OP R.A.I. KAN MEN KEUS MAKEN UIT BIJNA 70 AUTOMERKEN Winteradviezen voor automobilisten Een wagen voor iedere beurs: de duurste kost f75.000de goedkoopste 3500 KRELAGE GARAGE MERCEDES-BENZ Kingsway de Luxe f 12750.- R.A.I. STAND No. 5 Zaal A 51 P.K. motor vanaf f6950.- 70 P.K. „SJUTTIO" f8650- R.A.I. stand 23 HEEREMANS en van LEUVEN N.V. Nu de kou aanhoudt 11 'n tip, rijdt VOLVO topkwaliteit OVER VEEN Tel. K 2500 - 18997 - 25453 -11123 Technische ontwikkeling Grand Prix-Mercedes Automobielbedrijf Duurste auto: 74.250 Sportwagens A merikaanse overdaad Invoer en assemblage van personenauto's in Nederland Nederlands paviljoen Plastic carrosserie Overveen Telefoon 10505 De kleintjes DONDERDAG 2 3 FEBRUARI 19 5 6 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT INVOER COMPLETE WAGENS 1Q.414 6.S00 R.A.I. stand no 10 Imp. Hart Nibbrig Greeve N.V. Parkstraat 91 - Den Haag ODC 6 en 8 cyl. HOOFDAGENT HAARLEM EN OMSTREKEN: LEIDSCHEVAART 10 - TELEFOON 11214 HAARLEM hoofd-agent kf. f. tweekqseu rayon Haarlem Smedestraat 22 - Haarlem - Telefoon .1-1.0 2 5 Die tip krijgt thans nóg meer waarde Een eerste klas automobiel, vervaardigd uit onver woestbaar Zweeds staal, met De groeiende auto dichtheid van Ne derland heeft ui teraard het gevolg dat de invoer ook belangrijk toe neemt. Met uitzon dering van de „Ko- rea-jarenverto nen de invoer- cijfers van ons land dan ook jaar op jaar een belangrij ke stijging. Boven dien is na de oor log in ons land de assemblage-indus trie tot groter ont wikkeling geko men doordat ver scheidene buitenlandse auto-fabrieken in ons land assemblage-bedrijven hebben ge sticht. Dat wil dus zeggen dat de onderdelen naar ons land worden getransporteerd en hier tot complete auto's worden verwerkt. 14.192 1946 G 1949 1950 1951 I 1952 1953 fl 1954 1955 Ingewijden zijn tot de conclusie gekomen, dat zich twee jaar na de vorige tentoon stelling van personenautomobielen een ge leidelijke ontwikkeling aftekent, die het gemiddelde produkt der automobiel industrie winst heeft gebracht ten aanzien van prestaties, komfort, bedrijfszuinigheid, gemak van besturing en verzorging van het uiterlijk aspect en carrosserie-interieur. Tot de nieuwe principes kunnen die op het gebied van de vering genoemd worden. Zowel bij het Franse type als bij nagenoeg alle modellen van een Amerikaans merk zijn nu de voor- en achtervering onderling gekoppeld en zorgt een automatische rege laar voor het constant houden van de af stand tussen de bovenbouw en de assen. Een evolutie in de autoconstructie, die thans ook in de lagere prijsklassen begint door te dringen is de vereenvoudiging van de besturing. Het komt in het algemeen op automatisering neer. Op het gebied motoren geeft deze ten toonstelling in vergelijking met de vorige geen zeer bijzondere dingen te zien. Wel streeft men naar een hoger specifiek ver mogen. Daarnaast wordt nog de cilinder inhoud vergroot. Nu het uitzonderlijke winterweer aan houdt blijft het wegverkeer ondanks de over het algemeen sneeuwvrij gemaakte wegen met grote moeilijkheden kampen. Vele automobilisten hebben de strijd met de winter reeds opgegeven, waarvan het afnemen van de verkeersintensiteit op de grote wegen met naar schatting 30 a 40 getuigt. Onder deze ongewone omstandigheden moet men zeker speciale voorzieningen treffen om niet van „geheimzinnige" mo torstoringen de dupe te worden, of betrok ken te geraken