de (Beste (Bromfiets WEMK m ¥i Kerkdiensten li Huurkoop of afbetaling Hadio Moors Dick de Reus Jenkins voor de vierde maal wereldkampioen Het Berini adres is Fa J. DE GRAAF j BLOEMLLE 7 Schaatswedstrijden voor scholieren speelde op V-concert Schaa tsen rijden Het rijk der groot-mogols, een vergeten beschaving Burgerlijke Stand van Haarlem Scheepvaart ZATERDAG 18 FEBRUARI 1956 OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HAARLEMS DAGBLAD „Goud van Napels" (Studio). Vier af zonderlijke verhalen bevat deze film, oor spronkelijk zelfs zes. Deze vier verhalen, die alle in Napels spelen, geven opnieuw een inzicht in de grote gaven van De Sica als filmregisseur en sluiten wonderwel aan bij de lijn, die men van „Fietsendieven" af kan trekken: de verbeelding van het alle daagse in pregnante en steeds boeiende vorm. De Sica blijft het neo-realisme trouw. Wat mij het meest heeft getroffen is de sfeerschildering, het menselijke kli maat. Afgezien van andere kwaliteiten heeft De Sica in „Goud van Napels" zijn meesterschap op dit gebied wel het sterkst gevestigd. Hij laat ons heel gewone men sen zien, die ieder genoeg opvallende trek ken blijken te vertonen om iets te zeggen. Daaruit mag men concluderen dat De Sica een speurder par excellence is, omdat hij die trekken bloot weet te leggen. Kiest hij afzonderlijke figuren, dat weet hij ze toch heel dicht bij ons te brengen door ons te confronteren met het gewone, het alledaag se in hen. Hoe apart ze ook zijn, ze hebben toch wel bekende overeenkomsten met ons. De man, die dat via de film weet zichtbaar te maken is een waarachtig filmkunstenaar. Het kunstenaarschap van De Sica staat buiten kijf. Dat schreef ik destijds in Erbij over „Goud van Napels", waarbij ik tevens op de zwakke kanten van het talent van De Sica wees. Niettemin blijf ik iedereen die van film houdt deze rolprent van harte aanbevelen. Fr. „De luit heeft een rokje aan" (Rem brandt). Het prototype van een amuse mentsfilm, waarin op droge en naar de ko medie gespeelde wijze de lotgevallen wor den verhaald van een echtpaar, waarvar. de mannelijke helft de vrouwelijke achter volgt tot op Hawai om het echtelijk geluk in stand te houden. Het bekoorlijke jonge vrouwtje van deze mannelijke helft heeft namelijk vrijwillig dienst genomen bij de luchtmacht als het er naar uitziet dat man lief als reserve-officier moet opkomen. Na tuurlijk wordt manlief afgekeurd en dan is Leiden in last. Het eind goed al goed ont breekt niet. Wie gauw lacht en geen al te hoge eisen aan de humor stelt zal er zijn genoegen aan beleven. Dan moet hij niet verzuimen ook het voorprogramma te gaan zien waarin een interessant filmpje draait over de uitbarsting van een vulkaan. Men zit er met zijn neus bovenop. Een huive ringwekkend schouwspel van grote schoon heid. Fr. „De Vechtjas" (Roxy) De drie musketiers, met de graaf de Bragelonne aan het hoofd, zijn in deze film, waarvan het verhaal ontleend is aan een roman van Alexandre Dumas, bijzonder druk bezig om hun koning, Lodewijk XIV te bescher men tegen de gruwelijke listen van kar dinaal Mazarin. Natuurlijk wordt er weer bij gevochten. Dat er bij het verkopen op afbetaling en in huurkoop nog wel eens adders onder het gras schuilen, bleek donderdagmorgen tijdens de zitting van de Haarlemse recht bank. Hier moest een 55-jarige los werk man terechtstaan, omdat hij een door hem in huurkoop ontvangen radiotoestel met platenwisselaar verkocht zou hebben, voor dat hij alle termijnen hierop had afbetaald. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, requireerde zes maanden gevangenisstraf met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht, daarbij in over weging nemende, dat het systeem van huurkoop, zonder dat dit een verontschul diging voor de verdachte inhield, dergelijke praktijken in de hand werkt. Bovendien stond de werkman onder invloed van een vertegenwoordiger, die hem tot de verkoop zou hebben aangespoord. De raadsman van verdachte, mr, A. van Löben Seis, betoogde, dat het hier geen geval van huurkoop betrof, omdat het con tract door de verdachte was getekend, voordat het ingevuld was. De handelaar, die het toestel op de huurkoop-condities had geleverd, verklaarde als getuige, dat het ondertekenen van blanco formulieren bij dergelijke transacties gewoonte was. Mr. Van Löben Seis kwam tot de con clusie, dat er door deze handelwijze van een huurovereenkomst geen sprake is: het zou dus geen geval van huurkoop, maar van afbetaling zijn. En bij afbetaling gaat het object onmiddellijk in eigendom over Op grond van deze overweging vroeg de raadsman vrijspraak. Voor het geval de rechtbank zich mei deze juridische gedachtengang niet kan verenigen, bepleitte mr. Van Löben Seis clementie. Nadat de