PANDA EN DE MEESTER-0NTDEKKINGSREIZ1GER Wereldnieuws Russische hulp aantrekkelijker dan Amerikaanse steun Japanse regeringsraad brengt verslag uit over zijn bevindingen BA De radio geeft zaterdag Zocli ió Uet zo r J Mc Arthur beticht Truman van leugens Nieuw Frans vaccin tegen kinderverlamming Overalbovenal T Arsenal King Filter 85 ct Handen en Lippen ruw Japanse Kamer vraagt de atoomproeven te staken Ontdekker van Pluto houdt vol: „het is een planeet" Amerikaanse vliegers in Zuidpoolgebied gered Levensmiddelenschaarste in Hongarije Samenwerking in de auto industrie van Scandinavië? Indonesische scheepvaart zal de K.P.M. vervangen HET BOZE OOG VRIJDAG 10 FEBRUARI 1956 <L TOKIO (Kyodo/Reuter) De Sovjet- Unie is bezig: de leiding: van de Verenigde Staten over te nemen in de wedloop om de verstrekking van economische hulp aan de onderontwikkelde landen. Tot deze slot som komt de raad voor het economische plan van de Japanse regering in een rap port, waarin een vergelijking wordt ge maakt tussen de Amerikaanse en de Rus sische hulpverlening aan onderontwikkel de landen. Met een zekere bezorgdheid komt de raad tot de slotsom, dat de omvang van de Amerikaanse hulp weliswaar veel groter is dan die van Moskou, maar dat de Amerikaanse pogingen in deze richting niet geheel doeltreffend zijn en dat de Russen betere resultaten schijnen te behalen. In de periode van juni 1950 tot 1954/55 hebben de Verenigde Staten 841 miljoen dollar voor de hulpverlening uitgegeven, waarvan ongeveer zeventig percent in de vorm van leningen. Het grootste gedeelte van deze leningen was echter bedoeld voor de financiering van aankopen van Ameri kaanse overschot-tarwe, waaraan beper kende bepalingen waren verbonden. Deze tarweleningen hebben in de hulpontvan- gende landen critiek uitgelokt. Op deze wijze ontstond er zeer weinig gevoel voor dankbaarheid over de hulp. Dergelijke le ningen konden ook de binnenlandse land bouwprijzen ondermijnen en bovendien de afzetmogelijkheden op de wereldmarkt verkleinen. Een van de grootste voordelen van de Sovjethulp is volgens de raad de soepelheid van de voorwaarden. De rentevoet van de Russische leningen bedraagt slechts onge veer 2 a 2% percent per jaar, die van de Amerikaanse vier percent. Terwijl voorts een groot gedeelte van de Amerikaanse hulp uit leningen bestaat, is de Russische hulp gebaseerd op economische bijstand en legt de Sovjet-Unie in de meeste gevallen de nadruk op uitbreiding van de weder zijdse handel. Egypte's voorbeeld De Sovjet-Unie heeft Egypte bijvoor beeld leningen tot een tegenwaarde van zeshonderd miljoen dollar tegen een jaar lijkse rente van twee percent verstrekt on der de voorwaarde, dat de aflossing ge schiedt in dertig jaar in de vorm van ruwe katoen en rijst, waarvan Egypte overschot ten heeft Daarentegen hebben de Verenig- ADVERTENTIE (■w Geef de behandeling, die Moeders in 104 landen ideaal vinden I rijf Vicks VapoRub tegen bed- tijd op borst, keel en rug. De verzachtende dampen verruimen de luchtwegen en bedaren de hoest.Tegelijkertijd maakt de ver warmende pleisterwerking de be klemming los. Snellere verlichting Het geeft méér verlichting, omdat het geconcentreerd is! HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de huis vrouw 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Cello en piano. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.30 Reportage. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Muzikale causerie. 14.50 Reportage. 15.50 Dansmuziek. 16.15 Streekuitzending. 16.40 Omroep-orkest. 16.50 Platen. 17.15 Actualitei ten. 17.45 Wereldkampioenschap hardrijden op de schaats te Oslo. 18.00 Nieuws en com mentaar. 18.20 Lichte muziek. 18.45 Rege ringsuitzending: Atlantisch allerlei: Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Dolend door Assyrië, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 22.00 Socialistische commentaar. 