Nescafe De gele kamer Landbouwschap vraagt storm- stuw in de Nieuwe Waterweg schrale huid? .4^is koffie! KA LO DERMA GELEE mmmrn V 1 GnpaiüBBBMB HOUT van Geta Bever FEUILLETON Drooglegging van, Lauwerszee mag niet achteraan komen éést Noodkreet van het nijverheidsonderwijs Bekroonde affiches inzake de vakantiespreiding Ook akkoordloon in de landbouw wordt verhoogd Portret van Churchill aan Tweede Kamer aangeboden Brand in nieuwe rubber fabriek te Mijdrecht De hoorbr/t voor slechthorenden Bloemenhulde op Valentijndag Tweede vijfjarenplan voor India bekendgemaakt Staaluitvoer is sterk gestegen Justitie heeft bezwaar tegen spreekbeurten van Poujade Subsidie voor Amerikaanse reders op nieuwe zeeweg Verbruik van rundvlees is toegenomen Verzets-activiteit gewild in de Baltische staten Theron op thuisreis veilig in open water gekomen Ontwerpprogramma voor Russisch bezoek aan Engeland door Mary Roberts Rinehart VRIJDAG 10 FEBRUARI 1956 4 Het Landbouwschap heeft naar aanlei ding van het ontwerp Deltawet een request tot de Tweede Kamer gericht, waarin het er op aandringt, indien technisch uitvoer baar, zo spoedig mogelyk te streven naar de bouw van een stormstuw in de Rotter damse Waterweg. Het centrale deel van Holland met zyn grote bevolkingsconcen traties krygt niet het voordeel van een dubbele waterkering, daar de Rotterdamse Waterweg terwille van scheepvaart- en defensiebelangen niet afgedamd kan wor den. De aanleg van een doorgaande keten van binnendijken voorziet niet in de be scherming van de steden, welke vlak ach ter de buitendijk zyn gelegen, aldus het Landbouwschap. Evenmin is dit- het geval met de kostbare fabrieken, welke thans buitendijks liggen langs de Waterweg en de Nieuwe Maas. Een zo doeltreffend mogelijke bescherming van „het hart van Nederland" wettigt de grootste inspanning om de ongetwijfeld zeer grote technische problemen welke aan de aanleg van een stormstuw zijn verbon den, tot een oplossing te brengen, zo wordt in het request gezegd. Wat betreft de financiële regeling be paalt het ontwerp dat het rijk de kosten zal dragen van de grote afsluitingen, be houdens verhaal op derden en dat de dijk- beheerders de kosten van de verhogingen voor hun rekening dienen te nemen met de mogelijkheid van subsidie van rijkswege volgens een nog nader bij wet te geven regeling. Afgezien van de omstandigheid dat de waterschappen omtrent de hoogte van deze subsidie nog geheel in het on zekere verkeren, terwijl de noodzaak klemt tot een spoedige uitvoering van deze wer ken, maakt het Landbouwschap tegen de voorgestelde verdeling van de lasten ern stig bezwaar. De kostbare werken tot ver sterking dienen op gelijke wijze en in de zelfde mate het nationale belang als de werken tot afsluiting der zeearmen. Voorts hangt het van geheel toevallige omstandig heden af of een waterschap dat hoogwater- keringen in onderhoud heeft, al dan niet achter een afsluitdam zal komen te liggen. ADVERTENTIE De Bond van Verenigingen tot het geven van Nijverheidsonderwijs, de Bond van Verenigingen voor Christelijk Nijverheids onderwijs en de Bond voor R.