Gevecht tussen vader en zoon bleef onbeslist CETAFLEX lijmt kond alle hout! Requisitoir tegen Jungschlaeger Besmetting FiRMAMINT Hoogleraren laken publicaties in een deel van de pers Moord met staatsie Grote verontwaardiging in de Soedan Studenten in Khattoem betogen Terrorisme in Agerije: 106 doden in 24 uur Regering laat doodstraf aan het Lagerhuis over De zaak-Schokking Westerling in Den Haag Scheepvaart BOKSPARTIJ IN ACACIALAAN kunstharslijm zonderharder FEUILLETON door Wil Wanting V R IJ D AG 2 4 F EBRU A R I 19 5 6 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Wij ontlenen het volgende aan het A.N.P - verslag van het requisitoir dat de officier van Justitie, Soenarjo, gisteren voor het Landgerecht te Djakarta in de zaak-Jung- schlaeger heeft gehouden. De officier zei de indruk te hebben, dat beklaagde wreed is, niet zo onschuldig is als hij eruit ziet, knap is, algemeen ont wikkeld en ervaren. De getuigen a déchar ge hebben volgens mij een subjectief beeld gegeven, biet publiek kan aanvoelen en weten, met alle begrip voor hun houding, dat zij beklaagde willen helpen. Meningen of vermoedens kunnen niet als getuigenis worden opgevat. Omdat zij zo zeker zijn hebben hun verklaringen volgens de wet geen waarde. De officier leest enige brieven voor van de K.P.M.-directie aan de officieren, waar in hun wordt verzocht „ons en de heer Jungschlaeger een grote dienst te bewij zen", door een bijgevoegde verklaring, waaruit moet blijken dat Jungschlaeger alleen van 24 tot 26 oktober 1953 een dienstreis door de archipel heeft gemaakt, ondertekend terug te zenden. „Uit deze brieven blijkt in één oogopslag dat de K.P.M.-directie niet neutraal en objectief is geweest en derhalve niet vertrouwd kan worden. Barkey en De Mey van Gerwen De getuigen Barkey en De Mey van Ger wen, die voor de politie getuigen a charge waren en ter zitting al hun vroegere ver klaringen introkken, zeiden, dat zij mis handeld waren en weer zouden worden ge slagen als zij geen verklaringen zouden afleggen naar de wens van een andere gevangene, Baden. Voordat zij ter zitting werden gehoord, .hadden wij er bezwaar tegen hen te horen, omdat wij wisten, dat zij hun vroegere mededelingen zouden in trekken. Barkey heeft voor mij verklaard, dat zijn verklaringen voor de politie zonder enige dwang waren afgelegd. Hij maakte een betrouwbare indruk. Uit de verklaring van Barkey blijkt, dat hij en de andere Nederlandse arrestanten hadden afgespro ken voor de politie en voor de officier te bekennen, maar alle verklaringen in te trekken voor de rechter en dat tussen hen en de verdedigers van Jungschlaeger en de Hoge Commissaris nauw contact bestaat. Gezien dat wat wij vroeger hebben gesig naleerd over de betrekking tussen mr. Bou- man en enige getuigen, is het duidelijk, dat Barkey, De Mey van Gerwen en andere getuigen, zijn beïnvloed door mensen bui ten de gevangenis, om het onderzoek in de war te brengen". De officier leverde vervolgens critiek op het witboek en een perscampagne die zou zijn gehouden in de Nederlandse pers, met vooropgezette bedoelingen en niet vrij van sentiment. De politiemensen, die deze zaak hebben onderzocht, hebben voldoende er varing van het onderzoek in strafzaken, zodat zij in een oogwenk kunnen weten of een beklaagde of getuige juiste verklarin gen aflegt of niet. Manoch en Tomasoa zouden eventueel wraak kunnen nemen op de Nederlandse regering, maar hun verklaringen zijn dooi de politie en door het parket gecontroleerd, zodat zij hun doel niet zouden kunnen bereiken, aldus de officier. Baden De