Kort en bondig Mevrouw Rechsteiner handhaaft aanklacht tegen het bestuur Dierenbeschermingsconflict Zij zvendt zich tot het hof nu O.M. in Haarlem geen vervolging instelt neven aan 3 de redactie Gasdebat in Velsens raad ZELFS DE AMERIKANEN NIET DE NEDERLANDERS WEL Schipholweg wordt voorrangsweg Een bloemstuk afl v. Empelen Theo van der Pas bij het N.Ph.O. Schimmels als vriend en vijand der mensen VARA-Haarlem heeft 8300 leden Gezelschap Jan de Klein op vastenavondfeest „Filmmaniakken" Voorbereidingen burger- zinweek vorderen Thalia speelde „Tante Roosje" Examens Verkoop artikelen van blinden uit Ermelo Bazar in Diaconessenhuis Faillissementen - op afscheidstournee - Wereldgebedsdag voor vrouwen 1956 WOENSDAG 8 FEBRUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De mededelingen, die door het bestuur van de Vereniging tegen het Mishandelen van Dieren in Haarlem en omstreken zijn gedaan over de bemiddelingspogingen tus sen hem en de groep van opposanten, heb ben zowel van de zijde van een woord voerder van deze groep als van de kant van mevrouw Rechsteiner-Mondriaan re acties uitgelokt. Beiden vestigen de aan dacht op het door ons vermelde voorstel van de bemiddelaar om zowel mevrouw Rechsteiner als het bestuur haar en zijn aanklacht bij de justitie te doen intrekken en daarmee de controverse als geëindigd te beschouwen. „Wij hebben niet de macht", zo schreef ons één van de oppo santen, de heer B. I-I. C. J. Oosterhout, „om de aanklacht van iemand, die zelfs niet tot onze groep behoort, in te trekken, maar de belanghebbende persoonlijk. Ons is ook niet gebleken, dat het bestuur dit wenste. Ware dit het geval geweest, dan zou over leg met de betrokkene de aangewezen weg zijn geweest". En mevrouw Rechsteiner zelf schreef ons hierover: „Tot intrekking van de in mei 1955 na mens mij bij de justitie tegen het bestuur ingediende klacht terzake van smaad, sub sidiair belediging, is slechts bevoegd de gene, die de klacht heeft ingediend en wel gedurende acht dagen na de dag der in diening. Van deze bevoegdheid heb ik geen gebruik willen maken en ik heb, nu tot heden nog geen vervolging tegen het be stuur is ingesteld, aan mijn raadsman, mr. C. F. M. van Koppen, opdracht gegeven namens mij aan het gerechtshof te Am sterdam te verzoeken het bevel te geven, dat de vervolging tegen het bestuur zal worden ingesteld. Ik ben hiertoe overgegaan omdat het bestuur ondanks mijn in de laatste alge mene vergadering geuite wens, niet bereid is de tegen mij geuite beschuldigingen te doen onderzoeken door een onpartijdige commissie. Daar het bestuur thans als zijn mening te kennen geeft, dat een on derzoek van een dergelijke commissie wei nig zin heeft, zolang de zaak in justitieel opzicht nog hangende is, acht ik het voor mijn eer en goede naam van het hoogste belang, dat de justitie tot een spoedige vervolging in deze overgaat". Naar wij hierover nog vernemen, heeft mevrouw Rechsteiner haar raadsman ver zocht zich tot het hof te wenden na een bericht van de officier van justitie te Haarlem, dat hij voorlopig geen gevolg aan haar klacht zou geven. Mr. Van Koppen heeft nu het hof verzocht de officier van justitie in Haarlem een bevel te geven tot het instellen van een vervolging tegen het bestuur. „Namens de groep" De heer B. H. C. J. van Oosterhout, die de brief naar het bestuur schreef, welke de aanleiding werd om de leden der op positiegroep voor de royementscommissie te ontbieden, vestigde er ook nog de aan dacht op, dat de bemiddelaar destijds, niet aan de opposanten had medegedeeld, dat ook het bestuur de aanklachten ingetrok ken wenste te zien, doch dit voorstel slechts strikt persoonlijk deed. Hij ver klaarde voorts, dat hij de reeds genoemde brief aan het bestuur had gericht na be spreking met de groep. „Weliswaar waren niet alle leden van de groep bij deze be spreking aanwezig, maar dan zit er toch niets abnormaals in „namens de groep" te spreken. Immers, als op een bestuurs vergadering of ledenvergadering besluiten (Verkort weergegeven) Hoge straffen. De laatste tijd neem ik