Tarieven voor de loodsdienst zullen worden verhoogd Gezantschap bij het Vaticaan PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER LOOSJ ES Miwewormfe In één nacht Wereldnieuws De radio geeft zaterdag Totaalopbrengst zal met ongeveer 50 pet. stijgen HAM EA BOEKENWEEK 2 o ai personenauto s Regering heeft katholiek voor Uw handen gaaf en zacht Su n b a Im geen voorkeur of protestant Bijslag voor handarbeiders Boerderij afgebrand, veestapel omgekomen Examens JONGELUI! doe mee aan de grote VAN NELLE JEUGDPRIJSVRAAG Geen Britse gijzelaars op Cyprus zeggen Britten „Boardscript" geen slaafse navolging van „Scrabble" DE KLOMPENCENTRALE Man pleegde te goeder trouw -„ontrouw" Verzetsstrijdster kreeg 4 Belgische onderscheidingen Vijf doden bij ontsporing van trein in Maryland Protest tegen arrestatie van negers in Alabama Grote haven diefstal berecht Zocli ia Uet zo GIFTIG ZOOGDIER J VRIJDAG 24 FEBRUARI 1956 ADVERTENTIE Amsterdam - 23 februari 4 maart 36e tentoonstelling r kampeerwagens, toebehoren e.d. 19.30-22.30 uur - beide zondagen 10-18 uur Geopend van 10-17 uur en (Van onze parlementaire redacteur) Het Nederlandse gezantschap bij het Vaticaan is in ons parlement een teer on derwerp. Het was in 1926 oorzaak van een kabinetscrisis, doordat de protestantse par tijen toen geen gelden meer voor de bezet ting van die post wilden stellen. In 1944 is weer een Nederlandse gezant bij het Vati caan benoemd, Jhr. M. van Weede, die on langs is afgetreden. Jhr. Van Weede was protestant. Thans heeft de regering een katholieke gezant benoemd, graaf De Mar- chant d'Ansembourg. Voor mr. Burger (P.v.d.A.) was dit aanleiding gisteren in de Tweede Kamer de minister van Buitenlandse Zaken te vragen waarom op dit punt van het vroegere be noemingsbeleid is afgeweken zonder over leg te plegen met de vaste commissie voor Buitenlandse Zaken van de Tweede Kamer. Op deze vraag antwoordde minister B e y e n dat er ten aanzien van benoemin gen tot gezant bij het Vaticaan geen vast benoemingsbeleid bestond. Sedert juni 1915 zijn er drie gezanten geweest bij het Vati caan, twee katholieken (de heren Ragout en Van Nispen tot Sevenaer) en één pro testant (jhr. Van Weede). Ook bij de be raadslagingen in het parlement over de intrekking of de wederinstelling van de gezantschapspost bij het Vaticaan is nooit in discussie geweest of de gezant een ka tholiek of een protestant zou moeten zijn. Minister Beyen en zijn katholieke ambt genoot minister Luns zien niet in op welke praktische of principiële grond een bepaal de voorkeur zou moeten zijn gebaseerd. Zij hebben zich alleen laten leiden door de vraag wie de geschiktste candidaat was. Er is geen reden gevonden voor overleg met het parlement, dat ook niet wordt geraad pleegd over de benoeming van andere ge zanten. Mr. Burger vroeg hierna of, als in 1944 bij de benoeming van jhr. Van Weede, juist als beleidslijn op de voorgrond had gestaan niet een katholiek bij het Vaticaan te benoemen en daarvan dus nu afgeweken zou zijn, waarom dan niet thans te voren overleg met het parlement op zijn plaats zou zijn geweest. Zowel prof. R o m m e (K.V.P.) als prof. Oud (V.V.D.) roerden even de staatsrech telijke verhouding tussen minister en Kamer aan. Daarop antwoordde minister Beyen, mede naar aanleiding van een vraag van mr. VanderGoesvanNaters (P.v.d. A.), dat als het inderdaad zou gaan om ADVERTENTIE -• - Vraag Uw Apotheker.;: of Drogist HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.23 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Altviool en piano. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Sport- praatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Muzikale causerie. 14.50 Dansmuziek. 15.25 Streekuit- zending. 15.50 Omroeporkest. 16.35 Van de wieg tot het graf, causerie. 