Economie inde wonin Caraibische federatie in Londen op stapel gezet Eerste stap naar nieuw dominion om economisch evenwicht te vestigen Permanente tentoonstelling in Rotterdam ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Het schemerlampje We naaien verder aan onze meisjesjurk Lekkere sinaasappelen drank 6 Half miljoen jutte zakken ging in vlammen op Sinaasappelvariaties DIT MAKEN WE ZELF Vul kleine maagjes met goed voedsel V R IJ D A G 2 4 FEBRUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In Schiedam heeft donderdagmiddag een hevige brand gewoed in een pand aan de 's-Gravelandsestraat. In het enkele jaren geleden gebouwde pand waren een lak- spuiterij en een opslagplaats en reparatie inrichting van een zakkenhandel geves tigd. De brand is ontstaan in de lakspuiterij waarin zich een grote hoeveelheid brand baar materiaal bevond. Het vuur sloeg over naar het zakkenpakhuis waarin bijna een half miljoen jutte zakken lagen opge stapeld. De brandweer bestreed de brand met tien stralen, maar de strenge vorst en de dikke rookwolken belemmerden het blussingswerk. Na ongeveer drie uur was de brand bedwongen. Het gebouw brandde vrijwel geheel uit. Volgens een voorlopige schatting beloopt de totale schade ongeveer 200.000 gulden. Het pand was verzekerd. **Uoor de**U Sinaasappelvla. 3 eieren. 50 k 60 gr. basterdsuiker, 4 mooie sinaasappelen, een halve of één citroen. De eidooiers met de suiker luchtig kloppen. De sinaasappelen en de citroen uitpersen en het gezeefde sap bij de eimassa doen. De massa onder goed roeren zachtjes verwarmen tot de vla gebonden is. Ze mag niet koken. Het eiwit stijfkloppen met weinig kristal suiker, de vla erbij doen en het geheel zeer voorzichtig omscheppen. Eventueel nog verder verwarmen tot het eiwit ook gaar is. Dit is echter niet nood zakelijk. De vla presenteren met dunne wafeltjes. Pudding met sinaasappelsaus. Maak op de gewone wijze een griesmeel- of maizena pudding. Maak daarbij de vol gende sinaasappelsaus. 4 sinaasappelen, 1 citroen, (eventueel aanvullen met water tot 3dl sap) 30 a 40 gr. suiker, 1 lepel aardappelmeel, paar suikerklontjes. (Van onze correspondent in Londen) De plannen voor de oprichting van een federatie van de Britse eilanden in de Caraibische zee, nemen vaste vormen aan. De bedoeling is, dat deze federatie op de duur een onafhankelijk Brits dominion zal worden. Reeds lang voor de oorlog werd een samenwerking tussen de Britse West-Indische eilanden onvermijdelijk geacht. Toen de Britse regering in 1945 haar voornemen om een federatie te stichten, aankondigde, bestonden er vele hinderpalen. Jamaica en Trinidad kampten met bin- Ienlandse moeilijkheden. Zij konden daar door weinig aandacht aan andere dingen besteden, hetgeen ongenoegen wekte op de Beneden- en Bovenwindse eilanden, die geen toekomst zagen zonder onderlinge samenwerking. Zij trachtten een plaatse lijke federatie te ontwerpen. Londen zag daarin echter een bedreiging van zjjn groot plan. Vandaar dat de Britse regering in september 1947 in Jamaica een Caraibi sche conferentie bijeenriep. Het gebeurde zo overhaast, dat sommige afgevaardigden bij hun aankomst niet wisten, wat het doel der bijeenkomst was. Er werd een plan opgesteld dat de plaatselijke wetgevende lichamen in studie hebben genomen. In 1953 volgde een nieuwe conferentie in Londen, die het federatieplan opleverde, waarmede alle eilanden hun instemming betuigden. West-Indië is zo groot als het gebied tus sen Dublin en Moskou. Er bestaan ook grote onderlinge verschillen van ras en sociale toestanden. Op Jamaica bestaat geen rassenpro bleem. Gemengde huwelijken