Uitgaan in Haarlem Dood van Petros - de jongen met de vlag wraak op drie Britse RAF- soldaten VOOR KINV&- Van oost tot westvan noord tot zuid, op alle muren staat dat ene woord: EOKA VERK0UDHEDEN r Hoe is het ontstaand Atoom-onderzeeboten voor Britse marine TRANEN OVER CYPRUS 3 Dit woord; LUITENANT Vergelding Niet alle schepen kunnen aan nieuwste eisen beantwoorden Berón poogt zich schoon te wassen in een boek Monster in de Theems was een studentengrap -Rake klappen Hit and run V er scherpt Boodschap van La Cantuta. Enige oplossing Kerkelijk Nieuws VRIJDAG 24 FEBRUARI 1956 Zomin als de student, die zijn hoog leraar „prof" noemt, zich realiseert dat het woord professor samenhangt met het Latijnse werkwoord profiteri dat: open lijk verkondigen betekent, zomin denkt de „luit" zeggende soldaat eraan, dat luitenant een verhollandsing is van het Franse lieu tenant, plaats houdend, plaatsvervanger, waarvoor allang een Hollands woord: Stadhouder bestond. In dit woord betekent narhelijk het woord deel: stad niet: woongemeenschap, zoals Amsterdam een stad is, maar: plaats. De stadhouder was de plaatsvervanger des Konings en de luitenant is de plaats vervanger van de kapitein. j (Van onze reisredacteur LONDEN (Reuter) De Britse marine is van plan atoomonderzeeboten te gaan bouwen. In de memorie van toelichting op de marinebegroting wordt verklaard, dat de atoomenergie in de toekomst wellicht de voornaamste krachtbron voor zowel mari ne- als koopvaardijschepen worden zal. De admiraliteit is van plan atoomkracht in de eerste plaats voor onderzeeboten aan te wenden. De minister van Marine, burggraaf Cil- cennin, verklaart, dat een moderne atoom oorlog een reservevloot eist die sneller ge mobiliseerd kan worden dan voorheen het geval was. Daarom zullen de beschikbare gelden besteed worden voor de modernise ring van de beste schepen der reservevloot. Het zou' te 'd'uur'kijn om allé schepen aan de eisen de; tijds aangepast te houden. Een aantal goède: schepen zal worden overge dragen aan bevriende landen. De resteren de zullen, als zij verouderd raken, ge sloopt worden. De plannen voor het vormen van marine- strijdgroepen, met als kern het moderne vliegdekschip, naderen het stadium van verwezenlijking. In een volgend stadium van ontwikkeling zullen aan de groepen een nieuw soort kruiser met geleide projec tielen voor luchtafweer en een met soort gelijke wapens uitgeruste torpedobootjager worden toegevoegd, aldus de memorie van toelichting. De minister van de Luchtmacht verklaart in een toelichting op de nieuwe begroting van zijn minister, dat de politiek van de Britse luchtmacht er op blijft gericht, in overeenstemming met de Verenigde Staten een dergelijke atoomluchtmacht te hand haven en te ontwikkelen dat de tegenstan der wordt afgeschrikt". Deze luchtmacht zal grotendeels uit lange afstand-bommen werpers met deitavormige vleugels bestaan, zoals de „Valiant", de „Victor" en de „Vul can". Het aantal middenzware bommen werpers van het type „Canberra" zal dien overeenkomstig uit bezuinigingsoverwegin gen worden verminderd. De minister deelt mee, dat dit jaar de eerste geleide projectielen, die door vlieg tuigen in de lucht worden gelanceerd, zul len worden afgeleverd. Voorts zijn derge lijke geleide projectielen besteld voor het bestoken van vliegtuigen en raketten vanaf de grond. Het korps luchtmacht, dat zowel ten dienste van de burgerlijke verdediging als van de luchtmacht staat, krijgt tot taak, ingeval van een atoomoorlog de straling te meten van de atoomwapens die