Van isolement tot nieuwe bezieling Vijftig jaar R.K. geestesleven JOH. A. SUYKERBUYK n.v. Nood onder de vogels stijgt, hulp wordt algemener Koersfluctuaties Echtpaar na vechtpartij met politie uit woning gezet Television-Electronics Fund, Inc. Kort geding voor Amsterdamse rechter over gezelschapsspel Lustrum-w rslag ^rieuew aan de redactie Hoogovens niet ongerust over gaslevering Kennemer Lyceum gaf f 200.- voor voedsel Castricummer viel door gladheid SLOT DEFECT? Scrabble" contra „Board script Voorwalt-foto 4 Prof. Asselbergs voor „Geloof en Wetenschap Jongetje veroorzaakte brand en kroop weg Zandvoorters weigerden inwoning Bouw 48 woningen in Sinnevelt Jarige prinses Marijke tracteerde klasse- genootjes Medische verzorging tijdens het weekeinde Mijn man zegt: Morgen weer tal van toertochten op de schaats Na thuiskomst overleden maar FILM 8 en ló'mm Overveen, tel. 16012 Voordrachtmiddag van T. G. de Bordes ZATS RD AG 18 FEBRUARI 1956 Voor de vereniging „Geloof en Weten schap" hield prof. dr. W. Asselbergs (An ton van Duinkerken) vrijdagavond in de stadsschouwburg een lezing, die getiteld was: „Vijftig jaar". Achter deze titel ver borg zich een interessant vertoog over de Rooms-katholieke letterkunde van de af gelopen vijftig jaar, waarbij tevens vele andere aspecten van het rooms-katholieke geestelijk- en organisatorisch leven be sproken werden. Prof. Asselbergs begon met erop te wijzen hoe verschillend het geestesleven vijftig jaar geleden was, ver geleken met nu; hoe de verschillende be volkingsgroepen geïsoleerd leefden en men angst had voor de opvattingen van en het contact met andersdenkenden. Dat hier uiteindelijk een „doorbraak" moest plaats vinden lag voor de hand. En het is mede ook dank zij de techniek geweest, dat deze „doorbraak" uiteindelijk gekomen is en dat het geestesleven van de verschillende con fessies aanrakingspunten kreeg. Dat het, zelfs met de hulp van de techniek nog een tijd geduurd heeft, voordat men zover was, toonde pi-of. Asselbergs aan met het anec- dotische verhaal, dat er in "zijn eigen tijd in Bergen op Zoom nog twee autobus diensten op het eiland Tholen waren: één voor Protestante passagiers en een andere voor de Rooms-katholieke reizigers. In Rooms-katholieke kring was men ook beducht voor de contacten met anders denkenden: de schrijvers, die in de eerste decenniën van de twintigste eeuw derge lijke contacten beschreven, deden dit uiterst voorzichtig en dan nog onder een schuilnaam, die tot geen enkele prijs ont huld mocht worden. Zo beschreef Marie Sloot onder het pseudoniem Max van Ra- venstein in twee romans: „Bij ons" en „Aan de overkant", de kennismaking van de Rooms-katholieke gevestigde en traditio nele beter-gesitueerde middenstand met de andere wereld. Angst voor vermenging Er was in brede kring angst voor de vermenging van de volksdelen over de grens, die de confessies gescheiden hield. De clerus voelde zich verantwoordelijk voor haar onderdanen en vroeg zich af, waarmee het heil van hun parochianen het beste gediend was. Toch moet men deze aarzelende houding, aldus prof. Asselbergs, niet lichtvaardig aanduiden met de termen „bekrompenheid, gebrek aan verbeelding". De poëzie begon zich te richten op het innerlijk gebeuren van het Rooms-katho lieke individu (Maria Viola, Willem Smul ders). Naast het organisatie-leven is er een niet te verzoenen tegenspraak tussen de verzen en de richting van het leven. Dit is de gebruikelijke conflictspositie tussen ly riek en maatschappij. In de tijd na de eerste wereldoorlog wer den er nieuwe litteraire Rooms-katholieke periodieken opgericht: de apologetische verhouding tot de andersdenkenden kwam tot uiting in Brom's „De Beiaard" en dat, wat men later de beweging der jongeren is gaan noemen, kwam