Kort en bondig Interscholair Jeugdtoernooi Veehouder zou wachtmeester omver hebben willen rijden Buitengewoon sterke éénakter Fluitkwartet en trio in de Vleeshal Collecte voor de hulp aan hongerende vogels *^Brieven aan cle redactie Haarlemse rechtbank Amsterdamse Beurs 10 Dans en voordracht Burgerlijke Stand van Haarlem Mozartherdenking Vertragingen op spoorlijn AmsterdamHaarlem Brief van wethouder Geluk aan schooljeugd K.-K. technische school begint 1 september Verduistering Jaarvergadering Bond Oud Illegale Werkers Aanrijding Ledenvergadering van P.v.d.A.-afdeling VII Beeldjes van Mozart in ridderzaal Scheepvaart DONDERDAG 23 FEBRUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCIIE COURANT De laatste jaren heb ik moeten consta teren dat het Interscholair Jeugdtoernooi te Haarlem door allerlei omstandigheden eigenlijk niet meer aan de verwachtingen voldeed. Het lijkt echter wel of de leerlin gen van middelbare scholen en andere in richtingen van voortgezet onderwijs ernaar gestreefd hebben deze manifestatie van kunstzinnige liefhebberij dit keer, nu zij voor de tiende keer gehouden wordt, tot een bijzondere gebeurtenis te maken, al thans wat de afdeling voordracht, toneel en dans betreft. Uit de twee programma's, die woensdag in de Stadsschouwburg werden uitgevoerd, wordt een nieuwe keuze ge maakt voor de reeds thans uitverkochte herhaling op 29 februari, zodat al waren er gistermiddag dan enkele lege plaatsen ook over gebrek aan belangstelling niet te klagen is. Misschien wel (maar ik kan dat niet be oordelen) over een tekort aan medewer king van de leiding van enkele scholen. Het is in ieder geval merkwaardig, dat er slechts één toneelstuk op het programma stond! Overigens had het woord „slechts" in de vorige zin tussen aanhalingstekens moeten staan, want de opvoering van „Campbell of Kilmohr" door leerlingen van het Coornhertlyceum vergoedde door kwa liteit ruimschoots wat men aan kwantiteit tekort kwam. Om het onomwonden te zeg gen: het is het beste voorbeeld van school- toneel, dat ik ooit heb gezien. Dat het dat zou worden, wist ik al na enkele minuten. Men werd direct in een sfeer van ver wachting gebracht, waai-door men ontvan kelijk is voor wat men noemt de artistie ke schok. Dit grote woord is hier onge twijfeld op zijn plaats. Ik ben bijzonder dankbaar voor deze ervaring. In de eerste plaats moet de keuze van het stuk geprezen worden. „Campbell of Kilmohr" van John A. Ferguson, geschre ven in 1914 als onderdeel van de pogin gen tot het doen herleven van het Schot se toneel, is één der meesterwerken uit het rijke, maar nog veel te weinig ontgon nen gebied der éénakters. Het heeft on danks de naturalistische behandeling van een episode op leven en dood uit de na dagen van de opstand tegen de Engelse ko ning onder leiding van de laatste der Stuarts een bijna klassieke grandeur. Deze werd in de opvoering werkelijk benaderd, zo niet vrijwel bereikt. De keuze is dan ook niet zo hachelijk, als men wellicht bij oppervlakkige beschouwing zou menen. Indien een dergelijk bewijs nog nodig was, werd hier aangetoond dat men de jeugd geen stukken moet laten spelen uit het eigen milieu of waarvan de stof dicht bij huis is gevonden. Ferguson laat men sen optreden, veel ouder in enkele geval len en steeds in omstandigheden verke rend, die de aan de vertoning medewer kenden niet uit eigen ervaring kennen. Zij moeten als het ware buiten zichzelf treden om de in het geding komende emoties te zoeken. En dat is gelukt, omdat hij een he- roiek geeft zonder uitdrukkelijk pathos, of misschien beter gezegd een romantiek, die de verbeelding stimuleert. Nu zag men heus wel (ondanks de uitstekende grime ring) dat men met kinderen, althans met heel jonge mensen te vdoen had, maar dat behoefde niet te verhinderen de aan het licht gebrachte gevoelens en spanningen als echt in de beste zin van het woord te on dergaan. Hulde daarom aan de leraar-re gisseur voor zijn spelleiding en inzicht. Vooral in de rol van de oude vrouw Mary Stewart werd wezenlijk talent geopen baard. Ook van-de sluwe Archibald Camp bell kreeg men niet enkel een knappe ty pering te zien: er ging wat in deze per sonen om! Heel goed waren verder de rol len van Morag Cameron en de vluchtelin- genhelper Dugald Stewart bezet. Er was nog een hoogtepunt: de voor dracht van de fantastische vertelling „Wochel" van Jac. van Hattum door een leerlinge van het Kennemer Lyceum, wier familienaam, als ik het wel heb, op geen interscholaire heeft ontbroken. De zegging was geestig en gekund, maar meer dan dat: het verhaal werd volledig uitgespeeld