president, mr. H. J. Ferwerda, aan de verdachte nog enige vragen naar aanleiding van het blanco ondertekenen van het formulier had gesteld, bepaalde hij de uitspraak op 1 maart. Vervolgens moest terechtstaan de 28- jarige vertegenwoordiger uit Amsterdam, die de vorige verdachte zou hebben aange spoord het radiotoestel te verkopen. Dit zou hij hebben gedaan omdat hij aan de los werkman een auto wilde verkopen, waarvoor deze geen geld had. Beide man nen waren naar iemand toegegaan, die wel zin had in een radiotoestel met platenwis selaar. Er deed zich echter een onver wachte moeilijkheid voor, toen de aspirant koper wilde weten of het toestel wel het eigendom van de werkman was. Men nam voorlopig afscheid en ging naar een café waar de vertegenwoordiger een „bewijs" vervaardigde, waaruit bleek, dat alles in orde was. De koper nam hiermede genoe gen en de zaak werd afgewikkeld. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman vond dat de verdachte een gemene rol had gespeeld èn tegenover de onderneming, die hij vertegenwoordigt èn tegenover de los werkman, die hij in moeilijkheden had gebracht. Mr. Van der Valk Bouman eiste een ge vangenisstraf van één jaar met aftrek van de tijd, die in voorarrest is doorgebracht. Als raadsman van verdachte trad op mr. A. E. Cohen uit Amsterdam. Deze bestreed ook het bestaan van een huurovereenkomst Er is geen contract, dus is er ook geen sprake van een huurkoop. De verdachte zou zich dus, volgens mr. Cohen, niet heb ben schuldig gemaakt aan medeplichtig heid aan verduistering. Wel is valsheid in geschrifte gepleegd. De raadsman betreur de dat geen reclasseringsrapport is inge wonnen en beschreef de moeilijke omstan digheden waaronder de verdachte zijn jeugd heeft doorgebracht. Mr. Cohen be pleitte het opleggen van een gecombineerde straf met verzoek aan de r.k. reclassering- vereniging om toezicht op verdachte uit te oefenen. De president, mr. H. J. Ferwerda bepaal de de uitspraak op 1 maart. Zeer hevig zelfs, waarbij de musketiers voortdurend zegevieren. Bovendien spelen in deze film twee bijzonder bekoorlijke meisjes mee, die zeer in het begin eigen lijk niet goed weten wat zij nu willen, maar aan het einde toch een besluit hebben ge nomen: een gaat in het klooster, de andere schaart zich aan de zijde van een van de musketiers. Van dinsdag af kan men in deze bioscoop Silvano Mangano aanschouwen in de rol van „Anna". H. d. G. „Tweemaal begeerd" (L i d o). Men kan waardering hebben voor de manier, waar op de Duitsers deze novelle van Guy de Maupassant hebben bewerkt en verfilmd. „Am Anfang war es Sünde" is de Duitse titel van deze verfilmde tragedie van een boerenmeisje, dat door een knecht wordt verleid en daarna door haar werkgever wordt begeerd, een thema dat nogal on verbloemd realistisch maar toch decent is uitgewerkt, met vermijding van sentimen taliteit en melo-dramatische effecten. Be wondering verdienen het sobere, zeer menselijke spel van Ruth Niehaus en Vik tor Staal, alsook de voortreffelijke foto grafische kwaliteiten van deze verdienste lijke film. S. K. „Een vrouw zonder vrees" (Frans Hals) Een middeleeuwse geschiedenis in technicolor met de twintigste eeuwse Maureen O'Hara in de hoofdrol: ziedaar de film „Een vrouw zonder Vrees". Dat men in de elfde eeuw ook van intriges af wist, blijkt uit het verhaal van graaf Leo- fric, die met de sheriff's-dochter Godiva trouwt en verwikkeld raakt in de gecom pliceerde politieke verhoudingen aan het hof van de koning. Er wordt flink gekon keld en het is voor de bezoeker uiterst moeilijk de draad van het verhaal niet kwijt te raken. Langzaam maar zeker werkt de film naar haar hoogtepunt toe: lady Godiva zal. om de trouw van haar man's onderdanen te bewijzen, ongekleed te paard door de straten van Coventry rijden, waarbij de bevolking achter de ge sloten luiken in hun huizen blijft. Nadat deze proef is afgelegd, eindigt de film met het vertrek van de Noormannen uit Enge land en het herstel van de eenheid onder de Engelse edellieden. Maar voor het zo ver is, kan men nog genieten van menig zwaardgevecht en vele dolle ritten te paard. Het 'spel van Maureen O'Hara als Godiva en George Nader als Leofric maakt de film tot een genoegelijk kijkspel, waar bij men de historische oprechtheid maar niet te ernstig moet opvatten. F. D. „De jacht op kapitein Ehrlich" (P a- lace). Op het ogenblik, dat in 1939 de oorlog uitbreekt, bevindt de Duitse kapitein Ehrlich zich met een oude vrachtboot in Sidney. Hoewel hij zich niet verenigen kan met het heersende regiem in Duitsland meent hij toch om wille van de bemanning naar Hamburg te moeten varen. Een reis vol avonturen volgt. De Duitse boot wordt achtervolgd, maar de kapitein weet zijn belagers te ontwijken. Aan de Noorse kust krijgt