Wel plannen voor onderwijs vernieuwing, maar geen wetten (Jiofariiu- 4 E -Rekent u dit eens na!- 2.90 x 150 3.75 H\ Interpellatie Gerretson over niet-overgelegde overeenkomst ND Verwijt aan minister Cals: Scholenbouw moet gelijke tred houden met woningbouw Vier middelen die betrouwbaar zijn! Poujadist uit de Franse Kamer gezet Slachtoffer van verkeers ongeluk overleden EERSTE KAMER Geknoei met lijstbesprekingen Autodief met moeite overmeesterd Onderofficier in het gelijk gesteld Brabants Watersnoodfonds keerde 1.5 miljoen uit Woonscheepje gezonken Jongetje, vluchtend voor hond, onder auto Hollandse schotels in Sheffield Hoofdonderwijzer wegens slaan veroordeeld Israel wenst geen vreemde troepen aan zijn grenzen Pineau richt vriendelijke brief tot Molotov Israëlische minister van Justitie afgetreden WOENSDAG 8 FEBRUARI 1956 3 In de Tweede Kamer verklaarde gisteren de heer Roosjen (AR) dat zijn fraétie diep verontrust is over het kleine bedrag dat beschikbaar wordt gesteld voor de bouw van scholen. Minister Cals heeft in de Memorie van Antwoord geschreven: „Als ge durende enige jaren het volume op het niveau van 1956 wordt bepaald (115 miljoen gulden), zal dit tot een situatie voeren, die voor het onderwijs in al zijn geledingen tot ernstige moeilijkheden moet leiden". Naar de mening van mevrouw Fortanier- De Wit (VVD) had de minister dit niet mogen neerschrijven. Hij had in de minister raad een groter bedrag moeten proberen los te krijgen of niet langer de verantwoor delijkheid moeten dragen. Bij een dergelijk beleid kan men zich niet neerleggen en daarom overwoog mevrouw Fortanier de indiening van een motie waarin wordt uit gesproken dat de scholenbouw gelijke tred moet houden met de woningbouw. De heer Stapelkamp (AR) merkte op dat met de scholenbouw niet kan worden gewacht tot de woningnood is opgeheven. Door de voortschrijdende industrialisatie is de bouw van nijverheidsscholen voor ons volk een levensbelang. De bouw van scholen moet volgens de heer Van S 1 e e n (PvdA) niet worden afgeremd alsof het bankgebouwen en warenhuizen betreft. Scholen staan op één lijn met woningen. In het algemeen werd bij de behandeling van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen erover geklaagd dat de minister wel nota's indient met plannen voor vernieuwing van het onderwijs, maar geen wetten waarin de plannen nauwkeu rig zijn uitgewerkt. Daarbij sprak pater Stokman (KVP) als zijn mening uit dat hij de voorkeur geeft aan algehele nieuwe wettelijke regeling van het onderwijs bo ven incidentele wijzigingen. Hij had er ook bezwaar tegen dat onderwijs-experimenten worden uitgevoerd zonder wettelijke grondslag. Dat bezwaar onderschreef me vrouw Fortanier-De Wit. De heer Roosjen zei dat hij ertoe neigde zijn stem te ont houden aan het artikel van de begroting waarop voor die experimenten gelden zijn uitgetrokken. Vooral mevrouw Fortanier-De Wit klaag de erover dat er zo weinig concreets uit de handen van de minister en de staats secretaris komt. Het beleid is traag. Maat regelen worden veelal genomen als de nood reeds hoog is gestegen en komen dan dikwijls te laat. Doordat te laat aandacht is besteed aan de behoefte aan onderwij zers zal het tot 1959 niet mogelijk zijn de leerlingenschaal te verlagen. Tot dan toe zullen 70 percent van de klassen 45 of meer leerlingen bevatten. Bij het voorbe reidend hoger en middelbaar onderwijs waren in 1954 reeds 900 leraren tekort. Er ADVERTENTIE vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I De vier geneesmiddelen van Chelarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer afdoende be wezen. Stuk voor stuk hebben zij mil- lioenen mensen baat gebracht Tezamen in één tablet verenigd werken zij nog beter en helpen vaak waar andere middelen lalen. Chefarine „4" is een middel tegen pijnen en griep, dat Uw vertrouwen in derdaad waard is. ja n BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 4in J doet wonderen.' (Van onze correspondent in Parijs) Met een meerderheid van 259 tegen 194 stemmen heeft de Franse Nationale verga dering gisteren het Kamerlidmaatschap van de Poujadistische afgevaardigde Baryelon ingetrokken. Voor hem in de plaats is nu een socialistische kandidaat als Kamerlid benoemd. Een twaalftal andere Poujadisten wacht eenzelfde lot. Aan allen wordt namelijk verweten dat zc van het stelsel der lijnverbindingen mis bruik hebben gemaakt door verschillende fictieve lijsten, die allemaal van Poujades organisatie afkomstig waren, te koppelen, waardoor de kiezers zouden zijn misleid. Negen van de vacatures zullen vermoede lijk ten goede komen aan de socialisten en radicalen, zodat het republikeinse front zijn meerderheid aldus ietwat zal kunnen ver sterken. De zitting, waarin gisteren deze eerste beslissing werd genomen, heeft een buiten gewoon roerig karakter gedragen. Toen de uitslag bekend werd gemaakt en het on fortuinlijke Kamerlid de zittingszaal verla ten moest, hieven de Poujadistische kame raden de Marseillaise aan, terwijl van de communistische banken kreten als „fascist" en „verrader" weerklonken. De jeugdige woordvoerder van de Pouja disten, Le Pen, trachtte obstructie te voe ren door op de tribune de grondwet voor te gaan lezen. Hij moest op last van presi dent Le Troquer verwijderd worden en daarna werd de zitting met spoed opge heven. De Poujadisten hebben echter verklaard het volk deelgenoot te zullen maken van de pogingen zijn wettige vertegenwoordi gers uit de Kamer te weren en gevreesd wordt dat Poujade nu een grootse campag ne tegen deze beslissing en tegen het parle ment zal gaan organiseren. Een agent van een vijf-maal-acht wagen der Amsterdamse politie heeft acht keer geschoten op de banden van een bestel auto, welke bestuurd werd door een dron ken autodief, die weigerde te stoppen. Toen de dief via een geparkeerde auto met de gestolen wagen tegen de pui van een huis tot stilstand was gekomen kon de politie hem vatten. De gummiknuppel moest er aan te pas komen om de man, die zich uit alle macht verzette, te kunnen vervoeren naar het hoofdbureau. Noch de agenten noch de dief kwamen ongeschonden uit deze vechtpartij te voorschijn. zijn nu, te laat, maatregelen getroffen om in het tekort te voorzien, maar die maat regelen zullen pas over vijf of zes jaar re sultaat hebben. Inmiddels begint in 1958 de vergrote toeloop naar het V.H.M.O. als gevolg van de geboortegolf na de bevrij ding. De heer Van Sleen (PvdA) onder streepte dit alles nog eens en zei dat de trage gang van zaken eveneens opvalt bij het overleg over de herziening van de sa larissen van het onderwijzend personeel. Ook de Heer Roosjen en Gortzak (CPN klaagden daarover. Daardoor dreigt de U.L.O.