Rotterdam zal zestig kilometer dichter bij Middelburg komen Fa. B. ENGELENBERG PANDA EN DE MEESTER-0NTDEKKINGSREIZ1GER Wereldnieuws Oud BS'er uit Velsen voor de krijgsraad, verdacht van moord Maar aan betere verbindingen zijn ook nadelen verbonden Speculatieve verwachtingen De radio geeft vrijdag tyalcoru- REGENKLEDING Auditeur-militair vraagt vrijspraak HAMEA-GELEI BUCKLEY'S MIXTURA ia liet zo 2 Problemen rond het Deltaplan OFFICIëLF VERKOOP SIKKENS LAKKEN Staatssubsidies voor de Westduitse landbouw Sociaal aspect Zenuwpijn? Spierpijn "AKKERTJES" Overleg met Kamercom missie over ontwerp- Politiewet maakt ruwe handen in één nacht gaaf en zacht Herstel van pensioen rechten Minister Algera zal de 36ste R.A.I. openen Nog meer amuletten J DONDERDAG 9 FEBRUARI 1956 (Speciale berichtgeving) NAAST DE VERHOGING DER VEILIGHEID en de vermeerdering der agrarische produktie (door het vormen van een groot zoetwatermeer) noemt het Deltaplan de verbreking van het isolement van het eilandengebied als een der voornaamste voor delen. De afdammingen zullen nieuwe mogelijkheden scheppen voor wegverbindingen, zowel tussen de eilanden onderling als met de randgebieden. De afstand Rotterdam Middelburg langs de weg zal worden verkort van 143 tot 81 kilometer. Deze kortere verbindingen en het vervallen van veerkosten zullen een kostprijsverlagende invloed hebben, zowel op de goederen die het eilandengebied voortbrengt als op die welke er worden ingevoerd. Ook verwacht men betere voorwaarden voor de vestiging van han dels- en industriële ondernemingen op de eilanden. ADVERTENTIE Om betere verbindingen tot stand te brengen zal men niet kunnen volstaan met wegverhardingen op de afsluitdammen. Het bestaande wegennet op de eilanden is met berekend op een toekomstig snelverkeer over de nieuwe dijken. Het Deltaplan spreekt dan ook reeds van de vermoede lijke noodzaak een geheel nieuw wegen stelsel te bouwen in aansluiting op de af sluitdammen. Zelfs kan het noodzakelijk zijn naast de nieuwe dijken extra oever verbindingen aan te brengen (dammen of bruggen). De nieuwe verbindingen, die overigens geen onverbrekelijk geheel vor men met het Deltaplan en waarin het wets ontwerp dan ook niet voorziet, komen dus niet tegelijk met de afdamming tot stand en zullen afzonderlijke hoge kosten ver oorzaken. Bovendien vraagt men zich af of de industrie op de eilanden door nieuwe wegen inderdaad bevorderd zal worden en de bevolking minder zal wegtrekken dan thans het geval is. Enkele ervaringen uit de praktijk wijzen eerder op,het tegendeel. Tholen is sedert geruime tijd door een brug met de vaste wal verbonden en door een uitstekende verkeersweg met het ach terland in verbinding gebracht. Van in dustrie is daar echter geen sprake: De be volking gebruikt de nieuwe verbindingen om elders aan de slag te gaan. Ook West- Brabant heeft de nadelen ondervonden van goede verbindingen met de randstad Holland, waardoor de bevolking wordt weggezogen naar de grote industrie van Rotterdam en omgeving. De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor West-Noord-Brabant noemde het in zijn nieuwjaarsrede een economisch niet te aanvaarden verschijnsel, dat dagelijks grote aantallen werknemers uit hun woon plaats naar elders reizen voor het verrich ten van hun arbeid. De extra-inkomsten wegens vergoeding aan reisuren is een sti mulans, die deze ongewenste gang van za ken ten zeerste bevordert. Ook uit de nieuwjaarsrede van de voor- ADVERTENTIE DoeUtraat 59 Haarlem - Tel. 15252 VERFSPUITREVOLVERS HILVERSUM L 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen, 8.00 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Orgel 11.10 Voordracht. 11.30 Vierhandig piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Sport en prog nose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen en platen. 13.25 Twee piano's. 13.55 Beursberichten. 14.00 Pianorecital. 