Kort en bondig Drs. S. Elte eerste op voordracht voor directeur MMS SPRINGBOK Stichting Maatschappelijk Werk heeft thans een directeur ^Brieven aan de redactie Mr. dr. E. J. Brongersma benoemd Bloemendaal Over jazz-muziek 10 PvdA-afdeling Heemstede kiest nieuwe voorzitter P.E.N.-kabel ondergronds fctaa$ Burgerlijke Stand van Haarlem Nog meer hulp voor hongerende dieren Te weinig inkomsten opgegeven IJshockey wedstrijd tussen twee schoolploegen Vergadering buurt- en speel tuinvereniging „De Glip" H. G. de Wit nam afscheid van gemeentedienst Burgemeester van Heemstede in de Elfstedentocht Tienjarig bestaan „Boslopers" te Heemstede V.U. Haarlem-Noord Opvoering van „De Schaduw" Maatschappelijk Werk INoordholland verhuist Vrachtauto in stoomwolk door trekker aangereden Onthulling Mozartsteen wordt uitgesteld Examens DONDERDAG 16 FEBRUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Drs. S. Elte, leraar in de Franse taal en letterkunde te Haarlem, is door Burgemeester en Wethouders als num mer één geplaatst op de voordracht ter vervulling van de vacature van direc teur der Middelbare Meisjesschool aan de Tempeliersstraat te Haarlem. Als de gemeenteraad met zijn benoeming ak koord gaat, krijgt de M.M.S. in hem haar eerste directeur. Tot nu toe heb ben steeds directrices de scepter ge zwaaid over deze meisjes-HBS. De heer S. Elte is onze lezers wel bekend als de schrijver van talrijke cri- tieken, artikelen en beschouwingen over de Franse litteratuur in Haarlems Dagblad en zijn neven-edities. Drs. Elte is in Den Helder geboren en studeerde aan de Universiteit van Amster dam en in Parijs aan de Sorbonne en de „Ecole de hautes études". Zijn studievak was uiteraard Franse taal en letteren. Als bijvakken koos de heer Elte geschiedenis en Italiaans. Na zijn doctoraal examen is hij leraar geweest aan het Gemeentelijk Lyceum te Zaandam, de Gemeentelijke HBS A en B te Hilversum, het Gemeentelijk Lyceum en de HBS-B te Haarlem. In 1940 werd de heer Elte door de Duitsers ontslagen, waarna hij tot 1943 rector was van het Joods Lyceum. In dit laatste jaar week hij uit naar Frankrijk, waar hij na de bevrijding van Parijs eerst verbonden is geweest aan het Nederlandse consulaat-generaal. Daarna werd hij hoofd van de afdeling „welfare" en tewerkstel ling van de Nederlandse Missie voor Re patriëring. Hij was hier vooral belast met de geestelijke en culturele verzorging van de duizenden Nederlanders, die gedurende de oorlog in Duitse kampen in Frankrijk gezeten hadden en die zo spoedig mogelijk gerepatrieerd moesten worden. Toen de heer Elte in oktober 1945 weer naar Ne derland terugkeerde, was hij eerst nog se cretaris van de genoemde Missie geweest. Bij zijn terugkeer in Nederland werd de heer Elte weer leraar aan de HBS-B te Haarlem, waarvan hij sinds 1950 onder directeur is. Vele publikaties Reeds voor de oorlog verschenen er van zijn hand een groot aantal artikelen over de Franse litteratuur in het „Franse Boek" en „Levende Talen". Ook schreef hij in Franse bladen menig artikel over Neder land. De heer Elte is algemeen secretaris van het Genootschap Nederland-Frankrijk, in het kader waarvan hij vele relaties met het geestelijk en culturele leven in Frank - des écrivains frangais". rijk onderhoudt. Sinds kort is hij benoemd tot „membre correspondent du syndicat De Franse regering heeft de heer Elte wegens zijn grote verdiensten voor de Franse cultuur tweemaal onderscheiden: voor de oorlog reeds is hij benoemd tot „officier d'Académie" en in 1950 ontving de heer Elte zijn benoeming tot ridder in het „Légion d'honneur". Behalve zijn grote werkzaamheid op het gebied van de Franse taal en letterkunde, beoefent de heer Elte als hobby nog de studie van de Perzische taal en letteren. Voor de sociëteit Teisterbant en de Ber gense Kunstenaarskring heeft hij lezingen gehouden over de Perzische poëzie. Door zijn veelvuldig contact met Frank rijk is het huis van drs. Elte een trefpunt geworden voor vele Fransen, die op een studiereis of voor het houden van