de reis tenslotte een ongelukkig ein de. Een film met heel veel snanning, waar in John Wayne en Lana Turner de be langrijkste rollen naar behoren vervullen. A. O. Twee reprises deze week. L u x o r hand haaft „Les diaboliques" op het programma en Minerva draait de reeds besproken „M uiterij op de Cain e", waarin de liefdesgeschiedenis afbreuk doet aan de spanning en karakterschildering, al blijft de film het zien zeker waard. Een apart woord ditmaal voor het jour naal. waarin een voortreffelijke reportage voorkomt van het Carnaval met een vaart en fantasie, die evenwaardig is aan het geestrijk gebeuren. Ook de reportage van de Elfstedentocht, al gaat hij wel erg snel. moet geprezen worden. Fr. ADVERTENTIE ■o ouds bekend - Tel. 14609 Officieel Philios-reparateur KRUISSTRAAT 38 - IIAARI.F.M Tn Bloemendaal werden vrijdag de schaats wedstrijden voor de leerlingen van de Bloe- mendaalse scholen verreden, op de ijsbaan Duin en Daal. De wedstrijden, waaraan een zeer groot aantal leerlingen deelnam, wer den ondei meer bijgewoond door de heer Roggeveen, de consulent voor de lichamelijke opvoeding en de heer Adr. Cassee, lid van de gemeentelijke schoolsportcommissie die de organisatie had. 's Morgens werden de wedstrijden voor de lagere scholen gehouden. Na een span nende strijd wist de Bloemendaalse School vereniging als eerste te eindigen, met op de tweede plaats de Bornwaterschool met 14 punten achterstand. 's Middags waren er wedstrijden voor de leerlingen van de twee Ulo scholen in Bloe mendaal, de Hartenlustschool, de openbare school voor Ulo aan de Vijverweg en de Christelijke Mulo- en de IVO-school te Bloemendaal. Er werd alleen over de korte- baan afstand (120 meter) gereden, daar de toestand van het ijs voor de langebaan te slecht was. De leerlingen werden in drie leeftijdsgroepen verdeeld, 1213 jaar; 1415 jaar en 16 jaar en ouder, en reden in series van drie De Hartenlustschool die de wisselbeker twee jaar lang in haar bezit heeft gehad, heeft dit bezit niet kunnen prolongeren, want de leerlingen van de Christelijke Mulo wisten als eerste te eindigen met 550.3 pnt.; de Hartenlustschool volgde met 557.3 pnt. en de IVO-school behaalde 618.5 pnt. De beker werd na afloop door de heer J. Buys, hoofd van de Hartenlustschool overgedragen aan de heer G. d' Olivat. Hierna werden de per soonlijke prijzen bekend gemaakt. Meisjes 1213 jaar: 1. Marian Tijl (Chr. Mulo); 2. Marga van der Veer (IVO); 3. Litdi Lürsen (Chr. Mulo). Jongens 1213 jaar: 1. Paul Hacke (Har- tenlust); 2. Dick Jonker (Hartenlust)3. Fred Beun (Hartenlust). Meisjes 1415 jaar: 1. Marijke Roggeveen (IVO); 2. Liesbeth Roggeveen (IVO); 3. Henr. Boissain (Hartenlust) en Han de Buyzer (IVO). Jongens 1415 jaar: 1. Kees Verkade (IVO); 2. Dick Heulenberg (Hartenlust); 3. Adri Noort (Chr. Mulo) en Flip Schouw (Hartenlust). Meisjes 16 jaar en ouder: 1. Joke Groen (Hartenlust); 2. Greetje de Jong (Chr. Mulo); 3. Willy Bouman (Hartenlust). Jongens 16 jaar en ouder: 1. Frans Lagen dijk (Hartenlust); 2. Jan Slings (Chr. Mulo) en Jan Eckhart (Hartenlust). Tot de orkestwerken die, nadat ze enkele jaren gerust hebben, ten volle waard zijn weer eens voor het publiek gebracht te worden, behoort zonder twijfel de „Sieg- fried-Idyll" van Wagner. Dit bewees de uitvoering van dit merkwaardige stuk op het, onder leiding van Marinus Adam, ge geven zevende vrijdagavondconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. De wijze, waarop de grote muziekdramati- cus enkele kenmerkende thema's uit zijn „Siegfried" tezamen met een simpel kin derdeuntje verwerkte in een sfeer van in timiteit en stil geluk, is onder meer dan één opzicht frappant. Hoe verre zijn we hier, - ondanks de verwante themata - verwijderd van het heldenepos der Nibe- lungen! De geweldenaar, de steeds strijd bare Wagner, is hier een vertederde huls- vader geworden, al werkt hij met hetzelfde materiaal waarmee hij voorheen zijn go den en „Uebermenschen" uit de Edda ge stalte gaf. Hij zingt nu een wiegelied voor zijn zoontje, dat hij, naar de held uit zijn ..Tetralogie" de naam Siegfried gegeven heeft; en met deze huiselijke muziek, die oorspronkelijk niet voor de openbaarheid bestemd was. eerde hij zijn vrouw Cosima, die hem het geluk en hiermede de gelijk moedigheid verschaft had, waardoor een dergelijk werk kon ontstaan. Het klonk voor 't eerst op Cosima's verjaardag Kerstdag 1869 - in het ruime landhuis Triebschen, aan de oever van het Vier- woudstedenmeer bij Lucern. Er was geen grote orkestbezetting nodig om een heer lijk klinkend geheel te bereiken en de thematiek tot in het oneindige uit te wer ken. Zo maakte Wagner zich klein om iets heel groots, want zeer echts en menselijks, tot stand te brengen. De goed verzorgde uitvoering van de