officier is van mening, dat de verkla ringen van Baden, die hij voor de politie en voor hemzelf heeft afgelegd, juist zijn. „Blijkbaar heeft een onverantwoordelijk persoon hem mooie voorspiegelingen ge daan en dan'denk ik onwillekeurig aan mr. Bouman, van wie gebleken is, dat hij getuigen beïnvloedde om valse verklarin gen voor de rechter af te leggen". ..Het is duidelijk dat Baden nooit mishandeld is. Hij heeft erkend, dat hij is bedreigd met overgave aan het leger, maar daar is geen bewijs voor. Toen Baden wist, dat zijn vrouw en kinderen onder bescherming waren, heeft hij zijn verklaringen afgelegd voor de Bandungse politie en "Vervolgens voor onze collega daar, uitvoerig en ge detailleerd, ongedwongen en vlot. Helaas is er toen niet aan gedacht een opname daar van te maken. De officier constateerde dat de notariële akten die uit Nederland zijn gekomen, al leen formele bewijskracht hebben, die voor een strafproces niet voldoende is. Mr. Bouman De officier ging uitvoerig in op de vlucht van mr. Bouman, in geheim en onder valse naam, „hetgeen voor ons een bewijs is en ADVERTENTIE De' keelontsmettende tabletten onze overtuiging heeft versterkt, dat men gemakkelijk Indonesië in en uit kan gaan zonder medeweten van immigratie, politie of andere overheidsinstanties". De officier zette uiteen, dat mr. Bouman was beschul digd van omkoperij van getuigen, en toen werd verhoord door de officier, dag en nacht, om de zaak snel te beëindigen. Mr. Bouman zei dat hij hierdoor in zijn ver dediging werd belemmerd, en toen staakte de officier het onderzoek, gaf hem volle dige vrijheid, op voorwaarde dat hij Indo nesië niet zou verlaten. Daarna berichtte mr. Bouman dat hij. zolang de regering hem niet kon garanderen dat er geen maatregelen tegen hem zouden worden ge nomen niet ter zitting zou verschijnen. Volgens mevrouw Bouman was haarman naar Bandung om uit te rusten en zou zij hem nareizen, maar hoorde zij later dat hij al in Nederland was. (Hierop reageert het publiek in de zaal met gejouw). Dat deze mededeling van mevrouw Bouman niet kan worden geloofd, is vanzelfspre kend. Uit het onderzoek tegen mr. Bouman kan de conclusie worden getrokken, dat deze vroegere verdediger lang voordat het pro ces begon, contact heeft gezocht en onder houden met getuigen en personen wier namen worden genoemd in de processen- verbaal, hen daarna zodanig heeft beïn vloed dat zij beloofden verklaringen voor de rechter af te leggen, die afwijken en in strijd waren met de waarheid. Westerling De officier zei, dat deze zaak een kom- plot tot omverwerping van de republiek betreft. Uit het onderzoek is gebleken dat dit niet plotseling is begonnen na de sou- vereiniteitsoverdracht, maar al eerder. De officier concludeert, dat Nederland eerst weer wilde overheersen, maar dat dit voor nemen mislukte, en dat de souvereiniteit werd overgedragen. Er bleven echter Ne derlanders en groepen, bestaande uit reac tionairen. kapitalisten en militairen die dit niet konden aanzien, omdat zij aan de RTC waren gebonden, moesten zij na het falen van Westerling, sultan Hamid. Andi Azis en Soumokil. een duistere weg inslaan, die de basis is geworden van de onrust die in verscheidene delen van Indonesië heerst. De buitenwereld moest twijfelen aan het vermogen van Indonesië om orde in eigen huis te houden, en Nederland moest de sou vereiniteit weer verwerven. De oud-leden van de NEFIS werden door heel Indonesië verspreid met instructies die niet best wa ren voor de republiek. Nadat de vrijheid een feit was geworden, werd hun activiteit