Pensioenbedragen voor Kamerleden verdwijnen uit de Grondwet Agenda voor Haarlem Wraak Handgemeen voor nachtclub „Toekomstbeeld dwingt ons tot geestelijke herbewapening" VA LD A TWEEDE KAMER „Krijgsmacht" in plaats van „Land- en Zeemacht" Rheumatiek? Misverstand was oorzaak Prof. Polak over technische evolutie: Haarlem krijgt een „Nijverheidsdag" Examens Spit in Uw rug "AKKERTJES" Samenwerking Oranjelijn en Fjell-lijn Schiphol en Zestienhoven Overheidszorg voor inboe dels bij woningontruiming Nederlands-Duitse handel in 1955 sterk toegenomen Koningin en prinses Marijke vierden Baden Powell-dag liet zich niet onbetuigd Moeder veroordeeld die 13-jarig dochtertje liet chaufferen Seinwachter zette sein ten onrechte op veilig Kerkelijk Nieuws Nieuw handelscontingent met Oost-Duitsland voor 1956 DONDERDAG 2 3 FEBRUARI 1956 «3 (Van onze parlementaire redacteur) De behandeling van de voorstellen tot Grondwetsherziening leverde woensdag middag een tweevoudig succes op voor prof. Oud (WD). Minister B e e 1 moest een kleine tegenslag incasseren. De fractievoorzitter van de VVD boekte zijn succes bij de behandeling van het ont werp, clat wijziging wilde brengen in de bepalingen omtrent pensioen voor aftre dende Tweede Kamerleden. Na een histo rische uiteenzetting betoogde hij dat de voorkeur zou verdienen, in de Grondwet niet langer de bedragen op te nemen om trent de parlementaire schadeloosstelling en evenmin omtrent de pensioenen. Thans is het zo, dat enerzijds de Grondwet nog wel die bedragen vermeldt, doch anderzijds bepaalt, dat bij een met tweederde meer derheid van het totaal aantal leden, dat de Kamers telt aangenomen wet in die be dragen verandering kan worden aange bracht. Er staan dus wel bedragen in de Grondwet, maar deze zijn inmiddels reeds lang gewijzigd. Minister B e e 1 trachtte nog wel even aan het tegenwoordige stelsel vast te hou den, maar was overigens van mening dat, indien de Kamer met prof. Oud de vermel ding van de bedragen uit de Grondwet zou willen lichten, de gehele regeling beter aan de wetgever kon worden overgelaten, maar dan de eis van een tweederde meerderheid te laten vervallen. PI i er tegen verzette prof. Oud zich, onder meer omdat hij het logisch vond, dat een dergelijke wet later minder gemakke lijk gewijzigd moet kunnen worden dan andere wetten. Zowel mr. Van der Goes vanNa- ters (P. v. d, A.), als de heer Bruins Slot (A.R.) waren getroffen door „de be koring van het eenvoudige," dat aan de door prof. Oud voorgestane regeling eigen was. Ook minister Beel zag wel in, dat er veel voor deze amendering te zeggen viel. De uitdrukking „regeling van reiskosten" wilde hij wel vervangen door „regeling van kosten uit het Kamerlidmaatschap voortvloeiende." Mr. DeGraaf (KVP) kwam eveneens met een amendement. Terwijl het rege ringsvoorstel inhield, dat indien de wet gever straks (met 2/3 meerderheid) een systeem gaat invoeren, waardoor aftreden de Kamerleden terstond een overbruggings uitkering gedurende een beperkte tijd zullen krijgen en op een later tijdstip een uitgesteld pensioen, kunnen de thans zit tende Kamerleden die immers als het ware verkregen rechten hebben een keuze doen tussen aanvaarding van dit of toepassing van het bestaande stelsel (on middellijk ingaand pensioen). Mr. De Graaf wilde nu, dat de Grondwetgever een recht op die keuze ook voor toekom stige Kamerleden zou vastleggen. Er kun nen zich immers omstandigheden voordoen waarin mep wellicht, liever onmiddellijk ingaand pensioen zou willen hebben. Met mr. Beernink (C.H.) voelde dr. Bruins Slot er niets voor, een dergelijk ADVERTENTIE ADVERTENTIE DONDERDAG 23 FEBRUARI Minerva: „Ich tanze mit dir in den Himmel hinein", 14 ajar, 8.15, uur. Palace: „De jacht op kapitein Ehrlich", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Les Diaboliques", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „Goud van Napels", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Tweemaal begeerd", 7 en 9.15 uur. Roxy: „Anna", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De luit droeg een rokje", alle leeft.., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een vrouw zonder vrees", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Vleeshal: 12.30, Mozartherdenking. Concert door Ans Bouter piano, en leden van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Con certgebouw, 8 uur: Pianorecital door Clara IrldSkil VRIJDAG 24 FEBRUARI Minerva: „Plotseling zeven dochters", 14 jaar, 8.15 uur. Palace: „De witte non", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouw van Rome", 18 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Studio; „Het bed". 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het meisje van de rivier", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De zilveren beker", 14 jaar, 2, 6.30 en 9 uur. Rembrandt: „Onder^ broken melodie", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „King of the Khyber rifles", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Ridderzaal: 20.15 uur: Mozartherdenking. De levensgeschiede nis van Mozart, muzikaal geïllustreerd onder leiding van Willem Andriessen. Verder wer ken mede: Antoinette Tiemessen, sopraan, Gonne Brinkman, sopraan, Elly Jens, alt, Arjon Blanken, tenor, Albert van Haasteren, bas en orkestleden van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Leden van de Ken- nemer Ballet Studio voeren de suite: „Les petits riens" uit. grondwettelijk recht op zulk een keuze in het leven te roepen; de wetgever moest straks maar zelf zien, welke regeling hij wil maken. Minister Beel verzette zich eveneens tegen het amendement. Hij achtte het on juist aldus in onze pensioenregeling blij vend het keuze-element te gaan invoeren. De Kamer nam het amendement-Oud met 4523 stemmen aan. Alleen de heren Groen en mr. Kortenhorst deden aan het verzet van de KVP-fractie niet mee en hiermee kwam het amendement-De Graaf te vervallen. Later op de middag behaalde deze afge vaardigde een overwinning en werd door zijn toedoen minister Beel een nederlaag toegebracht. Een wetsontwerp, dat de Grondwetsbepaling schrapt, die voor uit zending van dienstplichtigen van de land macht naar Nederland-over-zee eerst toe stemming van de wetgever voorschrijft, ontmoette, behalve bij de heer Haken (CPN), geen tegenstand. Maar wel keerde m r. De Graaf zich tegen het ontwerp, waardoor in de Grondwet overal, waar nu van land- en zeemacht wordt gesproken, de uitdrukking „krijgsmacht" een plaats zal krijgen. Op zichzelf kon de KVP-afge- vaardigde hiermee volkomen akkoord gaan. Zijn juridisch geweten echter be zwaard doordat eën en ander voorkwam in een r ij k swet,, terwijl er twee bepalingen waren, die alleen op Nederland betrekking hebben en niet ook op de West. Deze had den in een afzonderlijke gewone wet een plaats behoren te krijgen. Minister Beel, gesteund door mr. Van der Goes van Naters, wees er op, dat wan neer in belangrijke mate een ontwerp op rijksaangelegenheden betrekking heeft, de vorm van een rijkswet toch waarlijk wel toelaatbaar is, ook al komt er bovendien iets in voor, dat, zoals hier, alleen betrek king heeft op Nederland. Hij drong er bij mr. De Graaf vergeefs op aan zijn oppositie te laten varen, want er zou, indien deze zijn zin kreeg, vertraging ontstaan door dat alsnog de