Er is een middenweg tussen open en gesloten Oosterschelde WITSAL Zie Boven: Aarde en Mars zullen elkaar dit jaar zeer dicht naderen Wereldnieuws PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Geperforeerde dam De radio geeft donderdag Mr. Donker in Eerste en Tweede Kamer herdacht Kindje verkouden? 1 ZccL ió Let zo J 2 Problemen rond het Deltaplan T egemoetkoming Eerste vlucht Schiphol- Colombo aangevangen Schiermonnikoog nog steeds geïsoleerd Frans-Duits gesprek over de Saar op 20 februari Prof. Chrétien overleden Geldboete geëist tegen busondernemer Herstel van pensioenrechten De provinciale taak bij de industriefinanciering Kerkelijk Nieuws Vakbeurs voor Meubelen en Woningtextiel Ds. E. J. Koppe overleden Huidjes als satijn HALVE MAANTJES WOENSDAG 3 FEBRUARI 1956 (Speciale berichtgeving) HET DELTAPLAN IS EEN COMPROMIS tussen afsluiting der zeearmen en ver hoging der bestaande dijken: Nieuwe Waterweg en Westerschelde blijven open. Deze omstandigheid speelt een belangrijke rol bij de actie der oester- en mossel kwekers om te bereiken dat ten aanzien van de Oosterschelde wordt besloten tot dijkverhoging in plaats van afdamming. Het is duidelijk, dat de belangen van Ierseke en omgeving niet opwegen tegen die van Rotterdam en Antwerpen, van de scheepvaart en de defensie, welke de regering aanleiding gaven de afdamming van de Nieuwe Waterweg en de Westerschelde reeds bij voorbaat uit te sluiten. Daarom hebben de belanghebbenden bij oester- en mosselkwekerijen gezocht naar een nieuw compromis. Zij menen de gulden middenweg te hebben gevonden in een gedeeltelijke afsluiting van de Oosterschelde, namelijk door een geperforeerde dam. Hieronder verstaat men een dam met een beweegbare kering, welke bij naderende stormvloed zou worden afgesloten. Deze dam zou bij normaal weer een beperkte getijbeweging mogelijk maken, zodat dan een bepaald zoutgehalte gehandhaafd zou kunnen blij ven; twee levensbehoeften voor de oesterteelt. Het denkbeeld is niet nieuw: twee jaar geleden werd een commissie ingesteld om na te gaan of in de Rotterdamse Waterweg een beweegbare kering kon worden aange bracht. Dit zou echter wegens de scheep- vaarfcbelangen een werk moeten worden van zulk een omvang, dat men er voorlopig van is afgestapt. In de Oosterschelde gelden echter geen scheepvaartbelangen van be tekenis, zodat de kering hier met minder kosten zou kunnen worden aangebracht. Niettemin verwerpt de regering in haar Memorie van Toelichting bij het Delta wetsontwerp de mogelijkheid van zo'n ge perforeerde dam ook voor de Oosterschelde. Haar argumenten worden in Ierseke ech ter weinig overtuigend geacht. De Memorie van Toelichting zegt over het beoogde compromis: „Deze mogelijkheid moet helaas worden verworpen, niet in de eerste plaats vanwege het vervallen van de voor delen voor de landbouw, maar omdat de scheepvaart op de route Westerschelde Hollands Diep dan twee sluizen meer zou moeten passeren dan in de tegenwoordige situatie, en voorts omdat de financiële con sequenties van het, ten behoeve van de visserij uit te voeren werk buiten verhóu- ding staan tot het voor de visserij te berei ken resultaat". Het hoofdargument is dus niet de veilig heid en evenmin de ontzüting, maar het uitsparen van twee sluizen. In Ierseke vraagt men zich af of deze besparing wel opweegt tegen de ondergang van de oester cultuur, waarvan men aanneemt dat zij met een beperkte getijbeweging en een zeker zoutgehalte nog wel te redden is. Boven dien moei men toch rekening houden met een Moerdijkkanaal, waardoor de scheep vaartbelangen weer anders zouden komen te liggen. Dit is dan ook de reden, waarom Ierseke blijft ijveren voor een geperforeerde dam. Bijzonder actief is in deze de „Commissie tot Behartiging van de Belangen der Oes ter- en Mosselcultuur en aanverwante Be drijven in Zeeland, kortweg „Commissie van Dertien" genoemd, omdat er bij de op- ADVERTENT1E - --v..:«je In Haarlem woont een juffrouw Den Teks, Die heeft een eigenaardig complex, Ze moet de beste vulpen, of 't is mis! En bij DANTUMA vindt ze hem ook gewis. Je staat er compleet van perplex! Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Platen. 10.50 V de kleuters. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.15 Kamerorkest. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Habanera-orkest. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en Platen. 13.25 Tiroolse muziek. 13.55 Beurs berichten. 14.00 Platen. 14.15 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox!, hoorspel. 15.45 Tenoren en orgel. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld: Enkele internationale aspecten van gezondheidszorg. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport- problemen. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Ge sproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Orgel en saxofoon. 19.30 Jazz muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philhar- monisch orkest en soliste. 21.05 Sportman of sportvrouw van het jaar 1955. 22.05 Voor dracht. 22.25 Lichte muziek. 22.45 Actuali teiten. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Actualiteiten of platen. 23.2524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Platen, 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole orkest. (12.30 Land- en tuinbouwmededelingen 12.33—12.40 Voor het platteland). 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Sopraan en piano. 13.45 Platen. 14.00 Kamerorkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Amusementsmuziek. 15.45 Platen. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen, 17.45 Zi geunerkwintet. 18.10 Vocaal ensemble. 18.30 Fries programma. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Platen. 19.55 Toespraak door Mr. A. B. Roosjen. 20.00 Radiokrant 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Platen 22.00 Tijdschriftenkroniek. 22.10 Orgelcon cert. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.20 24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., A.V.R.O.) 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Ru briek van kunst en cultuur. 20.45 Film. 21.05 —22.00 Sporrtevue. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Omroeporkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Symfonisch orkest. 14.30 Franse les. 14.15 Symfonisch orkest. 15.00 Pianorecital. 16.02 Platen. 16.15 Kamerorkest en vocaal kwartet. 17.00 Nieuws. 17.10 Kin derliedjes. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Vlaamse liederen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Reportage. 19.40 Platen. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Verzoekpro gramma, 21.30 Lichte muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Koorzang. 22.55—23.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws. Feiten van de dag en Engelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 en 50 m.). richtinigsvergadering dertien leden waren. Onder leiding van haar voorzitter, de heer A. C. Willemsen, burgemeester van Ierseke, heeft deze commissie sedert het Deltaplan bekend werd de oester- en mosselcultuur in wijde kring een bekendheid gegeven als zij in het verleden nimmer heeft gehad. „Pas na het bekend worden van het Delta plan heeft men de betekenis van de oester- en mosselcultuur ontdekt", is een klacht die men in Zeeland nu vaak kan horen. Indien de Deltawet door de Staten-Ge- neraal wordt aangenomen waar weini gen aan twijfelen rijst de vraag wat de oester- en mosselkwekers op financieel ge bied van de regering te verwachten heb ben. Het wetsontwerp zegt hieromtrent slechts dat „bij of krachtens afzonderlijke wet regelen zullen worden gesteld omtrent tegemoetkoming, hetzij door het treffen van voorzieningen, hetzij in geld, in schade, welke voor de visserij en aanverwante be drijven ontstaat". Dit wetsartikel heeft in Zeeland veel be zorgdheid gewekt. Het begrip „tegemoet koming" wordt zo rekbaar geacht, dat men er bij de indiening van een schadeclaim geen houvast aan heeft. Burgemeester Wil lemsen van Ierseke zei er op een onlangs in Zierikzee gehouden vex-gadering het vol gende van: „Wij zullen vechten om de Oosterschelde open te houden of geperfo