ZE VEN DA GEN HAARLEM Wethouder Disselkoen gecremeerd Steenhoekdeur van Enschedé Geen schoenen in Haarlem-N. Oud-gevangenbewaarder, de man uit uniform Première van „Het melkkoetje" „Strijder voor sociale rechtvaardigheid" Amateurtoneel DE MAN IN UNIFORM in meoseo onder de eo omragen miaatjes Boekenweekavond in Haarlemse Schouwburg Subsidie Bloemendaalse Reddingsbrigade Burgerlijke Stand van Heemstede Van der WERFF 5 HUISRECHT „COWOREX H 24" Vertfind. „Coveline" Flat voor alleenstaanden aan Bovenweg Het aanbellen waard In de bloemetjes Geld nodig! men G. Ge erts overleden Boeke( n)rij VRIJDAG 10 FEBRUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Onder zeer grote belangstelling is don derdagmiddag het stoffelijk overschot ge cremeerd van de heer H. J. W. B. Dissel koen, m leven wethouder van onderwijs in Heemstede, die zondagavond in de ouderdom van 61 jaar is overleden. Toen de lange rij van familieleden en belangstellenden de aula binnentrad, speel de de Heemsteedse organist Egbert Vos het Largo van Handel. De rij van sprekers werd geopend door een der zoons, die zijn vader namens de naaste familieleden dank zegde voor de goede raad, die zij altijd van hem mochten ontvangen. „U stond altijd voor ons klaar, als vader, als kameraad, in iedere vorm, waarin wij u wensten". De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, prees de uitzon derlijke kwaliteiten van de ontslapen wet houder. „Hij was een strijder voor sociale rechtvaardigheid, voor de economisch zwakken. Hij streed verbeten, maar met epen vizier. Heeft onze gemeente wel ooit ten volle beseft", zo vroeg de burgemeester zich af, „welk integrerend deel van het da gelijks werk deze wethouder verricht heeft, op het gebied van het onderwijs, de volks gezondheid en op zoveel andere terrei nen?" Namens de gemeente wilde burge meester Van Rappard dan ook een woord van grote dank spreken, voor de onschat bare verdiensten, welke de wethouder voor deze gemeente had. „Bijna vijfentwintig jaar is hij lid geweest van het hoogste be stuurscollege; het zal ons moeilijk vallen, niet meer op zijn kracht, enthousiasme en idealisme te kunnen rekenen". Namens de raadsfractie van de Partij van de Arbeid en als vriend nam vervol gens de heer W. J. Reijnders afscheid van de „trouwe kameraad". De spreker kon zich nog goed herinneren, hoe hij de heer Dis selkoen veertig jaar geleden als jonge man voor het eerst had ontmoet. „Toen was je al een kei van een kerel met een edel hart". Ir. J. Limborgh, directeur van de bedrij ven in Heemstede, memoreerde, dat de heer Disselkoen, toen hij van 1946 tot 1953 wethouder van bedrijven was, een grote interesse voor de bedrijven en de techniek aan de dag had gelegd. „Een ieder, vriend en vijand, had eerbied en respect voor hem". Namens vele Heemsteedse doktoren sprak dokter J. Laeijendecker. De heer Disselkoen bezat volgens deze spreker ook op medisch gebied een grondige kennis van zaken, „zo zelfs, dat het in een gesprek met hem vaak leek, of hij zelf ook medicus was". „Hij heeft een monument in Heemstede: het gezondheidshuis, dat hij completeerde en voltooide, een medisch centrum, waarop een ieder trots is", zo besloot deze spre ker. Nadat de heer Th. J. H. Verhoeven na mens de Heemsteedse raad het woord had Het bestuur van de Bloemendaalse Red dingsbrigade heeft de gemeenteraad van Bloemendaal verzocht een bijdrage te ver lenen in de kosten voor de opleiding van enkele daarvoor in aanmerking komende leden der brigade voor het diploma zwem- instructuur van de Koninklijke Nederlandse Zwembond. B. en W. stellen de raad voor een bedrag van 350 bij te dragen in de kosten, onder voorwaarde, dat de cursisten, na verwerving van het diploma, zich voor de duur van tenminste drie jaar beschik baar