14 Dagen 68OT9vacantie met Uw héle gezin Chefarine A in de grote prijsvraag van De gele kamer Oostenrijkse coalitiegenoten leven in onmin samen Partijstrijd tussen rooms-katholieken en socialisten belemmert regeren Vijfhuizen Zandvoort Geneest snel Hillegom po ofivalente Lisse Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! Plannen voor stimulering van baansport FEUILLETON IJsfeest voor de jeugd Vergadering Zandvoortse Handelsvereniging Ruwe, schrale huid Viering tweede lustrum Humanistisch Verbond Wijzigingen winter- programma ïnst. v. arb. ontwikkeling Spreekuur burgemeester Wereldgebedsdag het waarheen en wanneer U wilt wasmiddel Elke wasbeurt een weldaad! Schaatswedstrijden voor de jeugd Junioren „Filatelica" in vergadering bijeen Aantal werklozen bijna 70.000 in januari Communistische infiltratie in Amerikaanse regering Nederland gaat Indiase zuivelindustrie helpen door Mary Roberts Rinehart W ÜENSDAG 15 FEBRUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE IIAARLEMSCHE COURANT Van onze correspondent in Wenen Met groeiende bezorgdheid slaan buitenlandse waarnemers de politieke ontwikkeling in Oostenrijk gade sinds dit land zün souvereiniteit heeft herkregen. Terwijl de na buren, niet alleen Zwitserland, maar vooral de volksdemocratieën, over goed bewa pende legers beschikken, vormt Oostenrijk nog een niemandsland, dat moeilijk op neutraliteitsgaranties kan rekenen. Deze situatie is volgens de correspondent van de Londense „Daily Telegraph" zo gevaarlijk, dat hij daarover een ophefmakend artikel schreef. Dit alarm is in de gegeven omstandigheden wel enigszins voorbarig. Oosten rijk kon onmogelijk in een paar maanden een leger op de been brengen. Toch kan men zich afvragen, of het geen goede waarschuwing is. Over een half jaar zal de toe stand nauwelijk beter zijn. Men bouwt weliswaar een nieuw leger op, maar voor lopig beperkt men zich tot de opleiding van officieren. Pas in de herfst van dit jaar zullen de eerste lichtingen worden opgeroepen. particuliere en officiële instanties om tot Men zou verwachten dat de grote poli tieke partijen alles in het werk stellen om de vruchten van de herwonnen vrijheid te plukken, vooral door een politiek even wicht te scheppen om het zo nodige op bouwwerk voort te zetten. In plaats van samen te werken wapenen de twee grote partijen zich tot de tanden om straks op elkaar los te gaan. De alge mene verkiezingen in oktober worden nu reeds in de partijbladen en op de politieke vergaderingen met grote felheid bespro ken. Het gaat niet om een paar zetels in het parlement, maar om de politieke over macht. Snipperpartijen, zoals de „onafhan- kelijken" en de „communisten" komen vrijwel niet aan bod en zij kunnen ook niet regulerend of bemiddelend optreden omdat zij veel te zwak zijn. Wie de sterkste? De twee regeringspartijen, die officieel een coalitie vormen staan tegenover el kaar: Aan de ene kant de (rooms katho lieke) Volkspartij, die in de loop van de laatste jaren langzaam maar zeker terrein heeft verloren en anderzijds de socia listen, wier kracht ontegenzeggelijk groter is geworden. Na jaren van strijd hopen zij de overhand te krijgen en daarom eisen zij vervroegde verkiezingen in april of mei. De Volkspartij verzet zich hiertegen, om dat haar aanhangers onder de boeren het in de lente veel te druk hebben en dan liever niet naar de stembus gaan. In de verkiezingskampanje hebben alle nog niet opgeloste vraagstukken hun zakelijk ka rakter verloren. Ofschoon zij alleen in een geest van samenwerking kunnen worden opgelost, dienen zij voornsfcnelijk als pro- paganda-materiaal, dat tegen de vijand wordt