bij ongevallen. De A.N.W.B. waarschuwt de automobilis ten dan ook met klem zorg te dragen voor een goed uitzicht. Ontbreekt dat, dan ver groot men de gevarenfactor, welke bij dit vaak gladde wegdek toch al bijzonder groot is. Nu het vrijwel onmogelijk is de autoruiten met water schoon te maken, ad viseert de Bont de buitenkant te wrijven met een doek met glycerine erop. De glyce rine voorkomt ijsafzetting, doch men moet deze behandeling wel enige keren per dag herhalen, daar stof op de vettigheid blijft kleven. Vele automobilisten maken 's morgens voordat zij wegrijden, wèl de voorruit vrij van sneeuw en ijs, doch zij verzuimen de achterruit ook van deze laag te ontdoen. Hiermede maken zij het zich onmogelijk het achteropkomend verkeer waar te ne men, hetgeen bij het afslaan bijzonder gevaarlijk kan zijn. Het is ook zaak, zo adviseert de A.N.W.B. de ruiten aan de binnenzijde niet te laten beslaan tijdens de rit. Dit kan voorkomen worden door te ventileren, door verwar mingselementen op de voorruit, óf door herhaaldelijk poetsen met een lap, zeem of krant. Schoonvegen met de hand, en vooral OFF. DEALER G.M., PONTIAC, VAUXHALL, BEDFORD NIEUWE GRACHT 78 - HAARLEM - TELEFOON 17588 (4 lijnen) Voor de fijnproevers is er op deze ten toonstelling een Mercedes racewagen van het Grand Prix-type, waarmee Fangio in 1954 en 1955 het wereldkampioenschap heeft behaald. Mercedes zal niet meer aan wedstrijden deelnemen. Een der construc teurs van de fabriek vertelde ons op de stand, dat het racen te veel mensen in beslag neemt. „Wij gaan ons nu volledig toeleggen op de seriebouw". Mercedes blijft echter aan de markt met de 300 SL, die een snelheid van 250 a 260 km per uur moet halen en die ter beschikking van particulieren staat. AMSTERDAM is weer autostad en elf dagen lang zullen tienduizenden kijkers en kopers zich verdringen in het R.A.I.-gebouw, op de grootste auto-tentoon stelling die ooit in Nederland is gehouden. Vrijwel alle auto-producerende landen zijn vertegenwoordigd en enkele primeurs komen zelfs uit Oost-Duitsland. Sovjet-Rusland, dat twee jaar geleden ook enkele wagens in Amsterdam expo seerde, heeft nu verstek laten gaan. Ford zorgde voor een drievoudige primeur met de nieuwe Zephyr, Zodiac en Consul, wagens die enkele dagen geleden in de Engelse Fordfabrieken in Dagenham gereed kwamen en die nog juist op tijd per vliegtuig in Amsterdam arriveerden om op de R.A.I. voor het eerst den volke getoond te worden. Een andere primeur is Amsterdam helaas ont gaan: Renault bewaart de nieuwe 5 pk „Dauphine" voor de komende tentoon stelling in Genève. Kopers voor hen wordt deze indruk wekkende tentoonstelling eigenlijk gehou den hebben weer kans genoeg. Misschien is er onder hen iemand met een ruime beurs, die zich een Engelse Daimler Hoo per limousine wil aanschaffen, die geprijsd staat voor 74.250. Wil hij iets „goedko pers", dan zijn er de Ford Continental Mark II (f 55.000), de Rolls Royce 51.750), de Bentley 50.500), de Mer cedes Benz 300 S 46.500) en de Cadillac 41.600). Deze wagens zijn de pronkstuk ken van de tentoonstelling. Naast zo'n Daimler Hooper steekt het goedkoopste vervoermiddel van deze ex positie de driewieler van Messerschmidt, die net beneden de drieduizend gulden blijft schril af. Maar voor velen is dit voertuigje in ons grillige klimaat een uit komst. Op de Messerschmidt volgen de Heinkel en Isetta autoscooters