opgevoerd tot de aanval op Bandung door de APRA. Toen die faalde, besloten zij hun strijd illegaal voort te zetten met een ondergrondse beweging en op lange ter mijn. De vlucht van Westerling en van Sou mokil met Nederlandse bommenwerpers bewijzen wel dat de subversieve organisa tie geen initiatief van Westerling was, maar een reusachtige organisatie vormde. „Westerling was maar een instrument van de kolonialen die niet willen dat Indonesië een volkomen vrij en sterk land wordt. Deze subversieve organisatie, of zij nu APRA, NIGO of wat dan ook heet. kon met het mislukken van de aanval op Ban dung niet zomaar ophouden, maar bleef doorgaan om de republiek ten val te bren gen. KHARTOEM (Reuter/AFP/UP) - Hon derden studenten van de universiteit van Khartoem hebben gedemonstreerd uit pro test tegen het arrestantendrama te Kosti, waar 192 boeren in een overvol arrestan tenlokaal door verstikking om het leven zijn gekomen. De gouverneur van de pro vincie Blauwe Nijl heeft alle betogingen en openbare bijeenkomsten op het platte land verboden. Volgens een regeringsverklaring zijn 192 arrestanten om het leven gekomen. Bij de voorafgaande ongeregeldheden wai'en achttien boeren en drie politiemannen ge dood. Bij het officiële onderzoek is geble ken, dat driehonderd mensen bij gebrek aan ruimte zijn samengeperst in een ver trek van twintig bij tien meter. De tempe ratuur was overdag meer dan honderd graden en daalde 's nachts niet onder de 95. De minister van Sociale Zaken heeft te genover AFP verklaard, dat hij het ge beurde niet wilde goedpraten, maar dat men de lichamelijke toestand, waarin de mannen bij hun aanhouding verkeerden in aanmerking moest nemen. Sommigen hadden vijf dagen achtereen strijd met de politie geleverd. Zij waren uitgehongerd en hadden van de felle zon geleden. De regering zal maatregelen nemen te gen de verantwoordelijke politiefunctiona rissen. Er heerst in het land algemene ver ontwaardiging. Couranten schrijven dat de regering terwille van de katoenonder nemers „een slagveld heeft aangericht". De federatie van de arbeiders heeft ver zocht dat er een onpartijdige commissie van onderzoek zal worden ingesteld. Ook eist zij dat de politie uit het gebied van de katoenbouw zal worden verwijderd en dat het verplicht afleveren van katoen zal worden afgeschaft. ALGIERS (United Press). - In Algerije is de terroristische activiteit weer opge laaid, waardoor in 24 uur tijds 106 perso nen gedood werden. Drieduizend légion- naires en 600 Spahis zijn het bergachtige gebied van Marnia-Port Say ten westen van Oran ingetrokken, waar een militair konvooi door rebellen was aangevallen. In hetzelfde gebied hebben muitende Algerijn se troepen twaalf Franse soldaten gedood, waarna ze met wapens en al naar de rebel len overliepen. Overal worden boerderijen in brand gestoken, telegraafpalen ver nield, bruggen opgeblazen, sabotagedaden aan spoorlijnen gepleegd en voertuigen in hinderlagen gelokt. Twee Frans gezinde Algerijnen werd de keel afgesneden, na dat hun boerderij in brand gestoken was. In totaal werden 68 rebellen gedood, achttien Algerijnen vermoord en kwamen twintig Fransen om het leven toen zij met hun konvooi in een hinderlaag vielen. De Franse minister-president van Alge rije, Robert Lacoste, wordt vandaag in Parijs verwacht om uitslag over de mili taire toestand in Algerije uit te brengen. LONDEN (Reuter/U.P.) De Britse re gering, die gekant is tegen afschaffing van de doodstraf voor moord1, heeft bekendge maakt, dat zij de indiening van. een wets ontwerp in deze kwestie aan het