14.30 Litterair programma. 14.50 Platen. 15.00 Ge varieerd programma. 16.00 Muzikale causerie. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale causerie. 17.40 Instrumentaal kwintet. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Accordeonorkest en solist. 18.45 Tot nieuw bestel verbonden, lezing. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Docu mentaire bij het 10-jarige bestaan van de Partij van de Arbeid. 19.30 Geloof, causerie. 19.50 Nieuws van de VPRO. 19.55 Streek- nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Heinrich Heine-herdenking. 20.30 Be nelux, causerie. 20.40 Na tien jaar, causerie. 21.00 Promenade-orkest. 21.30 Etherforum. 22.10 Buitenlands weekoverzicht. 22.25 In strumentaal kwartet en soliste. 22.40 Van daag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Pianoduo. 12.30 Land- en tuinbouwmedede lingen. 12.33 Wij vrouwen van het land. 12.40 Franse chansons. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amuse mentsmuziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Kamerorkest en soliste. 15.00 Schoolradio. 15.30 Muzikale causerie. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor en platen-intermezzo. 17.40 Koersen. 17.45 Pianorecital. 18.05 Amusementsmuziek. 18.45 Platen. 18.55 Toespraak door Prof. Romme. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending. Rubriek verklaring en toelichting: Produc- tiviteitsbevordering en de middenstand. 1. Regeringsuitzending: Emigratiepraatje. 19.30 Platen. 20.20 Actualiteiten, 20.35 De gewone man. 20.40 Amusementsmuziek. 21.00 Poli tiek Forum. 21.30 Amusementsmuziek. 21.50 Voor de vrouw. 22.00 Solistenconcert. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Jubi leumconcert 14.00 Schoolradio. 15.45 Omroep orkest en solist. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.45 Poolse liederen. 18.05 Omroep-orkest. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Mozartprogramma. 20.00 Platen. 20.15 Symfonisch orkest. 21.00 Kunstkaleidoscoop. 21.15 Symfonisch orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio Universiteit en gitaar recital. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.45—18.15 Nieuws. Feiten van de dag en Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 en 50 m.). zitter van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse eilanden bleek dat betere ver bindingen niet alom met vreugde worden tegemoet gezien. Hij zeide dat het de hoog ste stijd tijd Is dat men zich in Zeeland re kenschap gaat geven van de enorme in vloed, die de uitvoering van de Deltawer ken op alle gebieden van het maatschap pelijk en economisch leven zal uit oefenen. Hierbij dacht hij onder meer aan de problemen, waarmee de middenstand zal worden geconfronteerd als in de toe komst Rotterdam een zestigtal kilometers dichterbij is gekomen. Er is pog een voordeel, dat het Delta plan van betere verbindingen verwacht, namelijk de ontwikkeling van een recrea tiegebied. Tot nu toe bezoekt slechts 1.3 percent van het totale aantal vacantiegan- gers in ons land de Zeeuwse en Zuid-Hol landse eilanden. Men verwacht dat dit aan tal na de uitvoering van het Deltaplan zal stijgen. Hier staat tegenover, dat een ge deelte van deze „vreemdelingen-industrie" in de plaats zal komen van recreatie elders in Nederland en van een verschuiving kan geen economisch voordeel worden ver wacht. Wat de buitenlanders betreft, is het overigens de vraag, of de ontwikkeling van nieuwe recreatiegebieden ooit zal kunnen opwegen tegen de ondergang van Ierseke, waar de Belgen steeds bij duizenden op be zoek komen om van oesters, kreeften en mosselen te genieten. De grootste attractie van de Zeeuwse eilanden is voor vele Ne derlanders de rust die zij daar vinden. Maar door de betere en snellere verbindin gen zal de rust op de eilanden verdwijnen. BONN (D.P.A.) De Westduitse land bouw zal staatshulp ontvangen. Het West duitse kabinet