PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINCSREIZICER Vertoog in Djakarta over de behandeling van mevr. Bouman Fa. B. ENGELENBERG V.S. stellen U-235 beschikbaar voor niet-militair gebruik Kefauver en Harriman pleiten voor Autherine Lucy ruw? Verkouden..? Wereldnieuws Teruggekeerde Nederlandse getuigen vertellen krasse staaltjes De radio geeft vrijdag Veertigduizend kilogram, waarvan de helft voor het buitenland Stevenson houdt zich op de vlakte en houdt zich buiten het politieke spel ^ocli i«s Uet zo J 2 OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Laatste doodvonnis wordt in Schotland voltrokken Handen en Lippen Karamanlis aangewezen op „gulden middenweg" BUCKLEY'S MIXTURA Standard Vacuum Oil laat supertankschepen bouwen WARE ZOOGDIER DONDËRDAu r düRUARI 1956 DJAKARTA (ANP) De Nederlandse Hoge Commissaris heeft in de afgelopen dagen tweemaal in een officiële nota de aandacht van de Indonesische regering ge vestigd op het demonstratieve optreden van het publiek in de rechtszaal bij de be handeling van de zaak Schmidt en op de behandeling, die mevrouw Bouman de laatste twee zittingen van de zijde van het publiek moest ondergaan, toen zij be spuwd werd en bekogeld met rotte vruch ten en stenen. In de nota wordt gewezen op de moge lijke invloed op de objectiviteit van de rechtspraak in de eindfase van de zaak en op de belemmering, die de verdediging door het optreden van het publiek onder vindt. In een hoofdartikel veroordeelt het on afhankelijke blad „Indonesia Raya" het optreden van de jongelieden. „Hoezeer zij ook van de schuld van Schmidt overtuigd zijn., zij dienen als burgers van een geor dende rechtstaat het vonnis van de rech ter af te wachten. In een rechtstaat wor den beklaagde en verdediger nimmer be spuwd en bekogeld. Indien geen einde komt aan deze vertoningen zal de wereld, nadat de rechter het vonnis heeft geveld, en vooral als het vonnis zwaar is, denken, dat hij geïntimideerd is, hetgeen de goede naam van de Indonesische rechtspraak schaden zal", aldus „Indonesia Raya". Opnieuw zijn vier Nederlanders, die als getuigen zijn gehoord, ditmaal in het pro ces tegen Schmidt, teruggekomen uit In donesië. „Mr. Van Empel houdt nog steeds verblijf bij het Hoge Commissariaat, waar mevrouw Bouman dikwijls contact met hem opneemt", zo vertelde hij bij zijn aan komst op Schiphol de heer Leebeek uit Huizen (N!H.), die evenals de heer Luning uit Rottredam een collega van Schmidt was te Bandoeng. „Hij houdt zich goed en ik mag zeggen, hij gedraagt zich nog steeds als officier", aldus de heer Leebeek, Schmidt's voormalige militaire chauffeur in Indonesië, de heer Meyer uit- Amster dam en de voormalige KNIL-officier Hey- nen uit Zutfen hadden geen prettige er varingen bij het verhoor opgedaan. Rech ter Rochjani had stekelige opmerkingen tegen deze getuigen gemaakt. Ondragelijk „Het leven in* Djakarta wordt langza merhand voor de Nederlanders ondrage lijk", zo zei de hoofdboekhouder Leebeek. „Ik ben in 1953 uit Indonesië vertrokken. In die drie jaar is de nogal slechte sfeer veranderd in een afschuwelijke". „Ik heb geen enkele Nederlander in Djakarta ge sproken, die het daar nog bevalt". „Ze zeggen allemaal: hoe eerder naar Neder land terug hoe liever". De heer Leebeek had van mevrouw Bou man een Indonesisch dagblad meegekre gen, de „Harian Rakjat", met een verslag over de jeugdbij eenkomst, waaorp werd geëist, dat mevrouw Bouman gearresteerd zou worden als gijzelaar, omdat mr. Bou man, die gevlucht is, heeft deelgenomen ADVERTENTIE Doelstraat 59 - Haarlem Tel. 15252 FLEXA PLASTIC ENAMEL in prachtige kleuren HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.23 Platen. 8.00 Nieuws. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Orgel en zang. 11.10 Voordracht. 11.30 Bari ton en piano. 11.50 Carillonmuziek. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.35 Sport en prognose. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metropole-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Strijkkwartet. 14.30 Voordracht. 14.50 Pla ten. 15.00 Gevarieerd programma. 16.00 Platen met commentaar. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale causerie. 17.40 Amusements muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Dansmuziek. 18.45 Tot nieuw bestel verbonden, causerie. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Op naar de Zuidpool, klankbeeld. 19.30 Geloof, causerie. 19.50 Nieuws van de VPRO. 19.55 De volgende week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekenweek-toespraken. 20.10 Koorzang. 20.30 Benelux, causerie. 20.40 Na tien jaar, causerie. 21.00 Ritmische muziek. 21.30 Programma t. g. v. de boekenweek. 22.00 Platen. 22.10 Buitenlands weekover zicht. 2.25 Amusementsmuziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Platen. 10.25 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Platen. 12.00 An gelus. 12.03 Pianoduo. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor de platte landsvrouwen. 12.40 Platen. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Pla ten. 14.40 Brabants orkest. 15.00 Schoolradio. 15.30 Metropole-orkest. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. In termezzo: platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Cello en piano. 18.05 Lichte muziek. 18.30 Vragenbeantwoording. 18.45 Platen, 18.55 Toespraak. 19.00 Nieuws. 19.10 Regerings uitzending: Rubriek Verklaring en toelich ting. Wat doet het Ministerie van maat schappelijk werk. 19.20 Regeringsuitzending: Emigratierubriek. 19.30 Verzoekprogramma voor de militairen. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Instrumentaal trio. 21.00 Politiek forum. 21.30 Dansmuziek. 21.55 Radiophilharmonisch orkest. 22.45 Avond gebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Oklahoma, operette (pl.) BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.45 Platen. 16.02 Platen. 17.00 Nieuw.s 17.10 Lichte muziek. 17.45 Zang en piano. 18.10 Voordracht. 18.20 Zang en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Pla ten. 20.00 Platen. 20.15 Symfonisch orkest, Omroep-orkest, koor en solist. 21.05 Kunst- kaleidoscoop 21.20 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio Univer siteit en volksmuziek. 22.55—23.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws. Londens Radiodag boek. Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 en 50 m.). aan de ondergrondse acties, dat de getui gen, die bterokken zijn geweest bij de on dergrondse acties, zullen worden gearre steerd, en dat de buitenlandse bedrijven, die de benden steunen in beslag zullen worden genomen en hun eigenaars ge arresteerd. In een kanttekening op een ander blad had mevrouw Bouman geschreven, dat de Indonesische bladen wel de verklaringen van de getuigen k charge opnemen, doch niet die van de getuigen a décharge. Geen bescherming Mevrouw Bouman geniet geen enkele bescherming van de politie. Dikwijls staan in de buurt van haar flat mensen samen- gegroept, die weinig goeds voorspellen en met gebalde vuisten staan te zwaaien. Het relletje waarbij vyandig publiek had ge tracht haar te molesteren en haar had bespuwd, speelde zich af onder de ogen van de Indonesische commissaris van po litie van Djakarta, die vlak bij stond te praten met enkele getuigen a charge. Hij deed niets. Op straat kon het publiek via een ge luidsinstallatie alleen de rechter en de officier de vragen horen stellen. De getui gen a décharge en mevrouw Bouman kun nen geen gebruik van de microfoons ma ken. Het is voorgekomen, dat de getuigen a charge hun verklaringen wel voor de mi crofoons mochten afleggen. De heer Leebeek had de indruk, dat rechter Rochjani veel onpartijdiger is dan rechter Maengkom, die meer steunt op de officier van justitie Sunario dan de heer Rochjani. De officier stelt soms vragen, die Rochjani niet toelaat. Hij