Autherine Gesprek over arbitrage bleef zonder resultaat Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT c&'MORR KUumU Ongewone koude en veel sneeuw brengen ellende in Zuid-Italië Officiële gelukwens voor de rassenonderdrukking in Alabama Het Nederlands-Indonesisch overleg te Genève Talrijke dorpen geïsoleerd en aan gebrek toe Vermiste Amerikanen in Zuidpoolgebied ontdekt Deense uitnodiging voor negermeisje Het woord is aan 70e JAARGANG No 183 DONDERDAG 9 FEBRUARI 1956 300e JAARGANG No 28 Beëindiging Australische havenstaking onzeker Plafond naar beneden gezakt in ziekenhuis INog geen beslissing over ge vangenen -u itwissel ing Vliegtuig gevonden, maar nog niet bereikt Ambonezen van Java naar hun geboorteland gebracht ■■SEZÊaBHB, im Ongerustheid over „La Cantuta" Ook Eisenhower is beducht voor Sovjet-projectielen Madrid opnieuw toneel van studentenrelletjes Aanhoudende strenge vorst Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkanfoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal ƒ.6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE NARE VERTONING ten nadele van Autherine Lucy, de jonge Amerikaanse negerin aan wie het studeren aan de staats universiteit van Alabama voorlopig is ont zegd, heeft opnieuw scherp licht op het rassenvraagstuk gericht. Verleden jaar heeft, in overeenstemming met de federale regering, het Hooggerechtshof der Verenig de Staten een definitieve uitspraak gedaan ten gunste van gemeenschappelijk onder wijs op scholen en universiteiten aan blan ken en gekleurden. Men kan dus niet be weren dat „Amerika", namelijk Amerika vertegenwoordigd door het hoogste staats gezag, op dit punt nog achterlijk is. Maar een deel der bevolking wèl. In sommige staten heeft de uitvoering van het besluit geen moeilijkheden opgeleverd. In Alabama is het anders, waarmee niet gezegd wordt dat nergens anders de oude afkeer en vijandschap jegens de negers worden ge toond. Neen, maar een volledig overzicht van de situatie is blijkbaar moeilijk te geven. De waardering van het vraagstuk bij het Amerikaanse volk verkeert kenne lijk in een toestand van overgang. Daarin heeft zich nu het Alabama- schandaal voorgedaan. Een zachter aan duiding past er waarlijk niet voor. Wat is dat voor een troep domme, bekrompen laf bekken, die niet alleen een rel op straat veroorzaken als een jong meisje naar haar werk wil gaan, maar die bovendien dat meisje met rotte sinaasappelen en derge lijke projectielen gaan bekogelen kort weg dus: haar molesteren? Het bestuur der universiteit (te Tuscaloosa, nabij de stad Birmingham) is voor de herrie afgedeinsd en heeft Autherine Lucy tijdelijk het stu deren ontzegd. Aardig succes voor de la- waaischoppende en molesterende helden. Bovendien hebben Kamer en Senaat van de staat Alabama het ook nog nodig gevonden, het universiteits-bestuur te feliciteren met dit besluit. Als het u verwondert dat zulke dingen kunnen gebeuren, nadat een jaar geleden het hoogste gezag in den lande, het federale gezag, de gelijke onderwijs-rech- ten van negers en blanken heeft gewaar borgd, dan kan ik u verzekeren dat het ons niet minder verwondert. Met belangstelling kan afgewacht worden hoe het hoogste gezag op het Alabamees gedoe zal reageren. Het zal zich dit niet aan kunnen laten leunen. De Deense Bond tegen Onderdrukking der Menselijke Vrijheid, waartoe verschei dene prominente figuren in Denemarken behoren, heeft Autherine het aanbod ge daan, haar studie in Denemarken te vol trekken. Zij heeft dat afgeslagen, hetgeen niet onbegrijpelijk is. Zij wil graag in Ame rika studeren en heeft het geduld om te wachten, tot het universiteits-bestuur het tijdelijk verbod zal intrekken, wanneer dat dan ook moge zijn. Ongetwijfeld wordt zij nu ook reeds door allen, die haar streven goed gezind zijn, als een „test-case" be schouwd. De zaak-Autherine Lucy heeft in de staat Alabama de betekenis van een proefproces. Alabama is een der Zuidelijke onder de Verenigde Staten. De staat telt ongeveer drie millioen inwoners, waarvan één derde kleurlingen (negers en mulatten). De hoofd stad Montgomery