Lagerhuis overlaat. Het Lagerhuis heeft zich reeds uitgesproken voor opschorting of afschaf fing van de doodstraf. Een wetsontwerp is ingediend door het socialistische Lager huislid Sydney Silverman. De regering heeft voorgesteld dit ontwerp in behande ling te nemen. Leden van de socialistische oppositie in het Lagerhuis hebben de regering ver weten, d'at zij niet zelf de verantwoorde lijkheid wil dragen voor de uitvoering van de wens van het parlement. Tegelijkertijd heeft de regering' tegen de verwachting in geweigerd gratie toe te zeggen voor ter dood veroordeelden zolang de kwestie nog niet wettelijk is vastgelegd. „Elk geval zat op zijn waarde worden geschat", deelde de minister van Binnen landse Zaken, Gwilyn Lloyd George, mede. Dat betekent dat de strop blijft hangen boven de hoofden van een drietal veroor deelden. De regering zal in een nota aan de Sta- ten-Generaal over de zaak-Schokking doen opnemen het verslag van het onderzoek naar de wijze, waarop de stukken, welke op de zaak betrekking hadden, in onbe voegde handen zijn gekomen. Dit verslag zal in de loop van de volgende week ter kennis van de ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken worden gebracht. Een aantal hoogleraren en enkele andere personen hebben een verklaring gepubli ceerd naar aanleiding van de zaak-Schok king. Deze verklaring is ondertekend door prof. mr. J. H. Beekhuis, prof. dr. C. F. J. Böttcher, prof. dr. P. J. Bouman, prof. mr. R. P. Cleveringa, prof. dr. J. Droogleever Fortuyn, prof. mr. W. J. M. van Eysinga, prof. ar. B. A. van Groningen, prof. mr. G. de Grooth, D. C. Kok, prof. mr. C. H. F. Polak, prof. mr. B. V. A. Röling, dr. M. H. van Rooy O.F.M., prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma, prof. mr. H. J. Scheltema, prof. mr. A. J. P. Tammes, prof. dir. P. C. van Traa. M. Vasalis, prof. mr. K. Wiersma en mr. E. E. Menten. In de verklaring wordt onder meer ge zegd dat in de zaak-Schokking gegevens zijn openbaar gemaakt, ontleend aan stuk ken die niet voor openbaarheid bedoeld waren, maar behoorden te berusten in de daarvoor bestemde archieven. Het is ver ontrustend, dat. copieën van dergelijke stukken zich blijken te bevinden in handen van particuliere personen en dat sommige dagbladen bereid zijn onthullingen uit deze geheime stukken af te drukken, die, losge maakt uit het geheel, niet anders dan een onvolledige en onjuiste indruk kunnen wekken. Dit is te bedenkelijker omdat ge put werd uit het dossier van een andere zaak tegen een veldwachter, naar wiens gedrag tijdens de bezetting een onderzoek werd ingesteld. Verklaringen, die in deze zaak werden afgelegd dienden dus niet om te'komen tot een oordeel over de handel wijze van de burgemeester; die. in dit ge ding slechts als getuige is opgetreden. De gepubliceerde feiten kunnen bovendien slechts goed beoordeeld worden in het licht van alle omstandigheden, waaronder zij plaats vonden. Deze hebben de autoriteiten indertijd blijkbaar geen aanleiding gegeven mr. Schokking te disqualifieeren. De ondertekenaren van de verklaring zijn er niet van overtuigd, dat de publicaties verontschuldigd kunnen worden met een beroep op het algemeen belang. Kort na' de eerste publicatie heeft mr. Schokking zich op het standpunt gesteld, dat hij zich onderwierp aan een namens de regering in te stellen onderzoek, daarmede afstand doende van een onmiddellijke pu blieke verdediging. Hij heeft zich onthou den van tegenpublicaties Niettemin heeft een deel van de pers hierin geen aanleiding gevonden zich van verdere „onthullingen" te