ontnam de offi cier het woord, omdat hij meende dat deze strikvragen stelde. Alternatief Mevrouw Bouman had tegen de heer Leebeek gezegd: „Hier geldt schuldig of onschuldig. Er zou gekozen moeten worden tussen vrijspraak of een zeer ernstig straf, ja zelfs de doodstraf. Bij een eventuele vrijspraak zouden ernstige onluste in Dja karta kunnen uitbreken, ja zelfs een vorm van burgeroorlog". EDINBURGH (Reuter) De laatste die in Schotland ter dood zal worden gebracht is de 24-jarige Robert Boyle, die wordt beschuldigd van het doden van zijn zoontje van negen dagen oud. Zijn doodvonnis is nog geveld voordat de doodstraf werd af geschaft. Het beroep van Boyle is ver- worpen. IJzerets in Kazakstan Blijkens de tekst van zijn dinsdag ge houden rede heeft maarschalk Boelganin mededelingen gedaan over de ontdekking van enorme ijzererstreserves in het gebied van Koestani in Kazakstan. Maarschalk Boelganin deelde mede, dat deze reserves groter zijn dan de aangetoonde reserves in de Oeral. De Sovjet-Unie is thans van plan in Kazakstan een ertsmijnindustrie met een jaarlijkse capaciteit van 10 miljoen ton erts te stichten. De Russische premier maakte voorts be kend, dat er in de republiek Jakoet in het verre oosten der Sovjet-Unie rijke diamant velden zijn gevonden. Hij beschreef deze ontdekking als een der opmerkelijkste van deze jaren. Woensdag is het stoffelijk overschot van de acteur Jo Sternheim ten grave gedragen. Vanaf de Stadsschouivbtirg, waar de overledene lag opgebaard, vertrok de stoet naar de begraafplaats „Zorgvlied". Op de foto ziet men de stoet die juist de Stadsschouw burg heeft verlaten. THOMASVILLE (Reuter) President Eisenhower heeft opdracht gegeven veertig ton uranium-235 beschikbaar te stellen voor de ontwikkeling van het vreedzame gebruik van kernenergie. De helft daar van is voor het buitenland bestemd. De waarde van het uranium bedraagt een miljard dollar. Uranium 235 wordt gebruikt als brandstof in kernreactors. In een verklaring, welke van uit het vakantieverblijf van de president in de staat Georgia bekendgemaakt werd, wordt gezegd, dat de Verenigde Staten hiermede hun vertrouwen te kennen geven in de mogelijkheid van ontwikkeling van de kernenergie voor niet-militaire doeleinden. (Van onze correspondent te Washington) Alabama is werkelyk het donkere zuiden van de Verenigde Staten. De staat ligt tus sen Georgia en Missisippi. In Tuscaloosa staat de universiteit van Alabama en die plaats heeft een trieste roep gekregen door de relletjes rondom de negerstudente Autherine J. Lucy. Op verscheidene staats-universiteiten in het zuiden worden reeds negers toegelaten. Voor Alabama was dit echter iets nieuws. De betogingen waren gericht tegen de be slissing van het federale gerechtshof, dat voor .mejuffrouw Lucy de weg naar de universiteit had vrijgemaakt. Men krijgt de indruk dat het bestuur van de universiteit te gemakkelijk gezwicht is voor de demonstraties. Een bedenkelijk verschijnsel. Met hulp van de politie had men in staat moeten zijn het recht te hand haven en dictatuur van een kleine rebel lerende groep te voorkomen. ?Iet geval heeft zeer de aandacht getrok ken en het is nog altijd mogelijk dat het onrecht hersteld wordt, zodat, de dappere negerstudente alsnog haar pleit zal winnen. Daarmede zou dan het streven van de negers naar volledige gelijkheid opnieuw verder gekomen zijn. Vooruitgang, hoewel langzaam, is de laatste jaren de regel ge worden. Wie president van de Verenigde Staten wil worden, doet in het algemeen het ver standigst om een gematigde positie in te nemen jegens het negex-vraagstuk. Of men nu republikein of democraat is, altijd heeft men de steun nodig van gi-ole groepen, die conservatief staan tegenover de negerbe volking en haar verlangens. Men kan zich er daarom over verbazen, dat senator Kefauver. die officieel demo cratisch candidaat wil worden, en dat gou verneur Harriman, die officieus naar de