uitgespeeld. Op de voorgrond staat de oprichting van een nieuw en goed bewapend leger, dat los staat van alle politiek en verder de op bouw van een eigen luchtmacht en van een onafhankelijke radio-omroep. Ofschoon de hoogste nationale belangen op het spel staan, is er van samenwerking weinig sprake en huldigen de twee regeringspar tijen zo radikaal verschillende opvattingen, dat er bijna geen spoor van toenadering te vinden is. Daar de Oostenrijkse socialisten hun vroeger anti-militarisme en pacifisme nog niet geheel hebben overwonnen, wer ken zij schoorvoetend mee bij de oprich ting van een nieuw leger. Ten aanzien van de luchtvaart en de nationale omroep wil de Volkspartij zoveel mogelijk de vrije hand laten aan het par ticuliere initiatief, maar de socialisten zou den onder meer de luchtvaart-maatschap pij tot een semi-staatsbedrijf willen maken. Nog moeilijker is de vraag wat er moet gebeuren met de USIA-bedrijven, die vroe ger onder Russisch beheer hebben gestaan. Daarenboven worden er verschillende op vattingen gehuldigd over de uitbouw van de olieproduktie. De Volkspartij wil de rechten van verschillende buitenlandse firma's die concessies op bepaalde Oosten rijkse olievelden hebben zoveel mogelijk eerbiedigen, maar de socialisten willen de gehele olie-produktie, alsmede alle vroe gere USIA-bedrijven in handen van de staat zien. Beschamend voorbeeld De fronten staan op deze punten star tegenover elkaar. Het duidelijkst blijkt dit in het conflict rondom de luchtvaart. De ene groep, die de Volkspartij gunstig ge zind is heeft een naamloze vennootschap op particuliere basis in het leven geroe pen en zich in verbinding gesteld met de Nederlandse KLM. De andere groep, onder leiding van de socialistische minister Wald- brunner wil samenwerking met de Scan een vergelijk te komen, om zodoende de regering tot een oplossing te dwingen. Twee buitenlandse maatschappijen geven Oos tenrijk het voorbeeld, hoe men kan trach ten een ingewikkeld vraagstuk op te lossen. Het is wel beschamend. Wanneer het algemeen belang voorrang krijgt en vooral inzake benoemingen be kwaamheid de doorslag geeffl? is er kans op een zakelijke regeling. In Oostenrijk staan de partijbelangen echter zozeer op de voorgrond dat er niets anders overblijft dan een taktisch com promis, een oplossing op zo smalle basis, dat het algemeen belang danig in de knel komt. Daarom behoeft men zich ook niet te verwonderen wanneer de Oostenrijkse politiek in de naaste toekomst een richting inslaat, die het buitenland niet begrijpt. De Volkspartij is slechts een kleurloze scha duw van de Nederlandse KVP en de Oos tenrijkse socialisten zijn veel te leerstellig marxistisch om zich te spiegelen aan de Nederlandse PvdA of de Britse Labour- party. Op de ijsbaan op de Ringvaart bij Vijf huizen is dinsdagmiddag een ijsfeest voor de jeugd gehouden, dat even spontaan dooi de dorpelingen werd georganiseerd als de ijsbaan zelf is ontstaan. Op voorstel van de onderwijzers der drie plaatselijke scholen werd een compleet ijs- feest met wedstrijdrijden voor de leerlin gen gehouden. Het nieuws van deze schaatsenrijderij had zich weldra als een lopend vuurtje door het besneeuwde dorp verspreid en de baantjes werden gereden onder het belang stellende toezicht van talrijke ouders en verder publiek. De leiding van de organisatie berustte bij het onderwijzend personeel der scholen. Zij hadden de leerlingen naar de leeftijden ingedeeld in verschillende klassen. Toen de wedstrijden om kwart voor vier na twee uren rijden waren geëindigd, konden de namen van de „schaatskampioe nen van Vijfhuizen" bekend worden ge