Haarlems industriehallen legendarisch geworden? Kort en bondig Reiniging werkt uit alle macht om wegen begaanbaar te houden Jongste ministeriële maatregel maakt gehele bouw onmogelijk Twintig jaar VCJG V.Z.O.D. speelde „Schakels" Ernstige vertragingen bij de NS.; NZHVM-diensten vrij normaal PTT-bestellingen blijven op tijd <*fèrieven aan de redactie 8 Eerst bouwstop, nu goedkeuringsstop Amateurtoneel Geen royement voor drie „opposanten" Teylers Genootschap Wedstrijden op de ijsbaan aan de Kleverlaan Arbeidsbemiddeling voor studenten Carnavalsviering van Heemsteedse K.A.B. Film over Spanje en Portugal voor NRV Burgerlijke Stand van Haarlem WOENSDAG 15 FEBRUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT Een der jongste maatregelen van de mi nister van Wederopbouw en Volkshuisves ting, waardoor geen goedkeuring meer zal worden gegeven aan de bouw van bedrijfs ruimten door gemeenten ten behoeve van de industrie, heeft het Haarlemse industrie hallenproject in de Waarderpolder, naar het zich thans laat aanzien, verder op de lange baan geschoven dan ooit. De minister verklaarde tot deze maatregel te zijn over gegaan omdat er in 1955 zoveel activiteit in deze sector was ontplooid, hetgeen naar hij zeide ook in 1956 is te verwachten. Daarmee grijpt de gemeente Haarlem, die nu reeds jarenlang dit project voor de Waarderpolder had en reeds het vorig jaar eindelijk hoopte te gaan bouwen, er op nieuw naast. Er dat is wat haar betreft natuurlijk heel jammer, vooral van de en kele duizenden, die al in de voorbereidin gen ervan waren gestoken, maar het is des te erger voor de gegadigden voor deze hallen en wel in het bijzonder voor de fabriek voor stalen steigerverbindingen van Dijksma en Kreeft, over welker erbar melijke huidige toestand wij reeds in okto ber schreven. De snel groeiende en in toenemende mate exporterende industrie, die gegadigde is voor twee hallen, werkt nu nog altijd in een schamel loodsje, waarvan de opper vlakte nauwelijks groter is dan 180 vier kante meter. Zij zit met ruimteproblemen, die schreeuwen om een oplossing. Een an dere gegadigde voor de hallen is de Haar lemse Vernis- en Gomfabriek. Naar wij van de zijde van Openbare Werken vernamen, maakt men zich daar weinig illusies meer over de bouw van het hele project. Minister Witte wil nu kenne lijk niet meer, dat gemeenten een derge lijke industriële bouw financieren, ook al kriieen de gegadigden het in huuikoop, vooral omdat van particuliere zijde genoeg wordt ondernomen om het beschikbare bouwvolume geheel te verwerken. Maar wat dan ook de bedoeling van de minister mag zijn, de gemeente Haarlem acht zich door deze gang van zaken ernstig benadeeld. Reeds in Juni van dit jaar was de zaak op een oor na gevild, wat de toe stemming van het rijk betrof: het zat alleen nog maai: op een officiële bevestiging te wachten toen op 1 augustus de bouw stop viel en de gemeente met haar aan vraag weer helemaal opnieuw kon gaan beginnen. Dat gebeurde en toen kwam er van het rijk de voorwaarde, dat alleen de loodsen, waar reeds gegadigden voor wa ren, konden worden gebouwd. Dat waren er twee, maar de gemeente kon er onmo gelijk aan beginnen omdat het een mon tagebouwproject betrof, waarvan een ge deeltelijke verwezenlijking zeer onecono misch zou zijn. En dat werd aan Den Haag te kennen gegeven, waarop daarvandaan weer de nieuwe voorwaarde gesteld werd, dat de hallen alléén in huur zouden wor den gegeven aan „producerende bedrijven". Die toezegging werd gedaan en inmiddels breidde het aantal „besproken" hallen zich uit tot vier omdat het bedrijf van de heer Kreeft er nog een bijnam en zich boven dien een derde gegadigde meldde. Daarmee was aan de eerder gestelde voorwaarde ook voldaan, zodat de ver wachtingen zeer gunstig waren. Maar Den Haag was nog niet tevreden. Er werd weer nieuw voorbehoud gemaakt waaraan echter kon worden voldaan en er wer den nieuwe informaties ingewonnen, die steeds weer trouw zijn