Wet ouder doms verzekering op 1 januari in werking Communisme wint, maar niet noodzakelijk door oorlog „Requiem voor een non" van William Faulkner Radio-Reparatie Geen ongevraagd optreden in landen van Midden-Oosten Aanpassing wordt beperkt tot bij pensioenfondsen ondergebrachte pensioenen Aanpassing van ambtenarenpensioenen Paul Ramadier minister kroesjtsjev op twintigste partijcongres van Economische Zaken Staking gaat door Sovjet-Unie is bereid H-bomproeven voorlopig op te schorten Actie desnoods buiten UNO-verband als Sovjet-Unie obstructie voert 7 Opgevoerd door de Haagse Comedie H. 3. MA ER TE NS N.V. Tekort in exploitatie van de Kennemerduinen Brood voor de eenden Gezag van het kabinet-Mollet door zijn toetreden versterkt 85 c A-lijsten met ontslag bedreigd Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Westelijk antwoord op Sovjet-verklaring Gevarieerd programma Leidende kern Koele reactie Selectie-avonden van „d Oprechte Amateur" WOENSDAG 15 FEBRUARI 1956 Zaterdagavond door omstandigheden kon ik er niet eerder verslag van uitbren gen heeft de Haagse Comedie in de Koninklijke Schouwburg de Nederlandse première gegeven van „Requiem voor een non" (Requiem for a nun) van Wil liam Faulkner, de schrijver die, een jaar voor de publikatie van dit stuk,in 1950 de Nobelprijs voor litteratuur kreeg op grond van zijn „krachtige en artistiek onafhankelijke bijdrage tot de nieuwe Amerikaanse romankunst". Bij het uitgaan van het theater hoorde ik iemand zeggen: „Eigenaardig, maar toch wel mooi...." en ik heb de indruk dat velen er zo over zul len denken. „Requiem voor een non" is in zekere zin een herhaling en tevens een vervolg van het gangsterverhaal „Sanctuary" (een moeilijk te vertalen titel, die zowel toe vluchtsoord als heiligdom kan betekenen) uit 1931, het schokkend bedoelde en mis schien daardoor juist meest gelezen boek van deze „moeilijke" en virtuoze auteur. Ver voor de oorlog werd naar aanleiding hiervan de film „De geschiedenis van Tem ple Drake" met Miriam Hopkins in de titelrol gemaakt. Het lijkt alsof Faulkner met dit tweede deel in toneelvorm wilde bewijzen, dat „Sanctuary" in wezen hele maal niet zo „goedkoop en vulgair" was als hij zelf beweerde. Het wekt verder de veronderstelling dat hij de critici, die hem met Dostojewski vergeleken en hem ver volgens bij de Russische grootmeester ten achter plaatsten, omdat bij hem tegenover de abnormale verhoudingen het streven naar zuiverheid en het verhevene zou ont breken, van hun ongelijk poogde te over tuigen. Het kan intussen dienstig zijn erop te wijzen, dat de Franse schrijver Marcel Aymé eens betoogd heeft, dat Faulkner een zoeker is van God in het moeras der laag ste instincten, dat in zijn nachtmerrie-we reld toch ook de glinsteringen van het goddelijke worden Weerkaatst. Want één ding is onmiskenbaar: Faulkner doet zich aan zijn lezers en nu ook aan de toeschou wer voor als een kruisvaarder tegen de blootgelegde zonden, men zou zelfs kunnen zeggen: als een puritein. Om dit alles te begrijpen, moet men ook de voorgeschiedenis kennen, die in „Re quiem voor een non" omstandig wordt op gerakeld in het vierde tafreel, een nachte lijk gesprek, waarnaar men ondanks het volstrekt ondramatische karakter daarvan met hevig gespannen aandacht wel moét luisteren. Temple Drake vertelt daarin, hoe zij zes jaar geleden door de dronken schap van de student Gowan Stevens, die haar naar een feest zou begeleiden, te recht kwam in een gedegenereerd milieu, in de mysterieuze macht van een eigenlijk weerzinwekkende boef. Vervolgens bracht zij enige tijd