onthouden, ge put uit niet voor de openbaarheid bestem de verklaringen. De ondertekenaren van de verklaring spreken hun verontrusting erover uit dat een magistraat, die door het standpunt dat hij heeft ingenomen, in zekere zin weerloos is, wordt blootgesteld aan een dergelijke behandeling. Naar het ANP verneemt, is de heer Wes terling, na donderdagavond op aanzegging van de Belgische autoriteiten wegens het ontbreken van de benodigde papieren België te hebben verlaten, thans in Den Haag. Hij is vanochtend ontboden op het parket voor een verhoor. De heer Wester ling heeft tot dusverre volledige bewe gingsvrijheid. Het verhoor is om kwart over tien begonnen. Albireo, 23 te Las Palmas. Amstelveen, 23 te Rotterdam. Appingedijk, 22 v. New York n. Boston. Arendsdijk, 23 te Aden. Averdijk, 22 te Le Havre. Alkaia, 23 Santos. Alnati. 23 v. Las Palmas n. Antwerpen. Ampeiian, 23 Port Soedan. Amstelbrug, 23 v. Fremantle n. Aden. A tends kerk, 23 v. Aden n. Fremantle. Argos, pass. 23 Kp. Vincent n. Antwerpen. Alkaid, 22 v. Rio de Janeiro n. Santos. Aegis, 23 te Ciudad Trujillo. Annenkera, 23 v Le Havre n. Vlissingen. Abbekerk, 22 v. Rotterdam te Antwerpen. Alcyone 22 210 m. n. Cayenne. Annenkerk, 23 v. Le Havre n. Antwerpen. „Nou als u me aan 'n boot kunt helpen, dan graag!", zei Pommetje. „Ik moet beslist naar Bollebozenland ziet u". „Kom maar mee", zei het zeemannetje. Een eind verder wees hij op een papieren bootje, dat op de golven dobberde. „Hier, gebruik dat maar", zei hij gul. „Dat brengt je wel naar de overkant van de zee!" „Dank u wel, meneer", zei Pommeltje blij. Hij stapte aan boord van het bootje, het mannetje maakte het touw los en hel bootje dreef van het strand weg. Pommeltje zwaaide hem goedendag en het mannetje wuifde terug, tot Pommeltje in het bootje ver weg was. ADVERTENTIE Gisteravond werd de politie ter assistentie geroepen door een zenuwach tige buurvrouw. In de Acacialaan was volgens haar een hevig gevecht ont brand bü de bene denburen. Aldaar gearriveerd bleek van werkelijke ruzie geen sprake. De vader en de zoon van het gezin Tr. waren vriendschap pelijk op de vuist gegaan, daarbij luid aangemoedigd door de rest van het ge zin. Volgens deze oog getuigen bleef de strijd onbeslist. Op de vraag, waar hij die energie vandaan haalde om 's avonds nog een stevig par tijtje te kunnen boksen, antwoordde de heer Tr. laco niek: „Uit dit flesje". Bij nadere beschouwing bleek het Actifral-1 voren, dat deze vitaminen zeer voordelig 10 van Philips-Roxane te zijn. Uit de zijn: 150 dragées f3.75. verklaring van Mevrouw Tr. kwam naar Angolakust, 22 v. Le Havre n. Antwerpen. Adonis, 24 te New York. Atje Ray S, pass. 23 Bermuda n. Hampton Roads Breda. 23 te Arica. Britsum, 22 960 m. w.nw. Kp. Malta. Blijdendijk, 24 te New York. Boissevain, 24 te Kaapstad. Borneo, 24 te Alexandrië. Banka, 24 te Marseille. Caltex Pernis, 23 te Rotterdam. Caltex Leiden, 23 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex The Hague, 23 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Utrecht, 26 Rotterdam verwacht. Cislula, 23 v Miri n. Singapore. Castor, 23 te Tampa. Camerounkust, 23 v. Dakar n. Bordeaux. Caltex Delft. 