indiening van een afzonder lijk gesplitst ontwerp nodig zou zijn. Het mocht echter niet baten. Mr. De Graaf bleef stand houden, kreeg,voldoende steun, en zo werd zijn amendement ter schrap ping van de twee artikelen, die formeèl niet in een rijkswet doch in een gewone wet thuishoren, met 3831 stemmen aange nomen. Voor de regering blijft er niets anders over dan met bekwame spoed voor indiening van het andere wetje te zorgen. Vandaag wordt het debat voortgezet over het herzieningsontwerp, dat ten doel heeft de Grondwet aan te passen aan de gewij zigde omstandigheden, waardoor Indonesië niet langer een plaats in de Grondwet be hoort in te nemen en waardoor de positie van en de verhoudingen tot de West in het Statuut van het Koninkrijk geregeld zijn. Op initiatief van Kamer van Koophandel Op initiatief van de Kamer van Koop handel eh'BabriëKen vdór Haarlem 'eh Om streken worden voorbereidingen getroffen om te komen tot het houden van een Nij verheidsdag te Haarlem. Het plan is deze Nijverheidsdag te houden in de maand april. Een dezer dagen installeerde de heer Ch. E. Visser, voorzitter der Kamer, een comité van voorbereiding, waarin zitting hebben de heren J. D. B. Olie, tevens voor zitter, ir. D. A. Bonhof, ir. L. H. van den Deyl, ir. W. Fuhri Snethlage, G. I. van Leeuwen, H. Ledeboer, A. Müller, jhr. mr. B. W. F. van Riemsdijk, N. Seiffert, W. Spaans, C. Stapel, J. Suyk en P. W. Vos kuilen. De heer Visser wees er bij die gelegen heid op, dat de Kamer van Koophandel overtuigd is van de mogelijkheid om in het middelgrote en kleinere bedrijf met de bestaande middelen en zonder harder of langer werken de kostprijs omlaag te bren gen. De leiders dezer bedrijven, belast als ze veelal zjjn met duizend en één werk zaamheden, missen echter veelal de tijd en de gelegenheid om zich door voorlich ting of door contact met bedrjjfsgenoten zelfs maar bewust te worden van die mo gelijkheid. De Nijverheidsdag zal in de eerste plaats moeten dienen om dit be wustzijn te doen ontwaken. Onmiddellijk na de installatie is het comité van voorbereiding begonnen met het samenstellen van een programma. Mo menteel worden onderhandelingen gevoerd met enkele personen, die op de Niiver- heidsdag een inleiding zouden kunnen houden. Groningen. Kandidaatsexamen Genees kunde (2 b): J. J. Kramer, Groningen; F. F. Oostingh, 's Gravenhage. f-l-i-t-s-e-n Uw klachten weg! De Noorse Fjell-lijn en de Nederlandse Oranje-lijn hebben een overeenkomst ge sloten, die inhoudt dat deze rederijen zul len gaan samenwerken op het lijnverkeer tussen Europa en de grote meren van Noord-Amerika. Beide maatschappijen, pioniers in de scheepvaart van Europa op dat Ameri kaanse gebied, zullen hun individuele sta tus echter behouden, zo heeft een woord voerder van de Fjell-lijn verklaard. De samenwerking heeft betrekking op het verkeer tussen de havens der grote meren; van de St. Laurens, van New foundland en Canada enerzijds en Middel landse Zeehavens, Scandinavische, Engelse en Westeuropese havens van Bordeaux tot Hamburg. De directeur van de KLM, de heer I. A. Aler, heeft voor leden van het departe ment Rotterdam van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel verklaard, dat er zijns inziens voor een tweede vliegveld van de importantie' van Schiphol in Nederland geen plaats is. Niet temin had hij een oper oog voor de ver langens van het Rotterdamse zakenleven en zag hij de mogelijkheid dat Zestien hoven van Europees belang zou kunnen worden. Wat de service aan van Rotter dam komende, voor Schiphol bestemde reizigers betreft, die nu nog vaak in Den Haag moeten overstappen, was hij van mening dat er verbetering