heeft ruim honderddui zend inwoners; er zijn geen grote bevol kingscentra in dit gebied, dat bijzonder rijk is aan mineralen en ook veel katoen pro duceert. Toen het geval met de negerstudente be kend werd, was ik juist bezig met lectuur over een zeer grote Amerikaan, Benjamin Franklin, die in de achttiende eeuw leefde en oud genoeg werd om (in 1787) nog juist te kunnen medewerken aan de stichting der Verenigde Staten te Philadelphia. Drie jaar later stierf hij. Het trof mij te lezen: „Nog enige dagen voor zijn dood gaf hij een stuk uit ter bestrijding van de neger slavernij, waarvan hij al jarenlang een tegenstander was geweest". Hoe zou zulk een man, als de Amerikanen het geluk ten deel viel nog eens iemand van zulke veel zijdige begaafdheid in hun midden te vin den, optreden tegen de domme, liefdeloze, gewetenloze rassenhaat! R. P. MELBOURNE (AFP/Reuter). De le den van de linkervleugel van het Austra lische verbond van havenarbeiders hebben zich tegen de werkhervatting, die door de raad van vakverenigingen die de leiding bij de staking heeft voor heden was aanbevolen, uitgesproken, waardoor een einde der Australische havenstaking onze ker is geworden. De raad had de havenar beiders aanbevolen het werk te hervatten en het loongeschil dat de staking deed uit breken aan het hof voor arbeidsgeschillen voor te leggen. De raad van vakverenigingen heeft een voorstel om terug te komen van zijn aan beveling aan de havenarbeiders, om het werk te hervatten, met tien tegen zes stem men verworpen. De aanbeveling blijft dus van kracht. A DVkl'TVNTtF BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM TEL 717162 MOTOR- BROMFiETSKLEDiNG In het ziekenhuis St. Annadal te Maas tricht is het plafond van een kleine dag zaal plotseling naar beneden gezakt. De patiënten, die hier alleen overdag ter recreatie liggen, werden echter niet ge troffen. Een der patiënten had even te voren de zaal verlaten, omdat hij de zaak niet ver trouwde. Juist op zijn bed kwam het zwaarste deel van plafond en buizen neer. Het ongeval is vermoedelijk veroorzaakt door het loslaten van enkele buizen van de plafondverwarming. De met warm water gevulde buizen zijn gelukkig intact geble ven. De patiënten werden naar 'n andere kamer overgebracht. Naar de juiste toe dracht zal een nader technisch onderzoek worden ingesteld. Zo stellen wij ons de Rivièra niet voor, maar zo zag toch de Promenade des Anglais te Nice eruit, toen uitgerekend op de ochtend van de opening der Carnavalsfeesten een fikse sneeuwbui de palmen een vreemd wit aanzien gaf. Het vroor zelfs twee graden. Sinds 1929 had men in Nice de winter niet op bezoek gehad. (Van onze speciale verslaggever te Genève) De Nederlands-Indonesische conferentie heeft gisteren nagenoeg geheel in het teken gestaan van de arbitrage-regeling, het punt dat bovenaan het lijstje slaat van de „nog niet opgeloste problemen". Zowel de ministers als de experts hebben hierover de gehele dag met tussenpozen geconfereerd, maai het resultaat van deze bespre kingen was omgekeerd evenredig aan de duur er van. De optimistische sfeer, die na het „ophelderingsgesprek" van dinsdag in hotel „Des Bergues" heerste, heeft dan ook een lichte terugslag gehad. Zelfs de beide delegatieleiders, mr. J. M. A. H. Luns en mr. Ide Anak Agung Gde Agung, zijn er tijdens een openhartig gesprek onder vier ogen, niet in geslaagd de knoop te ontwarren. De geschillenregeling heeft ook het vo- .rig jaar, tijdens het overleg met de missie- Sunarjo, diepgaande meningsverschillen opgeleverd. De Indonesische delegatie heeft er toen in toegestemd dat beide partijen bij ernstige geschillen, die niet door arbi trage konden worden opgelost, steeds het recht zouden hebben een eenzijdig beroep op het Internationaal Gerechtshof te doen. Deze regeling is echter nooit in werking getreden, doordat de Masjumi. die nu als regeringspartij optreedt, zich indertijd mei hand en tand tegen de ratificatie van het protocol-Sunarjo heeft verzet. Vandaar dat het gesprek over deze netelige, voor In donesië psychologisch zo moeilijke kwestie, nu weer