met schrik kennis van de hoge straffen die door diverse kantonrechters worden opge legd aan verkeersovertreders. Weten de kantonrechters wel wat het zeggen wil, elke dag in de auto te moeten zitten om je brood te verdienen? Waar moeten die men sen van leven die hun rijbewijs is afgeno men? Ik weet wel, er gebeuren veel onge lukken en tegen „wegpiraten" moet krach tig opgetreden worden. Zelf rijd ik sedert 1927 iedere dag in een auto en ik heb ge lukkig nooit een ongeluk gehad of ver oorzaakt, maar wie onzer is onfeilbaar. Ieder mens maakt toch fouten. Als ik zie hoe in verschillende plaatsen in Nederland de politie zonder pardon iedere verkeersovertreder verbaliseert en niet meer waarschuwt, dan krijg ik het gevoel of wij allen vogelvrijverklaarden zijn. En dan nog de hoge boetes die uitge deeld worden. Neen, dit optreden helpt ons niet uit de misère, integendeel we wor den onzeker achter ons stuur want we worden begluurd door politieagenten in uniform en in burger uit de meest onmoge lijke hoeken en plaatsen. Wat een geest van verbittering moet er varen in de men sen die zulke hoge straffen krijgen en in ons allen, die dagelijks in het verkeer zijn en die ook een geringe overtreding kunnen begaan. H. R. Slavenhandel. In uw blad las ik in een sportverslag de naam Brouwer (f 1850), speler van R.C.H. Nu zijn mijn vragen: gaan wij terug naar de slavenhandel? Laat men zich in deze tijd zo maar verkopen? Moet hier niet dadelijk ingegrepen wor den door de bevoegde autoriteiten, juist nu voetbal ook een beroep is? Wij thuis hebben ons nooit laten verko pen. Nu weet ik wel dat het in Engeland altijd al voorkwam, maar waarom nu ook in Nederland? H. G. B. HOLLANDER (Van slavenhandel is hier geen sprake. Als de genoemde speler van RCH, die lid 'oas van een amateurvereniging, niet zelf 9eld had willen verdienen met het spelen van voetbal, dan was hij nog steeds ama teur geweest. B. is geheel uit eigen vrije wil semi-profspeler geworden. Spottred.). Gaatjes. Het verschil tussen de nieu we guldens en de gaspenningen is zó mi niem, dat reeds velen er door gedupeerd zijn, hetzij door haast of slecht gezicht. Waarom zijn de gaatjes in de penningen verdwenen? Dit zou mijns inziens afdoen de zijn. G. E. worden genomen, terwijl niet alle be stuursleden of leden aanwezig zijn, wordt ook een eventuele daaruit voortvloeiende correspondentie getekend „namens het be stuur" of „namens de vereniging", aldus dc heer Van Oosterhout, die vervolgt: „Ge zien onze ervaring met dit bestuur, dat de zaken graag slepende houdt, hadden wij een termijn gesteld van twee weken, binnen welke tijd wij antwoord verwachtten". Prof. dr. Kerling sprak voor „Tuinbouw en Plantkunde" Op een bijeenkomst van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Haarlem, dinsdag in restaurant Brinkmann belegd in samen werking met enkele andere verenigingen op botanisch gebied, sprak mejuffrouw prof. dr L. C. P. Kerling, directrice van het fytopathologisch laboratorium te Baarn, over „Schimmels als vriend en vijand van de mens Zij begon haar met lichtbeelden verdui delijkte lezing met te vertellen dat er 37.000 schimmelsoorten bekend zijn. In het schimmelbureau te Baarn, het levenswerk van prof. Johanna Westerdijk, die op dit gebied een wereldvermaardheid bezit, wor den ongeveer 8000 soorten gecultiveerd voor onderzoekingen op allerlei gebied. Pas in de achttiende eeuw is men met de studie van schimmels begonnen, zij het dan schoorvoetend, want deze wonderbaarlijke plantengroep stond in een niet al te beste reuk. Het wonderlijke leven van padde stoelen, zwammen en andere schimmels zag men als iets spookachtigs, iets duivels. Lin naeus noemde het zelfs een „chaos fungo- rum", doch toen men er in latere jaren iets meer van ging begrijpen werd de speurzin der geleerden wakker. De studie van schimmels is erg moeilijk, daar vele soorten zich in de laboratoria niet laten kweken, terwijl ook de voort planting bij de vele soorten onderling sterke afwijkingen vertoont. Deze voort planting geschiedt zowel geslachtelijk als