heeft de door minister Liib- ke aanbevole» maatregelen goedgekeurd en zal de daartoe benodigde gelden be schikbaar stellen. Nauwkeurige mede delingen over de aard van de subsidies zullen op 22 februari bij de publikatie van het „Grüne Bericht", een jaarlijks aan het parlement uit te brengen rapport, worden gedaan. Naar de minister van Landbouw mede deelde, gaat het om hulpmaatregelen, die voor een deel aan alle boeren ten goede komen, alsmede speciale hulp voor de bij zonder noodlijdende takken van de land bouw. Het belangrijkste doel is de produk- tiviteit te vergroten. ADVERTENTIE Tenslotte willen wij nog de aandacht ves tigen op het sociale aspect: de mens in het Deltagebied. De toelichting van het wets ontwerp zegt: De terugslag op sociaal en maatschappelijk gebied is moeilijk volledig te peilen. Het is echter te verwachten dat bij een plotselinge wijziging van de ver keerssituatie de door de eeuwen gegroeide sociale en maatschappelijke verhoudingen daarvan de invloed zullen ondergaan. De bevolking der Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden is in meerderheid ortho dox-protestant en van oudsher conservatief van aard. Door het isolement en de agrari sche vorm van samenleving kon dit het gebied worden van de nadere reformatie: men verzet zich tegen de rationalisering van het geloof. Een schrijver in de Provin ciale Zeeuwse Courant heeft zich onlangs bezorgd getoond over het schrikbeeld, „dat zijn eiland niet meer een afgesloten gebied is, maar onmiddellijk van verschillende kanten verbonden aan het vasteland, zo dat arbeiders van Schouwen-Duiveland heen en weer kunnen worden gesleept naar de olieraffinaderijen bij Pernis, de grote slokop van arbeiders, waar zij dag en nacht in de week en des Zondags moeten wer ken". Dit zijn enkele van de zorgen, die men zich in Zeeland over het Deltaplan maakt. Na het aanvankelijke enthousiasme, waar mee het afdammingsprojekt werd ontvan gen, komt thans de critiek los. Hieruit mag echter geenszins worden afgeleid, dat men cp de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilan den tegen het plan als zodanig zou zijn. In kringen van landbouw, industrie, handel en verkeer en cultuur is men in overgrote meerderheid een groot voorstander van de afsluiting der zeegaten. De uitzondering vormen degenen, die hun bestaan vinden in de oester- en mosselcultuur en die wij in deze artikelen-serie het volle pond hebben willen geven. WEATHERPROOF Zie onze speciale étalage Gen. Cronjéstraat 40-44 - Tel. 15438 Haarlem-Noord ADVERTENTIE f-l-i't-s-e-n l/w klachten weg Een commissie uit de Tweede Kamer heeft onlangs overleg gepleegd met de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie over het ontwerp-Politiewet. In 't bijzonder is hierbij besproken de voorge stelde regeling volgens welke 't inwonertal van gemeenten bepalend zal zijn voor de vraag of zij gemeentepolitie dan wel rijks politie zullen krijgen. In een gewijzigd ont werp is bij wijze van overgangsmaatregel voorgesteld ook gemeentepolitie te doen bestaan in gemeenten met meer dan 20.000 inwoners waar thans nog rijkspolitie is. De commissie vroeg onder meer of het niet mogelijk zou zijn bij wijzb van overgangs maatregel in die gemeenten, die minder dan 10.000 zieien tellen, doch weike thans gemeentepolitie hebben, de bestaande toe stand ter wille van de continuïteit te hand haven. De minister van Binnenlandse Za ken antwoordde, dat nu een objectieve maatstaf in het inwoneraantal op wens van de Kamer is genomen, hier niet van kan worden afgeweken. Gevraagd werd of het geen aanbeveling verdient de burgemeesters de bevoegdheid te geven onder bepaalde omstandigheden het personeel van de reserve-rijkspolitie, dat in hun gemeente woont, tot bijstand verlening op te roepen. Tot voor kort ge schiedde de oproeping van reservisten van de rijkspolitie uitsluitend door de algemeen inspecteur. Deze regeling was niet