Opzet van Sociale Zaken is volgens nieuwe inzichten veel te beperkt B en W van Haarlem streven naar verscheidenheid in industrieën Speciale koude-uitkering voor behoeftige bejaarden op komst Voorlichting en maatschappelijk opbouwwerk blijven zelfstandig Begroting in Haarlems raad Aankoop Beijnesfabriek op stationsplein goedgekeurd Economische zaken in de raad Zij beogen daarmee conjunctuur gevoeligheid te verminderen Uitzicht op bouw van drie industriehallen? Wethouder Angenent: Uitreiking zeer binnenkort in daarvoor aangewezen lokaliteiten 9 Steun en verhaal Huisvesting maatschappe lijk zwakke gezinnen Haarlemse raad Ver keer de begrippen y,Ruime kinderschoenen voor bejaardenzorg Men wordt geschoven (*<yyu Revalidatie tewerk gestelden Propaganda voor industrieterrein Gemeentelijke deelneming in hotel-bouw Provinciale weg in oost onwaarschijnlijk Middenstandsadvies A parte gasleiding HaarlemHoogovens Het slot Noorder Buiten Spaarne weer opengebroken Andere wegindeling voor Nassaulaan DONDERDAG 23 FEBRUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT Veel nieuwe of verrassende aspecten heeft de behandeling van het hoofdstuk Sociale Zaken der Haarlemse gemeentebegroting, dat gistermiddag in de raad aan de orde kwam, niet opgeleverd. Het belangrijkste aspect dat naar voren kwam was eigenlijk nog de uit vele fracties bepleite wenselijkheid om alle aandacht te schenken aan de nieuwe stromingen ten aanzien van de sociale zorg, die zich volgens vele sprekers op een breder arbeidsterrein zal moeten gaan bewegen dan tot nu toe en met name meer morele bijstand in velerlei vormen moet kun nen geven. Ook met betrekking tot de nieuwe inzichten op het gebied van steun en verhaalsvormen zou Haarlem bij moeten blijven, zo werd voorts bepleit waarmee van de zijde van het college volmondig werd ingestemd. De heer Sap (P. v. d. A.) die de alge mene beschouwingen opende was niet ge heel bevredigd door de bestaande normen van ondersteuning en verhaalsrecht, on danks de soepele toepassing daarvan in Haarlem. Hij vroeg het college, te willen bevorderen d'at de steunnormen in de toe komst minimaal gelijkgesteld kunnen wor den aan het loonpeil van de ongeschoolde arbeiders, waardoor zekere bezwaren, die de regeling van thans aankleven, te onder vangen zouden zijn. Tot het onderzoek naar een mogelijke vernieuwing van deze nor men, zoals dit elders al geschiedt, zou ook Haarlem zijns inziens kunnen bijdragen. Ook bij de toepassing van het verhaals recht komen volgens deze spreker onbevre digende aspecten voor. Inbeslagneming van de inboedels van overleden gesteunden b.v. gebeurt soms met zoveel ijver door Sociale Zaken, d'at de nabestaanden zelfs niet de gelegenheid hebben bepaalde weinig kost bare stukken met herinneringswaarde aan zulke boedels te onttrekken. Het verhalen van kleine bedragen kan deze spreker niet toejuichen; in bepaalde gevallen kunnen de verhaalskosten voor de overheid zelfs groter zijn dan de baten die tenslotte in het gemeente-laatje vloeien, terwijl ook de „psychologische werking" van zo'n terugvordering naar de mening van de heer Sap weinig effect zal hebben. De heer Sap die voorts een onderzoek naar de verdeling van de „verhaal-geval- len" over de diverse inkomensgroepen be pleitte, vroeg tenslotte wat meer klaarheid over de plaats die het Sociaal Voorlich tingsbureau in het gemeentelijk bestel in neemt. Tevens vroeg hij aandacht voor het zich wijzigende karakter van de gemeente lijke sociale bemoeiingen opdat ook aan de mensen die andere steun dan financiële behoeven, voldoende hulp en voorlichting geboden kan worden. Ook de heer Van der Veldt (KVP) was van oordeel dat men voortdurend moet nagaan of de steunnormen wel tel kens aansluiten op wat krachtens de Ar menwet als minimum gesteld kan worden. Hij had' waardering voor het feit dat Haar lem steeds vooraan gaat als er bizondere noden te lenigen zijn en hoopte dat dit