Kweekscholenplan van minister Cals H. Schutte gemeentesecretaris; begroting werd aangenomen Christelijk Militair Tehuis ontplooit nieuwe activiteit Kwaliteit van de onderwijzers opleiding dient voorop te staan Gemeenteraad Bennebroek KLM-gezagvoerder H. J. Scholtmeijer t Zandvoort Lisse Soldatenkoor, studiehulp en plan voor volksuniversiteit 9 Aantal thans bestaande scholen voldoende Jaarverslag Amster- damsche Bank Jongetje door ijs gezakt; ongelukken bij schaatsen Administrateur F. van Egmond in Gasthuis opgenomen Een der „oude garde" van onze luchtvaartmaatschappij Uitslagen en standen bij bedrijfs-klaverjassers Klaverjastoernooi van Haarlemse scheidsrechters Ernstig bedrijfsongeval in de Haarlemmermeer Dr. O. Noordmans overleden Ontslag kleuterleidsters niet noodzakelijk Burgerlijke Stand Oud-leraar J. Santing overleden Weer beroep van handels banken op Centrale Bank Gemeenten mogen niet meer voor industrie laten bouwen Schooljeugd op de schaats Gemeentebegroting goedgekeurd Jaarfeest N.G.L.B. WOENSDAG 8 FEBRUARI 1956 De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bij de Tweede Kamer het kweekscholenplan ingediend. Het vraagstuk van een goede spreiding van kweek scholen heeft een kwalitatief en een kwantitatief aspect, zegt de minister. Voor het kwalitatieve aspect is de grootte van de kweekschool een factor van gewicht. Deze zal immers dusdanig dienen te zijn dat èn wat de leerlingen èn wat de leraren èn wat de outilleringsmogeüjkheden betreft de situatie zo efficiënt mogelijk is. Daartegenover staat de eis, dat kwantitatief beschouwd de kweekscholen in staat moeten zijn, zoveel onderwijzers af te leveren als voor een goede voorziening nood zakelijk is. Een kweekschool met een klein aantal leerlingen zal niet of bezwaarlijk aan de onderwijskundig te stellen eisey voldoen. De voorziening in de behoefte aan voldoende aantallen onderwijzers zou evenwel de oprichting van een groot aantal en dus ook kleine scholen wenselijk maken. De raad van de gemeente Bennebroek was dinsdag geheel aanwezig toen de voor zitter, de heer D. van der Hoop van Slochteren de zitting opende met een nieuwjaars rede, waarin hy bedankte voor de gelukwensen, die hy met zijn gezin mocht ontvan gen. Voor de rest van het komende jaar wenste hij op zyn beurt de raadsleden en de ambtenaren met hun gezinnen alle goeds toe. Na herinnerd te hebben aan het begin van zijn ambtelijke periode, prees hij het werk van zyn voorganger en tevens dat van de gemeentesecretaris, die zich voor Bennebroek zeer verdienstelijk hebben gemaakt, hetgeen bij hun afscheid duidelijk gebleken is. De heer Bregman keerde enige maanden geleden als waarnemend ge meentesecretaris terug, waarvoor hij hem zeer dankbaar was. Het jaar 1955 is voor de gemeente zeer belangrijk geweest. Het inwoneraantal steeg met liefst 102 personen en kwam van 3854 op 3956. Wanneer deze groei aanhoudt zal nog dit jaar het getal 4000 bereikt worden. De minister stelt voorop, dat het in de eerste plaats de kwaliteit van de opleiding is, welke zo goed mogelijk gewaarborgd moet worden. Daarvan is het culturele peil van de toekomstige onderwijzers in hoge mate afhankelijk. Bij de bepaling van de schoolgrootte is minister Cals uitgegaan van drie eisen: De mogelijkheden, welke de school aan de leerlingen biedt, dienen zo goed mogelijk tot haar recht te komen. De mogelijkheden ten aanzien van de lera ren dienen zo te zijn, dat het team van leerkrachten, dat een volledige weektaak aan de school vindt, van voldoende omvang en differentiatie is. De verschillende vak lokalen, de terreinen voor lichamelijke oefening, de bibliotheek en de voor het onderwijs als hulpmiddel bestaande instru menten moeten intensief gebruikt kunnen worden, waardoor de inrichting economisch verantwoord is. De minister meent, dat