soepel en kon leiden tot vertraging van noodzake lijke versterking ter plaatse. De minister van Justitie heeft daarom bepaald, dat bij dreigende calamiteiten van plaatselijke aard de burgemeester aan de districtscom mandant oproeping van reservisten kan verzoeken. De districtscommandant kan daartoe zelfstandig overgaan. De wens om aan de burgemeesters de bevoegdheid te geven de reserve-rijkspolitie op te roepen werd uit een oogpunt van organisatie niet voor inwilliging vatbaar geacht. Wat de mogelijkheid tot benoeming van een onbezoldigd ambtenaar van gemeente politie betreft, merkte de minister van Justitie op, dat hij bezwaar heeft tegen een dergelijke aanstelling, wanneer deze ge schiedt zonder instemming van de justi tiële autoriteiten. Een aanstelling door de Commissaris der Koningin zou niet in over eenstemming te brengen zijn met het wets ontwerp, omdat dit de burgemeester volle dig competent acht zelf het personeel voor zijn gemeente te kiezen. Een nieuwe wette lijk bepaling, krachtens welke de burge meester na voorafgaande toestemming van wege de minister van Justitie de bevoegd heid heeft onbezoldigde ambtenaren van gemeentepolitie aan te stellen, verklaarden de ministers wel te willen overwegen. De aanstelling moet dan beperkt blijven voor zolang de opsporingsbevoegdheid wordt toegestaan. De onbezoldigde ambtenaren zullen niet met een bepaalde rang bij de ri-kspolitie of bij de gemeentepolitie be kleed behoeven te zijn om tot opsporing be voegd te zijn. De auditeur-militair bij de Krygsraad- te-velde west in Den Haag, luitenant-kolo nel mr, W. J. Smits, heeft woensdagmid dag tijdens de zitting van de krijgsraad vrijspraak gerequireerd tegen de 48-jarige automonteur C. N. van der V. uit Velsen, aan wie ten laste is gelegd, dat hij in 1945 als lid van de ordedienst in het gewest Haarlem van de Nederlandse Binnenlandse Strijdkrachten aan twee bij de organisatie aangesloten werksters zou hebben opge dragen, Gerdo Bakker te liquideren. Deze werksters, Hannie Schaft en Truus Over steegen, hebben op 19 maart 1945 Gerdo Bakker in Haarlem met twee pistolen doodgeschoten. Deze zaak, een uitvloei sel van de zogenaamde Velser-affaire, is jarenlang in onderzoek geweest. Op een vraag van de president, kolonel mr. dr. J. P. van Erk, waarom hij tijdens het eerste verhoor door de substituut-offi cier van justitie in Rotterdam had verteld, dat hij de naam Bakker niet kende, ant woordde van der V., dat hij zich die naam toen slechts vaag herinnerde, en boven dien dat hij toen hij eenmaal had horen verluiden, dat zijn zaak door de militaire rechters uitgezocht diende te worden, de burgerlijke rechter geen medewerking meer had willen verlenen, omdat hij tij dens de behandeling van de Velser-affaire door de bijzondere strafrechtspleging op belastende en minderwaardige wijze was behandeld. Dat hij nadien de rechtercom missaris' van de rechtbank in Haarlem, mr. H. G. Rambonnet, wel van antwoord had gediend, was gekomen doordat deze hem had gedreigd met vastzetting, zo verklaar de de beklaagde. Pseudo-strijder Van der V. bekende er destijds van op de hoogte te zijn geweest, dat Bakker ge regeld geld ontving van de bunkerbouwer Van R. en tevens, dat iemand van de ille gale recherche deze Van R. heeft gewaar schuwd, het geven van geld aan Bakker te staken, omdat deze waarschijnlijk een pseudo-ondergrondse strijder was, die het geld uitgaf een jenever en dure sigaretten. De beklaagde, die tijdens een der vori ge ondervai-gingen had geantwoord, Bak ker niet te kennen, vertelde woensdagmid dag, dat hij van een zijner superieuren, Van der W., de opdracht had gekregen, Bakker te liquideren, „omdat deze voor de Duitsers werkte en zich wilde in dringen in de illegaliteit". De Velsenaar ontkende, ooit uit eigen beweging opdracht, te hebben gegeven tot liquidatie van personen. Hij handelde steeds op bevel van zijn superieuren; dat nu juist