16.50 Platen. 17.15 Weekjournaal. 17.45 Europese kam pioenschappen hardrijden op de schaats. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Lichte muziek. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch Allerlei: Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Jeruzalem, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Commentaar. 22.15 Amusementsmuziek. 22.30 Samenzang. 22.40 Binnen zonder kloppen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voer de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Instrumentaal sextet. 13.40 Instrumentaal trio. 14.00 Boekoespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Koorzang. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten 15.40 Harmonie orkest. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Musette-orkest en solist. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Pla ten. 18.30 Parlementair overz. 18.40 Instru mentaal octet. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.50 Europees kampioenschap hardrijden op de schaats. 20.00 Lichtbaken, causerie. 20.20 Actualiteiten. 20.30 Europees kam- pioenschaD hardrijden op de schaats. 20.40 Gevarieerd programma. 22.05 Cabaret. 22.35 Wij luiden de zondag in. Daarna: Avond gebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2524.0 Platen. TELEVISIE (N.T.S., V.A.R.A.) 14.5016.45 Eurovisie: Sportreportage uit Parijs. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 Gevarieerd programma. 20.55 Filmverzoek programma. 21.2022.00 Licht programma. 22.0023.00 Internationale volleybalwed strijd NederlandBelgië in Den Haag. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Muzikale Kaleidoscoop. 14.30 Journaal. 15.00 Platen. 15.45 Accordeonmuziek. 16.00 Platen. 16.15 Accordeonmuziek. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Litur gische gezangen. 18.10 Knapenkoor. 17.50 Pianorecital. 18 10 Knapenkoor. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Omroep-Ommeganck. 21.15 Platen. 21.30 Amusementsmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws. Londens Radiodag boek. Vorm en kleur. Sportjournaal. (Op 224 en 50 m.). benoemingsbeleid, wél te voren overleg met de Kamer juist zou zijn, maar niet als het om een bepaalde concrete benoeming gaat. Dan kan altijd de Kamer achteraf de regering ter verantwoording roepen. In het onderhavige geval is er echter geen sprake van een bepaalde beleidslijn die in het geding was. De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft de gemeentebesturen medegedeeld goed te keuren dat de lonen, ingevolge de gemeentelijke sociale werkvoorzieningsre geling voor handarbeiders over de week van 20 tot en met 25 februari worden ver hoogd met een brandstoffenbijslag. Deze bijslag bedraagt f 4.10 voor kostwinners en alleenwonenden en f 2.05 voor de overige geplaatste handarbeiders. De grote boerderij van P. Tielemans te Vlierden (gemeente Deurne) is totaal uit gebrand. Behalve de gehele inboedel zijn 5 koeien, 3 paarden, 2 kalveren, 2 zeugen met totaal 25 biggen en een aantal varkens verbrand. In hun nachtkleding zijn de bewoners, onder wie zes kleine kinderen - het jongste kind was 14 dagen oud - in de strenge koude naar de buren gevlucht. De oor zaak van de brand is tot heden onbekend. Amsterdam. Vrije Universiteit. Doctoraal examen Economie: H. J. van Zuthem, 's Gra- venhage; H. W. van Hilten, Amsterdam; J. Tamminga, Z under dorp. Kandidaatsexamen Wis- en Natuurkunde: J. S. Kuyper, Haar lem. Doctoraal examen Natuurkunde: J. Meyer, Haarlem. Groningen. Artsexamen (le ged.): mej. J. van Dam. Aerdenhout; mej. G. Sinnema, Achlum (Fr.); mej. W. van der Zant, Sche- veningen. Bevorderd tot arts: J. Euwema, Hoogkerk; K. Veldman, Hollum (Fr.). ADVERTENTIE Let op de nadere aankondiging in onze advertentie in dit blad op