Volgend jaar meer subsidie voor „Theater" en „Forum" Fa. B. ENGELENBERG Blooker's Cacao PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZICER Dinsdag bloemententoonstellingen in Bovenkarspel en Lisse NAM EA Wereldnieuws Broeiers zullen in Lisse weer goed voor de dag komen TWEEDE KAMER Televisie, radio en film De radio geeft vrijdag ^OC li ió Aet zo J DONDERDAG 16 FEBRUARI 1956 2 OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Eindstation voor buslijn AmsterdamHaarlem Verzending van zeepost Paard met arreslee op hol ilrfJ Tarieven P.E.N. distri buerende gemeenten Kies het bestel r mm Schrander knaapje Uitspraak in zeeroversproces Gaskachel lek in vergader zaal; 30 personen onwel Eerste Westduitse orders voor militaire toestellen Extra subsidie aan het N.O.C.? WAT IS HYPNOSE? Dinsdag zullen twee bloemententoonstellingen worden geopend. In de veilinghallen te Bovenkarspel wordt de West-Friese Flora gehouden, waar in een Engelse tuin honderdduizend tulpen, hyacinten, krokussen, narcissen, anemonen en irissen een plaats zullen krijgen en in het gebouw van Hollands Bloembollen Genootschap te Lisse zal de tweede Bloemlusttentoonstelling van dit seizoen en de dertigste na de bevrijding te bezichtigen zijn. Aan de West-Friese Flora is een middenstandsbeui's verbonden, alsmede een kleine tentoonstelling van vierentwintig melkkoeien en in Lisse zal de aandacht uitsluitend gevraagd worden voor de vroeg bloeiende bol- bloemen. Hier worden niet alleen vakgenoten verwacht, voor wie de Bloemlustten- toonstellingen oorspronkelijk waren uitgeschreven, maar ook liefhebbers van bloe men. De kersttentoonstelling heeft grote belangstelling getrokken en de volgende week zullen weer velen een bezoek aan Lisse brengen. De heer K. J. Grullemans, lid van het bestuur der Stichting „Bloemlust" te Lisse, vertelde ons, dat er over enkele dagen weer veel schoons te bewonderen zal zijn, ondanks het feit, dat het een slecht for ceer jaar is geweest. Steeds blijkt, dat de broeiers goed voor de dag komen en dat zij trachten de moeilijkheden te overwin nen. De vooroorlogse typische vaktentoon stellingen hebben plaats gemaakt voor ex posities, die bestemd zijn voor het vak en liefhebbers. Vroeger werden de pannen en kisten met bloemen op stellingen gezet, maar na de bevrijding wordt veel aan dacht besteed aan decoratie. Twee grote veilinghallen met een totale expositieruim te van ruim tweeduizend m2 zijn nodig, om alle inzenders in de gelegenheid te stellen te exposeren. De tentoonstelling, die dinsdagmiddag door de heer W. H. de Monchy, directeur van de Holland-Ame- rika Lijn, geopend zal worden en tot en met zaterdag 25 februari duurt, wordt van oudsher „daffodilshow" genoemd. Speciaal de narcissenkwekers strijden om de su prematie, maar ook zullen er vele soor ten hyacinten, tulpen, narcissen en tulipa's te bewonderen zijn. Dat de grote veilinghallen, waarin de Bloemlusttentoonstellingen gehouden wor den, een prettig aanzien krijgen, is aan verscheidene medewerkers te danken. Al vele malen heeft de heer J. van der Lee ontwerpen gemaakt en de uitvoering is in handen van de heren Buurman te Oegst- geest en Koper te Bennebroek. De heer Van der Lee deelde ons mede, dat het niet gemakkelijk is hallen te veranderen in een tuin. Er worden andere eisen gesteld dan bij de aanleg van een tuin bij een huis. Rekening moet worden gehouden met de belangen van de inzenders, die gaarne hun bloemen zo gunstig mogelijk geëxposeerd willen zien en op geschikte plaatsen van de tentoonstelling. Getracht wordt aan de eisen van de inzenders tegemoet te komen en dat heeft tot gevolg, dat de ontwerper zich niet geheel kan uitleven. Een prach tige tuin of een lusthof kan men in een ge bouw niet verwachten, maar de heer Van der Lee verzekerde ons, dat hij zijn best zal doen te zorgen, dat de show een aan trekkelijk aanzien zal krijgen. In zijn op dracht was hij ook gebonden aan een be paald bedrag: de tentoonstelling duurt ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 15232 ,Rio mat" moderne muurverf maar enkele dagen en het is niet verant woord hoge bedragen uit te geven. Met de voorbereidingen is reeds een be gin gemaakt. Vrachtauto's groen, graszo den. molm, enzovoort, worden aangevoerd en gezorgd moet worden, dat deze voor de tentoonstelling belangrijke onderdelen reeds verwerkt zijn, als maandag de pan nen en kisten met bloemen bezorgd wor den. In de loop van maandag en de daar op volgende nacht wordt onder hoogspan ning gewerkt om te zorgen, dat de jury dinsdagmorgen haar werk kan beginnen. Van de geweldige betegelde oppervlakten zal niets meer te zien zijn: dan is een bloe mentuin geschapen met glooiende bloem bedden, bomen en planten, beekjes en wa tervallen. Dat het inrichten in zo'n korte tijd vakkennis, fantasie en organisatietalent vereisen, is te begrijpen. Het bestuur van Bloemlust heeft beslo ten behalve de gebruikelijke prijsvragen (tulpen, hyacinten en narcissen) ook een prijsvraag voor tulipa's uit te schrijven. Men deelde ons mee, dat Nederland op het ogenblik over een sortiment zelf-gekweek- te tulipa's beschikt, welke bloemen als tuinplanten beter zijn dan de vroeger ge- importeerde, niet alleen wat aanpassing aan het Europese klimaat, maar ook wat kleur aangaat. Op de tentoonstelling zal ook de toepas sing (binden en schikken van bolbloemen) ADVERTENTIE geurig - gezond enklsié/tTd? Carton a 100 gram f 0.65 Carton a 200 gram f 1.20 A msterdamse raad voteert 720 mille voor bouwvoorbereidingen De Amsterdamse gemeenteraad heeft 720.000,gevoteerd voor het geschikt maken van een terrein-aan de Marnix- straat en de Elandsgracht als eindstation van de autobuslijn AmsterdamHaarlem Zandvoort, die per 1 januari 1957 de hui dige tramlijn zal vervangen. Het gereed maken zal op kosten van de gemeente ge schieden; de Noord-Zuidhollandse Ver voersmaatschappij (N.Z.H.V.M.) zorgt voor het oprichten van gebouwtjes, geleidehek- ken enz. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Paraguay Star" (21 febr.); Australië via Engeland (25 febr.); Brazilië: m.s. „Paraguay Star" (21 febr.); Brits Oost-Afrika: s.s. „Peter Loti" (20 febr.); Canada: s.s. „Maasdam" (22 febr.) en s.s. „American Defender" (25 febr.); Chili via New York (22 febr.); Indonesië: s.s. „Drente" (23 febr.) en s.s. „Teiresias" (25 febr.); Ned. Antillen: m.s. „Osiris" (20 febr.); Nieuw Zeeland via Engeland (25 febr.); Suriname: m.s. „Nestor" (21 febr.); Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Winchester Castle" (25 febr.). DRACHTEN (ANP) Tijdens een wed strijd met paard en arreslee, die woensdag middag te Smalle Ee (Fr.) is gehouden, is een paard van een der deelnemers schrik achtig geworden, zodat het met slee en al over de kop sloeg en daarna in volle ren uit de baan vloog en op het publiek, dat in paniek geraakte, inrende. Twee personen, een man en een vrouw, werden gewond. De eigenaar van het paard, de heer Kla ver uit Hemrik, werd tegen de grond ge slingerd, maar bleef ongedeerd. Te hulp schietende omstanders konden het paard tot stilstand brengen. De wedstrijd werd voortgezet, nadat bekend was gemaakt dat de verwondingen niet van zeer ernstige gedemonstreerd worden, zowel door ama- aarcj waren. Het schrikachtige paard heeft teurs als door beroepssierkunstenaars. Voor de amateurs is een prijsvraag uitgeschre ven. uiteraard verder niet aan de wedstrijd deelgenomen. ADVERTENTIE rijd. VOLVO hoofd'Bgent (lf. f. tWttkUffStM topkwaliteit ÊM+ rayon Haarlem OVERVEEN bvJj '+-1KF Gezien de stijgende artistieke prestaties van de toneelgroep „Theater" te Arnhem is minister Cals volgens een verklaring in de Tweede Kamer bereid ernstig te over wegen voor het seizoen 1956-1957 deze toneelgroep op overeenkomstige wijze te subsidiëren als de drie grote toneelgezelschappen in het westen des lands. Maar dan zullen de belanghebbende steden in Gelderland en