Parijs zoekt nieuwe bindingen met Noordafrikaanse gebieden Ontploffing in slijphal van Hoogovens eist vijf gewonden ZWITSARUB De gele kamer Sultan van Marokko en Tunesische vrijheidsheld stellen hun eisen KOU? n°een AKKERTJE Ronselarij voor het Vreemdelingenlegioen Labour keurt het Britse economisch beleid af WIJNHANDEL „DE ZIJLPOORT" I Zetelverdeling in Indonesië Dossier-Schokking blijkt niet te bestaan FEUILLETON 9 Een opkomende Prinses Margaret Rose zou rooms-katholiek worden Conservatieve aanhang in Groot-Brittannië slinkt Vragen aan ministers Last van zenuwen 1 Acteur Jan van Ees wordt gehuldigd Uitwisseling van arrestanten Extra kredieten voor ziekenhuis te Santpoort Drastische maatregelen verwacht Verkouden kinderen?. Opheldering binnen veertien dagen te verwachten Kerkelijk Nieuws door Mary Roberts Rinehart DONDERDAG 16 FEBRUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Van onze correspondent in Parijs) De Franse regering is in een drievoudig gesprek om niet te zeggen een drievou dige strijd gewikkeld met het doel de betrekkingen te regelen met de drie Noord- Afrikaanse gebieden: Marokko, Tunesië en Algerije. De sultan van Marokko, Ben Joes- sef, die in September na zijn verbanning in 1952 door de regering-Laniel, en na de bloedige gebeurtenissen van de laatste zo mer zijn troon weer mocht bestijgen, is naar Parijs gekomen om het begin van de conferentie bij te wonen, die de beloften van onafhankelijkheid moet bezegelen van de vorige minister van Buitenlandse Zaken, Pinay. Ook de Tunesische vrijheidsheld, dr. Ilabib Bourguiba, is naar Parijs gekomen om een nieuwe fase in te luiden in de be trekkingen tussen beide landen. Tenslotte is er het probleem Algerije dat de meeste zorgen baart. De Fransen hebben in dat land nog geen gesprekspartner gevonden met voldoende gezag om zijn woord gestand te kunnen doen. In Algerije zullen er eerst verkiezin gen worden gehouden die het kabinet- Faure had afgelast alvorens Parijs kan v/eten met welke figuren of partijen met vrucht kan worden overlegd. Voor verkie zingen dient echter een minimum aan rust te bestaan, die, volgens premier Mollet, weer goeddeels afhankelijk is van een aan zienlijke verbetering van het sociale le venspeil van het algerijnse volk. De Fran sen hebben tot voor korte tijd gemeend het probleem-Algerije altijd te kunnen negeren of ten minste bagatelliseren met het argu ment dat dit land een onlosmakelijk deel van Frankrijk is. Dat waandenkbeeld is nu wel ontmaskerd. Intussen werd door uitstel van ieder overleg de politieke spanning in Algerije zo hoog opgevoerd dat een rustig gesprek vrijwel onmogelijk is geworden. Ook het Algerijnse drama kan op de zware en lange rekening worden geschreven van het „immobilisme" van bijna alle Franse regeringen der laatste jaren. Tunesië en Marokko bezaten tot voor kort het statuut van protectoraat. Beide landen is onafhankelijkheid in het vooruit zicht gesteld, met als eerste etappe bin nenlands zelfbestuur, dat in Tunesië reeds enkele maanden in werking is. Bourguiba is echter naar Parijs gereisd en heel wat eerder dan men hier had verwacht om thans reeds de officiële attributen van de souvereiniteit te vragen: een nationaal le ger en een eigen diplomatie. Die wensen staan eveneens op de verlanglijst van de Marokkaanse sultan. ADVERTENTIE U voelt U weer "stralend Bewering van Amerikaans dagblad NEW YORK (Reuter) Het Amerikaan se dagblad „New York Daily News" be weert uit „kringen van de Britse konink lijke hofhouding" te hebben vernomen dat prinses Margaret Rose mogelijk binnen- kort rooms-katholiek zal worden. Het blad zei dat dit besluit niet het gevolg zou zijn van „het einde van haar romance" met kolonel Peter Townsend. Zij zou na ver scheidene jaren van overweging tot dit besluit zijn gekomen. Volgens