principe kan worden gehandhaafd. Mensen in nood moet' de gemeenschap helpen' maar zonder de persoonlijkheid en waardigheid der betrokkenen in gevaar te brengen. Vrijlating der gesteunden ten aanzien van de besteding der verleende bijstand zoals dit in Haarlem reeds veelal gebeurt, is daarbij een belangrijke factor. Ook de heer Van der Veldt was van oor deel dat het karakter van de sociale zorg zal moeten veranderen in de richting van zuiver maatschappelijk werk, omdat het aantal aanvragen om financiële steun na de inwerkingtreding der definitieve Ouder dom® voorzien ingswet minder groot zal wor den, de behoefte aan morele hulp daaren tegen steeds groter. Het bijeenbrengen van maatschappelijk zwakke gezinnen in aparte woningcom plexen, zoals dit voorzien is in het ontwerp- uitbreid'ingsplan Parkwijk, achtte de spre ker vooralsnog de enig juiste weg. Concen- Zonder hoofdelijke stemming is de Haar lemse raad gistermiddag akkoord gegaan met het voorstel van B. en W. met het oog op de sanering van het Stationsplein voor de gemeente het oude ruim 5800 m2 grote Beynes-fabriekscomplex aldaar aan te ko pen voor een bedrag van f 600.000, Het enige raadslid dat over dit voorstel het woord vroeg was de heer De Land meter (CH) die vroeg of er, vooruitlopende op de saneringsplannen, nu reeds verbete ring te brengen is in de parkeergelegen heid voor de bussen op het Stationsplein en die voorts getuigde van zijn waardering voor het werk van de waarnemend direc teur van Openbare Werken in deze Beij- nes-affaire. Die parkeerverbetering kon bekeken worden, aldus het commentaar van de bur gemeester. 's Heren De Landmeters tweede opmerking echter lokte een onverwachte reactie uit van wethouder Happé. „B. en W. stellen er prijs op, in deze zaak alle lof voor te behouden aan B. en W.", zei hij. Twee en zestig mille voor volkstelling Eveneens zonder hoofdelijke stemming ging de raad akkoord met het voorstel f 62.240,te voteren ten behoeve van de dit jaar te houden volkstelling, waarvan naar raming ongeveer f 49.000,door de te verwachten rijksuitkering gedekt zullen worden. Drainering woningen Ten behoeve van de voltooiing der drai nering van 150 arbeiderswoningen aan en bij de Graafschapstraat en ter gedeelte lijke financiering van een bemalingsinrich ting bij de Mr. A. Buchschool in de Noor- mannenstraat, alsmede voor dergelijke draineringswerken voor 154 woningen aan de Pladellastraat en omgeving, stelde de raad conform het voorstel van B. en W. in totaal f 54.300,— ter beschikking bij wijze van voorschot aan de respectievelijke wo ningstichtingen „Vooruitgang" en „Het Oosten". tratie van zulke gezinnen zou bovendien een sociologisch onderzoek naar hun status ten zeerste vergemakkelijken. Voor een dergelijk onderzoek zou de heer Van der Veldt gaarne de nodige geldmiddelen be schikbaar gesteld zien. Grote twijfel had deze spreker nog steeds ten aanzien van de vraag of het voortbe staan van het sociaal voorlichtingsbureau als zelfstandige instelling gerechtvaardigd is. Het verslag van de directrice van dit bureau ter motivering van dat bestaans recht had haar niet overtuigd. Overigens was reeds in 1947 door de betrokken wet houder nadrukkelijk gesteld, dat het werk van het bureau van specifieke tijdelijke aard zou zijn. Noch in de voorlichtende, be middelende en verwijzende activiteiten van het bureau noch in besparings-argumen- ten had de spreker doorslaggevende facto ren kunnen zien voor deze „apartheid". Hij bepleitte d'an ook het bureau bij de dienst van Sociale Zaken onder te brengen, van welke dienst het in feite „een ander loket" kan vormen. Bevriezing van de steunnormen wenste de heer W e n s i n g (C.H.) ook niet, maar evenmin voelde hij voor het door de heer Sap genoemde alternatief van schommeling van deze normen met de loonschalen. Wel wilde hij in het algemeen aanpassing aan de behoeften bepleiten. Wat het verhaal betreft zeide hij te