tegen Groot-Brjttamnië worden gebruikt. Het omgaan met allerlei soorten nieuwe wapens aan boord van de nieuwste vlieg tuigen heeft de oprichting van een nieuw korps luchtmachtofficieren noodzakelijk ge maakt, aldus minister Birch. PANAMA (Reuter) Ex-president Perón van Argentinië heeft in Panama gedeelten gepubliceerd van een boek dat hij aan het schrijven is onder de titel „Macht is het recht van beesten". Hij schrijft onder meer, dat zijn in 1952 overleden echtgenote, Eva, op een dag „meer christelijk werk deed dan alle Ar gentijnse geestelijken in hun gehele leven". Hij beschrijft zichzelf als een scheidsrech ter tussen het volk en de kerk. Zoals meestal gebeurt met slechte verliezers „krijgt de scheidsrechter de schuld van het verloren spel", aldus Perón. Het christelijke werk van Eva werd door de geestelijkheid „belasterd". De Peronis ten zijn „christenen van de daad, zonder ophef. Zij trachten dicht bij God te zijn zonder er belang bij te hebben dicht bij hen te staan die zijn heilige naam mis bruiken. Uit het uittreksel blijkt niet, of Perón plannen heeft voor een triomfantelijke terugkeer van het Peronisme. Wel zegt hij te geloven, dat na de ineenstorting van het huidige regime als gevolg van wanbeheer het Peronisme zal terugkeren. Perón ver klaart voorts, dat hij als gekozen demo craat werd afgezet door een „militaire dictatuur". Een grote tentoonstelling van juwelen van zijn overleden echtgenote, ter waarde van tienduizenden guldens, in Buenos Aires noemt hij een „vervalsing". TONEEL EN DANS Zaterdag 25 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" geeft een opvoering van: „De dochter van de bron- nenmaker" van Marcel Pagnol, in de ver taling van Anty Westerling. Regie en hoofdrol van Hans Tiemeyer, in de titelrol Marijke Bakker. Zondag 26 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Toneelgroep „Theater" geeft een voor stelling van: „De dochter van de bronnen- maker" van Marcel Pagnol, in de vertaling van Anty Westerling. Voor de medewer kenden zie onder zaterdag. Decors van Johan Greeter. Zondag 26 februari, Minerva-theater, 14 en 20.15 uur: Cabaret Wim' Sonneveld met: „Huis, tuin en keuken". Medewerkenden: Wim Sonneveld, Joop Doderer, Conny Stuart, Kitty Kluppell, Mieke Last en Yda Andrea. Muzikale medewerking van de pianist Jelle de Vries en de guitarist Jan Bronk. Maandag 27 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie geeft een opvoe ring van ,,'t Is nooit te laat" van Felicity Douglas, in de vertaling van Alfred Pleiter. Regie Joris Diels, met Ida Wasserman, Fie Carelsen, Dick van Veen, Luc Lutz, Joris Diels, Kathenka van der Werff, Do van Stek, Maria de Booy en Bas ten Batenburg. Woensdag 29 februari, Stadsschouwburg, 14 uur: Voor de Vereniging van Huisvrouwen geeft de toneelgroep „Puck" een voorstel ling van: „Cycloon 3 antwoordt niet" van Jules Roy, vertaald door W. van Veenen- daal onder regie van Bob Verstraete. In de hoofdrollen zijn: Cas Baas, Tine de Vries, Egbert van Paridon en Jan Blaazer. Donderdag 1 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Ter gelegenheid van de Boekenweek 1956 dragen Ellen en Albert Vogel voor en treedt het klein-cabaret „Triologie" op. Medewerkenden zijn: Hetty Blok. Sophie Stein, Wim lbo. Aan de vleugel: Cor Lemaire. Vrijdag 2 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Ter gelegenheid van het jubileum van het echtpaar Bouber geeft de Toneelvereni ging een voorstelling van „Zeemansvrou wen" van Herman Bouber met medewer king van Aaf en Herman Bouber als „Dronken