Larens cultureel centrum wordt 12 mei geopend Verzameling omvat 500 schilderijen Amsterdamse Beurs Is tramdirecteur verant woordelijk voor het wisselonderhoud? Kerkelijke school gesloten in Johannesburg Amerikaans vlagvertoon in de Middellandse Zee? Abbé Pierre roept hulp van de overheid in Communisme geschikt voor onderontwikkelde landen? Pravda waarschuwt Turken tegen Amerikaanse invloed Spaanse studenten tegen herstel van de monarchie Onderzeeboot gesignaleerd waar schepen verdwenen Vlieland en Terschelling uit isolement verlost Examens Negerstudente dreigt met gerechtelijke actie Vacatures bij het lager onderwijs Prijs kunstenaarsverzet voor Mari Andriessen Sovjet-ambassadeur valt uit de toon in Bonn Critiek op Tsjechische ijshockeyers uit Cortina Wereldkampioenschappen hardrijden op de schaats Sport in 't kort Scheepvaart Vragen over wederzijds vlootbezoek Nederland Sovjet-Unie WOENSDAG 8 FEBRUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COLRAM 10 Naar aanleiding van de benoeming van de heer P. Lelielaar te Haarlem tot direc teur van het Cultureel Centrum der „Sin ger Memorial Foundation" te Laren had den wij vanmorgen een gesprek met de heer P. Leffelaar, die het eensdeels wel be treurde binnenkort afscheid te moeten nemen van Haarlem, waarmee hij in de loop der jaren hechte banden heeft gehad. Hij hoopt de contacten met Haarlem echter te blijven onderhouden. Tegenover zijn vertrek staat echter een benoeming in een functie, waarin hij zich kan uitleven in een aantal taken, die hem ter harte gaan. De heer Leffelaar heeft er in de laatste jaren naar gestreefd in de Vleeshal een cultureel centrum te stichten, maar in zijn pogen is hij door moeilijk te veranderen factoren niet volkomen geslaagd. In Laren krijgt hij de kans in een nieuw te stichten gebouw waar alle aandacht besteed kan worden aan het culturele leven in het Gooi. In Laren en omliggende gemeenten wo nen vijftig tot zestigduizend personen, van wie velen grote belangstelling tonen voor het culturele leven. In de dorpen zijn vele kunstkringen en volksuniversiteiten, die een bloeiend bestaan hebben. Op de voor grond tredende musici werken aan pro gramma's mee. Het is de bedoeling het museum op za terdag 12 mei officieel te openen. Op maan dag 14 mei zal het eerste concert worden gegeven in de nieuwe vleugel, waar een gehoorzaal met filmaccommodatie wordt in gericht. Het programma omvat werken van Grieg, als herinnering aan de weken die de heer en mevrouw Singer vroeger telkenjare in Noorwegen doorbrachten waar deze schilder vele sneeuw- en zomer landschappen gemaakt heeft. Op 1 april hoopt de heer Leffelaar zijn functie in Laren te beginnen. Dan moet het museum ingericht worden. Op het ogenblik is de verzameling van vijfhonderd schil derijen ondergebracht in kelders in Neder land en Noorwegen. De werken zullen bin nenkort naar Laren worden overgebracht. Twee zalen zullen worden ingericht met werken van William H. Singer, die een groot deel van zijn leven op het landgoed ,,De Wilde Zwanen", dat thans als cultureel centrum wordt ingericht, gewoond heeft. De heer Leffelaar verwacht, dat er ook van buiten het Gooi grote belangstelling zal zijn voor de werken van William Singer. Mogelijk zullen in de toekomst vele Ame rikanen tijdens hun verblijf in Nederland een bezoek aan Laren brengen. Andere zalen zullen ingericht worden met de wer ken uit de verzameling van wijlen de heer Singer. Daarbij zijn er vele van Larense schilders; voorts bevat de verzameling schilderijen van Noren en Fransen en beeldhouwwerk van Rodin. Het is de be doeling de eerste twee jaar geen wijziging te brengen in het tentoongestelde; daarna kan overwogen worden, wisselende ten toonstellingen te houden in samenwerking Officier eist geldboete tegen directeur van RTM In hoger beroep heeft voor de verkeers- kamer van de rechtbank te Rotterdam te recht gestaan de 44-jarige directeur van de Rotteröamsche Tramweg Maatschappij, H. Z., die in mei van het vorige jaar door de kantonrechter werd veroordeeld tot 250. boete of 25 dagen hechtenis. Volgens de toen uitgebrachte dagvaarding zou de di recteur er niet voor hebben gezorgd, dat een wissel voortdurend zodanig werd on derhouden, dat ze veilig en met de grootst toelaatbare snelheid kon worden bereden. Een ontsporing was het gevolg. De kanton rechter zei in zijn vonnis, dat de directeur van de RTM de ploegbazen die de schou wing van de trambaan moeten verrichten, niet voldoende had gecontroleerd. De officier van Justitie, mr. H. W. van Doorn, meende dat de ontsporing niet zou zijn gebeurd als de mensen die hiervoor hadden moeten zorgen, „meer