aan het woord in dr. Moller's „Roeping". Er ging een stimu lerende kracht van een heimwee en een critiek van uit. De krach van 1929 en de daarop volgende crisis heeft dit eerste élan de vleugels gebroken. In de tweede wereldoorlog daagt er iets van een ontmoeting tussen de mensen. In de gevangenkampen en onder de druk van het gezamenlijk lijden ontstaat er expan sie in plaats van isolatie. Restauratie Deze initiatie-periode werd na de oorlog afgesloten door de plechtige wederoprich ting van de rooms-katholieke organisaties. Deze „restauratie" besprak prof. Asselbergs na de pauze. Hierbij kwam het begrip „doorbraak" naar voren. Een begrip, dat oorspronkelijk niet alleen de vervaging van de politieke lijnen aanduidde, maar waar bij in de eerste plaats gedacht werd aan de bevrijding van de provincies uit hun on derlinge onbekendheid. De restauratie von den we overal: bij de radio, het onderwijs, de politieke partijen, de inrichtingen van geestelijk leven. Men zag in de wederop bouw allereerst een behoud van het groeps matig daarin vervatte geloof. Prof. Assel bergs bepleitte een meer zelfstandig den ken in een sfeer van vrijheid en volwas senheid en meende dat er een bezieling van een nieuw inzicht gevraagd wordt. De restauratie is log, schuwt vernieuwing, vreest verandering en vraagt discipline. In de huidige tijd is een ontmoeting van ge- lijktaligen niet meer te vermijden en in deze zin is een „doorbraak" eveneens on vermijdelijk. „In getal alleen kunnen wij nooit uitdrukken, wie of wat wij zijn" be toogde prof. Asselbergs, die hieraan toe voegde, dat een doorbraak van de singula- riteit gewenst is. Hij riep op tot een indivi duele verantwoordelijkheid, tot eerbied voor de ander als andersdenkende en zei van een Nederland te willen dromen, waarin de rooms-katholieke bevolkings groep de waarheid van haar wegen toont en de kerk geen angstwekkend verschijnsel is voor de andersdenkende. Hierbij aan sluitend waren de versregels van Vondel, waarmee prof. Asselbergs zijn causerie besloot: „Wie kan gebeteren, Dat hij van sterren droomt?" ADVERTENTIE De bewoonster van een huis aan de Bakenesserstraat was bij haar buurvrouw op visite toen vrijdagmiddag om half twee haar zes- en achtjarige zoontjes haar kwa men waarschuwen, dat de vierjarige Hen- nie thuis in de keuken met lucifers speelde en een brandje had vervaardigd. De vrouw rende naar huis terwijl de brandweer al werd gealarmeerd. Het was nog slechts een begin van brand, dat snel gedoofd kon worden en de schade beperkte zich tot en kele verbrande kledingstukken en wat ge blakerde verf. De vierjarige aanstichter van dit alles was onvindbaar. Er werd overal gekeken en men begon zich al bezorgd te maken toen men het kind in een kleerkast aantrof, waar het zich verstopt had toen het in alle drukte om het huis ook de politie zag naderen. Mozartherdenking Wegens de koude zal het eerste concert ter gelegenheid van de Mozai-therdenking te Haarlem vanavond niet gegeven worden in de Vleeshal, maar in de bovenzaal van het Concertgebouw. Heden werd, na drie dagen in het politie bureau te Zandvoort te hebben vertoefd, voor de officier van justitie in Haarlem geleid het echtpaar M., wonende aan de Zeestraat te Zandvoort. De aanleiding hiervan is een ruim zeven jaar oud conflict tussen het bureau voor huisvesting en dit echtpaar, dat in de bad plaats een dubbel huis bewoont en daar om daar het gezin slechts uit di'ie per sonen bestaat in aanmerking kwam voor inwoning. Vele families hebben in de loop der jaren hier hun intrek genomen, nadat de beschikbare overtollige woonruimte tel kens opnieuw gevorderd werd, doch geen van deze inwoners kon het er lang uit houden, daar vooral de vrouw des huizes onuitputtelijk geweest moet zijn in het verzinnen