voelen voor een afdeling die zich daar speciaal op toelegt. Met de aandrang om dat verhaal te beperken kon hij niet in alle opzichten meegaan. Evenals de heer Van der Veldt was hij sterk gepor teerd voor onderbrenging van het Sociaal Voorlichtingsbureau èn van Maatschappe lijk Opbouwwerk bij Sociale Zaken. Hij vroeg zich af of er al een socioloog bij Sociale Zaken moest worden aangesteld nu er voorlopig nog geen reorganisatie op til schijnt te zijn. De heer A1 b r e c h t (P.v.d. A.) achtte de speciale functie van het Sociaal Voor lichtingsbureau voor tal van Haarlemmers té belangrijk om thans opheffing van dit zelfstandige bureau te overwegen. Daarbij kon de heer Spek (A.R.) zich volkomen aansluiten, omdat naar hij be toogde tal van mensen, die niet bij Sociale Zaken komen, zich tot dit bureau wenden. Het geldt hier een speciale taak, eveneens als dat met het maatschappelijk opbouw werk het geval is. Verder achtte hij zowel de steunnormen als het verhaal aange legenheden, die een bijzondere zorg ver eisen. Mevrouw S c h e 11 e m a-C o n r a d i (V. V.D.) verzocht om inlichtingen omtrent de gang van zaken in de Werkplaats voor Antiek Textiel voor de commissie van So ciale Zaken.Wat de verhaalsrechten betreft vroeg zij, of men hierbij vooral allerlei bijzondere omstandigheden in het oog wil de houden. Vooral in gevallen van echt scheidingen achtte zij de toepassingen van deze verhaalsrechten niet juist in verhou ding tot wat de rechtbank in dergelijke ge vallen pleegt op te leggen. De heer Hennevelt (Comm.) vreesde, dat een socioloog bij Sociale Zaken te aca demisch tewerk zou gaan. Volgens hem was er wel degelijk aanleiding om de steunnormen te verhogen. Het verhaal diende, naar hij zeide, vooral soepel te ge schieden. Ook hij bepleitte handhaving van het Sociaal Voorlichtingsbureau. Wat de tewerkgestelden in G.S.W.-ver- band betreft meende de heer Verdoorn (P.v.d.A.) te begrijpen, dat deze regeling op het punt stond te verdwijnen. Voorts be pleitte deze spreker een ruimere huisves ting van de Herstelplaats van Antiek Tex tiel en van de dienst voor Sociale Zaken. Mevrouw Van der Wal 1-D u ij v e n- d a k (P.v.d.A.) hoopte, dat B. en W. des gevraagd subsidies zouden schenken aan het sociëteitswerk voor bejaarden van ver enigingen, in het bijzonder van de Alge mene Bond. Veelal heersen er nog geheel verkeerde begrippen over de dienst van Sociale Za ken. zo begon wethouder Angenent (K. V.P.) zijn beantwoording van de sprekers, en die zijn het juist, welke velen remmen om zich tot deze instanties te wenden. Ook hij had zich vaak een grote coördinerende conceptie van Sociale Zaken gemaakt, maar de mogelijkheden om deze te verwezen lijken doen zich, naar hij zeide, thans niet voor. De kwestie van het verhaal achtte hij inderdaad zeer netelig in sommige geval len, maar deze worden steeds individueel bekeken. Op economisch zwakke gezinnen wordt in het geheel geen verhaal toegepast. Hij voelde niet voor de gedachte, die door de heer Sap was weergegeven, tot aan passing van de steunnormen aan de loon schaal De tewerkstelling in G.S.W.-ver- band zal voorlopig zeker niet worden af geschaft, maar in elk geval zal er voor de toekomst een groot deel van deze tewerk gestelden ondergebracht worden in de be schuttende werkplaatsen, die thans uit het plannenstadium beginnen te komen. Wethouder Angenent kon wel voor de opvatting van de heer Van der Veldt voe len, dat het bij een juist algemeen begrip van de functie van Sociale Zaken volkomen gepast zou zijn ook het sociaal voorlich- tingswerk niet langer door een apart bu reau, maar door deze dienst te doen ge schieden. Maar juist nu dat begrip nog niet gevonden wordt, vinden B. en W. daar nog geen reden toe. Bij de Herstelwerkplaats van Antiek Textiel is, naar hij mevrouw Scheltema- Conradi verzekerde, in het geheel niets aan de hand in strijd met de daaromtrent ver schenen publicaties. Er bestaat