door in een bordeel, tot aan haar huwelijk, uit ridderlijkheid aangebo den door haar van zijn drankzucht gene zen cavalier. In het „Requiem" (tot goed begrip diene, dat het Engelse woord „nun" ook prostituée betekent) blijkt dat eerge voel en dankbaarheid geen basis voor een huwelijk vormen: Temple Drake heeft het gezelschap gezocht van een negerin. Nan cy Mannigoe, een gewezen lichtekooi en morfiniste, die haar als tegenprestatie voor haar redding poogt te weerhouden van de vlucht met een bedenkelijke min naar. Als laatste middel hiertoe, als alle andere pogingen hebben gefaald, doodt Nancy het enkele maanden oude jongste kind van Temple, waarop zij tot de strop wordt veroordeeld. Bij haar na veel inner lijke strijd tenslotte ondernomen inspan ning om Nancy vrijgesproken of haar straf gewijzigd te krijgen, komt Temple Drake tot louterende inkeer, dringt althans de zin van het lijden tot haar door. Het is aldus een melodrama met hoe kan het anders bij Faulkner? een diepe ondergrond en een symbolische betekenis. Eerst iets over de ondergrond. De bedoe ling is door regisseur Karl Guttmann in het programma voortreffelijk geformu leerd: Faulkner confronteert ons met de verwordenheid van Temple Drake, doorbo rend tot in het verborgenste van haar hart, om de verantwoordelijkheid van de mens voor zijn daden naar boven te bren gen, ook wanneer die lang geleden of nog niet eens bedreven zijn. En dan: die ver antwoordelijkheid grijpt in andere levens in, het geweten laat zich niet het zwijgen opleggen, er is geen vlucht en geen verge telheid. Nancy Mannigoe en mede daar door (maar daardoor niet alleen) vormt dit „Requiem" het „christelijke" vervolg op „Sanctuary" is hier de middelares, die het zoenoffer van haar leven op zich neemt om de schuld te delgen. Maar nu kom ik aan een punt, waarop ik met de regisseur van mening verschil: niet deze Nancy is de titelheldin, maar Temple Drake, die als een Maria Magdalena (en dit verklaart het dubbelzinnig gebruik van de term „non") reiniging zoekt voor haar corrupt verleden, voor wier zielerust gebe den moet worden! Nancy is daarbij het werktuig, voortdurend. Mijn tweede bezwaar tegen Guttmanns opvatting raakt de symbolische kant. Hij beschouwt namelijk het milieu van de Mis- ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 1522u Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen de Provinciale Staten voor de maximum-bijdrage in het jaarlijks exploi tatietekort van de Stichting „Het natio nale park De Kennemerduinen" met in gang van 1956 te verhogen van 5.000 tot 15.000, mits het rijk en de gemeenten Amsterdam en Haarlem er toe overgaan eveneens de bijdragen in het tekort te verhogen. De verhoging van het exploitatietekort van 1956 ten opzichte van 1955 wordt voor namelijk veroorzaakt door de stijging der salarissen van het personeel. De raad van bestuur der stichting heeft nog overwogen, of het mogelijk zou zijn door verhoging van de toegangsprijzen (sedert de aanvang gesteld op 0.25 voor volwassenen en 0.10 voor kinderen) een dekking van de ge raamde verhoging van het tekort te ver krijgen. Het eenparig oordeel van de raad is echter, dat zelfs een geringe prijsverho ging een afremming van het bezoek zou teweegbrengen en daardoor niet het ge wenste effect zou sorteren. sissippi, met zijn tegenstelling tussen blank en bruin, van secundair belang. Maar met prof. A. G. van Kranendonk moet ik er dan toch aan herinneren, dat al Faulk- ners werken variaties zijn op het thema: het verval van de zuidelijke staten, de on dergang van de aristocratische families, de