reerde dammen te doen aanleggen. En al wordt de Deltawet aangenomen, dan ligt er voor ons nog de taak een behoorlijke schadeloosstelling te krijgen, niet zoals bij de Zuiderzee indertijd, maar een wettelijke regeling". Het betreft hier een uitermate moeilijk vraagstuk: dat van de schadetoebrengenoc rechtmatige overheidsdaad. De geschiede nis kent enkele voorbeelden van door rechtmatige overheidsdaden gedupeerde vissers: de ontruiming van Schokland en de drooglegging der Zuiderzee. Toen Schokland in 1859 moest worden ontruimd omdat het eiland steeds verder afbrokkel de nam de regering een royaal standpunt in. Alle percelen werden geschat en de schadevergoeding werd vastgesteld op twee en een half maal de geschatte waar de. Het betrof hier een gering aantal men sen en royaal zijn kostte dus weinig geld. De Zuiderzeesteunwet van 1925 werd alge meen erkend als onbevredigend- De Zeeuwse vissers noemen haar een afschrik wekkend voorbeeld. In het geval van lerseke en omgeving zal de schade, toegebracht door de recht matige overheidsdaad, vele malen groter zijn dan bij de drooglegging der Zuiderzee. In de oester- en mosselcultuur is 23 mil joen gulden geïnvesteerd. De voorraad ver tegenwoordigt een waarde van nog eens 23 miljoen. De waarde van de jaarlijkse uit voer is 14 miljoen gulden. De oester- en mosselkwekers verlangen een volledige vergoeding van de schade een begrip dat hun adviseur, mr. W. Hu- genholtz, in het Nederlands juristenblad nader omschreef als een juiste waardever minderingsvergoeding en een volledige vergoeding voor winstderving. Het lijdt geen twijfel dat bij de behandeling van het wetsontwerp nog menig woord zal vallen ever dit financiële aspect van het Delta plan. (Van onze parlementaire redacteur) Zowel in de Tweede als in de Eerste Kamer is de aan ons land ontvallen minis ter van Justitie, mr. Donker, herdacht. Treffend waren de door de Tweede Kamervoorzitter, m r. Kortenhorst, gesproken woorden, gewijd aan de onver moeide werker en strijder voor recht en gerechtigheid. Mr. Kortenhorst bracht hem warme hulde voor hetgeen hij in nog geen vier jaar tijd had gepresteerd. De minister-president getuigde in sobere bewoordingen van het verlies, dat ook het kabinet door mr. Donkers overlijden heeft geleden. D r. D r e e s bracht in herinne ring, hoe mr. Donker met vreugde het ministerschap in 1952 had aanvaard en toen kenbaar had gemaakt, dat hij er niet een verzwaring in zag van de tot dusverre door hem verrichte arbeid, die van zeer uiteenlopende aard was geweest. In de Eerste Kamer spraken voorzitter mr. Jonkman en namens de regering de vice-minister-president, prof. B e el. Daar nam men enige minuten stilte in acht om vervolgens de arbeid voort te zetten. In de Tweede Kamer werd na de her denking de vergadering enige tijd ge schorst. De herdenking werd ook bijgewoond door de gevolmachtigde ministers van Suriname en van de Antillen. Minister Algera en Sir Claude Corea aan boord van „Rotterdam" Dinsdagavond is van Schiphol de eerste machine, een Constellation 749 „Rotter dam", opgestegen die via Londen, Rome, Kairo, Karachi en Bombay naar Colombo vliegt en zo de eerste vlucht maakt op deze route van de nieuwe luchtvaart maatschap pij „Air Ceylon". Verscheidene autoriteiten maken als gas ten van genoemde maatschappij deze inau- guratievlucht geheel of ten dele mee. Op Schiphol gingen aan boord onder anderen de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, de minister van Justitie van Ceylon, mr. E. B. Wikramanaijaka, de pre sident-directeur van de KLM, de heer I. A. Aler en de directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, de heer J. W. F. Baccer In Londen voegden zich onder anderen bij dit gezelschap de Hoge Commissaris van Ceylon in Engeland, die ook de Ceylonse belangen in Nederland behartigt, sir Clau de Corea, met zijn echtgenote. Ook in Rome en Kaïro zullen zich nog enkele autoriteiten aan boord van de „Rot terdam" begeven. Vliegtuig haalde twee zieken De poging van de boten „Brakzand" en „Ameland" om Schiermonnikoog uit zijn isolement te verlossen