op de huid gezeten waren". Als dit niet gebeurt kun nen er naar zijn mening wel zoveel fouten worden gemaakt als men maar wil. De offi cier vond de boete van de kantonrechter te gering voor dit feit en ging mee met de eis van de ambtenaar O.M.: 500.boete of 50 dagen hechtenis. De verdediger mr. J. J. Fokma zei, dat in de praktijk het niet te doen is dat de directeur de ruim 200 wissels op de spoor baan en de vele andere dingen die er in het reglement voorkomen, persoonlijk contro leert. Als de conducteur en de ploegbaas hem niets rapporteren treft hem geen ver antwoording, aldus de raadsman. „En de directeur van de N.S. wordt toch ook niet vervolgd wanneer een trein ontspoort door dat een wissel niet goed onderhouden werd? De uitspraak wordt over veertien dagen gedaan. 3-314 Nederl.'47 3 Nedl. 1962 64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mij en Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 99 Vs 99 31514 30214 272% 420 305% 329 32114 19314 33214 272 J4 676% 653 12814 212 198% 266 139% 144% 266 245 278% 25514 69% 154% 54% 44% 72%" 35 Openings koersen 99 99''/Ib 314 300 272 291 420 305 327 320 198 330 273 673 648 127 212 198 266 138 143% 266 244 248% 255% 69 153% 54 44 72% 35% met andere musea. De zalen met werken van Singer blijven ongewijzigd. De gehoorzaal is te gebruiken voor ka mermuziek, voordrachten en filmvoorstel lingen. De ruimte bevat vierhonderd plaat sen en is eventueel uit te breiden. In de tuin kan beeldhouwwerk geplaatst worden. De Vleeshal Tijdens het gesprek met de heer Leffe laar liet deze ook zijn gedachten gaan over de toekomstige bestemming van de Haar lemse Vleeshal. Doordat dit een historisch gebouw is, zal het niet gemakkelijk zijn om er grote veranderingen aan te brengen. Mogelijk wordt in de toekomst besloten, d'e bovenzaal te bestemmen als theaterruimte, voor honderdvijftig tot tweehonderd be zoekers. Aan de Spekstraat zullen dan voorzieningen getroffen moeten worden. Over de bestemming van de kunsthandel aan de Wagenweg kon de heer Leffelaar nog geen mededelingen doen. Hieromtrent worden nog besprekingen gevoerd. JOHANNESBURG (United Press) Het Zuidafrikaanse ministerie voor In heemse Zaken heeft last gegeven tot slui ting van de „School van Christus Koning" in Sophiatown, de inheemse wijk van Jo hannesburg. De school was gesticht door de Anglicaanse „Gemeenschap der wederop standing" van father Huddleston. De maatregel valt onder de Bantoe-on derwijswet, die de regering vérstrekkende bevoegdheden verschaft ten opzichte van het onderwijs der inheemsen. Ongeveer 550 kinderen vonden de school, die een lange wachtlijst had, gesloten. De order is uitgegaan van de minister voor de Inheem se Zaken dr. H. F. Verwoerd. Zowel father G. Sidebotham, de priester van de missie aan wie de order was ge adresseerd als bisschop Ambrose Reeves uit Johannesburg, zeiden niet te kunnen bevroeden waarom de sluiting van de school gelast was. Bisschop Reeves noemde de inrichting een „modelschool". Reeves zei wel dat er critiek geoefend is op leden van de geestelijkheid. „Dit is echter de eerste slag tegen de kerk zelf". Hij ver volgde: „Als ik er iets mee kon bereiken zou ik graag de school openhouden en er de gevangenis voor ingaan, maar ik vrees dat de veertien inheemse onderwijzers de eerste slachtoffers zouden zijn". WASHINGTON (United Press) De zesde Amerikaanse vloot zal zijn „beleefd heidsbezoeken" aan Arabische en Israëli sche havens uitbreiden als onderdeel van de Westelijke politiek om de toestand in het Midden-Oosten in evenwicht te houden, zo wordt in Washington voorspeld. Men zou dit plan aan een komende con ferentie over het Midden-Oosten tussen de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk voorleggen, aldus officiële krin gen. Men wil het op een vreedzame manier duidelijk maken, dat de Verenigde Staten gereed zijn de nodige stappen te nemen in het geval van militaire aggressie door Is rael of de Arabische landen. Men voegde er echter aan toe geen po litiek van dreigementen te beogen. De schepen zouden slechts zich in de havens vertonen op uitnodiging van regeringen. Ook wil men het aantal manoeuvres in de oostelijke delen van de Middellandse Zee uitbreiden om bij te dragen aan de po litiek van „afschrikking", waartoe presi dent Eisenhower en premier Eden gedu rende hun conferentie te Washington over eenkwamen. Waarschijnlijk zal tijdens de ze vlootmanoeuvres worden samengewerkt met de vloten van Groot-Brittannië en van andere landen der Noordatlantische ver dragsorganisatie. Vorige bezoeken van Amerikaanse schepen aan Beiroet en Alexandrië hebben volgens