Indonesië gaat uit de Grondwet En öf... Chief Whip op ieders lip! Vele prominente figuren willen onderzoek doen instellen Nederlandse kolensituatie baart nog geen zorgen Agenda voor Haarlem al 34 jaar de béste Virginia Nog geen oplossing over aanleg aansluitsporen Hoogovens Nieuwe gebiedsomschrijving van het Koninkrijk der Nederlanden Winterhanden Problemen zouden kunnen ontstaan door gebrek aan transport Streekplan IJmond-Noord Vrouw verwijderd van Kamertribune Canadezen eren Nederlandse vrouw De kwestie der paranormale geneeskunde Onderzoek zal drie a vijf jaar vergen De vangst van het IJselmeer in 1955 Radiotelescoop Dvvingeloo in april gereed Opziendbarend verschijnsel op de zon Zo nodig militaire hulp als aanvoer van kolen en voedsel stagneert koop een pakje extra voor de Zondag! VRIJDAG 24 FEBRUARI 1956 (Van onze parlementaire redacteur) Ook nu weer zaten met minister Beel, die de voorstellen tot Grondwetsherziening verdedigt, tevens achter de regeringstafel in de Tweede Kamer de minister-president en de gevolmachtigde ministers van Suri name, mr. Pos, en van de Nederlandse An tillen de heer Lampe. Hiervoor was nu meer dan ooit reden, daar de beraadsla gingen liepen over het ontwerp dat betrek king heeft op de in de Grondwet aan te brengen wijzigingen, welke samenhangen met de omstandigheid, dat allerlei omtrent Indonesië daaruit wegens de gewijzigde verhoudingen behoort te verdwijnen. Voorts is de veranderde positie van Suri name en de Antillen inmiddels geregeld in het Statuut van het Koninkrijk. Dit is een regeling, die zelfs van hogere orde dan de Grondwet is. In hoofdzaak concentreerde zich de ge- dachtenwisseling op een viertal punten. Daar was in de eerste plaats het nieuw ontworpen artikel 1 der Grondwet, waarin de regering een louter aardrijkskundige opsomming wilde plaatsen, hierop neer komende, dat het Koninkrijk bestaat uit Nederland, Suriname, de Nederlandse An tillen en Nieuw Guinea. Verder liep de discussie over de voorgestelde schrapping uit de Grondwet van de artikelen 69 tot en met 71, waarin nog een en ander voor komt, dat betrekking had op Nederlands- Indië en op de overzeese gebiedsdelen in de West. Dan was er het nieuwe artikel, dat ten doel heeft aanpassing van de Grondwet bij het Statuut met behulp van een gewone wet mogelijk te maken en ten- Wegens die historische hypotheek dienen zij te verdwijnen. Men moet niet, zoals prof. Oud wil, een van die artikelen be houden om het pasklaar voor Nieuw-Gui- nea te kunnen maken. Vervolgens verdedigde de minister het voornemen in de Grondwet te bepalen, dat de tekst van de Grondwet met behulp van een gewone wet bij het statuut kan worden aangepast. Door het betoog van Prof. Gerbrandy was de minister teleurgesteld, want het aldus gecritiseerde beleid was steeds ge grond geweest op vrijwillig overleg tussen Nederland en Indonesië, gelijk de Konink lijke Verklaring van 1942 op de voorgrond had gesteld. Toen de Unie in het leven werd geroe pen moest men aannemen, dat er over en weer goede trouw bestond om deze tot iets werkelijks te maken. Dat het daaraan in Indonesië is gaan ontbreken kan men de regering hier niet verwijten. Ten aanzien van het veertiende hoofd stuk noemde minister Beel het buiten twij fel dat het uitgewerkt is. Wil prof. Ger brandy nog altijd overleg? Dat is afgelo pen, aldus de minister. De AR-afgevaar- digde heeft ook over het hoofd gezien, dat het hoofdstuk een geheel eigen karakter heeft. Bewogen voegde minister Beel prof. Ger brandy toe, dat deze hem toch voldoende kent om te