-K. Nijver heidsonderwijs hebben in een adres aan de regering de uitbreiding van het aantal nij verheidsscholen dringend noodzakelijk ge noemd. Bij het ministerie van Wederop bouw en Volkshuisvesting liggen thans 234 aanvragen voor uitbreiding en verbetering van bestaande scholen en 73 aanvragen voor de bouw van nieuwe scholen. De on langs afgekondigde bouwstop heeft bij ue besturen van nijverheidsscholen grote on gerustheid teweeggebracht, zo wordt in het adres gezegd. Voorts wordt betoogd dat volgens een prognose van het Centraal Planbureau het aantal leerlingen van het lager volledig dagnijverheidsonderwijs voor jongens, 69.000 in 1953, in 1970 zal zijn gestegen tot rond 100.000, een vermeerdering dus van 45 pet. Volgens de prognose voor het meisjesonderwijs is een Stijging van het aantal leerlingen te verwachten van 68.000 in 1953 tot rond 105.000 in 1970, een ver meerdering van 54 pet. Het Centraal Planbureau heeft voor ver schillende bedrijfstakken een schatting ge maakt van de behoefte aan geschoold per soneel in 1970, zulks in vergelijking met de bezetting in 1950. Voor de metaalnijver heid is deze behoefte in 1970 ongeveer 40 pet. groter dan in 1950, voor de bouw nijverheid ongeveer 20 pet. Daarbij moet men rekening houden met het feit, dat reeds in 1950 aan de behoefte van het be drijfsleven aan geschoolde vaklieden bij lange na niet kon worden voldaan. In het adres wordt verder gezegd dat ook het gedeeltelijk dagonderwijs in omvang zal toenemen. De voortdurende uitbreiding van de opleiding volgens het leerlingstel sel en het daarmede verbonden aanvullen de theoretische onderwijs maakt ook uit breiding van de onderwijsgelegenheid dringend noodzakelijk. De bouw van het grote aantal scholen, dat thans reeds is aangevraagd, vergt drie honderd miljoen. Met het voteren van slecht I 25 miljoen in 1956 zulks ter rantsoenering van het bouwvolume en niet om financiële redenen dreigt een si tuatie te ontstaan, welke' en uit een sociaal en uit een economisch oogpunt funeste ge volgen zal hebben, zo besluit het adres. Het gaat niet aan om de enorme bedragen welke gemoeid zijn met de verhoging van de dijken langs de Westerschelde in eerste aanleg ten laste te brengen van de betrok ken beheerders, nu deze arm terwille van internationale belangen niet kan worden afgesloten. Het Landbouwschap vestigt ook de aan dacht op het noorden des lands. Aangezien de werken in het Deltagebied voorrang ge nieten, is het niet denkbeeldig dat dit ge bied achteraan komt. Het Landbouwschap verzoekt daarom met name de drooglegging van de Lauwerszee spoedig ter hand te nemen, waarmee naast een belangrijke aanwinst van nieuw land ook een zwakke schakel in de kustverdediging kan worden versterkt. De Raad van de Waterstaat zal als ad viesorgaan voor de uitvoeding van de Delta-wet de minister terzijde staan. Het Landbouwschap dringt erop aan, dat het wegens de zeer grote landbouwbelangen welke bij de uitvoering van de Delta-wet betrokken zijn, door deze raad zal worden gehoord en dat voorts ook een intensief overleg met de minister van Landbouw over de plannen zal plaats vinden. Het Centraal Werkcomité Vakantie heeft een prijsvraag uitgeschreven voor het ont werpen van affiches inzake vakantiesprei ding onder de hoogste daartoe in aanmer king komende klassen der kunst- en kunst nijverheidsscholen in Nederland. Er zijn vierenveertig inzendingen binnengekomen waaruit door een jury vijf ontwerpen voor bekroning zijn aangewezen. Eind februari zal het publiek door middel van pubükatie van de vijf bekroonde ont werpen in radio-programmabladen, bladen der vakcentrales en diverse andere perio dieken in staat gesteld worden te raden in welke rangorde de jury de prijzen heeft toegekend. Voor een achttal van de juiste inzen dingen uit het publiek zijn eveneens prij zen beschikbaar gesteld. Het College van Rijksbemiddelaars heeft, zoals gemeld is, goedkeuring verleend aan wijzigingen van de bestaande