Siegfried Idyll" schonk veel bevrediging. De viool virtuoos Dick de Reus kwam daar na zijn onbetwistbaar grote vaardigheid demonstreren met het Achtste Concert („In Forni einer Gesangsszene") van Spohr, het enige van zijn concerten dat langdurig de h«rnrhte tand des tijds weerstaan heeft, doch. eerlijk gezeed. muzikaal thans tot on da draad versleten is. Het kan nog slechts beroep doen op zijn virtuose ka rakter. op de sensatie van schitterend over wonnen technische problemen. En als zo danig wist Dick de Reus er zijn slag mee thuis te halen. De avond werd besloten met de Schotse Svmfonie van Mendelssohn, aan welker uitvoering door dirigent en orkest veel zorg besteed was. Wanneer men van dit werk de eerstp twee delen gehoord heeft - althans zo vergaat het mij - kost het verder moeite om te begrijpen waaraan dit werk zijn lang leven te danken heeft. Aan het absoluut probleemloze van de een voudige melodieën in regelmatige perio- denbouw. in de „Lieder ohne Worte"-stijl die van sentimentaliteit niet vrij te plei ten is, en die in het Adagio en in het laatste tempo van de finale zich vrij naïef manifesteert? Het gaat natuurlijk niet aan om er een ..Onvoltooide" van te maken, door alleen maar de zeer belangrijke eer ste twee delen van te spelen. Maar het werk zou er mijns inziens wel bij winnen. Vooral het karakteristieke Scherzo - le vend parafrase op een Schots motief - blijft pnverminderd boeien evenals de knappo doorwerking van deel I. Zoals gezegd: het werk werd brillant verdedigd. JOS DE KLERK. Ondanks een fraaie kiir van Robertson, waarvoor deze door de gehele jury plaats- cijfer 1 kreeg toegewezen, alsmede het hoogste aantal punten één jury-lid gaf hem zelfs een 6 en de overigen 5,9 is Hayes Alan Jenkins er toch in geslaagd de wereldtitel kunstrijden, die hij reeds drie jaar in zijn bezit heeft, te prolongeren. Hoewel Jenkins dus voor het vrije rijden van alle jury-leden het plaatscijfer 2 kreeg, behield hij toch met miniem verschil de voorsprong, bij de verplichte figuren be haald. In tegenstelling tot de vorige avond, toen de beslissing over de paren een reactie bij het publiek ontketende, omdat men al gemeen van oordeel was dat het Canadese paar meer recht op de overwinning had dan het Oostenrijkse, waren publiek en jury het deze avond volkomen met elkaar eens over de prachtige kiir van Robertson. Alle soorten sprongen in twee- en drie voud waren er in opgenomen. Constant was hij in felle actie en het feit dat enkele sprongen niet geheel zuiver gelukten, kost ten hem slechts enkele tienden van punten bij de waardering voor de uitvoering. Maar de 18-jarige Amerikaan demonstreerde wederom dat hij hoger sprong, sneller draaide dan alle anderen en dat zijn tech niek bijna niet meer te vergelijken valt met die van zijn voorgangers. Maar voor de derde maal slaagde hij er niet in, door zijn verbluffende kür de achterstand, op gelopen bij de verplichte figuren, op Jen kins in te halen. De uitslag was: 1. en wereldkampioen Hayes Alan Jen kins (V.S.) plaatscijfer 10, 197.29 pnt. 2. Ro land Robertson (V.S.) plaatscijfer 17, 196.21 pnt 3. David Jenkins (V.S.) plaatscijfer 27, 186,40 pnt. 4. Carl Snelling (Canada) plaats cijfer 40, 179,97 pnt. 5. Michael Robert Boo- kes (Gr. Br.) plaatscijfer 41, 178.23 pnt. Tenley leidt Het verschil tussen Tenley Albright en Carol Heiss is aan het slot van de eerste dag van hef rijden van de verplichte figu ren voor dames uiterst gering. Na drie figuren stond Carol nog voor, maar na het vierde, waarvoor Tenley door alle jury leden met cijfers van 5 tot 5,3 werd ge waardeerd, terwijl haar concurrente tussen de 4,9 en 5,1 bleef, kwam de titelhoudster in het voordeel. Een ovatie viel de Nederlandse Joan Haanappel ten deel bij de derde figuur, de paragraaf-dubbeldrie. Tot nu toe heeft Joan het er keurig afgebracht. Bij de eerste twee figuren kreeg zij van twee van de negen jury-leden cijfers beneden de vier (3,8 en 3,7): van de overige jury-leden lie pen de waarderingen van 4.0 tot 4.5. Bij de laatste figuren lagen alle cijfers boven de 4. Sjoukje Dijkstra heeft haar vorm sedert de korte ziekte van de vorige week nog niet terug gevonden. Haar prestaties waren nog wel ruim voldoende, variërend van 3,7 tot 4,5,maar tijdens de Europese kampioen schappen in Parijs en bij de Winterspelen in Cortina reed zij toch heel wat beter. ADVERTENTIE Overal agenten ij#'e V;3.'v VOOR „B ER INI" MÜS Riviervismarkt 7 - Tel.17690 Ook betaling in overleg Kleverparkweg 2A - Haarlem - Tel. 11757 Startbaan. De directie van gemeente werken te Rotterdam heeft de aanleg van een startbaan voor het vliegveld Zestien hoven gegund aan de Nationale Bouwmaat schappij te Zaandam voor f 2.905.000. ZONDAG 19 FEBRUARI 1956 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. 