de „Daily News" zal het besluit van de prinses dooi de koninklijke familie worden bekendge maakt. De hertog van Norfolk zou „het geeste lijke probleem" van de prinses dinsdag hebben besproken met Paus Pius XII tij dens een onderhoud op het Vaticaan. Vol gens het blad had de hertog zich onmid dellijk na zijn terugkeer in Engeland in verbinding gesteld met de prinses. De „Daily News" zei dat iemand in nauw contact met de koninklijke hofhouding op Windsor Castle een correspondent van het blad de verzekering had gegeven, dat „iets opzienbarends" op til is. De hertog van Norfolk verklaarde zondag in Londen, in antwoord op vragen: „Dit is allemaal onzin. Ik had de Paus in achttien jaar niet gezien. Het was een beleefdheids bezoek zonder diepere betekenis." Functionarissen op het Vaticaan weiger den zich uit te laten over het bericht van de Daily News. Ook wensten zij geen bij zonderheden te geven over de audiëntie die de Paus aan de hertog van Norfolk heeft verleend. Frankrijk ls voor de dag: gekomen met de vondst: Interdépendance": Inter-onaf- hankeli.jkheid. Een nieuw volkenrechtelijk begrip dat nader moet worden omschre ven om de wederzijdse afhankelijkheid te bepalen die beide landen vrijwillig erken nen en onderschrijven. Alle partijen zijn het nu wel eens over het doel waarnaar ge streefd moet worden. Er bestaan echter vrij aanzienlijke verschillen over het tempo dat dient te worden gevolgd. De Fransen hebben heel wat minder haast dan de beide wederpartijen. Niette min kan het voor Parijs gevaarlijk wor den de besprekingen te lang te rekken en al te duidelijk remmend op te treden. Zowel in Marokko als in Tunesië mankeren de extremistische krachten niet, die het ge zag van de sultan en van Bourguiba on middellijk zullen bedreigen indien tastbare resultaten te lang mochten uitblijven. Die zelfde extremisten sporen de Fransen ech ter nu aan niet te hard van stapel te lopen. Een kwestie dus van schatting der politieke machtsverhoudingen, die in de loop van de besprekingen minder prettige verrassin gen kunnen opleveren. Optimisme Hoe bitter het voor het sterk ontwikkel de Franse gevoel van nationale eigenliefde ook wezen mag, dat weer een stuk „macht" moet worden opgeofferd, toch is men in officiële Parijse kringen niet pes simistisch gestemd over de uiteindelijke goede afloop van beide conferenties. Het psychologische klimaat is niet ongunstig. I-Iet heeft veel tranen en bloed gekost, maar de meeste Fransen hebben begrepen dat de sultan en Bourguiba die beide aan de lijve met Frankrijk's „harde hand" heb ben kennis gemaakt, de beste paarden zijn waarop zij voor de toekomst kunnen wed den. Beide begrijpen dat hun landen in de huidige internationale verhoudingen niet alleen kunnen staan. Ze verkiezen, in te genstelling met de extremisten, voor hun landen, een vaste verbintenis met Frank rijk en het Westen, boven de betrekkin gen met de Arabische Liga waarachter steeds duidelijker de macht der Sovjets op doemt. Daarmede is het gemeenschappelijk doel aangegeven dat met de nodige goede wil aan beide zijden zo meent men in Parijs ook inderdaad bereikt moet kun nen worden. LONDEN (Reüter). Volgens de uit slagen van drie tussentijdse verkiezingen in Engeland hebben de conservatieven, die thans aan het bewind zijn, weliswaar de drie zetels, die op het spel stonden, alle be houden, doch in het geheel 23.78 percent minder stemmen gekregen dan bij de laat ste algemene verkiezing. De socialisten kregen 1.08 percent minder stemmen tegen de liberalen 24.86 percent meer. In Taunton hebben de conservatieven hun zetel met een meerderheid van slechts 657 stemmen behouden. Bij de algemene ver kiezingen in 1955 was de conservatieve meerderheid 5.542 stemmen. Te Hereford is de meerderheid der conservatieven van 9.400 stemmen in 1955 geslonken