24 te Rotterdam. Cradle of Liberty, 24 v. Mena el Ahmadi n. Phila delphia. Dalerdijk, 22 v. Cristobal n. Southampton. Delfshaven, 23 v. Bremen n. Algiers. Doris, 23 te Trinidad. Duivendijk, 22 te Rotterdam. Delft, 24 te Pta Cardon verwacht. Esso Rotterdam, pass. 23 Malta n. Sidon. Enggano, 23 v. Dieddah n. Suez. Eos, pass. 23 Kp. Vincent n. Tunis. Esso Den Haag 23 v. Port Said n. Rastanura. Eemland, 23 v. Las Palmas n. Amsterdam. Etrema, 23 le Amsterdam verwacht. Ena, 23 te Curagao. Eenadiik, 23 te Rotterdam. Groote Kerk, pass. 22 Kp. St. Vincent n. Antw Graveland, 22 v. Rio de Janeiro n. Santos. Guineekust, 23 v. Amsterdam n. Hamburg. Gabonkust, 23 v. Antwerpen n. Dakar. Graveland, 23 Santos. Groote Beer 23 v. Walvisbaai n. Las Palmas. Gaasterland, 24 te Rio de Janeiro. Heemskerk, 23 v. Genua n. Marseille. Hersilia, 23 Paramaribo. Hector, pass. 23 Rhodes n. Kalyvia. Haarlem, .23 te Ponce. Heeuba, 23 te Port au Prince. Hera, 23 v. Trinidad n. Rotterdam. Iberia, pass. 22 Ouessant n. IJmuiden. Isis, 24 te New Orleang. verwacht. Jason, 23 te Cap. Haitien. Jupiter, 23.180 m. o.iio. Malta. Joh v. Oldenbarnevelt, 23 70 in. zw. Sh'arksbay. Kabylia, 23 v. Geelong n. Singapore. Kota Agoeng, 24 Semarang. Kaloekoe, 23 Efman. Kermia, pass 23 Runsal Jebel n. Mena el Ahmadi Kota Baroe, 23 100 m. o.t.z. Minikoy. Karimata. 22 v. Suez n. Belawan. Loosdrecht, pass 22 Aden n Suez. Laagkerk, 23 v. Bombay n. Colombo. Lieve Vrouwekerk, pass. 23 Straat Messina n. Genua. Langkoeas, 24 te Ummsaid verwacht. Leuvekerk, 24 te Calcutta. Metula, 24 Townsville verwacht. Musi. 23 Palembang. Minjak, 23 te Samarinda. Mapia, 23 v. Antwerpen n. Londen. Maasland, 23 120 m. no. Finisterre. Meerkerk, 22 200 m. zw. Ras Fartak. Mijdrecht, 22 330 m. w.zw. Bermuda. Maas, 23 v. Samos eil. n. Gibraltar. Mariekerk. 24 v. Aden n. Suez. Nias, 23 Ilo Ilo. Nigerstroom, 22 te Rotterdam. Ouwerkerk, pass. 23 Ouessant n. Genua. Orestes, 22 v. Curagao n. Amsterdam. Oranje, pass. 23 Ouessant n. Port Said. Oranjefontein, 24 te Amsterdam. Prins Fred. Hendrik, 23 te Hamburg Peperkust, 23 te Accra. Poelau Laut, 24 Banjuwangi verw. Polydorus, 25 Colombo verwacht. Pieter S, verm. 23 v. Swansea n. Amsterdam. Polyphemus, 23 Port Swettenham. Prins Willem III, pass. 12 Scilly's n. Le Havre. Raki, 22 260 m. n. Bermuda. Roggeveen. 23 Malie. Ridderkerk. 22 te Antwerpen. Rijnland, 23 v. Montevideo n. Santos. Schelpwijk, 23 te Curagao. Stad Arnhem, 23 te Montevideo. Stad Dordrecht, pass. 23 Kp. Vincent n. Messina. Straat Malakka, 22 v. Penang n Colombo. Schie, pass. 23 Palermo n. Valencia. Schouten, 23 te Tanga. Stanvac Selo, 23 Palembang. Stanvac Talang Akar, 23 Sungeigerong. Saidja, 23 Pulubukom verwacht. Sloterdijk, 24 te Mobile. Stad Maassluis, 24 te Narvik. Tiba, pass. 22 Azoren n. Golf v. Mexico. Tjitjalengka, 23 te Rio de Janeiro. Tibia, 23 v. Miri n. Pulubukom. Tjibodas, 23 te Yokohama. ADVERTENTIE Tjiluwah, 23 te Tj. Priok. Tiberius. 22 600 m. w. Finisterre. Titus, 23 te Bourgas Talisse, 23 Semarang. Tarakan, 24 Priok verwacht. Taria 23 175 m. n.t.o. Brisbane. Teucer, pass. 23 Ouessant n. Amsterdam. Tabinta, 23 v. Southampton n. Marseille. Tawali 24 te Rotterdam. Van Neck, 23 Moji. Van Linschoten, 23 v. Bordeaux n. Dakar. Van Spilbergen, 23 Abidjan. Waal, 23 te Amsterdam. Woensdrechl pass. 23 Albany n. Miri. Weslertoren, 23 v. Curagao n Buenos Aires. Wonorato, 23 te Bombay. Wonosobo, pass. 23 Ouessant n. Galveston. Wieldrecht, 23 v. Panamakanaal n. Talara. Wonosari 23 te Los Angeles. Waibalong, 24 Surabaja verwacht. W. Alton Jones, 23 v. Port Said n. Philadelphia Waterland, te Montevideo. Willemstad, 23 v. Barbados n. Plymouth. Westland, 23 v. Amsterdam n. Buenos Aires. IJsel, 23 Hoek v. Holland verwacht. Zuiderkruis, 23 v. Wellington n. Melbourne. Zijpenberg, 23 te Dagenham. Zuiderzee, 22 900 m. o. Bermuda. KLEINE VAART Aeneas, 23 v. Amsterdam te Rotterdam. Ali S, verm. 23 v. Teignmouth n. Terneuzen. Atlas, 21 v. Gibraltar te Barcelona. Advent, verm. 23 v. Waterford n. Rotterdam. Anna B, verm. 23 v. Mutsuna n. Rouaan. Appingedam 23 v. Lissabon te Antwerpen verw. Algarve, yerm. 23 v. Portsmouth n. Plymouth. Att S, 23 v. Sunderland n. Rotterdam. Birmingham. 