tussen Chi nezen, Syriërs, Indiërs, Afrikanen en Britten komen er algemeen voor. Barba dos, de meest intellectueel-ontwikkelde kolonie, kent echter afzondering tussen blank en gekleurd. In Trinidad is een grote „politiek mondige Indische bevol king, die zich tegen federatie in elke vorm verzet. Trinidad wint olie en is welvarend Jamaica is overbevolkt en lijdt onder werkloosheid. Het dichtbevolkte Barbados is economisch geheel afhankelijk van één product: suiker. De Boven- en Beneden windse eilanden zijn het armoedigst. T wijf el Het federale plan beoogt, de welvarende streken de arme gebieden te laten helpen en de landbouw door industrialisatie te laten aanvullen. De bevolking zou zich vrij over het gehele gebied kunnen bewegen. Men betwijfelt echter of dit ooit tot stand gebracht zal worden. In Engeland ziet men overal immigran ten uit Jamaica. Zij kunnen zich als Britse onderdanen vrij vestigen. Deze vrijheid om naar een ander eiland in de Caraibische zee over te steken, bestaat echter niet of nauwelijks. Vooral Trinidad is er tegen, omdat het vreest dat duizenden werkzoe kenden op de olievelden zouden afkomen Vandaar dat het emigratieplan vijf jaar zal worden opgeschort. De nieuwe federale ad ministratie is kostbaar en brengt meer be lastingen voor de aangesloten bevolking mee. Na de conferentie in Londen moeten plaatselijk nog een aantal onderdelen in zake de nieuwe bestuursvorm worden uit gewerkt. Tenslotte zal net Britse parlement het plan moeten goedkeuren. De Caraibische federale regering zal waarschijnlijk niet voor 1957 gevormd worden. Eis minion-vorm voor het federale gebied eist. Volgens de Britse regering is hiervoor een overgangsperiode nodig. Het gevolg van ogenblikkelijke afkondiging de*- onafhan kelijkheid zou zijn, dat Groot-Brittannië zijn financiële steun aan de eilanden zou intrekken. Vandaar dat Manley zich wel bedenken zal. De federatie zal een bevolking tellen van drie miljoen zielen omvattende Jamaica, Barbados, Trinidad en Tobago, de Be nedenwindse eilanden (Antigua, Montser- rat en St. Kitts) en de Bovenwindse groep (Dominica, Grenada, St. Lucia en St. Vin^ cent). Hoofdmotief van de nieuwe unie is algemene bestaanszekerheid mogelijk te maken. Hoewel Trinidads 700.000 inwo ners welvaart genieten door het oliebedrijf is er toch onvoldoende werk voor 40.000 personen. Jamaica omvat de helft van de totale bevolking en bezit een overvloed aan Bauxiet (voor de aluminiumproductie). Het telt echter tevens 150.000 werklozen, het hoogste aantal uit het gehele gebied. Aangezien de bevolkingsgroepen in de Caraibische zee vaak nauwer contact be zitten met Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Canada, verloopt de samenwer king van hun politici nogal stroef, hetgeen ook op de conferentie in Londen merkbaar was. Een andere moeilijkheid is dat Brits Guinea en Brits Honduras, die waarnemers naar Londen hebben gezonden, niet van plan schijnen zich bij de federatie aan te sluiten, hoewel hun deelneming noodzake lijk wordt geacht voor economisch wel slagen. Belang Hoe dit ook zij, de oprichting van de federatie blijft van groot belang, omdat er een grotere kans bestaat voor werkelijk samengaan det verschillende rassen, als voorbeeld voor de rest van het Britse Gemenebest, dat meer gekleurden dan blanken omvat en niet gebaat is bij een scheiding van de rassen. In het Caraibische gebied bestaat de meerderheid van de bevolking bovendien niet uit inheemsen, maar uit mensen, die de afgelopen twee eeuwen uit Britse delen van Azië en Afrika naar West-Indië zijn geëmigreerd en die vaak een aanzienlijke graad van ontwikkeling