zonder één vergissing van toon of gebaar teveel. Er werd. des middags en des avonds zo veel voorgedragen, dat ik onmogelijk in details kan treden. In het algemeen moest worden geconstateerd, dat de meis jes mees gezonde sentimentaliteit dan vers gevoeligheid demonstreerden. De korte schetsen van Annie M. G. Schmidt bleken veel gemakkelijker te liggen en sorteer den dan ook de gewenste hilariteit, evenals de sprookjes van Andersen en Godfried Bomans. Aan één prestatie moet ik afzonderlijk herinneren: „Schoonheid" van Aart van der Leeuw door een leerlinge van Sancta Maria, sober en toch doorvoeld, bijna mo notoon, maar met verrassend zuivere ac centen. Waardering verdient de poging van de jongeman van het Triniteitslyceum, die zich aan „Het Veer" van Nijhoff waagde, dit betrekkelijk lange en moeilijke vers helaas ontsierend door veel te veel gesti culatie en (vooral aan het slot) verkeerde klemtonen. Met beheersing en overtuiging werd „Reiziger doet Golgotha" van Gerrit Achterberg, het enige „moderne" gedicht, ten gehore gebracht. In de afdeling dans was ditmaal minder te beleven dan anders. Werkelijke ballet- dans zag men trouwens alleen in het laat ste nummer van de avond door drie meis jes, die zelf op muziek van Debussy een HAARLEM. 22 februari 1955 ONDERTROUWD: 22 febr., II. Breed en H. Maas; A. J. Hulsebosch en I. J. Spruijt; J. J. M. Hofhuis en G. A. Meeuwenoord; L. Hout- huijse en E. A. West; W. van den Muijsen- berg en P. M. Jaasma; J. J. Oranje en J. H. Wienbelt; J. Weiss en M. G. H. M. Heine; J. de Wolf en H. M. Lindeman; C. J. Roemers en F. H. Gans; H. Husterman en W. W. van Gelder; N. H. M. van Kol en Th. H. W. Brammer; J Chr. Antonisse en A Burggrae- ve; S. Willemsen en J. E. Krikke; J. Winkel en S. Scholte. GEHUWD: 22 febr., P. Rijk en E. H. S. Spoor; H. M. R. Schouten en A. C. Tromp; A. Niesing en M. Visser; R. Gnodde en G. Wemmenhove. BEVALLEN van een zoon: -0 febr., H. J. M. van Lieshoutde Dood; 21 febr., H. I. Plug —Schmidt; M. Th. NeuvelKoelman; J. J. van Vondel—Buis; F. J. Inden—Geede; 22 febr., A. VonkBudding. BEVALLEN van een dochter: 20 febr., E. L. de VriesBergmann; 21 febr., M. Th. Neu velKoelman; Ph. C. Spijkervan Schaijk; 22 febr., C. M. B. de Vries—van der Meer. OVERLEDEN: 20 febr., C. Klerk, 71 j., Schreveliusstraat; F J. Westerhoven, 73 j., van Marumstraat; G. VisserTromp, 69 j., Molukkenstraat; 21 febr., N. Bruijn—Bont, 83 j„ Schepersstraat. fantasie hadden gemaakt een misschien wat schoolse aaneenschakeling van passen en sprongen, maar zonder vrees voor moei lijkheden. Ongetwijfeld zouden zij haar vaardigheden voordeliger hebben kunnen tonen, maar zij gaven althans blijk van ernstige studie en elementaire beheersing der techniek. Een leerlinge van de Meis- jes-HBS zocht in „Danse des Mirlitons" op muziek van Tsjaikofsky haar kracht in een misschien wijze beperking, doch het werd daardoor een weinig interessante aange legenheid. Er waren nog enkele kleine so lo's en het dansspel „Sneeuwwitje" door gecombineerde leerlingen van diverse scholen. Nieuw in deze Interscholaire waren twee verdienstelijke goochelaars en een aardige improvisatie door een groep van het Lo- rentzlyceum, met leuk dubbelspel („Stel je voor dat we echt in de schouwburg za ten....") en een kundige toespraak over vluchtelingenhulp en een kamp van inter nationaal gezinde scholen tot besluit. Ik wil dit verslag eindigen met een raad aan de voordrachtgevers. Men zag telkens weer onrustig langs de balcons en de zoldering dwalende ogen. Het is van de zaal uit moeilijk zijn aandacht te bepalen bij iemand die tegen niemand spreekt. Richt men zich tot één bezoeker, dan heeft men de indruk dat er tegen iedereen wordt ge sproken. DAVID KONING Het tot de Haarlemse Mozartherdenking behorende pianoconcert van woensdag ge noot een nog grotere belangstelling dan het vorige. Verblijdend was vooral de toe loop van de jeugd. Zou er geen toekomst in dergelijke concerten op schoolvrije mid dagen zitten? De Vleeshal blijkt zich voor het kamermuziekgenre op dit plan goed te lenen en aan paedagogische perspectieven is er in die richting geen tekort, evenmin als aan mogelijkheden om ze artistiek te realiseren, wat door de prestaties van de leden van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest, die zich in deze Mozartweek laten gelden, gestaafd wordt. Ditkeer kon men luisteren naar Mozarts Pianotrio in Bes (K.V. 502) door het trio Hesmerg, be staande uit Ans Bouter, Jan Hesmerg en Eduard Biele, alsmede naar het Fluitkwar tet in D (K.V. 285) door Marius Ruysink, fluit, Jan Hesmerg, viool, Jan