Officier van justitie eist de doodstraf tegen Jungschlaeger „Nederlandse voorrechten in Indonesië zullen verdwijnen" Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Opstandige activiteit in tijd van oorlog In Soedanese bunker stierven 194 man 4/ Schokkend nieuws uit Djakarta Mr. Utoyo Ramelan in Den Haag Het woord is aan Moskou wil conferentie over Indochina Bonn wil praten over defensie-bijdrage Van 285 arrestanten stikten velen in te klein vertrek Cfe 'ypuowt Rebellenzetel veroverd in Brazilië Stichting van de Arbeid hervat overleg m 1 In navolging van communis tisch China en Polen „Arrestantenkwestie niet zo actueel meer" Nederland licht UNO in Betoging in Djakarta tegen Nederlanders Opstandelingen hebben intussen zeven vliegvelden bezet Sovjet-Unie kan de wereld 1 bestrijken met atoomwapens Westerling door Belgen over de grens gezet? Voortdurende vorst Weerrapport 70e JAARGANG No 195 DONDERDAG 23 FEBRUARI 1956 300e JAARGANG No 40 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DJAKARTA (Reuter-A.N.P.) De officier van justitie, Sunario, heeft in zijn requisitoir tegen de Nederlander L. Jungschlaeger de doodstraf geëist. Heden was het de 61ste zitting in de zaak-Jungschlaeger voor 't landgerecht te Djakarta. Beklaagde Jungschlaeger heeft ruim twee jaar in voorarrest doorgebracht. In het proces, dat 17 januari 1955 is begonnen, zijn 78 getuigen gehoord, waarvan 29 a charge, 38 a décharge cn elf deskundigen. De officier zei in zijn requisitoir, dat hij beklaagde schuldig acht aan opstand in tijd van oorlog, steun aan cfe vijand in tijd van oorlog, het bezitten van wapens zonder de vereiste vergunning en het lid zijn van illegal organisaties. Jungschlaeger hoorde het requisitoir, n /T TTT* i rv TT DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Jean de la Bruyère: Zij, die het slechtste gebruik van hun tijd maken, klagen het meest over de kortheid ervan. Jungschlaeger LONDEN (Reuter/AFP) De Sovjet- Unie heeft Groot-Brittannië doen weten, dat zij büeenroeping van een nieuwe Ge- neefse conferentie over Indochina voor staat. Communistisch China en Polen heb ben deze wens reeds eerder uitgesproken. Het verzoek van de Sovjet-Unie valt bin nen het overleg tussen de mogendheden, die aan de Geneefse conferentie van 1954 hebben deelgenomen. India tegen? Naar verluidt, zou India niet voelen voor een nieuwe conferentie over Indochina. Het zou de Britse mening delen volgens welke een conferentie onder de huidige omstandigheden niet tot resultaten zal lei den en zelfs gevaarlijke gevolgen zou kun nen hebben voor het behoud van de vrede in het betrokken gebied. De Britse rege ring is er voorts niet zeker van, dat de Ver enigde Staten en Zuid-Vietnam aan de voorgestelde conferentie zouden willen deelnemen. Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie, als voorzittende landen van de conferentie van 1954, hebben in december naar aanleiding van een Chinees voorstel, brieven gezon den over de uitvoering van de wapen stilstandsovereenkomst in Indochina aan al de andere landen die de Geneefse con ferentie hebben bijgewoond: de Verenigde Staten, Frankrijk, communistisch China, Noord- en Zuid-Vietnam, Laos en Cam bodja. alsmede aan de drie landen, die toe zicht houden op het bestand; India, Ca nada en Polen. Over de houding van de Westelijke mo gendheden tegenover China's voorstel voor een bijeenkomst van de twaalf landen, is officieel nog niets gezegd. De regering van Peking had een nieuwe conferentie voor gesteld om de weigering te bespreken van Zuid-Vietnam tot het voeren van bespre kingen met het communistische Vietminh over verkiezingen in