is door de dichte mist mislukt. Op het eiland is een vliegtuig geland op het noorderstrand. Het toestel nam 2 zieken mee voor het ziekenhuis te Leeuwarden. Een tweede vliegtuig is ge komen om passagiers te halen. ADVERTENTIE iüSi Sterk desinfecterend 60 tabletten f 0.98 4 PHILIPS ROXANE ADVERTENTIE Dan rug, keel en borstje inwrijven met PARIJS (AFP). De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau, en zijn Westduitse collega, Heinrich von Bren- tano, zullen op 20 februari bijeenkomen voor het bespreken van kwesties, welke tussen Duitsland en Frankrijk hangende zijn. Zij zullen een agenda opstellen voor onderhandelingen tussen deskundigen in het bijzonder, waar het de Saar betreft. Prof. Henri Chrétien, uitvinder van de lens die gebruikt wordt voor het opnemen en projecteren van Cinemascope-films, is na een korte ziekte overleden in het zie kenhuis Walter Reed te Washington. Chrétien, die gestudeerd heeft aan de Parijse universiteit, kreeg in 1954 een „Oscar" voor zijn pas jaren na de uitvin ding in 1924 voor het eerst commercieel gebruikte lens. Mars, die momenteel nog aan de ochtendhemel zichtbaar is, zal in de loop van de komende maanden steeds vroeger opkomen en in de zomer reeds aan de avondhe mel verschijnen. Als het zover is zal onze buur- planeet herhaaldelijk in het brandpunt staan - letterlijk: in het brand punt van de vele teles copen waarin zij zal worden geobserveerd. Van Mars weten we meer dan van alle an dere planeten - hoewel: nog steeds niet genoeg, vandaar die belangstel ling - en dat komt onder andere doordat dit he mellichaam onze dichtst bijzijnde buurplaneet is. Tenminste van tijd tot tijd. Als u tot de gedul dige lezers van deze ru briek behoort, kent u de vergelijking van het kop pel Aarde-Mars met twee wielrenners die elkaar op een baan najagen; de baan is cirkelrond, zul len we voor het gemak maar zeggen (in feite scheelt het ook niet zo veel). De snelste renner is de aarde. Onze planeet be rijdt steeds de binnen baan en haalt dus Mars telkens opnieuw in. Dat inhalen gebeurt onge veer elke twee jaar (de aarde heeft 365 etmalen nodig om een keer rond om de zon te lopen; Mars doet er 687 etma len over). Zo komt het, dat telkens op dat inhaal-moment de afstand Aarde-Mars zeer klein wordt. Overi gens zijn er ook in die „kleinste" afstand nog variaties mogelijk: de banen van de aarde en Mars zijn in werkelijk heid immers niet cirkel rond maar elliptisch, ter wijl er ook nog andere factoren meespelen. Twee jaar geleden was de afstand tussen de beide planeten tijdens de zgn. oppositie (2 juli 1954) rond 64 miljoen km.; dit jaar op 7 sep tember zijn de beide planeten elkaar nog dichter genaderd: zij passeren dan elkaar op 56 miljoen kilometer af stand. Dat wij van Mars meer weten dan van andere planeten komt niet al leen door die geringere afstand; er heeft nog een andere omstandigheid de hand in. Afgezien van de kale, dorre en gloei- endhete Mercurius, die er niet eens een damp kring op na houdt, is Mars de enige planeet die ons door haar damp kring heen laat kijken. De anderen tonen ons alleen hiin wolkendek, dat ons een „tot hier en niet verder" toeroept. Bij Mars kijken wij tot op de bodem toe. Die bo dem, met al zijn grillige figuren, stelt ons intus sen nog voor de nodige raadsels. Nog in de laat ste jaren heeft bijvoor beeld de Franse astro noom Audouin Dollfus veranderingen geconsta teerd in de contouren r>an het Mare Acidalium dicht bij de m.artiaanse noordpool. („Mare", let terlijk: zee, heeft hier een soortgelijke beteke nis als op de maan; wa ter komt op Mars niet voor). De oorzaak van die wijzigingen wacht nog altijd op een verkla ring. G. v. W. Autobus met kinderen vloog bij Goor in brand „De keuring van de Rijksdienst Wegver keer was onvoldoende", aldus de ambte naar van het Openbaar Ministerie te En schedé tijdens zijn requisitoir in de zaak te gen de 55-jarige bus-ondernemer G. J. ten B. uit Hengelo die terecht stond wegens de busbrand te Goor op 1 juni 1955. Deze bus v/as namelijk door de Rijksdienst wegver keer goedgekeurd, ondanks het