ongeslachtelijk. Wat is eigenlijk een schimmel? Deze microplanten bezitten geen bladgroen, waarbij men zich niet late misleiden door een vaak mooie groene schimmelkleur. Zij kunnen slechts voedsel trekken uit resten van planten of dieren, hoewel er ook soor ten zijn die bestaan in en van levende organismen. De voedingsbodem wordt dus niet door de schimmels zelf afgebroken, maar door de opname van de reeds ge scheiden elementen worden de resten- wel „opgeruimd". De verschijningsvorm is zeer verschil lend. De eenvoudigste is die van de enkele cel, voor het blote oog niet zichtbaar, al of niet saamgevoegd tot kolonies, zoals de gist, die -wel de simpelste^-schimmel -is. Maar de vormenrijkdom is zó groot dat er waarlijk gesproken ,worden van een wondere wereld. Schimmels kunnen verder op verschillende manieren worden gebruikt o.m. voor de menselijke consumptie (pad destoelen, gist). Zoals gezegd zijn schimmels over het algemeen opruimingsmiddelen, maar er zijn er ook die afvalstoffen juist weer bruik baar maken. Wist u dat produkten als ont- jong, soja of ketjap juist door schimmels verteerbaar en dus eetbaar zijn? Of, om dichter bij huis te blijven, wat zou kaas zijn, neem Camembert of Roquefort, zon der inwerking van schimmels? Maar dat niet alleen. Vele schimmels worden ook gebruikt voor de vervaardiging of afschei ding van vitaminen en antibiotica. Zo is ook naar men weet penicilline een schim- melprodukt en hierbij komt ook weer een wondere merkwaardigheid naar voren: dat dit door Alexander Flemming ontdekte geneesmiddel slechts uit één penicillium- variëteit van de velen kan worden ver vaardigd, Penicillium modatum. Het onderzoek van schimmels als natuur lijke afweer tegen plantenziekten is nog in een beginstadium. Blijkt uit dit alles dat schimmels vrien den van de mens (kunnen) zijn, het tegen deel is ook waar. Er zijn giftige, voor de mens gevaarlijke schimmels, zoals b.v. een op graan voorkomende soort, het moeder koren. Ook zijn er schimmels die de men selijke huid aantasten en „eczemen" ver oorzaken. Deze zijn zeer moeilijk te onder zoeken, omdat een kunstmatige kweek bodem bijna niet is te vinden. Ook voor planten kunnen schimmels ge vaarlijk zijn, ook al zijn ze lang niet alle maal parasitair. De iepenziekte wordt door een schimmel veroorzaakt, evenals appel- schurft, druivenmeeldauw, roodschurft op aardbeien en meer van dergelijke ziekten. Vooral de iepenziekte-schimmel heeft veel schade aan de Nederlandse houtop stand toegebracht. Men is in Baarn al jaren bezig met kruisingen en proeven om een iepensoort te kweken, gelijkwaardig aan de oude Hollandse, maar bestand tegen de gevreesde ziekte. Dat zulke proeven over jaren lopen, behoeft geen betoog; prof. Kerling liet door middel van dia's zien hoe ver men reeds gevorderd is, maar ook wel ke teleurstellingen er telkens weer volgen. Plantenschimmels kunnen op verschil lende manieren worden bestreden. Het meest afdoende zijn momenteel de zoge naamde kwikmiddelen, omdat deze ook de schimmelsporen, mits niet ouder dan on geveer 90 uur, onder de bladhuid doden. Deze middelen zijn ook voor de mens giftig en zouden op den duur, bij regel matige consumptie van bijvoorbeeld met deze middelen behandeld fruit, schadelijk kunnen zijn voor de gezondheid. Er heerste dinsdagavond een gezellige stemming in een der zalen van de C.J.M.V. in de Lange Margarethastraat, waar de VARA-afdeling Haarlem haar traditionele jaarlijkse kienavond hield. Een keur van prijzen was beschikbaar, zodat voor elke ronde de plankjes „weg vlogen", temeer toen bekend werd gemaakt, dat de recette gedeeltelijk zou worden af gedragen aan het zo juist gestichte „Henk van Laar-fonds". De pauzes werden gevuld met accordeon- en pianomuziek van de heren Visser en Vissoher, die veel succes oogstten. Bij de opening deelde voorzitter W. Nie- In ongeveer een uur heeft Velsens vroed schap gisteravond een agenda van zeven tien punten goedgekeurd, die één zaak be vatte, welke aanleiding was tot een ietwat verder gaande discussie dan losse opmer kingen namelijk de