geheel Vietnam ter hereniging van het land die krachtens de wapenstilstandsovereenkomst in juli ge houden moeten worden. Deze besprekingen zouden in juli 1955 begonnen moeten zijn, doch de president van Zuid-Vietnam, Ngo Dinh Diem, zegt dat vrije verkiezingen in het communistische noorden niet mogelijk zullen zijn. (Zuid-Vietnam heeft de over eenkomst van Genève niet getekend). dat vier uur duurde, uiterlijk kalm aan. Voor de zitting bestond enorme publieke belangstelling. De belangstellenden buiten konden de officier van Justitie via in bo men aangebracht luidsprekers volgen. Sunario noemde de verklaringen van de getuigen a décharge „hoogst onbetrouw baar". Hij baseerde zijn bewijsvoering op de verklaringen van getuigen a charge. Su nario achtte bewezen, dat er een complot bestand om via de Darul Islam de re gering omver te werpen „ten behoeve van reactionairen en kapitalisten". President Sukarno heeft verklaard, dat het vaststellen van de schuld van Jung schlaeger en Schmidt uitsluitend berust bij de rechter. Hij zei dit, toen een uit negen leden bestaande delegatie van het anti- Van Empel-comité" hem een resolutie overhandigde, die 's avonds tevoren tij dens een bijeenkomst op het Merdeka-plein in Djakarta was aangenomen. Volgens de leden van de delegatie, waar toe de getuige in het proces-Jungschlaeger, Manoppo, behoorde, zeide Sukarno, dat de actie van het comité „het recht der jonge ren is". Hij voegde hieraan toe: „De In donesische revolutie was een massa-re volutie en de bijeenkomst van het „anti- Van-Empel-comité" bewijst, dat de re volutionaire geest nog leeft." Sukarno verklaarde voorts het eens te zijn met het besluit van rechter Maengkom om mr. Van Empel te weigeren als ver dediger op te treden. BONN Reuter/U.P.) West-Duiteland heeft Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten laten weten, dat het be reid is te onderhandelen over het verzoek van deze landen om te blijven bijdragen in de kosten van de geallieerde troepen in West-Duitsland, zo wordt van welingelich te zijde te Bonn vernomen. Dit wil echter nog niet zeggen, dat West-Duitsland aan het geallieerde verzoek zou voldoen. De Westduitee minister van Economische Zaken, Erhard, en zijn Britse ambtgenoot MacMiilan hebben tijdens informele be sprekingen in Londen ook gesproken over de Duitse financiële bijdrage aan het on derhoud der Britse troepen. Groot-Brittan nië heeft duidelijk laten uitkomen dat het gesteund door de Verenigde Staten vasthoudt aan zijn aanspraken, al bestaat de mogelijkheid dat er concessies worden gedaan betreffende de omvang der betaling. „WIJ VERWACHTEN VAN Nederland zoveel realiteitszin, dat men zal beseffen dat de opzegging door Indonesië van het Uniestatuut en de daaraan gehechte overeen komsten de enige uitkomst van de mislukking der Geneefse besprekingen moest zijn." Dit heeft mr. Utoyo Ramelan meegedeeld, die drie maanden geleden als am bassadeur in bijzondere missie naar Nederland kwam met de speciale opdracht besprekingen te voeren, welke tot een conferentie tot verbetering der betrekkingen tussen beide landen zouden kunnen leiden. In de loop van deze week vermoedelijk morgen zal hij terugkeren naar Indonesië. Enkele uren nadat hij door de Koningin in afscheidsaudiëntie was ontvangen gaf Utoyo Ramelan een verklaring over de Uniestatuut-opheffing. In Genève, zo zeide de Indonesische ambassadeur in antwoord op een vraag, is de kwestie van een unilaterale opzegging der verdragen niet ter tafel gebracht. Maar wel waren de Nederlanders informeel gewaarschuwd voor de consequenties van een mislukking der besprekingen. De reactie van Nederlandse