Lodewijk" en „Manke Mie". Regie: Herman Bouber. MUZIEK Vrijdag 24 februari, tuinzaal Concertgebouw, 20 uur: Concert te geven door Overveens Dameskoor onder leiding van Cor Igesz met begeleiding van Ybel van Gelderen. Verder werken nog mede: Berthe Da ve laar, piano en Francina Hinlopen, harp. Vrijdag 24 februari, Ridderzaal stadhuis, 20.15 uur: Mozartherdenking. De levensgeschie denis van Mozart, muzikaal geïllustreerd onder leiding van Willem Andriessen. Ver der werken mede: Antoinette Tiemessen, sopraan, Gonne Brinkman, sopraan. Elly Jens, alt, Arjan Blanken, tenor. Albert van Haasteren, bas en leden van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest. De Kenne- mer Ballet Studio zal de su.le „Les petits riens" uitvoeren. Vriidag 24 februari. Stadsschouwburg, 20 uur: Voor de veieniging „Geloof en Weten schap" geeft Hans Henkemans een piano recital. Uitgevoerd worden werken van Mozart en Beethoven. Maandag 27 februari, Grote Markt, 15 uur: Bespeling van het carillon van de Grote Kerk door stadsbeiaardier Arie Peters, die men ook kan beluisteren op vrijdag 2 maax-t, 11.3012.30 uur. Dinsdag 28 februari, Concertgebouw. 20.15 uur: Achtste D-concert door het Noord hollands Philharmonisch Orkest onder lei ding van gastdirigent Yvon Baarspul met solistische medewerking van: Betty-Jean Hagen, viool. Uitgevoerd worden de Sin- fonia Piccola van Leon Orthel, het Viool concert van Mendelssohn en de Zevende Symfonie van Schubert. Donderdag 1 Maart, Theater Monopole, Zandvoort, 8.30 uur: Onder auspiciën van de Stichting 't Helm concerteert het Noord hollands Philharmonisch Orkest onder lei ding van Marinus Adam. Uitgevoerd wor den: Tweede Suite in b van Joh. Seb. Bach, symfonie in C (Jupitersymfonie) van W. A. Mozart, „A simple symphoni" van Benja min Britten en de „Notenkraker"-suite van P. I. Tsjaikofsky. Vrijdag 2 maart. Treslong, Hillegom, 20 uur: De Christelijke Oratoriumvereniging „Asaf" geeft een uitvoering van de „Johan- nes-Passion" van Joh. Seb. Bach. Vocale medewerkenden zijn: Caroline van Dorp van Heyningen, Nina Wind, Frans Muller, Johan Kramer, Kees Deenik, Henk Kroes, de organist Richard Heidema en het Noord- hollands Philharmonisch Orkest. Het ge heel staat onder leiding van Cor Kool. VOLKSUNIVERSITEIT Alle bijeenkomsten worden gehouden in de Renaissancezaal van het Frans Halsmu seum, ingang Klein Heiligland, aanvang 20 uur. Vrijdag 24 februari: Eerste van drie voor drachten over: „Nieuwe wegen in de moraal" door dr. A. van Biemen. Maandag 27 februari: Paul Chr. van Weste ring spreekt over: „Humor in de muziek". Woensdag 29 februari: In samenwerking met de Weer- en Sterrekundige kring houdt prof. dr. M. Minnaert de eerste van drie voordrachten over: „De zon en haar in vloed op het leven van de mens". Vrijdag 2 maart: Tweede van drie voor drachten over: „Nieuwe wegen in de mo raal" door dr. A. van Biemen. GELOOF EN WETENSCHAP Vrijdag 24 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Pianorrecital door Hans Henkemans, die werken van Mozart en Beethoven zal uit voeren. Maandag 27 februari, De Leeuwerik, 20 uur: Laatste van twee lezingen met filmverto ning in de cursus: „Naar primitieve volke ren" door dr. A. Melchior. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, ex positie van poppenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 10—15 uur, des zondags van 1315 uur. Teylers Museum: schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel An- gelo, Claude Lorrain; Fossielen en mine ralen, historische natuurkunde-instru- menten. Geopend op iedere werkdag behalve maandag van 1115 uur en de eerste zondag van iedere maand van 1315 uur. Deze tekening door Wim, Steyn is op de laatste tentoonstelling in kunsthandel Leffelaar aan de Wagenweg te Haarlem te zien. De expositie is vandaag en morgen nog te bezichtigen. Teylers Museum: Expositie van etsen en tekeningen van Rembrandt. Tot 5 maart, Geopend iedere werkdag, behalve maan dag, van 1115 uur en de eerste zondag van elke maand van 1315 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren. paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 1017 uur, des zondags van 1316 uur. Grote Markt, Grote Kerk: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, Bloemendaal, Vrijburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 912 en van 1416 uur. Tevens elke eerste zondag van de maand van 1517 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bij belse voorstellingen). Geopend op aan vraag, ieder uur van de dag. Zondags ge sloten. Woonhuis Van Looy: Des zondags van 1417 uur en donderdags van 1012.30 en van 13.30—17 uur geopend. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. DIVERSEN Vrijdag 24 februari, Brinkmann, 20 uur: Voor de Archaeologische Werkgemeenschap voor westelijk Nederland houdt dr. P. Glazemp een lezing met lichtbeelden over: ..Spaanse prehistorische rotstekeningen". Vrijdag 24 februari, „De Leeuwerik", 20 uur: Voor de Vereniging „Oost en West" houdt dr. A. Melchior een lezing met filmpro jectie over: „Hel en paradijs aan de Amazone". Vrijdag 24 februari, zaaltje naast de Sions- kerk, 20 uur: Contactavond „De Open Deur" met demonstratie van pottenbak kerskunst door de Bergense pottenbakker J. de Pater. Zaterdag 25 februari, Concertgebouw, 20 uur: Feestavond Coöperatieve Woningbouwver eniging „Volkshuisvesting". Onder leiding van Martin van Delden wordt een cabaret programma uitgevoerd onder de titel: „Jubileumklanken". Zaterdag 25 februari, De Leeuwerik, 20 uur: Opvoering van: „In 't gouden haantje" van Otto Harting door de toneelvereniging „Heemstede-West", onder regie van Carl Veerhoff. Zondag 26 februari, Lido-Theater, 11 uur: Bijzondere voorstelling van de film „De goede aarde" met Paul Muni en Luise Rai- ner, 14 jaar. Zondag 26 februari, Cinema Palace: 10.30 uur: Bijzondere voorstelling van de film „La vie commence demain" (Morgen begint het leven), 18 jaar. Zondag 26 februari, Studio-theater, 11 uur: Bijzondere voorstelling van de film: „De witte droom" met medewerking van de Weense IJsrevue van Karl Schafer, alle leeftijden. Maandag 27 februari, Concertgebouw, 20 uur: Het Houtvoorlichtingsinstituut h: :dt een voorlichtingsavond, waar de heer John H. ter Laak een lezing zal houden en twee films over hout worden gedraaid. Maandag 27 februari, Vleeshal, 20 uur: Forum ter gelegenheid van de Boekenweek onder auspiciën van de r.-k. Openbare Leeszaal. Deelnemers zijn de dames A. C. Gebhard en Harriet Laurey en de heren A. van Domburg en P. A. F. van Veen, die vragen uit het publiek zullen beant woorden. Dinsdag 28 februari. Stadsschouwburg, 20 uur: Droste's Toneelvereniging N.A.O. geeft een opvoering van: „Een bruid kwam op bezoek". Dinsdag 28 februari. Gebouw Remonstrants- geref. gemeente, Oranjekade, 20 uur: Op- veoring van het spel „Judas" van Hubert Gignoux. in de vertaling van Ben Albach, door leden van de Remonstrantse gemeente. Woensdag 29 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Interscholair jeugdtoneel. Herhaling van het programma van toneel, voordracht en dans. Woensdag 29 