lezingen Nederland bezoeken. Zelf brengt de heer Elte uiteraard ook vele bezoeken aan Frankrijk, waar hij vaak in staat was goe de voorlichting over Nederland te geven. Ongetwijfeld zullen de werkzaamheden van de heer Elte, na zijn benoeming tot directeur van de MMS, aanzienlijk toene men. Toch hoopt hij daarnaast zijn vele contacten met het Franse culturele leven te kunnen blijven handhaven. De heer Elte met vijf van zijn leerlingen van de HBS-B rond de microfoon tijdens de opnamen voor een van een serie bizon- dere culturele uitzendingen die de Parijse radio in 1952 wijdde aan „Het Frans in de wereld". De afdeling Heemstede van de Partij van de Arbeid heeft voor dinsdag 21 februari een ledenvergadering uitgeschreven in de turnzaal van het Cafétaria-restaurant aan de Binnenweg. Wegens het overlijden van de heer H. Disselkoen vermeldt de agend'a de verkiezing van een nieuwe voorzitter, waarvoor het bestuur de heer P. Freerkstra candidaat heeft gesteld. Na de pauze zal de heer J. Binsma een lezing houden over het onderwerp „Lonen en prijzen". Het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noordholland zal het deel van het laagspan ningsnet aan de Brederodelaan te Bloemen- daal dat nog bovengronds is, binnenkort ver vangen door een ondergrondse laagspan- ningskabel. ADVERTENTIE 9eso^°-' 'ra Moscatel Geïmporteerd doorOUD-Haarlem HAARLEM, 15 februari 1956 ONDERTROUWD: 15 febr., K. Plantinga en M. F. Glaser; A. G. Nieuwveen en K. Frankfort; L. van der Weert en C. G. Boers; F. J. Vissers en A J. M. G. Wildeboer; G. P. de Leth en A van Beek; J. J. Horn en H. H. Snijder; T. van Slooten en F. Roelofse; W. J. S. Stam en J. T. Ruijgh; C. Blans- jaar en D. Kruijer; J. W. Huis in 't Veld en C. F. M. Kobes; P. C. Hokke en Y. E. van Ham; G. van Delden en J. M. van der Put ten; C. van der Klugt en H. Oostrom. GEHUWD: 15 febr., M. van Eemeren en H. Vermeulen; J. Th. Huijbens en M. Ken- sen; Th. P. M. Peters en M. H. J. van Sta veren; F. W. Sijbrandi en M. H. Bottinga; P. L. Roskam en J. M. Moseman; D. de Jonge en M. J. Keesmaat; L. Grasman en M. W. Hoogenboom; J. Knape en A. Tiekstra BEVALLEN van een zoon: 14 febr., A. Soellaart—1Toorenent; E. Siepel—Amelink; J. A. Schulting—Derksen; M. Mantjes- Groen; A. M. Witvan Moppes; J. M. Kos termansRoozen; L. AugustinusPhilippo; E. M. van KampenBarthel; H. H. M. Silvis —van den Bosch. BEVALLEN van een dochter: 14 febr., M. H. Kuijt—de Jong; G. Overkamp—Meijer; Th. J. van 't HofQuasters; E. M. W. van Buuringen—Zandbergen; 15 febr., J. W. NijmanRupert; D. Starinkde Jong; N. C. de VriesEriks. OVERLEDEN: 13 febr., C. Krikke, 14 m., Rozenprieelstraat; C. J. A. van Offeren, 41 j., Willem de Zwijgerlaan; H. J. Snel, 64 j., Leidsevaart; 14 febr., W. Monderen, 82 j., Timorstraat; W. van Gasteren, 85 j„ Kenau park; A. N. Erkelens, 63 j., Kleverlaan; G. W. van den Hoek, 81 j., Oude Raamstraat; C. J. M. Cillekens, 11 m., Linschotenstraat; W. C. van Wijk—Verkerk, 73 j., van Zegge- lenplein; W. C. VlaskamoVorsselman, 62 j., Spaarndamseweg. ocoococoooooooooc xoocoocoooc Vanmorgen bereikte ons een telefoni sche noodkreet van de heer J. Amelink, parkwachter van de Noorderhout in de omgeving van de sportvelden in Haar lem-Noord, dat bij de vijver in zijn rayon meer dan duizend hongerige vo gels - koeten, meeuwen, nethennen en wilde eenden - zijn neergestreken, waarvoor hij wel water maar geen voed sel kon verschaffen. Nu was het de N.V. Franken's broodfabriek in Haar lem, die uitkomst bood: Nog geen half i uur na de alarmkreet van de parkwach ter was een van Frankens auto's al on derweg met lijftocht voor de bedreigde vogels, die zich dit Haarlems manna ongetwijfeld uitstekend hebben laten smaken. Het is ons overigens bekend, dat de firma Franken, in overleg met Dieren bescherming en politie, 's winters al vele jaren spontaan brood ter beschik king stelt voor de hongerende vogels en andere dieren in Haarlem, Heemstede g en omgeving. Ook andere industrieën, g i zakenlieden en particulieren helpen o trouxvens naar