opkomst van bedriegers en zoekers van losbandig geluk. Het leveren van een ver klaring zou te ver voeren, maar Faulkner wordt gekweld door de schuld van het blanke ras, die dateert uit het verleden van de slavernij. Voor de delging hiervan ziet hij de bemiddeling van de neger als nood zakelijk en daarmede is het tweede chris telijke aspect van „Requiem voor een .non" aangewezen. Het milieu is dus van primair belang: een geestelijk klimaat. Met het bruin maken van het gezicht van een actri ce, al is die nog zo begaafd als Elisabeth Andersen, komt men er niet. Dat Karl Guttmann iets dergelijks heeft beseft, blijkt uit het tussen de bedrijven ten ge hore laten brengen van voortreffelijk ge kozen negro-spirituals, die echter tevens het gebrek aan authentieke naïeveteit te sterker deden uitkomen. Myra Ward gaf technisch een formidabel knappe vertolking van de nerveus-gespan nen Temple Drake, maar de rol bleef te- zeer eenzijdig intellectueel bepaald om be halve te overtuigen ook tot medeleven en medelijden te dwingen. Albert van Dalsum was de ingetogen advocaat, de geestelijke Myra Ward, als Temple Drake en Albert van Dalsum als de advocaat Gavin Stevens met Elisabeth Andersen als de negerin Nancy Mannigoe in de door Karl Guttmann geregisseerde voorstelling door de Haagse Comedie van „Requiem voor een non" van de Nobelprijswinnaar William Faulkner. verloskundige met het geduld en de tact van een engel in burger. Prima bijrollen kreeg men door Jan Retèl als de echtge noot, Gijsbert Tersteeg als de gouverneur en Coen Flink als de minnaar voorge speeld. Henk van Buuren was de praat zieke cipier in de gevangenis. Uit eerbied voor Faulkner, zo verzeker de Karl Guttmann mij, heeft men de voor Nederland zonder nadere uitleg raadsel achtige titel niet gewijzigd. Uit eerbied voor Faulkner, dunkt me, had men een be tere met de geest en het ritme van zijn werk vertrouwde vertaler dan Alfred Plei ter moeten zoeken. Maar men moet ook die eerbied, gerechtvaardigd door grandeur en hooggestemde bedoelingen, niet te ver drijven, want per slot van rekening is „Re quiem voor een non" als litteratuur be langwekkend maar als toneelstuk mislukt, verward door de combinatie van grand- guignol en moraliteit van neo-naturalisme en gedeeltelijk duistere symboliek met be trekking tot het mysterie van het kwaad. DAVID KONING In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp algemene ouderdomsverzekering deelt de regering mee dat reeds uitvoeringsvoorschriften wor den voorbereid opdat de ouderdomsverzekering op 1 januari 1957 iri werking kan treden. Zó spoedig mogelijk zal een ontwerp voor een algemene kinderbijslagver- zekering worden ingediend. Wat de aanpassing van bestaande pensioenregelingen betreft verklaart de regering bereid te zijn de mogelijkheid tot aanpassing, welke in artikel 60 van het wets ontwerp wordt geopend, te beperken tot bij pensioenfondsen ondergebrachte pen sioenen. De beslissing over de aanpassing zal steeds worden genomen door orga nen, waarin de betrokkenen ruimschoots zijn vertegenwoordigd. Medegedeeld wordt voorts dat binnen korte tijd de indiening van een wetsont werp met betrekking tot de aanpassing der ambtenarenpensioenen kan worden tege- moetgezien. De regering merkt op, dat het niet-aan- passen van de particuliere pensioenvoor zieningen aan de gewijzigde omstandighe den in sommige gevallen een ongewenste cumulatie van pensioenen kan betekenen en een harmonieuze opbouw van de pen sioenvoorziening in de weg zou staan. In beginsel bestaan geen doorslaggeven de redenen tot het buiten de aanpassing