Overijsel naar verhouding op dezelfde royale wijze subsidies moeten verlenen als Amsterdam, Den Haag en Rotter dam. Ook voor de operagroep „Forum" te Enschede moet het subsidie worden ver hoogd, want de begroting vertoont een tekort. Wat de directie heeft gevraagd is echter uitgesloten. Minister Cals is wel bereid voor het seizoen 1956-1957 een hoger subsidie aan „Forum" toe te staan, maar provincie en gemeenten zullen dan naar evenredigheid ook meer moeten bijdragen. Een verhoging van het subsidie aan het Ballet der Lage Landen is niet mogelijk. Voor de subsidiëring van de volksmuziek scholen wordt gestreefd naar eenzelfde stelsel als voor de muziekscholen. Het rapport van de commissie voor de subsidiëring van de orkesten (klasse-indeling) zal zeer binnenkort verschijnen. Over de aanvragen voor commerciële televisie-uitzendingen zei minister Cals alleen dat hij die aanvragen naar de Radioraad heeft gezonden om advies. Bin nen afzienbare tijd kan het advies worden verwacht. Meer zei de minister er niet over. Wordt de zaak overgelaten aan het nieuwe kabinet? De financiering van de radio kan niet langer doorgaan zoals thans, want de be grotingen van de omroepverenigingen sluiten wel, maar ten koste van de reser veringen. Een mogelijkheid is de luisterbij drage, die in 1941 is vastgesteld op 12, per jaar, te verhogen tot 15,of 18, per jaar. Dat zou 7 miljoen of 14 miljoen meer opbrengen. Een beslissing hierover HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Avonturen met kinderen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Platen. 11.00 Orgel. 11.20 Platen. 11.45 Sopraan en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws.- 13.15 Mededelin gen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Clavecimbelrecital. 14.25 Heine, dichter van de romantische ironie, causerie. 14.45 Instrumentaal kwin tet. 15.00 Gevarieerd programma. 16.00 Mu zikale causerie. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale causerie. 17.40 Roemeens orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Lichte muziek. 18.45 Tot nieuw bestel verbonden, lezing. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Kinder koor. 19.30 Geloof, causerie. 19.50 Nieuws van de VPRO. 19.55 Streeknieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Hein- rich Heineherdenking. 20.30 Benelux. 20.40 Na tien jaar, causerie. 21.00 Lichte muziek. 21.40 Zij willen u wel helpen, klankbeeld. 22.05 Buitenlands weekoverzicht. 22.20 Lichte muziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avond- wijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Zang en piano. 11.30 Platen. 12.05 In strumentaal Trio. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Zigeunerkwintet. 12.53 Platen en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Metropole-orkest. 13.50 Platen. 14.05 School radio. 14.25 Platen. 14.45 Surinaamse volks muziek. 15.15 Litteraire causerie. 15.35 Ac- cordeonmuziek. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Blaas-ensemble. 17.00 Voordracht. 17.20 Vo caal ensemble en solist. 17.40 Koersen. 17.45 Platen. 18.00 Stemmen van Overzee. 18.15 Gewijde muziek. 18.35 Kerk en Wereld, klankbeeld. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Regeringsuitzending: Rubriek Verkla ring en toelichting: Parlementaire ontmoe- •^araqrusTiBaSTUia 0S'6I 'oeóBjno do Surj 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Platen. 20.30 De jeugd vliegt uit, hoorspel. 21.00 Judas Maccabeus, oratorium (le en 2e deel). 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Boekbespreking. 23.3524.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) Eurovisie: 22.00pl.m. 23.45 Europese Kampioenschappen Groot Biljart. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Harmonie-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Harmonie-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Tafelmuziek. 14.00 School radio. 