hebben bereikt. ADVERTENTIE Nationaal en internationaal bekroond. ADVERTENTIE PLASTIC HULPSTUKKEN In liet Rotterdamse Bouwcentrum is sinds enkele weken een permanen te tentoonstelling „Wonen' ingericht, waarin de resultaten van een diep gaande studie door de Nederlandse Huishoudraad en de gastorganisatie over de functionele grondslagen van de woning is bijeengebracht. Ér is op deze interessante expositie heel wat te zien, dat zowel de geroutineerde huisvrouw als de beginnelinge tot nut kan strekken. HET ZIJN VEELAL de vrouwen, die in de praktijk te tobben hebben met mankementen aan oude en nieuwe wo ningen, die niet aan de eisen van doel matigheid voldoen. Enkele voorbeelden? Een te lage gootsteen, die je bij het.af wassen rugkramp bezorgt, kleerkasten, die niet diep genoeg zijn, een keuken kast pal naast het fornuis, zodat etens waren gauw bederven, het fornuis niet in het verlengde van de aanrecht, een enorme afstand, tussen woonkamer en keuken en zo zal iedere vrouw hier nog wel legio voorbeelden aan kunnen toe voegen. Er zijn veel huisvrouwen, die door de weinig economische bouw van de wo ning, maai- ook door haar eigen werk wijze, ettelijke kilometers te veel lopen, zodat ze geen tijd overhouden voor an dere dingen en 's avonds vaak te moe zijn om de kinderen „op te vangen". Wanneer zij zelf echter haar werkplan zo efficient mogelijk inricht en met de tegenwoordige moeilijkheid huishou delijke hulp te krijgen is dit des te be langrijker dan zal zij merken, dat er tijd voor ontspanning te besparen is. Als alle huisvrouwen bovendien inzien hoe belangrijk het is, dat de huizen niet al leen architectonisch verantwoord, maar ook practisch zijn en hun stemmen hier in roeren, zullen we zeker zo ver komen, dat men hoe langer hoe meer rekening gaat houden met de praktijk. Aan de hand van instructiepanelen met tekeningen zijn in het ontvangst- centrum vijf „werklijnen" aanschouwe lijk voorgesteld. Dit zijn onderdelen van diverse huishoudelijke werkzaamheden, nl. het voedsel, de was, het strijken en verstellen, het schoonhouden en de werkhoudingen. Na ieder onderdeel theoretisch te hebben doorgenomen, kan men op de expositie de praktijk zien: keukens en kamers, wasmachines, ver warmingsmogelijkheden, vloerbedekkin gen en zo meer. Werklijn no. 1 behan delt uitvoerig het opberg- en vervoer probleem: behalve de diverse kasten, een rek voor flessen melk en pap en een in Nederland nog niet ingeburgerde „shopcase", d.i. een inklapbaar bood- schappennet op wieltjes, waarin men zonder zwaar sjouwwerk de boodschap pen kan vervoeren. Ook het voorberei- dings-, het bereidings- en het opdien- centrum van de keuken wordt onder de loep genomen en vooral is hier op gelet, dat men zo min mogelijk heen en weer behoeft te lopen en alles zo effi cient mogelijk bij de hand heeft. BIJ HET ONDERDEEL de was wor den economische opstellingen voor de hand- en de mechanische was gegeven en wenken als: denk eraan, dat de was tobbe hoog genoeg staat. Sommige bok ken zijn veel te laag; zet daar bijvoor beeld een kistje op, zodat men niet zo hoeft te bukken. Droog de was niet in het verlengde van het raam, maar haaks op het venster, zodat je er tussendoor kunt kijken. Afdeling 3 laat een strijkopstelling zien: in het midden de verstelbare plank met zo nodig een verstelbare kruk, zodat men ook eens kan zitten, rechts de bak met strijkgoed, links een droogrek waar men de gestreken was kan ophangen. Een bijzonder vernuftig ingerichte kast, ontworpen door het Bouwcentrum, waarin werk- en bergruimte is gecom bineerd, dient voor het opbergen van linnen in uittrekbare laadjes, met er