3: Consistoriekamer. Liturgi sche dienst voor slechthorenden. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. S. H. J. Voors. 7: Ds. Joh. Poort, van Koudekerk a. d. Rijn. Dienst uitg. v. d. Kerkeraadscom- missie voor Bijz. Kerkewerk. Vooraf zang- dienst om 6.45 u. Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag. 10.30: Ds. W. van Limburgh, em. pred. te Bennebroek. 7: Ds. R. Bijl. Ooster- kerk, Zomerkade. 10: Ds. R. Bijl. Bakenes- serkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Ds. E. Pot. 10.30: Jeugddienst. Ds. N. K. v. d. Akker, van 's Hertogenbosch. 4.30: Padvin- derswijdingsdienst, o.l.v. Guido Mej. N. Vol- telen, van A'dam. Gebouw Vrijz. Hervorm den, Jacobstraat. 10.30: Prof. Dr. C. J. Blee- ker, van Amsterdam. Kapel Sarepta, Haze- paterslaan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J. P. van Eijsden Jr. 10.45: Ds. A. J. van Rhijn. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. M. C. Don, van Abbenes. Janskapel. Jans straat. 10.30: Dienst. Jeugdkapel. Noord. Mo- lenaerstraat 10.30: Dhr. F. H. Geursen. Oost, Zomerkade 10: Wika W. Veenstra. West, Leidsestraat 10: Dhr. R. Hengstmangers. Centrum, O. Groenmarkt 10: Ds. G. J. Waar denburg. Eglise Wallonne, 10.30 h.: Service présidé par le Pasteur J. F. Baudraz. Church of England, Kinderhuissingel. Evening Ser vice 7.30 pm. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woensdag, Lange Veerstraat 16. 8: Avondbijeenkomst. Pente costal Filadelfia Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Dienst. Woensdag 7.30: Bid stond in de Tempeliersstraat 55 rood. Alle- Dag-Kerk. Maandag 7.30 en woensdag 3: Contactbijeenkomsten met gerepatrieerden in de Pastorie der Broederkerk, Parklaan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbespreking Broe derkerk, Parklaan 34. Ned. Herv. Evange lisatie, Nassauplein 8. 10 en 5: Dhr. Asmus, van Zwijndrecht. Woensdag 7.30: Ds. Wijn- maaien, van Maartensdijk. Stads Evangeli satie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7: Kapi tein A. Bouwens, met koorzang „Eben- Haëzer". Woensdag 8: Dhr. Jansen. Zuider kapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. Jac. Klein Haneveld, evangelist te Bodegraven. 5: De zelfde. Evangelisatiesamenkomst. 8: Jeugd- samenkomst o.l.v. Jac. Klein Haneveld. Op wekkingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag geen samenkomst. Ver. „De Vrije Gemeente", Wilhelminastraat 60. 10.30: Dr. H. Jansen. Met koorzang. Vrije Evang. Ge meente, geb. Bethel, Voorhelmstraat 3. 10 en 4.30: Voorganger A. H. v. Gent. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff. H. Doop. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. A. J. Snaayer. 10.30: Jeugdkerk in de Peuzelaarsteeg 3. Mevr. M. C. E. van Hoey Schilthouwer Pompe-Dijke- ma. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Ds. J. J. van Hille. Geref. Kerk. Willielminakerk Ged. Oude Gracht 57-59. 10: Ds. C. Goeman. 5: Ds. D. J. Roos. Zuid-Oosterkerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. D. J. Roos. 5: Ds. L. Hoorweg. Lyceum-Aula, ingang van Mer- lenstraat. 9: Ds. L. Hoorweg. 5: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 9 en 4.30: Drs. Bos. Gereform. Gemeente, Ridder straat 29. 10 en 5: Leesdienst. Woensdag 7.30: Ds. L. Kieboom. Ger. Gem., L. Margaretha- straal. 10 en 4.30: Leesdienst. Vrijdag 7.30: Dr. Steenblok. Oud-Geref. Gemeente in Ned. Parklaan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud- Kath. Kerk, Kinderhuissingel 76. 10: Hoog mis. 17: Vesper. Woensdag 9.30: H Mis. Bap- tiste Gemeente. Begijnhofkapel, Begijnhof. 10.30 en 7: Ds. R. Reiling, van Rotterdam. 8.15: Jeugdsamenkomst. Dinsdag 8: Bidstond Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. Zaterdag 8: Doopdienst. Zondag 10: Dhr. E. Schuurman. Medew. Zangkoor „Glorieklan ken". 7.30: Evangelisatiedienst. Medew. Ev. Kwartet Rotterdam. Vergadering van Gelo vigen, Ged. Oude Gracht 47. 10: Samenkomst (Broodbreken). Bijbellezing, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: K. Rozendal. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Koudenhorn 46 A rd. Dinsdag 8: Samenkomst. Gemeente des Heren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Sa menkomsten. Gemeente van Christus, Sprui- tenbosstraat 9. 10.15: Aanbiddingsdienst. 3: Zondagsschool alle leeftijden. 8: Evangelisa tiedienst. Ged. Oude Gracht 47: Maandag 8: Vrouwenbijbelstudie annex handwerk. Dins dag 8: Engelse bijbelstudieklas o. 1. v. F. Worgan, Engels Evangelist. Donderdag 8: Bijzondere evangelisatiedienst. Zevende- Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere za terdagmorgen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zevendedags-Baptisten Ge meente, Parklaan 21. Iedere zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Her steld Apost. Zendingkerk. Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Gods dienstoefening Soefi-beweging, Aula gym nasium Prinsenhof. 11: Universele eredienst Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia". Jans straat 83. 10.30: Wijdingsmorgen Dhr. M. A. Harkink, Den Haag. The Bethel Pentecostal Temple Inc., Voorhelmstraat 3, geb. „Beth- El". 2: Evangelisatiedienst. Dinsdag 7.30: Bidstond. Br. N. A. Matray. Vrijdag 7.30: Maleise dienst. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. J. P. Geels. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische zangdienst. Zondag 10.30: Dhr. E. E. Willers, van Beekbergen, Jeugd dienst. 12: Zondagsschool. O. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong, HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. G Koch. Immanuëlkerk. 10: Dr. H. v. d. Loos, m.m.v. het Kerkkoor. 7: Ds. G. Koch. Sionskerk. Eksterstr. (Spaarndam-West) 10.30: Ds. J Kroon. 7: Ds. Spruijt, van Am sterdam, Jeugddienst. Ned. I'rot. Bond, Ber- nekstraat 10. 10.30: Ds. P. N. Kruyswijk. Ver. Doopsgez. Gemeente. Noorderkapel, In- dischestr. 10.30: Mej. Ds. C. Soutendijk. Stichting „Petra", Noorderkapel (einde Mi- nahassastraat). Donderdag 8: Dhr. L. G. Sussenbach. Dinsdag 8: Bijbelstudie, Maas straat 8. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Kloppersingel 5557. 10: Ds. J. A. van Arkel 5: Ds. H. W. Wierda. Sionskerk, Eksterstraat 8.45: Ds. H. W. Wierda. 3.30: Ds. P. de Ruig. Noord-Schoterkerk, Spaarnrijkstraat. 10: Ds P. de Ruig. 5: Ds. J. A. van Arkel. Chr. Geref. Kerk, Floresstr. 10: Leesdienst 5.15: Ds. L. Floor Sr. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Oskamp. Ka pel Nieuw-Vredenhof. 10.30: Ds. Henkels, Jeugddienst. 19: Prof. de Vrijer, Bijzondere samenkomst. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. van Nieuwenhuijzen. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Br. C. J. Oostenrijk Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. H. W Meihui zen, Dg.. Den Haag. Geref. Kerk. Koediefs- laan. 10: Dr. A. Dondorp. 5: Ds. C. Goeman Camplaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5.30: Dr. A. Dondorp. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Dienst. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. 10.30: Jeugdkapel, 12-15 jaar in De Stal. 10.30: Zondagsschool in het Tyo H. van Eegheninstituut, van Lennepweg. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. W. Mackenzie, Rem., Amsterdam. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 11: Dr. J. H. Stelma. 9: Jeugdkapel, 12-15 jaar in Maranatha. 10.15: Jeugdkerk, 1620 jaar in Maranatha, Dr. G. J. Laman. 10.30: Zondagsschool, Kleuterschool Boslaan en Jeugdhuis. 11.45: Zondagsschool in Marana tha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. G. Kroes, Luth. Haarlem. Geref. Kerk 9 en 10.30: Ds. E. J. Duursema, te Vorden. 3.30 en 7.30: Prof. Dr. J. H. Bavinck, te Baarn. Vrij Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis.' Woensdag geen dienst. Soefi beweging, Centrum Bloemendaal, Acacia laan 28. 11: Universele eredienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. 19.3019.45: Orgelspel door Dhr. Egbert Vos. 19.4520.15: Oecumenische Avonddienst. Ds. J. J. van Hille, Remon strants pred. Medewerking van Koor. 10: Jeugdkapel, 1215 jaar in Irene. 10.15: Zon dagsschool Julianakwartier, Kon. Wilhel- minaschool, Dompvloedslaan. 12-13: Zon dagsschool Ramplaankwartier, Beatrix- school cn Irene. Marine Hospitaal. 10: Dienst Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. E. Zijlstra. te Aer- denhout. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. D. ter Steege. 7: Ds. F. D. Emous, Rotterdam. „De Toorts" 9: Ds. D. ter Steege. Remonstr.-Doopsgez. Gemeenten geb. „Spaarnberg", Wüstelaan 75. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord 7.30: Ds. J. Kroon. ADVERTENTIE LI55E GROTE 8LOEMENSHOW Hyacinten - Tulpen - Narcissen 21 t/m 25 februari Entrée 1.50 - Open 1022 uur Bloemen rond forellenvijver Mr. dr. Pitlo voor de H.K.G. over: Donderdagavond hield mr. dr. R. W. H. Pitlo in de bovenzaal van het concertge bouw voor de Haarlemse Kunstgemeen schap een lezing met lichtbeelden over: ,Een vergeten beschaving, het rijk der Groot-Mogols in Voor-Indië in de zestiende en zeventiende eeuw." Mr. dr. Pitlo begon met erop te wijzen, dat men hier in Nederland over het alge meen weinig weet van de wereld van de Islam. Dit is niet altijd zo geweest. In onze Gouden Eeuw had de Verenigde Oost In dische Compagnie vele nederzettingen aan de kusten van Indië en in die periode was ook de bloeitijd van het rijk der groot- mogols. Op bijzonder boeiende wijze vertelde mr. dr. Pitlo van de komst van de eerste mogolvorst, de