beantwoord. Niets scheen de goedkeuring te kunnen tegenhouden, zij kwam alleen nog niet af. ADVERTENTIE Er werd opnieuw getelefoneerd en geschre ven, maar men werd er niets wijzer van. Zo werd de zaak getraineerd, totdat de hele aangelegenheid voor de tweede maal werd afgekapt door een ministeriële maatregel. Op dezelfde dag, dat wethouder Happé in de eerste begrotingsvergadering van de Haarlemse gemeenteraad verklaarde, dat de gemeente tegenover het rijk wat haar eigen investeringen betreft in de toestand van een volkomen onmondige verkeerde, kwam de maatregel af, waarbij gemeenten geen goedkeuring voor dergelijke werken zal worden verleend. De gemeente zal zich nu opnieuw over deze langzamerhand legendarisch worden de „Haarlemmer halletjes" moeten gaan beraden en wellicht, dat nog eens een krachtig beroep op Den Haag zal worden gedaan. Anders is het ook niet uitgesloten, dat uiteindelijk de bouw van twee hallen wordt doorgezet, voor welk gedeelte van het project de gemeente wel over een rijks goedkeuring beschikt. Lustrumviering met receptie, cabaret en volksdans De Vrijzinnig Christelijke Jeugd Ge meenschap, de leeftijdsgroep voor 15- tot 19-jarigen van de Vrijzinnig Christelijke Jeugd Centrale Haarlem, zal 18 februari haar twintigjarig bestaan herdenken. De VCJG is een vrije jeugdvereniging op basis van „een belofte van naastenliefde, gerechtigheid, kameraadschap en een open oor en oog voor God." Zij probeert deze belofte na te komen in alle onderdelen van het clubwerk. Dit clubwerk heeft vele zijden. Zo kan men de VCJG bezig vinden aan handenarbeid, samen muziek makend, of aandachtig luisterend naar een lezing. Een grote plaats in het programma neemt de beoefening van het lekespel in. De JG ziet het als haar taak, de reputatie van de VCJG op dit gebied hoog te houden. Voor al de moderne godsdienstige spelen staan in de belangstelling. Met opvoering van deze spelen wil de JG trachten een steen tje bij te dragen aan de verkondiging van het Evangelie. Deze opvoeringen geschieden bij tijd en wijle in de godsdienstoefeningen van de verschillende Vrijzinnige kerken in Haar lem en omstreken en vervangen een deel van de preek of schriftlezing. Voorts worden er regelmatig korte jeugd diensten in de clubs gehouden. Dat de ontspanning in de VCJG veelom vattend is, mag blijken uit het feit dat zo wel het volksdansen als het moderne dan sen beoefend wordt. Die veelzijdigheid zal ook blijken uit de manier waarop de JG haar vierde lustrum zal vieren. Na een receptie 's middags in het Jeugdhuis aan de Ged. Oude Gracht, zal 's avonds in het HKB-gebouw een feestavond met bal gehouden worden. Op deze avond zal een groepje leden een cabaretprogramma ten tonele brengen. Zondag 19 februari komt de JG Haarlem met vele gasten uit omliggende afdelingen bijeen in het conferentieoord Teylingerbos in Vogelenzang. Hier zal het programma bestaan uit een lustrumkerkdienst, wande ling, zang en volksdans. Het week-end wordt besloten met de op voering van het lekespel „De vijf Maagden" van Guillaume van de Graft. De oud-leden van de JG zullen zaterdag middag tijdens een gezellige reünie in het Jeugdhuis bij elkaar komen en 's avonds gasten zijn op de feestavond. Het was een goede gedachte van de ijverige spelleider der toneelvereniging V.Z.O.D., Theo Damiaans, voor de uitvoe ring van dinsdagavond een spel in te stu deren dat aan dramatische waarde nog niets heeft ingeboet: Heijermans' „Scha kels." De levende warmhartige toneelfigu ren, die in Heijermans toneelstukken altijd de gewone mens verbeelden en zonder twijfel nog steeds weerklank vinden in de zaal, liggen ook binnen het bereik van de leden van V.Z.O.D. Ze slaan gauw aan. Hun emotionaliteit is een vertrouwde. Men vindt er gemakkelijk de accenten voor, want ze staan in hun eenvoud ons allen nog zeer na en zeker de spelers, die zich gis teravond aan hun vertolking waagden. Moet ik bedenkingen laten horen, dan gel den zij vooral