Moderne woningbouw op bijeenkomst van de Hervormde Vrouwendienst Bakkers en roggehroodverkopers Uitkeringen aan behoeftige bejaarden vandaag begonnen DIE RAECKSE Bloemendaal De collecte voor het V ogel-Rampactie-C omité Toeloop blijkt niet zo overweldigend te zijn Pianorecital door Clara Haskil Vreemdelingenbezoek in Zandvoort Hoofdbode H. C. Prikker opnieuw gehuldigd Brieven aan de redactie Amsterdamse Beurs 11 Eurgerlijke Stand van Haarlem Burgerlijke Stand van Heemstede Jaarvergadering Christen Vrouwenbond Bloemendaal Lezing over de Islam FILM 8 en ló'mm Voorwalt-foto Overveen, tel. 16012 Wijkhoofden aangewezen S. Elte directeur van H.B.S. voor meisjes Ijsbaan aan de Kleverlaan Mr. F. v. d. Goot deken orde van advocaten Gevaarlijk ijs Hartelijk afscheid van de ambtenaren Diefstal geld uit vliegtuigen Trio voor klarinet, alt en piano „Kijk-grijp^-winkel in Oud-Schoten geopend VRIJDAG 24 FEBRUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANÏ „Rondom huis en hof" was het onder werp, waaraan de Hervormde Vrouwen dienst te Haarlem in het wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht donderdag een tweetal bijeenkomsten voor de leden had gewijd. De middagvergadering werd ge opend door de presidente, mevrouw M. WaardenburgLindeyer, die te kennen gaf dat wat de dames thans verenigde het „huisvrouw zijn" was. Mevrouw Waardenburg wees erop, dat niet het schone asbakje en een stofvrije woning voor het gezin van het grootste belang is, maar de mens zelf. Vandaar dat de vrouw haar krachten in de huishou ding zoveel mogelijk dient te sparen, ten einde deze aan het gezinsgeluk ten goede te laten komen. Deze bijeenkomsten waren nu belegd, om de huisvrouw in die richting door deskundigen van advies te laten dienen. Vervolgens sprak mevrouw R. van der NoordMagré, presidente der afdeling Haarlem van de Nederlandse Vrouwen Elektriciteitsvereniging een kort woord ter inleiding van mevrouw L. B. Buning— Weyers, die op haar beurt een causerie hield over het onderwerp: „Het belang van elektriciteitstoepassing in de huishouding". Mevrouw Buning wees daarbij op de be langrijke tijdsbesparing en het grote ge mak, welke van het gebruik van deze mo derne hulpmiddelen het gevolg zijn. Déze causerie werd door een kleine expositie van diverse elektrische apparaten duidelijk toegelicht. De Tuinbouw Voorlichtingsdienst had voor deze middag nog de vertoning van de „Aarbeienfilm" toegezegd, maar omdat deze film niet tijdig was gearriveerd, draaide men in plaats daarvan een interes sante reportage over het opsporen van gevaarlijke ijsbergen en een sportfilmpje. De middagbijeenkomst werd daarop door mevrouw Waardenburg op de gebruikelijke wijze besloten. „Samen bouwen" Voor de avondvergadering fungeerde ar chitect ir. W. Ph. van Harreveld als in leider van het onderwerp „Samen bouwen", waarbij hij zich in de eerste plaats ver heugd toonde over de toenemende belang stelling van de huisvrouw voor de moderne woningbouw. Want ook haar adviezen zijn immers voor een functionele bouw onont beerlijk. Toch mag een huis niet enkel functioneel zijn; het moet geestelijke in houd bezitten, waardoor het een kunst werk worden kan. Anders is het geen kwestie van architectuur, doch slechts een opeenstapeling van bouwmaterialen. In dit verband herinnerde spreker aan de woor den van Rodin: „Mooi is datgene, wat ka rakter bezit". Vervolgens besprak architect Harreveld de positie van de opdrachtgever, die zich volgens zijn mening moest beperken tot het aangeven van een bouwprogramma. De verdere ontwikkeling behoort dan tot het terrein van de architect. Spreker besloot met erop te wijzen dat schoonheid aller minst een kwestie van geld behoeft te zijn, want de goede verhoudingen in een tekening zijn immers geheel gratis. Adviezen Hierna was het woord aan architecte mevrouw N. Bakkerde Ruiter uit Den Haag, die begon met erop te wijzen, dat een huis globaal berekend in honderd jaar door drie generaties bewoond zab moeten worden. Zij noemde het daarom verkeerd dat de huisvrouw voorheen zo weinig bij de woningbouw was gekend. Zij alleen toch kan de architect van deskundige ad viezen voorzien, waarvan