laten van een of meer categorieën van pensioenaanspraken. Een bepaling in de geest van artikel 60 kan node gemist worden, speciaal met het oog op individuele gevallen, waarin verzet tegen de gemeenschappelijk gevonden aan passingsregeling zou worden aangetekend. Bovendien komt in enkele pensioenrege lingen de bepaling voor, dat de pensioen bedragen nooit gewijzigd mogen worden. Aritkel 60 heeft voorts de strekking het uitzicht op een onafzienbare reeks van processen af te snijden. Na het stellen van zekere grenzen aan de aanpassing (bij voorbeeld 70 percent van het loon) op praktische gronden te hebben verworpen en na te hebben toegegeven, dat er ten slotte geen zekerheid bestaat dat nim mer misbruik van artikel 60 zal worden gemaakt, doordat eenzijdig van werkge verskant een onredelijke aanpassing tot stand zou worden gebracht, verklaart de regering zich bereid de mogelijkheid tot aanpassing te beperken tot bij pensioen fondsen ondergebrachte pensioenen. Aanpassing niet van de particuliere oc<xxxxxx^xxxxxxxx>o<xxxxx)oooocccocccoccccocosocococccoc^ 8 i:! Natuurwachters ontdekten gistermorgen8 Bin de terreinen van de Haarlemse wa-% 8 terleiding een groep van zeker twee- :j honderd eenden, die kennelijk de ver- hongering nabij waren. Overleg van deij leider der Natuurmacht, de heer J. Hou- 8 wen, m.et de Natuurbeschermingscom-§ missie resulteerde in een telefonischg verzoek om hulp aan de N.V. Vermaatsü Bakkerijen - „de eerste naam die mij te binnen schoot", aldus de heer Hou-ï wen. Tien minuten later reeas was een 8 auto met een groot aantal door de firma Vermaat gratis beschikbaar gestelde y broden op weg naar het kantoor van g de directeur van De Kennemerduinen,X ir. E. C. M. Roderkerk, wiens personeel jj voor een snelle „distributie" van het voedsel onder de hongerende vogels zorgde. Eenden en mensen hebben deze 8 royale geste van de directie van Ver- 8 maat op hoge prijs gesteld en hopen op 8 navolging. XCCOX)COOCXX>DCOOCOOOOOOOCXXXXXXOOCOCCCOOOOOCCCCOOCCOOCC' pensioenen maar van het bodempensioen zelf zou een zeer ingewikkelde admini stratie noodzakelijk maken. Verhoging van het voorgestelde pen sioen op 80 percent van het gemiddeld verdiende loon zou in het tijdvak 1957 1961 naar globale schatting 1510 miljoen per jaar vergen, waardoor de premie on geveer tweemaal zo hoog zou moeten wor den. Binding aan loonindex Bij nota van wijziging wordt voorgesteld te bepalen, dat het in het ontwerp ge noemde bedrag van f 6000,waarover maximaal premie zal worden geheven, wordt gebonden aan het indexcijfer der lonen, hetgeen de voorkeur verdient bo ven wijziging van dit bedrag door wets wijziging. Inzake de tegemoetkoming aan kleine zelfstandigen en andere niet-loontrekken- den met een laag inkomen wordt medege deeld dat geen invordering van de premie zal geschieden bij inkomens beneden f 1500,(ongehuwdeen) resp. f 2100, (gehuwden). Het in te vorderen bedrag zal bij inkomens tot f 2500,resp. f 3100, geleidelijk oplopen. In individuele geval len van kennelijke betalingsonmacht kan de premie ten laste van het rijk worden ge bracht. De regeling kan ook van toepassing zijn op degenen, die invaliditeits-, wedu wen- of wezenpensioen of vervroegd ouderdomspensioen genieten, voor zover al thans aan deze pensioentrekkers van over heidswege geen compensatie voor de ver schuldigde premie zal worden verleend. (Van onze correspondent in Parijs) De 68-jarige socialistische oud-premier Paul Ramadier heeft in het kabinet-Mollet als minister van Financiën en Economische Zaken Robert Lacoste opgevolgd, die als minister-resident