zaterdag 25 februari a.s. NICOSIA (Reuter/UP) Volgens de Brit se autoriteiten op Cyprus is er geen enkel bewijs voor het bericht, dat de verzetslie den op het eiland een vermiste Britse kor poraal als gijzelaar gevangen houden. De journalist van een Grieks blad in Limas sol, die meldde dat volgens pamfletten van de ondergrondse organisatie EOKA de mi litair terechtgesteld zou worden als de doodstraf voltrokken zou worden aan een jonge Cyprioot, die is aangehouden. De auto riteiten willen nagaan, of hij zich aan valse voorlichting heeft schuldig gemaakt. De autoriteiten zeggen, dat er geen pamflet ten zijn gevonden. Het oppergerechtshof van Cyprus heeft de gevangenisstraf van vijf jaar, waartoe een Griekse Cypriotische student was ver oordeeld, verminderd tot zes maanden. De student was veroordeeld op beschuldiging van het in zijn bezit hebben van een lont. Gisteravond werd een jonge Griekse vrouw door een groep gemaskerde perso nen buiten Nicosia doodgeschoten. Twaalf lagere scholen zijn op last van de overheid gesloten, nadat de politie van de school- daken vlaggen die de nacht tevoren ge plaatst, waren, had neergehaald. De politie ontdekte, dat indringers in sommige scho len portretten van koninklijke personen hadden vernield en Britse vlaggen hadden verscheurd. In Paphos drongen gemaskerde mannen het politie-bureau binnen waar zij aan plakbiljetten van de wanden scheurden. De aanwezige politie-mannen werden met vuurwapens in bedwang gehouden. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, zal de volgende maand een bezoek brengen aan landen van het Midden-Oosten. Hij zal de regeringen der Arabische landen en Israel „polsen'' over haar minimum-voorwaarden voor een permanente vredesregeling, aldus is uit diplomatieke bron in Londen vernomen. Lloyd zal op weg naar de conferentie van de Zuidoost-Aziatische Verdragsorganisatie in Karatsji, die begin maart gehouden wordt, Cairo aandoen. Op zijn terugreis zal hij onder meer in Bagdad en Tel Aviv be sprekingen voeren. Aldus president van de Amsterdamse rechtbank De president van de rechtbank te Am sterdam mr. C. Briët heeft de eis niet ont vankelijk verklaard, die een Amerikaanse N.V., importeur van het „Scrabble-spel", had ingesteld tegen een Amsterdamse N.V,. omdat naar de mening van de eiseres de Amsterdamse N.V. een gezelschapsspel volgens het kruiswoordprincipe „board script" in Nederland in de hantel brengt, dat een „slaafse navolging" zóu zijn van het „Scrabble-spel". De Amerikaanse N.V. had in kort geding van de president geëist, dat de gedaagde zou worden veroordeeld zich te onthouden van het in de handel brengen van haar gezelschapsspel, de gedaagde te gelasten haar afnemers te verzoeken alle afgelever de spellen terug te geven tegen restitutie van de kostprijs, alle afnemers op duide lijke wijze mede te delen dat hun spel een ongeoorloofde nabootsing is van het spel van eiseres en zich te onthouden van het plaatsen van advertenties, die een naboot sing vormen van die van de eiseres. Dit alles met veroordeling van de gedaagde tot betaling van een dwangsom van f 1000 voor iedere dag dat hieraan niet zal wor den voldaan. De president heeft deze eis afgewezen, omdat hij van mening is, dat het spel van de gedaagde geen slaafse navolging is van het spel van de eiseres. Deze overweging is voornamelijk gegrond op een door de beklaagde overgelegd rapport van een des kundige op het gebied van kansspelen, waarin wordt gesteld dat de spelen slechts overeenkomen op het punt van het sy steem, iets wat door de eiseres niet wordt aangevochten. De Amerikaanse N.V. zal de zaak nu ter behandeling voorleggen aan de meervou dige kamer van de rechtbank. ADVERTENTIE HET IS UW EIGEN SCHULD als u last heeft van koude voeten DRAAG KLOMPEN MET KLOMPSOKKEN Nog enkele BEDKRUIKEN voorradig. Dr. Leüdsstr. 