16.02 Operamuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.45 Platen, 17.50 Voordracht. 18.00 Zang en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Klankbeeld. 20.00 Platen. 20.15 Orkestconcert. 21.45 Kunstkaleidoscoop. 22.00 Nieuws. 22.15 Causerie en moderne muziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland 17.4518.15 Nieuws. Feiten van de dag. Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 en 50 m.). Nieuwe regeling van Gedeputeerde Staten Bij de behandeling van de rekeningen van de provinciale bedrijven over 1954 en de begrotingen van de bedrijven voor 1956 in de vergadering van de Provinciale Sta ten van 26 januari is van de zijde van Ge deputeerde Staten medegedeeld, dat zij zich nader wensten te beraden omtrent eep, ver laging van de door de zelf elektriciteit distribuerende gemeenten (Alkmaar, Ber gen, Egmond-Binnen, Den Helder, Hilver sum en Naarden) verschuldigde tarieven voor de engroslevering. In overeenstemming met de Raad van Toezicht zijn Gedeputeerde Staten thans, na hernieuwde overweging van deze zaak, voornemens, met handhaving van de be staande tarieven, aan het verzoek van de zes zelf distribuerende gemeenten te vol doen door haar, gerekend met ingang van 1 maart 1955, ten behoeve van haar afne mers een onverplichte reductie te verlenen, gelijk aan die, welke de provincie bij de eerste verlaging in 1955 zelf aan haar rechtstreekse afnemers verleende. Deze reductie komt neer op 0,6 cent per kWh. De zes zelf distribuerende gemeenten ne men thans in een jaar rond 62.000.000 kWh af, zodat deze reductie voor het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noordholland een inkomstenderving betekent van 372.000. Aan het verlenen van deze reductie zou den Gedeputeerde Staten de voorwaarde willen verbinden, dat, gerekend van de eerste meteropneming na 1 Maart 1955, de tarieven van de afnemers van de gemeen telijke distributiebedrijven zodanig wor den verlaagd, dat de verleende reductie geheel aan de afnemers in deze gemeenten ten goede komt. Met eventueel na 1 Maart 1955 reeds verleende tariefsverlagingen, uitgezonderd uiteraard de tariefsverlaging, die samenhing met het vervallen van de omzetbelasting, zal hierbij rekening mogen worden gehouden. ADVERTENTIE Geneest ruwheid en schraalheid ADVERTENTIE 150 gram in attractief strooipakje 68 cent Vervaardigd van de donkere Cacao dc Zaan met het volte cacao-aroma! van echte chocola! Te Dodewaard in de Betuwe is woensdag brand ontstaan in de boerderij, bewoond door de landbouwer Van G. Toen om wonenden de brand ontdekten was het vuur in de stallen reeds zover gevorderd, dat het niet mogelijk was het daarin ondergebrach te vee in veiligheid te brengen. Een buurjongetje van 12 jaar hakte al vast een gat in het ijs, voordat de brand weer ter plaatse kwam. Toen deze was gearriveerd kon direct water worden gegeven, waardoor het ge lukte het woonhuis met een aangebouwde schuur te behouden. Het gerechtshof in Marseille heeft de 32- jarige Amerikaan Elliot Forrest en de Ne derlander Jan van Delden veroordeeld tot respectievelijk drie en twee jaar gevange nisstraf wegens het smokkelen van siga retten. De sigaretten waren afkomstig van het Nederlandse kustvaartuig „Combinatie", dat in 1952 in volle zee door rover* werd overvallen en leeggeplunderd. De overvallers werden veroordeeld tot straffen variërend van zes maanden tot vier weken gevangenisstraf. Voorts moeten de bendeleden met elkaar een boete van 2.5 miljoen gulden betalen wegens het stelen van de lading sigaretten van de „Combinatie" en 5 miljoen gulden voor de overval op het schip „Riff Rock", die aan de overval op de „Combinatie" vooraf ging. De eigenaars van de „Combinatie", de Hollandse Maatschappij voor Transitohan del, kreeg 57.000 gulden schadevergoeding toegewezen. In Hoogeveen heeft zich dinsdagavond tijdens een vergadering van een hengel sportvereniging een geval van gasvergif tiging voorgedaan, veroorzaakt door een lek in de