collectieve arbeidsovereenkomsten voor akker- en weidebouw en de veehouderij, zodat, met uitzondering van de lonen der ongeschool den, de uurlonen voor de vaste arbeiders in deze bedrijfstak met 5 cent en die der losse arbeiders met 3>/2 cent worden ver hoogd. In beginsel zullen ook de akkoordionen aan het nieuwe uurloon worden aangepast. Tegelijkertijd wordt de compensatietoeslag voor de wachtgeld- en werkloosheidsverze kering in het loon verwerkt, hetgeen voor de werkgevers op een administratieve ver eenvoudiging neerkomt. Professor Willem van den Berg 70 jaar Donderdag 16 februari hoopt de schil der Willem van den. Berg, oud-directeur van de rijksacademie van beeldende kun sten, voorzitter der maatschappij „Arti et Amicitiae", zijn 70e verjaardag te vieren. In de sociëteitszalen van de maatscahp- pij „Arti et Amicitiae" te Amsterdam zal op donderdag 16 februari te vier uur een receptie worden gehouden. Mr. Stikkersir Paul Mason en schilder Nauta aanwezig (Van onze parlementaire redacteur) Namens een in Engeland, woonachtige landgenoot, die onbekend wenst te blijven, bood onze ambassadeur in Engeland, m r. D. U. Stikker, donderdagmiddag een door de Nederlander Max Nauta geschil derd portret van Churchill aan. Dit ge beurde met een geestige rede, gevolgd door de voorlezing van een vriendelijke „bood schap" van de grote Britse staatsman. Hierna aanvaardde voorzitter Korten- horst dankbaar het portret, het enige van een buitenlands staatsman in het Nederlandse Tweede Kamergebouw. De genoegelijke plechtigheid, die in de grote rookzaal van de Kamerleden plaats vond, werd door de Engelse ambassadeur Sir Pavel Mason en diens echtgenote als ook door de schilder en zijn vrouw bij gewoond. In een van de hallen van de nieuwe chemische en rubberfabriek van de N.V. Simson te Mijdrecht, die ongeveer zes we ken geleden in bedrijf is gesteld, is gister nacht brand ontstaan in de rubber-afde ling. De brandweren van Mijdrecht en Amstelhoek bestreden het vuur onder zeer moeilijke omstandigheden. Het bluswater moest over een afstand van 500 meter worden aangejaagd. De brandende rubber ontwikkelde een verstikkende walm, die het blussingswerk bijna onmogelijk maakte. De brandweerlieden werden zo zwart als negers en hun kleding was met een laag ijs bedekt. Na enkele uren was men de brand meesten De materiële scha de wordt geraamd op anderhalf a twee ton. De fabriek was verzekerd. De directie zou zich daags na de brand tegen bedrijfs schade verzekeren. De stagnatie in het bedrijf zal ongeveer veertien dagen duren. Niemand ziet dat U een hoortoestel draagt, geen kledinggeruis, geen snoeren en slechts één klein batterijtje. ADVERTENTIE Een nieuwe tijd van normaal horen breekt met 111^ de hoorbril voorU aan. Het geluid wordt opge vangen waar het hoort, namelijk aan het hoofd. Vraagt brochure. GRATIS DEMONSTRATIE BIJ N.V.INSTRUMENTHANDELv/TiFa.P.GEERVLIET Haarlem, Koningstraat 11, Tel. 16171 Dit jaar zullen 66 Nederlanders in aan merking komen voor de bloemenhulde, die de vereniging De Nederlandse Bloemisterij op Valentijndag, 14 februari, in uitzicht heeft gesteld voor 100 landgenoten, die zich door daden van naastenliefde en opoffe ringsgezindheid op bijzondere wijze jegens de gemeenschap hebben onderscheiden. Het vorige jaar kon de jury, bestaande uit een vertegenwoordiger van de Neder landse dagbladpers, van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning en van de vereniging De Nederlandse Bloemisterij, 82 personen voor de Valen- tijn-bloemenhulde aanwijzen. Het