begrijpen, dat hij steeds naar beste weten gedaan heeft wat hij in het be lang van het koninkrijk meende te moeten doen. Na deze woorden riep een vrouw op de publieke tribune: „Ik heb altijd gewaar schuwd". Zij werd door de rijkspolitie verwijderd. Aan het slot van zijn uiteen zettingen betoogde minister Beel, dat in 1954 het protocol tot opheffing van de Unie door drie ministers was geparafeerd. slotte hield men zich bezig met het voor- Daarrpèe hadden zij de Grondwet niet ge- schonden en dat zou ook niet het geval geweest zijn, indien het tot die' opheffing zou gekomen zijn door een met 2/3 meer derheid goedgekeurd verdrag. De gevolmachtige minister van Surina me, mr. f o s, verklaarde het zeer op prijs te zullen stellen als de Kamer met het aan- passingsartikel akkoord zou gaan. Minder juist zou hij het achten als in artikel 1 van de Grondwet een staatkundige omschrij ving van het koninkrijk zou worden opge nomen. Deze komt niet voor in het sta tuut, en daar zou zij allereerst op haar plaats zijn. Niet prettig zóu het voor de West zijn wanneer men het veertiende hoofdstuk thans niet zou schrappen, nadat zulks ter gelegenheid van de Ronde Tafel Confe rentie met de West was toegezegd. Vóór dit debat had de Kamer zonder hoof delijke stemming het de vorige dag be sproken wijzigingsontwerp inzake parle mentaire schadeloosstelling en pensione ring aangenomen. stel om het veertiende hoofdstuk, dat over de overgang naar de nieuwe rechtsorde handelt, uit de Grondwet te schrappen. Volgens prof. Oud (VVD) had het voor stel om de Grondwet aan de nieuwe rechts orde aan te passen geen principiële be tekenis. In werkelijkheid waren de nu alleen formeel in de Grondwet aan te brengen veranderingen reeds ingetreden. Het zou zijns inziens beter zijn geweest de Grondwet geheel met het statuut in over eenstemming te brengen. Volgens prof. Oud moest het gehele artikel 1 met de eigenlijk verkeerde omschrijving verval len, dan zou Nieuw-Guinea in artikel 69 een soortgelijke plaats moetên krijgen als destijds Nederlands-Indië daar bezat. Het veertiende hoofdstuk kan verdwijnen. Zou men ooit de souvereiniteit over Nieuw- Guinea aan een andere staat overdragen, dan zou dat bij een met 2/s meerderheid goedgekeurd verdrag moeten gebeuren. Wilde men het zelf souverein maken, dan ware Grondwetsherziening de aangewezen weg. Prof. Gerbrandy (A.R.) ontkende, dat het veertiende hoofdstuk kan verval len aangezien het uitgewerkt zou zijn. Hij verwees naar artikel 164, dat codificatie voorschrijft. Die heeft plaats gevonden, maar uitgewerkt is de bepaling daarmee niet, want als men straks weer voor codi ficatie of niet-codificatie staat, is men wel degelijk nog aan artikel 164 gebonden. Aan de hand van verschillende artikelen van het veertiende hoofdstuk betoogde prof. Gerbrandy, dat deze normen nog steeds gelden. „In augustus 1954 hebben drie ministers een afschuwelijke rechtshandeling ge pleegd door parafering van een protocol tot opheffing van de Nederlands-Indo nesische Unie, die in de Grondwet vast liep. Als minister Beel zich in dit op zicht niet weet vrij te pleiten, dan zou hij van de zetel van de minister van Bin nenlandse Zaken naar het Huis van Be waring moeten verhuizen". Prof. Gerbrandy was voor handhaving van het veertiende hoofdstuk en dus voor ver werping van het regeringsvoorstel. De heer Van de Wetering (CH) meende daarentegen, dat het veertiende hoofdstuk uitgewerkt was en dat men toch ook de unie niet als „een eeuwig edikt" kon handhaven. Prof. L erna ire (onafh. kath.) bleek