voorzieningen, die de gemeente voorstelde te treffen ten aan zien van een gedupeerde Santpoortse tuin der. Het leeuweaandeel van het gesprek is echter later pas opgeëist door een kwestie, die door het achterdeurtje van de supple- toire begroting voor het Gasbedrijf de raadszaal binnensloop: de vaak hevig aan gevochten gasvoorziening tijdens de achter ons liggende koudeperiode. De heer Marks (Arbeid) kreeg namelijk de kans, mede dank zij het haastig geraadpleegde regle ment van orde, deze nijpende affaire, die vele Velsenaren voor „koude vuren" heeft geplaatst, onder de aandacht van het col lege te brengen. Nadat echter wethouder H. de Boer (Arbeid, Bedrijven) hem gedo cumenteerd van repliek had gediend op zijn opbouwende critiek, zwaaide de raad het college eenstemmig zijn erkentelijkheid toe voor deze voorlichting. Voorlichting, waaruit bleek, dat de nood volgend jaar hoogstwaarschijnlijk geleden zal zijn dank zij een aantal voorzieningen. De koude van eind januari-begin februari kwam de ge meente bijzonder ongelegen, omdat zij technisch nog niet in staat was, de daaruit voortkomende moeilijkheden het hoofd te bieden. Uit het antwoord van de wethou der bleek verder duidelijk, dat het rijk van de gaskachels in de gemeente Velsen sterk taant en dat het in de toekomst wel eens geheel uit zou kunnen zijn. Zelf geeft de overheid al het voorbeeld door bij het in richten van nieuwe scholen geen gas- maar olieverwarming te ordonneren. Niettemin zal er geprobeerd worden het gascontract met de Hoogovens, dat (niet alleen voor Velsen) tijdens de koude noodgedwongen werd overschreden, hoger te krijgen, om dat men nu eenmaal de verbruikers, die mede op aandringen van de overheid zelf tot gasverwarming zijn overgegaan in de achter ons liggende jaren, niet in de kou wil en kan laten zitten. Het gezelschap Jan de Klein uit Zwolle is in deze omgeving voor zover wij weten nooit of slechts sporadisch opgetreden, zo dat de afdeling Heemstede van de Katho lieke Middenstandsverenlging ongetwijfeld enig risico heeft moeten nemen, door dit onbekende ensemble voor haar vasten avondfeest te engageren. Maar de maandag in het verversingshuis van het wandelbos „Groenendaal" gegeven voorstelling is een grote verrassing gebleken. Dit kwam niet door het op dergelijke avonden blijkbaar onmisbare accordeonduo en evenmin door de traditionele levensliedjes over de oude schooljuffrouw of de moderne en ouder wetse moeders. De verrassing kwam voort uit het répertoire van Jan de Klein, die tot uitbundig vermaak van het publiek het leeuwendeel van dirt programma voor eigen rekening nam. Hij onderscheidde zich als een buitengewoon vlotte conferencier, die onuitputtelijk leek in het aaneenrijgen van vermakelijke kolderverhalen. Origineel was verder zijn gezongen verhaal over het leven van een café-pianist, dat hij illus treerde door de „piano" telkens naar be hoeven om te bouwen. In de oude ballade over het legendarische vrouwtje van Sta voren toonde hij zich een artiest, die ook met een sobere voordracht het publiek tot volledige aandacht weet te dwingen. Geen wonder dat de toeschouwers hem telkens slechts node van het toneel zagen verdwij nen, nadat zij hem eerst met langdurig en enthousiast applaus voor zijn optreden hadden bedankt. Een ander succesnummer van dit kleine ensemble was een in het programma niet met name genoemde ar tiest, die al even veelzijdig in het brengen van kolder bleek te zijn. Onder meer be speelde hij een tot xylofoon omgetoverd fornuis. Aan het begin van deze avond had afde lingsvoorzitter A. Verdonschot nog een kort inleidend woord gesproken, waarbij hij de zondag plotseling overleden wethouder Disselkoen herdacht als een uitermate ver dienstelijke Heemstedenaar, waaraan ook het katholieke volles deel veel dank ver schuldigd is door zijn onpartijdige bemoei ingen met onderwijs en leeszaal. ADVERTENTIE neen, deze reizen niet GRATIS per spoor; want HOBOCA-winkels zorgen er voor! 10.000 winkeliers uit alle branches in Nederland verstrekken U gratis HOBOCA-Spoorreisbonnen bij Uw