democratische candidatuur streeft, open lijk de kant van mej. Lucy gekozen hebben. Zou een van tweeën de democratische can didaat worden, dan zou hij waax-schijnlijk heel wat water in de wijn moeten doen. Thans strijden zij echter nog niet de eind strijd tegen een republikeinse tegenstander. Thans gaat het tegen Stevenson, die de beste kans maakt aanvoerder der democra ten te worden Geleidelijk Stevenson heeft geweigerd om munt te slaan uit het Alabama-geval. Toen hem ge vraagd werd, of hij bij zulk een gelegen heid het Amerikaanse leger in het geweer wilde brengen, zei hij dat hem dat niet ver kieslijk leek. Evenmin leek het hem juist subsidie te weigeren voor de bouw van scholen, waar de rasscheiding wordt ge handhaafd. Stevensons houding komt over een met de gedragslijn van het Opperste Gerechtshof dat rasscheiding op scholen in strijd acht met de grondwet, doch tevens uitsprak, dat in het zuiden het oude stelsel slechts geleidelijk behoefde gewijzigd te worden. Dit systeem is ouder dan de Ame rikaanse staat en kan naar veler mening maar niet van vandaag op morgen veran derd worden. Hoezeer men de ongelijkheid ook moge betreuren, het ziet ex-naar uit, dat evolutie een sneller methode is om de misstanden op te heffen dan gewelddadige verandering van boven af. Zijn pleidooi voor een geleidelijke ontwikkeling, kan Stevenson wellicht stemmen kosten, maar hij is er de man niet naar tijdelijke steun te kopen met uitspraken, die hij later niet na kan leven. (Reuter) Vandaag zal aan de president van de universiteit van Alabama, dr. Oliver Carmichael, weer verzocht worden de ne gerstudente tot de universiteit toe te laten. Het verzoek is ondertekend door vijfhon- dei-d van de zevenduizend studenten en leerkrachten en burgers van Tuscaloosa. Boycott De politie van Montgomery (Alabama) is begonnen met een massa-aanhouding van 115 negers wegens een boycott van de stadsbussen. De boycott, die reeds elf weken duurt, vindt zijn aanleiding in de weigering van een negerin, om een afde ling voor blanken in een bus te verlaten en plaats te nemen in de afdeling van kleur lingen. Een „grand jury" van zeventien blanken en een neger heeft uitgemaakt, dat de boycott tegen de staatswetten indruist. Overtreding van de anti-boycottwet is sti-afbaar met duizend dollar boete en zes maanden gevangenisstraf. Zes negers, van wie vijf predikanten van de Baptisten, werden gearresteerd alsmede een vroegere voorzitter van de vereniging tot bevorde ring van de belangen van kleurlingen, op wiens huis onlangs een aanslag met een kleine bom was gepleegd. ADVERTENTIE „Wij vertrouwen ernstig, dat het atoom een machtig instrument ter bevordering van de wereldvrede kan worden", aldus de verklaring. Het is volgens president Eisenhower niet de bedoeling, dat landen, die uranium-235 winnen, of de Sovjet-Unie en de van haar afhankelijke -landen, een aandeel zullen krijgen. Twintig ton zullen in het buiten land verdeeld worden door verkoop of vei-pachting en ten gebruike voor vreed zame doeleinden, hoofdzakelijk voor de op wekking van stroom voor gebruik in on- derzoekreactors. De totale hoeveelheid van veertig ton zal over een aantal jaren ver deeld worden en op door de Amerikaanse regering vast te stellen vooi-waarden hetzij gekocht of gepacht kunnen worden. „Onafhankelijker" houding van de Griekse regering verwacht ATHENE (Reuter) Men verwacht, dat px-emier Karamanlis van Griekenland, na zijn kleine overwinning bij de verkiezingen van zondag, zowel op binnen- als buiten lands gebied een politiek van „de gulden middenweg" zal voeren. De oppositie heeft Karamanlis ervan beschuldigd, dat hij zich teveel richt naar de Westelijke mogend heden. Vrienden van de premier menen dan ook, dat de nieuwe Griekse regering zal vasthouden aan de traditionele bondge nootschappen, doch dat een „onafhanke lijker" houding zal worden aangenomen. Karamanlis' anti-communistische Radi cale Unie