tegen het ontworpen artikel 1 der Grond wet dezelfde bezwaren te koesteren als prof. Oud. Mr. Van der Goes van Naters (PvdA) vond hetgeen prof. Oud met Nieuw-Guinea in artikel 69 wilde, te veel rieken naar kolonialisme. In artikel 1 moest men Nederland. Suriname en de An tillen als landsdeel aangeven, Nieuw-Gui nea als gebiedsdeel. Dit zou niet in strijd zijn met het Statuut. De heer Haken (CPN) sprak over de nationale bevrijdingsstrijd in Azië. Het Indonesische volk gaat zijn eigen weg en het zal niet rusten voor de laatste banden met Nederland zijn geslaakt. Uit dit alles trekt de regering echter niet de nodige lessen. Sinds het optreden van minister Luns is men van kwaad tot erger vervallen, zei de heer Haken, die het kunstmatig noem de wat men in de Grondwet wil doen met Nieuw-Guniea, waarop naar zijn mening Indonesië zijn aanspraken zal weten te verwezenlijken. Opneming van Nieuw-Gui nea in artikel 1 der Grondwet als onder deel van het koninkrijk, is volgens de communistische afgevaardigde een voor het Nederlandse volk schadelijke uitda ging aan Indonesië. Dr. Bruins Slot (AR) achtte artikel 1 van de Grondwet toch wel goed. Hij vond het jammer, dat zulk een aardrijkskundige omschrijving, die de weergave van een rechtsfeit is, niet in het Statuut voorkomt. Evenals prof. Lemaire meende hij, dat men in een Grondwet rechtsnormen maar niet beleidsprogramma's moet opnemen. Minister Beel erkende, dat na het tot stand komen van het statuut, een bepa ling als artikel 1 eigenlijk niet in de Grondwet thuishoort. De regering wil hierin alleen de omvang van ons konink rijk omschrijven,' maar enige aandui ding van de structuur, een regeling van de onderlinge verhoudingen der delen, wenst zij er niet in opgenomen te zien. De ver schillende bepalingen, waarin de uitdruk king „rijk" voorkomt zal men later eens op de helling moeten nemen. Nieuw-Guinea deel van het Koninkrijk Geenszins onderschrijft de regering de visie van prof. Oud, dat Nieuw-Guinea geen deel zou uitmaken van het koninkrijk en alleen maar onder souvereiniteit van het koninkrijk zou staan. Ook het statuut gaat van de opvatting uit, dat Nieuw-Gui nea tot het koninkrijk behoort. Minister Beel zei voorts dat de artikelen 69 tot en met 71 nog steeds aan de kolo niale verhoudingen van weleer herinneren. ADVERTENTIE CHIEF WHIP Mevrouw J. G. Janssen uit Schaesberg zafl volgende maand gehuldigd worden door de 306 Maple Leaf Wing van de Konink lijke Canadese Luchtmacht in Montreal. Mevrouw Jansen vertoeft thans in Cana da bij haar geëmigreerde broer. Zij heeft gedurende de oorlog de levens van vele neergeschoten Engelse, Canadese en Ameri kaanse vliegers gered. Zij woont nog steeds in het huis, drie km van de Duitse grens, waar zij gedurende de oorlog 346 pilloten verborg. Met haar broer, die thans een Canadese boer is, werkte zij samen in het verzet, tot hij werd* gearresteerd en in het kamp in Amersfoort gevangen werd gezet. Twee oud-ministers, een aantal hooglera ren, parlementsleden en artsen, hebben zich bereid verklaard, hun medewerking te verlenen bij een serieuze poging om door verzameling van feitenmateriaal een oplossing te vinden voor het vraagstuk der paranormale geneeskunde. Zij hebben daartoe zitting genomen in de raad van bestuur van de kortgeleden op gerichte „Stichting inzake het vraagstuk der paranormale geneeskunde en haar maatschappelijke betekenis". Voorzitter van het dagelijks bestuur is mr. dr. J. in 't Veld, leden zijn: mr. dr. P. J. Witteman, lid van de K.V.P.