geen ver schil van mening tussen directie en per soneel en de mutaties, die er hebben plaats gevonden vloeien eenvoudig voort uit de andere status, die deze herstelwerkplaats heeft gekregen. En omdat hier sprake is van een zelfstandige stichting kan de raad niet verlangen, dat de commissi^ voor So ciale Zaken over de interne zaken van deze stichting wordt ingelicht. Een nieuwe huis vesting ervoor zal toch moeten worden gevonden, omdat zij de school, waarin zij thans is ondergebracht, zal moeten ontrui men. Wat betreft de huisvesting van Sociale Zaken is er een plan bij Openbare Werken in voorbereiding voor toevoeging van een aantal spreekkamers. De voorzitter antwoordde de heer Hennevelt, dat de gemeente wat betreft de huisvesting van maatschappelijk zwakke ren de weg van een concentratie van deze groep heeft gekozen, welke zij door een intensief maatschappelijk buurtwerk hoopt veilig te stellen. Wat de sociale voorberei dingen van saneringen aangaat, vestigde hij de aandacht op het belang van een so ciale kaart van Haarlem, waarvan de samenstelling echter enorm veel werk vergt. Tenslotte repliceerde wethouder Bak ker (A.R.) nog op een opmerking van me vrouw Van der Wall-Duijvendak betref fende subsidieverlening aan het sociëteits werk van de Algemene Bond van Ouden van Dagen, dat B. en W. een dergelijk ver zoek hebben moeten afwijzen, omdat het karakter van dit werk nog steeds onzeker is. Aansluitend aan wat mevrouw Van der Wall (P.v.d.A.) betoogd had,vroeg mevrouw S c h e 11 e m a-C o n r a d i (V.V.D.) in tweede instantie onder meer of ten OCOCC<XXXyX<^X>XOCXXX>DCC<XXXXX>CCOCOOC>CX>COOCOCCOCOCCOOOOC Met een variant op 'n woord van Goethe werd destijds bij de begrotingsbehande- ling in de Haarlemse raad door wet- houder Happé opgemerkt: „De gemeente 8 denkt te schuiven, maar zij wordt ge- 8 schoven". Hij wilde daarmee de grote f afhankelijkheid van de gemeentelijke 8 investeringen van het rijk tot uitdruk- j: king brengen. Dezelfde zegswijze be- zigde de voorzitter, mr. O. P. F. M. Cremers, woensdagmiddag bij de ope- o ning van de raadsvergadering, maar 8 deze keer had zij betrekking op de her- 8 indeling welke in 0de raadzaal is ge- 8 maakt met het oog op de verstaanbaar- 8 heid. Het college zetelde nu tegen de K indrukwekkende achtergrond van de gravenpanelen en aanzienlijk dichter bij 6 de perstafel en de publieke tribune en 8 ook de plaatsen van de fracties waren.% alle gewijzigd. De voorzitter verklaar- de, dat het college over de nieuwe op- 8 stelling al dadelijk zo te spreken was 8 geweest, dat het niet eerst een proef- 8 zitting met ambtenaren had doen 6 houdén, maar reeds dadelijk de raad 8 zo had „geschoven". De regeling zal 'i uiteraard nog wat moeten wennen, ge- 8 tuige een ogenblik van verwarring bij 8 een van de stemmingen, maar in hetQ, algemeen belooft zij, althans voor persj en publiek, zeker te voldoen. 0 xxxxxxxxxx>oocoooc<xxxx>3ooocooocodcoüccococcoccocoooccci(x aanzien van de bejaarden-sociëteiten niet tot een samenwerking tussen U.V.V. en de Bond van Ouden van Dagen te komen is, om versnippering van krachten te voor komen. „Nog een nieuw soort sociëteit zou ik rampzalig achten", zo verduidelijkte zij haar standpunt in deze zaak. De heer Hennevelt (C.P.N.) achtte het plan tot concentratie van 120 maat schappelijk zwakke gezinnen in Parkwijk geen gelukkig idee. Als men deze gezinnen spreiden zou op een basis van b.v. één per straat, zou zo'n gezin zich wellicht tot het ADVERTENTIE HEREN- EN JONGENSKLEDING peil van zijn omgeving kunnen opwerken, zo meende hij. Mevrouw Van der Waal (P.v.d.A.) vond het voornemen, een sociale kaart van Haarlem samen te stellen, toe te juichen, maar vroeg zich toch af hoe men daarna de te saneren buurten denkt te gaan aan pakken. Samenbundeling van alle organi saties op het gebied van het maatschappe lijk werk zou hier zeer gewenst zijn. Waar de bejaardenzorg volgens de wet houder nog in zijn kinderschoenen staat, bepleitte zij, deze kinderschoenen vooral ruim te bemeten, opdat onze Haarlemse tenen niet op een ongelegen moment in de knel zullen komen. Wethouder A n g e n en t (K.V.P.) beloof de de heer Sap dat B. en W. het steunbe leid gaarne zullen aanpassen als er nieuwe en betere steunnormen-ideeën tot stand kwamen. De revalidatie van moeilijke G.S. W.