heeft bij de verkiezingen J58 parlementszetels géwönnen. Dé Democra tische Unie (oppositie) 142 en onafhanke- lijken drie. De Democratische Unie meent, dat nieuwe verkiezingen gehouden moeten worden, omdat de militairen volgens hen van hun officieren opdracht hadden gekre gen voor Karamanlis te stemmen. De oppositie van centrum en links had zich voor de verkiezingen in één front ver enigd. De partijen zullen echter afzonder lijk in het parlement zitting nemen. De voornaamste taak van premier Kara manlis ligt op econopxisch gebied. De prij zen zijn gestegen en ambtenaren en arbei ders eisen loonsvex-hogingen. Voorts zullen maatregelen genomen moeten worden met het oog op de tweehonderdduizend geheel en het andex-half miljoen gedeeltelijk werk lozen. In Londense diplomatieke ki'ingen ver- wacht men, dat de Griekse houding ten aanzien van de kwestie-Cyprus verstarren zal. De regering zou, gezien haar kleine meei-derheid, afkerig zijn van een compro mis. Men verwacht in de toekomst een coalitie-regering. Het Griekse ministerie van Binnenland se Zaken heeft de einduitslagen voor de bux-gerlijke verkiezing bekend gemaakt. Het aantal geldige stemmen bedroeg 3.243.917. Hiervan waren er 1.484.587 (45.5 percent) toegevallen aan de Radicale Unie, 1.614.878 (49,8 percent) aan de Democx-a- tische Unie, 71.553 aan de progressieven en 72.908 aan de onafhankelijken. Rassendiscriminatie in V.S. MONTGOMERY (United Press Een „grand jury" heeft de boycott door negers van de gemeentelijke busdiensten te Mont gomery in de Amerikaanse staat Alabama onwettig verklaard en hiervoor 115 per sonen in staat van beschuldiging gesteld wegens wangedrag. Te High Point in Noord-Carolina heeft de gemeenteraad eenstemmig besloten de gemeentelijke golfbanen ook open te stellen voor negers. Verleden jaar had de commis sie voor parken en recreatie-oorden een verzoek van negers om toelating afgewezen. ADVERTENTIE BIJ HOEST, KEELPIJN EN BRONCHITIS HELPT DIRECT Bouw gegund aan Zzveden en Japan NEW YORK (Reuter) De Standard Vacuum Oil Company heeft bekendge maakt, dat zy twee supertankschepen be steld heeft, waarvan er een bij een Zweed se werf en het andere schip in Japan ge bouwd zal worden. De schepen zullen gebruikt worden voor het vervoer van ruwe olie van de Perzische Golf naar havens in Zuid-Afrika, India, Australië en Japan. Het grootste schip van 38.000 dwt werd bij een werf te Malmö besteld voor de Britse dochtermaatschap pij, de Standard Vacuum Transportation Company. Het schip, dat 6 miljoen dollar zal kosten, zal 336.000 barx-els olie kunnen vèrvoeren. Groei van Tokio Tokio kan binnen twee jaar de stad met de meeste inwoners ter wereld worden, al dus heeft een bureau voor de statistiek hier bei-ekend. De bevolking was per 1 januai-i van dit jaar gestegen tot 8.070.001, hetgeen een toeneming van 262.335 inwo ners betekende in het jaar 1955. In september 1945 woonden er in de stad Tokio ongeveer 3.700.000 personen en dit aantal is in 10 jaar met 5.000.000 toegeno men. Als deze stijging voortduurt, aldus het bui'eau voor de statistiek, zal de stad in 1958 een zielenaantal van 10.000.000 tellen. Volgens het laatste onderzoek waren er 4.147.780 mannen en 3.922.221 vrouwen. Tokio is momenteel de derde grootste stad ter wereld na Londen en. New York. 59. Op een heuveltop in het land Bongo stonden de notaris en neef Lodewijk. De notaris was hier helemaal naar toe ge reisd, om te controleren of de ontdek kingsreiziger zijn vlag al had geplant. Maar de enige, die hij daar aantrof was de boze neef. „Wacht maar niet langer, meneer de notaris", zei neef Lodewijk met een vals lachje, „mijn neef komt niet en zal ook nimmer aankomen. Hij is met zijn vliegtuig midden in het kannibalen- land neergestort. De erfenis is dus ook voor mij enHij brak af, toen opeens een stem klonk, die luidkeels riep: „Goe- d.enmiddag, meneer de notaris. Ik hoop, dat ik u niet lang heb laten