en daarna de vierwielige Goggomobil, een echte auto in het klein. Tussen deze economische vervoermidde len en de „Big Bosses" van de tentoonstel ling ligt een grote verscheidenheid aan wagens in uiteenlopende prijsklassen. Tussen de ongeveer zeventig Ford-auto mobielen treft men de drie primeurs aan die geannonceerd worden nieuw te zijn, „van bumper tot bumper". De Consul valt op door zijin eenvoud van lijn. Overbodige verfraaiingen zijn weggelaten. Twee andere nieuwelingen de Zodiac en Zephyr hebben een Amerikaanser uiterlijk: veel chroom en twee kleuren. Verder toont Ford een belangrijk deel van zijn produktie-scala: van de ongeveer 5.000.kostende New Anglia tot en met het paradepaard, de Continental Mark II. Een statig voertuig, doch bepaaldelijk niet voor gewoon dagelijks gebruik. De sport- conceptie van Ford, de Thunderbird, geeft natuurlijk ook acte de présence. Eveneens een primeur is de Skoda 440, een Tsjechisch produkt. De prijs is schap pelijk, op vijf gulden na 5.00Ó. In de categorie sportwagens munten de Italianen uit door klassewerk, doch ook de Duitsers moet men de eer geven die hun toekomt, de Britten zijn er met hun Ja guars en andere bekende sportwagens. Italië gaat voorop met Alfa Romeo en Lancia. Helaas laten de Ferrari's verstek gaan. De Duitsers hebben de Porsche, de B.M.W. en Mercedes-Benz. De SI 300 blijft een sportwagen van aparte klasse, maar zeer prijzig 34.500. Raspaardjes .zijn ook enkele Britten, al hoewel zij de vlotte lijn en elegance mis sen: de A.C., de Jaguar en Bentley, een klasse-wagen 50.500.Armstrong Siddeley toont zijn Sapphire en verder zijn er natuurlijk de Riley's, Sunbeams en M.G.'s. Een nieuw lid van de Sunbeam- familie is de Rapier, een vlot sportmodel met een 1,4 liter 4 cilinder kopkleppen- motor. De Amerikaanse contstructeurs zoeken het nog steeds in grotere, robustere, lagere, bredere, langere en vooral indrukwekken der wagens, met een overvloed van chroom en versieringen. Sommige hebben motoren van tegen de 300 pk. Een deel van dit ADVERTENTIE Er zijn twee wagens op de R.A.I. met een plastic carrosserie: een sportmodel van het Zweedse merk Volvo en de Oostduitse IFA P 70 Zwickau. Een anclere geëxposeerde Oostduitse auto is de EMW 311 Wartburg. Op de Voivo-stand kan men nog een oud beestje bewonderen een vierdeurs Volvo van 1927. Maar in het paviljoen van de onderdelen- en toeleveringsbedrijven (op de stand van Sikkens Lakfabrieken) is de oudste wagen van de R.A.I. te vinden: een Gregoir-coupé uit 1907! met de rug van de hand, kan de ruiten onherstelbaar beschadigen wanneer men een ring draagt met daarin een siersteen. Met de scherpe steen maakt men vele kras sen in de ruiten, welke bij avond het licht van de tegenliggers breken, hetgeen zeer vermoeiend is voor de bestuurder. Een pro bleem vormen ook de ruitenwissers op ge bogen voorruiten. Zijn vastgevroren rui tenwissers altijd zeer kwetsbaar; die op de bolle voorruiten mag men zeker nooit los trekken, daar zij dan ernstig beschadigd kunnen worden. Voorts zullen zij een be vroren gebogen voorruit zeker niet geheel schoonvegen, zodat zelf de ruit schoonma ken dan de veiligste manier is. Uit de Wegenwachtrapporten blijkt de A.N.W.B. dat vele weggebruikers nog niet voldoende bekend zijn met het feit, dat anti-vries op alcoholbasis vrij snel ver dampt, zodat het kan voorkomen dat men, na zijn wagen enige tijd geparkeerd te