de resultaten bij de moderne woningbouw reeds te consta teren zijn. Spreekster noemde als voorbeeld de doorgeefkast tussen keuken en eetka mer, het vermijden van richels en andere stofnesten en de korte afstand tussen voor deur en woonkamer, die de huisvrouw dagelijks het afleggen van enige kilo meters bespaart. Wat de moderne flatbouw betreft, achtte mevrouw Bakker vooral het aanbrengen van naar binnen draaiende vensterramen van belang, zodat deze dooi de huisvrouw gemakkelijk gereinigd kun nen worden. Verder wees zij erop, dat de minimum eisen zo langzamerhand maxi mum eisen geworden zijn, waardoor een ruimtelijke legpuzzel is ontstaan, waaruit de standaard-plattegronden zijn voortge komen. Mevrouw Bakker besprak daarbij de pogingen van de architecten deze pro- HAARLEM. 23 februari 1956 GEHUWD: 23 febr., P. Koolloos en H. M. Stellbrink; M. van der Molen Kuipers en M. A. Spithoven. BEVALLEN van een zoon: 22 febr .T, Zwit serVollenga; 23 febr., A. LeineDeclemy. BEVALLEN van een dochter: 20 febr., A. C. JanssenRutte: 21 febr., J. van TolHar- ting; M. van Hestvan de Stadt; 22 febr., E. Th. Vester—Heerens; P. A. de Vré—van dei- Velde; P G Luitenvan Schaik; 23 febr., A. Toepoel—Staring; J. N. Hemelrijk—de Hertog. OVERLEDEN: 21 febr., A. M. Vermeulen, 77 j„ Zijl weg. ADVERTENTIE LUISTERT zaterdagavond 25 febr. om 8 uur naar RADIO HILVERSUM II golflengte 298 m Er is 'n belangrijke mededeling voor U. Anti-honger-actie B.z.N ONDERTROUWD: W. J. Wesselingh en E. M. Bouwhuijsen; R. K. van Spengen en C. S. A. Muller. GETROUWD: A. H. Huiskamp en S. M. van Nassau; J. F Hazebroek en G. van Vastenhoven; A. Stomphorst en C. G. Allebé; K. Bukowsky en A Barendregt. GEBOREN- Laurina Juliette, d. van L. van Egeraat en R. H. C. Vester; Leonardus Jaco bus Johan, z. van J. H. Sloeserwij en B. J. van Schendelen; Laurentia Elisabeth, d. van H. van Looy en J. P. Weijers; Willebrordus Andpeas, z. van Th. J. Kokkelkoren en C. M. van Damme; Allegonda Clara Maria, d. van F. S. P. van Buchem en M. H. van der Peijl. OVERLEDEN: Wed. A. M. Visser—Bronk- horst, 84 j., Pieter de Hooghstraat 2; Mej. A. H. Kroone, 55 j.; Mej. J. C. Steenbergen, 81 j., Meerweg 53; H. J. van Honschoten, 76 j., Zandvaartpad 1. blemen op te lossen door een visuele ver ruiming, die onder meer verkregen wordt door de toepassing van glazen wanden. Daarnaast noemde zij het handhaven van de symmetrie niet altijd mogelijk, zoals bij het bepalen van de plaatsling der schoorsteen. Ten slotte verwonderde spreekster zich over het feit, dat men in Haarlem nog geen vrouwelijke advies-commissie kent. Wat de samenstelling hiervan betreft achtte zij het niet noodzakelijk dat deze uit deskundigen bestaat: het is reeds voldoende wanneer hierin de meningen der huisvrouwen tot uitdrukking kunnen komen. Wel adviseer de mevrouw Bakker hieraan straks even tueel een vrouwelijk raadslid toe te voe gen, in verband met het contact dat deze met de betreffende wethouder geregeld zal kunnen opnemen. Spreekster eindigde met de welgemeende raad een huis niet te be schouwen als een „dood ding", maar het te behandelen als ware het een kostbaar eigendom. Beide causerieën werden door de aan wezige dames met de grootste interesse be luisterd. Na afloop werd een dankbaar ge bruik gemaakt van de gelegenheid tot het stellen van vragen. ADVERTENTIE II Geopend tot 3 uur De afdeling van de Nederland Christen Vrouwenbond heeft donderdagavond in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan het negende jaarfeest gevierd. De presidente mevrouw A. van der KlugtKruyt hield een beschouwing over de eenheid van de leden onderling. Zij verwelkomde tevens afgevaardigden van andere afdelingen, welk welkom namens de jongste drie maanden bestaande afdeling Bennebroek werd beantwoord door mevrouw A. Ring- naldaHuzinga. Daar voor 15 maart antwoord moet wor den gegeven, werd op dit jaarfeest de cir culaire aan de huishoudraad doorgenomen over het instellen van een koopavond. Het grootste deel van de aanwezigen voelde voor handhaving van de oude toestand. Zij wilden zich wel stellen achter een proef periode en zouden in dit geval een koop avond op