wachten!" ADVERTENTIE Neem tijdig KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend PHILIPS R O X A N E Raad. Het Russische regeringsorgaan Iz- westia heeft woensdag critiek geleverd op het besluit van de Oostenrijkse re gering om toe te treden tot de Raad van Europa. Het blad noemt deze organisa tie een „gecamoufleeixle afdeling van het Atlantische blok". In een bericht van de Weense correspondent, van Iz- westia wordt gezegd, dat het besluit protesten heeft gewekt in „die kringen in Oostenrijk welke oprecht een politiek van blijvende neutraliteit willen na streven". Bundeswehr. De commissie voor veilig- heidskwesües van de Westduitse Bonds dag heeft woensdagochtend besloten, dat de nieuwe Westduitse strijdkrach ten zullen worden aangeduid als „Bun deswehr" strijdkrachten voor de fe derale defensie inplaats van „Wehr- macht" zoals voorgesteld door de libe rale afgevaai'digde Erich Mende. De commissie sprak zich verder uit tegen het afleggen van de eed door de toe komstige soldaten. De besluiten van de commissie moeten nog door het parle ment woi-den goedgekeurd. Afgeboekt. De zestien delen tellende ver zamelde werken van Stalin ontbreken dit jaar voor het eerst in de catalogus van communistische boeken, die op de komende jaarbeurs te Leipzig (Oost- Duitsland) te koop zullen zijn. In de catalogus, die zo juist in Oost-Berlijn is uitgegeven, komen slechts drie wer ken van Stalin voor: „vraagstukken be treffende het Leninisme", „over de gro te patriottische oorlog van de Sovjet- Unie" en „over de wox-steling om de vrede". Akelig. Bewoners van de stad Sehore, in midden-China, zijn zeer verschrikt door geheimzinnige aardschokken, die zich sinds 28 januari elke nacht drie of vier maal hebben voorgedaan en die ver scheidene seconden duren. Velen heb ben de stad verlaten. De oorzaak der schokken is onbekend. Men acht het mogelijk, dat zij door geringe plaatse lijke veranderingen in de aardkorst, die het gevolg zijn van ondergronds stro mend water, worden veroorzaakt. Alles kwijt. De Hongaarse regering heeft bepaald dat boeren, die vóór dertig april tot een gemeenschappelijk land bouwbedrijf toetreden, geen inkom stenbelasting behoeven te betalen, in dien zij hun gehele have en goed in brengen, met uitzondering van hetgeen zij nodig hebben voor het onderhouden van henzelf en hun gezinnen. Boeren die na die-datum toetreden, genieten hetzelfde voordeel indien zij hun oog sten gezamenlijk opslaan. Bom geld. Jesse Johnson, hoofd van de bevoorradingsafdeling der Amerikaanse commissie voor atoomenergie, heeft op een te New York gehouden bijeenkomst van technici verklaard dat de „ura- niumzoekex-s" met hun geiger-tellers in de afgelopen acht jaar reeds zoveel uranium in de Verenigde Staten heb ben opgespoord, dat voldaan kan wor den aan de gehele behoefte aan deze grondstof voor de uitvoering van de programma's voor kernenergie-aanwen ding voor burgerlijke en militaire doel einden. Volgens Johnson hebben de uraniumjagers meer verdiend dan de goudzoekers in welke periode ook der Amerikaanse geschiedenis. Voorzorg. In hoger beroep heeft het ge rechtshof te Brunswijk het verzoek van Dietrich Klagges, voormalig nationaal- socialistisch px-emier van Brunswijk, tot voorwaardelijke invrijheidstelling afge wezen. Klagges werd in 1950 tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld we gens zijn politiek verleden. Dit vonnis werd in december 1955 vei-anderd in 15 jaai\ Bij een afzonderlijke beschikking werd Klagges voorlopig in vrijheid ge steld. Deze beschikking is thans in be roep vernietigd. Het hof besliste, dat het Klagges' bewering dat hij voort aan een nuttig en ordelijk leven zou leiden niet in twijfel trok, doch dat zijn vei'leden een voorwaax-delijke invrij heidstelling uitsloot. Ongerust. Ruim 4500 Britse gevangen bewaarders hebben woensdag bij de x-egering geprotesteerd tegen het be sluit van het Lagerhuis om de doodstraf wegens