vermogen, om de nood 8 der dieren in deze Siberische koude te helpen lenigen. X 8 5QOOOOOOCCOCCOCCCCOCX?OOOOOOOOOOOOOOOCX>2GOOOOOOOOOÖÖOOOOC>: Haarlemse rechtbank De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een Haarlemse arts wegens het onjuist invullen van het aangifte-biljet der in komstenbelasting voor het jaar 1952 over eenkomstig de eis veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee maanden en een geldboete van vijfduizend gulden, subsi diair twee maanden hechtenis. De arts werd ervan verdacht een bedrag van ongeveer ƒ19.000 verzwegen te hebben: hij had opgegeven, dat zijn inkomsten had den bedragen 9400 en na een onderzoek van de inspectie, waaraan de Haarlemmer volledig medewerking had verleend, was gebleken, dat de inkomsten 29.000 hadden bedragen. Een Santpoortse winkelier werd wegens het doen van onjuiste aangifte van de in komstenbelasting in de jaren 1952 en 1953 veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden met bevel tot onmiddellijke gevangenneming en een geldboete van 5000, subsidiair drie maanden hechtenis. De eis van de officier van justitie luidde veertien dagen geleden een gevangenisstraf van acht maanden met bevel tot onmiddel lijke gevangenneming en een geldboete van 5000. subsidiair drie maanden hechtenis. Verdachte had opgegeven, dat zijn inkom sten in 1952 en 1953 bedragen hebben 2700 en 7200 en uit een onderzoek van de be lastinginspectie was gebleken, dat hij ƒ7000 en 3660 te weinig had opgegeven. Op de bosvijver naast het Jac. P. Thijsse- lyceum in Overveen heeft het ijshockey- team van deze school woensdagmiddag een wedstrijd gespeeld tegen een combinatie van spelers van Amsterdamse en Haar lemse scholen. De lyceïsten wonnen na een bijzonder aardige wedstrijd met vijfvier (tussenstanden drieéén, eennul, een' drie). Dat het Jac. P. Thijsse-lyceum over een vrij sterke ploeg beschikt wordt wel be wezen door het feit, dat men verleden week zaterdag met tientwee heeft gewonnen van het Kennemer lyceum. Zaterdag komen de Overveense scholieren uit tegen een ploeg van de HIJC-jeugd uit Den Haag. BURGERLJKE STAND GEBOORTEN: H. CruickshankHulst, d.; A. C. W. Jonkers—van der Burg, z.; E. Pauli Dyserinck, z.; J. M. Buschmanvan de Poll, d.; C. G. M. LommerseMaat, d.; W. N. van der Linden—Uijtendaal, d., J. Chr. PlevierKooren, z. ONDERTROUWD: A. N. Veltema en A. Boltjes. GETROUWD: D Ch. J. Kassenberg en A. van Batenburg. OVERLEDEN: Wed. P. J. Oosterling van Leer, 81 j.; L. Grotenhuis, 91 j.; A. van der Ham, 76 j.; K. A. Rövekamp, 76 j. Woensdagavond hield de buurt- en speeltuinvereniging „De Glip" in de kleine zaal van „De Princehof" te Heemstede haar jaarvergadering, waarvoor, ondanks het allesbehalve aangename weer, vrij veel belangstelling bestond. De voorzitter, de heer M. J. Lammers heette in het bijzon der de heer D. Vijlbrief, hoofdbestuurslid van de N.U.S.O., de organisatie van speel tuinverenigingen welkom. Daarna her dacht hij het overlijden van de beide he ren Hoeker en de heer H. Disselkoen. Wat de eersten betreft, memoreerde hij dat alle Glipbewoners zich nog wel herinneren hoeveel goeds zij tijdens de laatste wereld oorlog" hebben gedaan. Ten aanzien van de heer Disselkoen merkte hij op, dat met diens overlijden een groot vriend van „De Glip" is heengegaan. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer G. P. Brouwer, bleek, dat het leden aantal door vertrek iets achteruit is ge lopen. Het bestuur blijkt echter actief en zal alles doen, om het ledenaantal hoger op te voeren. Er is grote zorg geschonken aan het onderhoud van de^ speeltuin en het is ook nu weer gelukt, het aantal speel- werktuigen uit te breiden met een draai molen en een glijbaan. Bij de bestuursverkiezing werd de af tredende voorzitter bij acclamatie herko zen; de vacatures in het bestuur werden aangevuld door de benoeming van de he ren J. de Wit en L. Teeuwen. Over het be danken van de heer H. Balk als bestuurs lid, die als zodanig buitengewoon veel werk heeft verricht, werd uitvoerig ge sproken. Daaruit