feit dat een reserve-benzinetank was aangebracht. Het was deze tank, die door het breken van een draagband, waardoor de tank over de straat sleepte de brand veroorzaakte. De bus was met 35 schoolkinderen en 3 onderwijzers op weg van Hengelo naar Vierhouten, toen in Goor brand uitbrak. De kinderen en andere inzittenden konden allen veilig de bus verlaten, maar het vuur war, overgeslagen naar twee winkelpanden, waarvan een geheel en een gedeeltelijk uitbrandde. Bij de vele getuigen was ook een ambte naar van de rijksdienst, wiens verklaringen zo weinig steekhoudend waren, dat zij op schrift gesteld werden op verdenking van meineed. De kantonrechter veroordeelde Ten B. tot f 100 boete, subsidiair 50 dager hechtenis wegens het op ondeugdelijke wijze bevestigen van de tweede benzine tank. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft thans een beschik king genomen inzake het herstel van de pensioenrechten van degenen, die krach tens het Zuiveringsbesluit 1945 zijn ontsla gen met verval van rechten. Volgens deze beschikking worden pensioenrechten, die reeds voor 90 pet. zijn hersteld, ten volle hersteld. Voor degenen, wier pensioen rechten tot een lager percentage dan 90 of in het geheel niet hersteld zijn, worden de pensioenrechten ten volle hersteld, waarbij echter voor de berekening van het pen sioen de pensioengrondslag en het aantal dienstjaren op 10 Mei 1940 wordt aange houden. Deze regeling geldt niet voor de genen, die na ontslag weer ambtenaar in de zin van de Pensioenwet 1922 zijn gewor den. Hierdoor zijn alle pensioenrechten automatisch ten volle herleefd. De regeling is niet van toepassing op de genen, die door de bijzondere rechtspleging zijn veroordeeld tot een vrijheidsstraf van 10 jaar of langer of tot de doodstraf. Indien het pensioen, berekend volgens deze richtlijnen, lager is dan het pensioen, waarop de betrokkene thans aanspraak of uitzicht geniet, blijft de oude regeling van kracht. Limburg handhaaft Statenbesluit ondanks tegenkanting minister Gedeputeerde Staten van Limburg heb ben in de voortgezette Statenvergadering van dinsdag hun voorstel teruggenomen tot intrekking van het Statenbesluit van januari 1954, inzake het garanderen dooi de provincie van de door de N.V. Industrie- bank aan te gane geldleningen ten behoeve van industriefinancieringen in dit gewest. Dit voorstel was door Gedeputeerde Staten gedaan, omdat de minister niet akkoord kon gaan met deze provinciale taak bij de industriefinanciering. Ned. Herv. kerk Beroepen te Bruchem en Kerkwijk, Lex_ mond, Lopik en te Waddinxveen E. F. Ver- gunst, prop. te Leiden. te Noorden (toez.) A. J. Mulder, cand. te Dordrecht. te Almelo (vac. J. F. v. Woerden) J. Breeuwsma te Zevenbergen. Geref. kerken Beroepen te Schiedam (vac. J. J. v. Wageningen), J. Nawijn te Aalten. te Stavoren, K. Hoogsteen, cand. te Zeist. Chr. geref. kerken Tweetal te Hengelo (O.) P. N. Ribbers te Ulrum en W. H. Velema te Eindhoven. Be roepen te Toronto,.(,Ont.ario, Canada) Free Chr. Ref. Church A. Hilbers te Enschede- W. Bedankt voor Opperdoes: W. de Joode te Ede. De directeur-generaal van Handel en Nijverheid, drs. J. H. D. van der Kwast, heeft maandag in de Margriethal van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht de vijfde Vakbeurs voor Meubelen en Woningtextiel officieel geopend. De heer Van der Kwast zeide onder meer dat deze beurs aan industrie en handel de gelegen heid geeft te tonen, wat er op dit gebied op de markt is. In de ouderdom van 87 jaar is te Heem stede overleden ds. E. J. Koppe, emeritus predikant van de Gereformeerde Kerken. Ds. Koppe werd 20 Oktober 1868 geboren te Gasselternijveen, waar zijn vader predi kant was. Hij studeerde aan de theologi sche hogeschool te Kampen. Op 8 januari 1893 bevestigde zijn vader hem te Idsken- huizen in het predikambt. Ds. Koppe heeft zich onder andere verdienstelijk ge maakt voor de evangelisatie in de Zuid- Oosthoek van Friesland. Op 8 januari 1933 ging ds. Koppe met emeritaat. ADVERTENTIE 46. Na wat genies en gepruttel sloeg de motor af en het vliegtuig verloor snel