maakt. Deze zijn, in volgorde van de ge wonnen prijzen: meisjes 7 en 8 jaar: Betsie Roodenburg, Mar ga Eradus en Elsje Trip; jongens 7 en 8 jaar: André Meiman, Han Kemp en Adje Willemse; meisjes 9 en 10 jaar: Hannie Hulshof en Ans Rijke; jon gens 9 en 10 jaar: Wim van Zijverden, Aat Groeneveld en Kik Monster; meisjes 11 en 12 jaar: Artje van Egmond, Lia Stokman, Eppie Baarda en Annie Gieske; jongens 11 en 12 jaar: Hugo Cornelisse, Robbie Corne- lisse en Bouk Monster; meisjes 13 en 14 jaar: Corrie Olsthoorn; jongens 13 en 14 jaar: Gerrit van Tintelen en Jaap van der Zaag. Toen de wedstrijden om kwart voor twee begonnen, was het schitterend schaatsweer. Later op de middag begon er echter sneeuw te vallen, die de berijdbaarheid van de baan niet verhoogde. Het enthou siasme van de jeugd was echter zó groot, dat de wedstrijden tot het einde toe met veel geestdrift werden gereden. Als de avond valt vèrgeten de Weners het politiek 'getwist van alle dag lit d'e verzoeningsgezinde stemming van het uitgaande leven. Een kijkje in de feestelijk verlichte Mariahilfestrasse waar vele vermdkelijkheidspaleizen staan. De Zandvoortse Handelsvereniging be legt een belangrijke ledenvergadering op dinsdag 21 februari in hotel Keur, welke voor het eerst na zijn ziekte weer zal wor den geleid door de voorzitter, de heer M. Weber. De agenda vermeldt onder meer een uit eenzetting van de directeur van de stich ting „Touring Zandvoort", de heer J. Th. Hugenholtz, over het plan van de stichting in het komende seizoen een badgastenkaart te gaan uitgeven. Voorts zal een verslag worden uitge bracht over het resultaat van de Sint Nicolaasactie. Daar de penningmeester, de heer H. Heidoorn, als zodanig bedankte, zal in deze vacature door een bestuursver kiezing moeten worden voorzien. Het be- dinavische SAS en streeft naar de oprich- stuur stelde voor een bestuursfunctie kan ting van een soort staatsbedrijf. didaat de heren J. A. C. Goos, H. F. Hose Intussen hebben de twee luchtvaartmaat- en C. Kuyper, in alfabetische volgorde, schappijen ontdekt, dat zij de speelbal dreigen te worden van politieke tegenstel lingen. Zij pogen nu onderling achter alle ADVERTENTIE Op vrijdag 17 februari zal de gemeenschap Zandvoort van het Humanistisch Verbond in hotel Keur het tienjarig bestaan van het Verbond herdenken. Tijdens deze feestelijke bijeenkomst zal de heer H. J. J. Lips uit Amersfoort een her denkingsrede houden. De declamator B. Hogeweg uit Nieuwen- dam zal proza en poëzie voordragen. Het bestuur van het Instituut voor arbei dersontwikkeling. afdeling Zandvoort, heeft enkele aanvullingen in het nog resterende winterprogramma 1955—1956 bekend ge maakt. Na de lezing met film door de Haagse cineast-journalist H. J. Stuvel op woensdag 15 februari over „Gevecht met het water", zal op woensdag 29 februari de heer J. F. Schultink, pedagogisch medewerker aan het Stedelijk museum te Amsterdam nog maals een lezing houden over het onderwerp: „De diepere betekenis van sprookjes". Op 15 maart volgt dan een voordrachts avond door Mieke van Oorschot. De laatste avond werd vastgesteld op 19 april. Dan zal de sterrenkundige dr. H. Groot komen spreken over het onderwerp: „Het wonder van de sterrenhemel". De burgemeester van Hillegom is verhin derd zaterdag 18 en dinsdag 21 februari spreekuur te houden. Een extra spreekuur wordt gehouden op woensdag 22 februari van 6 tot 7 uur n.m. De Nederlands Christelijke Vrouwenbond, afdeling Hillegom, komt vrijdagavond om 8 uur in Weltevreden bijeen ter herdenking van de wereldgebedsdag. ADVERTENTIE m ïï- v; pre •nZwitserland, Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk, Engeland (15 gezinnen) of ook in België, Luxemburg (25 gezinnen) en ons eigen land (60 gezinnen). Pré zorgt voor alles, zelfs voor „zakgeld"! Geen invulformulier? Haal er dan een bij Uw winkelier of zend Uw oplossing in op een gewoon velletje papier. En... als U 5 x meedoet, heeft U 5 kansen! Wel bij elke inzending een ander zinnetje of rijmpje voegen. Maar haast U, want het zou jammer zijn voor Uw hele gezin, als U deze kans miste. Doe het dus meteen en vergeet het niet. Winnaars krijgen uiterlijk 1» Mei 1956 bericht. Was met polyvalent Pré en ontdek, hoe verstandig dat is. Polyvalent Pré doet méér voor Uw wasgoed dan prachtig wit en smetteloos schoon wassen. Poly valent Pré wast zó donzig zacht, dat elke wasbeurt een weldaad is. Op de mooie baan van de Ringvaart wer den door de leerlingen van de Julianaschool schaatswedstrijden gehouden voor de vijf hoogste klassen. Van klas 4 kwam als eerste jongen aan: M. Groot, het eerste meisje was: Anneke van de Jagt. Voor klas 5 waren deze resultaten: jon gens: Piet Roosmalen; meisjes: Lenie van de Ven. Voor de 6de klas was Cornelis van Vuu- ren de winnaar, bij de meisjes kwam Ma rianne Gabel als eerste aan. Harm Zijlstra was de winnaar van de jongens van de 7de en 8ste klas, Neeltje Esveldt won van alle meisjes van deze klassen. Dinsdagavond werd in de oud-Hollandse zaal van „De Witte Zwaan" te Lissè een vergadering gehouden van de afdeling ju nioren van de Postzegelclub „Filatelica". De heer Gehrels sprak woorden van welkom en gaf een uitvoerige uiteenzetting over de juiste gang van zaken betreffende de rond zendingen van postzegels. Ieder blijft mede verantwoordelijk voor de goede gang van zaken; er is steeds een waarde van 300. in omteQP P,ar rpndzënding, waarvoor de club aansprakelijk blijft. Voorts werden een verloting en een veiling van postzegels gehoudêft. De volgende vergadering werd vastgesteld op 13 maart. EXAMEN. Onder toezicht van het mi nisterie van O. K. en W. is in Rijswijk Zuid- Holland door de Nederlandse Volleybalbond een spelleidersexamen gehouden. Van de vijftien candidaten slaagden er negen. Een candidaat mag her-examen doen. Onder de geslaagden bevinden zich de heren F. Bou- kes uit Haarlem en Krijgsman en Versluis uit Velsen. In de loop van januari is het aantal werkloze mannen toegenomen van 47.783 tot 49.700. De bezetting van de aanvullende werken steeg van 15.017 tot 19.953, zodat de totale geregistreerde arbeidsreserve van 62.800 met 6853 tot 69.653 opliep. Deze stij ging, zo deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede, vloeide vrijwel geheel voort uit het winterseizoen, waardoor een verdere inkrimping van de werkgelegenheid optrad, vooral in de bouw nijverheid en de landbouw. In vergelijking met eind januari 1955 was het aantal werk lozen bijna 23.000 lager. De werkloosheid was eind januari het hoogst in Drente met 45 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren en hel laagst in Limburg met 7. Het rijksgemid delde bedroeg 16, tegen 75 op 31 december. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen daalde van 4342 tot 4203. De geregistreerde vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 31.906 tot 33.740. Voor al de behoefte aan kantoorpersoneel en huishoudelijk personeel is toegenomen. WASHINGTON (Reuter) James Gor- ham, die onlangs een functie in de Ameri kaanse raad voor de burgerluchtvaart heeft neergelegd, heeft een corprnissie van onder zoek uit het Congres medegedeeld, dat hij vóór de tweede wereldoorlog in geheime communistische cellen in de regering heeft gewerkt. Gorham was de eerste getuige bij de opening van „een uitgebreid onderzoek naar communistische infiltratie in de re gering" in de afgelopen jaren. Gorham be weert dat hij van mei 1934 tot eind 1941 of begin 1942 lid is geweest van de com munistische partij. Het grootste deel van deze periode had hij regeringsfuncties be kleed. De regeringen van India en Nederland bespreken plannen die ten doel hebben te helpen de zuivelindustrie van India te moderniseren. India zal groter hoeveel heden zuiveluitrusting uit Nederland im porteren. India heeft grote plannen voor uitbrei ding van de zuivelindustrie en streeft er naar zelf zuiveluitrusting te fabriceren. Aangenomen mag worden dat Nederland zal aanbieden India te helpen dit doel te verwezenlijken. ADVERTENTIE vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenl De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld met uit stekend resultaat gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer duidelijk bewezen en millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer andere middelen lalen. 4 in dost wonderen Pommeltje voelde zich toch wel erg raar, toen hij daar nu zo hoog de lucht in ge schoten was Griezelig was dat! Hij durfde haast niet naar beneden te kijken, want hij zweefde zo verschrikkelijk hoog. en waar zou hij terecht komen? Eerlijk gezegd, hij was niets op zijn gemak, nu dat rare mannetje hem daar zo opeens had weggeschoten. Pommeltje was nu zo hoog de lucht in gevlogen, dat hij vlak bij de wolken terecht kwam. En vreemdtoen hij dichterbij kwam zag hij, dat die wolken allemaal gezichten hadden! Hij vond het griezelig, dat ze allemaal naar hem keken. En toen kwam hij opeens te land op een dikke, donkere regenwolk Reeds geruime tijd zinnen het bestuur en de sportcommissie van de KNWU op mid delen om de belangstelling voor de baan sport in ons land te stimuleren. Er zijn daartoe besprekingen gevoerd en ande ren zullen volgen met baandirecties, waarbij diverse mogelijkheden onder het nog zijn gezien. Zo is, met betrekking tot de nationale kampioenschappen, een plan ter tafel ge komen om vóór die kampioenschappen selectiewedstrijden te houden op de ver schillende banen en slechts de beste ren ners deel te laten nemen aan de wedstrij den om de nationale titels die dan korter dan voorheen zouden duren en ook meer spanning zouden brengen. Voorts is een meer effectieve training van jeugdige baan renners een punt waaraan aandacht moet worden besteed. Het engageren van buitenlandse stayers en sprinters is een kostbare aangelegen heid. Maar de kosten zouden veel gemak kelijker bestreden kunnen worden indien men deze renners contracten kon aanbieden voor drie banen in Nederland in een be paald tijdsbestek. Hiertoe zou dan overleg tussen de directies van die drie banen, Am sterdam, Utrecht en Nijmegen, noodzake lijk zijn. De bestudering van deze en andere plannen is nog gaande. 67) Ik voelde me niet goed, toen ze tenslotte weggingen. Elinor had me overigens hele maal niet geholpen. Op het laatste ogenblik had ze mij die kleren gegeven en gezegd dat ik ze maar moest verbranden. Maar dat kon ik moeilijk doen. Hij glimlachte flauw tjes. We hebben thuis een oliestookverwar- ming. Heeft u daarom die dingen begraven? Ja^dat heb ik diezelfde nacht nog ge daan. Ik kon niet in mijn eigen schuur komen. De tuinman heeft de sleutel. In de schuur van Crestview vond ik gelukkig een schop. Ik heb het waarschijnlijk niet goed gedaan. Eén of twee planten heb ik uitge graven, de kleren in de grond gestopt en toen zo goed en zo kwaad als het ging die planten weer op hun plaats gezet Het ging helemaal niet gemakkelijk in het donker. Van het bestaan van haar