moord af te schaffen. In een schrijven aan de minister van Binnen landse Zaken Lloyd Geoi-ge verklaren de leiders van de bond van gevangen bewaarders dat het besluit „ongerust heid" heeft gewekt. Zij vragen speciale wettelijke voorzieningen voor het ge val dat een gevangene, die wegens moord reeds tot levenslang is veroor- deeld, in de gevangenis nog een mooi-d pleegt. Ook wordt gevraagd speciale voorzieningen te treffen voor weduwen en kinderen van gevangenbewaarders die door een dei-gelijke gevangene zou den worden gedood. Omkijkend, zagen zij een vreemdsoortige figuur, die samen m.et Panda in een draag stoel aankwam. De notaris poetste zijn bril op en keek enigszins weifelend naar het zonderlinge gelaat. „Pardon?", zei hij. „Uw stem komt mij bekend voor, doch ik kan mij niet herinneren, dat ik uweh gezicht al eens eerder heb gezien". W HET algemeen zijn de jeugdvormen var insecten doelmatig uitgerust, dat zij zelf standig de strijd om het bestaan kunnen voeren. Ja, ter wille hiervan hebben zij zelfs in vele gevallen een geheel zelfstan dige ontwikkelingsweg ingeslagen, zodat men vaak zou menen dat de larvale vorm en het volwassen insect twee verschillen de diersoorten zijn, die niets met elkaar uitstaande hebben. De twee bestaansfuncties, die anders niet streng gescheiden zijn, blijken in deze gevallen over beide vormen van ontwikke ling te zijn verdeeld, want de taak van de larve bestaat uit eten en groeien, die van het volwassen insect echter uit de voortplanting. Daarom zijn de insecten larven vaak veel weerbaarder dan het vol wassen insect en hebben zij geen verzor ging nodig. Op deze algemene regel zijn echter tal loze uitzonderingen en de zorgen waar mede het volwassen insect de larven in het eerste stadium moet omringen, nadert in vele gevallen de roerende zorg die we bij de zoogdieren waarnemen. Niet alleen de zorgen die deze insecten tentoonspreiden gelijken daarop, maar ook de handelingen zelf. Bepaalde vliegen, die in vachten van zoogdieren of in de verenbedekking van vogels leven, en wier vleugels meestal vol komen gedegenereerd zijn, brengen bijv. geen eieren voort, maar baren levende lar ven die uit bijzondere klieren van het moederlijke organisme worden gevoed. Dit zijn dus werkelijke zoogdieren, al mogen we ze dan niet onderbrengen in de warm bloedige groep die wij met deze naam heb ben aangeduid. Een dergelijke eenvoudige splitsing tus- sen zoogdieren en nlet-zoogdieren, gelijk men vroeger gemakshalve meende te kun nen maken, gaat dan ook in het geheel niet op, want tussen het leggen van eieren èn de embryonale ontwikkeling in het li chaam van de moeder, zijn talloze tussen vormen, waarvan de ene geleidelijk in de andere overgaat. Het begint al bij de die ren die de eieren overal met zich mee slepen tot de larven zijn uit gekomen. Zeeëgels dragen de eieren in hoefijzervormige verdiepingen van het lichaams oppervlak, waarin zij be schermd worden door de daaroverheen liggende ste kels. De eieren van sommi ge schaaldieren (waaronder ook de pissebedden vallen) worden in broed- zakken ondergebracht op soortgelijke wijze als bij de buideldieren, echter met dit ver schil dat de schaaldieren een dichte broed- zak bezitten. Ook bepaalde kakkerlakken bergen hun nakomelingen in een broedzak. Wanneer we nu de ontwikkeling van de jongen in de bek, keel, maag of huidplooien mogen veronachtzamen, is de volgende stap die van de buidel naar het inwendige van het moederlichaam. Sommige haaieneieren ontwikkelen zich in het moederlichaam, maar óók de larven van de rupsenvliegen, en die van de Tsetsevlieg. In enkele stap pen (die we wat groot genomen hebben) zijn we dan bij de levendbarenden beland, een benaming die we zeker niet in de we reld der lagere diersoorten van toepassing hadden gedacht. Over buideldieren gesproken, weet u dat er een zoogdier is dat met gif werkt. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2