zyde was, dat de soep wel niet zo heet zou worden gegeten als zij werd opgediend. In het gebouw van het Indonesische Hoge Commissariaat in Den Haag heeft mr. R. Utoyo Ramelan, Indonesisch ambassadeur met speciale missie in Nederland, aan vertegenwoordigers van Nederlandse bla den een persconferentie toegestaan in ver band met zijn terugkeer naar Indonesië. De zakelijke situatie acht mr. Utoyo Ra melan, dat de kort vóór de onderhande lingen in Djakarta bekend gemaakte „Statement of Policy" wordt uitgevoerd. Dit betekent, dat Indonesië tegenover elk land en tegenover alle buitenlanders de zelfde houding zal aannemen. Er zullen geen speciale voorrechten meer zijn, elke discriminatie zal verdwijnen. Vroeger wa ren door de „FINEC" (Financieel-Econo- mische RTC-overeenkomst) Nederlandse voorrechten in Indonesië gecontinueerd. Wij vreesden echter, aldus mr. Utoyo Ra melan, dat wij door deze voorrechten gesn houdbare lijn zouden kunnen uitstippelen. In welk opzicht de oude Nederlandse in vesteringen van vóór 1950 (de nieuwe krij gen reeds dezelfde behandeling als andere buitenlandse) thans zouden worden getrof fen, kon de ambassadeur niet zeggen. Mr. Utoyo Ramelan zei er zeker van te zijn, dat de Indonesische regering maat regelen zal nemen dat de Nederlanders in Indonesië niet het slachtoffer zullen wor den van represailles en dergelijke. In den CAiRO/KHARTOEM (Reuter) Het Arabische persbureau meldt uit Khartoem, dat 194 Soedanese landarbeiders, die in het afgelopen weekeinde na een hevige botsing met de politie te Kosti, in de provincie Blauwe Nijl, waren gearresteerd, in de le gerplaats waar zij werden vastgehouden, zijn gestorven. De Soedanese minister van Gezondheid, dr. Amin El Sayed, is met het hoofd van de politie, dokters en hoge amb tenaren naar Kosti gevlogen om een onder zoek in te stellen. De slachtoffers bevonden zich in een groep van 285 gearresteerde boeren, die naar de legerplaats waren vervoerd en in een vertrek opgesloten. Van acht landar beiders was de toestand ernstig. Veertig leerlingen van de Oosterschool te Baarn hebben met hun onderwijze ressen een klaslokaal gebouwd uit sneeuw, waar twintig hunner nu les krijgen. Het sneeuwhol meet 5 bij 5 meter. De kinderen zitten er warmpjes ingepakt in en vinden het prachtig. Bloedige botsing Na de botsing waren 638 arbeiders ge arresteerd. Twintig arbeiders, twee politie mannen en een dorpswachter zouden bij de botsing het leven gelaten hebben. Het in cident zou zijn voorgevallen nadat arbei ders van een projekt van een Soedanese maatschappij weigerden de katoenoogst aan de maatschappij af te dragen. De politie greep in en trachtte de arbeiders, die met speren en stokken gewapend waren, te ver drijven, aldus het Arabische persbureau. De Soedanese regering heeft in een ver klaring gezegd, dat „de betreurenswaardige ongeregeldheden te Kosti" aanleiding had den gegeven tot de arrestatie van een groot aantal boeren op beschuldiging van het aanzetten tot of deelnemen aan ongeregeld heden. Volgens de verklaring werd „geen gering aantal" arbeiders, die na het inci dent voor een verhoor waren vastgehouden, woensdag dood aangetroffen. Verondersteld wordt, aldus de Soedanese regeringsverkla ring, dat de dood veroorzaakt is door ver stikking als gevolg van de hitte en het feit dat te veel mensen in eenzelfde ruimte waren samengebracht. Medische autoritei ten zullen verslag uitbrengen aan het ka binet, dat daarna de bevolking volledig zal inlichten. De Soedanese regering doet een beroep op de bevolking, de officiële uiteenzetting af te wachten en geen acht te slaan op geruchten. Vertegenwoordigers