hoogte. „Geen benzinegeen terrein om te landenhem, een hinderlijke toe stand", zei de ontdekkingsreiziger. „We zullen moeten springen, Panda". „Sprin gen?!", riep Panda. „M-maar we hebben geen parachutes!" „Dat is inderdaad een groot gemis onder de gegeven omstandig heden", gaf de ontdekkingsreiziger toe. „We zullen daarom een palmsprong moe ten maken. Ginds zie ik een grote palm. Als we daaroverheen scheren, moeten we in de kruin overspringen. Let op! Daar komt-ie!" Nu wilde het ongeluk, dat on der de palm, die de ontdekkingsreiziger voor de noodsprong had uitgekozen, juist een kannibalenkoning zat, die met grote tegenzin een vegetarisch maal nuttigde. „Woo", gromde de donkere vorst, „mij slecht gevoed. Geen vlees M'Bwallah! Maag blijft brullen. Luie Boko, pak palm en schud kokosnoten omlaag!" Gehoorzaam greep luie Boko de stam van de palm en begon te schudden. - Maar het waren niet alleen kokosnoten, die omlaag kwa men Vastgevroren. In Kiel (West-Duitsland) is het 10.600 ton metende motorvracht schip „Jarama" gedoopt. Het schip kon niet meteen te water worden gelaten omdat de kiel aan de werf zat vastge vroren. Urenlang hebben arbeiders vruchteloos getracht het schip los te krijgen. Vertrokken. De zestien Russische vissers schepen, die ruim een week geleden door vaartuigen van de Noorse marine werden opgebracht wegens het vissen binnen de territoriale wateren, hebben de haven van Aalesund verlaten, na betaling van een boete van ongeveer 320.000 gulden. Uitwisseling. Groot-Brittannië en de Sov jet-Unie hebben besloten hun culturele betrekkingen uit te breiden. De Russi sche minister van Cultuur Nikolai Mi- chailov heeft een bezoek van vijf dagen aan Engenland gebracht. Er zullen ten toonstellingen, orkesten, studenten, ge leerden, deskundigen en films uitgewis seld worden. Ongewenst. Volgens radio-Moskou heeft het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken visa geweigerd voor een Sovjetdelegatie, die in de Verenig de Staten de openbare voorziening wil bestuderen. Het State Department had verklaard, de delegatie als „ongewenst" te beschouwen, aldus radio-Moskou. Geruchten. Volgens berichten uit Formo sa, een stad op de grens van Argentinië en Paraguay, zou de commandant van de marine van Paraguay vice-admiraal Patino zijn gearresteerd. Ook de com mandanten van de eerste en vierde ma rine-divisie zouden zijn aangehouden. Van deze berichten kon officieel geen bevestiging worden verkregen. Verboden. Een UNO-commissie van tien leden heeft een internationale ontwerp- conventie aanvaard, waarin slavernij, vrouwenhandel en de exploitatie van kinderarbeid verboden worden. Het ontwei'p, dat een herziening van een dergelijke conventie van 1926 is, zal in april besproken worden door de econo mische en sociale raad van de UNO. Verdacht. Te Parijs is meegedeeld, dat de Italiaanse journalist Mario Carrillio zich reeds veertien dagen in hechtenis bevindt onder verdenking van samen werking met agenten van vreemde mo gendheden ten nadele van de buiten landse veiligheid van het land. Carrillio die sinds 1943 in Frankrijk verblijft is correspondent in Parijs van de „Corrieri Di Trieste". Concurrent. De Toyota automobielmaat schappij in Japan heeft aangekondigd, dat zij gereed is gekomen met de bouw van een prototype „Volkswagen", wel ke in Tokio 450.000 yen zal kosten. Het is de eerste poging van Japan een auto te vervaardigen die in prijs kan con curreren met buitenlandse auto's. De maatschappij deelde mee, dat de prijs door massaproduktie verlaagd zou kun nen worden tot 300.000 yen (ruim drie duizend gulden). Uitrusting. Uit bevoegde bron in Oost- Berlijn wordt vernomen, dat Oost- Duitsland binnenkort met de hulp van de Sovjet-Unie een luchtmacht zal vor men, die zal worden uitgerust met straalvliegtuigen uit de Sovjet-Unie, Polen en Tsjechoslowakije. Een groep officieren zal zich binnenkort naar de Sovjet-Unie begeven om daar bij de Sovjet-luchtmacht een opleiding van ongeveer twee jaar te volgen. Opmaak. De „Izvestia", het orgaan van de Sovjetrussische regering, heeft een campagne geopend