de vrijdag voorstaan. Het door mevrouw W. LankmapVader, penning- meesteresse, uitgebrachte jaarverslag noemde een batig saldo aan het eind van het verenigingsjaar. De secretaresse van de afdeling Bloemendaal van de N.C.V.B., me vrouw S. Beunsekampten Broeke, had haar jaarverslag weer op rijm gesteld. Het sprak van een toename van het ledental van 140 naar 146. Overigens was dit het laatste jaarverslag dat in de afdeling Bloe mendaal door mevrouw Beusekamp werd uitgebracht wegens haar verhuizing naar Heemstede. De viering van het jaarfeest werd beslo ten met een filmvertoning door de heer H. Lamsma. Op de volgende bijeenkomst van de af deling Bloemendaal op 22 maart in het Jeugdhuis zal de heer R. Jonker, dirigent van de Alkmaarse Oratorium vereniging spreken over de „Matthiius Passion". De vereniging „De vrienden van de Is lam in Nederland" heeft zich ten doel ge steld de Islam te verspreiden. Over de grondbeginselen van de Islam sprak don derdag in „Vreeburg" te Bloemendaal de heer A. M. Guman die tot september met vakantie uit Paramaribo in het moeder land vertoeft. Islam is de naam van de godsdienst, aldus spreker die door de pro feet Mohamed ongeveer dertien eeuwen ge leden in Arabië werd verkondigd. Islam betekend vrede sluiten en het idee van vrede is dominerend in de Islam. Volgens de Koran is degene een Moslem, die met God en mens vrede heeft gesloten. De Islam is niet zoals andersdenkenden menen een godsdienst ontstaan door de verkondiging van de profeet Mohamed, aldus spreker. In de Islam zijn alle waar heden verzameld om de mensheid in een broederschap te verenigen. Alle godsdiensten zijn oorspronkelijk van God afkomstig; Godsdienst is één. Volgens de Heilige Koran zijn onder de verschil lende volkeren profeten verschenen en de religie van iedere profeet in haar oorspron kelijke vorm was geen andere dan de Is lam. De grondbeginselen zijn dezelfde maar de bijkomende eigenschappen veranderen met de veranderde behoeften der mensheid. Met de komst van de profeet Mohamed had de Islam, de godsdienst van alle profeten, in de wereld zijn laatste fase bereikt. Toen de verschillende volkeren beter met elkaar in verbinding kwamen ontstond de behoefte aan een universele leer. Toen volgde de noodzaak, de waarheden met en door de kracht van God te verzamelen in een boek. ten einde ook de mensheid in één geloof te verenigen. Dit gebeurde in de vorm van de Koran en de Islam. Voordat vervolgens het hoofd van de ,.De vrienden van de Islam" de heer S. M. Tufail in het Engels het geloof van de Moslims besprak, werd ruim een uur .ge discussieerd naar aanleiding van de woor den van de heer Guman. Aan dit. debat nam architect prof. H. Th. Wijdeveldt deel. Volgens de heer Tufail wordt bij de Mos lims geen onderscheid gemaakt tussen blanke en gekleurde rassen. Bovendien ne men zij niet voetstoots aan alles wat Mo hamed heeft gezegd. De heer Tufail haalde enkele voorbeel den aan hoe Christenen over Mohamed en de Islam dachten. De schrijver Dante noemde hem in zijn „Divina Comedia" „een zaaier van schanddaden". De heer Tufail vergeleek deze aanhalingen met de wijze waarop de Moslims opzien naar Jezus Christus, en hem beschouwen als een der meest geëerde profeten van God. Moslim-schrijvers zoals Inb Hazm en Al- Ghizali hebben nooit onwetendheid met de Christelijke godsdienst in al haar stromin gen getoond. De onjuiste opmerkingen over de Islam hebben er toe bijgedragen dat lange tijd in de Westerse wereld een haat tegen de Moslims gezaaid werd. Later kwamen er echter schrijvers die de Islam en Mohamed verdedigden. De schrijver Thomas Carlyle noemde Mohamed een der helden van het mensdom. Bosworth Smith voorspelde dat eens het Christendom Mo hamed zou erkennen als „een profeet van God". -A, 1» ADVERTENTIE Ook geluidsfilmprojectors Voor de liuis-aan-huis-collecte ten bate van het Vogel-Rampactie-Comité Haarlem 1956 zijn een aantal wijkhoofden aange steld, dezelfde personen, wier adressen als depót-houders reeds in ons blad van dins dag werden gepubliceerd. Daar kunnen de collectanten, die ouder dan 14 jaar moeten zijn, de collectebussen komen afhalen en zij krijgen dan een straat in de buurt toe gewezen. Deze adressen zijn hieronder vermeld. Voor Haarlem-Noord: „De Dierenvriend," Vergierdeweg 109, telefoon 22541; Drayer, Kedoestraat 42; Mevrouw Van MourikSchous, Woon ark Johobora, Jan Gijzenvaart, tel. 23951; Rijneke, Joh. de Breukstraat 10; Brouwer, Wouwermanstr. 