bleek, dat deze het, met het oog op het feit dat hij door het gemeen tebestuur tot terreinopzichter is aange steld. het beter achtte, zijn functie in het bestuur neer te leggen. De heer D. Vijl brief merkte naar aanleiding daarvan op, dat dit iets ongewoons is. De terreinop zichters worden altijd door de speeltuin verenigingen benoemd en zij krijgen van de gemeentebesturen een zodanige subsidie, dat daaruit het salaris van deze opzichter enz. kan worden betaald. Daarna hield de heer Vijlbrief een uit voerige toespraak over het mooie speel tuinwerk en betoogde, dat de resultaten, zoals die tot nog toe overal merkbaar zijn, alleen konden worden bereikt door de zelfwerkzaamheid van de leden en door de liefde voor de kinderen. Bij de rondvraag stelde een der leden voor, zaterdagmiddag a.s. schaatswedstrij den voor de kinderen te houden. Aldus werd besloten. Er zullen twee groepen worden gevormd en wel van kinderen van zeven tot en met negen jaar en van tien tot twaalf jaar. De wedstrijden beginnen des middags te half twee en zullen worden gehouden op de Glippervaart. Order voor Aruba. F,en firma in Glas gow heeft een order gekregen ter waarde van ongeveer 1.250.000 pond sterling voor het oprichten van een installatie voor het destilleren van zeewater op Aruba, die 8000 ton zoet water per dag zal leveren. In zijn vergadering van 15 februari heeft het bestuur der Stichting Maatschappelijk Werk te Haarlem mr. dr. E. J. Brongersma te Utrecht benoemd tot algemeen-directeur van deze stichting. De heer Brongersma, die in deze functie belast is met de algehele dagelijkse leiding, de sociale planning en de uitbreiding van het werk der Stichting, zal zijn werkzaamheid op 1 maart aanvaarden. In het jaarverslag van de Stichting Maat schappelijk Buurtwerk Haarlem, dat reeds in verscheidene algemene beschouwingen in de Haarlemse raad met veel waardering werd genoemd, wordt het doel nog eens duidelijk omschreven: samenwerking bren gen tussen overheid en particuliere instel lingen onderling om in gecoördineerde aan pak de maatschappelijke heraanpassing van sociaal-zwakke bevolkingsgroepen in de gemeente Haarlem te verwezenlijken. Het ontstaan van de stichting vond zijn oorzaak in de problematiek welke het overheidsbeleid ten aanzien van de be woners van een complex gemeentewonin gen in het Thorbecke-kwartier bleek op te roepen. Deze wijk, die in totaal 300 gezin nen omvat, vormt het eerste en voorshands het enige arbeidsterrein van de Stichting. Blijkens het verslag werkte de Stichting niet zonder ruggespraak met het ministerie van Maatschappelijk werk. De bewoners zijn zelf in tal van aspecten van het werk actief betrokken en namen intensief deel aan besprekingen met maatschappelijke werksters over verdeling van clubruimte, vrije tijdsbesteding der niet meer leerplich tige jeugd, oprichting van een volleybal club, verbetering van de speeltuin, het crèche- en kleuterwerk, beroepskeuze, in richting van een wijkbureau en uitgave van een wijkblad. Er werd verder met een groep van bewoners, die formeel of infor meel de publieke opinie schenen te ver tegenwoordigen een winterprogramma sa mengesteld voor allerlei bijeenkomsten in de daartoe afgestane Droste-kantine, van modeshows tot lichtbeelden over Oud- Haarlem. De commissie Huishoudelijke voorlichting organiseerde drie naaicursus sen en het clubwerk, dat door de aan de stichting participerende instellingen geor ganiseerd werd, omvatte naast twee moe derclubs van ongeveer zes leden vooral clubs voor de schoolplichtige leeftijd. In Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd heeft de heer H. C. de Wit afscheid genomen als incasseerder- meteropnemer aan de gemeentelijke gas bedrijven te Heemstede in het verversings huis van het wandelbos „Groenendaal". Wethouder mr. O. H. van Wijk sprak de heer De Wit namens het gemeentebestuur toe en herinnerde aan de voorbeeldige plichtsbetrachting. Strikt genomen was hij uit hoofde van zijn beroep de schakel tus sen de gasbedrijven en het publiek, in