-gevallen zou zijn bijzondere aandacht hebben. Naar een betere behuizing van de werkplaats antieke textiel zal gezocht wor den. De wethouder geloofde voorshands niet, dat de komende definitieve Ouderdomswet het aantal gesteunden bij Sociale Zaken zeer aanzienlijk zal verminderen. Wel zal de dienst in kwestie zich steeds meer moe ten richten op andere dan financiële hulp verlening. Het sociale voorlichtingsbureau hoort inderdaad bij Sociale Zaken thuis, maar de tijd is daartoe nog niet rijp, omdat veel mensen, die anders de genoemde dienst zouden schuwen, nu via dit bureau toch bij Sociale Zaken terecht komen. De voorzitter mr. Cremers, ant woordde mevrouw Van der Wall, dat de sociale sanering van de verschillende buur ten stellig gebaat zou zijn bij een samen werking van alle particuliere organisaties die zich met dit werk belasten willen. De overheid zou dit dan ook naar vermogen stimuleren. De heer Hennevelt kreeg ten antwoord, dat isolering van afzonderlijke maatschappelijk zwakke gezinnen in „nor male" straten geen gunstig effect zou sor teren: de omgeving zou zulke gezinnen waarschijnlijk uitstoten. Vandaar de ge projecteerde concentratie van die gezinnen in het plan Parkwijk, dat helaas geen tijd laat voor diepgaande sociologische onder zoekingen vooraf in deze zeer moeilijke materie. Dit punt zal echter ook in de toe komst voldoende aandacht van B. en W. krijgen, aldus de voorzitter. Wethouder Happé heeft woensdag avond bij de behandeling van het hoofd stuk Economische Zaken van de gemeente begroting voor 1956 in de Haarlemse raad medegedeeld, dat er thans enige kans be staat, dat de gemeente drie van de vier in de Waarderpolder geprojecteerde indu striehallen zal mogen verwezenlijken. Hij verklaarde te betreuren, dat de gang van zaken hiermee tot dusver zo traag is ge weest en zeide voorts de argumentatie van het rijk voor de jongste maatregelen ter afremming van dergelijke gemeente lijke investeringen niet te begrijpen. De gemeente mag geen industriehallen bouwen tenzij blijkt, dat de gegadigden ervoor een belangrijke functie voor het economische leven hebben. Worden deze, wat dit aangaat te licht bevonden, dan kunnen zij echter wel zélf gaan bouwen: dan houdt dus blijkbaar de eis van be langrijkheid in het economisch bestel qp- eens op te bestaan. In de algemene beschouwingen over dit hoofdstuk merkte de heer Sap (PvdA) onder meer op, dat hij de geleidelijke ontwikkeling van de industrievorm voor de gemeente zeer gewenst acht in tegen stelling tot de meer schoksgewijze ontwik keling, die sommige andere steden en ge bieden kan ontwrichten. Vooral de ver plaatsing van zich uitbreidende industrie- en uit de binnenstad, die een dergelijke uitbreiding niet toestaat, achtte hij zeer gunstig, omdat dit altijd beter blijkt te zijn, dan de vestiging van industrieën van buiten af. Hij betreurde, dat de industrie hallen nog steeds niet zijn gerealiseerd en zeide in beginsel niet afwijzend te staan tegenover de vestiging van weinig hinder veroorzakende bedrijven in de woonwij ken. De volgende spreker, de heer Spek (AR) wilde wel eens iets meer weten van het werk van de Industriestichting in Haarlem, waarover hij sinds 1954 niet meer zeide te hebben gehoord. Hij toonde zich verheugd over de vestiging van Merck, Sharp and Dohme in Haarlem, omdat deze industrie een voor deze stad juist aantrek kelijke orde van grootte heeft. Nu de Prinsenbrug binnenkort in aanbouw komt en de mogelijkheid van een nieuwe pro vinciale weg eveneens tot een verdere ont