-fractie dei- Tweede Kamer; mr. C. H. Plug, rechter te Amsterdam; alsmede de artsen J. G. Haas en de zenuwarts W. Kat uit Amsterdam. Voorts is als adviseur nan dit dagelijks be stuur toegevoegd prof. dr. W. H. C. Ten- haeff te Utrecht. In de raad van bestuur heeft eveneens een aantal vooraanstaande Nederlanders zitting genomen, o.a. mr. J. van Doorn van het departement van Sociale Zaken, prof. mr. J. R. Hooykaas, de heer M. A. Reinal- da, lid van de Raad van State; prof. ir. E. L. Selleger uit Bergen (N.H.) en mevrouw Fortanier-De Wit. Volgens het dagelijks bestuur oefent in Nederland een groter aantal onbevoegden dan bevoegde artsen de geneeskunde uit. Een sociologisch onderzoek in Utrecht heeft aangetoond, dat in 25 procent der Utrechtse gezinnen gebruik gemaakt wordt van de hulp van magnetiseurs en dat ongeveer de helft van de door dezen behandelde patiën ten zich door hun behandeling genezen acht. Uit dit onderzoek blykt verder dat de activiteit van onbevoegde genezers moeilijk door de justitie afdoende kan worden be streden, omdat de vraag naar hun hulp onder de bevolking te groot is. De genoemde stichting is van mening, dat de werkzaamheid van deze onbevoegde genezers, die zonder enige controle en toe zicht wordt uitgeoefend, grote gevaren in zich bergt, omdat zich onder de zich para normaal begaafd noemende groep gemak kelijk notoire kwakzalvers en charlatans kunnen schikken. De aloude vraag is nu, hoe het kaf van het koren moet worden gescheiden, als er tenminste koren bestaat. De stichting gaat dus niet van het stand punt uit, dat paranormale geneeskunst taboe is, noch dat er inderdaad bona fide magnetiseurs en dergelijken bestaan. Doel van de stichting is juist, het moge lijk te maken, dat een onderzoek naar deze feiten en verschijnselen wordt, ingesteld. Dit onderzoek zal aan de hoogste eisen, die men aan een wetenschappelijk onderzoek stellen kan, moeten voldoen. Wel ligt. de bestrijding van de gevaren voor de volks gezondheid op het terrein van de overheid, maar volgens de stichting zal deze over heid, gezien de recente uitlatingen over dit onderwerp van de minister van Sociale Zaken, niet tot een doeltreffende bestrijding kunnen komen, zolang zij niet de wezen lijke aard en omvang van deze gevaren kent. Dit vereist een aantal feitelijke ge gevens, die het onderzoek zal moeten op leveren. Het onderzoek zal moeten geschie den door een of meer medici, gesteund door geschoold personeel en behoorlijk geïnstru menteerd en bijgestaan door een curato rium, samengesteld uit hoogleraren en aca demici van onbetwijfelbare wetenschappe lijke reputatie. Een onderzoek zoals de stichting thans hoopt te kunnen uitvoeren, is, voor zover bekend, nog nimmer en nergens ter wereld verricht. Er is een kleine reeks verspreide waarnemingen, die echter niet tot een op lossing van het probleem hebben geleid. De stichting hoopt dat, zo het onder zoek voldoende feitenmateriaal mocht opleveren, te zijner tijd misschien kan worden overgegaan tot verandering van de wet van 1875, waarbij de uit oefening van de geneeskunst aan onbe voegden wordt verboden. Volgens mr. In 't Veld zal het hele project circa 100.000 per jaar kosten. De duur van het onderzoek wordt ge schat op drie tot vijf jaar. Dit geld is nog niet vooi-handen. Daarom doet de stichting een beroep op het gehele Ne derlandse volk, haar te steunen. Uit het gehele IJselmeer werd in 1955 in totaal aangevoerd 12.298.356 kg. vis voor een waarde van f 5.789.440. Alleen aan de visafslag te Urk werd verhandeld 2.939.745 kg. vis. Urk stond hiermee aan de top van