tot 2.150 stemmen. De liberale candidaat heeft in dit district 1.300 stemmen meer behaald dan in 1955. Te Gainsborough hebben de conservatieven hun zetel behouden met een meerderheid van 1.006 stemmen. In 1955 bedroeg de conservatieve meerderheid 4.469 stemmen. Het Tweede Kamerlid de heer Ruyg de Beerenbrouck heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken, de minister zonder portefeuille en aan de minister van Oorlog en Marine vragen gesteld in verband met het geval van de koopvaardijmatrozen G. B. Hoen en A. Mulderije, die te Bayonne ge ronseld zouden zijn voor het Franse Vreem delingenlegioen, doch betrekkelijk kort na dien vluchtende de Nederlandse grens heb ben weten te bereiken. Is het waar, aldus dit Kamerlid, dat deze Nederlanders in een toestand van verdo ving, feitelijk tegen hun wil, aangenomen zijn voor deze buitenlandse strijdkrachten, waarvan het gebruik in de huidige omstan digheden doorlopend aanzienlijk levensge vaar met zich kan brengen? Kunnen de bewindslieden, indien de vra gen 1 en 2 bevestigend moeten worden be antwoord, mededelen, of hier sprake was van Nederlanders, die alsnog hier te lande hun militaire dienst moesten verrichten, zodat de vervulling daarvan eventueel bij het slagen van de gebleken opzet door een onzer bondgenoten in het Noord- Atlantisch Pact onmogelijk zou zijn ge maakt? Zijn de ministers bereid een diepgaand onderzoek te laten instellen naar de omstan digheden, waaronder dit dienstnemen bij het Vreemdelingenlegioen heeft plaatsge had, en menen zij niet dat het de schijn heeft, dat hier eerder sprake was van men senroof dan van een normale recrutering? Is de regering, bij bevestigende beant woording van de tweede vraag, bereid in verband met het hier opnieuw apert ge bleken misbruik, alsmede op grond van vroegere gevallen, ten krachtigste bij de Franse regering te protesteren tegen der gelijke methoden, ten einde zoveel mogelijk tegen te gaan, dat nog meer Nederlanders in de toekomst slachtoffer worden van der gelijke ronselaarspraktijken? Is de regering met name bereid een Frans-Nederlandse overeenkomst na te streven, waarbij aan Nederlanders, die voor het Vreemdelingenlegioen tekenen, gelegen heid wordt geboden binnen vierentwintig uren voor een Nederlandse consulaire ver tegenwoordiger een verklaring af te leg gen, dat zij vrijwillig in deze strijdkrach ten dienst nemen, bij gebreke waarvan de Franse regering zich verbindt aanvankelijk tot stand gekomen verbintenissen als nietig te beschouwen? Mocht een dergelijke regeling naar het oor deel der bewindslieden niet binnen het ka der van het bereikbare gelegen zijn, zijn zij dan subsidair bereid, een overeenkomst met betrekking tot Nederlanders, die nog niat aan hun dienstplicht hier te lande vol daan hebben, na te streven? ADVERTENTIE Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. De Avro zal Jan van Ees, die op 2 maart zestig jaar wordt en veertig jaar acteur is, op zondagmiddag 4 maart tijdens een receptie, die in de studio te Hilversum wordt gehouden, huldigen. Voor de micro foon heeft hij onder meer de figuur van Paul van Vlaanderen gespeeld. Er heeft zich een huldigingscomité ge vormd, waarin zitting hebben de heer D. Repko, prof. dr. E. C. J. Mohr, Constant van Kerckhoven en Kommer Kleyn. De jubilerende acteur zal op 5 maart de hoofdrol vertolken in een bijzonder hoor spel en voorts op 6 maart spreken in de rubriek „Ik geloof, dat....". De Britse jachtvlieger groeps-kapitein Douglas Bader, gefotografeerd met zijn vrouw bij het verlaten van het Bucking ham paleis in Londen, nadat hij daar door de Engelse Koningin-Moeder was onder scheiden. Bader verloor voor de laatste wereldoorlog beide benen bij een vlieg ongeluk, maar ging in de oorlog met twee kunstbenen toch door met vliegen en was de schrik van de vijand. 