2.15 Lichte muziek. 22.30 Samenzang. 22.40 Binnen zonder klopen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.3012.33 Land- en tuinbouw- mededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amuse mentsmuziek. 13.40 Accordeonorkest. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateursprogramma. 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.40 Fanfare orkest. 16.0 De schoonheid van het Grego riaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Musette orkest en soliste. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek week overzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Platen. 18.45 Wereldkam pioenschappen hardrijden op de schaats te Oslo. 19.00 Omroeporkest en soliste. 20.00 Lichtbaken, causerie. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Gevarieerd pro gramma. Pl.m. 21.45 Sprong in het Heelal, spel. Pl.m. 22.05 Cabaret 22.35 wij luiden de zondag in! Hierna: Avondgebed en liturgi sche kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., K.R.O.) 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 We reldvisie en Telemimiek. 21.00 Cabaret. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Omroep-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.145 Muziek- kaleidoscoop. 14.30 Radiojournaal. 15.00 Pla ten. 15.45 Accordeonmuziek. 16.00 Platen. 16.15 Accordeonmuziek. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Symfonisch orkest. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Zuid-Afrikaanse volksdans- en zanggroep. 18.00 Symfonisch orkest. 18.15 Kamermuziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Omroep Ommeganck. 21.45 Platen. 21.30 Rytmische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws. Feiten van de dag. Vorm en kleur. Sportjournaal. (Op 224 en 50 m.). de Staten, Groot-Brittanmië en dé Wereld bank tezamen leningen van in totaal vier honderd miljoen dollar tegen een rente van 4,2 percent verstrekt, terwijl de aflossing van deze leningen in twintig jaar en in de viezen dient te geschieden. De vrije landen zijn geneigd de nakoming van de Russische hulptoezeggingen in twij fel te trekken, maar volgens de Japanse raad zijn er goede kansen op naleving van de hulpovereenkomsten, daar de Sovjet- Unie haar militaire begroting heeft be snoeid en schijnt te hebben besloten de op deze wijze bespaarde middelen te gebrui ken voor het verlenen van hulp aan het buitenland. Een ander kenmerk van de Russische hulp is, dat deze streeft naar versterking van het neutralistische senti ment, terwijl de Amerikaanse hulp van militaire overwegingen uitgaat. „Historie verdraaid" Volgens het orgaan van de Sovjet-rege ring, Izvestia, blijkt uit de gemeenschap pelijke verklaring van president Eisenho wer en premier Éden van vorige week, dat deze staatslieden historische feiten ver draaien. „De opstellers van de verklaring willen ons er van overtuigen dat koloniale mogendheden haar gezag over afhankelijke volken vestigen om deze klaar tè maken voor zelfbestuur en niet om fabelachtige winsten uit hen te halen. India en Birma hebben hun vrijheid verworven als gevolg van een langdurige en dappere strijd van hun volken tegen hun onderdrukkers", al dus Izvestia. Intussen hebben radio-Moskou en het Sovjet-persbureau Tass voor het eerst weer aandacht besteed aan het bezoek, dat pre mier Boelganin en eerste partij-secretaris Kroesjtsjev in april aan Éngeland zullen brengen. Sinds deze reis in juli van het vorige jaar werd aangekondigd hadden de Russen er niet meer over gesproken. In een bericht uit Londen werd gezegd, dat het bezoek „in het middelpunt van de Britse openbare belangstelling staat". Vol gens westelijke waarnemers blijft Moskou zich voor de reis interesseren ondanks de beschuldigingen van Boelganin en Kroesj- tsev over „het Britse kolonialisme". NEW YORK (United Press). - Generaal Douglas McArthur heeft zich in een arti kel in „Life" verweerd