van de landbouwers in het gebied van de Witte Nijl deelden mee, dat dinsdag 150 demonstrerende boe ren door de politie werden doodgeschoten. In het totaal zouden met de twintig ka- j toenverbouwers, die zondag tijdens de rel letjes doodgeschoten werden, tengevolge van de onlusten op zondag en dinsdag 364 boeren om het leven gekomen zijn. In Khartoem heeft een woordvoerder van de eigenaars van de Goda-landbouwmaat- schappij, welke volgens contract recht op de katoenoogst van de boeren had, gezegd, dat de onlusten van zondag door commu nisten verwekt waren. Reeds wekenlang heerst er grote onrust onder de katoenver- bcuwers, die een hogere prijs voor hun winteroogst eisen. United Press verneemt nader dat de Soe danese politie dinsdag tijdens relletjes in Kosti 150 boeren heeft doodgeschoten. brede zijn de gevoelens in Indonesië jegens Nederland echter niet verbeterd, zei de ambassadeur, daarbij niet doelende op de individuele verhoudingen, doch op de poli tieke partijen. De kwestie van de arrestanten kan door de gehele ontwikkeling in „het gedrang komen", meent mr. Utoyo Ramelan. Hij legde er echter de nadruk op, dat Indo nesië steeds deze aangelegenheid buiten de conferentie heeft gehouden, maar „deze kwestie heeft nu niet meer die actualiteit, die zij anders zou hebben gehad". In ant woord op vragen inzake de gisteren door een woordvoerder der Nederlandse re gering afgelegde verklaring zei de Indo nesische ambassadeur niet te geloven, dat de opzegging der RTC-overeenkomsten In donesië in de ogen der wereld kwaad zal doen. „Alle mogelijkheden zijn gewikt en gewogen", verklaarde hij. De positie van graaf Van Bijlaadt in Djakarta achtte mr. Utoyo Ramelan thans zeer „onduidelijk". Maar hetzelfde geldt natuurlijk voor de heer Kwee Dj ie Hoo, de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag. zo voegde hij hier aan toe. In elk geval blijven zij echter de officiële vertegen woordigers van hun regeringen. Zij behou den hun positie in het corps diplomatique. In antwoord op een vraag betreffende Nieuw-Guinea, zei de vertrekkende am bassadeur tenslotte te verwachten, dat deze kwestie thans door Indonesië met meer nadruk naar voren zal worden gebracht. De Nederlandse regering heeft gisteren, door bemiddeling van haar permanente vertegenwoordiger bij de UNO, de Ver enigde Naties op de hoogte gesteld van het feit, dat de Indonesische regering een zijdig verdragen tussen Indonesië en Ne derland heeft opgezegd, welke indertijd werden gesloten met medewerking van de UNO-commissie voor Indonesië en die bij de UNO werden geregistreerd. DJAKARTA (ANP) Op een massa bijeenkomst van jongeren-organisaties op het „Merdeka"-plein te Djakarta, georga niseerd door het „anti-mr. Van Empel co mité" is een resolutie aangenomen, waarin de doodstraf voor Jungschlaeger en Schmidt en het onmiddellijke vertrek van mr. Van Empel uit Indonesië wordt ge- eist. De bijeenkomst werd onder meer toe gesproken door de getuige in het proces tegen Schmidt, Manoppo. Vandaag zal deze resolutie worden overhandigd aan president Sukarno. Ook te Semarang werden op een bijeen komst van jongeren soortgelijke eisen ge formuleerd, waarbij tevens geëist werd, dat de verdedigster van Jungschlaeger en Schmidt, mevrouw Bouman, zal worden gearresteerd als gijzelaarster voor haar ge vluchte echtgenoot. Voorts werd te Sema rang geëist, dat de Nederlandse Hoge Com missaris, graaf Van Byandt, tot persona non grata zal worden verklaard. ADVERTENTIE v/ BARTELJORISSTR. HAARLEM FERD. B0LSTR. 48 A'DAM TEL. 13439 TEL 717162 DAMESTRUIEN - VESTEN RIO DE JANEIRO (Reuter) De Brazi liaanse regering heeft bekend