zullen stellen voor de opleiding van jeugdige brigadeleden, opdat deze jongeren later, als volwaardige actieve leden, de Bloemendaalse Reddingsbrigade zullen aanvullen en versterken. ADVERTENTIE SI ONDERTROUWD: H. W. Brantjes en W. A. Ankringa; A. Stomphorst en C. G. Allebé; R. Wiersma en P. J. Eijhuisen. GETROUWD: J. C. de Moor en A. M. G. Spoor; J. B. Mense en J. H. Esko; L. L. Apswoude en W. C. H. Assendelft; B. Hoo- genstein en A. C. A. van der Aar; D. Meeg- des en W. J. Hoogenstein. GEBOREN: Amoldine Maria, d. van A. M. Smit en M. A. J. Paanakker; Victoria Jose phine, d. van R. F. Redeker en J. v. d. Bout; Apolonia Nicoline Maria, d. van F. A. M. Lohman en E. T. M. v. d. Sman; Wilhelmus Martinus Petrus, z. van G. P. Borst en J. M. Stuurman; Rosaline, d. van G. J. Smink en A. van Felius. OVERLEDEN: J. E. Schaap, 7 j., Achter weg 5; Wed. A. W. H. M. Allardvan Steen- hardt Carré, 76 j., Kerklaan 85; Wed. A. J. L. BruinierMulder, 93 j„ Joh. Wagenaar- laan 48; Wed. G. ZeeuwBlaauboer, 73 j., Wipperplein 14; Mw. M. H. Hofman—Spoel- der, 34 j„ Alb. Thijmlaan 56; H. J. W. B. Disselkoen, 61 j„ Cruquiusweg 146; H. J. Kuipers, 69 j., Camplaan 44; Mej. A. M. Brands, 44 j., Wipperplein 14; H. J. Scholt- meijer, 51 j., H. W. Mesdaglaan 31; Wed. M. J. van Kesteren— van der Aar, 68 j., Cloos- terweg 13; Mw. J. W. ZwartkruisSiero, 73 j., Res Novaplein 6; Wed. J. H. Huls bosch—Jansen, 82 j., Kerklaan 85. gevoerd, sprak namens het openbare on derwijs de heer D. Kikkert tot de „wethou der-raadsman, die ook voor ons een grote stuwende kracht was, van wie steeds lei ding uitging". Voor het bestuur van de bijzondere pro testantse scholen dankte ds. L. D. van Dijl voor de ondervonden samenwerking en vriendschap met de heer Disselkoen. De heer E. F. Albrecht tenslotte, als ver tegenwoordiger van het partijbestuur van de P.v.d.A., noemde de overledene onder meer een trouw toegewijd dienaar van de partij. Toen de met vele kransen en bloemstuk ken overdekte baar daalde, klonk op het orgel het „Aan de strijders" van S. Troei- stra-De Vries, dat, terwijl de stoet de aula verliet, werd gevolgd door „Morgen rood" van Otto de Nobel. ADVERTENTIE Indonesische Specialisten sinds 1899 9 Beursbericht no 154 is verschenen N.I.S.U.'s MISGREEP (II) Met pensioen. Bij Koninklijk Besluit is aan de heer A. Jonker te Haarlem wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ontslag verleend als hoofd- geneeskundige, chef van de afdeling, bij de Rijksverzekeringsbank onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten. ADVERTENTIE Bestrijdt de „Bocktor" (Houtworm) Gegarandeerd resultaat. GED. OUDE GRACHT 95 met HAARLEM ADVERTENTIE ADVERTENTIE Kruisstraat Haarlem Tel. 15507 In de donderdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal zullen voorstellen aan de orde komen, die verband houden met het bouwen in de omgeving van de Bovenweg te Aerdenhout. Daarbij is een plan tot de bouw van een flatgebouw voor alleenstaanden. De N.V. Aannemersbedrijf W. Thunnis- sen te Heemstede heeft zich gemeld als ge gadigde voor aankoop van een perceel grond, ter oppervlakte van ongeveer 1380 m2. De grondprijs is 13 per m2 en het perceel zal indien de raad daartoe be sluit voor 17.940 verkocht worden. Volgens de in het uitbreidingsplan aange geven bestemming mag op deze grond wor den opgericht een flatgebouw van zes woningen in drie woonlagen. De koopster zou in plaats hiervan willen stichten een flatgebouw in drie woonlagen, omvattende in totaal twaalf woningen en een aantal garages, alsmede een aangebouwde con ciërgewoning. De flats zullen uitsluitend voor alleenstaanden worden bestemd,waar bij zoveel mogelijk voorrang zal worden verleend aan inwoners van Bloemendaal. B. en W. stellen de gemeenteraad voor de