Eind goed Minister Luns gaf verklaring in de Kamer en aan de pers Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Prof. mr. J. C. van Oven benoemd tot minister van Justitie Eisenhower is volgens zijn artsen fit genoeg Nederlands-Indonesische betrekkingen Weerlegging van Indonesische beweringen Vijftien arbeiders gewond bij ontploffing in Pernis Unie opgezegd, aanbod tot normale betrekkingen Het woord is aan Veel slachtoffers van de koude Koudecentrum boven midden-Europa 'imfiwji/ Hy zou nog vijf tot tien jaar president kunnen zijn Persconferentie Indonesische nota Te ijs, te land Te vuurte spuit 1 Verhoging van de militaire pensioenen Weerrapport 70e JAARGANG No 188 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 15 FEBRUARI 1956 Haarlems Dagblad 300e JAARGANG No 33 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman FRIESLANDS elf steden zijn weer eens door honderden wedstrijdrijders en duizen den tocht-rijders per schaats bezocht en doorsneld en het slot van de race is even treffend geweest als in 1940: het vijftal dat de „kopgroep" vormde, heeft elkaar de hand gereikt en is eendrachtig door de finish gegaan. Toch woonden deze jongens niet in hetzelfde dorp en niet in dezelfde stad. Zij behoorden zeker niet tot één poli tieke partij en evenmin tot één kerk. Het is heel waarschijnlijk dat verscheidenen van hen elkaar gisteren voor het eerst ont moetten. Maar banden van vriendschap kunnen snel ontstaan, als men maar in beproeving tezamen is. Op het traject LeeuwardenDokkum moeten zij allen reeds min of meer pijnlijke tuimelingen gemaakt hebben in de kou en in het don ker. Later hebben zij gevochten tegen wind, sneeuw en stijgende vermoeidheid. Een aanval uit het „grote peloton" heeft hen er toe genoopt na vele uren rijden hun snel heid nog eens flink te gaan opvoeren. Zij zullen, om een sportieve vakterm te bezi gen, niet veel over hebben gehad. In zulk een sfeer verbroedert men en zegt: „kom aan jongens, allemaal op een plaatje bij elkaar." De jury heeft het niet zo mooi gevonden en hun de vijf blikjes en de krans ont houden, maar ik vind het aardig en wacht met belangstelling af, of het zich ook op ander sportgebied zal doen gelden. Voor het meer chauvinistische deel van het pu bliek is het natuurlijk niet zo leuk. Dat heeft een favoriet en wil hem zien winnen, al is het maar met een handbreedte of een neuslengte, en als het niet lukt zegt het dat hij pech heeft gehad of dat de tegen partij iets gemeens heeft gedaan. Maar het met humor begaafde deel der menigte zal er voor voelen. Sinds nu al jaren lang binnen- en buitenlandse romans geen spoor van opgewektheid meer vertonen en de grootste schrijvers zich rondwentelen in de diepste troosteloosheid en ellende, moet toch ergens het Eind goed al goed ook weer een kans krijgen. Natuurlijk hebben zich wel tegenvallers voor sommige rijders voorgedaan. Iemand die al tweemaal de tocht volbracht had moest nu in Stavoren al opgeven, maar was dan ook meer dan twintig maal ge vallen, had zich bezeerd in een botsing met een andere rijder en had een vermoeden dat hij bijna bevroren was, hetgeen door de dokter werd bevestigd. Een Amsterdams blad noemt zulk opgeven „tragiek". Och wel neen, dat is een veel te groot woord. Die brave Friese ambtenaar heeft alleen maar een teleurstellinkje gehad. Het loopt met hem evenmin zo'n vaart als met de voetbalkeepers, waarvan een andere Am sterdamse krant iedere week beweert, dat zij in wanhoop of vertwijfeling verkeren als zij zich alleen maar wat extra hebben ingespannen. Het is een merkwaardig ver schijnsel van deze tijd dat sommigen hard nekkig pogen de sport in een sfeer van erg goedkope romantiek te brengen. Iemand anders heeft eens in zijn krant geschreven dat .hij zich eigenlijk bij de Elfstedentocht telkens schuldig voelt om dat hij niet meedoet. Want het is toch zo Holland op zijn best en het vaderland is er zo blij mee etc. Ik beken dat dit schuld gevoel mij nooit bekropen heeft en het ook nu niet doet. Als men geen bijzondere kwa liteit als schaatsenrijder bezit moet men niet proberen, tweehonderd kilometer te gaan rijden. Dertig of veertig is dan al een heleboel. Bovendien zijn wij veel te talrijk. Het aantal deelnemers aan de Elfsteden tocht is te groot en men zal het wel eens moeten gaan beperken. Stel u voor dat daar al die miljoenen Nederlanders ston den, daar in Leeuwarden in de duistere morgen, en allemaal wilden starten van wege de vaderlandsliefde! Ik mag er niet aan denken. R. P. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM FERD. B0LSTR. 48 A'DAM TEL. 13439 TEL 717162 Sturka Teddy gev. Windjackets fi WASHINGTON, (Reuter/U.P.) De artsen van president Eisenhower hebben verklaard, dat, medisch gezien, de presi dent in staat kan worden geacht nog vijf tot tien jaar het presidentschap te vervullen. Dr. White, een der artsen van de president, heeft op een persconferentie gezegd dat de hartspecialisten het niet eens zijn over de oorzaak van hartaanvallen. Hij gelooft niet, dat lichamelijke en geestelijke inspanning de hoofdoorzaak is. Gevraagd naar de reactie van de presi dent op de uitslag van het medisch onder zoek zei dr. White: „Hij zal zelf een beslis sing nemen en deze binnen niet al te lange tijd aan het volk bekendmaken". Als de president in dit tempo blijft voor uitgaan, aldus dr. White, kan hij binnen het jaar weer alles doen wat hij voor zijn ziekte gewoon was. Koersen stijgen De koersen op de effectenbeurzen van San Francisco en Los Angeles stegen on middellijk na het bekend worden van het medisch rapport. De beurs van New York was op dat ogenblik reeds gesloten. De persvertegenwoordiger van Eisen hower, James C. Hagerty maakte voor de persconferentie de aanwezigen erop attent, dat de heren, die naast hem zaten doktoren waren en „geen politici". Hagerty herinner de de verslaggevers er ook aan, dat de pre sident tijdens zijn laatste persconferentie gezegd had, dat hij meer op zijn eigen ge voel zou afgaan dan op de bevindingen van de artsen. (Van onze parlementaire redacteur) In verband met de mislukking der te Genève gehouden Nederlands-Indonesische conferentie heeft minister Luns in de Kamer een verklaring afgelegd en later een persconferentie gehouden. De minister begon met er op te wijzen, dat onze regering op dit ogenblik nog geen officiële bevestiging heeft ontvangen van de in de pers ver melde opzegging door Indonesië van de Nederlands-Indonesische Unie. Vervolgens bracht de minister in herinnering hoe ruim een jaar nadat in 1954 met een door de toenmalige Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Sunarjo volledige overeen stemming was bereikt over een regeling inzake opheffing van de Nederlands-Indo nesische Unie en over wijziging van de financieel-economische afspraken, Indonesië nieuwe besprekingen bleek te wensen. De Nederlandse regering had alle reden om zich af te vragen of het daartoe wel het geschikte tijdstip was, nu weldra de vorming en het optreden van een nieuw kabinet te Djakarta te verwachten viel, als resultaat van de in het najaar gehouden verkiezingen. Bovendien voelde men in Den Haag weinig voor een dergelijke conferentie aangezien nog steeds de grief bestond wegens het ernstig onrecht reeds tijdens het vorige kabinet aan aan Nederlanders ginds aan gedaan, terwül dat onder het tegenwoordig kabinet niet hersteld is. Hernieuwde Indonesische aandrang deed ons tenslotte in het houden van besprekingen toestemmen. Vol goede moed begon onze delegatie haar arbeid en waar enigszins mogelijk kwam zij aan Indonesische wensen tege moet. Zo stemden wij bijvoorbeeld in mei de van Indonesische zijde verzochte overi gens hoogst onpraktische, verplaatsing der conferentie naar Genève, voorts ook met de wens de kwestie van de arrestanten niet als een afzonderlijk agendapunt te behan delen. Dit alles deden wij om de Indonesi sche delegatie zo min mogelijk moeilijk heden te berokkenen. Spoedig bleek echter, dat de wederpartij bezig was Nederland tot pion te willen maken in de interne Indone sische politieke tegenstellingen. Daarmee mag noch wil Nederland zich uiteraard niet inlaten. Toen op 7 januari schorsing van de conferentie geschiedde hebben wij, onder anderen nog