79, tel. 18213; Koster, Dutrystraat 56; Mevrouw Bakker, Pres. Steynstraat 86; Mevrouw Kalt, Gen. de la Reystraat 95; Mevrouw BarkKloosterman, Vinken- straa't 38. Voor Haarlem-Centrum: Dierenbescherming, Ridderstraat 11, tel. no. 12823; Kuipers, Kleine Houtstr. 112, tel. 11142; Van 't Hof, Koudehorn 44. Voor Haarlem-West: Holwerda, Zuider Tuindorplaan 27, tel. no. 14507; Mevrouw Van Noorden, Leidsestraat 126; Mevrouw Bismeyer, Lorentzkade 33, tel. no. 26382. Voor Haarlem-Zuid: Wehnes, Barendsestraat 27, tel. 15539; U.V.V., Proveniershuis, tel. 14179. Vcor Haarlem-Oost: Everts, Hofdijkstraat 32, tel. 21181; Mejuffrouw Oosterwijk, Jac. de Witstr. no. 14, telefoon 35235. Straatcollecte Voor het bezetten van de belangrijkste punten in de stad op zaterdag ('s morgens en 's middags) melde men zich aan het Bureau van de Dierenbescherming, Ridder straat 11 en aan het Bureau van de U. V. V., Proveniershuis, van 8.30 uur a Vele collectanten zijn nodig, omdat ieder wegens de koude slechts korte tijd op straat zal kunnen zijn. Actiecomité wordt permanent Het ligt in de bedoeling het comité, dat zich met het voeren van deze actie voor de vogels heeft belast, een permanent karak ter te geven, zodat in de komende jaren, door het openhouden van wateren, waar de vogels een wijkplaats kunnen vinden, en het tijdig uitzetten van voedsel, een ramp als die, welke nu de vogels treft, zal kun nen worden voorkon^n^^^^^^_^^ De Haarlemse gemeenteraad heeft in zijn laatste vergadering de heer S. Elte be noemd tot directeur van de Hogere Bur gerschool voor meisjes te Haarlem. Drs. Elte stond als eerste op de aanbeveling van B. en W. Andere benoemingen bij het onderwijs De raad benoemde voorts tot hoofd van de Albert Schweitzerschool de heer Ph. J. Deys, tot hoofd van de school voor leer lingen met leer- en opvoedingsmoeilijk heden aan de Oosterhoutlaan mejuffrouw E. van der Vliet en tot leraar scheikunde aan de HBS voor meisjes met ingang van 1 januari jongstleden dr. P. J. van der Lee. De heren J. Fossen en D. Sypestijn werden tot onderwijzer aan de Führopschool be noemd en aan de J. P. Coenschool werden aangesteld de heren R. Otte en K. J. Hoo- genhout. Voor verzorging zal de ijsbaan aan de Kle verlaan vanavond gesloten zijn. Er staan tijdens het weekeinde twee ijshockeywedstrij- den op het programma, van de dezer dagen opgerichte ijshockeyclub, die de naam zal dragen van „De Poolsterren" Zaterdagmiddag om drie uur wordt een wedstrijd gespeeld tegen het Jac. P. Thysse- lyceum. De Poolsterren, die nog geen offi cieel tenue hebben, spelen voorlopig in witte trui en roodwitte kousen. Zondag wordt een wedstrijd gehouden, tegen de oostelijke kampioenen van de na- tuurijsbanen n.l. de Zutphense IJsclub, aan vang 2.30 uur. De IJsclub heeft voor beide wedstrijden een medaille uitgeloofd. Wegens het bereiken van de leeftijd van zeventig jaar, is mr. A. Bruch afgetreden als deken van de orde van advocaten te Haarlem. Tot deken is benoemd mr. F. van der Goot. Naar men ons van de zijde van de poli tie meedeelt, is het ijs in het Spaarne zéér gevaarlijk, omdat verscheidene fabrieken en wasserijen hun warme afvoerwater on der het ijs lozen. De toezegging van wethouder Angenent in de gemeenteraad, dat de gemeente Haar lem nog vóór het eind van deze week zou bijspringen in de nood van vele bejaarden als gevolg van de uitzonderlijke koude, is snel gehonoreerd: dezelfde dag waarop het voornemen in de dagbladen bekend werd gemaakt verscheen een gemeentelijke op roep met de adressen en de tijdstippen voor afhaling van de extra-uitkering. De uitbetaling geschiedt vandaag al op vertoon van het legitimatiebewijs, verstrekt door de Rijksverzekeringsbank, en het trouwboekje, voor de letters A tot en' met K. Maandag wordt de uitreiking voortgezet voor de letters L tot en met R van 9 tot 12.30 uur, voor