beroemde Babur, die in april 1526 na het winnen van een veldslag, het rijk stichtte. Babur was een interes- i santé persoonlijkheid: hij zat vol grappen, was dol op jagen, drinken, lezen, maar vooral op tuinieren. Na zijn dood in 1530 wordt hij opgevolgd door zijn zoon Hoe- mayoen, een tragische figuur. Na een op stand moest hij het land verlaten en ver bleef vijftien jaar bij de sjah van Perzië. Toen pas kon hij met een leger over de Khyberpas trekken en het rijk van zijn vader weer veroveren. Kort na zijn terug keer overleed hij en wordt opgevolgd door zijn zoon Alcbar, de beste heerser aller tijden. Hij paarde een diep inzicht en grote wijsheid aan een humane verdraagzaam heid. Rechtspraak, belastingen en bestuur werden georganiseerd en de schilderkunst bloeide als nooit tevoren. Het merkwaar dige was dat Akbar, die een zeer groot denker was, lezen noch schrijven kon. Op godsdienstig gebied streefde hij naar de vestiging van één religie, die alle mensen in zijn rijk zouden moeten kunnen aanhan gen. Hierin is hij helaas niet geslaagd. Deze grote staatsman, veldheer, kunstkenner en dichter stierf in 1605. Zijn zoon en opvol ger, Jehangir, was een groot jager. Bekend is, dat hij de staatszaken aan zijn vrouw overliet en onder meer het gehele jaar 1612 jagende doorbracht. Pracht en praal namen onder zijn regering toe. Het was een tijd. overeenkomende met onze pruikentijd: een tijd van stilstand en teruggang. De pracht- üevendheid bereikte het toppunt onder de volgende grootmogol Sjah Jehan, die één der rijkste mensen geweest is, die ooit ge leefd hebben. Het rijk vond zijn einde tijdens het bewind van de volgende vorst Aurangzeb, een uiterst hard mens, die de staatsfinanciën door voortdurende oorlogen uitputte. Met Aurangzeb eindigde de dynastie van Bahur. De Perzische sjahs hebben nog een tijdlang stromannen op de troon van Delhi geplaatst, maar tijdens de „grat mutiny" in 1857 wordt de laatste hiervan voorgoed door de Engelsen ver jaagd. Na de pauze kregen de aanwezigen door vele lichtbeelden een zeer goede indruk van de pracht van de Perzische miniaturen en bouwkunst. HAARLEM, 17 februari 1956 'NDERTROUWD: 17 febr. W. C. E. Kok en W. Meijer. BEVALLEN van een zoon: 14 febr. L. A. M. Borghouts—Beijsens; 15 febr., I. H. C. MulderProvoost; A. M. Kokvan den Heuvel; 17 febr., J. M. J. Wensveen— Kramer. BEVALLEN van een dochter: 16 febr., G W. Wesselinkde Graaf; C. M. Keesom— Kunst; A. Th, KlopHart; M. J. Rooze van der Velden: B. S. van EerdenRoeloff- zen; 17 febr., P. J. GrummelsKokke; A. M. J. Zonneveld -Caerteling. OVERLEDEN: 15 febr. Ch. J. de Neef 69 j„ Velserstraat; C Hulshof—Prinsen, 83 j., Hof van Egmond; 16 febr, J. Steenborg, 82 j„ Verspronckweg; H. J. Korevaar, 49 j.. A. L. Dyserinkstraat; E. Timmerman, 77 j., Ol menstraat; D. van der MijePaap, 65 j„ Hazepaterslaan. Aalsdijk, 18 te New York verwacht. Arendskerk, 17 v Schiedam te Rotterdam. Amstelland, 17 te Rio de Janeiro. Annenkerk. 16 v. Marseille n. Le Havre. Attis, 16 v. Port of Spain n. Londen. Alamak, 17 te Abadan. Aludra, 18 te Mauritius. Argos, 17 Malta n. Antwerpen. Arnedijk, 17 v Rotterdam n. Hamburg. Alchiba, 10 Baltimore verwacht. Alcyone. 19 te Trinidad verwacht. Aagtedijk. 17 op de Weser n. Bremen. Ariadne, pas. 17 San Remo n. Savona. Aegis, 17 v. La Guaira n. Pto Cabello. Alpherat, 18 te Montevideo. Amstelkroon, 17 te Antwerpen. Aardijk, pass. 17 Vlissingen n. Antwerpen. Alamak, 18 v. Abadan n. Karachi. Arkeldijk, pass. 17 Vlissingen n. Antw. Axeldijk, 17 te Trinidad. Beninkust, pass. 17 Teneriffe n. Antwerpen. Bantam, 18 te Portland. Blitar, 18 te Tj. Priok. Boschfontein, 17 terug in Amsterdam verw. Blitar, 17 te Surabaja verwacht. Banka, 17 v. Port Said n. Napels. Cotteca, pass. 16 Barbados n. Plymouth. Caltex Delft, pass. 17 Pantelaria n. Rotterdam. Celebes, 18 te Singapore. Ceronia, 17 v Suez n. Abadan. Corilla, 17 v. Fao n. Singapore. Castor, 16 320 m. o.no. Paramaribo. Caltex Leiden. 17 70 m. w. Oran. Camita, 3 Maart in het Panamakanaal verw. n. Curacao. Cleodora, 17 te Bangkok. Caltex Nederland, 17 te Sidon. Cirrus, 17 te Rotterdam. Caltex Pernis, pass. 18 Gibraltar n. Rotterdam. Delfshaven. 17 v Rotterdam n. Bremen. Dorestad, 17 te Gibraltar. Eos, 17 te Amsterdam. Esso Amsterdam, 17 v Suez n. Rastanura. Ena, 20 te Pta Cardon verw. n. Curagao. Eemdijk, 17 te Le Havre. Eendracht, 17 te Bremen. Esso Den Haag, pass. 17 Gibraltar n, Rastanura. Esso Rotterdam, 17 v. Fawley n. Sidon. Eemland, pass. 17 St. Paulsrock n. Las Palmas. Enggano, 18 te Djibouti. Etrema, 17 v. Rotterdam n. Bergen. Fairsea. 