februari, gebouw St. Bavo, 14.30 uur: Jeugdvariété van de Stichting Club- en Buurthuizen in Haarlem en omstreken. Onder meer optreden van clowns, acroba ten en goochelaars. Donderdag 1 maart, Gebouw van de Vrijzin nig-Hervormden, Vestestraat, 20 uur: Voor de vereniging „Weten en Werken" spreekt de heer K. R. Junius Ingerman over: „Mijn bezoek aan Lambarene in Afrika bij dr. Albert Schweitzer". Vrijdag 2 maart, Jeugdhuis, Donkere Laan, Bloemendaal, 20 uur: Ter gelegenheid van de Boekenweek 1956 spreekt Marijke van Raephorst over „Feest rond het boek". Prinses Beatrlx-kleuterschool, 20 uur: Voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling houdt het echtpaar Hinlopen—Nanninga een lezing met filmbeelden over Italië. READING (United Press). - De 29-jarige Amerikaanse student in de botanie Herbert D. Floyd heeft bekend dat hij en een groep studenten verantwoordelijk zijn voor het „monster in de Theems" Zij hadden het verhaal verzonnen om reclame te maken voor het feit dat hun universiteit in Rea ding zaterdag haar „Ragday" viert. Het verhaal over het monster werd grif geloofd door Londense bladen, de konink lijke vereniging van dierenbescherming en de bewoners langs de oever van de rivier. Floyd zei, dat de foto was gemaakt van een andere student, die in een bootje zat terwijl hij een waaierachtig stuk materiaal boven het water hield. De Daily Telegraph citeerde een deskun dige van het natuurhistorisch museum, die zei, dat „het niet op een zoogdier leek. Het zou een paraplu kunnen zijn als het niet zo groot was". FAMAGUSTA. De trieste regen viel over vrouwen in het zwart, die huilden. Ook de mannen veegden af en toe over hun ogen met de zakdoeken, waarmee zij een aarzelend vaarwel wuifden. Pas toen het groene bestelwagentje mij langzaam voorbijreed, zag ik waarom: een doodkist stak er half uit, het wagentje was klein. De kist was wit met lichtblauwe randen, de kleuren van Griekenland. Hij bevatte het lichaam van Petros Yiallouros, achttien jaar oud, diezelfde ochtend door Britse militaire politie door het hart geschoten in Famagusta. de „Seaport in Cyprus", uit Shakespeare's Othello, tijdens een scho lierenbetoging voor „Enosis", de unie met Griekenland, die Cyprus hartewens is. Petros Yiallouros was de beste leerling van zijn school, een blonde ijverige jongen, die bij feesten altijd de vlag van zijn gymnasium mocht dragen. Nu volgden honderden in oude bussen en auto's het bestelwagentje, dat zijn lijk naar Rizokarpasso bracht, zijn dorpje in de heuvels. Onderweg in de mistige schemering begonnen - de een na de andere - de klokken van de witte kerkjes te luiden om de arme boeren van Cyprus te vertellen dat „de jongen met de vlag" was gevallen. In en buiten de kerk van Rizokarpasso baden tenslotte tweeduizend mensen voor zijn ziel. Toen de nacht was gevallen en het regende hard over de stoet die zijn weg bij toorts licht moest zoeken hief men de blauw-witte kist on de schouders om hem naar zijn graf te brengen. Terwijl de tranen de mensen over de gezichten stroomden, zongen zij het Griekse volkslied. Windvla gen beten grote flarden uit het trouwe lied en namen die mee over cle vlakten en bergen, waar cypressen en olijfbomen fluisterden en bogen in de wind, die de regendruppels van hun takken streek en zo meer tranen voegde bij de vele, die al over Cyprus zijn gevloeid. Zo begint het: een scholierendemonstratie met Griek se vlaggen op het. Metaxasplein in Nicosia de hoofdstad van Cyprus Twee dagen later het was een zonnige zaterdagmiddag in Ledra street, Nicosia's