naar Algerije werd over geplaatst. Guy Mollet heeft wel enige moeite gehad een geschikte schatkistbe waarder te vinden. De verantwoordelijke post werd achtereenvolgens door de radi cale minister van Staat Mendès-France en de beide socialisten Jules Moch en Albert Gazier, de huidige minister van Sociale Zaken, om verschillende redenen gewei gerd. De minister van Financiën en Economi sche Zaken staat aan het hoofd van het grootste, zo niet het machtigste departe ment van de regering, waar hij tien staats secretarissen en onder-staatssecretarissen onder zich heeft. In vorige regeringen wa ren vier tot vijf ministers voor deze sector van het regeringsbeleid, die Mollet onder het beheer van één man heeft geplaatst. Ofschoon Ramadier, die zeven jaar lang, sedert zijn laatste premierschap, geen regeringsverantwoordelijkheid gedragen heeft, zich nooit in het bijzonder met fi nanciële en economische aangelegenheden had ingelaten, wordt in het algemeen toch verwacht, dat zijn toetreden het gezag van de regering zal versterken. De politieke in vloed van een oud-premier mag men door gaans niet onderschatten en de wat gemoe delijke en patriarchale figuur van Rama dier wordt ook in het rechtse centrum ge waardeerd. Onder de leden van het kabinet is Ra madier de enige socialist geweest, die zich ADVERTENTIE Werkt opvallend goed bij pijni knapt U op in een ommezien. Het IJmuitlense stakingscomité heeft gis teren na een vergadering, die werd gehou den naar aanleiding van het uitblijven van een antwoord van de reders op de „open brief", in een communiqpé meegedeeld, dat de actie onverminderd wordt voortgezet. Het OVB blijft de staking, aldus het com muniqué, steunen. Inmiddels heeft de groothandel de zoge naamde A-lijsters, de reserve-visknechts ontslag aangezegd, omdat er geen werk meer voor hen zou zijn. Hiertegen hebben de reserve-visknechts persoonlijk per aan getekende brief protest aangetekend; dit protest wordt gesteund door de Nederlandse Bond voor Vervoerspersoneel. Morgen ko men de betrokkenen op het gewestelijk ar beidsbureau om hun bezwaren tegen deze ontslagaanzegging ,te laten horen. Paul Ramadier indertijd tegen de Europese verdedigings gemeenschap verzette. Dat hij bij de „Eu ropeanen", ook buiten Frankrijk, m een niet al te goed blaadje stond, kwam tot uiting toen de kandidatuur van Ramadier, die door het kabinet Mendès-France inder tijd voor de Hoge Autoriteit van de EGKSi in Luxemburg was voorgedragen, door de and ere regeringen werd-a£ge\vezen. - - Överigens~zal Ramadier op de Europese politiek van de regering Mollet slechts zij delings invloed kunnen uitoefenen. Er be staat trouwens niet de minste vrees dat hij de voorbereiding van de atoomgemeen schap Euratom zou willen vertragen. De Europese stukken liggen nu heel anders dan indertijd bij de E.V.G. MOSKOU (Reuter) Nikita Kroesjtsjev, secretaris-generaal der Sovjetrussische communistische partij, heeft op het twintigste partijcongres, dat dinsdag in het Kremlin te Moskou is geopend, gezegd, dat de Sovjet-Unie zou instemmen met het stopzetten van de proefnemingen met waterstofbommen inr.afwachting van overeen stemming over de belangrijkste ontwapeningskwesties. De Sovjet-Unie is bereid te stemmen met bepaalde gedeeltelijke ontwapeningsmaatregelen, zoals het stopzetten van de H-bom proeven, het onthouden van atoomwapens aan troepen, die in Duits land gelegerd zijn, en de vermindering van de militaire begrotingen. In een rede over de binnen- en buitenlandse politiek, die zes uur duurde, plaatste hij bovenaan de lijst van de voornaamste taken der