onder een bak met wieltjes, bestemd voor het strijkgoed. Links is een sleuf voor strijkbout, -plank en mouw plankje. Rechts bevindt zich in die kast ook een bak met wieltjes, waarin het verstel- en stopgoed een plaats krijgt, voorts is er ruimte voor de naaimachine Gedeelte uit de afdeling „Ontspanning en activiteiten" van de tentoonstelling „Wonen" in het Bouwcentrum te Rotterdam. en diverse laden, waarvan de onderste tevens als naaidoos dienst doet. De naai machine kan in de uitklapbare wand gemonteerd worden en de binnenkant van de andere deur is een spiegel. In beknopt bestek is in deze kast alles overzichtelijk en practisch bijeenge bracht. De afdeling schoonhouden laat even eens kasten en ruimten zien, waarin al het werkmateriaal handig is opgeborgen. Er is voorts een grote afdeling vloeren en wanden met monsters van alle soor ten vloeren, vloerbedekkingen en wan den, benevens aanwijzigingen voor het schoonhouden ervan. Ook de afdeling werkhoudingen is zeer interessant. Er wordt gewezen op de goede hoogte van het werkvlak en op de hulp, die een stoel met verstelbare leuning kan schenken. „Verleng de ar men, gebruik de beenspieren in plaats van de rugspieren," wordt aanschouwe lijk gepropageerd. Door bij het bukken de knieën te buigen, schakelt men de benen meer in en verbruikt men heel wat minder energie. Kruip niet over de grond, als je je ook met een bezem kunt behelpen. Ook het boven de macht rei ken is uit den boze: gebruik een opstap je. Voorts zouden meer transportmidde len op wielen moeten worden gebruikt. Alle typen en soorten kachels vindt men op deze expositie, voorts badcellen en wastafels met wegschuifbare kraan, zodat baby in de wasbak kan worden gewassen zonder zijn hoofdje te stoten. In de grote afdeling verlichting zegt men: gebruik het daglicht zoveel moge lijk en kunstlicht zo goed mogelijk, waarbij de gemengde verlichting van gericht en diffuus licht tezamen het meest ideaal is. IN EEN BABYKAMER ziet men een bedje, dat met een hogere bodem als wieg fungeert en een commode, waar van het bovengedeelte los zit, zodat deze later als kastje op een meisjeskamer kan staan. Een speelhoek laat praktische dingen voor de kleintjes zien: een box met verstelbare bodem, een zandbak voor in huis (losse bak in houder), een klein stoeltje met een gróte tafel en in de deurpost een rekstok en een klim- touw. Er is echter ook een goedkopere afdeling met alleraardigste kastjes van beschilderde sinaasappelkisten en speel- bakken om op te zitten, die eveneens ate garage of poppenkamer kunnen dienst doen. Men ziet een kamer met bureau tje, boekenplank en goede lamp voor grotere kinderen en een knutselruimte voor jongens. In een keukencentrum worden diverse keukens getoond, waar driemaal per week demonstraties visbereiden door het Bedrijfsschap voor Visser ij produkten worden verzorgd. Men laat u ook een aantal woningen met kastwanden zien, waarin alle elek trische leidingen en apparaten zijn op genomen. Wil men in groepsverband deze leer zame tentoonstelling bezoeken, dan moet men dit vooraf aanvragen. Men kan dan op deskundige voorlichting tijdens de rondleiding rekenen. TINEKE RAAT Was de sinaasappelen en rasp ze af met de suikerklontjes. Pers de sinaas appelen uit. Breng het water op een klein deel van het sap aan de kook en bind dit met het aangemengde aard appelmeel. Los de klontjes en de suiker erin op. Zeef de sap en voeg dit aan het gebonden water toe. Eventueel kan deze saus ook bij droge rijst gegeven worden. Wenken voor de kleutervoeding Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt: Met hoeveel zorg en nauwgezetheid zien