aankopen. Let op de raambiljetten- Amateurtoneel Dinsdagavond werd in het Krelagehuis een toneelavond gegeven door de afdeling Haarlem Omstreken van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond, waar door het gezelschap „De Nieuwe Brug" werd opgevoerd: "Filmmaniakken", een blijspel in vier bedrijven van Henk Bakker. De humor van het stuk zou van F. de Sinclair hebben kunnen zijn. de humorist, die zo'n veertig jaar geleden onze ouders en grootouders deed schateren van het la chen., Dat dez.e humor overigens ooit nu nog wel gewaardeerd woreft, bleek uit clé reacties van het publiek. De verwikke lingen in het stuk waren volgens het be proefde recept samengesteld: twee landlo pers, die door een oplichter worden overge haald in een rustig pension als de beide filmspelers Watt en Half-Watt te pose ren, teneinde voor een tijdje gratis onder dak te komen. De eigenaar van het pension vliegt erin en dan ontstaan tussen de beide „artisten" en hun promotor de flessentrekker ener zijds en de andere pensiongasten anderzijds de meest zotte situaties. Het geheel was dus een enigszins ouderwets aandoende klucht en werd door regie en spelers ook als zodanig opgevat. Het begin was wat traag. De spelers moesten er kennelijk nog even inkomen. Later vlotte het beter en vooral tijdens de laatste drie bedrijven was men er geheel in". De heren P. Poelgeest en M. van Soelen Jr. voldeden goed als de beide landlopers, evenals P. van Maaren als de oplichter „jhr. Van Swieteren". De heer M. van Soelen Sr., die tevens de regie had, gaf een aardige typering van de knorrige, komiekerige eigenaar van het pension. Bijzonder aardig werd de zwarte miss Blackhead gespeeld door mejuffrouw T. Dam. Iets moeilijker waren de rollen van de bediende van het pension en de dochter van de eigenaar, omdat deze personen geen uitgesproken types waren. Zij werden ge speeld door J. Buis en mevrouw G. Buis. Ook de andere medespelenden pasten goed in het geheel. Het was jammer, dat vooral in het be gin sommige spelers nogal eens wat moei te met hun tekst hadden, waarbij de souf fleur vaak te hulp moest komen. Toch ge loven wij, dat de toeschouwers op een ge noeglijke avond zullen terugzien. F. D. Het comité, dat de van 7 tot en met 12 mei in Haarlem te houden burgerzinactie „Tot dienen bereid" voorbereidt, gaat ge stadig voort met de voorbereidingen. Na de bijeenkomst met vertegenwoordigers van een aantal verenigingen op 10 januari is inmiddels een bespreking gehouden met de wijk-comités, om ook deze vertegenwoordi gers in te schakelen in de burgerzinactie. Maandagavond het het comité in het Haarlemse Stadhuis voor een oriënterende bespreking, de vertegenwoordigersvan enige culturele verenigingen uitgenodigd. Ongeveer de helft van de verenigingen waren vertegenwoordigd. Er wordt door de organisatoren naar gestreefd in die week de burgerzin ook in een andere sfeer, op een ander niveau, wat meer centraal te stellen, en wat meer inhoud te geven. Op de bijeenkomst sprak men over plan nen voor een discussie-avond. In principe werd een forum-avond bepaald op'woens dag 9 mei, zo mogelijk in de Haarlemse Vleeshal. Voor het forum zullen enige Haarlemmers worden aangezocht. Eveneens wordt de mogelijkheid overwogen om dan een tentoonstelling te houden van de geza menlijke kunstschilders met Haarlem tot onderwerp. Studenten zullen zo mogelijk ook een discussie-avond vaststellen. Een gedeelte van de Schipholweg van de grens der bebouwde kom tot aan de Schalkwijkerweg is, inclusief het kruis punt bij de Buitenrustbrug (Oostelijke af gang) tot voorrangsweg verklaard. Bij dit kruispunt moet het verkeer, dat van de Schalkwij kerweg komt, voorrang geven aan dat van de Schipholweg en de Buiten rustbrug. Het gemeentebestuur van Haarlem, dat dit besluit genomen heeft, zal op de zijwe gen, die toegang geven tot de nieuwe voor rangsweg, de gebruikelijke waarschu wingsborden laten plaatsen. Amateurtoneel In het genre van het eenvoudige blijspel mag men Jaap v. d. Poli's „Tante Roosje" rekenen tot de niet moeilijk speelbare en het publiek heel gemakkelijk aansprekende stukken. De voorstelling, die de r.