Ay, alt en Eduard Biele, cello. Het Trio in Bes is buiten kijf een der belangrijkste van het zevental, waarmee Mozart de triolitteratuur verrijkt heeft. De ingenieuze constructie van zijn drie delen is er nergens oorzaak van dat de natuur lijk vloeiende cantabiliteit van Mozarts kunst in de verdrukking komt. En toch: hoe heeft de componist hier gewoekerd met zijn bouwmateriaal, ten einde te be reiken dat de grondgedachte voortdurend blijft domineren. Met dat al is dit zingen de contrapunt buitengewoon moeilijk te realiseren, omdat de sensibiliteit, over drie partners verdeeld, een zo voorname rol rol speelt. Maar het trio Hesmerg heeft zich het werk sinds lang eigen gèmaakt, het is er in gegroeid en beheerst het, bui ten de technische problemen om, die voor al voor de pianopartij veeleisend zijn, voortreffelijk. Het was deze middag een heerlijke tractatie dit meesterwerk zo ver antwoord te horen vertolken. Het Fluitkwartet in D behoort tot een totaal andere orde, wat niet wegneemt dat het tevens een verrukkelijk stuk is. Mo zart hield niet van de fluit, wat begrijpelijk is in een tijd dat dit instrument nog zeer primitief van constructie was. Maar het toeval wilde dat hij, op zijn eenentwintig ste jaar, op reis naar de Franse hoofdstad, te Mannheim in de fluitist Wendling een kunstenaar ontmoette, die op dat jammer- houtje met zes gaatjes en één klepje vir tuoos en zeer muzikaal speelde. Dat was een eerste oorzaak om zijn tegenzin te overwinnen. Maar een tweede en door slaande was het feit dat dezelfde Wend ling hem de kans aan de hand deed twee honderd florijnen te verdienen door voor een van zijn leerlingen, een rijke Holland se officier die in Indië gediend had. drie concerten en een paar fluitkwartetten te schrijven. Aan deze omstandigheid danken wij het heerlijke Concert in G, het veelge speelde Concert in D, het mooie Andante en een paar kwartetten, waaronder dat in D, hetwelk heden gespeeld werd. En men zou waarlijk niet zeggen dat Mozart de fluit geen goed hart toedroeg, want zelden is er voor dit instrument dankbaarder en met meer kennis van de mogelijkheden, die het toenmaals bood, gecomponeerd. Zo is het in Mannheim gegaan. Maar toen Mozart te Parijs arriveerde, wilde het toeval, dat de eerste compositie, waarvoor hij een opdracht kreeg, het beroemde Con cert voor fluit en harp was. Zo heeft het lot gewild, dat hij in een korte spanne tijds een aantal composities schreef voor een instrument, dat hij voorheen zo ver foeid had. Hij heeft het er voor heel zijn carrière mee goed gemaakt. Of hij de be loofde tweehonderd gulden van de Hol leander Dejean ontvangen heeft, is iets wat betwijfeld wordt. Naar het bedongen bedrag voor het concert voor fluit en harp heeft hij in ieder geval kunnen fluiten. Maar intussen genieten wij van al deze juveniele muzieken en vergeten wij maar al te licht, dat de componist er voor krom gelegen heeft. Genoeg om zijn levensdagen lang zich niet meer voor de fluit als solo instrument te interesseren. De buit viel la ter toe aan de uitgevers en het muzikaal genot aan de executanten en de toehoor ders. De pétillante en fraai klinkende uitvoe ring van het Kwartet in D was een opge wekt besluit van het tweede pauzeconcert. De fluitist Marius Ruysink verdiende een extra compliment voor zijn levendig spel, dat met de drie strijkers een mooi sluitend geheel vormde. JOS. DE KLERK Hedenmorgen hebben de treinen tussen Amsterdam en Haarlem met vertragingen gereden, die ontstonden door het bevroren zijn en raken van treinstellen. Vooral van zeven tot negen uur hadden de Spoorwegen moeilijkheden door defecte treinstellen, waardoor een half uur achterstand op het schema ontstond. Vanaf elf uur is deze achterstand snel ingelopen, zodat bij het ter perse gaan van dit nummer de '-vertraging nog slechts en kele minuten bedroeg. Als onderdeel van de Vogel-Ramp-Actie 1956 Haarlem en omstreken zullen leerlin gen van het Coornhertlyceum de komende dagen, met toestemming van B. en W., een Ujstencollecte houden in Heemstede en een gedeelte van Aerdenliout, zo deelt het co mité mede. De Huishoud- en Industrieschool Voor helmstraat 25 te Haarlem, tel. 12129, is in geschakeld als voedseldepot, eveneens het speel tuinverenigingslókaal „Weltevreden", Spaarndamseweg in Haarlem-Noord. Bijgaande oproep gevormd uit een co mité van aan'beveling voor de te houden collecte op vrijdag en zaterdag 24 en 25 fe bruari a.s. De adressen, waar de collectanten en collectrices voor de grote huis aan huis- collecte voor vrijdag en zaterdag zich kun nen melden staan in ons blad van dinsdag vermeld. Zij moeten allen ouder zijn dan 14 jaar en zich liefst nog hedenavond mel den. Comité van aanbeveling Voor de collecte .heeft zich het volgend comité van aanbeveling gevormd: dir. M. J. Prinsen, Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland; mr. O. P. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem; mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, president van de Rechtbank te Haarlem; •mr. B. van der Burg, Officier van Justitie bij de Rechtbank te Haarlem; mgr. J. P. Huibers, Rooms-Katholiek bisschop van Haarlem; mgr. J. van der Oord, Oud-Ka tholiek bisschop van Haarlem; W. N. Zijl stra, deken van Haarlem; ds. G. J. Waar- aenburg, Hervormd predikant; ds. L. Hoor weg, Gereformeerd predikant; dr. J. W. Herfst, Remonstrants predikant; ds. S. M. A. Daalder, Doopsgezind predikant; ds. W. Spliethof, Evangelisch Luthers predikant; mevr. G. E. N. CremersDe Bruyn, be schermvrouwe van de Vereniging tegen het mishandelen van dieren; mr. F. van der Goot, mr. J. A. P. C. ten Bokkel, jhr. dr. J. C. Moilllerus, ir. L. Schoorl, W. Schoenma kers, mevr. M. D. EickholzDe Wijs, secre taresse van de U.V.V. „Vergeet in deze tijd de bejaarden niet" De wethouder van onderwijs te Haar lem, de heer D. J. A. Geluk heeft een brief verzonden aan alle leerlingen voor voortgezet onderwijs in Haarlem teneinde de jeugd erop te wijzen, dat men in deze koude-periode vooral ook de bejaarden niet moet vergeten. Men staat, aldus de heer Geluk, in deze barre tijden wel direct klaar om de vogels te helpen, hetgeen overigens zeker toe te juichen is, maar de wethouder van onder wijs kon zich toch niet aan de indruk ont trekken, dat de ouden van dagen door de jeugd wel eens vergeten worden. De jon geren moeten, aldus de heer Geluk, be grijpen, dat de winter niet alleen gezien doent te worden als een bron van groot vermaak, maar ook als een tijd, waartegen de oudjes bijna niet opgewassen zijn. Door middel van deze brief hoopt de wethouder van Onderwijs ook bij de jongeren burger zin te kweken, hetgeen vooral ook in de toekomst, wanneer deze jongens en meis jes ouder geworden zijn, zeker vruchten zal afwerpen. In de brief worden enkele suggesties ge geven omtrent de wijze waarop de jeugd en in het bijzonder de oudere leerlingen van middelbare- en nijverheidsscholen de bejaarden zullen kunnen helpen:-bood schappen doen en bestellingen opgeven, kolen of olie halen, brieven naar de post brengen, vuilnisemmers buitenzetten, hon den uitlaten, stoepen en trottoirs voor hun woningen schoonmaken, e.d. De r.k. lagere technische school te Haar lem zal op 1 september met de opleiding en vorming van toekomstige vaklieden be ginnen. Als directeur zal optreden de heer J. B. L. Baijens, thans verbonden aan de r.k. technische school „Don Bosco" te Lei den. Voorlopig zal les worden gegeven in het gebouw aan de Kamperstraat 37, waar op het ogenblik ook de r.k. avondschool van de Sint Josephsgezellenvereniging ge vestigd is'. In de toekomst zal waarschijn lijk een schoolgebouw verrijzen op de hoek van de Amsterdamsevaart en de Prins Bernhardlaan in Haarlem-Oost (Parkwijk). Als architecten zijn aangezocht de heren Henri L. Klein Schiphorst en Nico An- driessen. De bouw van een modem inge richte school, die geprojecteerd wordt voor circa zeshonderd leerlingen, vraagt enige jaren. In hoeverre de afgekondigde bouw- stop hierop nog van invloed zal zijn, is thans nog niet te zeggen. Het bestuur deelt mee, dat na herhaalde pogingen om in Haarlem te komen tot op richting van een school voor zuid-Kenne- merland thans eindelijk verwezenlijkt gaat worden, waarvoor reeds van 1947 gewerkt is. Voorzitter van het bestuur is ir. G. A. Rosenthal, vice-voorzitter; de heer A. J. M. Angenent, waarnemend secretaris; de heer F. W. Knape, penningmeester; de heer D. L. M. Smit en leden de heren G. Alders, J. M. Bonfrer en G. Kunst. Aan de school zal een driejarige oplei ding gegeven worden overeenkomstig de nieuwste leerplannen van het lager tech nisch onderwijs. Toegelaten kunnen worden de leerlingen, die tenminste zes klassen van de lagere school met goed gevolg heb ben doorlopen en op 1 augustus van het jaar, waarin zij toegelaten worden tenmin ste twaalf jaar en acht maanden oud zijn. Door de politie is aangehouden een 26- jarige Haarlemse voerman, die veertig kilo oude metalen en zeventig kilo lood moest vervoeren en ervan verdacht wordt deze goederen te hebben verduisterd. Hij heeft de goederen verkocht aan een 50-jarige dakbedekker, eveneens uit Haar lem. Deze is terzake van heling aange houden en heeft inmiddels bekend. De