'S-GRAVENHAGE (A.N.P.) Het mi nisterie van Buitenlandse Zaken deelt mede: Naar aanleiding van de uitlating van de Indonesische woordvoerder te Djakarta, dat de Indonesische regering de toestand, ontstaan uit het mislukken van de confe rentie te Genève, niet gunstig zou achten om met Nederland besprekingen te voeren over het uitwisselen van gevangenen, zij er aan herinnerd, dat juist Indonesië de kwestie der gevangenen buiten het kader der conferentie wilde brengen. De twee ministers van Buitenlandse Zaken zouden in hun kwaliteit van minister het Indo nesische voorstel tot uitwisseling van ar restanten tegen veroordeelde Indonesische infiltranten op Nieuw-Guinea verder uit werken. Dat Indonesië thans de regeling van deze aangelegenheid aan de teleurstel lende resultaten van Genève zou binden en het lot der Nederlandse arrestanten en der Indonesische onderdanen afhankelijk zou stellen van de politieke verstandhou ding tussen beide landen, schijnt zozeer in strijd te komen met de humanitaire as pecten van deze uitwisseling, dat men wel moet hopen en verwachten, dat de betreu renswaardige uitlating van de Indonesische woordvoerder niet ernstig gemeend zal blijken te zijn. Vannacht omstreeks vier uur heeft zich in de slijphal van de Walserij West der IJmuidense Hoogovens een ontploffing voorgedaan, die ernstige gevolgen had voor een aantal arbeiders. Er vielen vijf gewon den, waaronder twee ernstig. De oorzaak wordt onderzocht en is voor de veiligheidsdienst nog steeds een raadsel; van andere zijde vernamen wij, dat er propaangas geëxplodeerd zou zijn, dat uit gestroomd is door een gesprongen leiding. De twee ernstig gewonden, de 48-jarige ovenbaas C. Jonker uit IJmuiden, en de eerste man L. Kruisdijk uit Haarlem, wer den voornamelijk aan gezicht en handen gekwetst. De drie anderen liepen minder ernstige verwondingen, eveneens aan ge zicht en handen, op. Het waren de bank werker P. Durge uit Wijk aan Zee, de hulp bankwerker J. C. v. Westerop uit Heiloo, en de slijper D. Klein uit Haarlem. Zij zijn in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk opgenomen; hun toestand was vanmorgen redelijk wel. Door de explosie vlogen er diverse ramen uit, maar de schade bleef overigens be perkt. Zowel politie als veiligheidsdienst hebben de zaak in onderzoek genomen. Nader wordt van de zijde van de KNHS vernomen, dat de slijphal doorwerkt. Als „Hédaar, wat moet jij hier?", bromde de regenwolk nijdig. „Neemt u me asjeblieft niet kwalijk, mneeer!", stamelde Pommeltje. „Ik ben op weg naar Bollebozenland, ziet u, en.. „Niks mee te maken!", gromde de dikke wolk, boos op Pommeltje neerziend. „Maak. dat je wegkomtwat 'n brutaliteit, zomaar op me neer te komen vallen. Vooruit, weg!" „Maar ik ik stotterde Pommeltje. Toen zwaaide de boze wolk Pommeltje van zich af en joeg hem nog een flinke regenbui na. Pommeltje gaf een schreeuw van schrik en voelde zich vallen, dieper en dieper, met 'n reuzenvaart. En de dikke regendroppels vielen met hem mee Pommeltje viel, lager en lagertotdat hij met 'n bons op iets ronds plofte. Stijging der bouwkosten In de afgelopen jaren hebben de Provin ciale Staten van Noordholland kredieten verleend tot in totaal 5.247.000 voor res tauratie en uitbreiding van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. Door de bouw- regulatie kon nog slechts voorbereidend werk worden gedaan voor de stichting van een gebouw voor ontspannings-therapie en een nieuwe opname-kliniek, waarvoor be dragen zijn geraamd van f 405.000 en 2.000.000 (in totaal 2.405.000). Van het resterende bedrag ter grootte van ƒ2.842.000 was per 1 januari 1956 verwerkt of waren werken in uitvoering tot een aanvankelijk geraamd bedrag van 2.240.000, zodat voor de overige werken nog beschikbaar is 422.000. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben aan de Provinciale Staten meege deeld, dat een aantal van de verleende werken niet toereikend is. Daarom stellen zij voor de kredieten met 418.700 te ver hogen. Deze verhoging is noodzakelijk, deels als gevolg van de stijging der bouw- Kosten, deels door het feit dat tijdens de uitwerking van sommige voorlopige plan nen wijzigingen moesten worden aange bracht; voorts eist het werken in oude ge bouwen vaak onverwachte voorzieningen. Voor kosten van verbetering en herstel van de afdeling vrouwen (oude gedeelte links), waarvoor een krediet van f 35.000 is verleend, is nog nodig 150.000. Het is niet langer mogelijk het werk in eigen beheer voort te zetten, omdat het dan te langzaam zou vorderen en het overige onderhoud in het ziekenhuis er door in het gedrang zou komen. Uitgetrokken was voor de bouw van nieuwe werkplaatsen een bedrag van 380.000. Een aanvullend krediet van 60.000 is nodig. Voor kosten van moder nisering van het oude Zusterhuis was een bedrag verleend van 194.000: een nieuw krediet van 100.0Ó0 wordt thans ge vraagd. Een bedrag van 230.000 was ver leend voor verbouwing van de slaapzolders op de afdeling vrouwen; aan de Provinciale Staten wordt een aanvullend bedrag van 55.000 gevraagd. oorzaak wordt thans ook door Hoogovens een gas-explosie opgegeven. Het schijnt, dat er reeds eerder op de plek van de explosie een gaslucht is waar genomen. Vannacht zou er weer gecontro leerd worden en toen is er door een of andere oorzaak een vonk bijgekomen, die het ongeluk veroorzaakte. LONDEN (Reuter-AFP) De Labour- oppositie heeft in het Britse Lagerhuis een officiële motie van afkeuring ingediend over de regeringspolitiek ten aanzien van de economische toestand. In de motie wordt afkeuring uitgesproken ten aanzien van „het voortdurend falen van de regering om een eind te maken aan de prysstjjgingen en het tekort op de handelsbalans te doen verdwijnen. Het kabinet zal de motie vermoedelijk vandaag in behandeling nemen. Het debat in het Lagerhuis zal dan volgende week volgen. De regering zal in de komende dagen drastische maatregelen aankondigen, die ten doel hebben de inflatie tot staan te brengen, zo wordt zowel in politieke als in zakenkringen vernomen. De verontrustende resultaten van de handelsbalans van januari, waaruit een nieuw nadelig saldo van meer dan 74 miljoen pond sterling blijkt, laten de minister van Financiën Mac Millan niet toe deze maatregelen uit te stellen, zonder het risico te lopen van een gevaarlijke koersvermindering van het pond sterling; Men is van mening, dat de minister niet meer kan wachten op de traditionele begrotingsdatum in april. De City heeft reeds drie weken lang blijk gegeven van haar ontevredenheid over de aarzeling van de regering en spaart haar geen waarschuwingen. Afbetalingskwaad Men verwacht echter algemeen, dat een beslissende slag zal worden toegebracht aan de verkopen op afbetaling. Afschaffing van het afbetalingsstelsel zou leiden tot een aanzienlijke vermindering van de goe- derenafzet op de markt. Men hoopt de producenten daarmee te dwingen tot ver sterking van hun afzetpogingen op de bui tenlandse markten teneinde aldaar een compensatie te vinden voor de daling van de afzetten op de binnenlandse markt. Een andere maatregel, die mogelijk wordt ge acht, is een terugkeer tot invoerbeperkin gen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Fa. P. BEAUFORT Kinderhuisvest 47—51 Telefoon 10717 Haarlem WIJN met bouquet en finesse koopt U bij BEAUFORT. Hebt U interesse 3 a Genazende warmte door wrijven met: n een Zwitsal preparaat DJAKARTA (ANP) De Masjumi en de PNI zullen in het nieuw gekozen parle ment, volgens de voorlopige cijfers die he den zijn vrijgegeven, een gelijk aantal ze tels hebben. Het verkiezingscomité zal 1 