de letters S tot en met Z van 1.30 tot en met 5 uur. Voor het Cen trum geschiedt de uitreiking in het ge bouw St. Bavo in de Smedestraat 23, voor West in het clubhuis „St. Baaf" aan de Westergracht 1, voor Oost in het Parochie huis op het Teylerplein 2 en voor Noord in het Ned. Hervormd Wijkgebouw, Scho- terweg 83 en het gebouwtje aan de Regge- straat. Verder zijn zowel vandaag als maandag van 9 tot 12 uur uitreikingen in het Dienst gebouw van Voormalig Spaarndam en voor het Ramplaankwartier, Tuindorplaan 1. Voor deze bijzondere uitkering zal geen verhaalsrecht worden toegepast. In de gemeentelijke mededeling wordt 'alleen gesproken van hen, die een uit kering krachtens de Noodwet-Drees ont vangen, maar in de raad had wethouder Angenent op vragen van verschillende sprekers medegedeeld, dat ook andere be hoeftige bejaarden voor deze uitkering in aanmerking komen. Die hebben zich dan ook al in grote getale gemeld. Wat hen betreft zal echter elk geval apart behan- Het was geen programma van eclatante werken, dat de pianiste Clara Haskil don derdagavond in de gemeentelijke Concert zaal te Haarlem tot uitvoering bracht. Geen der beroemde, zelfs populair geworden so nates van Beethoven kwam er op voor. Zelfs een werk van Chopin was er niet m opgenomen, laat staan een compositie, die moet imponeren door de virtuoze schitte ring, die er bij een vertolking aan te pas komt. Evenals bij een vorig optreden in onze stad was Clara Haskil in de programma keuze zichzelf gebleven, dat wil zeggen de kunstenares, die geen persoonlijk succes zoekt in de uiterlijke glans, maar wier streven er op gericht is in dienstbaarheid de muziek te geven als een verinnerlijkte openbaring van bezielde schoonheid. En hierin ligt de fascinerende kracht van de ze tengere, haast schuwe pianiste, een kracht, die ook nu een bijzonder talrijk auditorium naar de concertzaal deed gaan om te luisteren naar de vertolking van werken van Mozart, Beethoven, Schumann, Brahms en Schubert. Schumans „Kinderszenen" opus 15 kwam in de plaats van de Pastorale van Joh. Seb. Bach, een verstandige vervan ging, omdat het laatstgenoemde een orgel werk is, dat op de vleugel slechts zeer ten dele tot zijn recht gekomen zou zijn. Dooi de wijziging begon het concert nu met de Variaties over een Menuet van Duport (K.V. 573) van W. A. Mozart, die op 29 april 1789 voltooid werden. Ze zijn nogal luchtig van aard, met twee uitzonderingen. Ze werden een verfijnde introductie voor de Sonate in d opus 31 no. 2 van L. van Beethoven, waarin de muziek een heel wat hogere vlucht neemt. Beethovens muzikale fantasie laat zich gelden, treffende ac- coordvondsten en een ontroerend recita tief geven bij de stuwende ritmen aan het eerste deel een opvallende spanning, waar op het Adagio als een oase van meditatieve rust, zelfs met de bewegelijke omspelingen, volgt. Het slot-Allegretto is een golvend sierlijk spel van klanken. Clara Haskil ver tolkte deze sonate eenvoudig, zonder ex cessen van nuancering, maar geladen door een echt-muzikale bewogenheid, die een prachtig getroffen contrast vond in de verstilling van het Adagio. Begrijpelijk was het, dat bij een derge lijke kunstzinnige instelling, Schumanns „Kinderszenen" de reeks innig-poëti- sche uitbeeldingen van de kinderziel met haar subtiele reacties in Clara Haskil een ideale vertolkster konden vinden. Na de pauze werden de toehoorders eerst gegrepen door de verinnerlijkte uitvoering van twee Intermezzi van Joh. Brahms, waarvoor het applaus pas loskwam nadat Clara Haskil al het eerste deel van de So nate in a opus 42 van Frans Schubert ge speeld had. Hoe het zij, het was een onge woon intermezzo. Met de uitvoering van deze sonate heeft Clara Haskil wederom haar onbetwist meesterschap over Schu berts muziek bewezen, al kon zij haar ver tolking van de Sonate in Bes van Schu bert van een paar jaar geleden niet even aren. Wederom hebben wij een karakteristie ke Clara Haskil-avond beleefd met een prachtig programma, waartegen slechts één bezwaar was in te brengen, namelijk dat van eenzijdigheid. P. ZWAANSWIJK De hoofdinspecteur korpschef van de Hoewel dit overzicht dus geen geheel