van voren af aan is begonnen. De missie-Anak Agung staat hierbij voor de niet benijdenswaardige taak om met een in ieder geval op papier voordeliger regeling thuis te komen dan de missie- Sunarjo het vorig jaar. De grote moeilijkheid is. dat Indonesië de zogenaamde „facultatieve clausule", waarbij de rechtsmacht van het Interna tionale Gerechtshof in bepaalde gevallen als verplicht wordt aanvaardt, niet heeft ondertekend. De mogelijkheid om, in het uiterste geval, een beroep te doen op het hoogste rechtscollege ter wereld, vervalt hierdoor tenzij Indonesië hierop voor Ne derland een uitzondering zou maken. Doch dat schijnen de Indonesiërs juist niet te wi"en. De delegaties zijn gisteren dan ook geen stap verder gekomen. Weliswaar heeft de Nederlandse minister van Economische Het Indonesische kabinet heeft zijn stand punt nog niet bepaald ten aanzien van het uitwisselen van arrestanten tussen Indo nesië en Nederland, aldus heeft de Indo nesische vice-premier Djanu Ismadi, heden verklaard. De kwestie zal waarschijnlijk in de volgende kabinetsvergadering worden besproken. Deze kwestie moet volgens Indonesië langs normale diplomatieke kanalen wor den behandeld en niet worden verbonden aan de besprekingen in Genève.Het voorstel tot uitwisselen van arrestanten is door Nederland gedaan, aldus zei Djanu Ismadi tenslotte. Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft op 4 februari medegedeeld, dat de voorge stelde uitwisseling een reeds geruime tijd geleden gedane suggestie betreft van de Indonesische regering, waarop eveneens ge ruime tijd geleden in positieve zin door de Nederlandse regering is gereageerd. De Nederlandse regering is bereid op het voorstel in te gaan, aldus de Nederlandse woordvoerder. Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, zich bereid ver klaard de geschillenregeling tot de finan- cieel-economische overeenkomsten te be perken, doch de Indonesiërs beschouwen deze concessie als een stap terug op de af gelegde weg. De psychologische bezwaren tegen „iedere inbreuk op de soevereiniteit van Indonesië" komen opnieuw „om de hoek kijken". Van Nederlandse zijde heeft men er op gewezen, dat alleen een sluitende regeling, die preventief werkt, in de praktijk zal voldoen. Aan een vage afspraak die de Nederlandse belangen niet waarborgt en alleen bedoeld om aan de Indonesische verlangens tegemoet te komen, bestaat in het Nederlandse kamp geen behoefte. Lijn recht hiertegenover staat het standpunt van de Indonesiërs, die de gehele arbitra ge-regeling overboord willen zetten, om dat „het verleden heeft bewezen, dat de practische waarde hiervan nihil is". ROME (United Press) Eenheden van het Italiaanse leger, vliegtuigen en helicop ters moesten woensdag door de Italiaanse re gering te hulp geroepen worden in de strijd tegen de ergste koude-golf, die Italië in deze eeuw heeft meegemaakt. Genietroepen en transportvliegtuigen van de luchtmacht moesten zich bij de politie en vrijwilligers voegen in een geweldige hulpactie voor honderden geïsoleerde dor pen en gehuchten, die door gebrek bedreigd worden. Reeds heeft de koude 57 slacht offers gemaakt. Een „lichte verbetering van de tempera tuur" werd voor noord- en midden-Italië voorspeld, doch voor het door sneeuw ver lamde zuiden was er geen verandering. Verandering is op zichzelf een nieuwe be dreiging, want wanneer die plotseling in treedt, kunnen de onmetelijke hoeveel heden sneeuw rampzalige overstromingen veroorzaken. De regering heeft geld en kleren ter be schikking gesteld voor ondersteuning van werklozen en behoeftigen in de getroffen streken. Legerkleding ten getale van 100.000 stuks (daaronder dekens begrepen) werden in aller ijl naar zuid-Italië gezon den. Het ministerie van Binnenlandse Za- WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse departement van Marine te Wash ington meldt dat het Amerikaanse vlieg tuig, dat met zeven man sinds vrijdag in het Zuidpoolgebied werd vermist, is terugge vonden. Naar verluidt zijn de Inzittenden er goed afgekomen. Het vliegtuig, dat het vermiste toestel ontdekte, kon niet