maart, nadat de laatste cijfers geteld zijn, de verdeling van 260 zetels officieel bekend maken. De zetelverdeling voor de acht voor naamste partijen is als volgt: Masjumi 57, PNI 57, Nahdatul Ulama 45, PKI 39, PSII 8, Parkindo 8, katholieken 6, PSI 5. Twin tig andere politieke organisaties zullen in totaal 32 zetels innemen. Voorts zijn 3 ze tels gereserveerd voor vertegenwoordigers van Nieuw-Guinea. Politieke waarnemers achten het waar schijnlijk, dat president Sukarno een lid van de PNI als kabinetsformateur zal aan wijzen, daar de nationalisten de meeste stemmen 8,3 miljoen tegen de Masjumi 7,9 miljoen hebben verworven. Deze waarnemers zijn er bijna zeker van, dat po gingen zullen worden gedaan om een coali tie te vormen van de PNI, de Masjumi en de Nahdatul Ulama, maar zij nemen daar bij in aanmerking, dat gezien de tegen stellingen tussen het huidige Masjumi-ka- binet en de oppositie een dergelijke com binatie zeer moeilijk te verwezenlijken zou zijn. (Van onze parlementaire redacteur) Uit een artikel van het Parool van woensdagavond blijkt ten eerste dat er geen dossier-Schokking bestaat hoewel het Haags Dagblad destijds in zijn aanval op de burgemeester van Den Haag namelijk in het artikel van 2 februari gewag heeft gemaakt van een dossier-Schokking. In herinnering zij gebracht, dat dezerzijds terstond de aandacht erop is gevestigd, dat het te betwijfelen viel of die uitdrukking wel juist was en of er werkelijk wel een dossier van die aard bestond. Ten tweede blijkt dat tegen mr. Schokking nadat de bevrijding was ingetreden geen enkele klacht is ingediend wegens hetgeen hij volgens het artikel in het Haags Dagblad in 1942 misdreven zou hebben. Het is wel merkwaardig aangezien im mers terecht bij de bevrijding, en onmiddellijk daarna, van de zijde der ver zetsbeweging en al wat daarmee samen hing alles is gedaan ten aanzien van aller lei figuren, die zich in de bezetting mis dragen zouden hebben, een onderzoek te later instellen voor zuiveringenzovoorts. Pas in het voorjaar van 1946. op 28 april, zou de advocaat van de „verkeerde" veld wachter van Hazerswoude de aandacht ge vestigd hebben op het aandeel dat volgens hem mr. Schokking zou hebben gehad in de ongelukkige gang van zaken in Hazers woude, en wel door een brief aan de pro cureur-fiscaal. Inmiddels gaat het onderzoek naar aan leiding van de bekende publicatie voort. Ik heb de indruk, dat men daarbij succes heeft en het zou mij op grond van wat ik van een en ander begrepen meen te hebben niet verbazen indien binnen ongeveer veertien dagen de minister van Binnen landse Zaken in staat zal zijn alle nodige opheldering omtrent de verwarde en vreemde publikaties over het geval-Schok- king te geven. Denkbaar lijkt, dat hij dat zal doen naar aanleiding van de vraag van een Kamerlid. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Spanbroek c.a. C. F. J. An- tonides, cand. te Amsterdam, die bedankte voor een benoeming tot hulppredikant te Creil (N.O.P.) Aangenomen de benoeming tot vicaris te Warnsveld: P. de Ruiter, kandidaat in Den Haag. Geref. Kerken Tweetal te Zwolle (vac. A. Munnik) L. J. Boeyinga te 's-Gravenzande en K. A. Schippers te Ermelo. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Hoek (Z.) J. Goudzwaard, kand. te 's-Gravenhage te Sappemeer- Veendam J. Faber te Deventer te Rou- veen M. van Dooren te Musselkanaal. Bedankt voor Baarn J. J. Arnold te IJmuiden. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Bu-sum B. Bijleveld te Noor deloos en J. P. Geels te Haarlem-N. Evang. Luth. Kerk Aangenomen naar Gouda A. Jense, prop. te Utrecht. 