hebben, de radiateur bevroren vindt. Het is dan ook zaak veelvuldig de alcohol-anti- vries bij te vullen, wil men voor onaan gename en kostbare verrassingen gespaard blijven. Bij de zeer strenge vorst der afgelopen weken is het ook vaak voorgekomen, dat waterdeeltjes in de benzineleidingen be vroren, waardoor de brandstoftoevoer stag neerde tijdens de rit. Dit is te voorkomen door een fles spiritus in de benzinetank leeg te gieten, of hoogwaardige, gedenatu reerde alcohol. Nadelige invloed op de mo tor heeft dit niet, al zal deze mogelijk iets gaan „pingelen". Blijven staan is erger. De A.N.W.B. dringt er bij elke wegge bruiker nog op aan er rekening mede te houden dat vele wegen maar half zo breed zijn als normaal door sneeuwophopingen langs de kanten. Men dient nu meer dan ooit aan deze toestand zijn snelheid aan te passen, te meer daar door de gladheid de remweg aanzienlijk langer is geworden. Tevens moet men rekening houden' met plotselinge manoeuvres van andere ver keersdeelnemers. Vooral die op twee wie len hebben het thans zeer moeilijk. Heeft het pas gesneeuwd dan rijdt, men vaak vei liger in dat dunne laagje verse sneeuw dan in het verijsde spoor. Moet men wegens pech stilstaan, dan geldt thans meer dan ooit dat de wagen van de rijbaan wordt gereden, daar er zich anders vooral bij duisternis zeer ernstige ongevallen kun nen voordoen. Als men over gepekelde wegen heeft ge reden doet men er goed aan, zodra de dooi invalt, de onderzijde van de wagen goed te laten schoonmaken en met een vette nevel te doen bespuiten om roestvorming tegen te gaan. Men late ook, zolang de vorst voortduurt, zijn wagen meer doorsmeren dan anders. 1 Bloemendaalseweg hoek Zijlweg Overzichtsfoto van de RAI-expositie op de avond voor de opening. In de chaos is al orde gekomen. De tentoonstelling tekent zich reeds voor de bezoekers van straks af. vermogen word't gebruikt om het de be stuurder zo gemakkelijk mogelijk te ma ken door een automatische gangwissel, servoremmen en servo-stuur. Zusterlijk naast elkaar vindt men drie merken van een handig voertuig voor lie den met een kleine beurs, de autoscooters Isetta, Heinkel en Messerschmidt, zeer zui nige driewielige wagentjes, die toch de 90 km per uur wel kunnen halen. De Goggomobil is het meest een gewone auto. in miniatuur. Het wagentje kan twee volwassenen en twee kinderen vervoeren en heeft een pittige tweecylinder tweetact motor in de achtersteven. Wanneer men de twee dicht naast elkaar geplaatste achter wieltjes van de Isetta autoscooter als één dubbel wiel beschouwt, is de Goggomobil de goedkoopste vierwieler van de R.A.I. 3495.—). Voor ruim honderd exposanten, impor teurs, groothandelaren en fabrikanten van onderdelen, toebehoren en garage-uitrus ting is het Nederlands Paviljoen ingericht, een combinatie van de standhouders op deze gebieden. Hier vindt men onder houdsmiddelen, elektrische ruitverwar- mers, artikelen op het gebied van de auto verlichting, controle-apparaten, veilig heidsgordels, verfprodukten, kortom hon derden artikelen, die het verkeer naar het oordeel van de vervaardigers goede dien sten kunnen bewijzen. Tenslotte zijn er diverse stand van or ganisaties zoals de ANWB, de KNAC, het instituut voor wegtransportmiddelen RAI- TNO, de WV Amsterdam, de verkeers politie en de Bond van Automobiel- en Garagebedrijven Bovag.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13