in zicht is door een rechtstreekse verbinding met luxe stationcars. Minister Beel wil volgens een mededeling aan de Eerste Kamer overwegen welke maatregelen getroffen zouden kunnen wor den teneinde te voorkomen, dat bij de ont ruiming van een woning ter uitvoering van een rechtelijk vonnis, de inboedel somtijds op straat wordt gezet. Naar zijn mening zou transport naar een gemeentelijke op slagplaats in gevallen waarin vervoer naar een andere plaats van bestemming niet aanstonds mogelijk is, de meest voor de hand liggende oplossing zijn. Hij zal over deze mogelijkheid overleg plegen met zijn ambtgenoten van Binnenlandse Zaken en van Maatschappelijk Werk. Uitvoer steeg met 21 percent; Duitse invoer steeg met 20 percent Uit de voorlopige jaarcijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek betref fende de buitenlandse handel van Neder land blijkt, volgens een overzicht van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland, dat de Nederlands-Duitse han del zich in het afgelopen jaar uitermate gunstig is blijven ontwikkelen. De uitvoer van Nederland naar West- Duitsland steeg van 1439 miljoen gulden in 1954 tot 1742 miljoen gulden in 1955. Dit betekent een stijging van 21 percent. De totale uitvoer van Nederland steeg in 1955 met 12 percent, zodat de toeneming van de uitvoer naar Wesi-Duitsland ver boven de gemiddelde toeneming uitkomt. De invoer van Nederland uit West- Duitsland vertoonde een overeenkomstige ontwikkeling. In 1955 importeerde Neder land uit West-Duitsland voor een waarde van 1781 miljoen gulden. Dit betekent een stijging van 20 percent. De toeneming van de totale Nederlandse invoer beliep in 1955 14 percent. West-Duitsland staat evenals dit in 1954 het geval was, bovenaan op de lijst van afnemers van Nederlandse pro- du kten. Woensdag, Baden Powelldag, heeft de Koningin met Prinses Marijke vertoefd temidden van de „Blauwe Vogels" van de Martimeusgroep te Zeist, bestaande uit blinde en slechtziende padvindsters en ka bouters. Om vier uur kwam de Koningin, vergezeld door haar particuliere secreta resse, mevrouw N. Smit-Avis, en Prinses Marijke, aan in het paviljoen van de Barti- meusstichting aan de Utrechtseweg te Zeist. Prinses Marijke ontving van de „Blauwe Vogels", enkele geschenken. Temidden van de „Blauwe Vogels" gebruikte Movavedo (de padvindstersnaam der Koningin) de thee en zij onderhield zich geruime tijd met de leidsters, padvindsters en kabouters. ADVERTENTIE I OEN gisteravond de bezoeker van een Amsterdamse nachtclub bij het weggaan de portier achteloos iets in de hand stopte, werd hü, reeds op straat staande, plotseling van ach teren aan z'n jas getrokken. Toen hij zich geirriteerd omdraaide en hij iemand met opgeheven vuist achter zich zag staan, bedacht hü zich geen ogenblik cn liet hij een regen van slagen op de portier, want die was het, neerkomen. De portier, die deze aanval niet verwachtte, liet zich ook niet onbe tuigd en weldra rolden de beide mannen over de straat. Een sur veillerende agent haalde de vech tersbazen spoedig uit elkaar en toen kwam de oorzaak van deze nachtelijke vecht partij aan het licht. De bezoeker van de club bleek n.l. wel eens last van z'n maag te krijgen als hij wat overmatig rookte en dronk. Uit voorzorgs maatregelen had hij een strip Agré Anta- cide maagtabletten van Philips-Roxane bij zich gestoken, waaruit hij er twee in de loop van de avond had losgemaakt maar er slechts een van had ingenomen en de andere in de zak van z'n colbert had laten glijden. Toen hij bij het verlaten van de club op het allerlaatste moment de portier ont waarde. greep hij haastig in z'n zak en gaf de man een