van moeilijkheden. Ontelbare malen werd de hulp van de politie ingeroepen, doch steeds opnieuw rapporteerden de inwoners nieuwe plage rijen. Woensdag j.l. is dan eindelijk de bom goed gebarsten. De beschikbare woonruim te was opnieuw gevorderd en de familie M. had aanzegging gekregen, dat de nieuwe inwoners om 10 uur zouden arriveren. In de omgeving had de vrouw des huizes reeds medegedeeld, dat zij er nimmer in zou toestemmen, deze mensen bij haar binnen te laten. De toegang werd de nieuwe bewoners dan ook prompt ontzegd, toen zij voor de woning aankwamen. Een ambtenaar van het bureau huis vesting, een rechercheur en twee agenten vervoegden zich hierna aan de woning in de Zeestraat, doch hoe men aanvankelijk ook in den gemoede met het echtpaar sprak, zij bleken niet bereid, de inwoners toe te laten. De hierdoor ontstaande woor denwisseling liep op het laatst zó hoog, dat het tot handtastelijkheden kwam, waarin zich óók de in het huis aanwezige ouders van de vrouw mengden. Een flinke vecht partij binnenshuis ontstond daarop, waar op de politie assistentie liet aanrukken. Enige ogenblikken later arriveerden nog drie agenten en toen wist men het echt paar, waarvan vooral de vrouw zich hevig verzette, in een voor de deur staande politie-auto te werken, hetgeen uit de aard der zaak niet al te zachtzinnig kon ge schieden. Daar een en ander met hevig geschreeuw en misbaar gepaard ging, trok het ongewone voorval, ondanks de koude, zéér grote belangstelling trok. Het echtpaar werd in het politiebureau ingesloten en hedenmorgen voor de officier van justitie in Haarlem geleid. ADVERTENTIE Het jaarverslag over 1955 het 5e sedert de introductie van het Televison-Electronics Fund, Inc. ter beurze van Amsterdam - is opnieuw ook in het Nederlands gepubliceerd. In de afgelopen 5 jaar is het vermogen van deze op de toepassingen van elektronica en kernfysica gerichte be leggingsmaatschappijgestegen van f28 miljoen tot f 423 miljoen. Het aantal uitstaande aandelen nam toe van 1,1 miljoen tot ruim 10,3 miljoen. Het aantrekkelijk geillustreerde jaarverslag geeft een duidelijk inzicht in de te ver wachten verdere expansie van de elek tronische industriën. Ter beurze van Amsterdam worden certificaten van 5 en 10 aandelen in het Television-Electronics Fund, Inc. ver handeld. De beurskoers bedraagt onge veer 121/* overeenkomend met ca f470,- per certificaat van 10 aandelen. Over 1955 werd uitgekeerd f 30.34, zodat het rendement ca 61j2 °/0 bedraagt. Het Nederlandse jaarverslag over 1955 is thans verkrijgbaar bij Uw effecten handelaar of bij de Fa. D. W. Brand, Keizersgracht 215, Amsterdam. Naar wij van de hoofdinspecteur-korps chef, de heer H. P. Huijsman vernamen, wordt dit geval door de officier zeer zwaar opgevat. Het echtpaar zal worden veiwolgd we gens verzet tegen de politie en het niet op volgen van voorschriften ingevolge de woonruimtewet, waarvoor een maximum gevangenisstraf van vier jaar kan worden opgelegd. B. en W. van Haarlem hebben aan de ge meenteraad voorgesteld aan de N.V. Bouw en Aannemingsmaatschappij Bakhuizen te Hilversum tegen de prijs van f 25 per m2 in koop af te staan de grond, gelegen in Sinnevelt nabij de Jacques Perklaan en de Willem Klooslaan, groot 4.850 m2. De grond is bestemd voor de bouw van achten veertig etage-woningen, elke woning be stemd ter bewoning door niet meer dan één gezin, twaalf autoboxen en tien autostal- gelegenheden, die ondergebracht zullen worden in de ondei-huizen van de etage woningen. ADVERTENTIE Adviezen voor haar- en huidverzorging Coiffures - Créatlons Thorbeckestr. 