14 te Genua. Guineekust, 16 v. Rotterdam n. Amsterdam. Groote Beer, 17 te Kaapstad. Gaasterkerk, 17 v Manilla n. Singapore. Gordias, 17 v. Lissabon n. Algiers. Groote Kerk, 19 te Barcelona. Guineekust 17 te Amsterdam. Gouwe, 17 v. Monrovia n. Dakar. Graveland, 18 te Bahia. Helicon, 17 te Barbados. Hathor, 18 te Piraeus. Heemskerk, 17 v Port Said n. Genua. Hermes, 17 te Amsterdam. Hilversum, 17 te Antwerpen. Haarlem, 17 v. Gonaives n. Por tau Prince. Haulerwijk, 18 te Newport News. Hispania. 18 te Rotterdam. Kenia. 17 v. Pta Cardon n. Heysham. Kabylia, 19 te Geelong verw. n. Singapore. Karimun, 18 te Djibouti. Loosdrecht, 17 v Bandarabbas n. Suez. Lekkerkerk, 16 v Suez n. Port Said. Lieve Vrouwekerk, 17 te Suez. Lawak, 17 v. Port Soedan n. Suez. Lissekerk. pas. 17 Gibraltar n. Le Havre. Lombok, 16 te San Francisco. Moordrecht, 17 v Muscat n. Aden. Maashaven, 18 te Melilla. Macuba, pass. 17 Okinawa n. Miri. Mapia, 17 v. Amsterdam n Antwerpen. Muiderkerk, 18 te Rangoon. Mui ena, 23 Miri verwacht. Macoma, 17 v Invergordon n. Rotterdam. Metula, 18 S.vdeny verw. n. Townsville. Maasland, 18 te Rotterdam. Markelo, 17 v Rotterdam n. Immingham. Nieuw Amsterdam, 16 v. Kingston n. Havana. Nestor, 17 te Londen. Nanusa, 17 te New Orleans. Oranjestad, 17 v Dover n. Trinidad. Orestes. 17 te Cristobal. Omala, 18 Istanboel verw. n. Iskenderun. Oranjetontein, 17 v Antwerpen n. Rotterdam. Osiris, 18 te Antwerpen. Ouwerkerk, 18 te Rotterdam. Pendrecht, 17 te Rastanura. Prins Willem IV, 17 te St. John. Phrontis, pass. 17 Malta n Port Said. Polydorus, 18 te Penang Poseidon, 18 te Amsterdam verwacht. Peperkust, pass. 17 Kp Palmas n. Accra. Roebiah, 16 v. Balboa n. Los Angeles. Ruys, 16 v. Durban n Mauritius. Radja, 17 v. Tj. Priok n Singapore. Rotula. 26 Rio de Janeiro verw. n. Santos. Ridderkerk, 17 te Hamburg. Stad Breda, 16 v. Rotterdam n Monrovia. Stad Leiden, 16 v Rotterdam n. Hamburg. Stad Vlaardingen, 18 te Hamptonroads verw. Sarpedon, 17 v Amsterdam n. Trinidad. Sumatra, pass. 16 Miami n Baltimore. Salatiga. 17 te Koewait. Slamat. 17 v. Aden n. Suez. Stad Haarlem, 17 v Amsterdam n. IJmuiden. Straat Mozambique. 17 v. Kaapstad n. Rio de Janeiro Schie, 17 te Kalyvia. Sheratan, 17 70 m. Z. Socotra. Sliedrecht. 17 220 m. w ten z. Kangeroe ell. Saidja, 17 te Pulubukom. Sibajak, 18 te Suez. Stad Dordrecht, 17 v. Emden n. Messina. Tamo, 16 v St. Vincent n. Antwerpen. hero, 17 te Buenos Aires. Tjitjalengka. 17 te Montevideo. Tarakan, 18 te Penang Trompenberg, 17 te Le Havre. Tiberius, 16 1080 m. w.zw. Fayal. fankhaven II, 17 te Sungeigerong. Teucer, pass. 18 Malta n Amsterdam. Tiba. 17 v Avonmouth n Golf v. Mexico Van Heutsz, 17 te Belawan. Willem Ruys, 17 v Singapore n. Belawan. Willemstau, 17 v. Aruba n. Curacao. W. Alton Jones, pass. 16 Str. Ormoes n Suez. Woonsdrecht, 17 Geelong verwacht. Waal, 19 Rotterdam verwacht. Willemstad, 17 v. Curacao n La Guaira. Wonosari, 17 te San Francisco. IJsel, 18 te Lissabon. Zeeland (KRL). 16 v. New York n. Strificial eil. Zuiderzee, 16 120 m. o.no. Azoren. r. .r. KLEINE VAART Anna B, 17 v Malta n. Mutsuna. Appingedam, verm. 17 v. Lissabon n. Antwerpen Barracuda, 18 v Antwerpen te Garston verw. Beekbergen. 17 v. Swansea te Les Sables d'OIon- ne verwacht. Bestevaer. 17 v. Amsterdam n. Rotterdam. Bab T. 16 v Rcquejada n. Terneuzen. Boreas. 17 v. Amsterdam n Rotterdam. Castoi. 16 v. Antigua n. Ciudad TrujilJo. Da Capo, 18 v. Leixoes te Antwerpen verw. Da Costa, 17 v Rotterdam te Amsterdam. Eemstroom, 17 v Grangemouth te Amsterdam Expori II, 17 v. Londen te Rotterdam. Flevo, 17 v Rotterdam n. Oran. Frans v aeumeren 17 v. IJmuiden te R'dam Herman, Buisman, 17 v Gent te Rotterdam. Hydra, 16 v Bremen n Har burg Ida D, 17 v. IJmuiden le Caen. Joost, 12 v Bilbao te Bayonne. Kaap Falga. 16 v Kiel te Rotterdam. i-.;inbaansgracht, pass. 17 Brunsbüttel n. A'dam. Larix, 14 v Bordeaux te Boston. Madjoe, 17 v. Wisbech te Goole. Matthew, 17 Jersey verwacht. Martini, pass. 17 Vlissingen n. Antwerpen. Nero, 17 te Esbjerg n. Amsterdam. Nautic .17 v. Amsterdam te Vlaardingen. Nigeria, 18 v Antw. te Oporto verw. Pavo, 14 v. Bordeaux te Grimsby. Paloma. verm. 17 v Dublin te Garston. Strabo, 17 v. Haifa n. Limasol. Soemba 17 v. Goole te Antwerpen. Theano, 17 v. Drogheda n. Dublin. Tilly, 16 v. Bavonne te West Hartlepool. Texelstroom, 17 v. Amsterdam n. Liverpool. Twee Gebroeders. 17 v. Rotterdam te A'dam. Urmajo, 17 v Vlissingen te Rotterdam. Viana, 17 v. Londen te Rotterdam. Vrij burgh, 17 v. Londen te Rotterdam. Westereems. 17 v. Great Yarmouth te Vaardingen Westersingel, verm 17 v. Casablanca n Londen. Westkust. 17 v. Avonmouth te Honfleui. •Zanzibar, 17 v. Amsterdam te Rotterdam, '.waantiena, 17 v IJmuiden te Rotterdam. SLEEI'VAART Oceaan, 16 in Pacificbaai bij Baltimore Rode Zee, 16 v. Pto Cabello met sleep Thames en T.yne. 1G 290 m. o. ten n. Bermuda met Gannet.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11