de technische verdiensten van de voorstelling. Op het punt der arti culatie schieten de leden van V.Z.O.D. soms ontstellend tekort. Hun verstaanbaar heid is wel eens miniem. Dat beïnvloedt een voorstelling ten kwade en dat is daar om zo jammer, omdat er dinsdagavond goed gespeeld werd, oprecht en verblijdend goed met ijver ook en een behartenswaardige tekstkennis. De erepalm draagt ook nu weer Leen van Meerem weg, die de door zijn zoons belaagde Pancras Duif perfect gestalte gaf: van een degelijke ouderwetsheid met het hart op de goede plaats. Hoe natuurlijk is toch zijn intonatie en hoe weet hij zijn treffers te timen en te plaatsen! Met HenK de Bruyn, die als zoon Henk het zuiverst zijn houding vond en Adri Vermeulen in een rake karakterissering van Hein Duif, legde hij de basis van een spelhechtheid, die de voorstelling op peil bracht. Heel aannemelijk was ook Henk v. d. Eijkhof als zijn schoonzoon en ondanks zijn onbesuisd heid bleek ook San Bakker in staat een preciese omlijning van zoon Jan te geven. Vrijmoedig was Fred. Antonisse als de los bol Toon, maar wat sprak hij onduidelijk. Dat laatste moet helaas ook Theo Korzelius verweten worden, die de boekhouder ver tegenwoordigde. Gevoelig en daarom prij zenswaardig van verschijning speelde Jan Bruin de arbeider. Het sluitstuk der heren- rollen in de persoon van Bert Webster als dokter was zwak. En de damesrollen? Alle lof voor de huishoudster van Rie Dammiaans, die ont roerde door haar waarachtigheid. Een pluim ook voor Corry Bruin, vinnig en fel, voor Annie Heyerman met haar doortas tend en kordaat optreden als dochter Coba.. Annie Buhre typeerde haar Elsje bevredi gend. Truus Sigerist overdreef plastisch haar tante Gerritje, maar was uitstekend van toon. Coba van v. Welt en Corry Laadstra tenslotte namen met de kleine rollen genoegen, waaraan zij veel toewij ding besteedden. Een voorstelling dus, waarmee V.Z.O.D. eer heeft ingelegd. Dit is het repertoire dat de vereniging ligt. Met haar bescheiden krachten behaalde ze meer dan een be scheiden resultaat. P. W. FRANSE RECTIFICATIE In ons blad van dinsdag vermeldden wij de voorstelling der „Ramplaanspelers" van het toneelstuk „Zijn Afgod". Wij vergisten ons in de naam van de regisseur. Ze luidt de heer J. v. d. Veldit in stede van N. Tol. Dierenbescherming De royeringscommissie uit de Vereniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omgeving heeft vrijdagavond 10 februari, naar de voorzitter der vereni ging mr. W. Boers ons meedeelde, zitting gehouden en daarbij geconstateerd, dat „een aantal van de zogenaamde oppositie groepleden van het verzenden en van de inhoud van de brief van 7 januari j.l. (van de heer Van Oosterhout) niet op de hoogte waren en zich er ook niet achter schaar den. Dat vindt de genoemde commissie zo belangrijk, dat zij met eenparigheid van stemmen voorstelt, dat het bestuur zo spoe dig mogelijk aan deze leden, te weten me vrouw J. van Mourik-Schous, de heer J. van der Wiel en de heer L. A. Ophyusen, bericht, dat aan de royeringscommissie ge bleken is-, dat zij zich gedistancieerd heb ben van de agitatie der zogenaamde oppo sitiegroep en dat de commissie mitsdien geen termen vindt om deze leden voor te dragen voor royement. Het bestuur heeft conform beslist".- Hierdoor zijn er volgens de lezing van het bestuur van de oorspronkelijke groep van twaalf nog zes leden over. Directeuren van Teylers Godgeleerd Ge nootschap te Haarlem hebben een prijs vraag uitgeschreven, waarbij een verhan deling gevraagd wordt over de functie van de term oecumenisch in de geschiedenis van de Christelijke kerk tot op heden. De ant woorden moeten voor 1 januari 1958 in het Nederlands, Engels, Frans of Hoogduits ge schreven zijn. Bij bekroning van het inge zonden antwoord wordt een gouden ere penning toegekend of indien de bekroonde daaraan de voorkeur geven mocht een be drag van vierhonderd gulden. Nauwelijks is er een sneeuwbui voorbij, of de banen aan de Kleverlaan zijn weer sneeuwvrij gemaakt, zodat er steeds volop gelegenheid blijft om te rijden. Mede tengevolge van het feit dat vele scholen ijsvrij hadden was het dinsdagmid dag op de baan een drukte van belang en ook 's avonds, toen de sneeuw in grote hoe veelheden naar beneden kwam, was er grote liefhebberij voor de baan. Dinsdagmiddag vonden de initerscholaire wedstrijden plaats. Om ongeveer vier uur reikte de heer R. Verwers namens de IJs club medailles uit aan de volgende scholen: 1. het Triniteitslyceum en 2. de HBS A in de groep oudste jongens. 