bontjasje wist ik toen nog niets af. Het hing in het kamertje naast het toilet beneden. Ik vond het toen ik terugging om te kijken hoe Lucy het maakte. Het verschrikkelijkste kwam, toen ik naar die kast terugging en.... Zijn stem stokte. Hij scheen geen woord meer uit te kunnen brengen. Dane, die hem gedurig oplettend had aangekeken, vroeg of hij wat cognac wilde hebben. De oude man weigerde. Ik ben blij, dat ik het eindelijk eens kan vertellen, zei hij tenslotte. Dat helpt mij enigszins. Ik heb lange tijd een gewel dige last gedragen. Ik heb me ook schuldig gevoeld. Toen ik het de volgende avond mijn vrouw vertelde, viel ze bijna flauw. Later zag ze dat er op de heuvel gegraven werd. Dat gaf haar de genadeslag, dat kon ze niet meer verwerken.... Hij zweeg weer. Dat moet ik ook aan mijn zonden toevoegen, zei hij moeilijk. Na meer dan vijftig jaar, majoor. Mijn lieve vrouw. Hij slaagde er in verder te vertellen, al hoewel het hem bijzonder veel moeite kost te. Het is treurig dat ik het haar niet direct heb verteld. Ze is die nacht naar buiten gegaan om me te zoeken en heeft toen Elinors auto gezien. Ze heeft dat de volgende dag aan een of ander bezoeker verteld en toevallig bleek Marcia Dalton haar wagen óók gezien te hebben. De oude heer Ward ging verzitten. Hij was kennelijk uitgesproken. Hoe is hij die avond bij u thuis ge komen?, vroeg Dane. Gewoon, met een vliegtuig en een taxi. Ik verzeker u dat hij geen moord lust had, toen ik hem zag. Ik was op dat moment alleen. Mijn vrouw en de be dienden waren al naar bed gegaan. Ik liet hem binnen. U kunt zich waarschijnlijk wel voorstellen, hoe ik me op dat moment voel de. Hij was in burgerkleding en had een litteken op zijn gezicht. Hij was wel op gewonden, maar volkomen normaal. Je zou hem zelfs gelukkig kunnen noemen. We moesten natuurlijk enkele voorzorgsmaat regelen nemen. Dat begrijpt u. We moes ten voorkomen, dat iemand een schok zou krijgen. Hij sprak niet over dat meisje? Nee. Ik geloof niet, dat hij wist dat zij op Crestview was. Hij zei dat hij zich nog te onrustig voelde om al naar bed te gaan en is toen wat gaan wandelen. Ik ver moed, dat hij haar toen op Crestview heeft gezien. Ik wist overigens helemaal niet, dat zij daar logeerde. Was hij erg op haar gesteld? Vroeger, lang geleden. De laatste tijd niet meer. Hij heeft me verteld, dat hij haar tijdens zijn opleiding onderhouden heeft en dat ze een kind van hem had. Later was ze lastig geworden. En die nacht?, vroeg Dane direct. Dat weet ik niet. Dat heb ik hem nooit gevraagd. Het is best mogelijk, dat ze naar beneden is gegaan om een boek of een sigaret te halen en dat hij haar toen door een raam gezien heeft. Op een of andere manier zal hij wel haar aandacht hebben getrokken, maar zij kon hem natuurlijk moeilijk binnen laten. Ze zal wel naar buiten zijn gekomen. Ze had geen reden om bang voor hem te zijn. Heeft hij toegegeven, dat hij haar heeft vermoord? Hij zei, dat het een ongeluk was. Hij had haar een slag gegeven, waarop zij met haar hoofd tegen de stoeprand viel. Later heeft hij me verteld, dat hij haar ongeveer een jaar geleden in San Francisco aan Gregory Spencer heeft voorgesteld, toen deze stevig aan het drinken was. Hij heeft haar gezegd, dat zij maar met hem moest trouwen en dat hij veel geld had. Hij wilde natuurlijk van haar af. Lange tijd zweeg de oude man. Dane trachtte wat hij zo juist gehoord had te combineren, met wat hij reeds wist. Enkele onderdelen pasten goed in elkaar, enkele andere echter nog niet. Het spijt mij, mijnheer Ward, zei hij, maar de volgende vraag zal nogal pijnlijk zijn. Ik moet het echter