in een nota van 1 februari, kenbaar gemaakt, dat het ons beter voor kwam de besprekingen op te schorten tot er in Indonesië een nieuw kabinet zou zijn. Na uiterst moeilijke onderhandelingen vonden wij de Indonesiërs, die op hervat ting der besprekingen hadden aangedron gen, bereid tot „een open gesprek over alle agendapunten." Dat overleg is mislukt doordat de Indonesische delegatie bleef vasthouden aan een geen enkel houvast biedende formulering voor een geschillen regeling, indien over nakoming van bepaal de verplichtingen strijd zou bestaan. Of overigens, als deze moeilijkheid uit de weg geruimd was, de conferentie dan verder wel zou zijn gelukt, was nog allerminst zeker. Indonesië schijnt thans te willen ant woorden met eenzijdige opzegging van be staande verdragsbepalingen. Of men van Indonesische zijde daaraan goed doet met het oog op de internationale weerslag, blijft nog de vraag. Minister Luns be paalde er zich tenslotte toe te verklaren de hcuding van Indonesië diep te betreuren. Intussen, Nederland zal geen onberaden stappen doen en rustig afwachten. Op voor stel van de voorzitter zal men eerst de tekst van deze verklaring nog eens nalezen om er eventueel later over te discussiëren. Niet veel meer dan een uur nadat hij in de Tweede Kamer zijn verklaring in ver band met de mislukking van de Nederlands- Indonesische conferentie had uitgesproken, gaf minister Luns op een persconferentie een soortgelijke uiteenzetting. Bij deze ge legenheid ging hij in het bijzonder nog op een kort te voren ontvangen publikatie over een door de Indonesische minister president te Djakarta gegeven verklaring in. Op allerlei punten bevatte deze ver schillende onjuistheden. Voor het eerst nam minister Luns bijvoorbeeld kennis van de bewering, dat de Indonesische regering destijds met beslistheid aan de Nederland se regering te kennen zou hebben gegeven bereid te zijn slechts tot 9 februari de onderhandelingen te laten duren. Minister Luns gaf voorts een overzicht van de ontwikkelingen van de conferentie na de 7e januari en herinnerde aan de nota wisseling tussen beide landen, waarin Nederland om klaarheid verzocht over het Indonesische standpunt jegens de tot die datum bereikte resultaten. „Het was voor Nederland onaanvaardbaar naar Genève terug te keren om daar een overeenkomst te tekenen of af te wijzen. Deze voorstel ling van zaken was volkomen onjuist. Op 7 januari was informeel overeen stemming bereikt over een aantal punten, doch tal van kwesties waren nog niet op gelost." Mr. Luns memoreerde hierbij, dat in 1954 de Indonesische delegatie een uur voor de ondertekening van de toen bereikte overeenkomst mededeelde, dat zij niet dooi de regering in Djakarta was gemachtigd tot ondertekening over te gaan. Formeel was dit volkomen juist en de overeenkomst kwam pas later tot stand, toen opnieuw overleg had plaats gehad tussen een lid van de Indonesische delegatie met de rege ring in Djakarta en enkele wijzigingen waren aangebracht. Tijdens de notawisse ling na de 7e januari heeft de Nederlandse regering aan de Indonesische regering de vraag gesteld, of het niet beter zou zijn de besprekingen verder over te laten aan de volgende regeringen. „Indonesië heeft aan gedrongen op voortzetting van de confe rentie, blijkbaar omdat dit nodig was in het politieke schaakspel in Indonesië," al dus minister Luns, „en de regering in Djakarta dwong haar delegatie in Genève hoge eisen te stellen." Triest was het, aldus de minister, dat politieke tegenstellingen ginds de ganse zaak bedorven hadden en hij kon alleen maar de hoop uitspreken, dat het eens, bij meer staatkundige stabiliteit, beter zal v/orden. Arrestanten de dupe Antwoordende op verschillende vragen, verklaarde minister Luns, met diep leed wezen kennis te hebben genomen van een Indonesische verklaring, dat men thans te Djakarta, na de afloop van de Geneefse conferentie minder belangstelling zou koesteren voor uitwisseling van de Neder landse arrestanten, dan toen minister Anak Agung op 4 januari dit denkbeeld tegen over minister Luns had geopperd; verder was het daarmee