tegen de beschul diging van insubordinatie, die men lezen kan in de mémoires van ex-president Harry S. Truman. Volgens Truman zou insubordinatie de reden geweest zijn waar om McArthur in 1951 als bevelhebber in het Verre Oosten was afgezet. McArthur stelt daar tegenover de ver onderstelling, dat de aanleiding tot zijn ambtsontheffing gelegen was in zijn voor stel, in een hoogverraad-proces een spio- nage-organisatie op te rollen, die zijn ge heime berichten aan Washington placht te onderscheppen. McArthur schrijft: „Truman's voorstel ling doet de waarheid zozeer geweld aan, dat het een ondienst aan het land zou zijn, indien ik nu nog zou zwijgen". McArthur noemt zijn ontslag „een wraakzuchtige straf" die de vorm kreeg van een bevel, „zo drastisch", dat hij bijna onder arrest gesteld werd. „Geen loopjongen, geen werkster, geen bediende van welke soort ook zou ontsla gen zijn met zulk een gevoelloos voorbij zien van het gebruikelijke fatsoen". PARIJS (United Press). - De Franse Academie van Geneeskimde zal binnen kort bekend maken, dat zij erin geslaagd is een nieuw, afdoend vaccin tegen kinder verlamming te vervaardigen. Volgens mededelingen is dit vaccin (van dood virus) in het Pasteur-instituut ont wikkeld door professor Jean Lepine en enige medewerkers. Verder zou professor Lepine een zeer belangrijke proef ontwikkeld hebben, waardoor binnen 48 uur aangetoond kan worden of iemand reeds voldoende anti stoffen tegen kinderverlamming in zijn bloed heeft of dat hij kunstmatige ver sterking door middel van het vaccin nodig heeft. Deze proef zou massale vaccinatie over bodig maken. In feite komt kinderverlamming in Frankrijk niet in zo sterke mate voor, dat een massale vaccinatie gerechtvaardigd zou zijn, maar toch zou men door middel van deze proef veel vaccin kunnen bespa ren, dat terzijnertijd bij epidemieën elders ter beschikking gesteld zou kunnen wor den. ADVERTENTIE Als pionier in Nederland gaf Arsenal ontelbare rokers het ge noegen van de King Size sigaret. De uitgezochte Amerikaanse tabakken maken Arsenal tot de meest gewaardeerde King Size. QUALITY Wéér gaat Arsenal vooraan, uu met Dezelfde beproefde kwaliteit: kruidig, zacht, voortreffelijk! Met of zonder filter dezelfde prijs ADVERTENTIE TOKIO (Reuter) De Japanse Kamer van Afgevaardigden heeft een door alle partijen gesteunde resolutie aanvaard, waarin uiting wordt gegeven aan de hoop van het Japanse volk, dat er een interna tionale overeenkomst wordt gesloten, waarbij proeven met atoomwapens worden verboden. In de resolutie wordt een beroep op de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië gedaan alle verdere proe ven, die ,,de vernietiging van de mensheid" teweeg zouden kunnen brengen, te staken. GENèVE (UP) Een voorstel van het Internationale Rode Kruis om atoomoorlog voering te verbieden is in beginsel goedge keurd door vier-vijfden van alle Rode Kruisverenigingen in de wereld. De Ver enigde Staten en Japan hebben meer tijd verzocht ter bestudering van het voorstel, alvorens er een oordeel over uit te spreken. De Sovjet-Unie heeft nog niet geantwoord maar wel meer afschriften van het voorstel verzocht. In de voornaamste bepaling van het voorstel wordt de reeds bestaande ban tegen gifgas herhaald en hier worden ver boden van bacteriologische oorlogvoering en van atoomoorlogvoering bijgevoegd. LAS CRUCES (Reuter/AFP) De ster renkundige die destijds de planeet Pluto heeft ontdekt, dr. Clyde Tombaugh, heeft de stelling van de Nederlands-Ameri kaanse astronoom dr. G. Kuiper, dat Plu to geen planeet doch een satelliet van Neptunes is, aangevochten. Het is wel mo gelijk, dat Pluto eens een maan van Nep- tunus is geweest doch hij vertoont nu vol komen de kenmerken van een planeet en dient dan ook als zodanig te worden be schouwd, aldus dr. Tombaugh uit Las Cruces in de Amerikaanse staat Nieuw- Mexico. Mars-plant De Sovjetrussische