Amerikaanse kringen gunstig gewerkt. Men verwacht dat van Israëlische zijde een Amerikaanse vertoon van bereidheid om aggressie tegen te gaan, welkom zal zijn. Franse regering vordert huizen die te lang leeg staan PARIJS (United Press) De Franse sociale werker Abbé Pierre heeft zich in een persoonlijk schrijven tot de premier Guy Mollet gericht met het verzoek de leiding te nemen bij de strijd om Frank- rijks hopeloze woningsituatie te verbeteren. De rooms-katholieke priester schreef aan de premier: „Ondanks de onverschil ligheid die voor deze taak wordt getoond zijn wij als vrijwilliger meer dan ooit be reid de leiding te nemen van deze strijd. Wij smeken u echter eindelijk de regering haar deel van de taak te doen verrichten." De priester verzoekt de drie ministers voor de huisvesting de grootste bevoegdheid te geven en de middelen aan de hand te doen om snelle en duidelijke beslissingen te nemen. Abbé Pierre, die zijn huis vol heeft met daklozen ten gevolge van de koudegolf, verklaarde in zijn brief, dat de natie niet eerder kan rusten voordat het minimum- doel van 200.000 woningen is bereikt. De huisvestings-autoriteiten hebben verklaard, dat verscheidene honderden kennisgevin gen van vordering in Parijs zijn uitgezon den. De huiseigenaren, wier percelen zijn gevorderd, zullen gedwongen worden hun woonruimten te verhuren aan door de regering aangewezen personen tegen een minium huur. Er zijn ook maatregelen aan gekondigd ter bespoediging van de bouw van massale woon-eenheden. Volgens het Franse bureau voor de sta tistiek hebben van de 1.180.000 woningen in Parijs 260.000 geen water, 250.000 geen gas en 60.000 geen elektriciteit. Strenge controle op de huur was er de oorzaak van dat na de oorlog dure appartementen wer den gebouwd, die eerder verkocht konden worden dan verhuurd. Hoge bouwkosten maakten deze flatgebouwen zeer kostbaar en het komt voor dat er maanden overheen gaan voor dat een koper komt opdagen. Honderden lege flatwoningen wachten op een huurder, terwijl de grote massa van de bevolking in de grote Franse steden op onbevredigende wijze is gehuisvest. Zaterdag heeft de Franse regering drie dakloze gezinnen een lege flatwoning in Parijs toegewezen. In een decreet verklaar den de huisvestings-autoriteiten dat alle onbewoonde flatwoningen en woningen, gebouwd met subsidie van de staat gevor derd zullen worden voor behoeftige gezin nen, indien zij niet binnen drie maanden op de open markt zijn verkocht dan wel verhuurd. PARIJS (AFP) Raymond Scheyven, oud-voorzitter van de Economische en Sociale raad van de UNO, die onlangs in opdracht van de UNO in India een onder zoek heeft ingesteld, heeft in een bijeen komst te Parijs een uiteenzetting gegeven over het vraagstuk van de economische verheffing der onderontwikkelde landen. Scheyven, die thans belast is met de op richting van een speciaal UNO-fonds voor de economische ontwikkeling (SUNFED) verklaarde, dat het particuliere kapitaal in India niet dezelfde rol kan spelen als in de geïndustrialiseerde landen, daar het in dit land in enkele handen is geconcentreerd. Het is daardoor normaal, dat de regering van India zich beweegt in de richting van een socialistische economie. Scheyven haalde herinneringen op aan een onderzoek, dat hij twee jaar geleden in de Aziatische republieken van de Sovjet- Unie heeft ingesteld. Hij zei onder de in druk te zijn van de ontwikkeling op econo misch, sociaal en cultureel gebied, die hij met name in Tasjkent, Boekhara en Sa- markhand heeft kunnen waarnemen. Ook was hem de hoge levensstandaard van de bevolking opgevallen. Hij verklaarde, dat hij, hoewel hij het communisme niet aan vaardt, zich was gaan afvragen of het com munisme niet de oplossing is voor de on derontwikkelde landen. Want, zo zei hij, een goed regime is toch het regime, dat in een land kan slagen. MOSKOU (Reuter/AFP). Het orgaan van de Sovjet-Russische communistische partij, de Pravda, heeft aangedrongen op ..goede nabuurschappelijke betrekkingen" tussen de Sovjet-Unie en Turkije. Voorts wordt gezegd, dat zonder twijfel een ver betering van de Sovjet-Turkse betrekkin gen wordt belemmerd door een derde macht, die vijandig staat zowel tegenover Turkije als de Sovjet-Unie. Volgens de Pravda is het duidelijk, dat een van de re denen hiervoor is, de grote politieke en economische afhankelijkheid van Turkije ten opzichte van de Verenigde Staten en de vrees om van Amerikaanse steun be roofd te worden. Niettemin zouden nor male betrekkingen met de Sovjet-Unie „heel goed mogelijk" zijn met goede wil aan de zijde der Turkse heersende kringen. De Pakistaanse minister van