gaskachel. Tijdens de vergadering werden ongeveer dertig personen onwel. Enigen van hen vielen, toen zij probeerden de zaal te ver laten, bewusteloos neer. In de buitenlucht kwamen zij spoedig weer bij. Een dokter achtte het raadzaam enkele personen per ziekenauto naar huis te doen vervoeren. Voor geen van hen bestaat levensgevaar. De gaskachel was enkele dagen tevoren door het gemeentelijk gasbedrijf nagezien en in orde bevonden. BONN (Reuter) Het Westduitse mini sterie van Defensie heeft orders geplaatst voor de eerste militaire vliegtuigen die sedert de oorlog in Duitsland gebouwd zul len worden. Er is een klein aantal lichte koeriersoefenvliegtuigen besteld van het type Dornier-27, dat na de oorlog in Spanje is ontwikkeld door prof. Dornier, de maker van de Dornier-bommenwerpers waarmee Londen in de oorlog is gebombardeerd. Naar verwachting zal het ministerie in de komende weken bij andere Duitse vlieg tuigfabrieken lichte oefenvliegtuigen, koe riers-, transport- en verkenningsvliegtui gen bestellen voor een waarde van 120 mil joen mark. West-Duitsland zal zijn gevechtsvlieg tuigen in het buitenland kopen of deze verkrijgen op grond van de Amerikaanse hulpprogramma's. V 53. Nadat zij een tijd flink hadden door gerend, klonk het geluid van de trommels steeds zwakker, om tenslotte in de verte te verstommen. „Zie zo", zei de ontdek kingsreiziger, „nu zal ik nog eens op mijn gemak proberen, of ik dit masker kan kwijtraken. De kannibalen zitten niet ach ter ons aan en„M-maar er zit nu iets anders a-achter ons aan!", riep Panda, verschrikt omkijkend, „een l-leeuw!" „Een leeuw?!", herhaalde de ontdekkingsreizi ger, waar dan?" Hij keerde zich om en stond meteen van aangezicht tot aange zicht met het toestormende roofdier. Dat was me een schrikvooral voor die leeuw. Want het aangezicht van de ont dekkingsreiziger was beslist het meest af schrikwekkend van beiden. Met een grom van afgrijzen remde het beest zijn vaart af en ging er toen hals over kop vandoor. „Hij is bang voor uw gezicht!", riep Panda uit. „Dat merk ik", antwoordde de ontdek kingsreiziger. „Met deze voorgevel kan ik blijkbaar heel wat gevaren onder ogen zien. Ik zal dat masker voorlopig dan ook maar ophouden". OI<XCCCCCOOCCCC03CCCOCXXXX>C<»CCOCOCCOCOC03CCCOSCCCCCOCXX 0 Minister Cals heeft gisteren in de e Tweede Kamer verklaard dat hij wil 9, nagaan of het mogelijk is een extra- 0 subsidie te verlenen aan het Nederlands Olympisch Comité. De op de begroting 0 voor 1955 uitgetrokken subsidie-bedra- H gen aan sportorganisaties zijn niet 0 geheel besteed, omdat vorig jaar voor b het eerst die subsidie-mogelijkheid werd o geschapen. Hierdoor hoopt minister k Cals enige ruimte te vinden voor een 8 extra-subsidie aan het N.O.C. x>oooooococ>cocwxxoc*>-xx:oo neemt het kabinet, dat in juni aftreedt, niet. De toestemming aan PTT om gramofoon- platen uit te zenden via de radiodistributie is voorlopig voor één jaar gegeven. Niet alleen de V.V.D., maar ook de C.H.U^ en de Anti-Revolutionaire Partij hebben radio-zendtijd aangevraagd. Daarbij heeft zich gisteren ook de C.P.N. gevoegd. Indien politieke partijen eigen zendtijd krijgen, rijst de vraag of daarmee niet het radio- bestel wordt doorbroken, aldus de minister. Bij de behandeling van de nieuwe om roepwet zou de Kamer zich hierover kun nen uitspreken. Vóór juni zal de nieuwe omroepwet niet in de Kamer worden behandeld. Maar vóór die tijd wordt wel de memorie van ant woord ingediend. Het advies van de Radio- raad over het verlenen van zendtijd aan de V.V.D. heeft ministers Cals nog niet be reikt, ofschoon hem spoed was toegezegd. Mevrouw F o r t a n i e r—D e W i t (WD) had een bang vermoeden dat het lang zal duren, wel tot na de verkiezingen. Minister Cals: „Voor de verkiezingen krijgt de VVD als gewoonlijk zendtijd." Mevrouw F o r t a n i e rD e Wit: „Ja, twintig minuten." Minister Cals verklaarde voorts, dat hij niets te zeggen heeft over het