Sovjet-Unie, de vreedzame samenleving met het kapi talisme. Hij zei, dat de partij deze politiek „onwrikbaar zou voortzetten". Het is thans de beurt van de drie Westelijke grote mogendheden om de wereldspanning te ver minderen, aldus Kroesjtsjev. IReuter) Kroesjtsjev verklaarde: „het voornaamste kenmerk van het huidige tijdsgewricht is dat het socialisme, dat tot nu toe in één land vaste voet had verwor ven, zich thans over de gehele wereld gaat uitstrekken". De volledige liquidatie van het schande lijke koloniale stelsel is een der dringend ste vraagstukken van de dag. Volgens Kroesjtsjev voeren Groot-Brittannië en de Verenigde Staten een felle strijd om de strategische en economische sleutelposities van het Britse Gemenebest. Ieder voor zich probeert de belangrijke verbindingswegen in handen te krijgen en het Sterling-gebied aan zich te onderwerpen", zo verklaarde hij. Er zijn slechts twee mogelijkheden om uit de huidige situatie te geraken: vreed zame samenleving of de vernietigendste oorlog in de geschiedenis. „Er is geen derde mogelijkheid". De methode van onderhan delen zou de enige moeten worden ter op lossing van internationale geschillen. Oor log is geen „fatale onvermijdelijkheid". De drie belangrijkste problemen, wier oplos sing „een basis voor een stabiele en duur zame vrede kan scheppen", zijn, aldus de partijleider: collectieve veiligheid in Europa, collectieve veiligheid in Azië en ontwapening. Het eerste zou een oplossing van het Duitse vraagstuk, dat bij de huidige stand van zaken „niets dan ongerustheid kan veroorzaken", mogelijk maken. Een „as Washington-Bonn" is bezig te ontstaan, hetgeen het gevaar van een oorlog ver groot. Het opnieuw ontstaan van monopo lies in West-Duitsland vergroot het gevaar van een herleving der krachten, die het fascisme aan de macht brachten. De Sovjet Unie wenst echter goede samenwerking De communistische partij telt thans 6.795.89 met de .Verenigde Staten. Kroesjtsjev noemde als voornaamste taken van de Sovjetrussische buitenlandse politiek: 1. Strikte naleving van de Leninistische be ginselen van vreedzame samenleving. 2. Versterking van de vriendschappelijke be trekkingen met India, Birma en Afghani stan en steun voor die landen, die zich niet bij aggressieve blokken willen aan sluiten. 4. Verdere verbetering van de be trekkingen met de Verenigde Staten, Groot Brittannië en Frankrijk, onder meer op verscheidene terreinen van het economische en culturèle léven. 5. Een nauwlettend ADVERTENTIE HAARLEM LONDEN (Reuter) De woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat er geen sprake van is, dat de drie Westerse mogendheden troepen naar het Midden-Oosten zullen zenden zonder toestemming der betrokken landen. Hy zei dit naar aanleiding van de Sovjet-verklaring over het Midden-Oosten, die hij een verdraaiing van het Westerse standpunt ten aanzien van het Midden- Oosten noemde. De verklaring van Washington (van pre sident Eisenhower en premier Eden) han delt over de maatregelen, die eventueel getroffen dienen te worden in overeen stemming met de drie-mogendhedenver- klaring van 1950, waarin onder meer ge zegd wordt, dat de drie mogendheden zich zullen verzetten tegen een gewelddadige verandering der Israëlische grenzen of van de demarcatielijnen. „Met het oog op de toenemende spanning, hoofdzakelijk ver oorzaakt door het optreden der Sovjet- Unie, kwamen de drie mogendheden in Washington tot de slotsom, dat zij duide lijk dienden te maken, dat de drie-mogend- hedenverklaring inderdaad betekent wat zij zegt." De verklaring van Washington heeft juist