beide mannen zijn ingesloten. (Verhort weergegeven) Op de kleintjes wordt gelet. Naar aan leiding van het ingezonden bericht „Let op de kleintjes" gaarne het volgende: Het lijkt me zeer onwaarschijnlijk dat de kleuters wanneer ze normaal in de rij tus sen de keuhekken staan, door de volwas senen opzij worden gedrongen. Maar meestal (we constateren dat dagelijks) staan de kinderen zonder geleide niet in de rij, maar spelen ze er naast of hangen aan de keuhekken (waar het tenslotte kinderen voor zijn). Het gevolg hiervan is, dat zij de bus vergeten en op het laatste ogenblik dikwijls tot de ontdekking komen dat ze nog met de bus mee moeten, die dan meestal al volgelopen is. Maar volgelopen bussen rijden niet plot seling weg. Elke chauffeur sluit, volgens de voorschriften eerst de deuren en rijdt dan pas weg! -r- Er wordt in deze zeer koude dagen het uiterste gevergd van het gehele N.Z.H.- personeel om de reizigers zo vlot en veilig mogelijk te vervoeren. Laten de ouders van de kleuters hieraan medewerken, door hun er op te wijzen, dat keuhekken en halte plaatsen voor autobussen geen speelplaat sen zijn! CONTROLEUR N.Z.H.V.M. De officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank eiste vanmorgen tegen een drie en vijftigjarig veehouder-caféhouder uit Haarlemmermeer, wie ten laste was ge legd het besturen van een auto op de Kruis weg te Hoofddorp, terwijl hij 'onder in vloed van drank verkeerde en daardoor niet in staat geacht kon worden te rijden, een poging ondernomen te hebben een wachtmeester van de rijkspolitie op de Kruisweg nabij de Yweg omver te willen rijden en het niet voldoen aan een stopte ken van deze wachtmeester, een gevange nisstraf van een jaar met aftrek van voor arrest en intrekking van het rijbewijs ge durende vijf jaar. De veehouder had op 24 januari in het zuidelijk deel der gemeente Haarlemmer meer enkele café's bezocht, waar hij sterke drank had gedronken en was omstreeks tien uur 's avonds in zijn auto gestapt. Hij reed op de Kruisweg in de richting Hoofd dorp en werd gepasseerd door een autobe stuurder uit Hoofddorp, die gelet de wij- 3-3 Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie H. V. A Phs. van Ommeren Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 99 99% 3i4% 300 265% 445 311% 327 320 200% 336 278%, 665% 644 111)4 207 197 258 131% 135% 241% 235 231% 73% 154'% 55% 44% 72% 34% Openings koersen 99% 99% 314% 300 265% 297 445 312 326% 319 200% 337% 279 669 646% 110 206 196 258 131 135 241 236 231 249 73% 154%' 55 44%" 72% 34% ze van rijden van mening was, dat de be stuurder van de andere auto te veel ge dronken had. Hij begaf zich naar de poli tie en nodigde de dienstdoende wachtmees ter uit in zijn auto plaats te nemen. Een achtervolging werd ingezet en tussen Hoofddorp en Heemstede zag de wacht meester, dat de voor hem rijdende auto zigzag over de rechter helft van de weg reed. De auto met de wachtmeester als passagier ging de andere auto voorbij en bij de Yweg werd gestopt. De politieman stapte uit en gaf met een rood licht een te ken aan de 'naderende auto om te stoppen. Aan het verzoek werd niet voldaan. De caféhouder week naar links uit en de wachtmeester liep naar dezelfde kant van de weg. De auto reed door en de wacht meester moest opzij springen, anders zou hij zijn aangereden, aldus deelde hij als getuige mee. De veehouder ging linksaf naar de Yweg en vijftienhonderd meter verder reed hij een erf op. De wachtmees ter was hem met zijn vrijwillige assisten ten achterop gereden en hun auto stopte bij de ingang van het erf. De veehouder reed achteruit terug naar de weg en zijn auto botste tegen de ander op. De bum per brak af, maar de veehouder reed toch door naar zijn huis. De wachtmeester had het nummer van de auto genoteerd en stelde een onderzoek in naar de eigenaar. Twintig minuten later is de veehouder in zijn woning aangehouden. Voor de rechtbank verklaarde de ver dachte, dat hij wel een rood licht heeft 'gezien, maar hij veronderstelde, dat jon gens aan het spelen waren. Daarom had hij er geen acht op geslagen. Voorts deel de hij mee de wachtmeester niet waarge nomen te hebben en de Yweg opgei-eden te zijn, om een afspraak te maken met een kennis. Er brandde echter in de woning geen licht meer en daarom was hij terug gegaan. Na het requisitoir merkte de verdediger, mr. O. I-I. van Wijk, op, dat in de dagvaar ding drie keer gesproken wordt van Hoofd dorp en niet van de gemeente Haarlem mermeer. De Yweg ligt drie kilometer van hoofddorp af. Pleiter achtte het rijden in een onbekwame toestand bewezen. Dat houdt in, dat