11 Tel. 3382 Zandvoort In de derde klas van de Baarnse School vereniging was het vanmorgen feest. Prin ses Marijke viei'de haar negende verjaar dag en ging de schoolbanken langs om haar klassegenootjes te tracteren. De post bracht op het paleis Soestdijk hondei'den brieven, kaarten en kleine cadeautjes, veelal geschreven en gemaakt door kinderen. Een bijzonder fraai cadeau kwam uit Suriname: een imitatie van de auto, waarin de Koningin en prins Bern- hard tijdens hun bezoek aldaar hadden ge reden. De auto was vervaardigd door de 16-jarige tuinjongen E. Oron van de leger- predikant te Paramaribo, ds. Langeveld. Voorts was er een ahorn ladekastje als geschenk van de stichting „Het vierde Prinsenkind". Bij voi-ige verjaai-dagen had de stichting reeds een tafeltje en een bankje aangeboden. Het kastje is gemaakt naar een tekening van prinses Beatrix. Na schooltijd kwam de traditionele af vaardiging van de Verbindingsdienst op het paleis. Zij bestond uit majoor J. Hirsch, luitenant R. Ti'oelstra, sergeant J. C. H. Rijkei's, korporaal T. J. Hollegraeff, sol daat J. Zonnenbei-g en de heer J. F. H. M. Lammers. Het geschenk dat de delegatie aanbood bestond uit twee stoeltjes. HAARLEM: Artsen: Boodschappendienst firma Ma thot, Grote Houtstraat 39, telefoon 11990. Apotheken: Th. A. Klinkhamer, Konin ginneweg 69, telefoon 11569; Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, tele foon 11000; Frans Hals-apotheek, Frans Halsplein 1, telefoon 11180. LISSE: Artsen: dokter H. A. Holl, Veldhorst- straat 50, telefoon 3155. BLOEMENDAAL: Artsen: Dokter S. B. Drijber, Bloemen- daalseweg 84, Bloem endaal, telef. 22185, dokter P. M. Wijk mans, Juldanalaan 130, Overveen, tel. 10071 en dokter C. Kroon, Burg. Den Texlaan 12, Aerdenhout, tele foon 26073. Wijkverpleegsters: Zuster J. van Dijk, Bloemendaalseweg 307, Overveen, tele foon 12698 bgg 14424 en zuster H. J. G. Lugthart, Anjelierenlaan 5 Aerdenhout, telefoon 26876. Apotheken. Voor de zondag-, avond- en nachtdienst zijn voor spoedeisende ge vallen geopend de Bloemendaalse Apo theek (mej. J. M. E. Reijers), Bloemen daalseweg 85, Bloemendaal, telefoon 22181; Apotheek De Wilde, Broekbergen- laan 42, Santpoort-dorp, telefoon K 2560 8284 en Apotheek Schotsman, Binnen weg 206, Heemstede, telefoon 38320. HEEMSTEDE: Artsen: Dr. A. J. van Ravenswaay, Zand- voortselaan 70, telefoon 27913 en dr. J. Layendecker, Raadhuisplein 7, telefoon 38103. Wijkverpleging: Zr. B. G. Badings, Heem- steedse Dx-eef 138, telefoon 39818. Apotheken: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206, telefoon 38320. HAARLEMMERMEER: Hoofddorp: dokter Nanninga, tel. 6220. Nieuw Vennep: dokter E. v. d. Weg, tele foon 280. HILLEGOM: Artsen: dokter A. van der Kaaden, Hoofdstraat 14, telefoon 5114. ADVERTENTIE (Verkort weergegeven) Vergeten. Wanneer men de radio aan zet hoort men veel over de verschillende vogels en dieren die in nood verkeren. Dringend wordt om hulp gevraagd. Bravo. Neemt men des avonds de krant dan leest men dat de minister van Maatschappelijk werk wegens de strenge koude aan diverse groepen een extra brandstoffenbijslag toe kent. Hulde, zij zijn er dankbaar voor. Alleen hoort of leest men niets van de vergeten groepen van gepensioneerden, dat zijn vele oude mensen, die veel warmte nodig hebben. Is men soms in de veronderstelling dat die, met hun zeer kleine pensioentjes won deren kunnen verrichten en de zeer dure brandstoffen kunnen bekostigen? Goed kope brandstof kan men bij de leverancier bijna niet meer krijgen. Wanneer zal er eens iemand bij de be voegde instanties voor die steeds vergeten groepen een lans breken? De aanhoudende, strenge vorst van de de laatste dagen maakt aanstalten, het Noordzeekanaal voor zich op te eisen. De ongevaarlijke ijsschotsjes van een paar da gen geleden dreigen zich thans tot hechte ijsplateaus aaneen te sluiten en de „IJs breker I"" maakt dan ook al sinds kort iedere morgen zijn oorverdovende