gemeentepolitie te Zandvoort heeft een volledig beeld geeft van het aantal vreem- overzicht gepubliceerd van de in 1955 in delingen, dat in het afgelopen seizoen het zomerseizoen bij de vreemdelingen- Zandvoort bezocht, valt er toch wel veel administratie der gemeentepolitie te Zand- uit af te leiden. Zo blijkt er b.v. duidelijk voort geregistreerde personen. uit, dat het aantal Duitsers véél meer dan De door hem gepubliceerde cijfers heb- de helft van het totaal aantal bedroeg. Met ben alleen betrekking op het verblijf in vrij grote zekerheid mag worden veronder- pensions en hotels en niet op de gemeubi- steld, dat dit bij de particuliere verhuur deld moeten worden, zo vernamen wij van de directeur van Sociale Zaken. Hedenmorgen was de toeloop aan de verschillende bureaux heel goed te ver werken, men kreeg zelfs sterk de indruk, dat de mogelijkheid tot afhalen van deze extra-uitkering bij vele bejaarden nog on bekend was. Daarom is er in het vooraf gaande opnieuw de aandacht op gevestigd en is 't eveneens aan te bevelen, dat de be jaarden zoveel mogelijk door hun om geving op deze mogelijkheid worden attent gemaakt. Zij, die niet onder de Noodwet- Drees vallen kunnen een aanvraag komen indienen, die dan voor elk geval apart be keken zal worden. Alleen het uitdelingslokaal aan de Regge- straat wordt nauwelijks bezocht. Men heeft de zaak weliswaar alfabetisch ingedeeld, maar dit zal soepel worden toe gepast, zodat bejaarden, die ontdekken, dat de categorie, waarin hun voorletter valt, reeds geholpen is, toch maandag nog kun nen komen. Voor de derde maal in enkele dagen tijds is gistermiddag de scheidende hoofdbode van het stadhuis, de heer H. C. Prikker, in het zonnetje gezet. Ditmaal gebeurde dat in de burgemeesterskamer die bijna te klein bleek om de omvangrijke schare ambtenaren van de secretarie en het ont vangerskantoor plaats te bieden. De scheidende functionaris werd hier uit naam van het ambtenarencorps toegespro ken door gemeentesecretaris mr. H. E. Phaff, die de heer Prikker prees als de voor iedereen klaarstaande toeverlaat en de geduldige opvanger van vele tegenstrij dige opdrachten en onverdiende standjes Desondanks heeft u bij deze moeilijke en veelomvattende taak nooit uw opgewekt heid en uw gevoel voor humor verloren, hetgeen bewijst dat u de juiste man op de rechte plaats was, aldus mr. Phaff, die de hoofdbode uit waardering voor zijn vele kwaliteiten namens de gemeente een ge schenk onder couvert aanbood, dat hij kwalificeerde als een „overbruggingstoe lage". Misschien is dit geschenk niet geheel voldoende, om uw aanstaande familiebe zoek in Canada mee te bekostigen, maar het zal u in elk geval helpen, een belang rijk stuk oceaan te overbruggen", aldus mr. Phaff. Namens de ambtenaren bood hij vervol gens een fraaie lederen reistas - heel toe passelijk „Canadian bag" geheten - aan, gevuld met allerlei gebruiks- en genots artikelen voor de aanstaande zeereis. De heer Prikker dankte voor alle goede wensen en geschenken met een afscheids woord. waarin hij zei, meer dan veertig jaar prettig met hoog en laag ten stadhuize te hebben samengewerkt. Hij zal in april voor een half jaar naar de Nieuwe Wereld gaan, maar zich daarna weer in Haarlem vestigen, omdat hij de Spaarnestad en al zijn vrienden in en buiten het gemeente huis na al die jaren toch eigenlijk niet meer kan missen. Hoe 'gezien hij is bij de collega's bleek wel uit het feit, dat zeker tweehonderd ambtenaren hem daarna ten afscheid de hand kwamen drukken. Voor de politierechter te Haarlem had zich vrijdagmorgen een Amsterdammer te verantwoorden, die vroeger werkzaam was bij de KLM op Schiphol. Hij was belast met het schoonhouden van vliegtuigen als ze op het vliegveld aankwamen of voor de toestellen vertrokken. Stewardessen legden vaak haar tasjes in de vliegtuigen, die voor het vertrek klaar stonden en gingen dan nog terug, om werkzaamheden te verrichten. Van deze gelegenheid maakte de Amsterdammer gebruik tasjes na te zien. Hem was ten laste gelegd, dat hij uit portefeuilles bedragen van f 120 en f 25 had gestolen en aangenomen werd, dat hij zich aan vijf andere diefstallen