maagtablet in plaats van een muntstuk. De portier, die dacht te doen te hebben met een flauwe grap, liep de bezoeker achterna, trok hem aan z'n jasje en bracht z'n vuist, waarin het tabletje zat, naar voren om daarmede de man op z'n vergissing te wijzen. Dit werd verkeerd begrepen met het boven omschreven gevolg. Agré Antacide maagtabletten van Phi lips-Roxane helpen prompt tegen maag- branden, overtollig maagzuur, oprispingen, opgeblazenheid, enz. 60 tabletten 1.65. Over de ontwikkeling van het Ameri kaanse toekomstbeeld en de invloed daar van op Europa heeft de directeur van het Centraal Planbureau te Den Haag en hoog leraar in de sociologie aan de Economische Hogeschool te Rotterdam, prof. dr. F. L. Polak, teruggekeerd van een tweede lang durig verblijf in de Verenigde Staten, enkele mededelingen gedaan. Het toekomstbeeld wordt in de meest invloedrijke Amerikaanse tijdschriften vol gens de spreker aldus geschetst: de mens w mm pmé: w* Twee kleine Koreaanse meisjes amuseren zich - in hun kleurige vakantiekledij gestoken - met „springwippen" ter gelegenheid van het nieuwe „Maannieuwjaar" Dit nieuwjaar wordt nog vrij algemeen in Korea gevierd, hoewel de regering heeft verzocht de „Zonnekalender" te willen volgen. zal energie afdwingen aan de zon en de oceaanbodem zal worden geëxploiteerd. Brandstof als voedsel zal uit de lucht wor den gehaald en de atoomenergie zal even overvloedig worden als lucht. In de wereld van de toekomst zal men ook klimaten kunnen maken en breken. Gedacht wordt aan het kunstmatig produceren van een nieuwe ijstijd of een subtropisch klimaat. Volgens de voorspellingen tot de jaren 1970/1980 zal er ook electronisch licht zijn, zonder buizen of lampen en het zal moge lijk zijn in het donker te fotograferen. Ook komen er atoomschepen, atoomauto's, atoomvliegtuigen en zelfs atoomverwar ming in de huizen. Deze technische opgang zal een even radicale als fantastische revo lutie op alle mogelijke gebieden teweeg brengen. Naar prof. Polak opmerkte,' zullen <3e enorme technische ontdekkingen in Ameri ka gedurende de eerstvolgende tientallen jaren uitgroeien tot een ongehoorde cli max. Deze verbazingwekkende, maar ook huiveringwekkende voortgang zal de mens heid voor de meest dramatische en dras tische beslissing plaatsen, waarvan de consequenties op het ogenblik nog niet te overzien zijn. Amerika zal in deze periode vol van ongeëvenaarde climaxen met de grootst denkbare uitdagingen een stra tegische sleutelpositie innemen, die voor Europa van doorslaggevende betekenis zal zijn. Welke invloed kan en moet Europa, dat niet meer de spil van het wereldgebeuren is, op deze ontwikkeling uitoefenen? Het zal de taak van Europa zijn de invloed van het Amerikaanse toekomstbeeld te her waarderen. „Ik ben niet pessimistisch, mits we onze „leeggelopen accu's" maar bijtijds vullen en ons geestelijk herbewapenen", aldus prof. Polak, die er evenzeer nog op wees dat er bij de Amerikaanse sociologen een bepaalde angst valt waar te nemen om de grote probleemcomplexen te onderzoe ken en dat er ook een wending is te be speuren in het geestelijk leven, innerlijk gebaseerd op onzekerheid, angst en twijfel. Vele symptomen zijn er die wijzen op het gevaar van deze onzekerheid, aldus prof. Polak. ADVERTENTIE BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTILLES ONTSMETTEND-VERZACHTEND Het mooiste meisje van de wereld zal in Amerika door een soort van afvalwedstrijd worden uitverkoren, om een miljoen dollar in ontvangst te nemen op het moment dat haar allesoverheersende en niet te evenaren schoonheid onomsto telijk zal vaststaan. Dat alles zal zich voltrekken op het