aan deze eisen wordt voldaan, indien de kweekschool zo danig is bezet, dat van elk leerjaar ten minste één parallelklasse aanwezig is, zo dat het aantal leerlingen in een tien-klas- sige school om en nabij de 200 zal be dragen. Ais minmium schoolgrootte meent de minister een aantal van 125 leerlingen te moeten stellen. Na deze grondslagen van het plan te heb ben vastgelegd, wordt verder bepaald hoe groot de behoefte aan onderwijzers om streeks het jaar 1966 zal zijn. Hij komt tot de conclusie, dat de totale kweekschoolbe volking in de periode rond 1966 gemiddeld 16.000 leerlingen zal moeten bedragen. Daarna heeft hij volgens een bepaalde ver houding, welke zijns inziens het beste ge baseerd kan worden op de situatie bij het g.l.o en v.g.l.o, dit leerlingenaantal over de verschillende levensbeschouwelijke rich tingen verdeeld. Hij heeft deze leerlingen per richting over de provincies verdeeld. Hij komt dan tot de conclusie dat de thans bestaande kweekscholen, zelfs als men de geadopteerde scholen niet mede- telt, wat hun aantal betreft, vrijwel vol doende kunnen worden geacht om in de be hoefte aan onderwijzers te voorzien. In Zeer gunstig resultaat over 1955 (Van onze financiële medewerker) Dat de Amsterdamsche Bank met een gunstig verslag zou uitkomen, was te ver wachten. De aankondiging van het dividend over 1955 van 12 percent, waarvan 2 per cent desgewenst in aandelen, benevens een uitkering van 25 pet. ten laste van de agio- reserve was voor de aandeelhouders een grote verrassing en heeft de koers van de aandelen belangrijk doen stijgen. Thans blijkt dat de totale bruto-winst van 65,7 miljoen tot 73,2 miljoen is gestegen, ter wijl de onkosten slechts met twee miljoen zijn toegenomen. Na aftrek van 12 miljoen belastingen (vorig jaar 11 miljoen) en een extra-reservering van 2 miljoen (vorig jaar 1,5 miljoen) blijft een netto-winst over van 17,5 miljoen tegen 15miljoen in 1954. Na uitkering van dividend en tan tiemes zal het kapitaal rond 90 miljoen bedragen, waarnaast dan 36 miljoen reser ves op de balans voorkomen. Men mag wel aannemen, dat bovendien nog belangrijke stille reserves aanwezig zijn, welke ook in 1955 wel zullen zijn versterkt. De directie geeft in haar verslag een uitvoerige conjunctuur-beschouwing. Bij de besteding van de nationale besparingen moet, zo zegt zij onder meer, zunig te werk worden gegaan. Werd bijvoorbeeld in 1937 de totale buitenlandse handel voor 113 pet. door de monetaire reserve gedekt, voor 1955 kan het cijfer op niet meer dan 21 pet. worden geschat. Ook ten aanzien van de binnenlandse geldomloop is de mone taire reserve veel kleiner dan in 1938, toen 75 pet., in november 1955 47 pet. Het over schot van de besparingen boven de inves teringen is tot nu toe onvoldoende geweest voor het ter hand nemen van de netto- kapitaalexport in enigszins betekenende mate. De betekenis van de Amsterdamse geldmarkt voor de financiering van de in ternationale goederenhandel is toegenomen, maar zij is van bescheiden omvang ge bleven. Een verdere toeneming van de consump tie zal op een voortgaande stijging van arbeidsproduktiviteit moeten steunen, aldus de directie, daar de toeneming van de con sumptie in* 1955 van circa 7 pet. die van het nationale inkomen, welke circa 6 pet. bedroeg heeft overtroffen. De directie is van mening dat de verdere ontwikkeling van de geldomloop nauwlettend moet wor den gevolgd. In dit opzicht critiseert de directie een nog steeds stijgende tendenz in de overheidsuitgaven. Dinsdagmiddag om half vier is de drie jarige Gerrit Schreurs door het ijs van de vijver in het Noordersportpark te Haarlem gezakt. Hij verdween tot zijn nek in het koude water, maar werd even later door een 58-jarige arbeider van de dienst Hout en Plantsoenen, de heer P. van Bruggen weer op het droge