welke functie hij zich door zijn voorkomend optreden een onmisbare populariteit wist te verwerven. Vervolgens sprak de directeur van de gasbedrijven ir. J. Limborgh, die de heer De Wit roemde om de soepelheid, welke hij in zijn omgang met het publiek steeds heeft willen betrachten. Daarbij was hij vol lof over de wijze, waarop de heer De Wit zijn taak altijd heeft vervuld. Onder het uit spreken van de beste wensen overhandigde ir. Limborgh namens het personeel een kist sigaren. De heer F. Goossens sprak namens het jubileumfonds. Hij noemde de heer De Wit een prettig collega, die altijd bereid is geweest een ander behulpzaam te zijn. Als geschenk bood deze spreker namens dit fonds een polshorloge aan. Tenslotte sprak de heer H. Bert als de onmiddellijke chef van de jubilaris, om hem te bedanken voor het incasseren van de verschillende stand jes van het publiek, die eigenlijk voor de administratie bestemd zijn geweest. 's Middags hebben velen de heer De Wit in zijn woning opgezocht. Onder de bezoe kers bevonden zich enige afgevaardigden van de toneelvereniging „Heemstede-West" waarvan de heer De Wit bestuurslid is. Ook toonde de afdeling Haarlem en om geving van het Rode Kruis belangstelling door het zenden van bloemen. Gisteravond om 8 uur heeft het muziek corps Excelsior, waarvan de heer De Wit sinds jaren lid is, de scheidende functio naris nog onthaald op een serenade en een ferme kist sigaren. Vanwege de kou heb ben de 26 muzikanten hun serenade in den huize De Wit gebracht. Daarna had nie mand het meer koud. Ook dit jaar heeft de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard deelgenomen aan de elfstedentocht, welke hij opnieuw tot een goed einde heeft ge bracht. Het was dinsdag voor de zesde keer dat de sportieve burgervader de elfsteden tocht uitreed. (Verkort weergegeven) Het conflict in de Dierenbescherming. De blijkbaar spoedig te verwachten jaarlijkse ledenvergadering werpt haar donkere scha duwen weer vooruit, immers in de pers verschijnen wederom berichten, uit welke kan worden afgeleid dat enige groepen aan het woord zijn geweest. Indien een voorlopige en uiteraard on volledige balans wordt opgemaakt, moet worden vastgesteld dat na de stormachtige vergaderingen van het vorige jaar a. de heer D. J. H. Dreux bedankt als bestuurs lid; b. de beheerder van het asyl is weg gegaan; c. mevrouw Rechsteiner zich tot het hof in Amsterdam heeft gewend met haar klacht tegen het bestuur; d. een aan tal leden van de z.g. oppositiegroep ont boden is, voor een royementscommissie te verschijnen; e. mevrouw S. Hillinga-Boers- ma zich genoodzaakt zag, haar functie van secretaresse onmiddellijk neer te leggen; f. voordien reeds als bestuursleden bedankt hadden mevrouw J. C. S. Strebe-Langen- donck en de heren G. Ramkema en E. J. Beumer. Resumerende moet men tot de conclusie komen dat het hoogst jammer is geweest, dat op de laatste vergadering de voorge stelde neutrale commissie van onderzoek niet in het leven is geroepen Rekening houdende met de thans weer geschapen situatie, zou het blijk geven van een moe dig en verstandig beleid, indien de nog overgebleven bestuursleden hun mandaat ter beschikking stelden en er een geheel nieuw bestuur, los van alle groepen, zou worden gekozen, met als eerste vereiste dat de a.s. jaarvergadering zal worden voorgezeten door een neutrale figuur, geen lid van de vereniging zijnde, opdat eens en vooral aan deze hoogst onverkwikkelijke geschiedenis een einde wordt gemaakt. Zulks in het belang van de vereniging met haar mooie doelstelling. Die boven de partijen staande figuur zou bijvoorbeeld een kantonrechter kunnen zijn, gesteld dat deze zich voor een avond in dit wespennest zou willen steken. Door op de tot heden gevolgde wijze verder te gaan, komt het bestuur van kwaad tot erger; dit te meer omdat in brede kring wel de overtuiging leeft dat de huidige voorzitter niet de juiste man op de juiste plaats is. Het voortdurend uittreden van bestuursleden zou hierop wijzen. Tenslotte: Critiek moet niet