gemaakt dat regeringstroepen de stad Santarem, het hoofdkwartier van de opstandelingen, heb ben ingenomen, doch dat de leider van de opstandelingen, majoor Haroldo Veloso, is ontsnapt. De opstandelingen van de lucht macht hebben in het dal van de Amazone nog twee vliegvelden veroverd. Zij hebben er nu zeven langs de Amazone. De bemanningen van zes militaire vlieg tuigen weigerden tweehonderd parachu tisten naar Belem aan de monding van de Amazone te brengen. Vijf onderofficieren zijn gearresteerd. De parachutisten zijn la ter vertrokken, in acht militaire en vier burgervliegtuigen. De opstandelingen beweren ook in Rio de Janeiro aanhangers te hebben. Er zou bij de strijdkrachten steeds meer sympathie voor de opstandelingen merk baar worden. Volgens onbevestigde berichten heeft majoor Veloso de beschikking over drie duizend zwaarbewapende mannen. Hij be weert dat wanneer de strijd met de rege ringstroepen zou losbarsten, dit „het sein zal zijn voor opstanden in het gehele land". Bij gebrek aan tanks hebben de opstan delingen machinegeweren gemonteerd op tractors, die zij van een staatsmodelboer derij hebben weggehaald. Een particuliere radiozender in Rio die in beslag genomen was omdat de eigenaars in het verleden blijk gegeven hadden van oppositie jegens president Kubitschek, is teruggegeven op bevel van de president na besprekingen tussen de bedrijfsleiding en de overheid. Groeiend verzet De opestandige beweging schijnt een ge volg te zijn van de groeiende ontevreden heid onder de officieren over het feit, dat de strijdkrachten in politieke kwesties zijn gewikkeld. Majoor Veloso heeft verklaard, dat de beweging een onderdeel vormt van een plan „om Brazilië te bevrijden van de oligarchie. Het voorspel gaat terug tot de gebeurtenissen in november toen het land in drie dagen tijd twee staatsgrepen en drie presidenten had. De man die hierin de hand had was de minister van Oorlog generaal Lott, die zeide de installatie van de gekozen president Kubitschek veilig te willen stellen. Strijd in Peru Bij de opstand in Peru, die al zes dagen duurt, hebben de opstandelingen verken ningsvliegtuigen van de regering, die over het hoofdkwartier van de opstandelingen te Iquitos vlogen, beschoten. Volgens het opperbevel van de regeringstroepen zijn alle verkenningsvliegtuigen veilig op hun bases teruggekeerd. Volgens in Lima ont vangen berichten hebben regeringstroepen de stad Requena bezet, ongeveer twee hon derd kilometer van Iquitos. De opstandelingen hebben medegedeeld, dat zij Santa Clotilde, een marine-basis aan de Napo, een zijrivier van de Amazone. 150 kilometer ten noorden van Iquitos, hebben veroverd. Maarschalk Sokolovski LONDEN (Reuter) De stafchef van het Sovjetleger, maarschalk Sokolovski, zegt in een artikel in „Pravda", dat de Sovjet- Unie over betrouwbare middelen beschikt om atoombommen, met inbegrip van wa terstofbommen naar iedere plaats in de wereld te brengen. Hij zegt dit niet te vermelden om wie dan ook te intimideren doch „omdat het wel eens goed is degenen, die keer op keer met atoomwapens zwaaien, er aan te her inneren, dat men geen oorlog.kan voeren zonder vergeldings-maatregelen te ver wachten". De Sovjet-Unie beschikt over uiteenlopende militaire wapens, onder meer over lange-afstandsraketten en ge leide projectielen. Sokolovski bevestigt hiermee de woorden van de minister van Defensie, maarschalk Zjoekov, die op het partijcongres een rede van gelijke strekking hield. Hedenmorgen is een bespreking ge houden tussen het bestuur van de Stich ting van de Arbeid en de ministers De Bruijn, Suurhoff, Zijlstra en staatssecre taris Van