feit, dat hiervoor dit jaar minder personen werden uitverkoren, is het gevolg van de strengere maatstaven, die de jury aan de opgaven meende te moeten aanleggen. Totaal wer den rond 180 personen voor de bloemen hulde voorgedragen. Voor zover kan worden aangenomen, dat de betrokkenen hiertegen geen bezwaar hebben, zal de uitreiking van de bloemen hulde dit jaar op feestelijke wijze ge schieden. NIEUW-DELHI (AFP) De regering van India heeft de grote lijnen bekendge maakt van haar tweede vijfjaren-plan voor de periode 1956/1961, dat voorziet in uitgaven tot het totaal bedrag van 48 mil jard rupees in de publieke sector en in vesteringen ten bedrage van 23 miljard rupees in de particuliere sector. Het plan beoogt de verhoging van het nationale inkomen teneinde de levens standaard te verhogen, alsmede een snelle industrialisatie, vooral op het gebied van de zware industrie, uitbreiding van de werkgelegenheid en een meer redelijke verdeling van het nationale inkomen. Van het totale bedrag van 48 miljard rupees, voorzien voor de publieke sector, zal 19 percent bestemd zijn voor industrie en mijnbouw, 29 percent voor transport en verbindingen, achttien percent voor be- vloeiingswerkzaamheden en elektrische energie, twaalf percent voor landbouw en ontwikkeling der dorpsgemeenschappen en twintig percent voor sociale voorzieningen. ADVERTENTIE O o 100%4KOFFIB 100% KOFFIE 100% KOFFIE *"ïl' r vrriwKrWTli» 100% KOFFIE 100% KOFFIE De Nederlandse staaluitvoer naar andere landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal is tijdens het driejarig be staan van de gemeenschappelijke markt vervijfvoudigd. Dit heeft de vice-voorzitter van de gemeenschap, Albert Coppe, ver klaard. Deze toeneming van de staaluitvoer van Nederland, zo zei hij, is percentueel groter dan in enig ander land van de zes aangesloten landen. ADVERTENTIE maakt banden zacht ali fluweel 1 \w 5 X-» 1*1 „Luister", zei meneer Doewatjewil. „In Bollebozenland hoeft niemand op school te gaan, want de Bollebozen weten alles al". „Géén scholen?", zei Pommeltje zuchtend. „Wat fijn moet het daar zijn". „En óf", zei het ventje. „Maarhoe kun je in Bollebozenland komen, waar is dat?", vroeg Pommeltje nieuwsgierig. „Dat kan ik je wel vertellen", zei meneer Doewatjewil. „Weet je wat, als je erheen wilt, zal ik je wel helpen. Wil je?" „Ik welgraag!", zei Pommeltje. „Goed. Kom morgenmiddag op het weiland buiten het dorp, dan zorg ik voor alles!", zei het ventje, en verdween Namens de minister van Justitie is dezer dagen aan de algemeen secretaris van de Nederlandse Conservatieve Partij medege deeld, dat het de minister uit in de pers circulerende berichten was gebleken, dat bij het hoofdbestuur van de Nederlandse Conservatieve Partij het voornemen be staat de heer Poujade uit te nodigen in Ne derland enige spreekbeurten te houden. De minister van Justitie heeft aan de Nederlandse Conservatieve Partij medede ling gedaan dat hij ten aanzien van dit voornemen ernstige bezwaren heeft. (Deze mededeling was nog afkomstig van minis ter Donker). Het hoofdbestuur van de Nederlandse Conservatieve Partij heeft zich naar aan leiding hiervan in verbinding gesteld met zijn juridische adviseurs, teneinde te laten onderzoeken, welke betekenis aan deze mededeling dient te worden gehecht en welke consequenties deze heeft met het oog op het recht van vergadering. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse scheepvaartadministratie stelt Amerikaanse reders in de gelegenheid sub sidies aan te vragen voor een nieuwe, on misbaar geachte scheepvaartroute tussen havens aan de Grote Meren en West-Euro pa. De directeur der scheepvaartadmini stratie, Cl. Morse, acht deze route zo be langrijk dat de betaling van subsidies ge rechtvaardigd is. Deze maatregel houdt verband met de ontwikkeling van de St. Laurens-zeeweg, die het mogelijk zal ma ken, dat zeeschepen behalve zeer grote de havens aan de Grote Meren bereiken. Er worden op het ogenblik geen diensten door onder Amerikaanse vlag varende sche pen onderhouden tussen de Grote Meren en West-Europa. Op deze route varen uitslui tend schepen van andere landen, vooral van Duitsland en Noorwegen. De nieuwe route loopt van de Amerikaanse havens aan de grote meren en de St. Laurens naar havens in Engeland, Ierland, Duitsland tot de noordelijke grens van Portugal en de Scandinavische havens aan de Oostzee. ADVERTENTIE VOOR DUIZENO EN ÉÉN DOELEINDEN In 1955 bedroeg het verbruik van rund vlees in ons land 174.300 ton tegen 160.500 ton in 1954. Dat betekent, dat er in 1955 ongeveer 55.000 koeien meer werden ge slacht. In 1954 was 39,6 pet. van de con sumptie rundvlees. In het afgelopen jaar was dat percentage 40,9. Deze cijfers wer den in de vergadering van het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees mee gedeeld door de voorzitter, de heer Joh. de Veer. Er zijn 700 Deense koeien ingevoerd en 200 koeien uitgevoerd naar Zwitserland. De export van schapenvlees liep van 5000 ton in 1954 terug tot 4500 ton in 1955. De exportmogelijkheden zijn groter dan de binnenlandse produktie. De voorzitter acht te het mogelijk en wenselijk tot uitbreiding van de schapenstapel over te gaan. Ter be strijding van het leverbot bij schapen zal aan de gezondheidsdiensten in Noordhol land, Friesland en Zuid-Holland elk een bedrag van f 10.000 uit het fonds worden beschikbaar gesteld. Grote schade wordt aan de teelt van schapen berokkend door de loslopende honden. In sommige gebie den is de toestand onhoudbaar. Men zal zich tot de gemeentebesturen en de politie wenden, teneinde gedaan te krijgen, dat maatregelen worden genomen. Men zal zich ook met de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren in verbinding stellen. BONN (DPA) Drie politici in balling schap uit de Baltische landen, onder wie de voormalige ministers van Financiën van Litouwen en Letland dr. Karvelis en Ro bert Liepins, hebben op een persconfe rentie te Bonn verklaard, dat gewapende partisanen in Estland, Letland en Litou wen nog verzet bieden aan het communis tische bewind. In Letland zou de partisanen op 11 ja nuari amnestie zijn aangeboden, indien zij zich overgaven. Hetzelfde zou op 20 ja nuari in Litouwen zijn gebeurd. Vermoe delijk is ook in Estland amnestie aange boden. Naar schatting zou ten minste een tiende van de zes miljoen inwoners der Baltische republieken, die sedert 1941 deel uitmaken van de Sovjet-Unie, naar andere delen van de unie gedeporteerd zijn. Australische Kista Dan beklemd LONDEN (AFP/Reuter/UP) Het Britse schip „Theron", dat de kwartierma kers van de Zuidpoolexpeditie van het Gemenebest naar de basis Shackleton aan de Weddellzee heeft gebracht, is er in ge slaagd op de terugreis tijdig open water te bereiken. Honderd kilometer ten zuidoosten van de basis hebben verkenningsvliegtuigen een tot dusver onbekende bergketen ontdekt. Radio Moskou meldt dat een der schepen van de Russische Zuidpool-expeditie „Ob" drie dagen lang tussen grote ijsbergen was vastgeraakt maar weer vrij is gekomen. De bouwwerkzaamheden op de basis van de