ten doel aan de betrokken landen duidelijk te maken, dat zij vrienden bij de hand heb ben als zij het slachtoffer van aggressie mochten worden. De Westerse mogendheden zouden niet optreden tegen een grens scheiding, als hun hulp niet zou worden ingeroepen. Deze toelichting, aldus de woordvoerder, doet niets af aan de drie-mogendheden- verklaring van 1950. Voorwendsel De democratische voorzitter van de Se naatscommissie voor buitenlandse betrek kingen, Walter George, heeft verklaard tegenstander te zijn van het zenden van troepen naar het Midden-Oosten, omdat de Sovjet-Unie zulks mogelijk zou aangrijpen als voorwendsel, om troepen te gebruiken. Hij zei verder niets te weten van Brits- Amerikaanse plannen, zoals omschreven worden in de Sovjet-verklaring: „Indien wij betrokken geraken in een oorlog in het Midden-Oosten, zal de Sovjet-Unie ingrij pen, eerst zijdelings en dan rechtstreeks." Naar AFP in bevoegde kringen te Parijs verneemt betekent de Sovjet-verklaring t een „ongerechtvaardigde critiek op de ver- klaring van 1950". Deze verklaring is slechts gericht op het bewaren van de vrede met eerbiediging van de onafhanke lijkheid en de soevereiniteit van de landen van het Nabije Oosten. De verklaring van 1950 wijst er ten overvloede op, aldus deze kringen, dat de Westerse mogendheden bij voorkeur zullen handelen in UNO-verband. Zo ver mogelijk De woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat het Westen „zo ver moge- lyk" via de UNO zou werken. „Doch in dien de UNO verlamd raakt, zoals in het verleden is geschied door het Sovjet-optre den, dan zal het enige alternatief zijn, bui ten de UNO om tot actie over te gaan, als zulks nodig is om de vrede in het Midden- Oosten te herstellen." Het State Department ziet in de Sovjet verklaring een duidelijke aanwijzing, dat de Sovjet-Unie de wereldopinie er op voor bereidt, dat zij een veto zal uitspreken over maatregelen, die de Veiligheidsraad zou kunnen voorstellen tegen het opnieuw uitbreken van vijandelijkheden tussen Is rael en de Arabische landen. De woordvoerder wees er verder op, dat de belofte, om tot daden over te gaan, het zij in UNO-verband of daarbuiten, de kern blijft van de geallieerde politiek ten aan zien van het Midden-Oosten. In kringen van het State Department onderschreef men de Britse verklaring dat de Westerse mogendheden niet overwegen troepen naar het Midden-Oosten te zenden zonder toestemming van het betrokken land. gadeslaan van degenen, die vreedzame samenleving trachten te verhinderen, ge paard gaande met de noodzaak om de Sovjet verdedigingsmacht te vergroten en de veiligheid van de Sovjet-staat te waar borgen. Over de overgang van het kapitalisme naar het socialisme in een staat zei Kroesj- tjsev, dat in sommige kapitalistische landen „de omverwerping van 'de bourgeois-dicta tuur door middel van geweld" onvermijde lijk is. Waarschijnlijk zullen echter de methoden om deze overgang te bewerkstel ligen steeds meer gevarieerd worden. Het is niet noodzakelijk, dat de overgang naar het socialisme in alle omstandigheden de vorm aanneemt van een burgeroorlog. „Er zijn verschillende vormen van sociale revolutie". Hoewel de kapitalistische eco nomie „steeds wankeler" wordt, moet de Sovjet-Unie niettemin de beste resultaten van de wetenschap en techniek in de we reld van het kapitalisme bestuderen en deze ten behoeve van het socialisme ge bruiken. Over binnenlandse aangelegenheden zei Kroesjtsjev, dat de nadruk moet worden gelegd op een snelle industriële ontwikke ling, waarbij voorrang behoort te worden gegeven aan de zware