-school vernietigt te worden, want de leerkrachten lopen weg naar het V.H. M.O. en het M.O. De heer Peters (KVP) betreurde het dat een vaste lijn in het salarisbeleid ontbreekt. Nodig is een her waardering van het ambt van onderwijzer. De heer Van Sleen betoogde dat een eind kan worden gemaakt aan het tekort aan onderwijzers door een eind te maken aan de onder-waardering van de onderwijzers. Hiertegenover stelde de heer T i 1 a n u s (CH) dat alom een tekort heerst aan ar beidskrachten. Over de noodtoestand bij de huisvesting van de studenten in Leiden en Delft klaag de mevrouw Fortanier-De Wit (WD). Verbaasd was de heer Roosjen (AR) over het hardnekkig verzet van minister Cals tegen de oprichting van een leerstoel in de homeopatie. Hierbij sloot ds. Zandt (SGP) zich aan. Met de nieuwe spelling stak de heer Peters (KVP) de draak. Men moet schrijven kippesoep zonder n als het soep is van één kip, en kippensoep mét een n als het soep is van meer kippen. Maar men moet altijd schrij ven boerenzoon met een n. En clan moet men de jeugd uitleggen dat een boerenzoon een zoon is van één boer. De heer Van Sleen (PvdA) verde digde zijn reeds enige maanden geleden ingediende motie voor een meer bevredi gende regeling van de financiële gelijk stelling voor het openbaar en bijzonder lager onderwijs. De heren Stokman (KVP), Roosjen (AR) en Til anus (CH) verklaarden echter aan een nieuwe regeling geen behoefte te hebben. Omtrent het middernachtelijk uur her haalde de heer Vermooten (PvdA): minister, wij wensen geen nota's maar wetten. Tenslotte kwamen na middernacht nog de dames Tendeloo (PvdA) en Hero ma-Meilink (PvdA) met allerlei wensen op het gebied van het hoger onderwijs en het nijverheidsonderwijs. Donderdag beantwoordt minister Cals de vijftien sprekers. Vandaag vergadert de Kamer niet wegens de crematie van mi nister Donker. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft uitspraak gedaan in de zaak van de onderofficier C. B. B. van de Koninklijke Marechaussee tegen de minister van Oorlog. De klager, die opperwachtmeester was op de vliegbasis Ypenburg, was van oor deel dat hij ten onrechte niet was bevor derd. De beoordelingen van zijn directe chef en van de divisiecommandant waren steeds met elkaar in tegenspraak. De Cen trale Raad van Beroep heeft de beslissing van het Ambtenarengerecht te Den Haag vernietigd en bepaald dat klager tot adju dant-onderofficier moet worden bevorderd, met terugwerkende kracht van 1 December 1953 af. Rond de jaarwisseling kon worden mede gedeeld, dat het bestuur van het Brabants Watersnoodfonds 1954 van het Nationale Rampenfonds bericht had ontvangen, dat dit fonds de richtlijnen, waarnaar het Bra bants Watersnoodfonds voornemens was de tegemoetkoming te bepalen in de storm- vloedsehade van december 1954, had goed gekeurd. Thans heeft het Brabants Waters- noodfonds reeds ruim anderhalf miljoen gulden uitgekeerd. Het Brabants Watersnoodfonds heeft In totaal de beschikking over 2,2 miljoen. Een in de Lijnbaansgracht te Amster dam liggend woonscheepje, dat in het ijs bekneld was geraakt, is gezonken. De brandweer heeft nog getracht de woonark leeg te pompen, maar is hierin niet ge slaagd. Het scheepje werd bewoond door een vrouw met haar twee kinderen. Een ge deelte van het huisraad kon nog op het droge worden gebracht. De achtjarige Willy Kroeze is op het Zui derveen te Winschoten door een auto aan gereden en op slag gedood. Het ventje was op weg naar school. Hij werd onderweg bang voor een hond. In zijn angst stak hij de weg over. De huisvrouwen van Sheffield zullen tij dens de „Holland in Sheffield Week" welke van 3 tot 10 maart zal worden gehouden, kunnen zien hoe ze smakelijke Nederland se gerechten kunnen bereiden. Mejuffrouw M. E. van den Berg, van de Nederlandse Ambassade in Londen zal kookdemonstra ties geven. Mejuffrouw van den Berg, die haar opleiding ontving aan een Nederland se huishoudschool, heeft reeds naam ge maakt in Groot-Brittannië als kookexpert en heeft reeds verscheidene demonstraties gegeven voor de Televisiedienst