programma van de V.A.R.A., dat men in de Oudejaars nacht niet heeft kunnen waarderen. Over de keuze van toneelstukken door de gesub sidieerde gezelschappen heeft de minister ook niets te zeggen. De radio richt zich echter tot het gehele volk en daarom moet grote zorgvuldigheid worden betracht. Maar de regering kan geen voorschriften geven of ingrijpen. Binnen enkele weken zullen de plannen gereed zijn voor een voortgaande filmpro- duktie van drie speelfilms per jaar. Het bedrijfsleven is er sterk voor geïnteres seerd en de overheid is bereid medewer king te verlenen. Aangkomen. De Sjah van Perzië en kei zerin Soraya zijn voor een officieel be zoek van twintig dagen in India aan gekomen. Verheffend. Communistisch China en De nemarken zijn overeengekomen de we derzijdse diplomatieke vertegenwoor digingen van legaties tot ambassades te verheffen aldus meldt het nieuwsagent schap Nieuw China. Weerbericht. Radio-Moskou heeft be kendgemaakt dat voor het eerst radio- telefonisch contact is verkregen tussen Moskou en de Russische basis aan de Zuidpool, de ontvangst was uitstekend. In het dagelijks weerbericht van radio- Moskou was woensdag voor het eerst de temperatuur aan de Zuidpool opgeno men. Ontploffing. Communistische verzetsstrij ders hebben zes Maleise politiemannen gedood en een gevangen genomen door in het district Telok Anson (Malakka) te midden van een politiepatrouille een aantal landmijnen tot ontploffing te brengen. Piraten. In de afgelopen dagen zijn in het kanton Zürich 28 clandestiene zenders buitgemaakt. De uitzendingen stoorden televisieprogramma's en bemoeilijkten het radiowerk in de verkeerstoren op het vliegveld Kloten. Vloedgolf. Een plotseling opkomende storm heeft voor miljoenen dollar schade aangericht in het Amerikaanse vakantieoord Hot Springs. Volgens on bevestigde belichten is minstens een persoon verdronken toen een golf wa ter van twee meter diep door de stad spoelde. Neger. Dr. John Franklin een negerhoog leraar in de geschiedenis, zal aan het hoofd staan van de afdeling geschiede nis van het Brooklyn College. Dr. Franklin is de eerste neger, die in een dergelijke functie aan een van de New Yorkse gemeentelijke colleges is be noemd. Wederzijds belang. Op uitnodiging van de Duitse regering zal de Westduitse minister van Economsche Zaken prof. Ehrhard volgende week een bezoek van vijf dagen aan Engeland brengen. Hij zal met leden der Engelse regering en met persoonlijkheden uit het bedrijfs leven besprekingen voeren over econo mische en handelskwesties van weder zijds belang. Botsing. Bij een botsing tussen aanhan gers van de Tunesische premier Bour- guiba en de uiterst-nationalistische lei der Salah Ben Joessef zijn twintig Tu- nesiërs om het leven gekomen. Het ge vecht begon met een aanval van Bour- guiba's volgelingen op die van Ben Joes sef. Bourguiba's mannen maakten en kele vuurwapens buit. Verdwaald. Egyptische kustbatterijen heb ben geschoten op een Noors vracht schip van tweeduizend ton, dat bij Ga za de Egyptische territoriale wateren was binnengevaren. Het schip stopte en kon na een onderzoek, dat vijf uur duur de, de reis voortzetten. Het schip was op weg naar Jaffa in Israel om sinaas appelen voor Italië te laden. Het was door zware zee en mist uit de koers ge raakt. Overeenkomst. De Sovjet-Unie en Oos tenrijk hebben in Moskou een overeen komst inzake de scheepvaart op de Dö- nau getekend. De ovjet-Unie was het laatste land, dat nog niet een dergelijke overeenkomst met Oostenrijk had ge sloten. Oostenrijkse schepen kunnen voortaan de Donau tot de Zwarte Zee bevaren. De overeenkomst voorziet in een verdeling van het vervoer van pas sagiers en vracht tussen de Oostenrijk se en Russische scheepvaartmaatschap pijen. Beslissing. President Eisenhower is voor een vakantie in Georgia aangekomen. Men verwacht, dat hij tijdens zijn va kantieperiode zal beslissen of hij al dan niet zich voor een tweede maal voor een