worden ge smoord, maar weerlegd. AUG. D. HONING, Lorentzkade 89, Haarlem het badhuiszaaltje werd op zondagmorgen een gezamenlijke zondagsschool vanwege de Hervormde en de Gereformeerde Kerk geopend. Vier maatschappelijke werksters waren belast met het individueel maatschappelijk werk en hebben in totaal 1540 bezoeken af gelegd bij 162 gezinnen. Het gebrek aan onderdak bleef een grote handicap voor het werk totdat twee aan eengesloten gemeentewoningen aan de Stormstraat ter beschikking waren gesteld Met veel waardering wordt in het verslag gewaagd van het bij Openbare Werken ontworpen gebouw voor het groepswerk, dat geprojecteerd is langs de afrit van de nog te bouwen Prinsenbrug. Op twee feestavonden, dinsdag voor geno digden en padvinders en woensdag voor de patiënten van de inrichting, heeft de padvin- dersgroep van „Meer en Bosch" in Heem stede „De Boschlopers", groep 23 in het district Haarlem van de vereniging „De Ne derlandse Padvinders", het tienjarig bestaan gevierd. Tot de aanwezigen van de N.P.V. behoorden districts-commissaris hopman ir. J. Pool, en de assistenten akela J. van Bom mel en de hoplieden J. de Jonge, D. Renzen- brink en F. Braaksma. Broeder W. F. de Vries, die groepsleider van de „Boslopers" is, verheugde zich erover dat wat in vroegere tijden voor onmogelijk is gehouden, door de nieuwere inzichten en behandelingsmethoden van de epileptische patiënten thans wel mogelijk is. In 1946 kon in „Meer en Bosch" een eigen padvinders- groep worden begonnen die een voortduren de bloei heeft gekend. De kampen van deze padvinders dragen een enigszins bijzonder karakter omdat ook dan de behandeling moet blijven doorgaan. Het verheugde oubaas De Vries dat zelfs enige padvinders van de „Boslopers" een internationaal kamp in Bel gië konden meemaken van het B(ijzonder) E(isen) werk dat het Nationaal hoofdkwartier van de padvindersverenigingen heeft inge steld, om zich ook met de minder valide jeugd bezig te houden. Namens het bestuur van „Meer en Bosch sprak de predikant-directeur, ds. J. A. Klerk, die zijn instemming en waardering uitsprak voor wat onder broeder De Vries aan het padvinderswerk wordt gedaan. Bij het tienjarig bestaan van de groep wil het bestuur van „Meer en Bosch" een groeps- vlag aanbieden, maar daar met het vervaar digen ervan nog enige weken zijn gemoeid, werd dit geschenk symbolisch overhandigd. Zuster G de Vries, van de „Meer en Bosch"- groep „De Trekvogels", aangesloten bij de Blauwe Vogels van het Nederlands Padvind- sters Gilde, overhandigde twee stormlan taarns. Aan het feestprogramma werkten mee de N.P.V. districtsband te Haarlem onder lei ding van vaandrig L. de Jong. Akela Zuuren- donk nam de horderoep af en na de gebrui kelijke opening, vlaghijsen, het lezen van de wet en het zingen van het padvinderslied „Hoort, zegt het voort" was er samenzang onder leiding van hopman Kaper, schetsen door de welpen en een spel van de verken ners. Zij voerden op het spel van W. G. van der Hulst ,Jaap Hollen en zijn vrienden". Er was wel wat begrip voor nodig om het spel goed te kunnen volgen, maar de jon gens deden hun best op ongedwongen wijze er een goed geheel van te maken, en dat mag, vooral daar het patiënten van een in richting betreft, met nadruk worden gewaar deerd. Een der speelsters, zuster J. Krom- hoek, vervulde dezelfde rol als vijftien jaar geleden, toen dit stuk ook werd gespeeld in het gebouw „Irene", waar ook nu het tien jarig bestaan van „De Boslopers" werd ge vierd. Hiervoor werd zij door oubaas De Vries met een attentie bedankt. Voor de Volksuniversiteit te Haarlem- Noord heeft de heer H. Niessen woensdag avond in zaal „Noord" aan de Rijksstraat weg een causerie gehouden over jazz muziek. Het tweede gedeelte volgt op woensdag 22 februari. Er bestaat nog altijd veel misverstand over de jazz-muziex. r,en der oorzaken daarvan moet men zoeken in het spelen van zogenaamde jazz-muziek in Europa na de eerste wereldoorlog. Dit spelen kwam neer op het laten horen van een heel slecht surrogaat, waarvan