van de BBC. Op de Universiteit van Sheffield zal een model van het Delta Plan te zien zijn, alsmede een model van de drooglegging van de Zuiderzee. Twee journalisten uit Sheffield en een vertegenwoordiger van de B.B.C. zijn door het Nederlandse Ministerie van Buitenlandse Zaken uitgenodigd om een bezoek aan Nederland te brengen voor dat de Nederlandse week in Sheffield be gint. De Nederlandse chansonnière Geor gette Hagedoorn heeft toegezegd te zullen optreden aan een diner 'dat ten' "besluite van de Week in de Universiteit van Shef field zal worden gehouden. De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft de 57-jarige hoofdonderwijzer W. M. de V. te Bakel (N.-Br.) wegens opzettelijke mis handeling van een der leerlingen door deze met een lineaal op hoofd en onder arm te slaan veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van een maand en een geldboete van f 100 subsidiair twintig dagen. De eis luidde f 50 boete subsidiair 20 dagen. ADVERTENTIE rET klopt niet, zest UP Toch wel, mevrouw! Als U voor taan maar de voordelige gezinsverpakking „Actijral 10" vitaminen neemt van Philips-Roxane. Daar zitten ISO dragees in voor 3,75 (vergelijk: 100 dragees a 2,90). Elke dag één drageé en Uw gezin is tegen de winter opgewassen. JERUSALEM (Reuter) Een woord voerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekendgemaakt dat Israel bezwaar heeft tegen het statio neren van buitenlandse troepen langs zijn grenzen, tegen grotere bevoegdheden voor de UNO-waarnemers in dit gebied en tegen het instellen van een twee kilometer brede gedemilitariseerde zone. De woordvoerder zei dit in commentaar op een verklaring van de Britse premier, Sir Anthony Eden, in Ottawa en enkele opmerkingen van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, in Washington. MOSKOU (Reuter) Christian Pineau, de nieuwe Franse minister van Buitenland se Zaken, heeft in een persoonlijke brief aan Molotov, zijn Sovjet-Russische collega, verklaard, dat hij hoopt op „samenwerking ter versterking van de vrede in Europa," aldus heeft „Tass," het officiële Sovjet- persbureau, bekendgemaakt. De brief is dinsdag door de Franse am bassadeur in Moskou aan Molotov over handigd. Molotov verklaarde, dat hij hoopt op vruchtbare samenwerking met Pineau, „in het belang van de vrede en voor een verdere verbetering van de Frans-Russische betrekkingen," zo voegde „Tass" hieraan toe. In de morgen van 28 januari om tien minuten over acht ontstond er op de hoek van de Tafelbergstraat en de Spaarndam- seweg in Haarlem een aanrijding tussen een motorfiets en een bakfiets, waarvan de bestuurder geen voorrang verleende. De motorrijder, de heer De Haan, brak daar bij zijn been en zijn echtgenote, de 21-ja rige A. de Haan-van Bruggen, die van de duo werd geslingerd, kreeg een shock. Beiden werden toen naar de Mariastich- ting overgebracht, waar mevrouw De Haan in de nacht van 6 op 7 februari is overleden. Uit solidariteit met ambtenaren die loonsverhoging eisen JERUSALEM (Reuter) De Israëlische minister van Justitie, Pinhas Rosen, het enige lid van de progressieve partij in de coalitieregering van premier David Ben Goerion, heeft zijn ontslag ingediend, om dat de regering heeft geweigerd de sala riseisen van hogere ambtenaren en beroeps- regeringspersoneel in te willigen. Ongeveer achtduizend van deze ambtenaren staakten dinsdag uit protest tegen de weigering van de regering de aanbevelingen van een speciale commissie tot salarisverhogingen ten uitvoer te leggen. In zijn ontslagbrief verklaarde de minis ter dat zijn partij" die vijf van de 76 