geleerde Tikhov zegt een nieuw bewijs te hebben gevonden voor de mogelijkheid, dat op de planeet Mars plantengroei voorkomt. Hij verklaart in het berggebied van Ala Taoe, nabij Alma Ata, de hoofdstad van de Sovjet-republiek Kazakstan, een zeldzame plant te hebben gevonden, die infra-rode stralen niet weer kaatst maar opneemt. De plant heeft daar door, ook al is het nog zo koud, altijd groe ne bladeren en zij doet zelfs sneeuw rond om over een gebied met een straal van vijf tot zes meter smelten. Indien er nu op Mars plantengroei voorkomt, moeten dit gewassen zijn, die eveneens infra-rode stralen opnemen en niet weerkaatsen. WASHINGTON (Reuter) De zeven inzittenden van een eenmotorig vliegtuig dat sedert vrijdag in het Zuidpoolgebied vermist werd, zijn op de basis van de Ame rikaanse expeditie in Klein-Amerika te ruggekeerd. Zij waren door de piloot van een reddingsvliegtuig op het King Edward- schiereiland ontdekt. De mannen-zijn daar na met hefschroefvliegtuigen opgehaald. De mannen, een piloot en zes leden van een verkenningsgroep die in Marie Byrd- land waren gestrand door bevriezing van hun voertuigen, waren ongedeerd. WENEN (Reuter) De Weense „Neuer Kurier" (onafhankelijk) heeft uit Boeda pest vernomen dat er in Hongarije een ernstig tekort aan levensmiddelen bestaat, hetgeen in vele delen van het land tot een „nauwgezette registratie" van de voorra den der inwoners heeft geleid. In de meeste steden wordt slechts een maal per week vlees verkocht. Vet of reu zel, boter en margarine zijn bijna niet meer verkrijgbaar. Iemand die suiker kan kopen „heeft geluk gehad", aldus luiden de in lichtingen van het blad, dat voorts meldt, dat er een tekort aan steenkool bestaat. Vele Hongaren lijden koude en vele scho len zijn tijdens de strenge koude een maand gesloten. Leden der staatspolitie en van de communistische partij kunnen ech ter naar believen levensmiddelen en brandstof kopen tegen prijzen, die de helft bedragen van hetgeen de andere Hongaren moeten betalen. STOCKHOLM (ANP) De Zweedse auto-industrie poogt tot samenwerking te komen met Noorse en Deense ondernemin gen voor de vervaardiging van bepaalde auto-onderdelen. Dit zou leiden tot uit breiding van de capaciteit der auto-indu strie. Tevens zou een grotere markt voor de gemeenschappelijke produktie worden verkregen. Wegens de beperkte omvang van de binnenlandse markt heeft de Zweedse auto-industrie tot dusverre nog niet de vruchten kunnen plukken van massa-produktie. Het is mogelijk, dat een grotere Scandinavische markt de vervaar diging van een nieuwe „Volkswagen" zal rechtvaardigen. DJAKARTA (Reuter) De Indonesi sche regering zal binnenkort een scheeps- bank oprichten, teneinde steun te verlejien aan de nationale scheepvaartmaatschap pijen, aldus heeft de minister van Verbin dingen, F. Laoh, medegedeeld. De bank zal in staat zijn de maatschappijen kredieten te verlenen. De oprichting van deze bank zou het begin zijn van het vervangen van alle schepen van de K.P.M. op de inter- insulaire diensten door schepen van natio nale scheepvaartmaatschappijen. De rege ring is voorts van plan de Indonesische maatschappijen te helpen door een scheeps werf voor kleine schepen te bouwen. ADVERTENTIE niet van VERS te onderscheiden Voorbereidingen. Volgens gewoonlijk be trouwbare kringen te Parijs treffen de Franse en Joegoslavische ministeries van buitenlandse zaken voorbereidin gen voor een officieel bezoek van maar schalk Tito aan Frankrijk. Er is nog geen datum voor het bezoek vastgesteld. Aanslag. In Cordoba (Argentinië) is een bom ontploft op het balkon van de wo ning van een kapitein van het Argen tijnse leger. Er werd aanzienlijke scha de aangericht. Men vermoedt, dat de bom bestemd was voor het consulaat van Uruguay, dat vlak bij de woning van de kapitein ligt. Tovenarij. Volgens het te Hongkong ont vangen Pekingse blad „De jeugd van China" heeft een communistische volks rechtbank een vrouw ter dood veroor deeld, die er van beschuldigd wordt een lid van de communistische jeugdbond door middel van tovenarij om het leven gebracht te hebben. Haar vrouwelijke medeplichtige kreeg levenslang. Apart. Uit Bloemfontein wordt vernomen dat de synode van de Nederlands-Ge reformeerde Kerk in de Oranje-Vrij staat niet deel zal nemen aan een uit nodiging aan de Amerikaanse evange list Billy Graham, om een spreekbeurt te vervullen, aangezien niet werd ge waarborgd dat de bijeenkomst uitslui tend door blanken zou worden bezocht. Geweigerd. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft een vi sum geweigerd aan de hoofdredacteur van het communistische dagblad „Dai ly Worker", Alan Max, die het twintig ste congres van de Sovjet-Russische communistische partij te Moskou had willen bijwonen. Laster. Twee Parijse weekbladen, de „Ri- varol" en „Nouveaux Jours", zijn teza men tot zeshonderdduizend francs boe te veroordeeld wegens laster jegens de nieuwe minister van Justitie Frangois Mitterand. De minister zou volgens deze bladen tijdens de Indochinese oorlog geheime gegevens aan bladen verstrekt hebben, waardoor hij gedwongen was geweest uit het kabinet-Laniel te treden. Vondst. Britse militairen, die bij een razzia op geheime wapenbergplaatsen op Cy prus een grot binnendrongen aan de noordelijke kant van de Kronosberg, hebben een archeologische ontdekking van grote waarde gedaan. Gebleken is dat deze grot een twaalfhonderd jaar geleden door mensen bewoond was. Leden van de museumstaf op Cyprus vonden een ingewikkeld stelsel van gangen en kamers en aardewerk, dat uit de zevende eeuw moest dateren, alsmede ijzeren en bronzen gebruiksvoorwerpen. De uitgang van dit grottenhuis was moeilijk terug te vinden. Men neemt aan, dat de grot destijds bewoond is door Cyprioten, die voor Arabische in vallers gevlucht waren. Vers. De (nationalistische) premier van Zuid-Afrika Johannes Strijdom heeft geweigerd zijn goedkeuring te hechten aan een voorstel om een monument voor wijlen generaal Jan Smuts op te richten op het terrein van het Uniege bouw in Pretoria. Premier Strijdom zei dit niet raadzaam te achten omdat gene raal Smuts nog steeds vers in het poli tiek geheugen van Zuid-Afrika ligt. Ongevaarlijk. In Canada is in 1955 ge bleken, dat het vaccin-Salk geheel on gevaarlijk is en voor 85 percent afdoen de voor het voorkomen van kinderver lamming. Er zijn anderhalf millioen kinderen van vijf tot tien jaar, van wie ongeveer de helft een tot tweemaal met het vaccin-Salk ingeënt zijn, onderzocht. Onder de ingeënte kinderen deden zich vijf gevallen van kinderverlamming voor, tegen 51 gevallen bij de niet-in- geënte. Verboden. In Honduras, Midden-Ameri- ka, is een wet afgekondigd die het com munisme verbiedt. Er zijn zware straf fen gesteld op pogingen om het land on der een totalitair bewind te brengen. De wet „ter bescherming van het de mocratische bewind" is voorts gericht tegen opruiing tot onlusten, propaganda voor totalitaire leerstellingen en het on derhouden van onwettige betrekkingen met vreemde mogendheden. Ruimer. De auto-industrie der Sovjet- Unie werkt aan een nieuw automodel, dat ruimer zal zijn dan de bestaande modellen. De nieuwe auto, die door de ,,Zim"-fabrieken zal worden vervaar digd, wordt uitgerust met automatische schakeling en zal een maximumsnel heid van 140 kilometer per uur hebben. De Molotov-fabrieken te Gorki zullen in 1956 met de produktie van een nieu we „Volga" personenauto beginnen. 