vrouwen de bewuste liquidatie hadden uitgevoerd, kwam doordat inmid dels vrijwel alle mannen van de „liquida tie-ploeg" waren gesneuveld. Ambtelijk bevel De auditeur-militair begon zijn requisi toir met de opmerking, dat de krijgsraad nu al het vierde rechtscollege is, dat deze zaak ter behandeling heeft gekregen. Naar zijn mening diende in dit geval vrijspraak te volgen, omdat de verdachte zich terecht kan beroepen op ambtelijk bevel, dat hij dan gekregen zou hebben van Van der W., die naar Australië is geëmigreerd en thans moielijk teruggeroepen kan worden. De auditeur-militair deelde mee, dat Van der W. tegenover de waarnemend Nederlandse consul-generaal in Australië aanvankelijk onder ede heeft verklaard, dat hij van de zaak-Bakker niets a'fwist, waarna hij na enige tijd per brief had medegedeeld, dat hij zich achteraf toch nog wel iets kon her inneren. Zijn deze mededelingen dus nogal vaag, anders is het gesteld met de verklaringen, die enkele getuigen onder ede hebben af gelegd voor de officier-commissaris cn waaruit duidelijk is komen vast te staan, dat Van der W. een der drie belangrijke mannen uit het gebundeld verzet was. Ook ten aanzien van de alternatieve ten lastelegging: uitlokking van moord, vroeg de auditeur-militair vrijspraak. Belangrijk werk De raadsman van de beklaagde, mr. G. D. Heij uit Amsterdam, sprak van de „laatste ronde" van de Velser-affaire, die volgens hem slechts bestaat uit allerlei vage zaken, waarvan het onderhavige ge- ADVERTENTIE 47. Koning Smakse veerde verheugd overeind toen hij zag, wat er allemaal uit de kokospalm was gevallen. „M'Bwallah!", juichte hij, „jij machtig goeie boomschud- der, luie Boko! Kletsbom jij schudden om laag vruchten, waar mij van houden! Hap- hap fijn!" Panda die zich enigszins duize lig oprichtte, bemerkte tot zijn grote schrik, dat de hongerige vorst bij deze woorden op HEM wees. Hieruit kon hij wel opma ken, dat koning Smakse hen beschouwde als een welkome afwisseling na een vege tarisch dieet. En reeds kwam de stamkok aandraven om te horen, hoe de koninklijke lekkerbek zijn maaltje toebereid wilde hebben. „Help!", riep Panda, terwijl hij zich angstig aan de ontdekkingsreiziger vastklampte. „Z-ze willen ons opeten!" „Wind je niet zo op", zei de ontdekkings reiziger rustig. „Wij ontdekkingsreizigers hebben voor dit soort gevallen een mid deltje, dat feilloos werkt. Nog nooit heb ik een collega gesproken, die dat middeltje probeerde en daarna tóch nog door kanni balen werd geconsumeerd. Let maar eens op....". val wellicht nog het minst vage is. Hij vond zijn cliënt geen man om uit eigen beweging te gaan liquideren waarvoor deze overi gens op dat ogenblik ook niét de minste reden had. Ook de raadsman vroeg voor Van der V., „die toch in die oorlogstijd veel belangrijk werk voor het vaderland" heeft gedaan, vrijspraak van het hem ten- lastegelegde. De uitspraak werd bepaald op woensdag 22 februari. Het bestuur van de Bond van Mobilisa tie-invalide en van hun Nebestaanden en van de stichting De Nederlandse Soldaat te Drachten deelt mede, dat op het minis terie van Oorlog voor de onder dit depar tement vallende militaire pensioengerech tigde mobilisatie-invaliden uit de jaren 19141918, die op grond van hun houding tijdens de bezetting van pensioen zijn uit gesloten, eenzelfde regeling in voorberei ding is als wordt getroffen voor de burger ambtenaren van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen en van het ministerie van Binnenlandse Zaken. De belangstellenden, wier namen bij het ministerie van Oorlog en Marine bekend zijn, behoeven zich niet tot deze ministeries te wenden. Hun aanspraken zullen zonder enige actie hunnerzijds worden onderzocht en zo mogelijk verwezenlijkt. ADVERTENTIE WONINGINRICHTING CEVEKWI1K 250 MODELKAMERS De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, zal de 36ste RAI-tentoon- stelling, de grootste