aanvoer. ADVERTENTIE VRIJDAG 24 FEBRUARI Minerva: „Plotseling zeven dochters", 14 jaar, 8.15 uur. Palace: „De witte non", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouw van Rome", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „Het bed", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het meis je van de rivier", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ROxy: „De zilveren beker", 14 jaai-, 6.30 en 9 uur. Rembrandt: „Onderbroken melodie", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „King of the Khyber' rifles", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Ridderzaal: 20.15 uur, Mozartherdenkirig. De levensgeschiedenis van Mozart, muzikaal ge ïllustreerd onder leiding van Willem An- driessen. Verder werken mede: Antoinette Tiemessen, sopraan, Gonne Brinkman, so praan, Elly Jens, alt, Arjon Blanken, tenor, Albert van Haasteren, bas en leden van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Leden van de Kennemer Ballet Studio voeren de suite: „Les petite riens" uit. ZATERDAG 25 FEBRUARI Minerva: „Plotseling zeven dochters", 14 ajai\ 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De witte non", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouw van Rome", 18 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur'. Studio: „Het bed", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het meisje van de rivier", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De zilve- x-en beker", 14 jaar, 2, 6.30 en 9 uur. Rem brandt: „Onderbroken melodie", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „King of the Khyber rifles", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Opening door Koningin Juliana Het ligt in het voornemen van de Ko ningin om op 17 april het observatorium in Dwingeloo officieel in gebruik te stellen. Bij de plechtigheid zullen de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, de Commissaris der Koningin in de provincie Drente en vele andere autoriteiten, onder wie ook verscheidene buitenlandse geleer den, aanwezig zijn. De Nederlandse organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek (ZWO) heeft reeds sedert verscheidene jaren de Stich ting Radiostraling van Zon en Melkweg in de gelegenheid gesteld de kortegolfstraling te ondei-zoeken, die uit de ruimte de aarde bereikt. Daardoor hebben de astronomen, voornamelijk van de Leidse en Uti-echtse sterrenwachten, die in deze Stichting wer ken reeds enige in wetenschappelijke krin gen opzienbarende vondsten gedaan over de structuur van het Melkwegstelsel en over de materie die zich tussen de sterren bevindt. Teneinde dit onderzoek, waarin Nederland thans een zeer vooraanstaande plaats inneemt, nog sterker te stimuleren heeft ZWO grote sommen ter beschikking gesteld voor de bouw van een radio-teles coop. De stichting, waarin ook de PTT, het KNMI en Philips vertegenwoordigd zijn. heeft deze radio-telescoop in Dwingeloo zo ver mogelijk vei~wijderd gehouden van de autowegen en andere situaties die de waar nemingen zouden kunnen schaden. Hoewel er in andere landen plannen bestaan om nog grotere radiotelescopen te bouwen zal het Nederlandse apparaat de eerst-komen- de jaren het grootste ter wereld zijn. Hoewel stroef, gaat de kolenaanvoer door liet gehele land nog vrij regelmatig door, ook al is het verkeer te water goeddeels uitgevallen. De spoorwegen doen, ondanks het tekort aan wagons, het uiterste om ko len en kooks uit Limburg en het Ruhrge- bied aangevoerd te krijgen. Schepen uit Engeland en Amerika voeren in de grote havens, doch