1. het Coornhertlyceum en 2. HBS A in de groep oudste meisjes. De prijzen in de groep jongste jongens gingen naar 1. de A. H. Gerhardschool en 2. het Triniteitslyceum. Bij de jongste meisjes waren de winnende scholen: 1. de HBS A en 2. de Th. M. Ketelaarschool. Woensdag zullen er door de leerlingen van de Rijkskweekschool wedstrijden ge houden worden op de baan. De hevige sneeuwval, die er onder meer de oorzaak van is, dat het verkeer in Haarlem en omgeving zichzelf vrijwillig een aanzienlijke snelheidsbeperking heeft opgelegd stelt echter diverse openbare diensten voor bijna onoverkomelijke moeilijkheden. Van dinsdagavond half acht af zijn de mensen van de gemeentelijke reiniging onaf gebroken in de weer om de straten en wegen enigszins begaanbaar te maken. Gister avond trokken er twaalf sneeuwploegen op uit, maar vanmorgen was het resultaat nauwelijks merkbaar. Men moet dit echter niet toeschrijven aan een te geringe Uver van de mensen van de reiniging. Integendeel, die werken als paarden, maar wanneer zij net weer een straat schoongeveegd hebben dan begint het weer te sneeuwen en kan men opnieuw beginnen. Het is dus om moedeloos te worden, maar toch geeft men de strijd niet op. Overdag krijgen de buitenwijken een beurt en des avonds, wanneer het grootste gedeelte van het verkeer uit de binnenstad verdwenen is nemen de ploegen weer bezit van de drukke verkeersroutes om te zorgen, dat iedereen de volgende morgen zonder al te veel moeite de plaats van bestemming kan bereiken. Bovendien moeten de strooiploegen van de reiniging voortdurend uitrukken omdat overal in de stad de drukke punten spie gelglad worden. De i-ijbaan wordt dan met wat pekel weer iets stroever gemaakt en vervolgens spoeden de reinigingsmensen zich weer naar een ander gedeelte van de stad, waar hun hulp dringend nodig is. Men heeft het bij deze gemeentelijke dienst dus wel bijzonder druk temeer wan neer men weet, dat er op het ogenblik niet minder dan achttien zieken zijn en vijftien vacatures. Men heeft zich dan ook tot het arbeidsbureau gewend en men hoopt op deze wijze enig extra-personeel te krijgen. Bij de NZHVM doet men ook al het mo gelijke om de diensten normaal te laten verlopen. Dit lukt overigens vrij goed, hoe wel er natuurlijk wel sprake is van enige vertraging. Dit vindt niet zozeer de oor zaak in het feit, dat de bussen en trams zich moeilijk een weg door de dikke sneeuw kunnen banen dan wel omdat het publiek gedurende deze dagen liever de bus en de tram neemt dan de fiets of de motor. Hierdoor moeten de bussen bij de diverse haltes langer dan normaal wach ten totdat alle passagiers in- en uitgestapt zijn en uiteraard zijn diverse wagens, voor al tijdens de spitsuren boordevol. Met tal rijke extra-diensten probeert men deze toevloed van passagiers echter op te van gen en tot nu toe gaat dit vrij aardig. Ook het tramverkeer vindt geen bijzonder lan ge vertragingen al maakt de dikke sneeuw op de banen het rijden wel eens bijzon der moeilijk. Soms wordt het té lastig zo als bijvoorbeeld vanmorgen toen de eerste tram nabij Sloterdijk door het indringende sneeuwwater niet verder meer kon. Daar na zijn de trams soms met een kleine vertraging normaal vertrokken en aan gekomen. Bij de PTT heeft men tot nu toe nog geen enkele klacht ontvangen wegens het te laat of niet bezorgen van gewone stuk- De bewoners van het eiland Malta