industrie. Ook aan de ontwikkeling van de landbouw dient alle aandacht te worden gegeven. Hij stelde een werkweek van vijf dagen met een zevenurige werkdag in het vooruitzicht in industrieën waar dit mogelijk is. In andere bedrijven wordt de huidige werkweek van zes dagen en een werkdag van acht uur, waarin geen schafttijd is begrepen, ge handhaafd. De Sovjet-Unie neemt met de omvang van haar industriële produktie reeds de tweede plaats in de wereld in. Het kapita lisme staan daarentegen „economische en sociale aardbevingen" te verwachten. Bin nen tien jaar moet Siberië tot de leidende producent van steenkool en elektriciteit in de Sovjet-Unie worden gemaakt. De bevol king van de Sovjet-Unie is in de afgelopen vijf jaar met 16.300.000 mensen toegenomen. De communistische partij telt thans 6.795.896 leden en 419.609 aspirant-leden. Over de topleiders van de communisti sche partij zei hij: „De leidende kern van de partij is geen groep mensen, die door persoonlijke betrekkingen of wederzyds voordeel bij elkaar wordt gehouden. Deze is een werkcollectief van leiders, wier be trekkingen gebaseerd zijn op denkbeelden en beginselen, die noch vergevensgezind heid, noch persoonlijke machtstrijd toe staan". Kroesjtsjev zei nog, dat de Verenigde Staten onder de banier van de Atlantische gemeenschap van plan zijn de hand te leg gen op de sleutelbezittingen van het Britse imperium en dat Frankrijk een derde- rangsmogendheid wordt als gevolg van de Amerikaanse- steun voor West-Duitsland. Hij waarschuwde Groot-Brittannië en Frankrijk voor de gevaren van aanmoedi ging van West-Duitslands economische herleving. Het wekt geen verbazing, dat in Londen en Parijs het verlangen groeit om een einde aan deze toestand te maken, wanneer de Atlantische gemeenschap slechts aan één deelgenoot voordeel brengt, aldus Kroesjtsjev. De verklaring dat de Sovjet-Unie bereid is de proefnemingen met waterstofbommen te staken in afwachting van een ontwape ningsverdrag, heeft in Britse regerings kringen geen geestdrift gewekt. Er was in Londen, Parijs en Washington nog geen officiële commentaar op Kroesjtsjevs rede te verkrijgen, maar Amerikaanse functio narissen reageerden koel op bovengenoem de verklaring en in Londense diplomatieke kringen wees men er op, dat de Britse premier. Sir Anthony Eden, maandag nog had meegedeeld, dat hij en president Eisen hower hadden besloten de proefnemingen niet te staken voordat de resultaten van het onderzoek van deskundigen zijn ver kregen over de kwestie, of de proeven wer kelijk gevaarlijk zijn. De beide regeringen zijn zolang nog de mening toegedaan, dat de invloed van de atoomstraling op mensen geringer is dan die voor natuurlijke oor zaken. Men beschouwt de uitlatingen van Kroesjtsiev over de betrekkingen van Lon den en Parijs met. Washington als pogingen om een wig tussen de drie Westelijke mo gendheden te drijven. Op vrijdag 2 en vrijdag 16 maart zullen in „De Leeuwerik" te Haarlem door de stichting „d'Oprechte Amateur" selectie avonden worden gehouden. Op deze avon den worden de amateurs verwacht, die zich als lid van de stichting hebben aangemeld of nog zullen aanmelden. Uit hen zal een aantal kandidaten worden gekozen, wier prestaties op gebied van zang, voordracht, toneel en dans deelneming aan een slot- avond wettigen. Op deze slotavond wordt dan vastgesteld wie der deelnemers zal op treden in een programma voor de radio. ADVERTENTIE 'n Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrleken. 70 en 90 ct. alléén bij Apothekers en Drogisten

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9