-k. to neelvereniging Thalia er vrijdag- en dins dagavond van verzorgde bewees wel, dat het behoorlijk op de lachspieren werkt, ook al kan men het bezwaar maken, dat dit bereikt wordt met vaak goedkope effecten, waaronder het optreden van een tweetal figuren van Jiddische oorsprong, die in heel hun verschijning berekend zijn op een komische uitwerking. Er staat tegenover dat Potasch en Perlemoer ongeveer op het zelfde stramien is geborduurd zodat we er maar vrede mee hebben. Vals zijn hun ty peringen niet en hun oprechtheid en war me gevoeligheid maakt hen beslist favoriet. Zij ontmaskeren telkens de weinig fraaie machinaties van hun omgeving en zorgen er voor dat het hun medemensen in de lief de en in de zaken goed gaat. Hoofdpersoon is tante Roosje, een niet op haar mond je gevallen dame, die voortdurend over hoop ligt met de man van haar nicht, wiens boze genius zorgt voor allerlei conflicten en intriges. Ze smeedt met haar neef Gabriel een complot om de schoonzoon te temmen en slaagt daar voortreffelijk in. Ik zal niet navertellen wat er allemaal in v. d. Poli's bedenksel gebeurt. Veel om het lijf heeft het niet, maar voor ongerouti neerde amateurs valt er mee te spelen en het lag binnen het vermogen van Thalia er een redelijk resultaat mee te bereiken. Jan Icas van Dijk kan dat dan ook als ge volg van zijn regie zien. Hij vermeed de klucht, maar liet zijn fantasie niet zo de vrije loop, dat men meer kreeg voorgezet dan een tamelijk cerebrale opvoering, voor al wat de mise en scène betreft en het décor, welks keuze ik allerminst kon be wonderen. Over de spelprestaties had hij niet te klagen. Bertha Tamis-Koevoets legde een groot gevoel voor de pointe aan de dag in haar geestige vertolking van de haaibaaierige tante. Cor Wassenberg maak te van de neef een mens en geen carica- tuur. Nog wat stijfjes maar allengs groeiend in zijn rol en de juiste houding weldra vindend speelde Cees Sens de on uitstaanbare echtgenoot van de door Aly Duits-Van Straaten mimisch het best uit gespeelde nicht. Zeer charmant was de verschijning van Ans van Nieuwland. Aardig ook Tilly Kostermans, maar nog te veel met neerge slagen ogen in het strijdperk. Zwakjes kwam Wim Smits voor de dag, te kort voor wat hij beloofde Cor Manni. De zaal amu seerde zich naar het bleek uitstekend. P. W. FRANSE Adoptiewet. In het Staatsblad van dins dag is opgenomen de wet van 26 januari 1956, houdende invoering van de mogelijk heid van adoptie. Deze wet treedt op een nader door de Kroon te bepalen tijdstip in werking. Festival te Arnhem. Arnhem zal in de komende zomer in het teken staan van de folklore. Er zal een groot internationaal festival worden gehouden, waarvoor twintig Nederlandse en achttien buitenlandse folkloristische groepen reeds hebben in geschreven. Landbouwshow. In Utrecht zal om de twee jaar een grote nationale agrarische tentoon stelling worden gehouden. De gemeenteraad heeft daartoe reeds een bedrag van 3 mil joen gevoteerd om de veemarkthallen te vergroten en het terrein er omheen te ver beteren. Ongeluk. Tijdens sloopwerkzaamheden aan een huis in de Nachtegaallaan te Was senaar, is de 41-jarige voorman-sloper H. B. uit Scheveningen getroffen door een instor tende keldermuur. Met een bekkenfractuur en inwendige kneuzingen werd hij naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij later is over leden. HAARLEM EN OMGEVING Sovjetfilm. Morgen, donderdagavond, wordt onder auspiciën van de afdeling Haar lem der C. P. N. in de Tuinzaal van het Concertgebouw een Sovjet-kleurenfilm „Grensgevechten" vertoond. Pompen en lossen. Dinsdagavond om tien uur werd de Haarlemse politie mede gedeeld, dat er in het Spaarne te Haarlem bij de Damstraat een dekschuit vermoede lijk door het ijs leggeslagen was. De leden van de brandweer, politie en het Havenwe zen begonnen direct met het leegpompen van de schiut en het lossen van de 127 rollen papier, die elk 650 kilogram wogen. Om streeks twaalf uur was men met dit karwei gereed. Ouderavond. De