het hoofdbestanddeel veel zinloos lawaai was. Men had niet veel begrepen van de echte bezieling, die de oorspronkelijke jazz bands in vaak uitbundige klanken legden. En eigenlijk pas in 1930 is men zich meer gaan bezinnen op deze typische gemoeds uiting van de Amerikaanse negers en heeft men getracht de zuivere zin van dit ritmische, bewogen musiceren te door gronden. De jazz-muziek wordt vaak ver wrongen weergegeven ten gevolge van de financiële belangen, die er achter zitten. Men kan wel zeggen, dat de eerste jazz muziek omstreeks het jaar 1900 mis schien wel eerder al heeft geklonken. Na 1863 waren de Amerikaanse negers in een nieuwe positie gekomen. Zij konden zich meer gaan uiten, ook op muzikaal gebied. In New-Orleans vormden zich kleine bands, die een eigen stijl gingen ontwikke len. Die stijl kenmerkte zich door de grote plaats, die de improvisatie daarbij innam. Het was pure negermuziek, die daar werd gegeven, de weerspiegeling van een inner lijke bewogenheid, die de later gevormde bands van blanke jazz-musici nimmer met die zelfde intensiteit hebben kunnen laten horen. In de neger-jazz sprak het negerhart. De trompettist Buddy Bolden leidde het eerste jazz-orkest, dat zich kon laten gel den. Verdere beroemdheden waren de trompettisten Joseph („King") Oliver, Louis Armstrong, klarinettisten als Johnny Dodds en Jimmy Moone, de pianist Jelly Roll Morton en anderen. Na de eerste wereldoorlog (1918) werd Chicago een cen trum van jazz-muziekbeoefening en in deze metropool werden de hiervoor ge noemde mannen beroemd. Wat bijvoorbeeld Louis Armstrong al in zijn eerste jaren als jazz-troinpettist presteerde kan in onze dagen door de jazz-liefhebber nog geheel als „modern" aanvaard worden. Behalve door negers, is de jazz ook be oefend door blanken. Hun orkesten hebben toch een ander karakter gekregen, omdat er te veel .verstandelijks" in het spel kwam en de ongeremde spontaneïteit der negerorkesten door hen niet bereikt werd. Het spel van de „blanke" bands kan even wel zeer gewaardeerd worden om de af werking. De heer Niessen lichtte zijn causerie met vele grammofoonplaten toe, waaronder er enkele waren, die de originele New-Or- leans-jazzmuziek bevatten. Maar ook pla ten met nieuwe composities werden ge draaid. Deze gaven een goede indruk van de ontplooiing van dit muziekgenre. En evenals bij de „oude" platen kon men ook bij de nieuwe de vele solisten bewonderen bij hun improvisorische of perfecte voor geschreven uitvoering. BINNENLAND Mr. D. U. Stikker. De Britse Royal Society of Arts heeft een aantal nieuwe buitenlandse leden gekozen, bij wie ook de Nederlandse ambassadeur in Engeland, mr D. U. Stikker. Zeemacht. Met ingang van 1 april zal kapitein ter zee-arts W. A. Borgeld worden belast met de functie van chef geneeskundige dienst zeemacht. Hij zal in deze functie schout bij nacht-arts P. C. Broekhof! op volgen. Eendagskuikens. In Enschedé is een schuur van een pluimveehouder afgebrand, waarbij 350 kuikens die één dag oud warenj in de vlammen omkwamen. De oorzaak van de brand wordt gezocht in een kachel die in de schuur was geplaatst. Hulp aan Italië. Met medewerking van de K.L.M. zijn door het Nederlandse Rode Kruis 1000 dekens ter waarde van f20.000 per vliegtuig naar het Italiaanse Rode Kruis verzonden. Lijnbaan-inbreker. Eind vorig jaar zijn talrijke inbraken gepleegd in zaken van de Lijnbaan, de Rotterdamse winkelpromenade. De politie hield een 32-jarige slijper aan, die bekende de dader van deze Lijnbaan-inbra ken en van een aantal andere te zijn. Tegen de man, die reeds zeven keer wegens in braak veroordeeld was, is thans vijf jaar gevangenisstraf geëist. HAARLEM EN OMGEVING Volkscredietbank. Wethouder W. F. Happé zal donderdag 23 februari in het wijkgebouw der Remonstrantse gemeente aan de Oranjekade voor de afdeling Haar lem van de Vrouwenbond der Partij van de Arbeid een inleiding houden over werk en doel van de Volkscredietbank. Benoeming. De heer A. G. v. d. Linde, sedert vijf jaar bedrijfskadertrainer van het