wij erop toe, dat het oaby, ook wat zijn voeding betreft, aan niets ontbreekt. En hoe licht vergeten we, dat de voeding óók wanneer baby geen baby meer is, maar als één-jarige dreumes met de pot mee gaat eten, zijn speciale eisen blijft stellen. Dat het er erg op aan komt wat we de kleuter voorzetten en hoe we dat doen. Wat heeft een kleuter nodig? Vooral aan voedsel met een hoge op bouwende waarde heeft 't snel-groeien- de kleintje behoefte. Dat betekent, dat melk, groente, fruit, kaas, vlees en sieren niet gemist kunnen worden. Een kleuter moet dagelijks gebruiken: tenminste een halve liter melk, karne melk of yoghurt: als drank of verwerkt in een gerecht; een flinke schep gekookte of rauwe groente. Bij 't inkopen kunt u rekenen op ongeveer 150 a 250 gr. als de groente gekookt zal worden; als het enigszins mogelijk is fruit of vruchtensap. U weet toch, dat rauw fruit het meest waardevol is? Snijd, wanneer u bang bent, dat zo'n kleine puk zich zal verslikken, vruchten als appel en peer in dunne plakjes of rasp ze; wat kaas, 50 gr. vlees (of vleeswaren) of vis of een ei. Allemaal voedingsmid delen die rijk zijn aan opbouwende stof fen en daarom om de beurt voor moeten komen in kleintje's weekmenu. Ga bovendien door met de gewoonte geregeld bruine bonen te geven. De niet- vette vleesstukken en vleeswaren zijn door hun groter gehalte aan opbouwen de voedingsstoffen waardevoller dan zeer vet vlees, spek en vette worst. Het spreekt vanzelf, dat u vis heel scherp op graatje moet onderzoeken. Vis met grove graten, vismoten of filets zijn 't gemakkelijkst; boter en margarine: vetsoorten die te verkiezen zijn boven reuzel en bak- er. braadvet; een lepel levertraan, eventueel te vervangen door een ander vitamine D- preparaat, zal in de meeste gevallen niet mogen ontbreken. Wees niet te gul met vet bij de berei ding van de maaltijd. Kleuters kunnen ADVERTENTIE Een andere moeilijkheid is de houding van Jamaica's premier Norman Manley, die onmiddellijke onafhankelijkheid in do- Bespreek tijdig. Schoterweg 45 - Haarlem - Tel. 12540 vet eten meestal niet waarderen en ze hebben er ook geen bijzonder grote be hoefte aan. Ook veel zoetigheid is niet aan te raden. Eigenlijk is 't schepje sui ker in de pudding en de stroop of suiker in de pap al voldoende. Breng uw kin deren niet te veel voorliefde voor lek kernijen bij. En lusten ze geen zoete broodbelegsels, denk dan vooral niet, dat ze tekort zullen komen. Hoe zetten wij de kleuter zijn eten voor? Uw kind zal er later alleen maar ge mak van hebben als het leert alles te eten. U kunt dat bereiken, mits u zelf het goede voorbeeld geeft. Ook wat dat betreft is een kind een goed navolger. Als het allerlei niet belieft, is dat meest al de schuld van de ouders! Maak voor een kleine dreumes geen apart hapje klaar. Leer hem kauwen; zet een kind dat gewoon brood kan eten. niet steeds pap voor en geef hem alleen groente en aardappelen door elkaar als 't hele gezin stampot eet. Schep niet te veel tegelijk op z'n bordje en bedwing uw ongeduld als een kleine kleuter onhandig en langzaam eet. Alle begin is immers moeilijk! Ruim, doelmatig, volmaakt van vorm: dat lijn de drie hoofd kenmerken van de ideale EDEN- schrijltafel. Leverbaar in 10 verschillende uitvoeringen, waaronder vast wel een die aan UW speciale eisen voldoet. Vraagt U ons uitvoerig prospectus eens aan. In sommige kamers komen van die echte ongezellige hoeken voor; daar zit men zelf niet graag en daar groeien ook geen planten. Een donkere hoek waar mee eigenlijk in geen enkel opzicht iets te beginnen is. Laat op die plaats nu eens een schemerlampje