ook in kleinere, nog regelma tig aan. In Limburg ligt een voorraad van enige duizenden tonnen, die zo snel mogelijk wordt afgevoex-d. De kleine industrie trekt thans wat harder om kolen aan de bel dan een week geleden. Huisbrandkolen worden over het gehele land mondjesmaat verdeeld. De handel kan niet op stel en sprong, maar doorgaans wel binnen enkele dagen leveren, mits men genoegen neemt met wat dan in voorraad is. Wel wordt er Intensiteit van kosmische stralen gedurende twee uur verdubbeld GREENWICH (Reuter-UP) Het obser vatorium in Greenwich (Engeland) meldt „een opmerkelijke gebeurtenis" op de zon, die gedurende twee uur een verdubbeling van de intensiteit van zijn kosmische stra len tot gevolg had. Het is in Greenwich niet eerder opgemerkt, dat dit in die mate gebeurde. In 1949 is er een tijdelijke verhoging van de intensiteit met veertig percent waarge nomen. Voorgaande verhogingen waren al tijd kleiner. Men wacht in Greenwich op rapporten van observatoria die de zon ten tijde van de verhoogde straling konden zien. Het verschijnsel deed zich voor in de nacht van woensdag op donderdag. De kosmische stralen bombarderen de aarde voortdurend met sub-atomische deel tjes, die een belangrijke rol spelen bij het bepalen van de vorm van dierlijk en plantaardig leven. Deze week heeft men in een observatorium in Californië zonnevlek ken gefotografeerd die beter dan gewoon lijk zichtbaar waren De toeneming der kosmische stralen houdt verband met de activiteit van zonne vlekken. Zij ging gepaard met storingen in de ï'adio-ontvangst in Azië, Australië en Groot-Brittannië als gevolg van magneti sche stormen. Een deskundige van de Zweedse weer kundige dienst in Stockholm opperde de mogelijkheid dat als gevolg van de onver wachte toeneming in de kosmische uitstra ling een einde zou kunnen komen aan de koudegolf in Europa. „Sommige geleerden zijn van mening dat de kosmische stralen de bovenste lagen van de atmosfeer ver warmen en dat de kosmische warmte golf uiteindelijk neerstrijkt op het. aardopper vlak", zei deze deskundige. Hij voegde er echter aan toe dat dit een „onbevestigde theorie" was. Medische deskundigen van de universi teit van Chicago verklaarden dat ten tijde van de uitstraling geen buitengewone in tensiteit van radio-activiteit is waargeno men, zoals gebeurt bij atoom-ontploffingen. Jaarvergadering. De afdeling- Haarlem van de Algemene Nederlandse Bond van Ge pensioneerden houdt haar jaarvergadering dinsdagmiddag 28 februari in gebouw St. Bavo, Smedestraat. op gelet, dat niet te grote hoeveelheden te gelijk worden afgeleverd, omdat anderen met kleine beurzen en opslagplaatsen dan niet aan hun trek zouden komen. Er wordt dus in zekere zin distributie toegepast. Klachten op grote schaal over kolenge- brek zijn nog niet vermeld. Wel is de si tuatie hier en daar krap en wel is de po sitie landelijk moeilijk, maar van een nood toestand kan niet worden gesproken. De federatie van Nederlandse brandstoffen- handelaren ontkent zulks ten stelligste. Klachten, zoals deze week over de voor ziening van Arnhem en Nijmegen kwa men, konden worden opgevangen. Indien de kolenpositie moeilijker zou wox-den, dan zij thans is, dan zal een rui me reserve aan transport, het wegtransport, kunnen worden gemobiliseerd om kolen aan te voeren. Hiertoe bestaat op het ogenblik nog geen aanleiding. Dergelijk transport is veel kostbaarder dan spoor- of watertransport, waardoor de kolen dan aanzienlijk duurder zouden worden. Mocht de koude nog lang aanhouden, dan zal deze transportbron