verdachte niet in staat ge acht moet worden te sturen, te stoppen, enzovoort. De opzet van de twee andere tenlaste gelegde feiten staat daarom niet vast en mr. Van Wijk vroeg vrijspraak. Hoe fout de verdachte ook gereden moge hebben, men mag niet gaan dramatiseren door te zeggen, dat hij gepoogd heeft de wachtmeester omver te rijden, aldus plei ter. De rechtbank zal op 8 maart uitspraak doen. In haar sociëteitszaal in de Kokstraat heeft de Bond van Oud-Illegale Werkers in Haarlem, aangesloten bij de vereniging Na tionale federatieve raad van het Voorma lig Verzet Nederland dezer dagen de jaarlijkse algemene ledenvergadering ge houden onder voorzitterschap van de heer J. Th. van de Boogaard. De voorzitter werd bij de bestuursverkiezing herkozen met veertig, de bestuursleden de heren J Kraakman en J. J. Peschar, beiden met tweeënveertig van de uitgebrachte vier enveertig stemmen. In zijn openingswoord herdacht de heer Van de Boogaard de vier leden, die in het verenigingsjaar 1955 de vereniging door de dood waren ontvallen, de heren P. S. W van Hamburg, P. J. Lubbers, J. van Oost en het naar Australië geëmigreerde lid de heer H. Raar. „Wel heel sterk", aldus de voorzitter, „zijn wij er in dit verenigings jaar aan herinnerd, dat de B.O.I.W. tot uit sterven gedoemd is, nu vier verzetsvrien den tot hoger leven werden opgeroepen Wij hebben als oud verzetsstrijders echtei nog een zeer belangrijke taak te vervul len, de geest van het verzet tegen elke on derdrukking levend te houden en over te dragen aan de jeugd". Het jaarverslag van de secretaris, de heer J. J. Peschar, constateerde een teruggang in het ledental met 49 (vorig jaar 29) van 241 tot 192 leden. Als bijzondere gebeurte nis in het verenigingsjaar werd genoemd het aan zesentwintig kinderen van omgeko men verzetslieden aangeboden Sint Nico laasfeest, onder leiding van de heren Vink en Van Waart. De belangrijkste overige punten van de agenda met de behandeling waarvan ruim vier uur waren gemoeid, van kwart voor negen dinsdagavond tot kort na een uur woensdagmorgen waren de verho ging van de contributie van zes op negen gulden per jaar mede in verband met de verhoogde afdracht aan de Nationale fe deratieve raad van drie in plaats van twee gulden; het besluit nieuwe leden voortaan niet meer door een ballotage-commissie te laten aannemen, maar op de ledenverga ring te laten bekrachtigen; de verkiezing van de heren II. van Ake, A. van Bemmel en D. Tump in de propaganda- en ontspan ningscommissie in plaats van de heren Vink Hageveld en ds. Bronsgeest; de benoeming van mr. G. J. H. de Leeuw in de raad van advies en bijstand waarin verder zitting hebben de heren P. J. Kapteyn (voorzit ter), mr. W. Glastra (secretaris), dr. J. A van de Andel en mej. J. J. F. van Esch in plaats van ds. Joh. Bronsgeest, die is benoemd tot voorzitter van de' afdeling Amsterdam van de N.F.R. van het voorma lig verzet Nederland. Het bestuur zal nu in het verenigings jaar 1956 bestaan uit de heren J. Th. van de Boogaard (voorzitter); P. van Steenho ven (vice-voorzitter); J. J. Peschar (eerste secretaris), T^h. Ederveen (tweede secre taris); R. G. Oppelaar (penningmeester) mevrouw A. Bon (tweede penning- in eesteresse) en J. Kraakman (alg. ad junct). Voor de leden van de bond van oud-ille gale werkers en hun genodigden zal op Vrijdagavond 2 maart de oud-gezagvoer der van de K.L.M., tegenwoordig hoofd van een militaire voorlichtingsdienst, de heer Willem C. van Veenendaal, komen spreken Toen woensdagmorgen omstreeks 11 uur een 16-jarige timmerman op zijn fiets door de Jansstraat in de richting van het sta tion reed, werd hij ingehaald door een vrachtauto met. aanhangwagen uit Leeuwarden. Juist op het ogenblik dat de wagen hem bijna gepasseerd was, slipte vermoedelijk door de gladheid het voor wiel van de fiets van de jongen, waardoor hij kwam te vallen. Men vreest dat het achterwiel van de vrachtwagen over zijn heup gereden is. De timmerman is ver voerd naar het ziekenhuis de Deo, waar men een bekkenfractuur en inwendige kneuzingen constateerde. Door onmiddellijk operatief ingrijpen is de patiënt thans bui ten levensgevaar. De afdeling Haarlem VII van de Partij van de Arbeid belegde woensdag in het clubhuis van de speeltuinvereniging „Het Vondelkwartier" in Oud-Schoten een le denvergadering. In de plaats van de heer II. Minholts werd bij enkele kandidaat stelling als afdelingsvoorzitter gekozen de heer W. K. Eggens. De scheidende voorzit ter zeide, dat hij na rijp beraad tot de con clusie was gekomen, dat drukke werk zaamheden een goede vervulling van zijn functie