echter nooit gekomen. „Ik vrees, dat de ongelukkige arrestan ten de dupe zullen worden van de misluk king van Genève," merkte minister Luns op. Vervolgens kon hij vragers naar de gang van zaken na eventuele eenzijdige opzeg ging van het Uniestatuut slechts verwijzen naar wat dienomtrent in Indonesië is ver kondigd. Minister Luns wenste geen antwoord te geven op de vraag wat de positie zal zijn van de Nederlandse Hoge Commissaris in Djakarta, nu Indonesië de Unie eenzijdig opheft. „De toestand is nog niet duidelijk genoeg," voegde hij hier aan toe. Hij zeide voorts niet te willen ingaan op een vraag over de positie van de Nederlanders in Indonesië in het algemeen. Op een vraag van een Indonesisch jour nalist of met de nieuw op te treden Indo nesische regering wellicht gunstiger moge lijkheden voor een overeenkomst zullen zijn, herhaalde mr. Luns, hetgeen hij reeds zeide in zijn slotrede in Genève, namelijk, dat Nederland altijd bereid is mede te wer ken aan de opheffing van de Unie en een herziening van de financieel-economische overeenkomst. Mr. Luns zeide hierbij uitdrukkelijk zich uiteraard van elke voor spelling over de nieuwe Indonesische rege ring te onthouden. Minister Luns heeft in antwoord op een vraag onthuld, hoe na de beëindiging van de Nederlands-Indonesische besprekin gen de kwestie-Nieuw Guinea nog ter sprake is gebracht. Op de laatste informele bijeenkomst van de ministers waarop dus werd geconstateerd, dat de conferentie was mislukt op de formulering van een ge schillen-regeling en minister Luns reeds was opgestaan om de conferentiezaal te verlaten, vroeg de voorzitter van de Indo nesische delegatie, mr. Anak Agung Gde Agung, hem: „Wat denkt u van punt drie (Nieuw Guinea) van de agenda?" Het antwoord van de voorzitter van de Nederlandse delegatie luidde slechts: „Nu de conferentie is geëindigd, lijkt mij dit alleen van academisch belang." Minister Luns deelde tenslotte mede, dat langs diplomatieke kanalen nog steeds wordt getracht mr. Van Empel te doen op treden als verdediger van Jungschlaeger en Schmidt. Op het terrein van de olieraffinaderij te Pernis heeft zich dinsdagmiddag om half vier een ontploffing voorgedaan, waarbij vijftien arbeiders werden gewond. De ont ploffing ontstond in de katalytische kraak installatie. De arbeiders liepen brandwon den op. Zij werden in het gebouw van de medische dienst, op het terrein waar zij werken, verbonden. De bedrijfsbrandweer heeft de op de explosie volgende brand met eigen middelen geblust. Twaalf arbeiders konden, na verbonden te zijn, huiswaarts keren. Drie andere ge wonden zijn ter observatie opgenomen in een ziekenhuis te Rotterdam. Hun toestand wordt niet levensgevaarlijk geacht. DJAKARTA (United Press) De Indo nesische regering heeft Nederland vandaag officieel ervan in kennis gesteld, dat zij de Nederlands-Indonesische Unie heeft opge zegd, maar dat zij normale diplomatieke betrekkingen met Nederland wenst aan te knopen. Een functionaris van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vanmorgen aan de Nederlandse Hoge Com missaris graaf W. F. L. van Bylandt een desbetreffende nota overhandigd. De Indonesische minister van Voorlich ting heeft dinsdagavond verklaard dat op zegging van de Unie met Nederland niet betekent dat er geen diplomatieke betrek kingen met Nederland zouden worden aan geknoopt. Hij zeide dat de beide landen door ambassadeurs dienen te worden ver tegenwoordigd. Het kabinet is gisteravond samengeko men met de leiders van regeringsgezinde partijen en men kwam overeen, dat de fi nanciële en economische overeenkomsten, die in 1949 tussen Indonesië en Nederland zijn gesloten, eveneens moesten worden opgezegd. Een formele actie ten aanzien van de overeenkomsten is evenwel opge schort tot de terugkeer van de Indonesische delegatie uit Genève. Zij wordt donderdag verwacht. Intussen zou volgens berichten die in Djakarta uit Genève werden ontvangen de minister van Financiën dr. Sumitro hebben verklaard dat het niet nodig was om nor male financiële betrekkingen met Neder land te onderhouden, nu de onderhandelin gen in Genève