Buiten landse Zaken heeft naar aanleiding van het vraaggesprek van een vertegenwoordi ger van „United Press of Pakistan" met premier Boelganin, onder meer gezegd, dat Pakistan grote behoefte heeft aan econo mische samenwerking met de grote mo gendheden en dat zijn politiek steeds daar door bepaald wordt. Pakistan streeft steeds naar goede betrekkingen met de Sovjet- Unie en het poogt deze te verbeteren. Het feit, dat Pakistan deelneemt aan het pact van Bagdad en de Zuidoost-Aziatische Verdragsorganisatie (ZOAVO) betekent geenszins het tegendeel, daar deze verdra gen een zuiver defensief krakter dragen, waaraan Pakistan onder meer deelneemt ter versteviging van zijn onafhankelijk heid. MADRID (Reuter) Ongeveer twee honderd studenten hebben gisteren in de buurt van de universiteit van Madrid be toogd. Zij riepen: „Wij willen geen ko ning" en „Weg met de studentenbond". Het protest gold de klaarblijkelijke bedoe ling van het staatshoofd generaal Franco om de monarchie in Spanje te herstellen. De studentenbond wordt beheerst door ge neraal Franco's Falange-partij. Twee vooraanstaande Falangistische aca demici. de rector van de universiteit van Madrid en de rector van de universiteit van Salamanca, hebben onlangs uitvoerig rapport uitgebracht over het verlangen on der Spaanse studenten naar universitaire hervorming. Een van hen zei, dat sommige studenten nog op dezelfde wijze worden opgeleid als eertijds hun grootvaders. Volgens een correspondent van Reuter komt het verzet niet slechts van anti-Fa- langistische studenten. Ook onder de Fa langistische studenten zou openlijke onte vredenheid met de toestanden in de uni versitaire wereld heersen. Er zou aange drongen zijn op het houden van een natio naal studentencongres waarbij de afge vaardigden geheel vrij gekozen worden. Sommige waarnemers zeggen, dat het verlangen naar hervorming wordt uitge buit door zekere groepen, die zouden pro fiteren van elke beroering. Van Rooms- Katholieke zijde is verklaard, dat de laat ste tijd het communisme in de universi teitswereld terrein heeft gewonnen. Don Carlos, de zeventienjarige zoon van Don Juan, de troonpretendent, studeert thans in Spanje ter voorbereiding van een mogelijke troonsbestijging. Men verwacht dat Don Juan tezijnertijd afstand zal doen van zijn aanspraken op de troon ten be hoeve van zijn zoon, die vermoedelijk op dertigjarige leeftijd koning zou worden. Niet alle aanhangers van het staatshoofd keuren z:jn plan voor herstel der monar chie goed. Extremisten onder de jeugd groepen van de Falange leiden het verzet, maar de uiteindelijke beslissing hangt af van de Falange-partij zelf, het leger, de Rooms-Katholieke Kerk en de Falangisti sche vakbonden. SYDNEY (Un. Press) Onder de gezag voerders van kleine koopvaarders, die tus sen de eilanden van de Fidzji-groep (Ocea- nië) varen, is grote ongerustheid ontstaan nadat een onbekende onderzeeboot is waar genomen door bemanningen en passagiers van verschillende schepen. Men brengt de verschijning van deze onderzeeboot in ver band met de lotgevallen van de motorbar kas „Joyita", die op 10 november geheel verlaten drijvende ten noorden van Canoea Levoe werd aangetroffen zonder een spoor van de 25 opvarenden en de verdwijning van het 35 ton metende jacht met hulp motor „Warakarimoa", dat op 29 december vermist werd en ondanks naarstig zoeken niet teruggevonden werd. Er is ook geen spoor van de 27 opvarenden van dit jacht. De Australische bladen besteden grote aandacht aan deze „spookachtige verdwij ningen" en eisen van de regering ophelde ring. De onbekende onderzeeboot is vrijdag voor de derde maal gesignaleerd. Passagiers van de kaag „Tuivalavala" deelden mee, dat zij op 3 februari tussen Naukelevoe op het eiland Kadavoe en het eiland Benqua de onderzeeboot voor het eerst zagen. Een half uur lang kon men het vaartuig waar nemen, daarna verdween het. Een Nieuw- zeelands vliegtuig heeft vorige week tever geefs jacht op het vaartuig gemaakt. Garnalenvissersboot nog steeds in ijs gevangen De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de Tweede Kamer een tot 16 januari 1956 bijgewerkt over zicht gezonden van de cijfers betreffende vacatures, afwezigheid en plaatsvervan ging bij het lager onderwijs. Het totale aantal vacatures in het verplicht perso neel bedroeg op die datum 3088, waarvan 218 voor het u.l.o. Een groot deel hiervan wordt tijdelijk vervuld, maar 129 plaatsen waren onvervuld, waarvan 29 bij het u.l.o. Op 16 januari van het vorig jaar waren 88 plaatsen onvervuld, op 16 mei 58 en op 16 september 99. De cijfers voor het u.l.o be droegen op die data respectievelijk 