenhaar, allen te Amsterdam; S. Hotten tot, Oosthuizen; A. J. M. Schumacher, Heemstede: mej. M. J. Bonebakker, Bussum; C. S. D. de Heer, Bloemendaal; mej. E. E. Collier. Den Haag; mej. L. Spijker, Bus sum; J. C. Salverda, Hoofddorp. Utrecht. Geslaagd voor het doctoraal examen veeartsenijkunde de heer B. A. J. Molenaar, Aerdenhout. een andere auto, waarin zich de minister van Maatschappelijk Werk, mr. F. J. F. M. van Thiel bevond, op wiens uitnodiging de ambassadeur deze tocht maakt. Zij was zelf in gezelschap van haar particulier secretaresse, mejuffrouw K. Miles. Na de bijeenkomst in het gebouw van de provinciale griffie, die een besloten karak ter droeg, en waarin ds. J. H. Klein Was- sink, drs. J. A. M. H. de Moiseaux, mejuf frouw L. Hijmans, mevrouw A. Huigens Bruijnzeel en de heer C. Lijnzaad voor haar verschillende aspecten van maat schappelijke zorg toelichtte, volgde een bezoek aan het Fi-ans Halsmuseum, waax-- aan ook werd deelgenomen door de Com missaris der Koningin in de provincie Noordholland, di\ M. J. Prinsen, diens echtgenote en door zijn waarnemend kabi netschef jhr. F. W. A. Beelaerts van Blok land. De ambassadeur, de minister en de Commissaris der Koningin werden in het museum namens de gemeente Haarlem be groet door de burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, die met zijn echtgenote de x-ond- leiding meemaakte. De directeur van het Frans Halsmuseum, de heer H. P. Baard, leidde de ambassadeur en haar secretaresse rond en mejuffx-ouw J. A. de Vries het overige gezelschap. Omstreeks kwart over twaalf was de rondleiding, waarvoor mevrouw Liaquat Ali Khan veel interesse toonde, achter de rug. Hedenmiddag na de lunch ging het ver der naar het Blindeninstituut te Huizen en het R.K. Instituut voor Gezinszorg te Am sterdam.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7