zijn mislukt. De Neder landse belangen dienen uit Indonesië te worden teruggetrokken, aldus dr. Sumitro. Zowel regeringsgezinde als de oppositie partijen zijn er in beginsel over eens, dat opzegging van de politieke Unie gevolgd dient te worden door gelijksoortige beslui ten omtrent de financiële en economische overeenkomsten met Nederland. Vooraanstaande oppositie-leiders zeggen evenwel, dat de tegenwoordige regering van premier Harahap een dergelijk besluit niet mag nemen, daar zij een zakenkabinet is. Zulk een besluit dient pas door de vol gende regering te worden genomen, die naar verwacht wordt omstreeks 20 maart zal worden gevormd, waarna het kabinet- Harahap zal aftreden. De woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft heden verklaard, dat de toestand, die is ontstaan uit het mislukken van de confe rentie te Genève, door de regering niet gunstig wordt geacht om met Nederland besprekingen te voeren over het uitwisselen van gevangenen. Stormachtige vergadering Zuidafrikaanse parlement Het Zuid-Afrikaanse parlement is na een stormachtige vergadering over de eer ste lezing van het wetsontwerp voor ge scheiden kiezerslijsten in de Kaapprovin cie uiteengegaan, nadat de leden van de arbeiderspartij (oppositionele minderheid) de vergaderzaal verlaten hadden. Hun lei der was verzocht een scherpe critiek in te in te trekken. De „vrouwen met de zwarte sjerpen" hebben de wacht betrokken voor het parlementsgebouw tot de gemeenschap pelijke zitting van Hoger- en Lagerhuis geëindigd zal zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Een Spaanse copla (vertaling van Hendrik de Vries): Bedenk: uw tijd wordt vervuld; Bedenk: God ziet op u neer; Bedenk dat gij sterven zult En dat gij niet weet wanneer. Bij Koninklijk Besluit van heden, 15 fe bruari, is prof. mr. J. C. van Oven benoemd tot minister van Justitie. De Koningin heeft hedenmorgen ten pa- leize Lange Voorhout in Den Haag de nieuwe minister beëdigd. Prof. mr. J. C. van Oven, de nieuwe minister van Justitie. De keuze van prof. mr. J. C. van Oven, oud hoogleraar te Leiden in het Romeinse recht, tot minister van Justitie als opvol ger van wijlen mr. Donker, heeft in ver schillende opzichten voor de hand gelegen. Zijn politieke richting (Partij van de Ar beid, na vrijzinnig democraat te zijn ge weest), zijn grote juridische gaven en zeld zame kennis op breed juridisch terrein, en bovenal zijn visie op de belangrijkste thans aanhangige wetsontwerpen op het terrein van justitie hebben in sterke mate de keuze van prof. Van Oven bepaald. Prof. Van Oven zal op zo kort mogelijke termijn de leiding van het departement van Justitie op zich nemen. Het geamen deerde wetsontwerp tot opheffing van de handelingsonbekwaamheid van de gehuw de vrouw hoopt minister Van Oven reeds komende week in de Tweede Kamer te kunnen verdedigen. Het is nauwelijks een geheim dat de „vaste kamercommissie bij de toevoeging van dit amendement zich heeft laten ad viseren door prof. Van Oven, wiens inzich ten over deze materie algemeen bekend waren. Toen die adviezen werden uitge- V- 1.4; oéé^ÊimÊ ~^iiL Iedere dag maakt het postbootje van de Biesbosch een gevaarlijke tocht door het ijs vamnt Drimmelen aan de Amer. Hier ziet men hoe het na volbrachte reis op het droge wordt getrokken. Het gaat blijkbaar niet gemakkelijk. Een felle brand heeft dinsdagmorgen gewoed in de rijwielfabriek van de firma C. Bijl te Assendelft. De fabriek brandde geheel uit. Een troosteloze ruïne bleef over. De koudegolf, die nu met een korte onderbreking het grootste deel van Europa al bijna twee weken teistert, blijft nog onverminderd aanhouden en het aantal mensen, dat door de koude is omgekomen, is nu reeds boven de 450 gestegen. Frankrijk staat nog steeds boven aan deze droeve lijst met 125 officieel opge geven doden, waarop Italië met 99 doden volgt. Men vreest echter, dat door het grote aantal lawines in Joegoslavië dit land grotere verliezen zal hebben te betreuren. Reeds is bericht ontvangen, dat in de vallei van de rivier de Radika, waar zon dagochtend zeven lawines naar beneden zijn gekomen, 55 