drukke hoofdstraat sloegen drie mannen hun regenjassen open en lieten hun sten-guns kogels spuwen. Toen zy in de verlammende paniek verdwenen waren, lagen er drie jongens met hun gezicht voorover op het asfalt in de zon. Twee waren er dood, de derde kreunde zachtjes. Drie gewone Britse jongens, dienstplichtigen van de Royal Air Force, die op hun vrije dag hun uniform had den verwisseld voor een burgerpak met open kraag, een nette scheiding in hun haar hadden getrokken en met hun kiektoestellen Nicosia waren ingetrokken, hadden de pry's betaald. „EOKA" had de dood van Petros Yiallouros ge wroken. „EOKA" (afkorting van Ethniki Organosis Kyprion Aagi- niston), deze initialen van Cyprus' ondergrondse, staan op alle muren van het eiland, van Famagusta tot Paphos, van Limassol tot Kyrenia, in het besneeuwde Trodos-gebergte en in de vlakte om Lefkoniko, die EOKA-land wordt ge noemd. In alle dorpen vinden haar leden steun, een schuil plaats, een bed, geld, een maal van bruin brood, geroosterd schapenvlees, dikke witte yoghurt en rode landwyn. Want „EOKA" heeft sinds 1 april 1955 de eindeloos her haalde roep om „Enosis" tanden gegeven, afgerekend met de gedachte dat de Cyprioten geen geweld zouden gebruiken om hun vryheid te winnen. De bange, altijd uitgelachen schooljongen heeft zyn plaaggeest een paar rake klappen gegeven, en een gevoel van zelfvertrouwen gekregen. De hooghartige Britse glimlach over de vroegere Enosis-betogin- gen, waarin ten hoogste met wat stenen naar de politie werd gegooid, is ineens verdwenen. De chef van de Britsy imperiale generale staf, veldmaarschalk Harding, in allerijl tot gouverneur benoemd, onderhandelt met Enosis' grote voorman, aartsbisschop Makarios III, over een politieke regeling. Een overweldigende maar logge organisatie van vijftienduizend man Britse veiligheidstroepen probeert te vergeefs het net over de rappe EOKA-schutters dicht te slaan. Zo eindigt het: de laatste reis van Petros Yiallouros (boven) Een bekend beeld: razzia (onder) Ho groot is „EOKA", hoe opereert zij? Ik schat dat haar kern ten hoogste tweehonderd man omvat, maar zelden heb ik een beter georganiseerde ondergrondse aan het werk gezien. Zij heeft zich weloverwogen van een grootscheepse guerilla-campagne onthouden, Cyprus is daarvoor te klein en kan te gemakkelijk worden afgesloten van de buiten wereld. Na twee waarschuwende acties, het opblazen van Britse gebouwen en installaties en de liquidatie van enige Cypriotische „verraders" die met het Britse koloniale be stuur heulden, maakte zij haar dreigementen waar: zij schoot tot nu toe zeventien Britse militairen dood en werpt elke dag een paar zelfgemaakte bommen, doorgaans stukken loden pijp gevuld met spijkers en een ontplofbare lading, die vooral een psychologisch effect hebben, de handhaving van een tergend gevoel van onzekerheid. Deze „hit and run" taktiek kan onbeperkt worden volgehouden, te meer daar vrijwel de gehele Griekse bevolking van het eiland, vier honderdduizend man sterk, EOKA steunt. Naast deze terreur actie is de openlijke Enosis-campagne nog verscherpt. Zij wordt vooral gevoerd door scholieren, die slagzinnen op de muren kalken en betoging op betoging organi seren, waarbij de Britse troepen met fles sen en stenen worden bekogeld. De Britten zitten in een lastig parket: grootscheepse represailles zijn in het jaar 1956 niet meer mogelijk, het fusilleren van gijzelaars evenmin. Zoals iedere terreur is ook deze met een zekere contra-terreur beantwoord: collectieve straffen en mis