getrokken. Een zestienjarige jongen viel dinsdag avond op de ijsbaan aan de Kleverlaan op zijn achterhoofd. Hij werd met een hersen schudding naar de Deo vervoerd. Een ne gentienjarig meisje viel eveneens bij het schaatsen op deze ijsbaan en kreeg een ge broken knie. Zij werd naar het Grote Gast huis gebracht, evenals een 29-jarig meisje, éat bij het schaatsen haar linker enkel brak. sommige gevallen zal de grootte der afzon derlijke scholen moeten worden uitgebreid terwijl het voortbestaan van te kleine scho len tot concentratie noopt. De minister zegt tenslotte dat de uitge sproken wenselijkheden slechts geleidelijk in vervulling kunnen gaan. Een concentra tie is thans alleen toelaatbaar, indien de totale capaciteit van het opleidingsapparaat daardoor niet wordt verkleind. Hij wil ten aanzien van het openbaar on derwijs slechts dan de nodige stappen on dernemen, indien ook bij het bijzonder on derwijs bereidheid tot medewerking be staat. Zijn toestand - na operatie thans redelijk goed De heer F. van Egmond, de populaire chef van de afdeling personeelszaken ter gemeentesecretarie te Haarlem, heeft maandagavond in het St. Elisabethsgast- huis een acute maagoperatie moeten onder gaan. Volgens de laatste berichten is zijn toestand thans, de omstandigheden in aan merking genomen, redelijk goed te noe men. De heer Van Egmond heeft vanoch tend al even het bed mogen verlaten. Er is onlangs, gezien het steeds nijpender wordende vrije tijdsprobleem van de in Haarlem gekazerneerde militairen een commissie van bijstand van de vereniging „Christelijk Tehuis voor Militairen" opge richt, die in korte tyd een aantal interes sante initiatieven heeft genomen. Het meest spectaculaire daarvan is voorlopig de oprichting van een soldatenkoor voor de in Haarlem gelegerde militairen, waarvoor reeds een flinke belangstelling blijkt te bestaan. Maandag zijn de repetities onder leiding van de dirigent J. Klinkhamer be gonnen. Een tweede plan betreft studiehulp aan militairen. Ondanks het in dienst vaak aanvaarde axioma, dat het daar onmogelijk is te studeren, zijn er nog steeds weer mensen, die het proberen en deze wil de commissie zo veel mogelijk helpen, niet alleen door hen rustige studiegelegenheid in het tehuis te bieden, maar ook door hen eventueel aan docenten te helpen en hen de beschikking te geven over allerlei na slagwerken zoals woordenboeken en hand leidingen. Het is tevens de bedoeling de niet studerende militairen daartoe aan te moedigen. Verder is de commissie bezig met de voorbereidingen voor een volksuniversiteit voor militairen: een reeks algemene ont wikkelingsavonden, waarin tal van onder werpen zullen worden belicht, zoals de ontwikkeling van de techniek, de betekenis van andere landen en volken enzovoort. Men zal trachten de deelnemers daarbij tot enige zelfwerkzaamheid te stimuleren door aan de lezingen discussies te verbinden en uittreksels van de lezingen te verstrekken. Daarnaast blijven ook regelmatig ont spanningsavonden deel uitmaken van het tehuisprogramma. Het gaat er geheel om de passieve ontspanning van zovele mili tairen in de vele vrije tijd waarover zij beschikken om te zetten in activiteit, waar In Heemstede is gisteren overleden de heer H. J. Scholtmeijer, gezagvoerder van de KLM en een der leden van de „oude garde" van het vliegend personeel van onze nationale luchtvaartmaatschappij. Hessel Jan Scholtmeijer, die in maart 5- jaar zou zijn geworden, heeft ruim Id.OOJ vlieguren op de meest verschillende typen vliegtuigen op zijn naam staan, voor welke prestatie hem de Zilveren Vliegerpennmg werd toegekend. Hij kwam in oktober 1931 in dienst van de KLM en fungeerde daar eerst als tweede v.lieger op de verschillen de diensten van het Europa-net. In de laatste vooroorlogse jaren heeft hy veel vluchten gemaakt op de