moeten worden aangeboord, maar dan eerst op zo kort mogelijke trajecten om de kosten zo laag mogelijk te houden. Door tijdig en zo weinig mogelijk be stellen enerzijds en zo groot mogelijke zui nigheid anderzijds kan het publiek helpen de kolenpositie zo evenwichtig mogelijk te houden. De brandstoffenhandel doet al het mogelijke om tot een zo eerlijke en snel mogelijke verdeling van de aangevoerde kolen te komen. Mocht ergens werkelijk een noodsituatie ontstaan, dan kan op kor te termijn worden ingegrepen. De spoor wegen versnellen de omloop der wagons zo veel mogelijk, waardoor de transport capaciteit wordt vergroot. Tot dusver is men er voor Amsterdam in geslaagd de toevoer van brandstoffen voor de industrieën, gemeentebedrijven en ziekenhuizen geregeld doorgang te doen vinden ondanks grote moeilijkheden. De gemeente had reeds extra voorzieningen getroffen. Grote voorraden brandstof wa ren opgeslagen bij de handelaren. Ook de verwai-ming van de scholen levert voor de eerstkomende week nog geen moeilijkhe den op. (Van onze parlementaire redacteur In de Tweede Kamer heeft de heer Ver meer (PvdA) aan de staatssecretaris van Oorlog, mr. Kranenburg, gevraagd of deze bereid is op aanvraag van gemeentebestu ren militairen en militaire voertuigen be schikbaar te stellen voor het vervoer van voedsel en brandstoffen naar gebieden waar de aanvoer door de vorst zou stag neren'. De staatssecretaris antwoordde dat inderdaad op aanvrage van burgerlijke autoriteiten in het algemeen een dergelij ke medewerking kan worden verleend. Bij sneeuwruimen is wegens de moeilijkheden bij de Spoorwegen al geholpen. Ook is al het nodige gedaan voor een verbinding door de lucht met de Waddeneilanden. De staatssecretaris deed echter een beroep op de burgerlijke autoriteiten, slechts in het uiterste geval dergelijke bijstand te vragen teneinde versnippering van krachten te voorkomen. Voor coördinatie op dit gebied tussen de verschillende departementen zal worden gezorgd. ADVERTENTIE OOM BOTER PUBUKATIE: HET NEDERLANDS ZUIVELBUREAU - GRAVENHAGE B 101 In de binnenkort te houden vergadering' van de Provinciale Staten van Noordholiand zal het voorstel van Gedeputeerde Staten aan de orde koinen om het streekplan voor de IJmond-Noord vast te stellen. Aan ver scheidene bezwaren tegen het aanvankelijk ontwerp van het streekplan zijn Gedepu teerde Staten tegemoet gekomen en 'ij hebben het ontwerp gewijzigd. Voorts stel len zij voor de andere tegen het ontwerp ingediende bezwaren ongegrond te ver klaren. In afwijking van het advies der vaste commissie van de Planologische dienst geven Gedeputeerde Staten de Provinciale Staten in overweging zich bij de vaststel ling van het plan te onthouden van een keuze tussen de beide, in het ontwerp mogelijk gemaakte oplossingen voor de aanleg van aansluitsporen van de terreinen van de Hoogovens en aanverwante bedrij ven aan de hoofdspoorbaan. Hiermee is verbonden de kwestie van het handhaven van de bestaande spoorbaan van Halte Hoogovens naar Beverwijk, met als alterna tief de aanleg van een nieuwe spoorbaan, in het zuiden om de wijk De Schulpen heengaand (het zogenaamde „omleggings plan"). Gedeupteerde Staten menen, dat een verdere rijping der gedachten ter bepaling van de vorenbedoelde keuze vereist is. Met name zal nog moeten worden afgewacht, of de voordelen voor de streek van het op heffen van de spoorbaan met name het verdwijnen van de spoorwegovergang bij Scheijbeek, de betere verbinding van IJ muiden via de nieuwe pont met de kern van Beverwijk en de betere