tocht door het kanaal. Tot nu toe heeft de zee vaart nog geen last van het nog vrij dunne ijs, maar voor de binnenvaart begint het al duchtig hinderlijk te worden. Door de kleine sluis in IJmuiden wordt regelmatig ijs gespuid. De Hoogovens zien zich, wat de gasleverantie betreft, nog niet voor gro te moeilijkheden geplaatst, toch is de gas druk in de gemeente Velsen niet erg hoog vooral op de einden der leiding door de wel zeer grote afname. Het Staatsvis- sershavenbedrijf ziet ondanks de strenge vorst nog steeds kans, de schepen van drinkwater te voorzien. Het vervoerswe zen in en rondom IJmuiden ondervindt op het ogenblik nog maar weinig hinder van de weersomstandigheden: treinen noch bussen werken op het ogenblik met grote vertx-agingen. De busondernemingen zijn vol lof over het „strooiwerk" in de ge- J. Z. meente Velsen. De nood onder de vogels wordt naarma te de vorst voortduurt steeds groter, maar ook de initiatieven tot hulp nemen voort durend toe. De Haarlemse Dierenbescher ming heeft nog lang geen voedsel voldoen de om alle hongerende vogels te voeden, er is zeker nog twee keer zoveel nodig. Zü hoopt echter op meer initiatieven als dat van het Kennemer Lyceum, dat op aan drang van een leraar, die onmiddellijk weerklank vond bij de leerlingen, spontaan f 200 voor de aankoop van voedsel ter be schikking stelde. Of het initiatief van de Da Costakweek- school, die reeds met zes andere scholen een overeenkomst trof voor het gezamen lijk inzamelen van brood ten ter beschik kingstelling daarvan voor de dierenbe scherming. Maar niet alleen in schoolver band, ook individueel ziet men steeds meer jongeren en ouderen voedseldroppings houden op de plaatsen waar talrijke hon gerende vogels bijeenzitten. De Dierenbescherming verspreidt thans dagelijks meer dan honderd kilo in een rayon, dat zich zo ongeveer uitstrekt van Spaamdam tot de waterleidingsduinen toe, en de meeste van deze tochten worden meegemaakt door de vogelkenner de heer L. van 't Sant. Deze beval de volgende vo gelverzamelplaatsen bijzonder in de aan dacht aan. voor de Tooropkade in het Spaame, waar ongeveer 160 eenden en 27 meerkoeten bij een wak zitten, ter hoogte van Droste in het Spaame, waar 950 een den en 100 meerkoeten zitten, in de Oran jekom in de Amsterdamse Waterleiding duinen, waar men zeldzame soorten als nonnetjes en andere soorten zaagbekeenden aantreft en brilduikers, een weide in Spaarndam, waar zich 450 meerkoeten be vinden. Op al deze plaatsen wordt ook door de dierenbeschei-ming gevoederd maar niet langs het Noordzeekanaal en in IJmuiden, waar eveneens grote hongersnood onder de vogels heerst, vooral onder de meerkoeten. Zondag zullen weer een aantal toer tochten op de schaats worden gehouden. Om negen uur wordt van Bellevue in Lei den gestart voor een Merentocht over 25 tot 40 km en een Molentocht over 50 km. Voorts is er een tocht door het Amstel- land. Hiervoor wordt vertrokken van 10 tot 14 uur in Abcoude van „De Wakende Haan", van café Compier in Oudekerk en van Het Witte Huis in Vinkeveen. Over een afstand van 30 km is een baan aange legd en geveegd. Tevens is er een Amstel-Rijntocht van 5 km. Start in Woerden in café „Een hoorn" en in Uithoorn in café „Verhoek". Deze rit wordt gereden van 9 tot 12 uur. De heer J. Strijbos constateerde, dat er vooral in het Noordzeekanaal al vele meer koeten de dood hebben gevonden. Het is dan ook van personeel en directie van Droste zeer te waarderen, dat zij ruim 55 gulden hebben toegezonden aan de com mandant van de rijkspolitie in Zaandam om deze vogels in het Noordzeekanaal te voederen. De heer Van 't Sant verklaax'de, dat brood voor de vogels het voedsel bij uitstek is omdat alles erin zit wat zij moeten heb ben. Hij verheugde zich erover dat hij bij