in 1935 in§®~ ;telde nachtpostdienst naar Keulen en op de Indiëliin. die na de bevrijding zijn speciali teit werd. Zoveel vertrouwen had de lei ding der KLM in zijn capaciteiten, dat zy hem bjj het bereiken van zijn vijftigste levensjaar de normale pensioengerech tigde 'leeftijd voor piloten in de burger luchtvaart niet op nonactief stelde, maar tot nader order zijn dienstverband als vlie ger verlengde. Kort daarop werd gezagvoerder Scholt meijer echter ernstig ziek een zteKte, die "hem ruim een jaar aan het bed ge kluisterd zou houden en waaraan hij ten slotte overleden is. Hij gold als een bij zonder geziene figuur in de KLM-gemeen- schap. waar het bericht van zijn overlijden gisteren grote ontsteltenis veroorzaakte. Ook in Heemstede en Haarlem had de heer Scholtmeijer in zijn vrije uren een geest driftig sportsman, visser en jager, vele vrienden die hem node missen zullen. De crematie vindt plaats vrijdag 10 fe bruari te Driehuis Westerveld, na aan komst van de trein van 12.02 uur. In de bedrijfsklaverjascompetitie waren de uitslagen in de afgelopen week: Hoofdklasse: PTT—SAC 118—132, GEB— Stork 118—129, DSH—SAC 2 138—112, DKC Figee 108—128. 1 A: PTT 2—Nederland 126—130, L. Cos- ter—GEB 2 138—118, Johez—DSH 2 136—102. 1 B: PTT 3—HSM 140—116, Boru—Meer zicht 118—102, GEB 3—PTT 4 118—130, DKC 2—Stork 2 130—116. 2 A: HSM 2—DSH 3 142—114, Hout en Plants.—Johez 2 124—120, CPTT—Figee 2 108—132, DKC 3L. Coster 2 114—126. 2 B: Stork 3—DKC 4 126—124, Johez 3— Nederland 2 126126, Meerzicht 2Boru 2 130—130, Figee 3—OW 130—114, Stork 3— Boru 2 136—118. 3 A: Nederland 3—PTT 5 130—130. Hout en Plants. 2Haarlems Dagblad 114120, Figee 4—VMB 2 114—126. Nu de helft van de competitie achter de rug is en de tweede helft reeds een aanvang heeft genomen geven wij ditmaal de rang lijsten van de verschillende afdelingen: Hoofdklasse: SAC 9—1144, GEB 9—1126, PTT 9—1110, Stork 9—1102, DSH 9—1080, DKC 9—1036. SAC 2 9—1024. 1 A: L. Coster 9—1192, PTT 2 9—1100, Ne derland 9—1076, DSH 2 9—1054, GEB 2 9—1044, Johez 8—1038, VMB 8—1000, Union 7—798. 1 B: DKC 2 9—1188, PTT 3 9—1128, Stork 2 9—1084, Boru 9—1068, HSM 9—1060, PTT 4 8—1024, GEB 3 9—1010, Meerzicht 8—980. 2 A: Figee 2 9—1142, DKC 3—1126, Hout en PI. 9—1122, HSM 2 9—1106, L. Coster 2 9—1070, DSH 3 9—1040, Johez 2 8—1004, CPTT 8—974. 2 B: Meerzicht 2 10—1262, Johez 3 10—1239, OW 10—1226, Stork 3 10—1224, Figee 3 10—1208, Nederland 2 9—1114, SAC 3 9—1106, DKC 4 9—1094, Boru 2 9—1072. 3 A: Haarl. Dagblad 11—1372, Nederland 3 11—1328, Figee 4 11—1324, Hout en PI. 2 11—1300, VMB 2 11—1284, PTT 5 10—1276, Johez 3 10—1246, Hac 10—1236, Meerzicht 3 10—1176, DKC 5 9—1112. Het klaverjastoernooi van de Haarlemse Scheidsrechters (K.N.V.B.) werd voortgezet met de tweede ronde. Er had een flinke ver schuiving plaats op de ranglijst, hetgeen de strijdlust bevorderde. De stand van de eerste tien ziet er nu als volgt uit: 1. Bakker, 2. De Groot, 3. Boveneind, 4. Merks, 5. Altena, 6. Potharst, 7. Fabel, 8. Mein, 9. Munk, 10. v. d. Pol. Op maandag 19 februari begint de derde ronde. zij zelf voldoening van zullen hebben. Deze initiatieven vragen tijd en geld. De eerste wordt door een aantal enthousiaste mensen grif gegeven, maar voor de tweede voorwaarde is een grote kring van mede werkers nodig. Daarom hoopt het tehuis op een ruime opbrengst van de in april te houden collecte in Haarlem, Bloemendaal en Heemstede. En ook giften (op postrèke- ning 159323 of aan. het tehuis, Jansweg- 34) worden uiteraard bijzonder op prijs gesteld. Op de boerderij van de heer E. Knibbe aan de Huigsloterdijk 132 in de gemeente Haarlemmermeer, heeft zich dinsdagmid dag om 4 uur een ernstig bedrijfsongeval voorgedaan. In deze boerderij stond name lijk een draaiende dorsmachine, die echter niet al te best werkte. De 54-jarige N. Rou- bos