tegen de „eentonig heid en eenvormigheid" van de opmaak der Sovjet-kranten. Uit hetgeen het blad schrijft, meent men te kunnen op maken, dat de Westerse methoden bin nenkort ingang zullen vinden. De „Iz vestia" zal voortaan de belangrijke bui tenlandse berichten op de eerste pagina opnemen in plaats van op de vierde. Het aantal korte berichten zal aanzien lijk vermeerderd worden om het aan zicht van de krant levendiger te maken. Apocrief. De zevende en laatste rol van de „rollen van de „Dode Zee", die in 1947 door een herder in de woestijn van Judea zijn gevonden, bevat verhalen, die ook in Genesis worden aangetrof fen, aldus heeft de president van de Hebreeuwse universiteit te Jeruzalem, prof. Benjamin Mazar, medegedeeld. De stijl van de verhalen is echter an ders dan die van Genesis. Volgens een der vertalers is het mogelijk dat de rol deel uitmaakt van een groter apocrief werk over het boek Genesis. De verha len in het manuscript zijn in het Ara mees en in de eerste persoon gesteld. VESTEN WORDEN weinig meer gedra gen en de gouden horlogekettingen die breeduit over het vest plachten te hangen, zijn helemaal een zeldzaamheid geworden. Toch hebben ive deze ingrediënten hard nodig, niet terwille van het kledingstuk of de horlogeketting zelf, maar vanwege de tijgernagel, het halve maantje, of de hoorn die soms aan de horlogekettingen bungel den. Zeker, die versierselen pronkten daar slechts voor de aardigheid en de argeloze dra ger zou zeker verbaasd hebben opgekeken indien we ze voor amuletten hadden uitgemaakt. En het verband tussen het halve maantje aan de horloge- V. ketting en de slag bij Carrhae, waar de rijke maar onfortuinlijke Romein se staatsman Crassus in 53 v. Chr. door de Parthen werd veslagen, zou hem waar schijnlijk volslagen zijn ontgaan. Tot zo ver is er tenminste veel veranderd sedert de oudheid. Maar de eeuwen hebben géén wijziging kunnen brengen in het gebruik van het halve maantje zelf, noch in dat van de hoorn, de tijgernagel, of welke andere puntige magische voorwerpen dan ook, die sedert oeroude tijden ter afwering van het kwade werden aangewend. En hiermee werd niet bedoeld het kwaad in abstracte zin, doch het kwaad dat van de ene mens op de andere kan worden overgebracht. Laten we dit verduidelijken met de ge woonten die de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Francesco Crispi in het parlement toepaste. Deze staatsman was geboren in Sicilië, het eiland waar - evenals in de rest van Zuid-Italië - de magische tradities een taai leven hebben. Het geloof in het „boze oog" en van de kwade invloed die door de eigenaar van deze ogen op anderen kan worden over- gebracht, is hier nog springlevend alsook de opvatting dat hoorns en andere puntige voorwerpen in dit geval uitstekend als „bliksemafleider" kunnen dienen. Vandaar dat in het zuiden van Italië op de buiten muren van vele wijnkroegjes nog steeds grote hoorns geschilderd worden en dat aan vele paardetuigen vaak uitsteeksels zijn bevestigd, die op geen enkele wijze met het dier, maar wèl met het bijgeloof van de eigenaar samenhangen. Maar goed, laten we op de Siciliaan Crispi terugko men, de minister van Buiten landse Zaken die steeds een kloeke hoorn van bloedko raal bij zich droeg en er zelfs niet voor terugdeinsde deze magische amu let tijdens parlementszittingen pardoes te richten op alle kamerleden die hij met het boze oog behept achtte (in het algemeen zal hij zijn politieke tegenstanders wel met hen vereenzelvigd hebben!). Dit was inderdaad de juiste manier waarop de hoorn gebruikt diende te wor den. Maar voor het geval dat iemand zijn amulet had thuisgelaten, of niet in staat was dit wapen tijdig te trekken, kon men ook volstaan met het uitsteken van wijs vinger en pink, liefst van beide handen, maar in ieder geval van de rechter, welke beschermende manipulatie ook in de jas zak verborgen kon worden uitgevoerd, zo als moderne gangsters hun revolver gereed houden! We moeten hierop nog even doorgaan in verband met ons gelukbrengende hoef ijzer. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2