weten. Heeft hij geprobeerd, het lijk te verbranden? Ik weet tussen twee haakjes, dat hij zich op „Pine Hill" ver borgen heeft gehouden. De oude man zag er ziekelijk uit. Zijn gezicht had een geel-achtige tint gekregen, terwijl zijn handen beefden. Dane stond op het punt, de verpleegster te bellen, maar de oude heer maakte een afwerend gebaar. Het gaat wel, zei hij zwakjes, ik ge loof dat mijn vrouw dat heeft gedaan, majoor. Uw vrouw? Ik had haar alles verteld! Alles. Ze heeft altijd een sterk gevoelsleven gehad. Ze wist waar het lichaam zich bevond en dat Lucy in het ziekenhuis lag. Ze had bovendien de sleutel van Crestview. Nu en dan gingen we namelijk, als het huis onbewoond was, kijken of alles nog wel in orde was. Ik vermoed, dat Lucy in de keuken nog wat petroleum had staan. Van het eerste moment af, geloofde mijn vrouw, dat men het meisje zou indentificeren, zo dat wij er in betrokken zouden raken, ter wijl ze verder de gedachte niet kon uit staan, dat Marguerite in die kast ïag. Ze heeft me gevraagd, of ik haar ergens ver weg zou willen begraven, maar ik was daar niet sterk genoeg voor. Met moeite had Dane zijn stijgende ver bazing onderdrukt, terwijl tegelijkertijd een groot medegevoel jegens de oude man in zich voelde opkomen. Ik begrijp het, zei hij. Niemand kan haar dat kwalijk nemen. Het meisje was overleden. Ja, ze was al twee dagen dood. Ik geloof, dat mijn vrouw het zondagavond gedaan heeft, nadat ik naar de kerk was gegaan. Het was natuurlijk iets afschu welijks voor haar, maar Carol zou de volgende dag al komen. Mijn vrouw heeft mij dit natuurlijk nooit verteld, maar ik herinner me nu allerlei kleinigheden: het theeservies en die enkele dingen, die in de schuur gevonden werden. Mevrouw Spencer was hierop altijd bijzonder ge steld geweest. Ik herinner me ook, dat zij gevraagd heeft of het huis verzekerd was. Mijnheer Ward haalde een keurig opge vouwen zakdoek te voorschijn en droogde de palmen van zijn handen af. Ze zag er die avond erg ziek uit, maar ik mocht van haar geen dokter roepen. Ze ging niet naar bed, maar bleef voor het raam zitten kijken naar Crestview. Maar de brand bleef natuurlijk uit. Dane liet hem enkele minuten kalmeren. Wanneer wist u, dat hij terug was ge komen?, vroeg hij tenslotte. Hij is niet ver weg geweest. In geen geval naar Boston. Hij was bang voor wat Marguerite aan Lucy verteld zou kunnen hebben. Korte tijd later ontdekte ik, dat hij terug was gekomen en dat hij zich op „Pine Hill" schuil hield. Hij hoopte Lucy te ontmoeten om haar te laten zwijgen. Mijn vrouw en ik waren natuurlijk erg bezorgd en nerveus, maar het lukte ons hem eten te geven, terwijl ik hem enkele dekèns heb gebracht. Lucy zal hij uiteindelijk wel gevonden hebben, voegde Ward er aan toe, de schok heeft haar toen gedood En Elinor Hilliard?, vroeg Dane, waarom werd op haar geschoten? Ze was doodsbang. Dat zult u wel begrijpen. Ik geloof, dat ze me die avond op wilde zoeken. De dood van Lucy had haar nog banger gemaakt dan ze al was. Maar misschien was ze toen op zoek naar de kleren, die ik begraven had. Ik weet het echt niet. Hij was echter geen moorde naar, majoor. Ik hoop, dat u dat kunt inzien. Zij liep hem waarschijnlijk in de weg. Kolonel Richardson achtervolgde hem op dat moment. Dat weet u toch wel? Hij heeft waarschijnlijk een soort waarscnu- wingsschot willen lossen, maar trof haar ongelukkigerwijs. Maar of het werkelijk zo gegaan is, weet ik niet. Ik heb hem niet meer gezien, nadat ik hem die nacht naar het station heb gereden. Hij zei toen ech ter niets. (Wordt vervolgd.) z

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6