klom op de machine en zag, dat de transportband gehinderd werd door een bos stro. Hij stak zijn arm in de machine, maar kwam daarbij in aanraking met de nog snel draaiende band. Ernstig gewond moest hij naar het academisch ziekenhuis in Leiden vervoerd worden. De kans be staat, dat hij zijn arm zal moeten missen. Te Lunteren is zondag op 84-jarige leef tijd overleden dr. O. Noordmans, emeritus predikant der Nederlands Hervormde Kerk. Dr. Noordmans werd 18 juli 1871 te Oos terend (Fr.) geboren; in 1902 werd hij kan didaat te Utrecht; op 1 februari 1903 aan vaardde hij te Isegahuizen het predikambt. In 1910 vertrok hij naar Suameer en op 25 maart 1923 deed hij intrede in Laren (Gld.) waar hij werkzaam is geweest tot aan zijn emei-itaat op 31 december 1943. Na nog enige tijd hulpprediker te zijn geweest te Leiden, vestigde hij zich te Lunteren. Het Eerste Kamerlid de heer Derksen heeft onlangs aan de minister van Onder wijs vragen gesteld over het feit dat in enige gemeenten aan kleuterleidsters, die vóór de datum van in werking treden van de kleuteronderwijswet, 1 januari 1956, werkzaam waren bij het bijzonder onder wijs, ontslag is aangezegd, omdat er geen overgangsbepalingen zijn om hen na die datum te kunnen handhaven. Minister Cals heeft thans geantwoord dat overgangsmaatregelen niet nodig zijn, aan gezien met toepassing van artikel 70 eerste lid en artikel 40. derde lid, van de Kleuter onderwijswet het beoogde doel het ver lenen van rijksvergoeding voor niet ver plichte leidsters reeds kan worden be reikt, zodat het verlenen van ontslag aan kleuterleidsters met ingang van 1 januari 1956 niet noodzakelijk is. HAARLEM, 7 februari 1956 ONDERTROUWD: 7 febr., H. M. R. Schou ten en A C. Tromp; F. Schifferstein en E. J. Th. M. Brouwer; J. de Weerd en J. M. Straver. GEHUWD: 7 febr., J. M. Langewen en E. M. Jansen; A. J. Driessen en P. van dei- Reep. BEVALLEN van een zoon: 6 febr., G. J. van RijnRozenhart; W. J. BorstTanis; P. GoossenBoeser. BEVALLEN van een dochter: 5 febr., S. S. E. HuijFrouws; 6 febr., J. M. van Waard van Rooden; 7 febr., G. H. HansenMeijer; H. C. M. Kal—Lips. OVERLEDEN: 4 febr., J. B. Sliggers, 48 j., Rozenhagenstraat; 5 febr., L. Chr. Baron van der Feltz, 87 j„ Oranjeplein; M. Sluij- ter, 68 j., Maerten van Heemskerkstraat: M. W. H. Verspoorvan Maas, 63 j., Gast- huisvest; 6 febr., W. Kolk, 69 j., Wouwerman- straat; H. J. ten Barge, 59 j., Garenkokers- kade; F. KrugerKaan, 81 j., Gasthuisvest; A. van Leeuwenvan Deventer, 75 j., Die- derikstraat; A. Chr. Kooring, 71 j. Kamper laan; C. W. Labohm, 70 j., Jelgersmastraat, Hedenmiddag om twee uur is op de Noorderbegraafplaats aan de Vergierdeweg het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer J. Santing, oud-leraar aan het Christelijk Lyceum te Haarlem. Hij over leed zondag geheel onverwacht in de leef tijd van 66 jaar. De heer Santing is van 1 september 1920 tot 31 Augustus 1954 leraar wiskunde aan het Christelijk Lyceum te Haarlem ge weest. Hij is op 19 mei 1889 te Assen ge boren, in welke stad hij later de Rijks- hbs afliep. Daarna ging hij wiskunde stu deren en in 1918 haalde hij de acte M.O.K. 1 en in 1921 de acte M.O.K. 5. Voordat hij in 1920 aan het Christelijk Lyceum kwam, had hij reeds gewerkt aan een muloschool, een zeevaartschool en een kweekschool voor onderwijzers. De heer Santing was een geliefd leraar met een zeer persoonlijke stijl van lesgeven. Na zijn pensionering op 31 augustus 1954 heeft hij op verzoek van het Lorentzlyceum in de cursus 1954-1955 van deze school ook nog een aantal wis- kunde-uren gegeven, zodat hij pas van de zomervacantie 1955 af geheel rustend was. Weekstaat Nederlandsche Bank De kredietinstellingen zijn er niet in ge slaagd de opgenomen voorschotten bij de Nederlandsche Bank lang op een normaal peil te