Postdistrict Haarlem, is met ingang van 16 februari benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Voorschoten. De heer Van der Linde is ook in sportkringen een bekende figuur. Hij is oud-bestuurslid en lid van verdienste van de afdeling Noordhol land van de KNVB. Aanleg van tuinen. Dinsdag 21 februari spreekt voor de afdeling Bloemendaal en omgeving van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, de tuinarchitect van de gemeente Rotterdam, de heer H. W. Vink in hotel Rusthoek over „Aanleg en onderhoud van tuinen". Spreekuur. De burgemeester van Heem stede zal in plaats van vrijdag op zaterdag aanstaande spreekuur houden. A mateurtoneel Carl Veerhoff voerde de regie van Dario Niccodemi's onmiskenbare melodrama „De Schaduw" dat woensdagavond in de Stads schouwburg door de arbeiderstoneelvereni ging „Hei-man Heijermans" werd opge voerd. Opnieuw moet de beoordeling van de spelprestaties achterwege blijven. De voorstelling werd namelijk gegeven als onderdeel van de strijd om de NATU-wis- selbeker. Jammer, want de keuze van het stuk en de dramatische betekenis gezien in de verhouding van de vereniging „Herman Heijermans" tegenover haar publiek wierp een aantal interessante punten ter discussie op. Mogelijk dat wij gelegenheid hebben er bij een andere gelegenheid op terug te komen. Fr, Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen de Provinciale Staten voor met de Stichting Noordholland voor Maatschappe lijk Werk te Haarlem een overeenkomst aan te gaan tot het ter leen verstrekken van een bedrag van 50.000 tegen een rente van 3% per jaar en met een loop tijd van 25 jaar, ten behoeve van de aan koop, verbetering en inrichting van het perceel Kleine Houtweg 32 te Haarlem. Vroeger was het kantoor der stichting gevestigd in een gedeelte van Fonteinlaan 9 te Haarlem. Op 1 januari j.l. had de eige naar het gedeelte dringend nodig, maar de stichting heeft nog enkele maanden respijt gekregen voor het zoeken naar een nieuw kantoor. De gelegenheid bestaat perceel Kleine Houtweg 32 te Haarlem te kopen, dat geschikt gemaakt kan worden als kan toor. Aangezien de liquide middelen der stichting ontoereikend zijn heeft zij zich tot de provincie gewend met het verzoek een overeenkomst aan te gaan. Vanmorgen om halfacht is een radiator- slang van een motor van een vrachtauto, die op de Herenweg te Heemstede reed, los geraakt. Water kwam op de hete motor, waardoor een stoomwolk is ontstaan. De bestuurder reed naar de rechterkant va-n de weg, waar hij zijn wagen tot stilstand wilde brengen. Achter hem naderde een drieënveertigjarige chauffeur uit Eerbeek in een trekker met aanhangwagen. Door de dichte stoomwolk zag hij de vrachtauto niet en de voertuigen kwamen met elkaar in botsing. De vrachtauto werd in een langs de weg lopende sloot geduwd. De wagens werden ernstig beschadigd en de bestuurders bleven ongedeerd. De onthulling van de steen in de Grote Kerk te Haarlem, ter herdenking van de bespeling door de tienjarige Mozart in 1766, welke op zaterdagmiddag 18 februari door burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers zou geschieden, is wegens de strenge koude uit gesteld tot 24 maart. Dan zal hetzelfde pro gramma worden uitgevoerd, dat thans was vastgesteld. De andere onderdelen van de Mozartherdenking gaan gewoon door. Amsterdam. Geslaagd voor het candidaats- examen Rechten de heer K. A. M. Buiis, Zundert. Bevorderd tot aids de heren R. H Bu- walda, N. H. Seur, Amsterdam; Th. J. H. de Groen, Oegstgeest; C. L. B. J. Feite, Den Haag en W. J. M. van der Sande, Weert. Geslaagd voor het artsexamen le gedeelte mep E. H. Burger en de heren E. Breemer, E. A. Cohen, C. A. de Geus, H. Veenema, L. A. M. Verwiel en E. P. van der Esch, Am sterdam. WINTERSPELEN. De bezoekers van de Olympische Winterspelen hebben geza menlijk 231 miljoen lire (o>w«veer 1.386.000 gulden) aan toegangskaarten betaald. Ge middeld werden de wedstrijden door 27.000 personen per dag bijgewoond.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 14