grond te verkopen. Voorts stelt het college voor aan de heer J. Brouwer te Aalsmeer 1207 m2 en aan de heer J. B. Dingemans te Haarlem 968 m2 grond te verkopen, gelegen nabij de Boven weg, tegen een prijs van 9 per m2. ADVERTENTIE In zijn inleiding tot de opvoering van „Het melkkoetje", première door de letter lievende vereniging Cremer van een nieuw spel van J. W. van der Heiden en Henk Bakker, schrijft regisseur en auteur Henk Bakker, dat we hier te maken hebben met een pretentieloos niemendalletje. Het is voor de recensent altijd gemakkelijk aan zo'n oordeel te refereren, omdat hij dan niet de kans loopt iemand tegen zich Enkele dagen geleden waren we bij een jarige kennis op bezoek die bet bar gezellig had en bar laat wist te maken. Het was zo'n feest waar je achteraf van zegt „allemaal leuke men sen ontmoet". Gistermorgen fietsten we over de Wagenweg toen een agent op een motor ons langszij reed. Dan ga je meteen denken: verkeerde rijrichting, hand niet uitgestoken, geen voorrang gegeven. We hadden niets fout gedaan en keken de agent vrij en onbe kommerd in de ogen. Toen zei hij: „Het was een mooi feest, waar of niet" en we herken den een van de joligste feestgangers van die avond onder de ernstige entourage van pet en uniform. Nu weet iedereen dat agenten o ok maar mensen zijn, maar als je het zo plot seling mérkt in een situatie dat je meer beducht bent voor het fenomeen agent dan voor de vriendelijke huisvader die hij vast ook wel is.Kortom, het was een vreemde gewaar wording, die natuurlijk niet vreemd mag zijn. Maar hou het maar eens vol niet de uniform te verwisselen met de persoon erin! Elke dag ontmoet iedereen tientallen geüniformeer den. Twee uniformdragers zijn we gaan opzoeken, of beter: een, die nog dagelijks in zijn uniform staat en een, wiens uniform een tijd geleden de kast inging „met pensioen". Dat uniform omsluit nu echter de leden van de zoon van de oorspronkelijke drager! Wij zijn rraten met Cornelis Steenhoek, portier eerste klas van de bedrijf en Zonen; een man in uniform en met een steeds geladen revolver aan de koppel. ijfspolitie van En- De ander is Mannus Doomebosch, die 36 jaar gevangenbewaarder was; een man die steeds de gummiknuppel voor het grijpen moest hebben. Geen van beiden heeft ooit zijn wapen gebruikt. Beiden hebben iets „gemaakt" van hun functie. Zij droegen allebei een uniform, maar uniform zijn ze nooit geweest. Naar aanleiding van de klacht van enkele huisvrou wen uit Haarlem-Noord dat er geen schoenenzaak is bo ven de Jan Gijzenbrug, kre gen we van enkele abonné's de mededeling dat zij hun schoenen betrekken bij een winkelier in een gesloten huis. Ook deze schoenhandelaar zelf maakte ons attent op de faci liteiten, die hij Haarlem-Noord biedt al is het maar twee mid dagen per week, omdat hij op de andere dagen markten be zoekt. Een bekend Haarlems schoenenhandelaar stuurde ons een brief, waarin hij meedeelt al anderhalf jaar bezig geweest te zijn een geschikt pand te vinden in het nieuwe Haar lem-Noord, om daar een schoe nenzaak te vestigen. Hij heeft Bij Steenhoek van Enschedé is het indrukwekkende uniform niet in staat de vriendelijkheid van de drager onopmerkelijk te maken. Hij zou door welk uniform dan ook niets veranderen. Hij opent op dezelfde manier de zware deur van Enschedé voor de directeur als voor de jongste bediende. De nu 57-jarige is ruim 35 jaar bij het bedrijf, waar hij als boekdrukker begon. Ook heeft hij tonnen gelds gedrukt, „die oude rooie ruggen, de vijfentwintigers"In 1923 kwam hij bij de bedrijfspolitie en sinds tien jaar is hij portier eerste klas. Eerste klas met ere en niet alleen als ambtelijke aanduiding. Dit is eigenlijk alles wat er over Steenhoek te zeggen valt. Maar bijzonder is het. Het