houden. De vorige week was dit niveau bereikt, toen door een aflossing van ruim 26 miljoen de post voorschotten in rekening-courant was verminderd tot f 32 miljoen, een bedrag dat in de tweede helft van het vorige jaar ongeveer als normaal werd beschouwd. Blijkens de verkorte balans van de Nederlandsche Bank per 6 februari hebben de handelsbanken weer moeten aankloppen bij de Centrale Bank, zodat de post voorschotten met 49 mil joen is gestegen tot 81 miljoen. Naar be kend, moet wegens de discontoverhoging met ingang van heden hiervoor een rente van 3'/2 percent worden vergoed (was 3 percent). De animo om schatkistbiljetten af te nemen is, gezien de krappe positie van de handelsbanken, niet groot geweest en de post schatkistpapier is dan ook met slechts ƒ11 miljoen verminderd tot 242 miljoen. Het saldo van de banken geeft een ver mindering te zien met 15 miljoen tot 510 miljoen. Ook op de geidmarkt is de situatie niet veel veranderd. Daggeld doet nog steeds één percent en blijft zeer schaars. De bankbiljettencirculatie geeft na de ultimo een vermindering te zien. Zij be draagt thans 3838 miljoen tegen vorige week 3878 miljoen. Dit geld is via belas tingbetalingen in zijn geheel terecht geko men bij het Rijk, dat ook uit andere hoofde zijn tegoed zag vermeerderen. Het saldo van de schatkist beloopt thans ƒ421 miljoen tegen vorige week 334 miljoen. Voorts is deze week de netto deviezenreserve met 17 miljoen gedaald tot 1460 miljoen. De goudvoorraad bleef onveranderd op 3275 miljoen. Voor de bouw van bedrijfsruimten ten behoeve van de industrie door gemeenten zal in bet algemeen geen rijksgoedkeuring meer worden gegeven. Hetzelfde geldt voor gevallen dat de bouw door derden zal ge schieden met enigerlei financiële steun van gemeenten, industrieschappen of stichtin gen. Een uitzondering zal slechts worden ge maakt ten aanzien van de bouw van der gelijke bedrijfsruimten in aangewezen ont wikkelingsgebieden of indien het aan enig project verbonden algemeen economisch belang de bouw wenselijk maakt. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting is tot deze maatregel overge gaan omdat gebleken is, dat in 1955 zeer grote activiteit in deze sector is ontplooid en dat dit ook in 1956 is te verwachten. De particuliere bouw van industriële werken zal vermoedelijk reeds meer dan volledig beslag leggen op het in het bouwprogram ma geraamde volume voor industriële ge bouwen, zo meent de minister. Spreker wees op de activiteit van het gemeentebestuur op diverse punten, onder meer de woningbouw, wegenverbetering en verlichting. Na gewezen te hebben op de groei van de openbare school, welke thans 118 leerlingen telt en herinnerd te hebben aan de brand in de toren van de Nederlands Hervormde kerk, waaruit de paraatheid van de vrij willige brandweer bleek, riep de voorzitter de raad op, er naar te streven de gemeente zo aantrekkelijk mogelijk te maken. In vergelijking met omliggende gemeenten is het aantal woningzoekenden niet abnor maal groot, alhoewel er in Bennebroek nog vrij veel samenwoning voorkomt. De voor zitter deed met nadruk een beroep op allen, die nog niet „op zichzelf" wonen en daarin gaarne verandering zouden zien, begrip te tonen voor de moeilijkheden die er in dit opzicht nog voor het gemeentebestuur be staan. Aan het slot. van zijn toespraak sprak de voorzitter de verwachting uit, dat de goede sfeer waarin onze beraadslagingen tot dus verre werden gehouden, ook in de toekomst zal blijven bestaan. Dankwoord Het oudste raadslid, de heer J. D u b b i s, sprak een dankwoord en zeide, er van overtuigd te zijn, dat de raadsleden alles zullen doen wat de bloei van de gemeente kan bevorderen. Daarna werd de agenda behandeld. Bij de ingekomen stukken was een mededeling van het raadslid ir. T. /an Lammeren omtrent zijn