sluiting van Haarlems industrieterrein zal bijdragen, achtte hij het voor de gemeente opportuun om propaganda voor dit indu strieterrein te maken. Gezien de moeilijkheden, die er zijn ge weest bij de gaslevering van de Hoogovens kaan Haarlem, vroeg hij, welke voorzienin gen er wat dit aangaat voor de toekomst zijn getroffen. De heer Wensing (CH) bepleitte daarentegen een zekere matiging in de aantrekking van industrieën, omdat de huidige werkgelegenheid dat zeker wet tigt. Voor het overleg inzake midden standsaangelegenheden achtte deze spre ker een speciale commissie wel op haar plaats: zij zou een voorloper hebben in de destijds bestaande adviescommissie voor de winkelsluiting. Hij had bezwaar tegen het financieel deelnemen van de gemeente in de stich ting van nieuwe hotelaccommodatie. De heer Schippers (KVP) wenste in het algemeen geen industrievestiging in woonwijken, al achtte hij enige werkge legenheid daarin op zichzelf wel nuttig. Wat de gemeentelijke bedrijven betreft achtte hij thans de ontwikkeling moeilijk te overzien. Wethouder Happé (PvdA) zeide in zijn repliek, dat de heer Wensing thans welis waar op matiging of afremming van de industrievestiging kon aandringen, maar dat dit het gevaar inhield, dat industrieën, die Haarlem heel goed kan gebruiken, zich, indien zij niet aanstonds medewerking ver krijgen, in andere gemeenten zullen vesti gen. Het gaat het college er om, een zo danige verscheidenheid van industrieën te bewerkstelligen, dat daardoor de con junctuurgevoeligheid vermindert. De industriestichting doet veel nuttig werk en probeert ook de ontplooiing van bestaande bedrijven zoveel mogelijk te be vorderen. De wethouder verklaarde voorts alle reden te hebben om ernstig te betwij felen of de nieuw geprojecteerde provin ciale weg langs de oostkant van Haarlem er ooit zal komen. Er is overigens wel re den voor B. en W. om na te gaan of een deel van dit ontworpen tracé past in hun plannen betreffende de ontsluiting van het industrieterrein. Inderdaad zijn er sommi ge bedrijven geschikt voor plaatsing in woonwijken. Hij dacht hierbij ondermeer aan de confectie-industrie. Wat het contact met de middenstand aangaat zeide de wethouder de opheffing van de adviescommissie uit de middenstand voor winkelsluitingsaangelegenheden niet te betreuren, omdat deze toch nog nooit met een eensluidend advies is gekomen. Het huidige, directe contact met de organi saties werkt, naar hij zeide, veel beter. In de daarvan vaak weer afwijkende ad viezen van de personeelsorganisaties voor de winkelbedrijven bespeurde hij een ten- denz om via de gemeente bepaalde ver langens aan het adres van de werkgever vervuld te krijgen, hetgeen hij niet kon bewonderen. Wat de middenstand betreft is er langzamerhand een ander centraal orgaan ontstaan, welks adviezen niet min der belangrijk zijn, dan die van de mid denstandscentrale: namelijk het centrum comité, dat optreedt voor de diverse win kelstraatverenigingen. De middenstands centrale heeft wat dit contact betreft iet wat lange tenen, zij vreest een te grote in vloed daarvan, maar voor deze vrees achtte hij geen reden. Wat de financiële deelneming der ge meente in uitbreiding van de hotelaccom modatie aangaat was hij het met de heer Wensing eens, dat dit niet de meest aan trekkelijke oplossing was, maar het is naar zijn oordeel thans wel de enig mogelijke. Het rapport over de toekomstige ontwik keling van het GEB, waarom door de heer Spek (A.R.) verzocht was, achtte wethou der Angenent (K.V.P.) nog niet rijp om in de raad gebracht te worden. Ten aan zien van het gasbedrijf was het weten schappelijk onderzoek trouwens nog aan de gang. In de toekomst zal er echter waar schijnlijk een aparte leiding van de Hoog ovens naar Haarlem komen, zo onthulde hij, waarmee het getwist over de vraag, wie van de gasafnemende gemeenten wel licht zijn limiet overschreden zou hebben, ten einde zal zijn. Het huidige