30, 13 en 31. In het boventallig personeel waren op 16 januari 910 vacatures, waarvan 92 bij het u.l.o. Ook hiervan wordt het grootste gedeelte tijdelijk vervuld, zodat het aantal onvervulde plaatsen 61 bedroeg, waarvan 16 bij het u.l.o Op 16 januari, 16 mei en 16 september van het vorig jaar waren de ze aantallen respectievelijk 45 (u.l.o. 13), 29 (u.l.o. 6) en 80 (u.l.o. 40). Bovendien waren op 16 januari uit het verplicht personeel afwezig wegens ziekte, zuivering, militaire dienst, verlof enz. 1648 personen, waarvan 125 bij het u.l.o. Hier van waren 180 (u.l.o. 33) plaatsen onver vuld. Bij het boventallige personeel be droegen deze aantallen 77 (u.l.o. 3), waar van onvervuld 11 (u.l.o. 2). Tenslotte geeft de minister nog een over zicht van de aantallen vacatures bij het lager onderwijs van 1949 tot 1956. Het aan tal onvervulde vacatures bedroeg op 16 januari van die jaren totaal respectievelijk 444, 404, 361, 324, 310, 435, 314 en 381. Op 16 mei van de jaren 1950 tot en met 1955 waren deze aantallen respectievelijk 392, 273, 264, 293, 390 en 220, en op 16 septem ber van de jaren 1949 tot en met 1955: 352, 253, 168, 234, 262, 279 en 286. Amsterdam. Vrije Universiteit. Doctoraal examen Psychologie, mej. J. Turkstra, Hil versum. Kandidaatsexamen Psychologie: H. van Egmond, Naarden. —TUSCALOOSA (Reuter/U.P.) De Ame rikaanse negerstudente mej. Lucy die „tot nader order" geen colleges mag bijwonen aan de universiteit van Alabama, heeft verklaard, dat zij de univeristeit zal aan klagen als het verbod niet binnen 48 uur wordt opgeheven. Het verbod is maandag „als veiligheids maatregel" door het college van Curatoren uitgevaardigd. Het bestuur van het studentencorps van de universiteit heeft in een motie krachtig stelling genomen tegen de gewelddadighe den die zich hebben voorgedaan. In een resolutie wordt vastgesteld dat „maatre gelen dienen te worden genomen om in de toekomst de persoonlijke veiligheid van de studenten en de faculteit en de goede naam van de universiteit te beschermen". De president van het college van curatoren heeft de juridische raadman van mej. Lucy laten weten dat het noodzakelijk is het meisje voorlopig buiten de „campus" te houden om „ernstiger gewelddaden te voorkomen". Ook de hoogleraren van de faculteit dei- politieke wetenschappen van de universi teit zijn in het geweer gekomen. Op een vergadering is een resolutie voorgesteld waarin de president wordt verzocht van de staats-, districts- en stedelijke autoriteiten burgerlijke of militaire bescherming te verlangen ingeval er dreiging bestaat voor nieuwe uitbarsting of sluiting van de uni versiteit. De professoren nemen ernstig stelling tegen de „heerschappij van het grauw", zoals dit maandag het geval was en stellen vast, dat een herhaling van de demonstraties „de persoonlijke veiligheid van de levens van studenten en faculteits leden" in gevaar brengt. Over de resolutie is echter nog niet gestemd. Intussen heeft de „Nationale vereniging tot bevordering van de belangen van kleur lingen" een brief gericht tot de federale minister van Justitie Brownell met het verzoek een gerechtelijke actie te openen tegen allen, die er aansprakelijk voor zijn dat miss Lucy niet tot de colleges van de universiteit wordt toegelaten. Volgens radio-Moskou heeft „de vervol ging van deze negerstudente in de gehele Verenigde Staten protesten gewekt". WEÉKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Het isolement van de eilanden Vlieland en Terschelling is thans opgeheven. De postboot van Vlieland en de sleepboot Stortemelk van Terschelling vertrokken Dinsdag om half acht van de eilanden en arriveerden om tien uur in de haven van Harlingen. Om half twaalf werd de terug tocht naar Vlieland en Terschelling on dernomen, waar de boten tegen twee uur aankwamen. In beide richtingen werden passagiers, post en vrachtgoed meegeno men. Ter hoogte van de Blauwe Slenk op de Wadden geraakten de schepen enige keren in het ijs vast. Getracht zal worden de da gelijkse verbinding met Harlingen in stand te houden. De vertrektijden zullen afhan kelijk zijn van het getij en de weersge steldheid. De postboot „Brakzand" heeft met be hulp van de „Ameland" verbinding gekre gen met de punt van Het Rif op Schier monnikoog, zodat post en passagiers via Het Rif het eiland konden verlaten. Twee vliegtuigen van de Koninklijke Luchtmacht zijn op het vliegveld te Ballum op Ameland geland. Een toestel had een patiënt aan boord die uit het Diaconessen- huis te Leeuwarden was ontslagen. Deze werd per brancard vervoerd. Het andere vliegtuig bracht vier passagiers en post naar het eiland. Vijf