regeringszetels bezet in het uit 120 leden bestaande parlementhet .regeringsstand punt met betrekking tot de loonpolitiek niet deelt en dat hij daarom niet in staat is zich te houden aan het beginsel van ge zamenlijke verantwoordelijkheid voor een politiek die „tegengesteld is aan de hoogste belangen van het land." Het parlement heeft dinsdagavond zijn goedkeuring gehecht aan een aanvullende begroting van 116 miljoen Israëlische ponden ter bestrijding van de defensie uitgaven en de immigratie van Joden uit Frans Noord-Afrika. De begroting voor gewone uitgaven omvat thans een bedrag van 631 miljoen Israëlische ponden. (Van onze parlementaire redacteur) Prof. Gerretson (C.H.) heeft met zijn interpellatie naar aanleiding van een in april 1955 door minister Luns gegeven antwoord over „een niet geheime nochtans niet overgelegde overeenkomst de Delta wateren belangende," tenslotte meer succes geboekt dan zich aanvankelijk liet aanzien. Op 31 augustus 1948 waren de Neder landse en Belgische ministers het eens ge worden over de onmiddellijke vorming van een Technische Scheldecommissie, die be last zou worden met de bestudering van alle Schelde-problemen. Op 14 oktober was een afspraak gemaakt, dat die com missie ook aangelegenheden samenhangen de met het Deltaplan kon bestuderen. In april 1955 had prof. Molenaar enige vragen gesteld, die, wat de materie betreft, wel juist door minister Luns beantwoord waren, maar waarbij deze tevens een ver gissing had begaan. Hij merkte namelijk op, toen prof. Molenaar ook iets vroeg over het protocol waarop een en ander berustte, dat publikatie in het Traktatenblad wel degelijk was geschied, zodat voldaan was aan het grondwettelijk voorschrift. Dinsdagmiddag heeft prinses Beatrix voor het eerst een vergadering bijgewoond van de Raad van State in Den Haag, in bijzondere zitting bijeen onder voorzitter schap van koningin Juliana. Tijdens de zitting v.l.n.r.: prinses Beatrix, prins Bemhard, koningin Juliana en de vice-pre sident jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. Nadat prinses Beatrix de zitting van de Raad van State had bijgewoond reed zij met haar ouders naar het paleis Lange Voorhout, waar diverse delegaties haar geschenken kwamen aanbieden. Kolonel P. H. Hoogenhout, deken van het corps diplomatique en ambassadeur van Zuid-Afrika (rechts), biedt aan de prinses een gouden poederdoos en een gouden lippenstifthouder aan. Achter de prinses prim Bemhard en geheel links koningin Juliana. Overzichtsfoto. Men ziet in het midden aan de tafel koningin Juliana, rechts naast haar prins Bemhard en verder prinses Beatrix, dr. A. A. L. Rutgers, dr. J. W. Meijer Ranneft, mr. J. R. M. van Angeren, mr. dr. L. N. Deckers, mr. W. F. Schok king, mr. P. W. J. H. Cort v. d. Linden, mr. A. M. Joekes, prof. mr. R. P. Cleveringa, staatsraad in buitengewone dienst; mr. P. C. Boele van Kensbroek, secretaris; M. A. Reinalda, F. C. baron van Aerssen Beyeren van Voshol, mr. J. R. H. van Schaik, H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, mr. J. H. Scholten, dr. G. A.' van Poelje, J. Th. Furstner en de vice-president jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. Door het betoog van prof. Gerretson kwam dinsdagmiddag echter aan het licht, dat wèl de overeenkomst van 1948, echter niet die van 1949 was overgelegd. Hierdoor had de regering volgens prof. Gerretson in strijd met de Grondwet gehandeld. Minister Luns kon door de plotseling hervatte Geneefse conferentie niet aan wezig zijn, hetgeen hem zachtkens door prof. Molenaar en vrij scherp door voor zitter Jonkman