systeem van elektrische koppelingsnetten geeft redelijke zekerheid dat er in de stroomvoorziening geen grote moeilijkheden te vrezen zijn. De heer Voogd (P. v. d. A.) vestigde nog eens de aandacht op de zijns inziens onbevredigende toestand bij het bureau voor school- en beroepskeuze dat thans met een wachtlijst van 133 geval len een achterstand van maanden heeft. Zolang de Haarlemmers hier niet binnen een redelijke termijn geholpen kunnen worden zou het voLgens hem aanbeveling verdienen, voor de klantjes uit de buiten gemeenten een hoger tarief in rekening te brengen, waartoe dan een regeling met die andere gemeenten getroffen moet worden. in zijn antwoord zei wethouder Bak ker (A.R.) dat B. en W. op korte termijn hun standpunt ten aanzien van dit bureau en van het jeugdpsychologisch bureau na der bepalen zullen, omdat ook zij de huidi ge situatie voor Haarlem onbevredigend achten. De heer Voogd wilde toezegging, dat een en ander aan ook in de raad gebracht zal worden, hetgeen de wethouder hem be loofde. Nadat wethouder B akker betoogd had dat hij de vermakelijkheidsbelasting niet kon zien als een instrument ter bevorde ring van een actieve cultuurpolitiek dit in antwoord op een andere vraag van de heer Voogd was tenslotte het woord aan ae CPN-fractieleider de heer Pr o p e r voor het afleggen van een verklaring dat zijn fractie, ondanks waardering voor vele pun ten, haar steun niet aan deze begroting kon geven. Daarmee kwam, klokke twaalf, een einde aan de begrotingsdebatten en beschouwin gen die dit jaar bijna zeven dagen of ruim 43 vergaderuren in beslag genomen hebben. In zijn slotwoord zei de burgemeester, die vorige week wegens ziekte drie dagen ver stek moest laten gaan dat hij ook ditmaal het jaarlijks vraag- en antwoordspel weer met veel genoegen en belangstelling had meegespeeld, omdat de begroting in een plezierige sfeer behandeld was en de de batten weer op een hoog peil stonden. Wat de proef mét de nieuwe opstelling van de raad betrof, deze zou in de volgende ver gadering herhaald worden. Mevrouw Scheltem aC o n r a d i (V.V.D.'s burgemeesters toespraak be antwoordend, zei dat ook de raad dit een prettige laatste begrotingszitting had ge vonden: „Wij konden een herstelde burge meester verwelkomen, afscheid nemen van een sympathieke hoofdbode en we zijn bo vendien op een andere plaats .in de raads zaal geëindigd dan waar we begonnen, wat ons even het onwennige gevóel gaf van een leerling die voorwaardelijk naar een hogere klas bevorderd is." Mevrouw Scheltema bracht tenslotte uit naam van de raad aan de voorzitter en loco-burgemeester Geluk dank voor hun prettige leiding waarop burgemeester Cremers om vijf voor half een de vergadering sloot met de verlossen de tik van de voorzittershamer. Aan het begin van de avondzitting was hoofdbode H. C. Prikker, die 1 maart met pensioen gaat, toegesproken door burge meester Cremers en door mevrouw Schel- tema-Conradi namens de raad, die de scheidende functionaris huldigden met hartelijke woorden en een onwaarschijnlijk grote kist sigaren. „Laat ze u goed sma ken", zei mevrouw Scheltema, „maar be waar er een paar om straks als u in Canada bent, de mensen daarginds te over tuigen van de glorie van onze Hollandse export-sigaren!" Vanmiddag is de geul van het Noorder Buiten Spaarne opnieuw opengebroken. Een boot met kolen voor het Elektriciteits bedrijf is in Haarlem gekomen en vanmid dag worden nog meer boten verwacht. De directeur van de Havendienst waarschuwt een ieder het Spaarne niet over te siteken. Het belangrijkste punt van de aan de be grotingsbehandeling voorafgaande agenda was woensdagmiddag de kwestie van extra zorg voor de bejaarden bij dit aanhoudend koude weer. In antwoord op de reeds door ons gepubliceerde vragen van het P.v.d.A.