hebben zich in een volksstemming uitgesproken over het al of niet opnemen van hun eiland, dat tot heden toe een Engelse kolonie was, in het Britse Verenigde Koninkrijk. De foto laat zien hoe een verkiezings ambtenaar (met papieren in de hand) aan Britse waarnemers bij de stemming binnengekomen stembiljetten toont. (Verkort weergegeven) Vergoeding voor strooien. In het raads- verslag in uw blad van vrijdag wordt ver meld, dat de wethouder van Personeels zaken heeft geantwoord, dat de strooiploeg 100 percent extra vergoeding krijgt voor nachtarbeid, doch dit is niet juist. De extra vergoeding bedraagt tot 22 uur 25%, van 22 uur tot 6 uur 50% en van 6 tot 7% uur 25%; alleen 's zondags wordt van 0 tot 24 uur 100% extra betaald. G. Costeriana. Uw loffelijk initiatief om denkbeelden inzake eerbetoon aan Coster kenbaar te maken, verdient meer belang stelling dan tot dusver gebleken is. Wordt het geen tijd, eens een meer prominente straat naar Lour ens Coster te noemen dan thans het geval is? Velen kennen dat zij straatje bij de Leidsevaart nauwelijks. Grote Markt en Rijksstraatweg hebben daarentegen grote bekendheid zowel bij landgenoot als vreemdeling. Welnu, wat is er tegen, de Grote Markt, Lourens Coster- plein te noemen? Traditie? Dan is daar nog dergelijk geschrijf de verkeersmisère uit de weg te helpen ruimen. „Ziehier" denkt allicht een wielrijder, die ook op zijn fiets zit om zijn brood te kun nen verdienen, „ziehier een dergenen, waarvoor ik op moet passen. Een, die zijn richtingwijzer niet uitsteekt en toch links af slaat of zijn richtingwijzer wel uitsteekt en niet afslaat. Of die ik listig moet ont wijken als hij vlak voor mijn wiel zijn lin ker portier opengooit. Wiens gelaatstrekken ik zorgvuldig moet bestuderen om te zien, of hij van plan is, mij mijn voorrangsweg te gunnen". Wie verkeérsfouten maakt, behoort ge straft te worden, daar bij het huidige ver keer bijna elke fout een ongeluk betekent. D. S. Maximum snelheid. Met grote vreugde las ik in uw krant dat er eindelijk eens over gedacht wordt, de maximum-snelheid weder in te voeren, dit naar aanleiding o van het steeds stijgende aantal verkeers- de Rijksstraatweg, die een nogal algemene ongevallen. Er is echter nog een ander benaming heeft. Welk raadslid stelt het gemeentebestuur voor, de grote Coster ook in dit opzicht recht te laten wedervaren? J. DE HS Hoge straffen. De inzender H. R., die zich vogelvrij verklaard voelt en niet door po- litie-agenten „begluurd" wenst te worden, maakt een ernstige fout, als nij denkt door argument, n.l. het vernielen van de wegen, het uit elkaar rammelen van de huizen, met als resultaat gebarsten plafonds en andere schade. Hier zijn de autobussen de grote boosdoeners. Bij minder snelheid zal dit euvel af nemen met het kwadraat van de snelheid. EEN VOETGANGER-FIETSER- THUISZITTER Men deelt ons mede: Het bestuur van de Sociale Commissie Haarlemse Studenten heeft zich als volgt samengesteld: mej. Ch. D. Roeland, praeses, Dennenstraat 4, Haarlem, tel. 24531 en E. J. Welborn, secretaris, Wilhelminastraat 14, Haarlem, tel. 19828. Studenten die voor een baan in aanmer king wensen te komen, kunnen zich tot deze commissie wenden. Ook het bedrijfsleven en particulieren, die werkkrachten nodig heb ben, kunnen gebruik maken van de bemid deling van de Soicale Commissie, die inder tijd is opgericht onder aanbeveling van een college, waarin o.a. zitting namen: mr. O. P. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem; jhr. mr. C. J. A. den Tex, destijds burge meester van Bloemendaal; mr. A. G. A. Ridder van Rappard, burgemeester van Heemstede; R. Peereboom, directeur-hoofd- redakteur van Haarlems Dagblad en drs. H. W. M. van Run, hoofdredakteur van de Nieuwe Haarlemse Courant. Deze commis sie staat onder auspiciën van de spoorstu dentenverenigingen „Haerlems Studenten Gildt" en „Sanctus Bavo". Vooral tijdens de academische vacanties heeft zij aan vraag en aanbod tot nu toe zeer bevredigend kunnen voldoen, waarbij de aard van het werk varieerde van baby- oppassingen en bijles geven tot administra tieve en fabrieksarbeid. Ook staat de com missie regelmatig in contact met het Ge westelijk Arbeidsbureau in Haarlem. Belastingfraude. De Alkmaarse recht bank heeft de bollenkweker Th. van der G. te Avenhorn wegens belastingfraude tot een boete van f3500 veroordeeld. ken, expresse-stukken of telegrammen. En dit is in de eerste plaats te danken aan de op tijd getroffen maatregelen. Zodra de sneeuwval namelijk in hevigheid toenam heeft men de motoren gedeeltelijk vervan gen door auto's, zodat de bestellingen nor maal doorgang konden vinden. De enige (lichte) vertragingen waarmee men bij de PTT in Haarlem rekening moet houden zijn gelegen in de aanvoer van bui tenaf. De treinen en bussen, die de post zakken naar de Spaarnestad vervoeren zijn namelijk nogal eens over tijd. Wanneer de stukken echter in Haarlem zijn aangeko men dan doet men al het mogelijke om de verloren tijd weer in te halen. Dit valt overigens niet mee, want de bestellers moeten evenals ieder ander door de dikke sneeuw baggeren en bovendien zijn er zoals gebruikelijk in de wintermaanden vrij veel zieken. Het aantal PTT-ambtenaren dat onder de wol ligt overschrijdt echter in geen geval het normale „winter-ziekte- percentage". Stuifsneeuw De grootste vijand van de Nederlandse Spoorwegen is thans de stuifsneeuw, die zich tussen wissels, motoren en tussen de schuifdeuren van de rijtuigen nestelt. Dinsdagavond hebben vele reizigers met verkleumde handen tevergeefs getracht de deuren los te trekken. Met grote moeite heeft het NS-personeel enkele deuren open kunnen houden. Maar ook onder de trein koekte de stuifsneeuw, die daardoor de verwarmingsapparatuur uitschakelde. Het probleem van de vastgevroren wis sels is thans door de fijne sneeuw nog gro ter geworden. Door al deze factoren is grote vertraging op de lijnen niet te ver mijden. In Nijmegen, Venlo en 'Rest heeft men het vanochtend zwaar te verduren gehad, vertragingen van meer dan een uur deden zich hier voor. Maar ook in het westen op de meer drukke lijnen zijn velen te laat op kantoor en fabriek gekomen. De mensen van de spoorwegen doen wat zij kunnen, maar zij staan voor een vrijwel hopeloze taak. Ook in Haarlem kwamen de treinen vooral gisteren nu niet bepaald volgens de tabellen in het spoorboekje aan. Men had vooral moeilijkheden met treinen, die uit moesten vallen omdat de motoren door de sneeuw aangetast werden. Vertragingen van ruim een half uur waren geen zeld zaamheid. Vanmorgen functioneerde de dienst ech ter weer vrij normaal. De Heemsteedse afdeling van de Katho lieke Arbeiders Beweging heeft zondag en maandag haar jaarlijkse pogingen om een gedeelte van de uitbundige zuidelijke car navalsfeer naar het meer ingetogen noor den over te brengen, voortgezet. Zjj had daarvoor in de grote zaal van het R.K. Ver enigingsgebouw aan de Herenweg twee vastenavondfeesten georganiseerd, waar van vooral het eerste zich bij de leden in een bijzonder grote belangstelling verheu gen mocht. Men had geprobeerd met enige versieringen de ongezellige zaal een vro lijker aanzien te verlenen, maar de kleu rige slingers konden de dringende nood zaak tot restauratie toch allerminst camou fleren Zoals bekend zijn de plannen voor een modernisering van het interieur thans weer actueel geworden, zodat er alle reden bestaat aan te nemen dat de resultaten hiervan binnen afzienbare tijd tegemoet kunnen worden gezien. Het caranavalsfeest werd maandagavond met enige woorden ingeleid door de afde lingssecretaris de heer L. J. Floris die ver volgens Bob Janssen als regisseur van de K.A.B.