personen gingen mee naar de vaste wal terug. Zes mannen van Nes op Ameland zijn weer naar de „Usquert 15" gegaan. Zij hebben per slede verscheidene levensmid delen en wederom een fles gas naar het schip gebracht. Het scheepje zit nog steeds op dezelfde plaats, op ongeveer anderhalve kilometer zuidoostelijk van de steiger te Nes, vast in het ijs. De schipper en de twee knechts blijven aan boord. De jaarlijkse prijs van de stichting Kun stenaarsverzet is, zo vernemen wij, voor het jaar 1955 toegekend aan de beeldhou wer Mari Andriessen te Haarlem. De prijs, groot duizend gulden, zal hem op zaterdag middag 18 februari in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam worden uitgereikt. De jury, die de voordracht tot deze bekroning opstelde, bestond uit de beeldhouwers Couzijn, Elffers en prof. Escher, benevens de kunsthistoricus prof. Hammacher. (Van onze correspondent in Bonn) Met lede ogen volgt men in Bonn de activiteit, die de eerste Sovjetambassadeur in West-Duitsland, Zorin, ontwikkelt. Het heeft de aandacht getrokken, dat hij on middellijk afschriften heeft laten ver spreiden van zijn toespraak tot bondspre sident Heuss op 7 januari. Iets dergelijks behoort niet tot het normale diplomatieke gebruik. Thans is bekend gemaakt dat Zorin in de eerste helft van februari in Dusseldorp voor de Rhein-Rhur Klub een voordracht zal houden. Zorin heeft ook een onderhoud verzocht met Alfred Krupp von Bohlen und Halbach die nog steeds grote invloed heeft in het Krupp-concern. Daar komt nog bij dat Zorin het voorne men heeft alle ministers van Adenauers regering op te zoeken, wat voor een buiten landse diplomatieke vertegenwoordiger zeer ongebruikelijk is. De meeste ministers hebben al een aankondiging gekregen. Deze aangelegenheid zal waarschijnlijk op een kabinetszitting besproken worden, zodat de ministers een soort handleiding krijgen. De Westduitse delegatie, die in Moskou een geschikt kwartier voor de Westduitse ambassade moet zoeken zal vermoedelijk binnenkort vertrekken. Het geringe succes van de Tsjechoslowaak- se (jshockeyploeg in Cortina, en vooral de nederlaag tegen Zweden, hebben in Tsjccho- slowakjje bittere critiek uitgelokt. „Cesko- slovensky Sport", het orgaan van het natio nale sportcomité, laat doorschemeren dat wel eens sancties tegen de verantwoordelijke per sonen zouden kunnen worden genomen. „Het gaat er niet alleen om", schrijft het blad, „dat onze ploeg tegen alle verwach tingen in slechts vijfde is geworden. Het onze ploeg zonder strijdlust de wedstrijd meest verontrustende feit is de wijze waarop tegen Canada en de volgende ontmoetingen gespeeld heeft". Het blad verklaart dat de zaak hiermee niet afgedaan is, noch afge daan kan zijn. Voor de wereldkampioenschappen in het hardrijden op de schaats, die 11 en 12 febr. in het Bislet-stadion in Oslo zullen worden ge houden, zijn 48 rijders en 8 reserves inge schreven. De volgende landen zullen ver tegenwoordigd zijn: Australië, Canada, Gr. Brittannië, Finland, Japan, Zuid-Korea, Ne derland, Rusland, Zweden, Tsj.slowakije, West- en Oost-Duitsland, Ver. Staten en Noorwegen. De weersomstandigheden zijn gunstig, 's Nachts vroor het acht graden en overdag 1.2 graad. De buitenlandse rijders, van wie velen regelrecht van het Misurina-meer bij Cortina d'Ampezzo naar Oslo zijn gekomen, hebben geen beste indruk gekregen van de wijze waarop de Noorse officials voor de trainings-faciliteiten hebben gezorgd De or ganisatie laat totnutoe te wensen. ARGENTIJNSE PLOEG. De president van Argentinië heeft verklaard dat zijn land bij de Spelen in Melbourne vertegenwoor digd zal zijn. In verband met financiële moeilijkheden zal de ploeg echter zeer klein zijn. SMITH VERSLAGEN. In een partij over 10 ronden heeft de 19-jarige Larry Boardman, een weinig bekend bokser uit Connecticut, op punten gewonnen van de wereldkampioen lichtgewicht Wallace „Bud" Smith. Boardman werd in de eerste en in de negende ronde gevloerd, maar hij her stelde zich beide malen uitstekend. De titel stond niet op het spel. Ariadne, 7 v. Rotterdam n. Barcelona. Aagtedijk, 7 Rotterdam. Albireo, 6 v. Montevideo n. Antwerpen. Appingedijk, 6 v. Ri ode Janeiro n. New York. Argos, 7 te Haifa. Attis. 6 v La Guaira n. Guanta. Aalsum, pass. 7 Kp. Vilano n. Boulogne. Alderamin, 7 v. Chittagon n. Calcutta. Amor, pass. 7 Malta n. Alexandrië. Amstelvliet, 7 te Fremantle. Antonia, 7 v. Tjilatjap n. Pladju. Aardijk, 7 300 m. nw. Finisterre. Aldabi, 7 v. Santos, n. Montevideo. Alhena, 7 te Antwerpen. Aludra, 8 te Colombo verwacht. Abbelcerk, 8 v. Hamburg n. Rotterdam. Aalsdijk, 7 v. Rotterdam n. Antwerpen. Alcyone, 7 v. Wilmington n. Norfolk. Almdijk, 7 Rotterdam. Alkaid. 