48. „Kalm, Panda", zei de ontdekkings reiziger. „Een goede ontdekkingsreiziger weet altijd, hoe hij met kannibalen moet omgaan. Ik zal een middeltje toepassen, dat mijn voorouders voor dergelijke gele genheden warm hebben aanbevolen". On der het spreken haalde hij allerlei voor werpen uit zijn zak: ringen, sigaren, hand spiegels, kauwgom, kraalsnoeren, fietsbel len en nog vele andere dingen meer. Rus tig liep hij hiermee op koning Smakse toe. Hij omhing de vorst met de sieraden en stak hem een sigaar tussen de welgevulde lippen. „Geschenken voor grote koning", zei hij plechtig. „Wij vrienden". De vorst zoog smekkend aan zijn sigaar, toen spreidde zW). oo-n glimlach over de volle breedte van zijn gelaat. „Wij vrienden", zei hij. „Jij fijne vent. - Smek -. Jij heer lijke vent - Smak -. Mij willen jou te eten. Woo! Mij houden van jou. Mij lusten jou! - M'Bwallah!" Uit dit toespraakje werd het Panda en de ontdekkingsreiziger wel duidelijk, dat helaas bij koning Smakse de vriendschap door de maag ging! OP VLOERMOZAïKEN uit de oudheid, op muurschilderingen, grafzuilen en amu letten kan men het boze oog herhaaldelijk aantreffen omringd door dieren met scher pe aanvals- of verdedigingswapens, zoals roofdieren met scherpe tanden, vogels met scherpe snavels, en gehoornde dieren, die ons omtrent de puntigheid van hun hoorns evenmin in het onzekere laten. Ten over vloede is het boze oog somtijds nog door stoken door lans of speld, soms echter wordt deze laatste maat regel op zichzelf ook reeds vol doende geacht om de uitwer king ervan onschadelijk te ma ken. Met dat al weten ive echter nog steeds niet wat onder het boze oog nu eigenlijk moet worden verstaan. De Duitsers spreken te recht van de boze blik, wat een veel juis tere aanduiding is omdat de boosheid niet zozeer aan het oog zelf wordt toegeschre ven, alswel aan de blik of de uitdrukking die er uit te voorschijn treedt. (Het feit dat we in het Nederlands niet eens een passende uitdrukking voor dit verschijn sel bezitten, wijst er m.i. op dat het begrip in ons land reeds lang verdwenen is. Het boze oog kennen we alleen nog voor zover dit op Indië betrekking heeft en bijkans alten die lange tijd daar hebben vertoefd en contact met de bevolking hebben gehad, kunnen merkwaardige verhalen vertellen van mensen, die zonder naspeurlijke reden plotseling het boze oog werd toegeschre ven). Wat hieronder nu eigenlijk moet worden verstaan, komt in het kort - en met alle nadelen en gebreken die nu eenmaal aan beknoptheid zijn verbonden - op twee mogelijkheden neer. Van iemand, behept met het boze oog, kan een macht ten kwa de uitgaan, omdat hij of zij het kwade wil, en in dat geval is er dus sprake van een actief boos oog. Maar de ongelukkige be zitter van het boze oog kan ook zijns on danks overal waar hij verschijnt de goede harmonie der dingen verstoren. In dat geval is hij dus een ongeluksvogel die pas sief het kwade met zich sleept. Vrijwel overal ter wereld wordt in my then en legenden gesproken van goden, halfgoden of reuzen die alleen al door hun blik. de verschrikkelijkste zaken konden bewerkstelligen en in de meeste gevallen was dat wei nig goeds. Maar vaak werden die hoedanigheden ook aan mensen toegeschreven. Van de Armeense koning Eroe- and wordt verteld dat hij met zijn blik stenen kon verbrijzelen en van Nayé- wéri, de tovenaar der Noord-Amerikaanse Tinneh Indianen werd gezegd dat hij des gewenst iemand met zijn blik kon doden. Van zulke sterke verhalen zijn er vele, maar de overgrote meerderheid van ge vallen waarin iemand een boze blik werd (of wordt) toegeschreven, berust op wei nig rondborstige insinuaties. Heine werd door de Italianen het boze oog toegeschre ven, omdat Bellini enkele dagen na een ruzie met deze dichter overleed. Lodewyk XIV zou Racine uitsluitend door zijn blik in het graf geholpen hebben; Thomas werd het boze oog toegedicht omdat tweemaal brand uitbrak bij collega's met wie hij in onmin leefde, kortom alle bezitters van boze ogen werden niet rondweg als moor denaars, brandstichters e.d. uitgemaakt, maar hun schuld aan het voorval werd door de boze-blik-kwalificatie genoegzaam geïnsinueerd. Nu nog het hoofd van Medusa, dat hier mee in duidelijk verband staat. Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2