10 - Haarlem - Tel. 11784 Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhoging der tarieven voor de loodsdienst voor zeeschepen. In de toelichting op de Marinebegroting voor de jaren 1953 en 1954 is reeds mede gedeeld, dat het in het voornemen van de regering ligt de bestaande loodsgeld tarieven te verhogen. Dat aan dit voor nemen nog geen uitvoering kon worden gegeven, vindt voornamelijk zijn verkla ring in de noodzaak, de tarieven te co- ordineren met die voor de vaart op de Belgische havens aan de Schelde. Het overleg met België nam zeer veel tijd in beslag, vooral ook omdat niet met een eenvoudige verhoging der tarieven kon worden volstaan, doch eveneens in het systeem van heffing veranderingen moes ten worden aangebracht. In de toelichting op het wetsontwerp wordt gezegd dat ten gevolge van de stij ging van de lonen en de prijzen der mate rialen de laatste jaren met een aanzienlijk tekort worden gewerkt. Met België is in principe over deze verhoging overeenstem ming bereikt, terwijl bovendien tot gelijk stelling van de loodsgeldtarieven voor de Nederlandse en Belgische havens is beslo ten. Het is de bedoeling, dat de verhoging voor beide landen met ingang van dezelfde datum van kracht wordt. Uit het wetsontwerp blijkt niet in welke mate de regering zich voorstelt de tarieven te verhogen, noch hoe het systeem van de heffing veranderd zal worden. De minister van Marine deelt slechts mede, dat door de voorgestelde verhoging de totale opbrengst der loodsgelden met ongeveer 50 percent zal toenemen. De be windsman verklaart dat, vergeleken met de loodsgeldtarieven in de omringende landen, de Nederlandse en Belgische tarie ven dan nog aan de lage kant blijven. Het nieuwe systeem van heffing voor de loods dienst op de binnenwateren voorziet in een relatief geringere progressie der tarieven voor langere loodsreizen. Het is voorts de bedoeling een geleidelijker verlopende stij ging der tarieven in verband met de toe nemende diepgang der schepen tot stand te brengen. Voorts bestaat het voornemen een ver eenvoudiging in het tariefsysteem aan te brengen door geen onderscheid meer te maken tussen winter- en zomerdienst en uit-zee- en naar-zee-reizen. Evenmin zal onderscheid worden gemaakt op grond van de aard der beloodste schepen. ADVERTENTIE Geneest ruwheid en schraalheid Zonderling geval van bigamie voor Haagse rechter Een Delfts echtpaar stond voor de Haag se politierechter terecht, wegens het plegen van bigamie. De man was in mei 1945 met een Duits meisje getrouwd, omdat dit de enige manier scheen om het meisje uit een kamp te bevrijden. In een sigarenwinkeltje in het kamp werden de Nederlander en het meisje „Irma" getrouwd. Sinds dat moment heeft de man het meisje niet meer terug gezien. De Nederlander kwam weer terug in ons land. Toen hij in augustus 1959 in Delft een aardig meisje tegenkwam, besloot hij nu écht te trouwen. Hij vertelde het meisje van de Duitse „Irma" en ook zij beschouw de deze affaire niet als een beletsel voor een huwelijk. Maar ook Irma in Duitsland kreeg trouw plannen. Voor haar was het vroeger geslo ten huwelijk wel een beletsel en zij begon dientengevolge een echtscheidingsproce dure, waardoor het eerste huwelijk bij de Nederlandse justitie bekend werd. De officier van Justitie eiste een boete van 40 gulden tegen ieder der beide ver dachten. De politierechter veroordeelde tot geldboetes van 25 gulden. Nadat de echt scheiding van „Irma" tot stand gekomen is, zal het Delftse echtpaar nu opnieuw moe ten trouwen. 