8 Las Palmas. Alphacca, 7 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Angolakust, 7 v Abidjan n. Freetown. Arkeldijk, 8 te Rotterdam. Artemis, 7 te Oranjestad. Bonaire, 6 v. Rotterdam te Amsterdam. Billiton, 7 te Barcelona. Bali, 8 te Port Swetenham. Blitar, pass. 7 Sabang 8 Belawan verwacht. Boschfontein, 7 te Antwerpen. Batoela, 7 te Gorontalo. Banka, 7 425 m. w. Colombo n. Suez. Bussum, 8 Port Said verwacht. Bennekom, 7 te Rotterdam. Bussum, 8 te Port Said. Bloemfontein, 8 te Amsterdam. Blommersdijk, 8 te Norfolk. Breda, 8 te Valparaiso. Boskoop, 8 te Cristobal verwacht. Caltex Delft, pass. 7 Gibraltar n. Sidon. Caltex Nederland, pass. 7 Kp. Vilano n. Sidon. Cistula, 8 te Pladju. Caltex Leiden, 7 rede Sidong. Ceronia, 7 160 m. o. Aden. Cradle of Liberty, 6 125 m. n.no. Horta. Delft, 7 v. Rotterdam te Amsterdam. Doris, 6 te Amsterdam. Drente. 7 te Bilbao. Eos, pass. 7 Kp. St. Vincent n. Rotterdam. Esso Amsterdam, 7 v. Le Havre n. Rastanura. Esso Rotterdam, 7 50 m. w.zw. Kreta. Esso Den Haag, pass. 8 Kp. St. Vincent n. Antw Felipes. 8 te Pladju. Fairsea, 4 v. Aden n. Southampton. Gordias, 6 te Amsterdam. Graveland, pass. 7 Kp. Finisterre n. Recife. Groote Kerk, 7 te Suez. Guineekust, pass. 7 Dakar n. Le Havre. Gaasterland, 7 te Pto Alegre. Gaasterkerk, 7 te Hongkong. Hestia, 7 te Port of Spain. Hera, 7 v. Guanta n. Trinidad. Hector, 7 315 m. w.nw. Alexandrië. Hoogkerk, 7 60 m. w. Djeddah. Hydra, 6 370 m. no. Fayal. Hilversum, pass. 8 Malta n. Antwerpen. Hector, 8 te Alexandrië. Helder, 7 v. Amsterdam n. San Juan. Ittersum, 7 v. Rotterdam n. Dakar. Indrapoera, 8 v. Port Said n. Rotterdam. Isis, 8 v. Guanta te La Guaira. Java, 6 te Amsterdam. Jupiter, 6 te Amsterdam. Jagersfontein, 8 te Durban. Jason, 8 te Curacao. Joh. v. Oldenbarnevelt, 8 te Fremantle. Kellia, 8 Curacao verwacht Krebsia, 6 v. New York n. Curacao. Kieldrecht, 7 v. Genua n. Port Said. Kopionella, 6 v. Beaumont n. Curacao. Het lid van de Tweede Kamer mr. Bur ger (P.v.d.A.) heeft de ministers van Bui tenlandse Zaken en van Marine gevraagd of het juist is dat een wederzijds vloot bezoek tussen Nederland en de Sovjet-Unie zal plaatsvinden en of daaromtrent tevoren overleg met een daarvoor in aanmerking komende Kamercommissie is gepleegd. Zou daartoe, zo vraagt mr. Burger, om zakelijke redenen en uit deferentie voor het parlement geen aanleiding zijn geweest, mede omdat de Tweede Kamer niet in po sitieve zin heeft gereageerd op het denk beeld van een parlementair bezoek aan de Sovjet-Unie. „Hebben de ministers zich bij het bepalen van hun standpunt ten deze rekenschap gegeven, hoe de onvermijdelijk uit een dergelijk bezoek voortvloeiende suggestie, als zou „de politiek van de glim lach^' alsnog perspectief openen, tot haar negatieve proporties kan worden terugge bracht?" vraagt mr. Burger tenslotte. Koratia, pass. 7 Sukrabaai n. Fao. Kryptos, 7 v. Djibouti n. Abadan. Kellia, 8 te Curacao. Langkoeas, 8 te Beyrothu. Laurenskerk, 8 te Genua. Lissekerk, 7 te Suez. Loosdrecht, 7 te Bushire. Lawak, 8 v. Mombasa n. Djibouti. Lemsterkerk, 8 v. Hamburg n. Kopenhagen. Lekhaven, pass. 7 Madeira n. Antwerpen. Liberty Belle, 8 te Rastanura. Marisa, 7 te Lorenzo Marquez. Maaskerk, 8 te Aden. Malea, 8 te Bunju. Metula, pass. 7 Flores n. Sydney. Moordrecht, pass. 7 Perim n. Mena el Ahmadi. Murena, pass. 7 Okinawa n. Kawasaki. Mapia, 7 te Hamburg verwacht. Mijdrecht, pass. 7 Recife n. Aruba. Mitra, 7 740 m. o.t.z. Kp. Guardafui. Mentor, 7 te Amsterdam verwacht. Maasdam, 7 v. Norfolk n. New York. Manoeran, 7 v. Genua n. Port Said. Meerkerk, 8 te Genua. Maasdam, 8 te New York. Nieuw Amsterdam, 7 te St. Thomas. Nanusa, pass. 7 Great Abaco eil. n. Houston. Nigerstroom, 7 te Antwerpen. Ootmarsum, pass. 6 Key West n. Houston. Oranjefontein, pass. 6 Dakar n. Las Palmas. Oranjestad, 6 te Amsterdam. Ondina, 7 120 m. z. Kangeroe eil. Oranje, 8 te Napels. Osiris, 7 v. Londen n. Emden. Prins Fred. Willem, pass. 6 Kp. St. Vincent n. Hambrug. Peperkust, pass. 7 Finisterre n. Dakar. Pendrecht, 7 te Port Said. Pieter S, pass. 7 Lands End n. Rotterdam. Polydorus, 8 te Singapore. Polyphemus, 7 te Djeddah. Prins Willem v. Oranje, 7 te Antwerpen. Pieter S, 8 te Rotterdam verw. Prins Joh. W. Friso, pass. 7 Malta n. Antw. Prins Alexander, 8 te Rotterdam. Prins Fred. Willem, pass. 7 Finisterre n. Hamburg Prins Willem II. 8 te Carthagena. Rijndam, 7 te New York. Rotula, 7 te Pta Cardon. Roepat, pass. 7 Suez n. Port Said. Rondo, 7 v. Surabaja n. Pladju. Reyniersz, 7 te Singapore. Salatiga, 6 te Basrah. Schie, 6 te Beyrouth. Statue