portier zijn is een beroep, dat geheel afhangt van wat de betrokkene er van maakt. Steenhoek heeft er van ge maakt wat er van te maken valt. Hij opent de deur op een vrij normale manier. Hij drukt op een knopje, loopt zijn loge uit en verwelkomt de bezoeker. Maar die bezoe ker heeft inmiddels het ge voel gekregen dat er iets bij zonders gebeurd is. Waarom dat weet hij niet, maar hij is meteen écht binnen en ver trouwd erbij. Steenhoek zegt wel: „Dit baantje ligt me helemaal hè" alsof hij er ook niets aan kan doen. Maar zijn manier van de deur open doen is alleen al het aanbellen waard. Gewapend volgens voor schriften van de Nederlandse Bank (voor de bankbiljetten) en de PTT (voor de post zegels), en gekleed in een streng politie-uniform, opent hij de deur alsof die van hem is. En de binnentredende is nauwelijks binnen of hij is ook van Steenhoek. Die doet maar met de gasten. Hij laat ze een wachtkamertje binnen, hij houdt ze aan de praat, soms moet hij ze zelfs weer de deur uitwerken; maar ook dat gaat weer op een manier, die de gast doet denken, dat hij Steenhoek eeuwig dankbaar mag zijn om weer naar buiten te hebben gemogen. Zolang er niemand anders aan te pas komt is de gast in Steenhoeks macht, al heeft hij het gevoe len dat het andersom is. Toch is Steenhoek weer niet zó geweldig een portier, dat men op straat nog vol is van Steenhoek. Hij is ook weer niet tè goed. Er is niets tè aan hem. Je moet goed op hem letten om hem te onthouden. Hij is een ideale portier en bovendien is hij een zelden falende vraagbaak voor ieder een. Hij weet bijna alle ver jaardagen van de bedrijf s- functionarissen. De heer Hartz, die vergeetachtig is, kreeg onlangs een doosje sigaretten van Steenhoek, met een brief je erin: „Goede morgen. Ik ben jarig." Hartz was jarig. Steenhoek behandelt de deur alsof die van hem is. Maar eigenlijk is hij de deur van Enschedé, door hem gaat men binnen en door hem gaat men naar buiten. Hij geeft de eerste indruk van het bedrijf. Hij is de deur van Enschedé, soepel en meegaand, maar nooit los van het gebouw. Wat hij intern voor het be drijf betekent is weer een ander aspect van hem. Maar daar komt men niets van te weten. „Horen, zien en zwijgen meneer," zegt hij. En dan is hij toch weer als een deur: een maal gesloten, goed gesloten. Mannus Doornebosch is ge vangenbewaarder geweest. Van 1906 tot 1942 heeft hij in ge vangenissen gestaan, het laatst in Haarlem. „Zeg maar gerust in de bajes gezeten", is zijn commentaar op deze formule ring. Hij is twintig jaar secre taris geweest van de Centrale Nederlandse Ambtenaarsbond (nu ABVA). In mei 1940 trok hij zich uit die functie terug. Voor 1940 was hij lid van de Haarlemse raad voor de SDAP. Hij is nu 78, vitaal als een gevangene die ontvluchten wil en nog steeds enthousiast voor de voetbalclub DCO. Als gevangenbewaarder heeft hij de „moeilijke" tijd van het gevangeniswezen meegemaakt. „De tijd dat ze een comman dant van een oorlogsschip die ze kwijt wilden maar inspec teur bij het gevangeniswezen maakten," zegt hij. Doorne bosch heeft zich nooit vereen zelvigd met het uniform dat hij drdëg. „Binnen was ik altijd model, al paste ik op dat ze me geen oren aannaaiden, want er zitten boeven bij hoor," zegt hij, „maar daar buiten bemoeide ik me met de dienst waar ik maar kon. Het was niet best vroeger in de gevangenissen." „Er kwam eens een geeste lijk verzorger de gang op met een dikke sigaar in zijn mond; een gevangene pikte hem die sigaar af en rookte 'm verder. Vroeger mocht je helemaal niet roken binnen. Nou, die verzorger kwam naar me toe en zei: „Mannus, pak die sigaar terug." Ik zei: „Alleen als 't een slechte is." Dat typeert Doornebosch zoals hij ook nu nog is: strijdbaar en met een sterk sociaal gevoel. Tijdens