benoeming tot directeur ener scheepsschroevenfabriek te Drunen, zodat hij met ingang van een nader te bepalen datum zijn functie van raadslid neer zal moeten leggen. De voorzitter wenste hem geluk met deze promotie en zeide nog wel een ge legenheid te vinden daarop nader terug te komen. Bij de mededelingen en ingekomen stuk ken was er nog een die betrekking had op de verlichting van de Rijksstraatweg. Bin nenkort kunnen daaromtrent wellicht gun stige berichten worden verwacht. Zeer be langrijk was het antwoord van de Neder landse Spoorwegen inzake de plannen om de spoorwegovergang aan de Bekslaan te Vogelenzang van halve spoorbomen te voorzien, een aangelegenheid die ook Ben nebroek raakt, omdat kinderen uit Benne broek in Vogelenzang op school gaan en omgekeerd. Daarin werd medegedeeld, dat er een voet- en rijwielpad zal worden ge legd naar het noordelijke viaduct, dat de ervaringen met ditsystéëm ook wat de jeugd betreft, in alle gemeenten waar dit systeem is ingevoerd, zeer gunstig zijn en dat de Nederlandse Spoorwegen bereid zijn op de scholen de kinderen voor te lichten over het systeem van de halve spoorbomen. Voorts zal het aanwezige personeel tot voorlichting van het publiek zolang in dienst blijven tot het publiek voldoende geschoold is. Ten aanzien van de voorgenomen school- uitbreiding staat thans vast dat de r.-k. meisjesschool met vier lokalen en de open bare school met twee lokalen zal worden uitgebreid. Tot en met punt 13 werden alle voor stellen na enkele opmerkingen zonder hoofdelijke stemming aangenomen, behalve punt 11, wijziging van de kinderbijslag regeling. Daarin werd vastgelegd, dat. voor kinderen van gemeentepersoneel tot 18 jaar kinderbijslag zal worden verstrekt, voor de rijksregeling geldt dit tot 15-jarige leeftijd. De heer Breek (K.V.P.) verzocht aan tekening, geacht te worden, tegengestemd te hebben. Daarna kwam de gemeentebegroting aan de orde, welke oorspronkelijk een tekort vertoonde van 15.000. Dit bedrag zal uit de reserve worden geput, zodat de begro ting thans sluitend is met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van ruim één mil joen gulden. De kapitaalsdienst geeft een bedrag van 1.360.422 aan uitgaven en 1.257.696 aan eigen middelen en op te nemen gelden. Er werden zeer uitvoerige beschouwingen gehouden door vertegenwoordigers van verschillende fracties, waarin tal van wen sen naar voren kwamen, die echter met het oog op de financiële gevolgen het niet verder brachten dan wensen. Slechts boekte de heer P. J. v. Li er op (K.V.P.) succes door de subsidie voor de vrijwillige brandweer verhoogd te zien van 100 op 250. Een poging om de subsidie van het oranje-comité verhoogd te krijgen, gelukte evenwel niet. Nadat met algemene stemmen de begro ting was aangenomen, ging de raad in geheime vergadering om van gedachten te wisselen over de benoeming van een secre taris-gemeente-ontvanger-ambtenaar van de burgerlijke stand Deze bijeenkomst duurde bijna een half uur en na de opening had de stemming plaats. Met acht tegen drie stemmen werd de heer H. Schutte te Den Bosch als zodanig benoemd. De heer De Snoo, ambtenaar te Bennebroek, kreeg de drie stemmen en nummero twee van de lijst, de heer Van Strien te Enkhuizen geen enkele stem. Na een korte rondvraag ging de raad om twaalf uur opnieuw in een geheime zitting. Op initiatief van de heer J. Ramkema, hoofd van de Dr. Albert Plesmanschool, heeft de Zandvoortse politiesportvereniging maandagmiddag op de vijver in het Vijver park schaatswedstrijden voor de leerlingen van de Zandvoortse lagere scholen gehou den. Het was de eerste keer in Zandvoort, dat wedstrijden zijn gehouden. Het werd een sportief evenement voor de 415 ingeschreven leerlingen. Het was reeds bijna donker, toen men met de afwerking van de deelnemerslijst gereed was. Toen