zijn komst op de voederplaatsen telkens weer anderen aantrof, die op eigen initia tief kwamen voeren. De 48-jarige inwoner van Castricum, de heer S., die aan de Cieweg woonde, is vrij dagmorgen op de Dorpssti-aat, nabij de katholieke kerk, door de gladde weg ten val gekomen. Hij was in staat naar zijn woning terug te keren, doch op advies van zijn huisarts begaf de heer S., die zich niet wel voelde, zich naar bed. Een half uur later overleed hij. De heer S. was gehuwd en vader van vier kinderen. ADVERTENTIE „DE S L E U T E L S P E C I A L I S T" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Betere verlichting voor iedereen De kleinste kamer en de grootste zaal heeft goede verlichting nodig. In Dijkstra's toonzalen vindt U Kronen, plafonnières, wand-, bureau- en staande lampen. Honderden prachtige modellen. Ook het model waar U naar zoekt Geheel vrijblijvend advies. Aflevering via Uw installateur. Ja, dat komt omdat we bij DIJKSTRA'S TOONZALEN zijn geweest. Daar zagen we wat aan onze verlichting ontbrak. Verlichtingsornamentenfabriek N.V. Spaarne 65 (bij Anegang) Haarlem, Telefoon 14850-14560. 99 99 De president van de rechtbank te Am sterdam, mr. C. Briët, ging bijna schuil achter een grote stapel dozen met Ameri kaanse kruiswoordspellen op zijn tafel, die waren meegebracht door twee advocaten, die om beurten de president trachtten te overtuigen dat de op de Nederlandse markt gebrachte spellen van de soortgelijke Ame rikaanse vei'schilden. Een Amerikaanse firma, die het gezel schapsspel „Scrabble" in Nederland in de handel brengt, had een Amsterdamse fir ma in kort geding doen dagvaarden, omdat deze laatstgenoemde een soort spel op de Nederlandse markt brengt „Board script," dat een „slaafse nabootsing" zou zijn van het Amerikaanse spel. De Amerikaanse firma eiste van de president, dat de Am sterdamse firma zou worden verooi'deeld zich te onthouden van het in de handel brengen van haar gezelschapsspel, haar afnemers, grossiers en winkeliers te ver zoeken alle afgeleverde spellen terug te ge ven tegen restitutie van de koopprijs, alle afnemers mede te delen dat hun spel een ongeoorloofde nabootsing is van het Ame rikaanse spel en zich te onthouden van het plaatsen van advertenties, die een na bootsing vormen van de advertentie van de Amerikaanse firma, dit alles met ver oordeling tot betaling van een dwangsom van f 1000 voor iedere dag dat hieraan niet zal worden voldaan. Mr. dr. L. P. van der Does, optredende voor de Amerikaanse firma, ging eerst in op de geschiedenis van dit spel, dat hij vrij vertaalde met „brabbelen,"' en daarbij wees hij op het feit, dat miljoenen mensen in Amerika en Engeland zich reeds een der gelijk spel hebben aangeschaft en met grote overgave zich telkens weer aan het vormen van kruiswoorden wijden. In oktober van het vorig jaar kwam er echter in Nedeidand een nieuw spel, ge naamd „Board sci-ipt," op de markt.. Pleiter was van oordeel, dat een onbe vangen aspirant-koper het verschil tussen deze twee spellen in het geheel niet kon zien en vervolgens schonk hij bijzonder veel aandacht aan de overeenkomsten en verschillen van de beide spellen. De algemene indruk is, aldus mr. Van der Does, dat beide spellen volkomen iden tiek zijn en veiwolgens deponeerde pleiter op de tafel van de president een groot aan tal gezelschapsspellen, die onder meer luisterden naar de fraaie namen van „Word Wise," „Peter Pan," „Score a Word" en „Croso." Al deze uitvoeringen van het spel, Overzicht van de koersfluctuaties op de Amsterdamse Effectenbeurs in de periode 13—17 februari. vrijdag 17 febr. '55 Laagste koers Hoogste koers (laatste tijdvak) Alg. Kunstzijde Unie 303 3143/4 312V4 Van Berkels Patent177 180 179V2 Van Gelder Zonen 262 266 2651/! Kon. Ned. Hoogovens 286 291 291 Ned. Kabelfabriek 298V2 304V2 3041/2 Philips 311 326Vï 32OV4 Unilever 322V2 335 329V4 Kon. Petroleum 634 647V2 637V2 Holland-Amerika Lijn203 211V2 2041/- Kon. Ned. Stoomboot Mij203 212 211 Ned. Scheepvaart Unie 187Va 19374 190 Van Ommeren 254 259 259 Amsterdam Rubber 107 12OV2 1093/4 H-v-A122 135 130V4 Ver. Deli Maatschappijen 126 137V4 135 3—3V2°/o Ned. '47 9811/!