Rhijn. Tijdens deze bespre king werd besloten het overleg in de Stichting van de Arbeid te hervatten en te trachten alsnog een oplossing voor de gerezen moeilijkheden te bereiken. Na arrestatie bij Brusselse nachtclub BRUSSEL (Un. Press) Raymond Wes terling is vannacht om kwart voor drie buiten een nachtclub in Brussel door agen ten in burger opgewacht en meegenomen. Hij wordt op het ogenblik vastgehouden voor verhoor, omdat hij zonder papieren was toen de politie hem ontmoette tijdens een normale controle in nachtclubs en de gehele nacht geopende cafés in de binnen stad van Brussel. Naar wij van officiële zijde in Den Haag vernemen is van de Belgische autoriteiten bericht ontvangen, dat Westerling zonder geldige papieren is aangetroffen. Wester ling is aangezegd België zo spoedig moge lijk te verlaten. De Bilt meldt: In de omgeving van Spitsbergen ont wikkelde zich in de afgelopen 24 uur een zeer actieve depressie, onder invloed waar van de luchtdruk boven Scandinavië aan zienlijk daalde. Er ontstond een breuk in het langge rekte hogedrukgebied dat zich uitstrekte van Rusland tot het noordelijke gedeelte van de oceaan. Deze ontwikkelingen had den mede tot gevolg dat de oostelijke wind in onze streken in kracht afnam. Daardoor daalde de tempetatuur in ons land van nacht bij helder hemelweer aanzienlijk. Op de viiegvelden Deelen, Soesterberg en Volkel werd een minimumtemperatuur van min 20 graden gemeten. Intussen is er ook een actieve depressie aangekomen bij de zuid-Westpunt van Spanje. Deze storing zal de luchtdruk in het Middellandse Zeegebied en Zuid- Frankrijk opnieuw doen dalen. De aanwezigheid van een depressie in het noorden van Europa en een in het zuiden zal tot gevolg hebben dat de weer- toestand in onze streken niet belangrijk verandert. Voor de komende nacht wordt op vele plaatsen weer strenge vorst verwacht. ADVERTENTIE (van hedenmorgen 7 uur) toestand tn 60 -è co - SS z 5 Helsinki mist windstil -25 0 Stockholm mist windstil -21 0 Oslo Poolsneeuw windstil -14 0,1 Kopenhagen geheel bew. n -8 0 Aberdeen sneeuw wnw -1 0,1 Dublin sneeuw no 0 1 Londen sneeuw nno -4 0,2 Amsterdam onbewolkt no -15 0,1 Brussel sneeuw nno -16 0,1 Parijs nevel n -11 0 Bordeaux nevel no -11 0 Grenoble nevel windstil -5 0 Nice half bew. nnw 2 16 Berlijn Poolsneeuw ono -13 0,3 Frankfort nevel nno -11 0 München mist windstil -10 0 Zürich nevel windstil -10 0 Genève nevel windstil -8 0 Locarno half bew. o -1 0 Wenen nevel no -5 0,4 Innsbruck mist windstil -19 0 Rome zwaar bew. windstil 3 18 Den Helder sneeuw mat. ono -6 0,1 Ypenburg onbewolkt m. nno -16 0 Vlissingen onbewolkt zw. nno -14 0 Eelde onbewolkt zwak n -14 0,1 De Bilt onbewolkt m. nno -17 0,1 Twente licht bew. zw. nno -19 0,1 Eindhoven onbewolkt zw. nno -18 0 Vlv. Z.-Limb. half bew. mat. n -16 0,1 Neerslag laatste 24 uur. ycccxyrtxr>rY\r^ctxTY\yrxY^T* ooocrcr^oYYocca AANHOUDEND KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van don derdagavond tot vrijdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Enkele overdrijvende wolkenvelden. Geen sneeuw van betekenis. Vannacht op vele plaatsen strenge vorst, mor gen overdag matige tot lichte vorst. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. 24 februari Zon op 7.41 uur. onder 18.11 uur. Maan op 16.34 uur. onder 6.26 uur. Maanstanden 26 febr. 2.41 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuidcn Donderdag 23 februari Hoog water: 1.12 en 13.41 uur. Laag water: 9.02 en 21.43 uur. Vrijdag 24 februari Hoog water: 2.15 en 14.35 uur. Laag water: 10.10 en 22.40 uur. XXAA. .JJ cococccocxxx

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1