zijn gevangenbe waarder-schap zijn er twee gevangenen ontvlucht. „Ze kwamen allebei terug, ze worden altijd gevonden." Een derde die het probeerde werd door Mannus na een fikse ren ingehaald en terugge bracht, „in alle vriendschap." Doornebosch zegt op een vraag, dat hij zelf niet zou weten hoe hij uit een gevan genis zou moeten ontsnappen. Hij ziet wat één aspect betreft met genoegen terug op zijn werk tussen de gevangenen. „Ik heb er tientallen getroost, en dat geeft je een bevredigd gevoel, hoe slecht het vroeger in vele gevangenissen ook voor de gevangenen was." Morgen is er feest bij Man nus thuis. Dan is hij de ge vangene van zijn vier kinde ren, die een groot feest gaan aanrichten ter gelegenheid van het vijftig-jarig huwelijk van hun ouders. Mevrouw DoorneboschLenards is 76 jaar. Van drie tot vijf uur is er een receptie. Vast komen er ook enkele oud-gevangenen, die van hun dankbaarheid voor Mannus komen getuigen. En Mannus zal daar niet goed tegen kunnen. De heer H. J. Warren is dinsdag 14 februari dertig jaar als chef-bloemist in dienst bij de firma Pool en Zonen. Na dertig jaar tussen bloemen gewerkt te hebben, wil men hem eens in de bloemetjes zetten. En dat ge beurt op die dag in Brink- mann, van elf tot half-een. De heer Warren zal de bloe metjes wel critisch bekijken. De Algemene Nederlandse Invaliden Bond (ANIB), af deling Haarlem en omstreken, bereidt weer enkele collecten voor om door de opbrengst van collectes beter en nog doeltref fender zijn doel te kunnen ver werkelijken: mensen die licha melijk gehandicapt zijn, zoveel mogelijk valide te maken, zo dat zij in staat zijn in hun eigen onderhoud en dat van hun gezin te voorzien. De Bond verstrekt invalidewa gens, financiële hulp bij de aanschafing van genees- en hulpmiddelen, houdt 'n loop- school in stand en geeft ge legenheid tot „medisch zwem- in Stoops Bad. De Bond heeft in Haarlem een Revali- datiefonds gesticht, dat door vrijwillige bijdragen in stand worden gehouden. Hun die ziah voor dit werk als collectant nog geen succes gehad. Dit is natuurlijk een vreemd ver schijnsel. Een stadsdeel, dat de omvang heeft aangenomen van Haarlem-Noord boven de Jan Gijzenbrug, heeft een schoenenzaak nodig. Dit blijkt uit de brieven van de huis moeders. Een winkelier poogt al geruime, tijd een winkel te openen daar, maar krijgt geen pand. Ons dunkt: dat als deze schoenenhandelaar en de buurt vereniging zich met elkaar verstaan een oplossing van het probleem niet ver meer kan zijn. Tesamen kunnen zij een zeer krachtig verzoek bij de desbetreffende instanties indienen om medewerking. Een zeer krachtig verzoek. verdienstelijk willen maken wordt verzocht zich op te geven bij de heer Philippo, Dolfijnstraat no. 16, Haarlem., telefoon 24710. De collectes vinden plaats van 12 tot 17 maart te Haarlem; van 19 tot 24 maart te Bloemendaal; van 14 tot 19 mei te Bennebroek. En als er dan collectanten zijn: laat hen niet vergeefs bij u aankomen! Met leedwezen namen wij kennis van het plotseling over lijden van de heer G. Th. C. Geerts, directeur van het Ne derlands Wapenmagazijn, dat te Haarlem, Den Haag en Am sterdam gevestigd is. De heer Geerts was vele jaren in het toenmalige Indië en kreeg praktijkervaring in het wapen maken bij wapenfabrikanten in Luik. De thans overledene was de zoon van A. G. Geerts, die als boekhouder bij het be drijf kwam dat toen onder lei ding stond van de bekende Haarlemmer A. N. Brossois, die zijn wapenervaring als zwaardveger in het leger had opgedaan en als ballisticus grote bekwaamheid bezat. A. G. Geerts werd directeur van het in Den Haag opgerichte filiaal. De thans overleden directeur G. Th. C. Geerts heeft de N.V. geleid op een wijze, die moeilijk navolgbaar zal zijn. Vele jagers hebben