expeditie waren ondanks de stormen voorgtezet en het observatorium Mirny heeft zijn eerste radio-boodschap gezon den naar de leider der expeditie, Somov, aan boord van de „Ob". De expeditie maakt goede vorderingen bij het inrichten van de basis. De leden van de expeditie leven in „nog niet geheel voltooide, maar. .warme en stevige huizen". Deze huizen hebben electrisch licht, dat geleverd wordt door een kleine centrale. Het Russische koelschip nr. 7 is met 300 ton voedsel uit Rusland op de basis aan gekomen, aldus radio-Moskou. De leider van de Australische expeditie, Phillip G. Law, zei in een radio-boodschap van het in het ijs beklemde schip „Kista Dan", dat het schip niet in gevaar ver keert. Hij verwacht dat door de hevige stormwinden spoedig een opening naar de zee zou ontstaan. Law zei, dat er geen ge vaar was, maar dat het verschrikkelijk was een week tot nietsdoen gedwongen te zijn. Het Chileense leger deelde mede, dat de patrouilleboot „Leucoton" een klein groepje personen aan land had gezet in de Marguerite baai bij het Zuidpoolgebied en dat er een klein drijvend huis was ge bouwd als teken van de Chileense souve- reiniteit over het gebied, waar Chili aan spraak op maakt. LONDEN (United Press). - Engeland heeft aan de Sovjet-regering ter goedkeu ring een program doen toekomen voor het komende bezoek van premier Boelganin en partijleider Kroesjtsjev aan Groot-Brittan- nëi, welk bezoek in april van dit jaar zal plaats vinden. Dit voorlopige program voorziet in tal van bezoeken van uiteenlopende aard, welke een sociaal karakter dragen en ver der in diplomatieke besprekingen gedu rende de week, dat de Russische leiders in Groot-Brittannië zullen verblijven. Dit Britse ontwerpprogramma is over handigd aan de Sovjet-ambassadeur in Londen, Jacob Malik, die het ontwerp ter goedkeuring aan het Kremlin heeft door gezonden. Op het programma staat een bezoek aan Schotland, de bezichtiging van enige van de grootste Britse industriële, bedrijven en energiecentrales, het inspecteren van hui zenbouwprojecten en plaatselijke bestuurs instellingen alsook bezoeken aan het par lement en aan Britse culturele centra als Oxford en andere plaatsen. Er komen steeds meer aanwijzingen, dat ook de betrekkingen tussen Oost en West besproken zullen worden. Tegen de tijd, dat de Sovjet-leiders naar Engeland zullen vertrekken, zal het hun volkomen duidelijk zijn gemaakt, dat elke poging hunnerzijds om propagandistisch voordeel uit dit bezoek te slaan, als een onvriendelijke daad beschouwd zal wor den. In het bijzonder zal men Boelganin en Kroesjtsjev erop attent maken, dat aan vallen op de Verenigde Staten uit den boze zijn. Kroesjtsjev zelf heeft onlangs in Mos kou openlijk gezegd, dat hij tijdens zijn komende bezoek aan Groot-Brittannië zich zou onthouden van nieuwe aanvallen op het „kolonialisme". Onder autobus. In Appingedam is het 6-jarige zoontje van de familie G. Zijlstra onder een autobus geraakt. Het was op slag dood. Het jongetje, dat plotseling de straat overstak, viel bij een poging de bus nog te ontwijken en werd overreden. 