60 Met knipperende ogen staarde de no taris naar de wrede trekken van het mas ker. „Uw gelaat is mij volslagen onbe kend, meneer", zei hij. „Wat wilt u van mij?" „Ah, ik bemerk, dat u mij zo niet herkent", zei de ontdekkingsreiziger. „Een ogenblikje, dan zal ik even mijn gezicht afzetten". Hij wrong en duwde tegen het masker, doch dit bleek nog steeds muur vast te zitten. „Wie is die kwast?", bromde neef bodewijk, wantrouwend toekijkend. „Dat zult u wel merken!", riep Panda. Hij klom op de schouders van de ontdekkings reiziger en hielp krachtdadig mee, om het masker te verwijderen. Hierbij scheen het gezicht van de ontdekkingsreiziger danig in de knel te komen. Er klonk een gekreun en gemompel, dat een grote tegenstelling vormde met de tevreden grijns van het masker. Maar eindelijk, met een knal alsof een kurk van een fles werd getrokken, schoot het masker los. „Ziezo", zei de ont dekkingsreiziger. „Herkent u mij nu, me neer de notaris?" Ja, het gezicht, dat nu was vrijgekomen, kende de notaris wel maar ook neef bodewijk! Hij staarde zijn doodgewaande neef even verbijsterd aan en rende toen stampend van woede en te leurstelling heen. De Belgische militaire attaché in Den Haag, kolonel L. Huliebroeck, heeft aan mej. E. Ambach, wonende te Schevenin- gen, vier Belgische eretekens uitgereikt, die haar toegekend werden wegens haar ver zetswerk in België tijdens de Tweede We reldoorlog. Zij ontving het ridderkruis in de orde van Leopold II met palm, het Oor- logskruis 1940 met palm, de medaille van de Weerstand en de Herinneringsmedaille 1940—1945. BALTIMORE (Reuter) Ten zuiden van Baltimore in de Amerikaanse staat Mary land, is Pennsylvania Railroad's Embassy op een spoordijk uit de rails gelopen, waar door drie personenwagons van de dijk zijn gestort. Er kwamen tenminste vijf perso nen om het leven, zestig reizigers liepen verwondingen op. Ooggetuigen verklaarden dat vijf wagons ontspoorden. Drie hiervan stortten van de spoordijk, waaronder een eetwagon, die aan de voet van de dijk tegen een stalen mast terecht kwam en in tweeën werd gespleten. De „Pennsylvania Railroad's Embassy" onderhoudt de dienst tussen Washington en New York. ADVERTENTIE GESCHENK: Dr. P. H. RITTER jr. ONTMOETINGEN MET SCHRIJVERS Grote Houtstraat 100 - Telefoon 17472 Rijksstraatweg 125 - Telefoon 23991 Haarlem MONTGOMERY (Reuter) Naar aan leiding van de boycot door negers van de plaatselijke autobusdiensten te Montgome ry, in de Amerikaanse staat Alabama, zijn ongeveer negentig negers aangehouden, onder wie een vijfentwintigtal predikan ten. Zij waren met 25 anderen door een „grand jury" in staat van beschuldiging gesteld wegens overtreding van een anti- boycotwet. Adam Clayton Powell, een negerafge vaardigde voor de democratische partij in het Congres, heeft president Eisenhower telegrafisch bescherming voor de arrestan ten verzocht. Hij noemde de arrestatie van negerpredikanten „een nieuw dieptepunt in Amerikaanse barbaarsheid". De Noordamerikaanse raad van het we reldgenootschap van Presbyterianen heeft verklaard, dat de rassenkwestie in de zui delijke staten geleid heeft tot „ondraag lijke toestanden", waarbij de grondrech ten van de mens worden genegeerd. In de raad hebben afgevaardigden van vijfeneen- half miljoen leden van Protestantse groe pen in de Verenigde Staten zitting. Met algemene stemmen werd een resolutie aangenomen, waarin gewaarschuwd wordt tegen „raden van blanke burgers" ,en het aanvaarden van „wraakzuchtige wéften", die bedoeld zijn om de uitspraak van het opperste gerechtshof tegen rassenscheiding op openbare scholen te doorkruisen. (Un. Pres) De in staat van beschuldi ging gestelde leiders van de boycot hebben in een kerk een juichende menigte opge wekt tot lijdelijk verzet en tot vermijding van massale demonstraties waarbij „van alles zou kunnen gebeuren". Negentig be schuldigden, die tegen borgstelling zijn vrijgelaten, moeten zich vandaag tegenover de rechter verantwoorden. De Rotterdamse rechtbank heeft de 47- jarige koperslager J. M. K. uit