oudercommissie van de P. H. v. d. Leyschool in Oud-Schoten belegt vrijdag 19 februari in de voormalige A. D. Hildebrandschool aan de Rijksstraat weg 374 haar eerste ouderavond in het nieuwe jaar. Na het huishoudelijk gedeelte azl de heer De Pater uit Bergen een demonstratie pottenbakken geven. Jubileum. Mejuffrouw P. de Blauw is vandaag vijfentwintig jaar werkzaam bij mevrouw M R. KuijperBollen te Heem stede. Ter gelegenheid van dit feit werd haar namens de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen een medaille en oorkonde uit gereikt, wegens vijfentwintigjarige trouwe dienst. ADVERTENTIE Amsterdam. Gemeente Universiteit. Be vorderd tot doctor in de Letteren en Wijs begeerte op proefsclr''t getiteld: „Over ziek zijn" ds. H. Faber, geboren te Marum. Doctoraal examen Rechten: A. de Jong, Am sterdam; A. A. van Bijsterveld, Den Haag. Kandidaatsexamen Engels: mej. M. A. Hoo- gerkamp en mej. M. Th. B. Hageraarts, beiden te Amsterdam. Nijmegen. Doctoraal examen Rechten: R. Lion, Arnhem. Leiden. Kandidaatsexamen Godgeleerd heid: H, C. Greive, Voorschoten. ADVERTENTIE of een klein pulletje bloemen. Het is bloemsierkunst bij Bloemenmagazijn Heemstede - Binnenweg 18 tel. 3-80-80 Donderdag en vrijdag wordt in cal'é Bur gers, Zocherstraat hoek Schoterweg, een verkoop gehouden van artikelen, die in het Blindentehuis „Sonneheerdt" te Erme lo zijn vervaardigd. Aan dit tehuis zijn tachtig blinden van alle gezindten ver bonden, waarvan er zestig in de werk plaatsen werken. Daar worden riet- en borstelwerken, manden, matten en textiel- produkten (hand- en theedoeken, kleedjes, dweilen en ontbijtlakens) vervaardigd. Door deze arbeid kunnen de meesten in hun eigen onderhoud en of in dat van hun gezin voorzien. Het is echter zaak, dat zij dit werk kunnen blijven doen. Dat kan al leen Indien er voldoende afname is van de produktie. De Haarlemmers hebben gele- Doordat drijf-ijs en sneeuw in de Donau nabij de stad Passou een brede dam. hadden gevormd, zijn in deze streek overstromingen ontstaan, waardoor voornamelijk in het stadje Vilshoven veel schade werd aangericht. Tweehonderdvijftig gezinnen moesten worden geëvacueerd. land mede, dat de afdeling Haarlem de genheid de artikelen op donderdag en vrij- 8300 leden-abonnés is gepasseerd. dag te kopen. In de zusterskamer van het Diaconessen- huis aan de Hazepaterslaan te Haarlem heerste dinsdagmiddag een gezellige drukte. Velen waren bijeen gekomen om de opening van een bazar bij te wonen en om een kijkje te nemen bij de vele stands, die ingericht waren. De voorzitter van het bestuur ir. R. Dufour, richtte zich met woorden van dank tot allen, die hun mede werking aan de voorbereiding van de bazar hebben verleend. Er waren velen, die wat gemaakt hebben en daardoor is het mo gelijk voor de bezoekers (sters) wat te ko pen. De voorzitter richtte zich daarom met woorden van welkom tot de laatste groep en sprak de verwachting uit, dat veel ge kocht zal worden, om het doel, dat het comité zich voor ogen heeft gesteld, te be reiken. De opbrengst is bestemd voor de moder nisering van de zusters-zitkamers; deze zullen gezellig en huiselijk worden inge richt. Op de bazar zijn ook een schiettent, een grabbelton en een rad van avontuur. Vanmiddag en vanavond is de bazar ook nog geopend en verwacht wordt, dat velen een kijkje zullen nemen op de gezellig ingerichte bazar. De rechtbank te Haarlem heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: J. N. Eerenberg, Laan van Rozenburg 11, te Heemstede, handelende onder de naam Optische Slijperij en Groothandel firma J. N. Eerenberg, Jacob van Lennepstraat 213, Amsterdam-W. Rechter-commissaris mr. H. J. Ferwerda. Curator mr. R. K. P, Kalb- fleisch, advocaat en procureur te Haarlem, Kruisstraat 1. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: a. de Handelsvennootschap onder de firma Gebr. Capaan, gevestigd en kantoorhoudende te Beverwijk, Creutzberglaan 88 en haar beherende vennoten: b. Albert Capaan, te Beverwijk, Creutz berglaan 88 en c. Pieter Capaan, te Beverwijk, Nielen- laan 29. Rechter-commissaris mr. H. J. M. Cokart. Curator mr. J. O. Baron, advöcaat en procureur te Beverwijk, Breestraat 95. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 4 februari 1956 geëindigd het faillissement van: Gerrit Her- mink, zonder beroep, wonende te Zaandam, 2e Harenmakersdwarsstraat 8, Rechter-com missaris mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. F. W. v. Dijk te Amsterdam, Rokin 92-86. Zoals men weet heeft de bekende Neder landse concertpianist Theo van der Pas het besluit genomen na dit seizoen zijn carrière als zodanig te beëindigen. Hij is nu bezig afscheidsconcerten te geven, hetgeen hij tegenover het publiek, dat hem zoveel jaren toegejuicht heeft, verplicht is. Een kunstenaar als Van der- Pas, die nog op de middaghoogte van zijn artistieke vermogens staat, mag bovendien zo maar niet. in stilte uit het concertleven verdwijnen. En laat men er vooral weet van hebben, dat deze vrijwillige abdicatie gebeurt op een tijd stip, dat men van zijn prestaties nog de beste indrukken zal kunnen meedragen. Zo kwam Theo van der Pas dan ook op het zevende dinsdagavondconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest met een briljante vertolking van Griegs Piano concert afscheid nemen van het Haarlemse publiek. Wat niet wil zeggen, dat dit een definitief afscheid van zijn vele bewonde raarsters en bewonderaars in de Spaarne- stad was, want bij leven en welzijn komt hij nog wel eens met een Chopin-recital „adieu" zeggen. De gulle, warme romantiek van Grieg is voortreffelijk geschikt voor Theo van der Pas om zich op zijn best te manifesteren. Dit bleek overtuigend met zijn interpre tatie, die bij alle kernachtigheid en gezonde stuwing der expressie en de kleur der poëzie van het werk liet domineren. Zo welbe grepen uitgevoerd, met geraffineerde zin voor fijne details in klankwerking, blijft het een groot genot dit Noorse concert te beluisteren. Het is muziek die zal blijven bceien, zolang er nog vertolkers gevonden worden, die zich kunnen inleven in het geestelijk klimaat van deze romantiek. Het is jammer genoeg, dat er met Van der Pas weer zo'n interpreet van het podium ver dwijnt. Marinus Adam verstond zich broe derlijk met de solist om Grieg te geven wat hem toekomt, zodat het orkest met de solo partij een fraai geheel vormde. Theo van der Pas kreeg een ovatie van het publiek en werd door de heer L. Bouwman, voor zitter van het Noordhollands Philharmo nisch Orkest in warme bewoordingen en met bloemen gehuldigd. Het programma, dat geen noviteiten be vatte, bestond verder uit de ouverture „Le roi d'Ys" van Lalo (waarvan de uitvoering qua klankverzadiging niets tekort kwam) en uit de onvolprezen Symfonie van César Franck, die met smaak gerealiseerd werd en zo ook in al haar vormschoonheid, haar positieve kracht en melodische charme be licht werd. JOS. DE KLERK De Wereld-gebedsure zal dit jaar gehou den worden op vrijdag 17 februari. Het onderwerp luidt: „Eén kudde, één Herder". De bijeenkomsten worden gehouden des avonds in: Herv. kapel, Leeuwerikenlaan te Aerdenhout; leidsters: afgevaardigden Hervormde Kerk en Remonstrantse Ge meente; Geref. kerk, Vijverweg te Bloe- mendaal; leidsters: afgevaardigden Herv. Kerk en Remonstrantse Gemeente; Begijn hofkapel, ingang Begijnhof, Haarlem-cen trum; leidsters: afgevaardigden Doopgezin- de Gemeente en Hervormde Kerk; Gebouw Nederl. Protestantenbond, Berkenstraat, Haarlem-Noord; leidsters: afgevaardigden Luth. Gemeente en Geref. Vrouwenvereni ging; Hervormde kerk, Zomervaart, Haar lem-Oost; leidsters: afgevaardigden Doops gezinde Gemeente en Hervormde Kerk; kapel Nieuw Vredenhof, Heemstede-Noord; leidsters: afgevaardigden Doopsgez. Gem. en Herv. Kerk; Hervormde kerk, Wilhelmi- naplein, Heemstede-Zuid; leidsters: afge vaardigden Ned. Chr. Vrouwenbond en Pro testantenbond; Hervormde kerk, Ramplaan te Overveen; leidsters: afgevaardigden Doopsgezinde Gemeente, Gereformeerde Kerk en Hei*vormde Kerk. Liturgieën zijn aan de ingang verkrijg baar.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11