automobieltentoonstel ling, welke ooit in Nederland werd gehou den, op donderdag 23 februari des middags om 2 uur officieel openen. De tentoonstelling omvat een vrijwel volledige internationale collectie personen auto's, combinatiewagens en stationcars, alsmede kampeerwagens, auto-onderdelen, toebehoren en garage-uitrusting. De expo santen uit de Nederlandse toeleveringsbe drijven 47 fabrikanten van auto-onder delen en toebehoren, halffabrikaten en grondstoffen voor de automobielfabricage maken in 'n Nederlands paviljoen gemeen schappelijk propaganda voor de hier te lande vervaardigde produkten voor de autobranche. Onenigheid. Trevor Gardner heeft zijn ontslag genomen als Amerikaans onder minister van de Luchtvaart voor de af deling onderzoek „wegens onenigheid over de omvang en het belang van het program voor geleide projectielen". Tre vor Gardner is Brit van afkomst. Eerste. Pierre Meunier, een communistisch afgevaardigde, is tot vice-voorzitter van de financiële commissie van de Franse Nationale Vergadering gekozen. Hij is de eerste communist sedert 1951, die vice-voorzitter van een commissie wordt. Akkoord. West-Duitsland en Italië hebben een cultureel akkoord getekend. Het voorziet voornamelijk in de uitwisseling van studenten en leerkrachten en in de stichting van culturele centra. Navraag. De Britse autoriteiten hebben de Sovjet-commandant in Berlijn verzocht na te gaan, of Robert Bialek, voormalig inspecteur-generaal van de Oostduitse Volkspolitie, die onlangs uit West-Ber- lijn verdween, in de Sovjet-sector is. Volgens de Westberlijnse politie is Bia lek ontvoerd door Oostduitsers. Extra. Joego iivië zal van de Verenigde Staten een Hrag van vijf miljoen dol lar ontvang', voor het aanleggen van nieuwe weger. Deze vijf miljoen dollar komen bij een bedrag van 95 miljoen dollar aan hulp dat Joegoslavië reeds zal ontvangen op basis van twee andere akkoorden, die in januari werden be reikt. Verboden. Bij demonstraties van honder den arbeiders in Aleppo (Syrië), hebben vier leden van de veiligheidstroepen, onder wie twee politie-officieren, ver wondingen opgelopen. De demonstraties waren bedoeld als protest tegen een wet, waarbij het vakverenigingen is ver boden zich bij politieke partijen aan te sluiten. De gouverneur van Aleppo heeft alle demonstraties verboden en de vei ligheidstroepen opgedragen gebruik te maken van geweld bij het voorkomen van ongeregeldheden. Mijninstorting. In de kolenmijn „Rieu du Coeur" te Quaregnon nabij Bergen (België) zijn bij een instorting acht mijnwerkers om het leven gekomen. Koning Boudewijn begaf zich onmiddel lijk naar Quaregnon, waar hij drie kwartier eerder aankwam dan de ministers Rey en Troclet. Pech. Het toestel, waarmee premier Sir Anthony Eden van Ottawa naar Londen vloog, is in Gander op Newfoundland tot een landing gedwongen omdat er een „mechanische fout" optrad. De machine is intussen weer vertrokken. Proefrit. In Londen wordt proefgereden met een nieuw type dubbeldeksbus, de „Routemaster", die 64 zitplaatsen telt en uit een aluminium-legering is vervaar digd. Voorschot. Ongeveer 1.800.000 Zweedse mannen en vrouwen zullen een loons verhoging van vier percent krijgen in gevolge een naiionale overeenkomst die een arbitragecommissie van de regering heeft bewerkstelligd. De loonsverhoging is gebaseerd op de verwachte stijging van de produktiewaarde in dit jaar. Sachsenhausen. Twee voormalige leiders van het concentratiekamp te Sachsen hausen, Gustav Sorge en Wilhelm Schu bert, die kort geleden door de Sovjet- Unie uit gevangenschap zijn vrijgelaten, zijn in West-Duitsland gearresteerd. Zij zullen ter zake van hun gedragingen in Sachsenhausen voor een Westduits ge recht terecht staan. „Grote trek". „De vrouwen met de zwarte sjerpen", leden van de liga voor de ver dediging van de grondwet, zullen het komende weekeinde met auto's een „grote trek" uit alle delen van de Zuid- Afrikaanse