of Liberty, 7 te Suez. Samarinda, 7 v. Panamakanaal n. Trinidad. Sarangan, pass. 7 Kp. Guardafui n. Belawan. Schelpwijk, 7 v. Kaapstad n. Curacao. Sloterdijk, 7 te Halifax. Stad Amsterdam, pass. 7 Lands End n. R'dam. Stad Breda, 7 te Narvik. Straat Malakka, 8 te Surabaja. Stanvac Benekat, 7 te Bangkok. Stanvac Selo, 6 v. Singapode n. Palembang. Sheratan, pass. 7 Muscat n. Mena el Ahmadi. Sommelsdijk, 7 v. Hamburg n. Bremen. Stentor, 6 1330 m. no. Paramaribo. Straat Soenda, 7 te Hongkong verw. Sarpedon, 7 te Bremen. Slamat, 8 te Colombo. Stad Rotterdam, 7 te Hamptonroads. Statue of Liberty, 7 v. Port Said n. Philadelphia Stad Maassluis, 8 v. Narvik n. Glasgow. Sunetta, 11 Kobe verwacht. Salawati, 8 te Amsterdam. Taria, 8 te Singapore. Telamon, 7 te Jacmel. Tiberius, 7 Baai v. Port of Spain. Tibia, 7 75 m. z.zw. Frederik Hendrik eil. Teucer, 7 250 m. w. eil. Minikoy. Tjibodas, 7 te Bintang. Tjitjalengka, 7 v. Santos n. Buenos Aires. Tomori, 7 te Rotterdam. Talisse, 7 te Belawan. Themisto, 6 te Birkenhead. Tara, 5 te Rotterdam. Tiba, 7 te Avonmouth. Tero, 7 te Montevideo. Titus, 7 v. Tupis n. Napels. Trajanus, 8 te Port au Prince. Triton, 7 v. Philadelphia n. New York. Utrecht, 8 te Biak verwacht. Van Linschoten, 6 te Antwerpen. Vasum, 7 te Rotterdam. Van Heutsz, 7 te Surabaja. Van Riebeeck, 7 te Tj. Priok. Van Noort, 7 te Sandakan. Westertoren, 7 te Bachaquero. Waingapoe, 7 te Tj. Priok. Weltevreden, 7 v. Josepanganiban n. Siain. Wonorato, 7 te Khoramshar. Weltevreden, 7 te Siain. Wieldrecht, 8 te Pto Covenas. Willem Ru.vs, 7 v. Singapore n. Tj. Priok. IJsel, 6 v. Piraeus n. Messina. Zonnewijk, 7 v. Savona n. Valparaiso. KLEINE VAART Atlas, 6 v. Hamburg n. Amsterdam. Amigo, 7 v. Hansweert n. Plymouth. Arnoudspolder, 7 v. Oporto te Antwerpen. Ali S, 7 v. Rotterdam n. Shoreham. Annie G. 7 v. Amsterdam n. Londen. Algarve, 7 v. Sunderland n. Rotterdam. Arbon, 7 v. Antwerpen te Rotterdam. Att S, 7 v. Swansea te Rotterdam. Appingedam, verm. 7 v. Rotterdam n. Lissabon. Bill S, 7 v. Swansea te Amsterdam. Coolhaven, 10 te Rouen verwacht. Cornelia B I, 7 te Stettin verwacht. Casana, pass. 7 Vlissingen n. Kopenhagen. Deni, 7 v. Zeebrugge te Southampton verw. Draco, 6 v Barcelona n. Tarragona. Daniel, 7 v Amsterdam te Rotterdam. Delfborg, 7 v. Hansweert te Vlissingen. Duurt, 7 v. Floro te Stralsund verwacht. Elisabeth Roorda, 7 v Rotterdam te Dublin verw. Ellewouthsdiik, verm 7 v I-Iirsthals n. R'dam. Esperance, 7 v Nijmegen te Rotterdam. Flevo, 6 te Amsterdam. Ferocia, verm. 7 v. Rotterdam n. Shoreham. Grebbestroom, 7 v. Liverpool te Amstredam. Haaksbergen, 7 v. Tonnaycharente n. Barry. Hast V, verm. 7 v. Baltimore n. Swansea. Henrica, 7 v. Manchester te Lissabon. Helvetia, verm. 7 v. Londonderry n. Londen. Henrica B, verm. 7 v. Norwich n. Breskens. Hoe Vinces, verm. 7 v. Grimsby n. Rotterdam. Joost, 4 v Glasgow n. Bilbao. Jan, pass. 7 Vlissingen n Antwerpen. Jan Kreumer, verm 8 v Londen n. Rotterdam. Kaap Falga, 5 te Zaandam Kaap St. Vincent. 3 te Swansea. Kcnitra, 7 v. Haifa n Savona. Kwiek, 7 v Norwich te Vlaardingen. Kirsten, 8 v. Amsterdam te Rotterdam verw, Larix, 5 te Santander. Leuvehaven, 7 v. Gothenburg te Antwerpen. Mado II, 7 te Amsterdam. Midas, 6 v. Nakskov n. Kopenhagen. Marcella, 9 v. Rotterdam te Dubroynik verw. Merwehaven, 8 v. Casablanca te Óran verw. May Mere, 7 v. Londen te Antwerpen. Marietje Bohmer, 10 v. Almeria te Londen verw. Mees Cremer, verm. 7 v. Grimsby n. R'dam. Muphrid N, 7 v. Antwerpen te Belfast. Myfem. 8 v. Stockholm te Rouen verw. Nautic, nacht 6-7 v Antwerpen te Bristol verw. Nieuwehnven, 7 v. Antvvërpen n Rotterdam. Nigeria, 8 v. Oporto te Rotterdam verw. Noordkaap, 8 v. Newcastle te Antw verw. Noordzee, pass. 7 Vlissingen n. Londen. Pavo, 6 te Bordeaux. Procyon, 7 v. Londen n. Amsterdam. Rejo, 7 v. Londen te Rotterdam verw. Rokin, pass. 7 Vlissingen n. Gent. Stientje Mensinga, 7 v. Oxelosund te Rotterdam. Spurt, 7 te Nykobing. Tine, verm. 8 v. Rotterdam n. Londen. Ton S, 7 v. Swansea te Rotterdam. Trompenburgh, 7 v. Kingslynn n. Rotterdam. Vindicat Atque Polit, pass. 7 Vlissingen naar Birkenhead. Westpolder, 7 v. Rotterdam te Lissabon verw. Westereems, 7 v. Aalborg n. Larvik. Willem Barendsz, 7 v. Bandholm n. Bergen. SLEEPVAART Ebro, 6 30 m. nw. Le Havre. Loire, 6 140 m. w. Straat Ormoes met lichter. Oceaan, 6 v. Pto Cabello n. Baltimore met ss. Oostzee, 6 730 m. w.t.z. Bombay met tanker. Poolzee, 6 60 m. z.t.w. Kp. Spartel met 2 pontons Thames, 6 250 m. no. Azoren met Spaanse Maria Victoria. Tyne, 6 540 m. no. Bermuda n. „Gannet".

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 8