Rotterdam, conform de eis, veroordeeld tot een gevan genisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek. Met enige, nog voortvluchtige, mededaders heeft hij in november bijna drieduizend kilogram gerst gestolen uit het m.s. „Texel", dat in de haven van Rotter dam lag. ADVERTENTIE Als door worden verkoudheden bij Vader, Moeder en Kind verdreven met Aangenomen. De leiders van Finlands agrarische partij hebben de uitnodiging van de sociaal-democraten tot vorming van een coalitieregering aangenomen. Fagerholm, de leider van de sociaal democraten heeft drie afgevaardigden van beide partijen verzocht een plan voor de regeling van lonen en prijzen op te stellen, dat voor beide partijen aanvaardbaar is. Regeling. De schuldeisers van de bank van Monaco (La société Monégasque de Banque et Métaux Précieux) hebben een regeling aanvaard, waarbij de fi nanciers-groep Pusset zich verbindt na de bekrachtiging van de regeling tien percent van de schulden te betalen en de rest in vijftien jaarlijkse termijnen zonder rente. De groep zal het kapitaal van de bank met vierhonderd miljoen francs verhogen. Overval. Drie Zuidafrikaanse politieman nen, twee blanke en een inheemse, zijn door veertig inheemsen gedood tijdens een razzia naar handelaars in verdoven de middelen bij Bergville in Natal. Hun lijken zijn deerlijk verminkt. Twee politiemannen, een blanke en een in heemse, worden nog vermist. Van de overvallers zijn er twee gedood, twee gewond en negentien gearresteerd. Premie. Dc Belgische staat gaat een obli gatielening uitgeven om de wereldten toonstelling 1958 te financieren. Het zal een twee percents-premielening zijn tot een bedrag van ongeveer honderd mil joen gulden. De premies zullen miljoe nen francs bedragen. De rente van deze obligatielening is vrij gesteld van belasting. Krupp. De voormalige vliegtuigfabriek „Weser-Flugzeugbau" in Lemwerder. een voorstad van Bremen, zal tegen het einde van het jaar een assemblage inrichting openen voor Amerikaanse jagers van de typen „Thunderstreak" en „Thunderflash" ten behoeve van hef nieuwe Westduitse luchtwapen. Krupp zou financiële belangen in de fabriek hebben. Schaarste. Twee Finse fabrikanten van krantenpapier hebben voorspeld, da' over drie jaar de in de gehele wereld heersende schaarste van krantenpapier voorbij zal zijn. Zij zeiden, dat hun op timisme gebaseerd is op de tegenwoor dige omvang van de uitbreidingen van fabrieken in Europa en Noord-Amerika Doodvonnis. Een militair gerechtshof te Warschau heeft een Pool ter dood ver oordeeld, en diens vrouw tot levens lange gevangenisstraf, wegens spio nage voor Groot-Brittannië, aldus meldt het Poolse nieuwsagentschap PAP. De veroordeelden zouden de leiders zijn geweest van een spionage-organisatie, die in april 1955 door de Poolse veilig heidsdienst werd opgerold. Ingetrokken. De Franse regering heeft het besluit van 28 september 1954. waarbij Maurice Nègre van zijn functie van di recteur-generaal van het persbureau „Agence France Presse" werd ontheven en Jean Martin in zijn plaats werd be noemd, ingetrokken. Nègre krijgt nu voldoende gelegenheid om zijn dossier te bestuderen en zijn verweer op te stellen. Na kennisneming daarvan zal de overheid opnieuw overwegen of het gewenst is Nègre uit zijn functie te ont zetten. Incident. Syrische militairen hebben ge schoten op Israëlische vissers op het meer van Galilea. Volgens een Isra ëlische woordvoerder moesten de vis sers. die meer dan tweehonderd meter uit de kust waren, met achterlating van hun netten vluchten. Dit is het eerste incident van deze aard, sedert in de cember Israëlische troepen een vergel- dingsaanval deden op Syrische stel lingen bij het meer van Galilea. voor aanvallen op Israëlische vissers. Vol gens een Egyptische bron heeft een Is raëlische