ter plaatse landen. Men is op andere wijze met het reddingswerk begonnen. Een ander patrouillevliegtuig van de Amerikaanse marine is op een dertigtal ki lometers van de Venezolaanse kust gevon den. Er waren geen slachtoffers. Het toe stel was met zeven man op weg van een basis in Maryland naar de Zuidpool, waar het zou deelnemen aan de opsporing van het vermiste vliegtuig, dat inmiddels ge vonden is. In zee De reddings- en opsporingsdienst van de Canadese luchtmacht in Halifax meldt dat een patrouille-bommenwerper van de Ame rikaanse luchtmacht op een vlucht van Keflavik op IJsland naar Goose Bay, La brador, in het noordelijke deel van de At lantische oceaan in zee is terechtgekomen. Het is niet bekend hoeveel personen zich aan boord van het toestel bevinden. Van het toestel zijn woensdagmiddag voor het laatst radiosignalen opgevangen. DJAKARTA (ANP) Eenenveertig Ambonezen, die enige jaren in het gevan genkamp Nusakambangan (Java) hebben doorgebracht wegens activiteit ten gunste van de Republiek Zuid-Molukken, zijn naar hun geboorte-eiland teruggekeerd. Zij zijn voorlopig in sociale kampen onderge bracht. Negen Japanse soldaten zijn, na zich twaalf jaar verborgen te hebben gehouden op een klein eiland bij Morotai in oost- Indonesië, naar Japan vertrokken. Zij wer den onlangs opgemerkt door de Indonesi sche luchtmacht. ADVERTENTIE 'inri i 'i;n BIRMINGHAM (Alabama, V.-S.) (Uni ted Press en AFP). Kamer en Senaat van de staat Alabama hebben een resolutie aangenomen waarin de universiteit van Alabama gelukgewenst wordt met het be sluit tot schorsing van het negermeisje Lucy, dat wettelijk gerechtigd was aan de universiteit te studeren, doch door rassen- haters werd lastig gevallen. President Eisenhower heeft verklaard de incidenten naar aanleiding van deze kwes tie te betreuren. Hij sprak de hoop uit, dat de federale autoriteiten niet tussenbeide behoeven te komen en dat de zaak plaatse lijk geregeld kan worden. De Deense Bond voor Verdraagzaamheid heeft het Amerikaanse negermeisje uitge nodigd haar studies te voltooien aan de universiteit van Kopenhagen, indien de voorstanders van gescheidenheid van ras sen het haar onmogelijk blijven maken gebruik te maken van haar recht te stude ren aan de universiteit van Alabama. De tekst van het telegram luidt: „Aan de president van de universiteit van Ala bama: Aangezien de studenten van de uni versiteit van Alabama mej. Lucy hebben belet te studeren, in weerwil van de be sluiten van het opperste gerechtshof en de regering van de Verenigde Staten met be trekking tot rassendiskriminatie, biedt cle universiteit van Kopenhagen mej. Lucy aan, haar in te schrijven opdat zij haar studie te midden van Deense studenten kan vol tooien. Financiële hulp toegezegd. De Deense Bond voor Verdraagzaamheid". De voorzitter van de bond, Ben- dix, zei dat na de uitspraak van het Amerikaanse opperste gerechtshof over de ongrondwettigheid van rassenscheiding op de scholen de verwachtingen in Denemar ken en de andere Scandinavische landen hoog gespannen waren, maar dat het „mensonterende optreden van de jeugd van Alabama" tegen mej. Lucy diepe teleur stelling had gewekt. Hij prees de grote dapperheid van mej. Lucy. Het aanbod van de Deense Bond voor Verdraagzaam heid kan zij volgens hem beschouwen als een blijk van grote waardering uit het de- mokratische Scandinavië. Mej. Lucy heeft medegedeeld, dat zij hel aanbod uit Kopenhagen heeft afgeslagen omdat zij haar streven naai-' toelating tol de universiteit wil volhouden. „Het aanbod heeft mij goed gedaan", zei zij. „Ik vind het prachtig dat men mij naar Kopenhagen wilde laten komen, maar ik heb het mooie aanbod afgeslagen omdat ik vind dat ik hier moet blijven volhou den". De Deense Bond voor Verdraagzaamheid neemt krachtig stelling tegen onderdruk king, waar ook ter wereld. Indertijd pro testeerde de bond krachtig tegen de ver volging van Joden in de Sovjet-Unie en andere communistisch geregeerde landen en nog onlangs tegen het leveren van wa pens door communistische landen aan Egypte. Tot de prominente leden van de vereniging