handeling van arrestanten, maar het gaat niet van harte. Huiszoekingen op grote schaal, controle op alle wegen, geldelijke beloningen en het gebruik van gemaskerde mannen, die bij razzia's zwijgend „EOKA- leden" aanwijzen, hebben even weinig suc ces als het sluiten van vrijwel alle middel bare scholen. De politie is uitgebreid met tweeduizend recruten uit de Turkse min derheid (honderdduizend zielen) die anti- Enosis zijn en volgaarne op hun Griekse medeburgers losknuppelen, maar dat heeft de situatie slechts verscherpt. Driehonderd Cyprioten zijn zonder vorm van proces gedetineerd, een vreemde maatregel want onder hen bevinden zich 150 voormannen van de communistische AKEL-partij. Waar het als een paal boven water staat, dat MEXICO CITY (United Press) De be manning van het vlot „Cantuta", dat met te weinig voedsel en drinkwater in het zui delijk deel van de Stille Oceaan zou drij ven, heeft in een radio-boodschap meege deeld, dat „iedereen wel is aan boord". De radio-amateur Juan Lobo in Mexico City ving deze boodschap op. „EOKA" een zuiver rechtse beweging is, waaraan de communisten niet deelnemen, omdat zij slechts lippendienst aan „Enosis" bewijzen (Moskou wenst voortduring, geen oplossing van het conflict), lijkt dit een bijzonder doorzichtige Britse poging om Washington niet op de kast te jagen. Ten slotte zijn de twee Cyprioten ter dood ver oordeeld, maar hun terechtstelling is opge schort, hangende de onderhandelingen. Zou men hen fusilleren, dan kan men er zeker van zijn, dat de Cyprioten iedere zelf beheersing zouden verliezen. Zij zijn Grieks genoeg om het dan desnoods in een open lijke strijd tegen een meerderheid op te nemen. Zo blyft als enige oplossing voor de be langrijke Britse' basis in het Midden-Oos ten een politieke regeling, waarby tege moetgekomen wordt aan de rechtmatige verlangens van de Griekse Cyprioten. „EOKA" heeft by herhaling verklaard, dat zy zich onvoorwaardelijk neer zou leggen by iedere regeling, die Makarios aanvaard baar acht. Laten de Britten, die nu spreken over „laffe terroristen die soldaten in de rug schieten" niet vergeten, dat zij in de twee de wereldoorlog gewaagden van de „on sterfelijke heldenmoed der Griekse pa triotten", die toen precies hetzelfde deden, alleen tegen Duitse soldaten. Terreur is altijd een afschuwelijk wapen, maar er kan een ogenblik komen, dat een ver twijfelde bevolking haar als laatste middel aanvaardt. Een regering, die het zover laat komen, draagt een grote mede-verantwoor delijkheid. Dat Groot-Brittannië zijn Griek se boezemvrienden hiertoe heeft gedreven, lijkt eenvoudig onvergeeflijk. Nu sterven er onnodig aan beide zijden jongens, die eerder op een voetbalveld dan in een martelaarsgraf thuis horen. Voor de Cyprioten is er dé magere troost, dat zij voor de vrijheid van hun volk vallen. De jongens uit Londen of Edinburgh, York shire of Wales betalen de hoogste prijs slechts voor de hooghartige zelfoverschat ting van een paar Britse ministers van Koloniën! ADVERTENTIE Deze aangename zalf verlicht méér, omdat ze geconcentreerd isl Snelle opluchting volgt, wanneer U borst, keel en rug met Vicks Vapo- Rub inwrijft. De verzachtende dam pen worden direct door de ontstoken luchtwegen ingeademd. Tegelijker tijd verlicht de verwar- mende pleister-werking de benauwde borst. VapoRub Ned. Herv. Kerk Beroepen te Farmsum: P. v. d. Veer te Oostwold (Westerkwartier). Bedankt voor Jutrijp-Hommerts en voor Ouddorp (Z.-H.): C. Padmos, cand. te Am sterdam.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5