maken; dat mag een neonbuislamp zijn, doch u moogt er ook een gewoon schemer lampje voor gebruiken. Dat hoekje zal dan al direct veel gezelliger worden, doch nu is het plezierige: de moderne wandplantjes en vooral de verschillen de Cissus-soorten doen het daar dan uitstekend. Die donkere wand kan dan gebruikt worden voor het kweken van wandplantjes. Als u het patroon dat wij op 10 februari plaatsten, hebt nagete kend, legt u het op de stof (aan 3 m. hebt u genoeg) zoals het voor beeld aangeeft. De stof wordt eerst enkel uitge legd; voor de middenba- nen, twee zij banen en de mouwen legt u de laatste 160 cm. stof dub bel. Hierna alle delen door slaan, zo u ziet komen er voor en achter in de rok twee naden die in de plooien vallen. Nu het naaien: De plooien in de on derstukken van het bo venlijfje rijgen. Het naadje m a een cm. dichtstikken. Vervolgens de zij- en schouderna den stikken, laat in de linkerzijnaad 12 cm. open. De rokdelen aan el kaar stikken, naden uit persen en de plooien bo venaan 10 cm. dichtstik ken. De zijnaden stikken en in de linker 12 cm. open laten. De mouwnaden dicht stikken, de lengte con troleren, daarna de on derkant rimpelen op handwijdte en met een manchet afwerken (in dien nodig met split). Stik de mouwen in het lijfje, het hoogste punt van de kop valt op de schoudernaad, de ruim te inhouden. De delen van het kraagje in elkaar naaien en het kraagje met een schuine bies aan de hals stikken, de rafels af knippen en de bies overzomen (laat de naadjes van het pasje m a tussen de bies vallen). Stik de rok aan het lijfje, zorg ervoor dat de plooien mooi op elkaar vallen. Maak uit de resten een ceintuur. Krijt A M S T E R D A M - R O T T E R LJ A M Molileeg 1 0-1 4 Amst#rdam telefoon 4 3083-4 77 78 (K 20) Jammer dat de meeste bloemisten die plantjes in zulke kleine potjes afleve ren; ik geef toe: het kan ook wel eens gemakkelijk zijn, doch over het alge meen is het lastig. Als het plantje een maal goed groeit, blijkt het potje al spoedig te klein en dan moet men alle ranken gaan los maken en een grotere pot geven en dat is voor een leek niet zo eenvoudig. Daarom is het over het algemeen wel zo verstandig het plantje maar direct een iets ruime bloempot te geven; gebruik er dan voedzame bloe- mistengrond voor. Is een ruimere pot niet mogelijk, dan zal men het plantje op kracht moeten houden door het we kelijks een weinig te bemesten en dat Rhoicissus, geheel onder kunstlicht opgekweekt. doet men dan alleen in de zomermaan den. G. KROMDIJK Sinaasappeldrank. Vul een limonade glas voor ongeveer de helft met gezeefd sinaasappelsap (eventueel vermengd met wat citroensap). Voeg basterdsuiker naar smaak toe en giet het glas dan al roerende verder vol met melk. Geeft u deze drank eens aan de kinderen als ze uit school komen. Misschien hebt u wel een stukje cake. Maakt u daarvan dan het volgende na gerecht. Neem per persoon 1 of twee plakjes cake en leg deze op een gebak schoteltje. Overgiet de plakken met ge zeefd sinaasappelsap en zorg dat ze helemaal doordrenkt zijn. Klop 1 of 2 eiwitten stijf en bedek hiermee de cake. Bestrooi het geheel met chocoladevlok ken of rasp er een reep chocolade over- heeen. Men kan de chocolade ook nog vermengen met gehakte pinda's of amandelen. de zoom af, nu de naad in de plooien tot de krijtlijn lostornen en hem weer op de andere kant instikken. Maak de zoom er in. Pers de jurk, nadat u de openingen voor de ritssluitingen hebt omgestikt (1 cm. van de kant) en naai de ritsen er met de hand in. Tenslotte komen op het pasje nog twee aardige knopen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10