68) Dane verviel in gepeins. De oude man zoekt in één van zijn zakken. De dekens op „Piiie Hill" hebben alles verraden, zei Dane tenslotte. Waar om hebt u ze eigenlijk laten liggen? Al het andere had u zo keurig voor elkaar. Als u zo oud zou zijn als ik, zei Ward wrang, zult u ook wel eens iets vergeten.. Toen ik begreep, wat ik had nagelaten, was het al te laat. U had ze reeds gevonden en het Floyd verteld. Mijn bril verloor ik, toen ik de lege blikjes, welke hij daar had laten liggen wegbracht. Daarom.... Hij haalde een ouderwetse pince-nez te voor schijn en een brief. Moeizaam ging hij staan. Daarom schoot ik op u, majoor, zei hij. U heeft zeker altijd al geweten, dat ik dat gedaan heb. Ja, dat wist ik, antwoordde Dane. Nathaniel stond nog steeds. Hij keek een beetje schichtig naar de man in bed. Ik weet niet wat je in zulke omstandig heden moet doen, zei hij. Ik kan daar moeilijk mijn verontschuldigingen voor aanbieden. Ik kan het alleen maar uit leggen. Mijn bril was ik al een hele tijd kwijt en die nacht ben ik er op uitgegaan om haar te zoeken. Toen ik u hoorde.... mijn zenuwen zijn niet meer wat ze geweest zijn. Maar ik heb nooit de bedoeling gehad, u neer te schieten. Ik wilde u bang maken, dat was alles. Dat moet u geloven! Ik ben blij, dat u niet beter schiet, zei Dane opgewekt. Toen ik weer enigszins kon nadenken, begreep ik hoe de zaak. in elkaar zat. Alles was logisch verklaarbaar, mijnheer Ward. En ik kon me alles zo goed indenken. Beter dan u waarschijnlijk wel zult vermoeden. Hij reikte naar de schoe nendoos. U zult hierin uw bril vinden, zei hij. Ze is helaas gebroken. De rest is rommel, dat moet u maar weggooien. Maar voegde Dane er glimlachend aan toe ga het niet begraven. Aarzelend nam de heer Ward de doos aan. Hoe moet het nu met de politie? vroeg hij. Moet ik daar nog heen? Voordat hij wegging, heeft hij een verklaring achter gelaten. Die mocht ik pas lezen na zijn dood of als Gregory Spencer aangeklaagd zou worden wegens moord. Dat papier ligt momenteel thuis bij mij. Laten we daarmee nog even wachten, zei Dane. Greg Spencer komt voorlopig nog niet voor. De zaken moeten even hun be loop hebben. U zoudt het trouwens nog wel eens bij het verkeerde eind kunnen heb ben De brief bleef op Dane's bed liggen, toen de oude man vertrok. Hij was vol bewon dering voor de moed, die Ward had op gebracht om zich door de moeilijke dagen heen te slaan. Het was bovendien mogelijk, dat hij nog meer op die kracht zou moeten teren Pas na enige tijd nam Dane de brief op en begon haar te lezen. HOOFDSTUK XXIX Toen Carol die morgen Dane bezocht, zag hij direct, dat zij de kranten al gelezen had. Ze was erg rustig en beheerst. Ik wil er niet over praten, Jerry, zei ze. Misschien later, nu niet. Er is tussen ons daardoor dus niets veranderd? Niets, Jerry, niets, antwoordde ze met nadruk. Heb je de kolonel al opgezocht? Ik ben even langs gelopen, maar ik heb hem niet gesproken. Hij voelde zich niet zo goed. Wat moet ik doen, Jerry? Het lijkt zo wreed. De dingen zullen vanzelf wel weer op hun pootjes terecht komen, Carol, ant woordde hij, terwijl hij haar bemoedigend aankeek. Dane schoof een stoel voor haar aan hij had zijn kleren eindelijk teruggekregen en het grote verband om zijn hoofd was vervangen door een pleister en ging naast haar zitten. Het zal niet gemak kelijk zijn, meiske, begon Dane. En ik vraag je dringend een oordeel nog even op te schorten. Ik zou je graag een brief willen voorlezen. Mijnheer Ward heeft me die vanmorgen gebracht. Hij bood haar een sigaret aan, maar ze weigerde. Nadat Dane er een opgestoken had, las hij de brief voor. Nu en dan keek hij even op, maar ze bleef zwijgen. Haar heldere ogen hield ze gedurig op Dane ge richt. Ze was vrij bleek geworden, man- ze bleef kalm. De inleiding sloeg Dane over; daar stond niets belangrijks in. Ik heb nieuws voor u beiden, las Dane hardop, maar ik zou het prettig vinden, als u er voorlopig nog niet over zou spre ken. Don Richardson heb ik gevonden! Dane