tele visiescherm, dat venster waar door alle denkbare en ondenk bare enormiteiten de huiska mer worden binnengeworpen. Het zal een vol jaar duren, voordat de winnares van het miljoen zal worden aangewe zen. Honderden verrukkelijke en nog iets verrukkelijker jon gedames zullen in dat jaar een dubbele desillusie beleven. Zij zullen ontdekken net als Sneeuwwitje's boze stiefmoe der indertijd dat haar schoonheid wordt overtroffen, wat tenslotte even deprime rend is als voor ronduit lelijk te worden uitgescholden; en zij zullen haar droom van een miljoen in ijle rook zien op gaan. Voor haar zal het televi- sievlak aldus niets minder dan de laconieke, doodnuchtere toverspiegel uit het sprookje zijn. De Amerikaanse televisie kijkers kunnen een vol jaar lang genieten van de spannen de race naar de top van schoon heid en rijkdom, zij zullen blonde Venussen met tanden als pianotoetsen en lippen als bloedkoralen zien oprijzen en in het niet verdwijnen, als bij een gigantische stoelendans, waarna er tenslotte één over blijft. Eén die éne, die aller mooiste schone, de super vrouw. En dan zal men horen dat heel toevallig deze ster van stralende charme haar stralen de charme dankt aan het ge bruik van de schoonheidsmid delen der fabriek, die de mon sterrace heeft georganiseerd. Het kan terecht heten, dat 's werelds grootste schoonheid met goud wordt gekroond. Eén miljoen dollar voor de mooiste vrouw op aarde is eigenlijk een mager honorarium, wanneer men deze aangelegenheid uit het oogpunt van algemeen nut beschouwt. Want miljoenen Amerikanen zal thans aan het verstand worden gebracht, dat zij niet met de mooiste vrouw ter wereld getrouwd of ver loofd zijn, zoals zij steeds ge meend en beweerd hadden. En niet alleen die miljoenen Ame rikanen; want ook voor ons, bewoners der enigszins achter gebleven gebieden, zal het voorzeker een teleurstelling zijn te vernemen, dat de prijs op 't gelukslot van de superbe schoonheid buiten onze gren zen is gevallen. Waarom moet één natie alles hebben, kunnen wij wrevelig klagen. Dollars - atoomenergie - Billy Graham - wolkenkrabbers - en nu ook nog de schoonste vrouw.Waar- om hebben onze eigen cosme tische fabrieken niet op tijd gezorgd dat zij de spullen ver vaardigden, waarmee zoiets kon worden bereikt? Het is lapwerk,wat onze schoonheids- middelen-uitvinders presteren. En wat hebben we aan die edammer kaasjes en bloembol len? Hoe kunnen we genieten van alle goede gaven onzer vaderlandse industrie, als het mooiste ter wereld slechts op buitenlandse bodem gedijt? En het zou zo eenvoudig ge weest zijn. Het zijn natuurlijk naijver en jaloezie, die dergelijke bitter heden in de pen geven. Maar het is ook zo betreurenswaar dig. Men voelt zich zo tekort gedaan, zo. tja.zo ont- récht. En om althans enigs zins onze eigenwaarde te red den, zijn wij in onderhandeling getreden met onze eigen Ne derlandse televisiebedrijvers. Neen: Niet om onze nationale traditie voort te zetten en het buitenland te imiteren door ook een schoonheidsafvalwed- strijd te organiseren. Dat zou trouwens volgens nationale traditie niets worden dan een zwak aftrekseltje.Wij heb ben geen dollars om ertegen aan te gooien. Ja, dat is de term heden ten dage. Ertegen- aangooien, aan-elkaar-ge- schreven als één woord. Neen, we zouden met een hoofdprijs van honderd gulden en een veertiendaags verblijf in hotel Gooiland voor de dag komen, en daarvoor is de super schoonheid niet te koop. Maar, we gaan iets anders doen. We wachten rustig tot Ame rika met zijn keuze klaar is. En we nodigen de schoonste schone onderdanig uit om zich één keer gedurende vijf minu ten voor onze Nederlandse