werd verweten. De inter pellatie ging niettemin door, dank zij het optreden van minister B e y e n als inval ler. Hij deed dit op kundige wijze, tevens zijn portefeuilleloze ambtgenoot in be scherming nemend. In de eerste plaats toonde hij aan, dat in het licht van alle factoren wel duidelijk was, dat minister Luns volkomen te goeder trouw in zijn antwoord van april 1955 in de mening had verkeerd, dat prof. Molenaar naar de over eenkomst van 1948 had geïnformeerd. En wat de in tweede aanleg door prof. Ger retson en ook door andere sprekers ver kondigde stelling aangaat, dat het een na latigheid is geweest, dat de afspraak van 1949 niet was overgelegd, merkte de minis ter van Buitenlandse Zaken op, dat de aard van de toen gemaakte afspraak geen over legging vereiste. Hier vond immers niet het scheppen van volkenrechtelijke verplich tingen plaats. Het betrof uitsluitend een atspraak betreffende de techniek voor het tussen België en Nederland, op studiegebied (bestudering van kwesties inzake de Schelde en het Deltaplan) te onderhouden contact. Dat is een afspraak, waarvoor de Grondwetgever nooit bedoeld heeft de overlegging aan de Staten-Generaal bin dend voor te schrijven. Prof. Gerretson vatte hierna vlam. Het aan het inzicht van de regering overlaten van de beslissing of men met een afspraak te maken heeft, die wel of niet hoeft te worden overgelegd, achtte hij zeer gevaar lijk. Op die manier zou men weer in de geheime diplomatie zitten en kon ook onze rechtspositie met betrekking tot het Delta gebied worden aangetast zonder dat de Staten-Generaal er aan te pas zouden kernen. Zo nu en dan wond prof. Gerretson zich zodanig op, dat hij wel heel scherpe uitdrukkingen bezigde. Hij had het bij voorbeeld over het „onbetrouwbare" departement van Buitenlandse Zaken, later door hem, na een voorzitterlijke vermaning, genoemd: het departement dat wel eens inlichtingen geeft, die niet met de feiten kloppen. Verder sprak hij van dat minis terie als een „Augiasstal," welke critiek scherp door minister Beyen werd bestre den, die het voor zijn ambtenaren opnam. Intussen bleek wel uit hetgeen achter eenvolgens prof. Molenaar (WD), de heer Al gr a (A.R.), de heer G e u g- jes (CPN) en mr. Sassen (KVP) in het midden brachten, dat zij over het niet- overleggen van de afspraak van 1949 even critisch dachten als de interpellant. Met hem betwistten zij ook, dat de regering eigenmachtig zou mogen uitmaken, welke afspraken zij wel en welke zij niet ter ken nis van de Kamers wil brengen. Vandaar, dat minister Beyen wijselijk antwoordde, dat het in elk geval toch wel twijfelachtig was of de overlegging van de afspraak van 1949 grondwettelijk verplicht zou zijn ge weest, dat het overigens een onderwerp was, dat zeker nog nadere gedachtenwisse- ling de moeite waard kon doen zijn en dat 't misschien eleganter geweest zou zijn als de overlegging wel zou hebben plaats gevonden. Na afloop van de interpellatie vond nog een korte gedachtenwisseling plaats tussen prof. Hellema (A.R.) en staatssecre taris mr. Van den B erg e over het wetsontwerp tot verlenging van enige be zettingsregelingen, dat daarna zonder hoof delijke stemming werd goedgekeurd, even als de jongste technische wijziging van de Kieswet. Namens de gemeente Den Haag boden burgemeester mr. F. M. A. Schokking en wethouder C. H. P. W. v. d. Oever een bronzen beeldje van een paardje aan. Verkeerscontrole. Bij de bijzondere verkeerscontrole, die Dinsdag in Haarlem werd gehouden, heeft de Haarlemse politie 198 bekeuringen gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5