had schul dig gemaakt. Het is enige malen gebeurd, dat als stewardessen in het buitenland aankwamen haar geld verdwenen was. De officier van justitie laakte de houding van de verdachte en eiste een gevangenis straf van drie maanden. De politierechter legde een gevangenisstraf van drie maan den op, waarvan twee voorwaardelijk. leerde kamerverhuur bij particulieren. eveneens het geval is geweest. aant. over aant. over aant. over pers. nach tingen pers. nach tingen pers. nach tingen Nederlanders 3313 18086 Turken 13 33 Israeli's 2 4 Duitsers 11216 42857 Grieken 8 23 Lichtensteiners 1 3 Engelsen 1405 4566 Australiërs 7 7 Columbianen 8 13 Zwitsers 504 2500 Syriërs 1 1 Peruanen 1 7 Amerikanen 049 2645 Argentijnen 11 26 Hongaren 5 20 Fransen 282 822 Iraniërs 2 14 Tsjechen 12 72 Zweden 522 2794 Indonesiërs 4 12 Roemenen 2 36 Belgen 548 1496 Statenlozen 30 91 Ieren 1 1 Luxemburgers 49 221 Spanjaarden 13 45 Marokkanen 1 1 Denen 98 163 Polen 5 22 Vietnamezen 1 1 Noren 42 191 Zuid-Afrikanen 31 386 N.-Zeelanders 1 1 Oostenrijkers 115 420 Finnen 10 58 Cubanen 2 30 Canadezen 67 165 Brazilianen 6 10 Chilenen 1 2 Italianen 30 80 Chinezen 2 2 Ecuadorianen 2 12 Saarlanders 33 221 Schotten 3 3 Joegoslaven 5 44 Totaal 19464 geregistreerde personen en 78207 overnachtingen. (Verkort weergegeven) Niet op rolletjes. Momenteel staan de kranten vol over de nood der vogels. Ik heb, als onderwijzer, mijn leerlingen aan gespoord wat minder te snoepen en een kleinigheid te offeren om de nood van deze dieren te helpen lenigen. Het resultaat was ruim 70! Dit werd gauw naar een hulp postkantoor in Haarlem-Noord gebracht. Daar het loket voor stortingen om drie uur sluit, ontbrak ons de tijd het geld tot rolle tjes samen te voegen. Aangezien het hier hulp voor de lijdende vogels betrof, ver zochten wij, het desondanks te accepteren. Dit werd tot grote verbazing en veront waardiging van de leerlingen geweigerd. Gelukkig werd een andere postagentschap houder (Rijksstraatweg) bereid gevonden, het wèl ongerold te aanvaarden, zodat er geen dag verloren ging. In de nood leert men zijn vrienden kennen. C. S. Weltevreden. Naar aanleiding van het artikel „Speeltuin Weltevreden vierde zijn twintigjarig bestaan" mag ik misschien zo vrij zijn om een bepaald punt recht te zet ten, daar dit niet juist vermeld werd. Uit het verslag van deze receptie kan men opmaken dat wijlen de heer W. v. d. Kamp de oprichter van de speeltuinver eniging Weltevreden zou zijn. Zonder af breuk te willen doen aan het grootse werk dat de heer Van der Kamp voor Weltevre den en later voor het gehele Haarlemse speeltuinwerk verricht heeft, moet ik toch opmerken dat de heer Van der Kamp niet tot de oprichters van deze vereniging heeft behoord, wel was hij stichter van de va- kantiespelen. Oprichters van de Speeltuinvereniging Weltevreden waren de dames Brandt, Bak ker en Van Duin en de heren Steenken sr. en Termaat. De heer Van der Kamp is pas in 1939 tot Weltevreden toegetreden in de functie van voorzitter. CS Mozarther denking Op het pauzeconcert van donderdagmid dag in de Vleeshal vertolkte Ans Bouter Mozarts laatste Pianosonate (K.V. 576) in D, een geducht stuk, vol contrapunctische angels en klemmen, die evenveel muzikale finesses zijn. Als men deze sonate zo vlot weg hoort spelen, zou men zich kunnen vergissen omtrent haar moeilijkheidsgraad, maar dat is nu eenmaal iets wat vrijwel steeds met Mozarts oeuvre het geval is en waarom zovele executanten zich zo vaak vertillen aan zijn schijnbare eenvoud. Hoe hoog de eisen waren, die hij stelde, heeft de componist waarschijnlijk zelf niet be seft, althans zeker niet betreffende deze Sonate in D, want hij schreef haar als eer ste van het zestal dat hem door de koning van Pruisen besteld was ten dienste van diens dochter, prinses Frederike, waarbij de bepaling gold, dat het „gemakkelijke stukken" moesten zijn. En Mozart noemt bovendien in een brief aan zijn vriend Pirckberg deze sonate „een gemakkelijk stuk" Misschien moest hij er toen nog aan beginnen en lukte het hem dit keer niet zijn technischen eisen te beperken. Van de vijf andere „gemakkelijke sonates" missen wij dan