63) Ze wilde onafhankelijk zijn. Tenslotte zei ze dat ik haar baby wel mee mocht nemen. Ze zou een kleinigheid betalen en ze be loofde ons dat wij hem later konden adop teren. Heeft ze soms gezegd wie de vader is? Nee. Daarom dacht ikdaarom vermoedde ik, dat ze niet getrouwd was. Ze noemde zich Barbour, Marguerite Bar bour. Ze had overigens niet de minste be langstelling voor haar baby. Mevrouw Gates keek Dane aan. We mochten hem om een of andere reden, die ik niet ken, niet direct adopteren. Ze kwam ons bijna nooit opzoeken, terwijl ze maar zelden iets betaalde. Toen, het was lente, kwam ze weer eens. Ze was keurig aangekleed en ze zei dat ze voor een hele tijd naar de Oostkust zou gaan. Ik herinner me nog precies wat ze aan had: een zwarte jurk, een wit hoed je en een kort bontjasje. Ze had daar vijf honderd dollar voor betaald, vertelde ze me. Op de koffer, die ze bij zich had, stonden de initialen M. B. D. Ik vroeg haar, hoe ze aan al dat geld was gekomen, maar ze lachte. Ze vertelde me nog, dat ze niet lang weg zou blijven en dat ik haar spoedig weer zou zien. Ze ging naar New York. Ze zei niet waarom. Ze was me nog heel wat geld schuldig voor het verzorgen van haar kind, en ze beloofde me dit te sturen, zodra ze in New York zou zijn. Ik kreeg het echter niet en dat kwam helemaal niet goed uit, want Jarvis had griep en hij was zonder werk. Toen ik in de krant over die moord las en dacht dat zij wel eens het slachtoffer kon zijn, ben ik naar de politie gegaan. Ik was bang. Meer wist mevrouw Gates niet te vertel len. Dane liet de vijftig dollar liggen, glim lachte naar de jongen en daar hij nu de naam van het ziekenhuis wist, reed hij er met de taxi, die op hem had staan wach ten, naar toe. Teleurstelling wachtte hem hier echter. Het ziekenhuis verstrekte niet de inlichtingen, die hij nu juist zo graag had ontvangen. Hij moest dat begrijpen, vooral nu er zoveel ongetrouwde moeders waren. Men had niet het recht, hun namen bekend te maken, vertelde men Dane. Hij moest de FBI opbellen voordat hem tenslotte toch nog gelegenheid werd gege ven het archief in te zien. Uiteindelijk lagen de kaarten van twee jaar geleden voor hem. Snel keek hij ze door. Eerst vond hij de kaart van Elizabeth Gates: protes tant, 27 jaar oud. Haar baby was gestorven bij de geboorte. Later vond hij die van Marguerite Barbour: protestant, 26 jaar oud. De jongen had bij de geboorte onge veer 7 pond gewogen. Veel wijzer was hij er dus niet mee ge worden. Hij liet zich naar zijn hotel terug rijden en daar het nogal warm was, nam hij een bad voordat hij de kranten door keek. Greg was aangeklaagd wegens moord', het bericht stond op de voorpagina, tussen het nieuws van de fronten. Dane had iets dergelijks wel verwacht, maar het gaf hem toch een schok. Voordat hij bij mevrouw Gates was weg gegaan, had zij hem het adres van Margue rite Barbour opgegeven. Een uurtje later reed hij er heen. Ja, ze heeft hier gewoond, zei de pensionhoudster. De politie heb ik alles al verteld. Het heeft helemaal geen zin meer om haar kamer te bekijken, mijnheer. De politie heeft die al doorzocht en er woont nu een lerares. Ik wil haar kamer hele maal niet zien, zei Dane tot haar opluch ting. Ik zou graag met u eens praten over Marguerite Barbour. De pensionhoudster liet Dane daarop binnen in een net onder houden kamertje. Ze ging tegenover hem zitten. Ik zal u alles vertellen wat ik weet, begon ze. Ik was niet erg op haar ge steld. Mijn pension is keurig en zij ach, ik twijfelde wel eens aan haar. Maar toen ze hier kwam om een kamer te huren, was ze reeds in verwachting. De stad was overvol en ik had toevallig iets vrij. Ik kon haar toen moeilijk wegsturen. Ze heeft ge lukkig haar huur regelmatig betaald, en dat kan ik niet van al mijn gasten zeggen. Hoe betaalde ze de huur? De vrouw scheen verbaasd. Op de eerste van de maand. Nee, ik bedoel of ze contant betaalde. Nee, ze gaf me steeds een cheque. Vond u dat niet vreemd? Als ze