een goed vriend ver loren. Lijst van boeken, die door de Stadsbibliotheek zijn aangeschaft: Romans: Davies: Zij, die in de Schaduw leven....; Hobart: Het Duister Tegemoet; Jaspers. Waar om speel je niet Vincent; Schrag: De groene Storm; Syberberg: Stenen voor Brood; Tsjechow: De Echtgenoot en andere Verhalen; Böll: Das Brot der frühen Jahre; Kallilea; Karen (eng;) Lawrence: Complete short stories, 3 din.; Cesbron: Deze Wereld roept om Hulp; Coolen: Omnibus; Nicklisch: Vader het beste Paard van Stal; Slaughter: De Dokter beslist; Varé: De Poort der gelukkige Mussen; Lofts: Bless this House; Souburan: L'ile aux Fous. Ontwikkelingsboeken: Pétillon: Wonderlijke Wetenswaardigheden; Pinkhof: De Jacht op de Primeur; Révész: Die Formenwelt des Tast- Sinnes, 2 dln.; De verdeling van een Toekomstige Toeneming van het Nationale Inkomen; Schey- grond: Dieren in Gevangenschap; Möring: Zeg eens A!; Schroevers: Het Jongensautoboek; de Bruyn: Inleiding tot de Moderne Galvano- techniek, 2 din.; Gallico: Confes sions of a Story writer; Minne: In den Zoeten Inval en andere ge dichten; Wegerif: Bouwmeesters der Middeleeuwen en hun wer ken, dl. 1; Dülberg: Albrecht Dürer und sein Werk; Boese: Zwei Urmusikanten: Smetana—Dvorak; Liszt: Briefe an eine Freundin; Brander: Jan Mayen in Verleden en Heden; Denti di Pirajno: Dok ter in Afrika; Hoek: Grieks-Ro meinse Cultuur in de moderne Samenleving: Pallottino: The Etruscans; Winkler Prins Ency clopaedic; supplement en register deel. (Leesz.); Wie is dat? 1956. (Leesz.); Enkelaar: Het geval Croiset; Greiling: Zó zal ons leven worden; Vermeer: Spel en Spel- paedagogische problemen; Werner: Aquariumvissen uit Amerika, dl. 1.; Mensendieck: Houd U goed, voel U beter; Eu we en Spaak: Meneer Caissa; Houtvademecum dl. 1.; Thompson: Naar Maan en Mars; Herwig: Ik kan Planten en Bloe men in huis Verzorgen; Proust: Lettres; Pallottino: Tarquinia; Wandmalereien aus Etruskischen Grabern; Flexner: Amerika Schil dert; Ybarra: Caruso; Junius ïnger- man: Een Slavenband als Ere teken; Romein: Aera van Europa; Enkhuizen 600 jaar stad: 1355-1955. in het harnas te jagen en hoe gauw ge beurt dat! Toch zou het onbillijk zijn met louter deze kenschetsing te volstaan. „Het melkkoetje" is gelukkig meer dan alleen een pretentieloos niemendalletje: het is een goed geschreven luchtig blijspelletje, dat weliswaar is gebouwd op het bekende procédé van de rijke tante en de begerige erfgenamen en ook dit keer uitgaat van het misverstand dat tante al haar centen heeft verloren, zodat alle luister waarmee men haar omgeeft al spoedig verkeert in onheusheid en harteloosheid, maar de auteurs zijn er in geslaagd er een heel aannemelijk procédé voor te vinden en de toestanden niet zo op te schroeven dat er van een fantasieloze zwart-wit-tekening sprake is. Men kan zich er best mee amu seren. Natuurlijk hangt dat in aanzienlijke mate af van de wijze waarop het wordt gespeeld. Verkeerde indicaties van de regie, hoogmoedige pogingen van de spe lers om een lachsuccesje in de zaal te be werkstelligen en de hele aangelegenheid krijgt een onevenwichtig karakter, die het tot een huis-tuin-en-keukenspelletje maakt met slechts clichématige figuren en een goedkope uitwerking. Wat dat betreft trof de volle zaal het donderdagavond dat Bakker het stuk zelf regisseerde, dat de bezetting een prima vertolking weggaf en het niemendalletje juist door zijn preten tieloosheid zo goedmoeds ontvangen kon worden. Henk Bakker speelde zelf de rol van op het geld van tante azende fabrikant, be laden met financiële zorgen van zijn ver kwistend huisgezin. Hij deed dat met de zwier van de routinier, zelden gehandicapt door geheugenstoornissen omtrent de tekst waarvoor hij overigens clementie had in geroepen. Zijn