in de weg stonden. Hij dankte al len voor de steun en de goede samenwer king welke hij in de afgelopen zes jaren van zijn voorzitterschap mocht ondervin den. De heer P. Veer bracht namens de leden hulde aan de heer Minholts voor de wijze waarop deze steeds voor de belangen van de afdeling in de bres had gestaan. Hij prees de heer Minholts tevens als een prima propagandist. Hierna werd de heer Minholts een boekwerk aangeboden. In de vacature van secretaris, ontstaan door de verkiezing van de heer Eggens tot voorzitter, werd voorzien door de verkie zing van de heer H. Smink Jr. als zodanig. Het elftal beeldjes van Mozart, door Mari Andriessen vervaardigd, waarvan wij in onze kolomen reeds enkele voorbeelden te zien gaven, zal worden tentoongesteld op de sluitingsavond van de herdenking door de Vereniging van vrienden van het Noordhollands Philharmonisch Orkest van deze componist op vrijdag in de ridder zaal van Haarlems stadhuis. Aagtelcerk, 21 te Antwerpen. Aalsdijk, 22 te Baltimore. Abbekerk, 21 v. Rotterdam n. Yokohama. Algenib, 21 v, Durban n. Lor. Marqucz. Andijk, 22 te Antwerpen. Aardfik, pass. 22 Scilly's n. New York. Alamak, 22 Karachi. Altair, 22 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Alphacca, 21 v. Santos n. Buenos Aires. Amsteldiik, 21 te Brownsville. Aegis. 22 v. Aruba n. Ciudad Trujillo. Ampenan, 22 te Asmara. Aliothen, 21 v. Buenos Aires n. Montevideo. Arkeldijk pass. 21 Vlissingen n. New Orleans. Albireo, 23 te Las Palmas. Amstelveen, 23 te Rotterdam. Appingedijk, 22 v. New York n. Boston. Arendsdijk, 23 te Aden. Averdijk, 22 te Le Havre. Beninkust, pass. 22 Ouessant n. Antwerpen. Bawean, 22 Singapore. Breda, 22 te Iquique. Caltf x Leiden, 22 te Rotterdam. Oaltex The Hague, 22 te Rotterdam. Caltex Nederland, 22 pass. Pantellaria n. R'dam r HAARLEM EN OMGEVING Koempoelan. De jaarlijkse nationale koempoelan voor leidsters en leiders in de vereniging „De Nederlandse Padvinders" zal op zaterdag 23 en zondag 24 juni, worden ge houden op Gillwell Ada's Hoeve, het buiten- centrum van de N.P.V. in Ommen. Districtsindeling N.P.V. Het bestuur van het Nationaal Hoofdkwartier van de vereni ging „De Nederlandse Padvinders" heeft vastgesteld dat Hillegom van 1 februari 1956 af behoort tot het district Haarlem in plaats van tot het district Rijnland zoals tot deze datum het geval was. Geen spreekuur. Bloemendaals wethou der van Publieke Werken, de heer A. van Geluk, is verhinderd, vrijdagmiddag zijn wekelijks spreekuur te houden. Kinderrechter als opvoeder. Voor de afdeling Haarlem en omstrekqn van de ver eniging voor Paedagogiek spreekt heden, donderdagavond 23 februari in hotel Brink- mann, mej. mr. M. de Keyser, kinderrechter te Alkmaar., over „De kinderrechter als hulp bij de opvoeding". Caltex Utrecht, pass. 22 Kp. Vincent n. R'dam. Castor, 21 160 m. o.zo. Key West. Callisto, 21 te Halifax. Camerounkust, 23 te Dakar. Caltex Pernis, 23 te Rotterdam. Dorestad, 23 Piraeus. Dalerdijk, 22 v. Cristobal n. Southampton. Delfshaven, 23 v. Bremen n. Algiers. Doris, 23 te Trinidad. Duivendijk, 22 te Rotterdam. Eemland, 22 te Las Pasmas. Eendracht, pass. 21 Vlissingen n. Antwerpen. Eos, pass. 22 Kp. Vilano n. Tunis. Enggano 22 te Djeddah. Elizabeth B, 22 Vlaardingen. Esso Rotterdam, pass. 23 Malta n. Sidon. Gouwe, 21 te Dakar. Guineekust, 22 v. Amsterdam n. Hamburg. Groote Beer 22 v. Walvisbaai n. Las Palmas. Groote Kerk, pass. 22 Kp. St. Vincent n. Antw. Hydra, 22 te Amsterdam. Hdyra, 22 Amsterdam. Hector, 21 v. Iskenderun n. Kalyvia. Ivoorkust, 22 te Lagos. Keizerswaard, 21 te Buenos Aires. Karimata pass. 22 Suez n. Belawan. Kieldrecht, 23 Colombo. Koratia, pass. 22 Sabang n. Balikpapan. Kota Baroe, pass. 22 Ceylon n. Aden. Kota Gede, pass. 22 Ceylon n. Belawan. Kermia, 24 Mena el Ahmadi verwacht. Kinderdijk, 21 v. Vlissingen proefvaren. Lissekerk, pass. 21 Ouessant n. Le Havre. Lemsterkerk, 22 v. Rotterdam n. Antwerpen. Lawak, 22 v. Port Said n. Napals. Loenerkerk, 22 Amsterdam. Laurenskerk, 21 v. Dubai 22 te Bahrein verw. Leto, 22 610 m. N. eil. Wake. Loosdrecht, pass. 22 Aden n. Suez. Maashaven, 21 v. Melilla n. Rotterdam. Meerkerk 21 v. Aden n. Karachi. Modjokerto, 21 v. Genua n. Marseille. Molenkerk, 22 te Genua. Maashaven, pass. 22 Gibraltar n. Rotterdam. Murena, 23 Miri. Maasland, 26 Amsterdam verwacht. Mirza, 23 Pulubukom verwacht. Mentor, 22 te Georgetown. Maureen, 26 te Beaufort verwacht. Nias, 21 v. Manilla n. Ilo Ilo. Notos, 21 v. Beyrouth n. Famagusta. Noordam, 21 300 m. zo. Kp. Race. Nigerstroom, 22 te Rotterdam. Orion, 21 v. Amsterdam n. Hamburg. Ovula, 