® 981E/is 98V4 3% Invest, cert. Ned98"/u 99s/u 99Vi« 3% Ned. 1962/64 997As 999/io 99718 Omzetten (nominaal): Vorige week (def.):Aandelen 9.047.003.— Obligaties 15.112.496.— Deze week (voorl.): Aandelen 10.076.746.— Obligaties 13.853.723.— /vaarin het vormen van kruiswoorden de basis vormt, zijn echter zodanig uitgevoerd, dat men duidelijk kan zien, dat er een ander spel dan „Scrabble' mee wordt be doeld. Bovendien protesteerde mr. Van der Does krachtig tegen de door diverse win keliers gevoerde reclame om „Boai'd script" bij de kopers onder de aandacht te bren gen. Hij legde daarbij foto's over van étalages waai-bij „Board script" gelijk ge noemd wordt aan „Scrabble" of waarbij, zoals in Haarlem het geval was, „Board script" het zusje van „Scrabble" heet. Mr. E. A. van Nieuwenhoven Helbach, pleitend voor de Amsterdamse firma, ging eerst in op de juridische kanten van de zaak en verklaarde vervolgens, dat men bewust had getracht om in „Board script" een groot aantal afwijkingen aan te bren gen door middel van het fabriceren van een spel met andere kleuren, een andere deksel, andere teksten en iets andere spel regels. Wel wilde pleiter toegeven, dat „Scrabble" en „Board script" speltechnisch overeenstemden op die punten die de aard van het spel verbinden. Zij berusten even als de tientallen andere spellen op dezelfde grondgedachte maar zijn verder volkomen verschillend. Pleiter kon zich dan ook de verwarring niet voorstellen en kwam in zijn conclusie dan ook tot een verwerping van de eisen van de Amei'ikaanse firma. De president zal op 24 februari of eerder uitspraak doen. ADVERTENTIE OOK FOTO-ALBUMS De heer T. C. de Bordes is in kringen van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrou wen allerminst een onbekende; zodat de voordrachtmiddag, welke de afdeling Haar lem en omstreken van deze vereniging vrij dag in het Minerva theater met hem had ge organiseerd, stellig een bevredigend aantal bezoeksters heeft opgeleverd. Vooral wan neer men de buitengewoon ongunstige weers omstandigheden in aanmerking neemt. En deze dames zullen haar besluit allerminst hebben betreurd, want het programma dat de heer De Bordes heeft voorgedragen on derscheidde zich door een onmiskenbare charme, die, zoals de presidente later in haar dankwoord opmerkte, de koude buiten vol komen had doen vergeten. En toch was het met betrekkelijk eenvou dige. middelen dat de heer De Bordes dit succes wist te bereiken. Zo droeg hij bij voorbeeld diverse sprookjes voor van Hans Christiaan Andersen, gekleed in een kostuum uit die tijd. waardoor zijn verschijning wel enige overeenkomst vertoonde met de af beeldingen, die ons van deze vermaarde Deense sprookjesschrijver zijn overgebleven. Daai-door had het soms de schijn, alsof wij deze bespiegelende vertellingen uit de mond van Andersen zelf vernamen, vooral omdat De Bordes een licht badinerende toon hand haafde, die voortreffelijk bij de sfeer van deze wijsgerige sprookjes was aangepast. Zo werden vrijwel onbekende vertellingen als „De omnibus van de Dood", „De slak en de rozenhaag" en „De verliefde vlinder" door hem voorgedragen met een grote dosis ge voel voor humor, die verhinderde dat de pedanterie in deze levenslesjes de boventoon zou gaan voeren. Aan het slot van zijn optreden mocht hij een langdurig applaus in ontvangst nemen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6