patrouille de demarcatielijn ten noorden van Gaza overschreden en zijn over en weer schoten gewisseld Van verliezen is geen melding gemaakt. Huurlingen. Een lid van de Verenigde Par tij is on voorstel van premier Stri.jdom als parlementslid geschorst omdat hii weigerde een door hem gehruikte uit drukking te herroepen. Hii had met be trekking tot het pas vergrote aantal Se naatsleden eesnroken van ..huurlingen om de grondwet te verkrachten". Op de verenigde vergadering van de Zuid afrikaanse Volksraad en de Senaat 'S het door de regering ingediende wets ontwerp om de Kaanse kleurlingen on anarte kiesliisten te zetten in tweede 'ezina aanvaard. Epri am"r,r,emen» van de verenigde 'oppositie) nartü om het ontwern te schrappen, werd met 171 tegen 65 stemmen verworpen. DE GIFTIGHEID van sommige soorten slangen, spinnen, schorpioenen, enz. is al gemeen bekend, maar zou men iemand vragen in de rijen der zoogdieren een gif tige soort aan te wijzen, dan zal een ant woord in den regel achterwege blijven Ook onder de vogels is er geen enkele soort die met gif werkt. Het merkwaardige Vogelbekdier, wiens wetenschappelijke naam Orni- thorhynchus anatinus luidt, maar die in de wandeling ook wel watermol wordt genoemd vormt op deze regel een uit zondering, althans onder de zoogdieren. Het meest opval lende van deze dieren is de vermenigvuldiging door eieren wat echter niet op enige verwantschap met de vogels wijst. Ook de brede eend achtige snavel, waarmee het uit kleine waterdieren bestaande voedsel wordt ge kauwd, mag ons er niet toe verleiden het dier bij de vogels onder te brengen, want we hebben hier desondanks met een wer kelijk zoogdier te maken, ook al is het dan een primitieve vorm. Het Vogelbekdier is een waterdier, dat uitstekend kan zwemmen en duiken en txissen de tenen van de korte poten zwem vliezen bezit, terwijl lichaam en staart door een vacht van zachte haren zijn be dekt. In de stijle oevers van rivieren en plassen in Australië, Tasmanië en Z.O Nieuw Guinea worden lange gangen en een broedkamer gegraven, waarin de eieren worden ondergebracht, die door het wijfje worden bebroed. De jongen die zich daar uit ontwikkelen, worden door de moeder gevoed met een melkachtig vocht dat door klieren van het onderlichaam wordt afge scheiden, zodat de meest kenmerkende functie van de zoogdieren, ondanks alle verwarringivekkende nevenverschijnselen, hier niet ontbreekt. Naast al die merkwaardige uiterlijke kenmerken heeft het mannelijke Vogel bekdier echter nog een andere bijzonder heid die hem van alle andere warmbloe dige onderscheidt. Aan het gewricht van de achterpoot draagt hij namelijk een hol le spoor, die in verbinding staat met een in de liesstreek gelegen gif klier. Dit wapen werkt ge heel naar het voorbeeld van dat der slangen, volgens het principe: gifklier, gifkanaal en hol steekwapen. Desondanks is er toch weer een merk waardige afwijking. Want kan men bij alle andere gif- dieren het gif apparaat afgeleid denken van het maagdarmkanaal (slangen, spinnen) of van de huid (netelcellen van weekdieren), het gifapparaat van het Vogelbekdier is in geen van beide groepen onder te bren gen, maar staat geheel afzonderlijk. Ook bij de jonge vrouwelijke dieren wordt een rudimentair aangelegde gifklier aange troffen, die echter bij het volwassen wor den verdwijnt. Bij de mens brengt het gif van het Vo gelbekdier ernstige, zij het dan niet. dode lijke verschijnselen teweeg, want een ver wonding aan de vinger met de gifspoor veroorzaakt heftige pijnen en opzwelling van de arm, alsmede onregelmatige wer king van het hart, welke verschijnselen verscheidene dagen aanhouden. En nu nog iets over het verband tussen de vruchtbaarheid en het aantal vijanden in de natuur. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2