- raadslid Verdoorn deelde de wethou der van Sociale Zaken, de heer Ange nent (KVP) mede. dat Sociale Zaken thans juist bezig is een extra-uitkering van f 20 per gezin en f 10 per alleenstaande voor te bereiden voor de categorie van be jaarden, die een uitkering ingevolge de Noodwet-Drees ontvangen, voorzover deze al niet op andere wijze extra gesteund wor den. Dit onderzoek is lang niet gemakke lijk, maar men hoopt er voldoende vaart in te zetten, om deze extra uitkeringen nog In het einde van deze week te doen geschie den. Het gaat hier dus om de bejaarden, die uitkeringen krachtens de Noodwet-Drees ontvangen en niet reeds van gemeente wege een bijzondere uitkering ontvangen, maar ook om andere behoeftige bejaarden, die bijvoorbeeld van een zeer kleine rente moeten leven. Het is, naar wethouder An genent zeide, de bedoeling deze bejaarden door middel van een publicatie naar een een aantal lokaliteiten in de stad te ont bieden op een bepaald tijdstip om de extra uitkering in ontvangst te nemen. Ook de afhaling ervan met machtigingen zal wor den mogelijk gemaakt. De regeling is niet waterdicht, maar zo spoedeisend, dat men in dat opzicht enige concessies zal moeten doen. Er zal juist de nadruk op. gelegd moeten worden, dat alle bejaarden, die in behoeftige omstandigheden verkeren, de vrijmoedigheid moeten hebben om zich te melden en het kan daarbij als een aanmoe diging gelden, dat de wethouder duidelijk onderstreepte, dat op deze eenmalige uit kering géén verhaal kan worden toege past. De wethouder gaf voorts te kennen, dat er reeds extra-uitkeringen verleend zijn aan alle bejaarden, die op een of andere manier onder de zorg van de gemeente val len. Mevrouw yan der Wall (P.v.d.A.) vestigde de aandacht op de vele bejaarden die deze uitkering zelf niet zullen kunnen afhalen en ook niemand hebben om daar toe te machtigen, en de wethouder sprak naar aanleiding daarvan de hoop uit, dat er in dit opzicht veel burenhulp zal worden verleend. De heren Hennevelt (Comm.) en Van der Veldt (KVP) deden enige suggesties ter raadpleging van kerken en organisaties om aan adressen te komen en de laatstgenoemde achtte het wel bijzonder moeilijk om deze uitkeringen te organiseren alleen al gezien het feit, dat er alleen al in Haarlem 6500 bejaarden zijn, die „van Drees trekken". Enige discussie veroorzaakte voorts het voorstel voor reorganisatie van de- weg indeling in de Nassaulaan en op het Nas- sauplein, waarover reeds is bericht De heer Voogd (P.v.d.A.) betreurde het, dat 't middenplein, dat nog een mooie vrije plek was voor de kinderen van de nabije christelijke school, nu komt te ver vallen en achtte het noodzakelijk, dat er nu een andere speelgelegenheid voor deze jeugd wordt gevonden. De heer Prikkel (P.v.d.A.) kon zich, afgezien van de door hem gedeelde bezwaren van zijn fractie genoot met dit voorstel verenigen. Hiermee wordt een begin gemaakt met de nieuwe verkeersindeling van Haarlem. Hij vroeg echter, waarom de vluchtheuvel bij de Ur- sulastraat nog voor de kruising daarmee moest ophouden en achtte doortrekking er van veiliger. Voorts informeerde hij naar de consequentie van de herindeling van de Nassaulaan: de verbreding van de Nassau- brug. De heer De Landmeter (C.H.) achtte echter de doortrekking van de vluchtheuvel niet wenselijk. Wethouder Happé (P.v.d.A.) antwoord de, dat er voor de kinderen van de door de heer Voogd genoemde school naar een an dere speelruimte zal worden uitgezien. Wat ae vluchtheuvel bij de Ursulastraat aan gaat, zeide hij, dat er over de al of niet doortrekking ervan voorbij de kruising- geen overeenstemming bestaat, maar dat men de vluchheuvel voorlopig vóór de kruising projecteert. De praktijk zal hier uiteindelijk wel aangeven wat het beste is. Gelijktijdig met de mogelijkheid tot verbreding van de Nassaubrug moet volgens hem de verbreding van de Schouwtjesbrug, de Leidsebrug en de Prins Hendrikbrug worden bekeken. Daarbij zal volgens de urgentie een voor rangschema worden ontworpen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9