keek even naar Carol op, maar ze bewoog zich niet. Hij ging verder: Ik zocht een vriend in het ziekenhuis op. Don zag ik toen plotseling ergens zitten. Hij speelde domino met een sergeant. In het begin zag hij me niet. Toen hij eindelijk opkeek, deed hij enigszins verbaasd. Heb ik je al niet eens ergens ontmoet?, vroeg hij. Wat is er met jou aan de hand?, vroeg ik toen; ik zou zeggen van wel! Wat scheelt je? De sergeant, die met hem dat domino spelletje speelde, vertelde me toen, dat hij zijn geheugen had verloren. Hij had maan denlang op een of ander verlaten eiland gezeten. De inboorlingen hadden hem ver zorgd, maar hij had een ernstige hoofd wond opgelopen. Hij heeft nu een stuk zilver in zijn schedel gekregen, zei de sergeant. Een hele tijd zit hij hier nu al. Maar je gaat je toch steeds meer herinneren, is het niet?, vroeg hij aan Don. Deze kerel kende je toch? Maar nee, hij herkende me niet. Niet direct tenminste. Hij lag niet in een zieken afdeling voor officieren, want niemand wist wie hij was. Hij was slechts een uit velen, die was teruggebracht. Ik had haast, maar ik ging de volgende dag toch terug. Hij was er toen beter aan toe. Je bent Terry Ward, zei hij. Ik weet nu weer, wie je bent. Hij herinnerde zich het te pletter vliegen van zijn toestel niet meer, maar hij vroeg wel, hoe het met zijn vader ging. Hij wilde niet, dat hij hier iets van af zou weten, voordat hij weer de oude zou zijn. De kolonel heeft een slecht hart. Toen ik hem enkele keren had opgezocht, vroeg hij me of ik u dit wilde schrijven. Hij zei me, dat hij eerst bij u op bezoek wilde gaan, zo dat u alles zou kunnen regelen en de kolo nel zou kunnen voorbereiden. Ik geloof wel, dat ik hem veel geholpen heb. Ze noemen hem hier Jay. De inboor lingen hebben waarschijnlijk zijn indenti- teitsplaatje weggenomen. Ik heb hem be loofd, dat ik zijn indentiteit geheim zou houden, totdat zijn vader op de hoogte zou zijn gesteld. Toen ik weg ging, heb ik hem een paar honderd dollar gegeven. De reden, waarom ik jullie schrijf, is dat u hem waarschijnlijk spoedig zult zien. Verleden week is hij op transport naar huis gesteld. Onthoudt overigens een ding goed: hij is heel wat veranderd! Hij draagt bijvoorbeeld een baard, maar hij heeft me beloofd die af te scheren. Ze hebben verder nogal wat plastische chirurgie op hem toe gepast. Dat is niet erg goed uitgevallen, maar ook toch weer niet slecht. Hij zit nogal in de put en is vrij somber. De jongens uit het ziekenhuis hebben me verteld, dat hij altijd maar aan het mompelen was over een zekere Marguerite en iemand die Greg heette waarschijnlijk Greg Spen cer. Ik ben er zeker van, dat hij ergens over piekert, maar dat hij daarover niet wil praten. Ik weet alleen, dat hij me eens verteld heeft, dat hij ergens voor moest zorgen en dat hij weer naar het front terug zou gaan om te vliegen, al zou hij daar voor als verstekeling moeten terugvaren. Ik geloof vast en zeker, dat hij dat nog doen zal ook, ondanks zijn zilveren schedel. Een vreemd verhaal, hè? Zorg maar goed voor hem, maar dat zult u natuurlijk wel doen. Hij heeft geen gemakkelijke tijd achter de rug. Het beste met u beiden. Terry P.S.: Ik stuur wel een berichtje, als hij hier weer opduikt. Toen Dane tenslotte opkeek, had Carol haar ogen gesloten. Hij kreeg de indruk, dat ze iets van zich af wilde zetten, dat ze niet goed kon verwerken. Het duurde vrij lang, voordat ze begon te praten. Ze was doodsbleek geworden. Wil je me soms zeggen dat Don Mar guerite heeft vermoord? Dat Don speciaal naar hier kwam om haar te vermoorden en om op Elinor te schieten? Dat kan ik niet geloven, Jerry! Hij is niet zo geweest. Jerry's stem klonk vriendelijk. Ik heb je het al eens verteld, meiske. (Wordt vervolg)d

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13