-toneelgroep belastte met het in halen van prins Carnaval. Omgeven door een hofhouding van vastenavondzotten en in gezelschap van een levensgrote baviaan -in een kinderwagen, betrad prins Bavianus I daarop de zaal waar bij de aanwezigen op wekte tot een daverend carnaval. De feest vierders gedroegen zich eerst nog even on wennig, maar na een vrolijke promenade kwam de juiste stemming er onmiddellijk in, waarna prins Bavianus zich ontmas kerde als de conférencier Harry Moors. Een belangrijk deel van het programma werd verzorgd door de K.A.B.-toneelgroep, die enige speciale carnavalskluchten voor hef. voetlicht bracht. De eerste was „De klucht van Windbuil en Platzak", een laat middeleeuwse ..cluyte" van een onbekend auteur, die door Jan Naaykes in een Frans manuscript werd ontdekt en vervolgens door Kees Spierings was vertaald, waarna regisseur Bob Janssen het stukje met het inlassen van een aantal actuele toespe lingen geschikt voor deze avond maakte. Het resultaat was een vermakelijke zotter nij, die het publiek menig lachsalvo ont lokte. Dit was ook het geval met „Alles is de kat haar schuld"; kennelijk een persi flage op de goede oude toneeldraak en waarin op een lijk meer of minder niet ge keken werd. Amusant was, dat de spelers behalve hun tekst ook de indicaties uit spraken. Wanneer dus iemand doorstoken werd, sprak hij: „De koning reutelt er sterft", om vervolgens de daad bij het woord te voegen. Als intermezzo werd door Bob Janssen en Harry van Gogh de suggestieve dans „Jan Klaassen en de Dood" uitgevoerd, die op het publiek niet zonder uitwerking ge bleven is. Een ander succesnummer vormde het optreden van mr. Jack, een goochelaar, die door zijn verbluffende manipulaties in dit gilde stellig op de meestertitel aan spraak maken mag. Tussen de nummers door en na afloop werd gedanst op muziek van Jan Nibbering en zijn ensemble. De Heemsteedse K.A.B. kan ook dit jaar weer op een bijzonder geslaagde carnavalsvie ring terugzien. BINNENLAND Dienstweigering. De rechtbank te Al melo heeft de 20-jarige graveur C. B. A. uit Goor veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf en een jaar plaatsing in een rijkswerkinrichting, omdat hij zich onttrok ken had aan een opdracht teneinde in over heidsdienst tewerk gesteld te worden. De opdracht was hem gegeven, nadat een com missie van onderzoek zijn bezwaren tegen de militaire dienstplicht gegrond had ver klaard. Etherpiraten. Een echtpaar uit Vriezen- veen, dat zich schuldig heeft gemaakt aan het verzorgen van clandestiene radiouitzen dingen, is door de rechtbank te Almelo ver oordeeld. De 27-jarige man «reeg overeen komstig drie maanden gevangenisstraf. Zijn zender, die in .beslag was genomen, werd verbeurd verklaard. Zijn 25-jarige vrouw werd tot een maand gevangenisstraf ver oordeeld. Zij had af en toe voor de micro foon gezongen. Eredoctor. Zowel de universiteit van Santiago de Chili als de r.-k. universiteit aldaar hebben aan dr. P. Kasteel, de schei dende Nederlandse ambassadeur, het ere doctoraat in de rechtswetenschappen ver leend. Naar Rusland. Het Russische schip „Budeni" is met 13.553 vaten haring uit Rot terdam naar Rusland vertrokken. Dit was de laatste partij van de 150.000 vaten, die Ne derland in het afgelopen seizoen volgens contract aan Rusland zou leveren. IJsbruiloft. Donderdagmiddag drie uur zal op het ijs van de Markerhaven een Mar ker bruiloft worden gehouden. De bruilofts gasten zullen folkloristische dansen uitvoe ren en in karakteristieke bruiloftsdracht gekleed zijn. Telexen met Denemarken. In de loop van 1955 is een volledig automatische af wikkeling van telexverkeer naar abonnés in vijf landen ingevoerd. Met ingang van 15 februari zullen voortaan ook de telex- abonné's in Denemarken langs automatische weg bereikbaar zijn. Hoofdinspecteur. Bij Koninklijk Besluit is de heer J. Metz, inspecteur voor de scheepvaart bij de Scheepvaartinspectie, be vorderd tot hoofdinspecteur. Hoge Raad. De Hoge Raad heeft de Tweede Kamer een lijst van aanbeveling met zes kandidaten ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van de raadsheer prof. mr. P. A. J. Losecaat Vermeer. Als nummer een staat op deze aanbeveling mr. C. W. Dubbink, rechter