in derdaad leefde, zoals u meende, zou ze toch wel steeds contant betaald hebben? Vindt u zelf ook niet? De pensionhoudster bloosde. Ze leeft niet meer, zei ze. Ik spreek dus geen kwaad van haar. Ze moest wat geld van zichzelf hebben. Het was een toelage van een oom van haar, heeft ze me verteld, maar nu ik er over nadenk, zit er toch wel iets vreemds aan. Die oom is hier nog nooit geweest. Ja, ik begrijp dat, zei Dane naden kend. Hoe ontving ze die toelage? Die kwam iedere maand per cheque. Ze nam steeds haar rijbewijs mee om het geld te kunnen halen. Ze had een auto, dat weet u toch wel? Heeft ze u nooit iets over die oom verteld? Nee. Maar ik geloof dat hij ongeveer twee jaar geleden hier geweest is. Ik was niet thuis, maar het dient/meisje heeft het me verteld. Zij is nu weg, het dienstmeisje bedoel ik, maar ze heeft me gezegd, dat hij er als een heer uitzag. Hij was helemaal niet het type man, waar ze meestal mee uitging. Was hij oud of jong? Dat heeft ze me niet verteld. Misschien pleegde ze wel chantage, zei Dane. Dat geld kwam zó regelmatig. De pensionhoudster had hier nog nooit aan gedacht. Toen Dane haar vroeg waar de brieven met de cheques vandaan kwamen, ant woordde ze dat ze daar nooit op gelet had. De laatste was in de eerste week van juni gekomen. Ze meende uit Maine, maar zeker kon ze zich dit niet herinneren. Daarna was er niets meer gekomen. Toen Dane naar zijn taxi terugliep, be merkte hij dat hij weer last kreeg van zijn been. Hij vroeg zich af, of opwinding hier niet de oorzaak van kon zijn. De data, de gegevens, alles klopte. Hij moest nog één ding te weten komen om de zaak rond te maken. Diezelfde avond kreeg hij via een interlokaal telefoongesprek te horen wat hij wilde weten Toen de taxi zich in beweging zette, was hij echter gedeprimeerder dan ooit. HOOFDSTUK XXVII. Toen hij maandagavond uit het vliegtuig stapte, zag hij dat Alex, die met de wagen op hem wachtte, afkeurend keek. De hitte was nagenoeg onverdragelijk, ondanks het gevorderde uur. Hoe gaat het met uw been? Ik krijg zo de indruk, dat u er weer last van heeft, zei Alex enigszins nors. Alex keek Dane aan. Hij zag er vermoeid uit en er stonden rimpels op zijn voor hoofd. Het leek Alex beter er verder maar over te zwijgen. Zijn antwoorden op de gebruikelijke vragen van Dane waren even kort als altijd: niemand had zich in de om geving van Crestview vertoond; Gregs ver loofde was vertrokken; mevrouw Hilliard was nog steeds in het ziekenhuis, maar ze was weer op; mijnheer Hilliard was naar New York teruggekeerd. Floyd liep de laatste dagen als een pauw rond. Het was al te laat, om Carol nog een be zoek te kunnen brengen. Dane ging echter niet naar bed. Hij trok een oude broek en trui aan en liep in de richting van Crest view. Hij voelde zich niet op zijn gemak, maar hij wist niet waarom. Hij stak een sigaret op en kwam enkele ogenblikken later Tim tegen. Nog nieuws?, vroeg Dane. We hebben waarschijnlijk een spoor van Greg in New York gevonden voor de nacht van de moord. Ik ben er nog niet helemaal zeker van, maar het lijkt er wel veel op. Dane knikte. Dat is mooi. Keek je naar iets bepaalds, toen ik hier kwam? Nee, dat kan ik niet zeggen. Waar loopt dit weggetje heen? Naar de top van de heuvel. Maar waarom vraag je dat? Een paar minuten geleden liep iemand die kant uit. Wonen daar in de buurt mensen? Misschien verderop. Er staan op de heuvel alleen maar enkele lege zomerhui zen. Hoe lang was het geleden, Tim? (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6