verkiezing tot president beschikbaar zal stellen. Het gunstige rapport dat Eisenhowers artsen over zijn gezond heidstoestand hebben uitgebracht, leid de ook op de effectenbeurs te New York tot een vrij sterke koersstijging. Eis. Israel heeft bij Bulgarije een eis in gediend tot schadeloosstelling van ruim 2,6 miljoen dollar wegens het neer schieten van een Israëlisch passagiers vliegtuig in juli 1955, waarbij de 58 in zittenden om het leven kwamen. Er worden nog eisen tot schadevergoeding verwacht van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Canada, Zweden en Nederland. OVER HET verschijnsel der hypnose is in de loop der tijden veel geschreven, voor al nadat de officiële medische wetenschap de therapeutische waarde daarvan had ontdekt. Toen werd in zekere zin weer teruggegrepen op middelen die in de grijze oudheid met vrucht waren aangewend, bij voorbeeld door tijdens de hypnotische slaap operaties te verrichten die bij vol bewust zijn onmogelijk zouden zijn geweest door de onduldbare pijnen die zij zouden hebben veroorzaakt. Maar goed, de hypnotische methode werd dus opnieuw in het westen ingevoerd op het eind van de 18de eeuw, maar na gedaalde belangstelling moest deze poging ruim een eeuw later worden herhaald, nadat de psychologen allerlei roerselen in het onderbewuste hadden ontdekt en de waarde hadden ingezien die een hypnoti sche behandeling hierbij bood. Door de ontwikkeling van andere psycho-therapeu- tische scholen is de hypnose daarna welis waar weer op de achtergrond geraakt, m.aar zij werd nimmer geheel verlaten en geniet thans weer hernieuwde belangstel ling. Hoewel niemand precies kan vertellen wat hypnose nu eigenlijk is, heeft het uiteraard niet aan pogingen ontbroken dit probleem te benaderen. De leek, die wel licht eens een onwaardige vertoning op het toneel heeft bijgewoond zal het om schrijven als „doodgewone wilsoverbren- ging, meer niet!" De uitspraak van de deslaindige is wat subtieler, want hij zal u vertellen dat tijdens de hypnose een toe stand van verlaagd bewustzijn optreedt die kan overgaan in een hypnotische slaap, en dat de patiënt tijdens deze toestand zeer suggestible is, dus gemakkelijk te beïn vloeden door de hypnotiseur. Deze beïn vloeding kan alleen door woorden worden gegeven (eventueel gesteund door sugges tieve gebaren of maatregelen, maar dat doet momenteel minder terzake) maar blijft onwerkzaam wanneer het wezen van de patiënt zich hiertegen verzet. Voorts zijn idioten en zwakzinnigen hiervoor in het geheel niet gexioelig, aangezien zij niet in staat zijn zich voldoende te concentre ren. Ziezo, voorlopig hebben we materiaal genoeg om tot ons eigenlijke onderwerp te komen, t.w. de vraag of bepaalde dieren hun prooi hypnotiseren om hen daarna te overmeesteren. Zouden we afgaan op de lekenpraat, waarbij volstaan Icon worden met de uit spraak dat hypnose wilsover- brenging zonder meer is, dan zou deze vraag wel licht bevestigend moeten wor den beantwoord. Houden we ons echter aan de ervaringen der psychologen, dan moet ons antwoord beslist ontkennend lui den. Want de gehypnotiseerde dient om te beginnen mee te werken en zich te con centreren, hetgeen we van een dier, wiens eerste impuls de vlucht zal zijn toch on mogelijk kunnen verwachten. Voorts kan de beïnvloeding alleen door woorden en daarmee gepaard t/aande handelingen wor den gegeven. Maar wie heeft ooit de slang suggestieve woorden tegen het vogeltje horen prevelen. En tenslotte kan de ge hypnotiseerde niet tot daden worden ge bracht die tegen zijn wezen indruisen. En als zodanig mogen we de zucht tot zelfbe houd van het vogeltje toch wel karakte riseren? Zodat we tot de conclusie moeten komen dat in die gevallen geen sprake is van hypnose in de door ons gebruikte be tekenis van het woord. Desondanks doen zich in de natuur toch merkwaardige ver schijnselen voor, die we even moeten memoreren. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2