televisie te laten zien. En dan laten we haar in hotel Gooi land logeren. En dan Dan gaan we 's morgens om zeven uur met onze televisie camera naar het hotel, en we maken haar wakker, en dan komt ze onder de dekens uit, met een bleek slaapgezicht, en zonder die wonderbaarlijke cosmetica hier en daar, en met papilotten in het haar, en ze geeuwt een beetje en dan. En dan zijn we plotseling allemaal weer getrouwd of verloofd met de mooiste vrouw ter wereld. J. L. De rechtbank te Amsterdam heeft de 40-jarige mevrouw F. M. H. uit Amster dam veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van één maand met een proeftijd van twee jaar omdat zij op 16 April haar 13-jarig dochtertje in haar auto even een blokje had laten chaufferen. Het gevolg was, dat twee kinderen werden aan gereden, waarvan een gedurende zes we ken wegens een gecompliceerde: been breuk in een ziekenhuis moest worden ver pleegd. De officier van justitie had behalve de voorwaardelijke gevangenisstraf ook ont zetting uit de rijbevoegdheid voor drie jaar geëist. ADVERTENTIE DE GROTE VOORJAARSVERRASSING! Een nieuwe rijk geïllustreerde film editie van Tolstoi's meesterwerk „OORLOG EN VREDE" met Audrey Hepburn als zijn hoofd rolspeelster, Natascha. Uw eigen boekverkoper wacht U met deze sublieme Cultuurserie uitgave. Prijs in prachtband slechts f 8,90. Boete van 150,- geëist Op 25 november van het vorige jaar is een trein uit Maastricht vlak voor het em placement Heerlen gebotst tegen een trein, die uit deze stad naar Maastricht vertrok. Het sein voor de trein uit Maastricht stond echter op veilig. Later bleek, dat dit sein door een s'einwerker op veilig was gezet. Hij had dit eigenmachtig gedaan, zonder dat de centrale post op het seinhuis van het station Heerlen hiervan op de hoogte was. De seinwachter, de 30-parige W. J. R. uit Maastricht, die zich dinsdag voor de Maastrichtse rechtbank te verantwoorden had voor „hoogst onvoorzichtig en onacht zaam handelen, tengevolge waarvan gevaar was ontstaan door het verkeer door mecha nische kracht op de spoorweg", gaf toe, dat hij in strijd met de voorschriften had ge handeld, maar dat hij het in goed vertrou wen had gedaan om het treinverkeer niet te hinderen. Het was echter „verkeerd uit gekomen". Het OM, waargenomen door mr. J. Cor- sten, eiste 150.boete of 60 dagen hech tenis. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hoogwoud-Aartswoud: J. Elkema te Stolwijk; te Grootegast-Doezum (toez.): A. M. Arntzenius, cand. te Amster dam. Aangenomen de ben. tot reserve leger- pred.: J. J. P. Valeton te Ulrum. Benoemd tot vic. te Ulrum: A. Ie Coq, cand. te Hilversum. Bedankt voor Almelo (vac. J. F. van Woerden): J. Breeuwsma te Zevenbergen. Geref. Kerken Aangenomen naar Beetgum: A. J. de Bakker te Onderdendam. Bapt. Gemeenten Beroepen te Hoogezand: Jac. de Jong te Emmer-Erfscheidenveen. Geref. Kerk art. 31 K.O. Beroepen te Vlaardingen: J. Faber te Deventer. Ten aanzien van het handelsverkeer tus sen Nederland en Oost-Duitsland is op 21 februari overeenstemming bereikt over nieuwe goederenlijsten voor de periode 1 januari 1956 tot ên met 31 december 1956, ter vervanging van de oude lijsten, beho rende bij het „kammerabkommen" van 4 september 1954. Het volume van de weder zijdse uitvoercontingenten bedraagt aan Oost-Duitse zijde circa 60 miljoen gulden en aan Nederlandse zijde circa 55 miljoen gulden. Tot de voornaamste Nederlandse uit- voerprodukten behoren, groenten en fruit, vis, akkerbouwprodukten, plantaardige oliën en vetten, superfosfaat, metaalwaren, chemische en farmaceutische produkten, enzovoort.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5