Unie naar Kaapstad organi seren, om te protesteren tegen de door de regering-Strijdom ingediende wets wijziging inzake het kiesrecht der kleur lingen. Brandstofgebrek. Acht Britse straaljagers van het type „Hawker Hunter" zijn woensdag door brandstofgetjrek in moei lijkheden gekomen. Zij zouden wegens slecht weer op een ander vliegveld lan den, maar de afstand bleek te ver. Twee piloten maakten een normale landing. Vier jagers stortten neer, waarvan drie brandend, nadat de piloten eruit ge sprongen waren. Twee toestellen ver ongelukten bij de landingspogingen. Zij zi.in alle zes in het vrije veld terecht gekomen. Op één na hebben alle piloten het er goed afgebracht. ADVERTENTIE Bij HOEST. KEELPIJN EN BRONCHITIS HELPT DIRECT k. IN VELE landen rond de Middellandse Zee blijken de magische tradities zich se dert de oudheid in bijkans onveranderde vorm te hebben gehandhaafd. Meent men in Zuid-Italië zich te kunnen beschermen tegen de al dan niet vermeende kwade in vloeden van bepaalde personen door wijs vinger en pink naar hem uit te steken, waardoor de hand als het ware in een ge hoornde kop verandert, pre- czes ditzelfde gebaar maakten de voorvaderen van deze be volking in de oudheid. Wand schilderingen uit Pompéi, die in het museum van Napels te bezichtigen zijn, leveren hier van het wettig en overtuigend bewijs. En de Italiaanse kin dertjes die aan een koordje om de hals vaak een hoorntje dragen dat onder de kleren verborgen blijft, gedragen zich in deze op dezelfde wijze als de Romeinse jongens en meisjes die op het lichaam de bulla droegen, een doosje waarin amulet ten en somtijds ook toverspreuken gebor gen waren. Met de puntige voorwerpen en versier selen die geacht werden het kwaad te kun nen afweren, werden echter niet uitslui tend mensen en dieren getooid, doch zij werden eveneens aangebracht op de Ro meinse veldtekenen. De vorige maal brach ten we het halve maantje aan de horloge ketting in verband met de slag bij Car- rhae, wat op het eerste gehoor niet erg overtuigend klonk. Wanneer u echter weet dat de Parthen in die ongelukkige veldslag de Romeinse veldtekenen buit maakten, kunt ti zich ineens voorstellen, waarom Caesar en Augustus later zoveel moeite deden deze veldtekenen weer terug te krij gen. Want de soldaat die zijn amulet ver loor was in de oudheid even waardeloos als de moderne dienstplichtige zonder siga- ret: (welke vergelijking niet tot doel heeft de sigaret tot amulet te bestempelen - al begint het daar soms wel eens op te lijken - maar uitsluitend de onwaarde van de beroofde soldaat over één kam scheert). Zoals gezegd, hadden de uitgestoken pink en wijsvinger in de oxidheid eveneens een genoegzame afwerende waarde tegen het kwaad, en thans na 2000 jaar maakt men in het zuiden van Ita lië niet alleen nog dit gebaar, maar worden in de volks wijken van een stad als Napels bijvoorbeeld boven de deur nog handschoenen gehangen, waarvan twee vin gers zijn gestrekt,, waar door de kwade invloeden van iemand die met het boze oog behept is, reeds bij het binnentreden van de woning worden afgeweerd of geneutraliseerd. Dit bracht F. T. Elworthy er toe eens een on derzoek in te stellen naar hoefijzers die in noordelijke landen boven de deuren worden aangetroffen en die als gelukbren gend worden beschouwd. De eigenaar van dit hoefijzer zal desgevraagd ontkennen enige waarde aan dit voorwerp te hechten („het is alleen maar voor de aardigheid") maar desondanks hangen de hoef ijzers met even veel nadruk boven de deuren als in Zuid-Italië de twee vingers van de hand schoen of de amuletten aan het paarde- tuig. Hoe dit ook zei, Elworthy kwam tot de slotsom dat de oorsprong van het hoef ijzer waarschijnlijk in dezelfde richting moet worden gezocht als de hoorns en aan verwante artikelen, d.w.z. ter bezwering van het boze oog. Maar wat is dat boze oog? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2