spilzieke achtgenote werd door Lu cie RinkelSpijer alleraardigst getypeerd met vooral mimisch voortdurend actie. Annerie Swaneveld gaf heel fijntjes de luxueuse dochter aan, die in haar zuster wel een erg brave tegenpool vond. Lucie Rinkel moest die jongedochter op de plan ken zetten. Ze slaagde er zelfs in er een heel natuurlijk en fris schepseltje van te maken en deze zwakke stee in het stuk spelenderwijze te camoufleren. Wim Rijke gaf de nietsnut van een zoon de toneel illusie van echtheid. Aan tante Rosalie besteedde Eki OostwaldBouwer haar krachten. Het werd een exempel van een schalkse en oude wijze dame, die zich niet bij de neus laat nemen. Haar secondant Tobias oogstte niet minder bewondering zoals hij door Henny Boon geestig met kwinkelende oogjes op de intrige werd losgelaten. Wat een prachtig mannetje! Jacques Timmerman gaf weer eens een van zijn fraaie typeringen weg als huis knecht met vooral komisch handenwerk. Ook Ag Koorenblik als de dienstbode zette een dame neer om te onthouden. Perfect haar intonatie! Even verscheen Dick van den Engel in het spel in een rol, die de voorbereide sympathie niet weg vaagde. Aad Stroman tenslotte moest zijn zoveelste charmeur-bedrieger in het veld brengen. Hij werkt nooit met zwaar ge schut, maar het wordt een beetje eentonig hem het schavuitschap te zien belijden. Zo wekte het stuk reminicenties aan Sara Burgerhart en de Camera, waarin men ge lijksoortige wezens ontmoette als nu mr. Lex van Maanen en de lieVe Lotte. Mis schien kan men bij de rolverdeling eens een andere keuze doen? P. W. FRANSE Ter gelegenheid van de Boekenweek 1956 ontplooit ook de Boekverkopersvereniging voor Haarlem en omgeving een bijzondere activiteit. Anders dan in de laatste jaren heeft men besloten het publiek thans één grote avond in de Stadsschouwburg aan te bieden. Deze zal plaats hebben op donder dag 1 maart. Het gedeelte voor de pauze zal worden gevuld door Ellen en Albert Vogel met litteraire voordrachten, onder meer van „Pierrot aan de lantaarn" van M. Nijhoff. verhalen van Arthur van Schendel en Louis Couperus, benevens gedichten van Boutens, Slauerhoff en J. C. van Schagen, aan welk programma medewerking wordt verleend door de pianiste Evertine Vogel. Tijdens het tweede deel van de avond treden Hetty Blok, Sophie Stein en Wim lbo met de pianist Cor Lemaire op in een klein litterair cabaret, dat „Trilogie" is ge titeld. Er worden op het boek toepasselijke teksten van Annie M. G. Schmidt, Hella Haasse, Simon Carmiggelt, Daan Zonder land en Dick Swidde gebruikt. De muziek is van Peter Kellenbach, Tonny Schiffer- stein en de reeds genoemde begeleider. Tevens wordt onder auspiciën van de r.k. Openbare Leeszaal te Haarlem een „boekenforum" in de Vleeshal onder voor zitterschap van drs. H. W. M. van Run ge houden op maandagavond 27 februari. Hieraan nemen deel: mej. A. G. Gebhard, oud-directrice van 'de Openbare Leeszaal te Amsterdam, mevrouw Harriet Kaurey, dichteres, A. van Domburg, criticus en P. A. F. van Veen, directeur van een uitge verij te 's-Gravenhage. Leerlingen van de Kennemer Ballet Stu dio te Haarlem werken mede aan de litte raire feestavond in Bellevue op woensdag 29 februari, die door de Amsterdamse boekverkopers is georganiseerd. Daar zul len spreken: prof. dr. Garmt Stuiveling, C. J. Kelk (over Slauerhoff) en Hans An dreus (over experimentele poëzie). Tevens wijdt de musicoloog C. van Ravenswaay een causerie aan Mozart, op muziek van welke componist vervolgens de suite „Les petits riens" wordt uitgevoerd. Verder worden er oude hofdansen gedemonstreerd, die onder leiding van J. W. Schultink zijn ingestudeerd. Na de pauze is er litterair cabaret met Luc Lutz en Jules de Corte.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 14