aansluiting van de wijken De Schulpen en De Gilden bij het stadsgeheel van Beverwijk zo hoog worden gewaardeerd, dat men het hoofd zal willen bieden aan de grotere moeilijkheden van technische en financiële aard, die uiteengezet zijn in verscheidene bezwaarschriften, welke moeilijkheden -de uitvoering van het zogenaamde omleg gingsplan meebrengt. Daar de vraagstukken van uitvoering zo zeer een rol spelen, zou volgens Gedepu teerde Staten het doen van een keuze bij het streekplan thans niet reëel zijn. Daar om geven zij de Provinciale Staten in over weging het streekplan zodanig vast te stellen, dat daaruit niet zoals uit het ter visie gelegde ontwerp een zekere voorkeur voor een der beide oplossingen spreekt. W aterwinninge n Gedeputeerde Staten delen mee dat zij zich niet geheel kunnen verenigen met het ad vies der vaste commissie, inzake een artikel uil de voorschriften voor de voor het natuurlijk infiltratiegebied en het zoetwa- tei-voorraadgebied aangehouden grens, bo ven welke voor waterwinningen door an dere dan openbare waterleidingbedrijven een ontheffing nodig zou zijn, te verlagen van 50 m3 tot 25 m3 per uur. Uit recente gegevens is het Gedeputeerde Staten ge bleken, dat de capaciteit van een belang rijk deel der bestaande waterwinningen boven 25 m3 per uur ligt. Die capaciteit blijkt echter in de overgrote meerderheid der gevallen beneden 35 m3 per uur te liggen. Gelet op deze gegevens stellen Ge deputeerde Staten de Provinciale Staten voor de grens te stellen op 35 m3. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken heeft op 17 de cember bezwaren ingediend. Daar dit te laat is geschied dient de Kamer niet-ont- vankelijk te worden verklaard, aldus delen Gedeputeerde Staten mee. Vaste commissie Volgens de vaste commissie blijkt uit verscheidene bezwaarschriften hoe grote moeilijkheden de ruimtelijke ordening aan de IJmond-Noord ontmoet. De daarmee te behartigen belangen zijn groot en veelal tegengesteld. In de bezwaarschriften wor den veelal juist die aangelegenheden aan geroerd, die bij de samenstelling van het ontwerp veel hoofdbrekens hebben gekost en die een moeilijke afweging van uiteen lopende belangen inhielden. De commissie merkt op, dat als gevolg van de ingewikkelde waagstukken, die zich aan de IJmond-Noord voordoen, verschei dene adressanten meer perfecte regelingen vragen en zeer gedetailleerde wensen naar voren brengen. Zou men aan alle wensen voldoen, dan zou dit streekplan zijn karakter van indirect bindende, maar alge mene richtlijn dreigen te verliezen en tre den in aangelegenheden, die aan de ge meenten kunnen en dienen te worden over gelaten. Wijzigingen Op advies van de vaste commissie zijn de volgende wijzigingen in het ontwerp aan gebracht: ten behoeve van uitbreiding van de PEN-centrale zal he'. gewenst zijn de ten zuiden daarvan ontworpen weg voor wat het westelijk gedeelte betreft wat naar het zuiden te verplaatsen. De in het streek plan ontworpen gedeeltelijke verplaatsing van de bovengrondse hoogspanningslijn VelsenZaandamAmsterdam kan be zwaren ontmoeten, o.a. uit hoofde van de nabijheid van ontworpen industrieterrei nen. Een andere oplossing is nog niet aan te wijzen; daarvoor kan ook een gedeelte lijke vervanging door een kabel worden gedacht. Het is van belang elk voorschrift terzake van bovengrondse hoogspannings lijnen uit het streekplan weg te laten. In totaal zijn zesendertig bezwaarschrif ten binnengekomen. Daarbij worden acht enzestig onderwerpen aan de orde gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11