lijken van grenswachten, arbeiders en boeren gevonden zijn. Nadere berichten uit Frankrijk, Italië en Joegoslavië doen vermoeden dat meer dan 500 doden te betreuren zullen zijn. Dinsdag heeft radio-Belgrado gemeld, dat ten minste 114 personen zijn gedood of worden vermist als gevolg van lawines in Joegoslavisch Macedonië, bij de Albaanse grens. bracht kon prof. Van Oven niet bevroeden, dat hij eens geroepen zou worden de resul taten daarvan in de Kamer te verdedigen. Prof. Van Oven ziet de verdediging van deze materie als zijn eerste en vooralsnog belangrijkste taak. Het is aan de Kamer de volgorde te bepalen van de behandeling van de meer dan twintig justitiële wets voorstellen, die thans aanhangig zijn. Vooralsnog wil prof. Van Oven ten aan zien van zijn ministeriële arbeid niet ver der zien dan de komende verkiezingen. Hij deelde ons mede zich geenszins gebonden te hebben aan een bepaalde periode voor zijn ministeriële arbeid. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot verhoging van militai re pensioenen met een toeslag in verband met de loonsverhoging per 1 oktober 1954 (nadere toeslagwet-1954 voor gepension- neerde militairen) in verband met de 6 percent loonsverhoging van 1 oktober '54. De jaarlijkse kosten van het onderhavige voorstel worden geraamd op f 2.000.000. Het KNMI deelt mede: Een kleine storing, die zich op de Noord zee ontwikkeld had, is in de afgelopen nacht van noord naar zuid over ons land getrokken en heeft overal weer sneeuw gebracht, het meeste in het midden van het land. De totale sneeuwhoogte in De Bilt was vanmorgen gestegen tot 29 centi meter. In noordoost-Rusland ligt al geruime tijd een krachtig hogedrukgebied waarin van morgen barometerstanden van 1072 milli-'- baar werden gemeten. Onder invloed van dit maximum waaien over geheel Europees Rusland krachtige tot stormachtige zuid oostelijke winden. In west-Rusland nam de vorst hier door af. Boven midden-Europa handhaafde zich een koudecentrum, waaromheen zich sto ringen bewegen. Zij trekken via het Mid dellandse zeegebied naar het oosten en buigen dan over de Balkan naar het noor den af. De depressie, die vannacht over ons land trok, was een restant van één van deze storingen, die gisteren boven de Oostzee was aangekomen. Op de storing volgt een gebied met opklaringen. Tijdens deze opklaringen kan de temperatuur in de komende nacht plaatselijk tot meer dan 15 graden onder nul dalen. De kans op sneeuwbuien blijft bestaan. (van hedenmorgen 7 uur) toestand w i c ■a-5 •p t- Helsinki sneeuw ono -6 Stockholm geheel bew. w -10 Oslo Poolsneeuw nno -13 Kopenhagen half bew. nno -15 Aberdeen licht bew. nw 0 Dublin zwaar bew. w -3 Londen onbewolkt wnw -4 Amsterdam sneeuw no -6 Brussel sneeuw windstil -4 Parijs geheel bew. wzw -6 Bordeaux onbewolkt windstil -14 Grenoble nevel windstil -20 Nice licht bew. nw -3 Berlijn mist ozo -18 Frankfort sneeuw zzw -7 München sneeuw wzw -10 Zürich sneeuw w -10 Genève nevel w -18 Locarno onbewolkt O -12 Wenen onbewolkt wzw -11 Innsbruck nevel windstil -18 Rome sneeuw zo -2 Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven motsneeuw nno -8 geheel bew. w.stil -6 geheel bew. nnw -1 sneeuw no -10 motsneeuw nno -6 motsneeuw wstil -9 motsneeuw wzw -6 nnw VIv. Z.-Limb. sneeuw nnw -6 Neerslag laatste 24 uur. w •5 a d Ï2| Si ZS 3 4 1 1 1 0 0 8 2 0 1 0 3 0 2 1 0,1 0 0 1 0 0,2 sneeuw hoogte 17 cm 11 cm 13 cm 10 cm 29 cm 6 cm 17 cm 10 cm OOOOOOCOSOOOOOCCOCCCOOTOlWwxYwrYTOCYYTrrryVYVYYTorOOOOOC STRENGE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woens dagavond tot donderdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Nu en dan opklaringen, maar ook plaatselijk wat sneeuw. Over het al gemeen zwakke wind. In de komende nacht vrijwel overal strenge en plaat selijk zeer strenge vorst. Morgenmid dag overwegend matige vorst. 16 februari Zon op 7.57 uur, onder 17.56 uur. Maan op 9.06 uur, onder 23.45 uur. Maanstanden 19 febr. 10.21 uur: eerste kwartier 26 febr. 2.41 uur: volle maan XXXOXWC*X»XOCXXX»OOIXXXXXXX»UUCXJOOOUUUULOXJOUWJUCXOOO

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1