hadden van een tot bijna zes uur in dikwijls uitermate spannende wedstrijden de meis jes en jongens elkaar op felle wijze be- kampt om de prijzen, waarbij menigmaal spannende momenten konden worden vast gesteld. Na afloop heeft burgemèester mr. H. M. van Fenema, die met zijn echtgenote een groot gedeelte van de middag aanwezig was, evenals de heer A. Kerkman, wethou der van onderwijs, de prijzen uitgereikt. In zijn toespraak bracht Zandvoorts bur gemeester hulde aan de politie voor de voortreffelijke organisatie, daarbij de hoop uitsprekend, dat, gelet op het grote succes van deze middag, dit evenement herhaald zal worden. De uitslag luidt: Jongens 89 jaar: (totaal 12 prijzen) 1. H. Hoogkamer, 2. P. van der Kruk, 3. B. Koningsveld, 4. K. de Munck, 5. B. Groen. Meisjes 89 jaar: (totaal 12 prijzen) 1. M. van den Bosch, 2. Joke Versteege, 3. Marjan Kraaijenoord, 4. Margot Prenen, 5. Ineke Post. Jongens 1011 jaar: (totaal 22 prijzen) I. H. van der Meulen, 2. L. Visser, 3. Kees Koper, A. R. Kattouw, 5. J. van der Sluijs. Meisjes 1011 jaar: (totaal 16 prijzen) 1. Ansje Eijkhout, 2. Anneke Molenaar, 3. Torry van der Lee, 4. Ineke Reijer, 5. Janny List. Jongens 1214 jaar: 1. G. Brüne, 2. W. de Jong, 3. W. Akersloot, 4. H. van Deur- sen, 5. H. Halderman. (Totaal 14 prijzen). Meisjes 1214 jaar: 1. Marjan Molenaar, 2. Corry Driehuizen, 3. Corry Wardenier, 4. Rita van Eldik, 5. Hanny Kleinwoud. (Totaal 10 prijzen). GEMEENTERAADSVERGADERING De eerstvolgende openbare vergadering van de raad der gemeente Zandvoort is vastgesteld op maandagavond 27 februari. Het gemeentebestuur van Lisse heeft van Gedeputeerde Staten bericht ontvangen, dat de gemeentebegroting 1956 is goedge keurd. Nog nimmer kwam de goedkeuring zó vroeg binnen. Onder grote belangstelling werd dins dagavond het jaarfeest gevierd van de af deling Lisse van de Nederlandse Christe lijke Landarbeidersbond. De afdelingsvoor zitter B. van der Linden sprak een ope ningswoord, waarin hij enige sociale aspec ten belichtte en wees op de verbeterde loonvoorwaarden, die per 1 maart van dit jaar van kracht zullen worden. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat elf leden, wegens overgang naar andere groepen van het Christelijk Natio naal Vakverbond, hadden bedankt. Door dat zich echter twintig nieuwe leden had den opgegeven, steeg het ledental met ne gen. Ook de kascommissie bracht een gunstig verslag uit: er wq^ een voordelig saldo van f 416,33. Met aller instemming werd beslo ten een wekelijkse bijdrage van vijf cent voor het jaarfeest in te voeren. Namens het hoofdbestuur bracht de heer Vermaas gelukwensen over en knoopte hier tevens een propagandistisch woord aan vast. Hij wees erop, dat reeds veel be reikt is, maar dat men nooit in het mate riële mag opgaan om alleen daarin heil te zoeken. Nadat nog vele andere sprekers het woord hadden gevoerd, trad de gooche laar Verona op. Het orkest „The Music Masters" verzorgde het muzikale gedeelte van de avond. „PHILATELICA" Woensdagavond komt de postzegelclub „Philatelica" in vergadering bijeen in de „Witte Zwaan" te Lisse. vA.-iX >ai Fra-v x Bij het bouwen van een nieuw verblijf voor officieren van het Amerikaanse leger in fort Devens in de Amerikaanse staat Massachussets wordt een revolutionaire werkwijze gevolgd. Op de grond giet men namelijk betonnen platen van ruim 50 meter lang 12 meter breed en 25 cm. dik, die men vervolgens (foto boven) langs speciaal hiervoor opgerichte hijs-palen hydraulisch hijst tot de hoogte, waar ze dienst kunnen doen als dak of als vloer voor een verdieping. Als de gewapend betonnen platen op de juiste hoogte zijn vastgezet (foto onder), kunnen de zijwanden van het gebouw zonder veel moeite en vrijwel zonder steigers worden afgebouwd.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7