ook ieder spoor. Waarschijnlijk heeft hij er van afgezien, evenals van de tweede helft der zes strijkkwartetten, die hij voor Friedrich Wilhelm II in opdracht had. Ondertussen is de bewuste sonate een prins-heerlijk stuk geworden, waardig de vorst der tonen, die het schiep. Wat ons eens te meer door de gave en gezond- muzikale interpretatie van Ans Bouter aan getoond werd. Als tweede nummer van het program ma hoorden wij het Trio voor klarinet, alt viool en piano. KV 498, het zogenaamde „kegeltrio" (aldus geheten omdat Mozart er aan werkte toen hij met zijn vrienden de Jacquins een partijtje kegelde). Het moest een stuk intieme huismuziek worden voor de bevriende familie. De pia nopartij was berekend op de capaciteiten van Franciska Jacquin, die leerlinge was van Mozart en één van de gebroeders Jacquin zou de klarinetpartij vertolken. De componist zou zelf de altpartij spelen. Geen wonder dat dit trio, ondanks zijn knappe factuur, als geheel een intiem karakter draagt en vriendschap en genoeglijkheid ademt. Het heeft geen zwaarmoedig lyrisch middendeel. In de plaats daarvan wordt er gezellig gemusiceerd in een „tempo di menuetto". En het slotdeel is een lustig speelstuk, gebaseerd op een thema, dat alleen voor de klarinet bedacht kon wor den. Wanneer het ook al eens voorkomt in de alt, dan klinkt het haast ontoereikend en wezensvreemd. Het lijkt mij dan ook niet onwaarschijn lijk, dat de Jacquins het aan hen opge dragen werk onder elkaar wel eens zullen hebben uitgevoerd met in plaats van de altviool een bassethoorn of altklarinet. Dat konden zij gedrieën precies zo be zetten. Het hoeft geen betoog van hoeveel belang het is, dat dergelijke composities voor het publiek gebracht worden: er gaat een inspirerende kracht van uit ter be oefening van het musiceren in huiselijke kring. Alleen mag men zich vooruit wel realiseren, dat er heel wat eisen aan ver bonden zijn. De klarinettist Jo Bas, de al tist Jan Aly en de pianiste Ans Bouter wisten er de charme en de vreugde aan te verlenen, die ons bij het beluisteren een zeer aangenaam halfuurtje verschaften. JOS. DE KLERK Gistermiddag is aan de Eksterstraat in Oud-Schoten de tweede zelfbedienings winkel van de Coöperatieve Verbruiksver- eniging „Haarlem" de eerste werd in de loop van het vorige jaar in de Generaal Cronjéstraat in gebruik genomen op spectaculaire wijze voor het publiek opengesteld. Onder het gejuich van een grote schare toeschouwers arriveerde omstreeks half drie een met vier paarden bespannen postkoets, waaruit een aantal bekende figuren uit de Camera Obscura stapte. Dit decoratieve gezelschap had zo juist een rondrit langs diverse Coöperatie-winkels gemaakt, hetgeen in ons moderne verkeer een weliswaar ongewoon doch niettemin aantrekkelijk schouwspel opleverde. Voor de winkel las een der heren een procla matie voor, waarin „de goegemeente kond werd gedaan van de openstelling van deez' uitzonderlijke negorij." Hierna werd aan de winkelchef, de heer Elsinga, op plechtige wijze de sleutel van de winkeldeur over handigd. Wij hebben ons toen geduldig in de stroom van klanten laten meevoeren, tot dat wij ook het inwendige van deze „kijk- en-grijp"-winkel konden bezichtigen. Een zeer fraai en overzichtelijk interieur, badend in een zee van licht, is de eerste indruk die men krijgt van deze nieuwe winkel. Aardige wandversieringen geven aan het geheel iets gezelligs. Wij kregen de indruk, dat deze voor vele bewoners van Oud-Schoten eerste kennis making met de Amerikaanse manier van winkelen geen onprettige is geweest. Met deze winkel is de fraaie winkelgalerij aan de Eksterstraat gecompleteerd. 3-3%%0 Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie H. V. A Phs. van Ommeren Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 99 99-/ia 31414 302 267 300 447 31114 327 319j/. 200 33714 280 66914 64714 109 K. 20514 194% 25914 131 13414 243 236 23114 24714 74 155 55l5/ia 4414 7214 34% Openings koersen 98 l5/ie 997/i6 315 302 268 300 447 312 327 320 200 340 281 671 64814 109 205 195 25914 12914 133)4 243 236 231 247J4 75 156)4 57 45 73 34%

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3