behoort de atoomgeleerde en Nobelprijswinnaar Niels Bohr. ken deed een dringend beroep om hulp en de hulporganisatie van het Vaticaan ant woordde met 60 spoorwagons voedsel. Voedsel, kleding en medicamenten zijn uit transportvliegtuigen van het leger neer geworpen boven afgelegen dorpen in de Appenijnen waar de bevolking al ruim een week van de buitenwereld afgesloten zit. In de bergen halen helicopters zieken af. In de omgeving van Bari, (de „hiel" van de Italiaanse laars) woedt al twee dagen een sneeuwstorm, waardoor vliegtuigen en helicopters niet kunnen opstijgen. In Palermo op Sicilië buigen de palmen door onder het gewicht van de sneeuw. Op de Adriatischë kust brengen de gol ven tonnen dode vis aan die door de koude zijn omgekomen. Op het platteland heeft men het te kwaad met wolven, die door kou en honger uit de heuvels naar beneden zijn gekomen. Turkije Wolven hebben ook in Turkije de nood, door de koude ontstaan, nog verergerd. Woensdag hebben wolven een station aangevallen op een afstand van 50 kilome ter van Istanbul. Zij vormen ook een ge vaar voor passagierstreinen, die in de sneeuw vastlopen. Woensdag zijn vijf men sen door wolven gedood. Zweden De zeer strenge koude, die in het zuide lijk deel van Zweden heerst, brengt velen in de verleiding zich noordwaarts te be geven. In plaatsen met doorgaans zeer lage tem peraturen, zoals Kiruna en Riksgranesen ten noorden van de Poolcirkel, heersen „ge matigde" temperaturen' van min 10 en min 9 graden, terwijl Stockholm zich kan be roemen op een nieuw kouderecord van 25 graden. De hoofdstad beleefde woensdag haar koudste dag sinds januari 1942, toen een temperatuur van 28 graden werd gemeten. In de universiteitsstad Uppsala ten zuiden van Stockholm vroor het 28 graden, in de kopermijnstad Falun lag de temperatuur 29 graden beneden het vriespunt. Joegoslavië In een deel van Macedonië woedden gisteren ongekende hevige sneeuwstormen, waardoor in Joegoslavisch Macedonië vijf mensen om het leven zijn gekomen, terwijl 13 personen in half bevroren toestand naar de naastbijzijnde ziekenhuizen moesten worden overgebracht. Het verkeer op vrijwel alle wegen en spoorwegen in Macedonië is tijdelijk ge staakt vanwege de ontzaglijke sneeuwval. Grote massa's pakijs drijven de Donau en de Sau af. LIMA (Peru) (United Press). - Men maakt zich over het vlot „La Cantuta" ernstige zorgen, nu er sedert elf dagen geen radio contact met het vlot is geweest. „La Cantuta", aan boord waarvan zich tezamen met een vrouw en drie andere mannen de Nederlander A. Rost bevindt, maakt een drijftocht in de Humboldt-stro- ming. Sedert het vlot de Galapagoseilanden verlaten heeft waarheen het wegens ziekte van de vrouwelijke opvarende was ge sleept, heeft men niets meer gehoord. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft op een persconferentie te Washington gezegd dat hij tegen 1 maart genoeg zal weten om te kunnen zeggen of hij zich herkiesbaar stelt als president. Hij zal dan nog eens grondig medisch zijn on derzocht, maar, zo zei de president, „ik vertrouw meer op mijn eigen gevoelens dan op het rapport van de dokter". Over de ontwikkeling van de kernwa pens zei de president, dat de Verenigde Staten en andere landen elkaar nu geheel kunnen verwoesten door middel van be stuurbare projectielen met atoomlading. De mogelijkheid om zulke projectielen te onderscheppen, is niet honderd percent. De ontwikkeling van geleide projectielen ge niet voorrang boven al het andere defen siewerk. Op bepaalde gebieden zijn de Verenigde Staten de Sovjet-Unie vooruit, maar op ander gebied is het andersom, aldus Eisenhower. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S De Freycinet: Hij verbeeldt zich groot te zijn geworden, en hij heeft slechts geklommen. Straatgevechten in het centrum MADRID (Reuter). - Ook woensdag is het onder de studenten in Madrid weer heet toegegaan. Evenals dinsdag hebben zich gevechten voorgedaan. Vijfhonderd Falangistische studenten-aanhangers van de enige toegelaten politieke partij - raak ten slaags met duizend tegenstanders op een plein, in het centrum van de stad. Vele Falangisten droegen blauwe hemden, de traditionele dracht van Franco's aan hangers in de dagen van de burgeroorlog. De college's aan de universiteit van Madrid zijn voor de rest van de week ge schorst. De anti-Falangisten, als protest tegen het feit dat hun tegenstanders hun belet ten de studielokalen te betreden, gingen in optocht naar het ministerie van Onder wijs, onder uitroepen als „Wij willen geen koning" en „Weg met de studentenbond". (Deze bond wordt door de Falangisten be heerst). Zij bezochten vervolgens de juri dische faculteit, waar zij in de lokalen van de studentenbond meubilair vernielden. Een veertigtal blauwhemden heeft tien ruiten ingeslagen van een middelbare school, die gevestigd is in een Amerikaans gebouw. Binnen werden borstbeelden en tekeningen vernield. Een Amerikaanse, die de straatschenders in de weg trad, werd in haar kamer opgesloten, evenals de Ame rikaanse die de leiding heeft van het in hetzelfde gebouw gevestigde „Boston In stitute", dat de belangen van Amerikaanse studenten in Spanje behartigt. Een Spaan se lerares, een nicht van wijlen Ortega Y Gasset werd ook van haar vrijheid beroofd. „Arriba", het orgaan der Spaanse Falanx partij, heeft de Spaanse communistische partij er van beschuldigd te hebben aange stookt tot de relletjes. Communistische studenten zouden de ongeregeldheden heb ben uitgelokt. De Bilt: Boven het Oostzeegebied, Duits land, Frankrijk en onze streken waaien thans oostelijke winden, die zeer koude lucht uit Rusland aanvoeren. In Polen daalde de temperatuur de afgelopen nacht plaatselijk tot 30 graden onder nul. In Duitsland kwam 10 tot 20 graden vorst voor. In de loop van de nacht werd ook Nederland overspoeld door de koude lucht; in Zuid-Limburg vrpor het vanmorgen weer 10 graden. De komende nacht worden nog aanzien lijk lagere temperaturen verwacht. Aan gezien de huidige weerstoestand vrij sta biel is, moet op het aanhouden van strenge tot zeer strenge vorst worden gerekend. Nu het grootste deel van Europa weer in de greep van de winter is gekomen, wijkt de zachtere oceaanlucht in de richting van de Poolstreken. Op Spitsbergen komt lich te dooi voor en uit IJsland werden van nacht temperaturen van 10 graden boven nul gemeld. (van hedenmorgen 7 uur) weers toestand Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. zwaar bew. regen zwaar bew. geheel bew. nevel geheel bew. zwaar bew. licht bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt geheel bew. sneeuw onbewolkt onbewolkt licht bew. sneeuw sneeuw geheel bew. geheel bew. geheel 'kw. licht bew. geheel bew. licht bew. geheel bew. M w CB D, 11 •s-g O E O iv O zS n -30 0 nno -25 0 n -20 2 no -15 0 windstil 2 0 5 1 nno 2 0,4 0 -5 0,2 no -22 6 n 0 1 nnw -2 0 z -8 0 nw 0 0 no -22 5 nno -14 1 nno -14 2 windstil -5 3 windstil -8 0 no 1 0 nw -20 4 o -8 9 zzw 0 0,1 vrij kr. o -4 0,1 matige o -4 0,1 kr. nno -4 2 kr. ono -8 0,5 mat. ono -6 2 mat. no -9 3 mat. ono -9 2 Neerslag laatste 24 uur. fP-so-x^xxxxxxxxcccocsccccoryxxccccccxxcoxascoccccccocoe De man, die op deze foto onder zware politiebewaking lijkt te staan, is dr. O. C. Carmichael, president van de universiteit van Alabama in Tuscaloosa. De foto werd gemaakt op het moment, dat dr. Carmi chael op het terrein van de universiteit aan de studenten verzocht heen te gaan, toen zij een massale demonstratie hadden gehouden tegen Authurine Lucy, de enige en eerste negerstudente aan de universi teit. De politiemannen op deze foto hielpen het meisje in veiligheid brengen. STRENGE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van don derdagavond tot vrijdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Enkele overdrijvende wolkenvelden met hier en daar enige lichte sneeuw. Strenge tot zeer strenge vorst. Matige, af en toe vrij krachtige, wind tussen oost en noordoost. 10 februari Zon op 8.09 uur, onder 17.45 uur. Maan op 7.07 uur. onder 16.38 uur. Maanstanden 11 febr. 22.38 uur: nieuwe maan 19 febr. 10.21 uur: eerste kwartier 26 febr. 2.41 uur: volle maan

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1