in de rechtbank te Arnhem. Chef-luchtmachtstaf. Van 28 april tot 5 mei zal luitenant-generaal A. Baretta, chef van de Luchtmachtstaf, vergezeld door enige hoge officieren een officieel bezoek brengen aan de chef van de luchtmachtstaf van Joegoslavië. Generaal Baretta zal de reis maken in een toestel van het 334e trans portsquadron. Geslipt en overreden. Op de Zaanweg in Wormerveer is de 24-jarige mevrouw A. D.E. uit Wormerveer met haar fiets ge slipt en onder het achterwiel van een haar passerende vrachtauto geraakt. Tijdens haar overbrenging naar het ziekenhuis in Zaan dam is zij overleden. In Washington. Vice-admiraal A. de Booy, chef-vlootoperaties van de Neder landse marine, is voor besprekingen met Amerikaanse defensieautoriteiten in Wash ington aangekomen. „Willem Barendsz". Op 5 februari had de „Willem Barendsz" geproduceerd 4440 ton traan en 1820 ton spermolie. Op 6 februari van het vorig jaar waren deze cijfers respectievelijk 5574 ton en 993 ton. Burgemeester. Met ingang van 1 maart is benoemd tot burgemeester van IJssel- muiden iOde heer L. A. Verburg, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Stavenisse. Doorgereden. De rechtbank te Rotter dam heeft de 26-jarige W. V. uit SLiedrecht veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden. Hij had op 31 oktober nadat hij in Roterdam een jonge vrouw met een auto had aangereden, niet gestopt. De vrouw is overleden. HAARLEM EN OMGEVING Geen spreekuur. De burgemeester van Haarlem is verhinderd, vrijdag 17 februari spreekuur te houden. Ongeveer zeshonderd leden van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Reis- vereniging toonden dinsdagavond in het Concertgebouw belangstelling voor het werk voor het Iberisch schiereiland, Spanje en Portugal. Het centraal bureau van de N.R.V. heeft kleurenfilms laten vervaar digen van deze landen waarbij als regisseur optrad de heer C. H. Groen. De beelcien van Spanje en Mallorca waren door de cineast Alberto Carles Blat en die uir Por tugal door Abel Caetano Escoto opgenomen. De belangstelling voor het toerisme naar Spanje en Portugal neemt de laatste jaren toe en velen trekken naar Mallorca. waar het heerlijk warm is. Te begrijpen was het, dat de Haarlemmers grote interesse voor de filmvoorstelling hebben getoond. Na mens de NRV heeft de heer Van Lunteren een inleiding gehouden; hij haalde daarbij herinneringen op over de banden tussen Spanje en Nederland. Twee maal een uur hebben de bezoe kers beelden gezien van beide landen. Het landschap aan de kust van Portugal trok meer de aandacht dan de gedeelten van de film uit het dorre binnenland van Spanje, maar deze opnamen waren bijzonder inte ressant en men kreeg een goede indruk van het land. Getoond werden vele beziens waardigheden (kastelen en historische ge bouwen) en de folklore en het volksleven werden op uitstekende wijze in beeld ge bracht. BEDRIJFSJEUGD GAAT SCHAKEN Onder auspiciën van de Koninklijke Ne derlandse Schaak Bond worden in verschil lende steden pogingen in het werk gesteld de bedrijfsjeugd, in de leeftijd tot en met twintig jaar, in competitieverband te doen schaken, met het uiteindelijke doel jaarlijks een toernooi om een landelijk kampioenschap bedrijfsjeugd te houden. HAARLEM, 14 februari 1956 ONDERTROUWD: 14 febr. B. A. J. Aps- woude en M. Chr. Rienstra. BEVALLEN van een zoon: 10 febr., C P. Kok—Buijze; 13 febr., A. Weeda—de Beer; Bruin—van Pelt; A. E. Driehuizen- Vel dhuijzen. BEVALLEN van een dochter: 12 febr H BlankertLizé; 13 febr. M. A. Drijver— Ames; C. F. JongbloedNieuwveen; J. Las- schuit—van der Son. 14 febr., L D Wil minkKraak. OVERLEDEN: 10 febr., A. Admiraal, 64 j Rustenburgerlaan; 12 febr. P. Bouma, 3 m' Berkheijdestraat; J. H. de Graaf, 80 j„ Kloos terstraat; 13 febr D. Bouman, 69 j., Brandt- straat; Th J. van Berkel—van Duijnhoven, A> j„ Jan Luijkenstraat; M. Drees—Boeijing, 81 j., Verspronckweg.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10