22 Tj. Priok. Overijsel, pass. 22 Kp. Cambodja n. Hongkong. Oranje, 22 v. Southampton n. Port Said. Ouwerkerk, pass. 23 Ouessant n. Genua. Orestes, 22 v. Curagao n. Amsterdam. Poseidon, 22 te Rotterdam. Prins Willem II, 22 te Rotterdam. Purfina Nederland II, 21 v. Genua n. Perz. Goli Peperkust, 18 te Accra. Prins Fred. Hendrik, 23 te Hamburg Ridderkerk, 22 Antwerpen. Raki, 21 240 m. o. Kp. Henry. Re.vniersz, 23 te Makassar verwacht. Rijndam, 23 te New York. Stentor, 21 te Curagao. Straat Bali, 22 te Colombo. Solon, 21 te Amsterdam terug v. proefvaart. Sibajak, pass. 22 Kp. Bon n. Rotterdam. Sirrah, pass. 22 Finisterre n. Antwerpen. Slamat, 22 v. Port Said n. Napels. Stad Amsterdam, 22 v. Narvik n. Rotterdam. Stad Breda, 22 v. Las Palmas n. Monrovia. Sibigo, 22 Melbourne. Soestdijk, 21 480 m. O. Ceylon. Stanvac Talang Akar, 21 v. Telokansong naar Sungeigerong. Sarpedon, 22 te Horta. Swartenhondt, 22 te Menado. Slamat, 21 v. Suez n. Port Said. Seven Seas, 21 v. New York n. Bremerhaven. Schelp wijk, 23 te Curacao. Stad Arnhem, 23 te Montevideo. Tara, pass. 22 Fern. Noronha n. Rio de Janeiro Trompenberg, 22 Amsterdam. Tjibantjet, 22 Belawan. Tjipondok, 22 Hongkong. Trompenberg, 22 te Amsterdam. Tabinta, 22 te Southampton. Tiba, pass. 22 Azoren n. Golf v. Mexico. Tjitjalengka, 23 te Rio de Janeiro. Vasum, 21 v. Port Said n. Rastanura. Van Waerwijck, 22 te Yokohama. Wonogiri, 21 v. New Orleans n. Charleston. W. Alton Jones, 23 Suez. Wonosobo, 22 v. Rotterdam n. Golf v. Mexico. Waal, 23 te Amsterdam. Woensdrecht pass. 23 Albany n. Miri. Westertoren, 23 v. Curagao n. Buenos Aires. Wonorato, 23 te Bombay. Zuiderzee, 21 1000 m. o. Bermuda. Zuiderkruis, 23 v. Wellington n. Melbourne. KLEINE VAART Annie G, 22 v. Amsterdam t eLonden. Annie G, 22 te Londen verwacht. Afiena, 22 te Amsterdam. Albergen 23 te Genua verwacht. Ai'iena, 22 v Rotterdam te Amsterdam. Betty, 22 v Antwerpen te Sharpness. Bab T, 20 v. Requejada te Antwerpen. Bergsingel, 22 v. Antwerpen n. Ipswich. Binnenhaven, 22 v. Rotterdam n. Duinkerken. Castor, 21 v. IJ muiden te Amsterdam. Coolhaven. 23 v. Duinkerken te Rotterdam verw. Corrie B, 22 v. Lamede te Fedala verw. Caland, 22 v. Vlissingen n. Gent. Da Capo, 22 v. Antwerpen n. Rotterdam. Diligentia, 22 v. Swansea te Duinkerken. Driebergen, verm. 22 v. Teignmouth n. Genua. Duurt, 22 v. Hamburg n. Waterford. Eljo, 21 te Brake. Ferocia, 22 v. Boston n. Rotterdam. Fiducia, 22 v. Londen te Terneuzen. Frans Bohmer, verm. 22 v. Bordeaux n. Dakar. Hans, 22 v. Milford n. Annam. Hoogezand, 22 v. Calais te Rotterdam. Hans, 22 v. Mulro yn. Annan. Holland, pass. 22 Vlissingen n. Antwerpen. Ina L, 21 v. Felixstowe n. Rotterdam. Joost, 21 v. Bayonne te Londen. Jan Kleumer, verm. 22 v. Londen n. Rotterdam. Julia Mary, 21 v. Acton Grange n. Manchester. Kaap Falga 17 v. Rotterdam n. New Ross. Konny M, 22 v. Rotterdam n. Amsterdam. Kaap St. Vincent, 18 v. Garston te Swansea. Larix, 20 v. Goole n. Gijon Mussel. Lijnbaan, verm. 22 v. Goole n. Rotterdam, Liberté, 22 v. Amsterdam n. Esbjerg. Lindesingel, 22 v. Southampton te Rotterdam. Marathon, 21 te Bergen. Maria Theresia, 21 v. Poole n. Antwerpen. Martha, 21 v. Cork n. Port Talbot. Mira, 21 v. Preston n. Whitehaven. Mulan, 22 v. Rotterdam n. Amsterdam. Muphrid N, 22 v. Rotterdam te Hamburg. Matthew. 22 v. Ipswich te Isle of Grain. Mvfem, verm. 22 v. Rotterdam n. Amsterdam. Mypuck, verm. 22 v. Antwerpe nn. Londen. Midas, 21 v. Rotterdam n. Cadiz. Mintaka N, 22 op de Gironde. Mirach N 23 v. Casablanca te Nantes verw. Nautic, 22 te Londonderry verwacht. Neeltje B, 23 v. Fowey te Genua verwacht. Nigeria verm. 22 v. Oporto n. Antwerpen. Procyon, 22 te Amsterdam verwacht. Pavo, 21 v. Tees n. Bordeaux. Procyon, 22 v. Londen te Amsterdam. Re.io, 22 v. Londen n. Rotterdam. Sporota, 22 v. Rotterdam te Amsterdam. Spoorhaven, pass. 21 Kp. Vilano n. Granton. Soemba, 22 v. Antwerpen te Londen. Tilly, 20 v. Tees naar Nantes. Westerdok, verm. 21 v. Londen n. Amsterdam. Wubbina, 21 v. Westport n. Londonderry. Westereems, 22 v. Vlaardingen n. Esbjerg. Westersingel, 24 v, Casablanca te Londen verw Westpolder. 22 v. Rotterdam n. Lissabon. Westerhorn, 23 v. Liverpool te Rotterdam verw Wickenburg, pass. 22 Dungenes n. Casablanca. Zanzibar. 22 v. Wormerveer te Rotterdam. SLEEPVAAR1 Ebro, 21 Lands End gep. n. Liverpool met bak. Loire, 360 m. w. Bermuda met Gannet. Tyne, 21 360 m. w. Bermude keert terug naar Bermude zonder sleep. Witte Zee, nog 21 85 m. nw. Perim met bagger molen. Zwarte Zee, 21 v. Maassluis n. Huil.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10