23 v. Grangemouth te Rotterdam Bergsingel, 23 v. Antwerpen te Ipswich. Bab T, 22 v. Antwerpen n. Rouen. Binnenhaven, 23 v. Rotterdam te Duinkerken. Boreas 22 te Lissabon n. Savona. Bill S, 23 v. Rotterdam te Portsmouth verw. Coolhaven, 23 v. Duinkerken te Rotterdam. Diligentia, 23 v. Duinkerken n. Gent. Daje Bohmer, 23 te Amsterdam. Deni, 22 v.Zeebrugge n. Londen. Draco, 22 v. Amsterdam n. Le Havre. Eljo, 22 v. Brake n. Bremen. Eibergen, 23 v. Rotterdam n. Shoreham. Escaut, 23 v Swansea te Rouaan verw. Fiducia, 23 v. Terneuzen n. Ouddorp. Ferocia. 23 v. Boston te Maassluis. Frans v Seumeren, 23 v. Rotterdam n. Antw. Flevoland, 23 v. Kingslynn te Rotterdam. Faam, 23 v. Southampton te Shoreham. Goote, verm. 23 v .Rotterdam n. Amsterdam. Gerrie S, 24 v. Manchester te Lissabon verw. Henrica 23 v. Guernsey te Swansea. Henrica B, verm. 23 v. Bordeaux n. Liverpool. Hoc Vinces, 23 v Rotteidam te Grimsby. Hoogvliet, 23 v. Antwerpen n. Terneuzen. Heemraadsingel, verm. 23 v. Swansea n. Velsen. Ilias, 21 v. Savona te Genua. John M, 23 v. Ipswich n. Rotterdam. Joost. 21 v. Bayonne te Londen. Jonan 22 v. Fowey te Ceuta. Julia Mary. 21 te Manchester. Jutland, pass. 23 Vlissingen. Kaap Falga, 22 v. Newross n. Swansea. Kaap St. Vincent. 20 v. Swansea n. St. Malo. Lindesingel, 23 v. Rotterdam n. Antwerpen. Larix, 20 v. Goole n. Gijon Mussel. Meidoornsingel, verm .23 v. Swansea n. A'dam. Man to, 23 v. Amsterdam te Rotterdam. Matthew, 23 v. Isle of Grain n. Ipswich. Merwehaven, 23 v. Cork te Rouaan verwacht. Myfem, 23 v. Rotterdam te Amsterdam. Mypuck, verm. 23 v. Antwerpen n. Londen. Nautic, 23 te Londonderry. Notos, 22 te Famagusta n. Durazzo. Pavo, 22 v Tees n. Bordeaux. Paloma. 23 rede Westport. Rejo. 23 v Londen te Rotterdam. Ransel. 23 te Londen, verwacht. Sian, 23 v Zaandam te Rotterdam. Swallow, 23 v. Antwerpen te Duinkerken. Sonsbeek 23 v. Vlissingen n. Antwerpen. Theano, 23 v. Amsterdam te Rotterdam. Tyro, 23 v. Antwerpen n. Rotterdam. Tine, 23 v. Rotterdam te Londen verw. Urmajo 23 v. Antwerpen n. Sas v. Gent. Volharding, 25 v Valencia te Liverpool verw. Vliestroom. 24 te Barcelona verwacht. Westereems, 23 v. Vlaardingen te Esbjerg verw. Westersingel, 25 v. Casablanca te Londen verw. Zwaantiena, verm 23 v. Amsterdam n. Esbjerg. Zeehaan, 24 v. Concarneau te Rouaan verw. SLEEPVAART Ebro. pass. 22 Holyhead n. Liverpool met bak. Hudson, pass. 22 Lizard n. Liverpool. Humbei. pass. 22 Jebel Teir n. Goa met twee bakken. Noordholland, 22 1770 m. w.zw. Azoren met hop- perzuiger. Poolzee, 22 v. Gibraltar n. Izmir met twee pon tons. Thames, 22 150 m. zo. Kp. Hatteras met Gannet En ook toen hij rondkeek, was er niets ongewoons om Van Abel's aandacht te trekken. Zoals zij de vorige avond na uitgespan nen te zijn waren binnengereden, stonden de rijtuigen, koetsjes, calèches en landauers netjes in het gelid. Achterin de rood met gouden staatsierijtuigen van de corpssenaat, Daarnaast de donker gelakte gewone koets jes en de dof zwarte begrafenisrijtuigen, met op bokken en portieren in mat zilver de initialen V.A. gevat in lauwerkrans. Het stalpersoneel scheen juist begonnen met het verzorgen van een paar koetsjes, waarin die morgen een trouwpartij gereden moest worden en achter glimmend spiegelglas praalden in hun kokertjes toefjes van witte bruidsseringen.... Langzaam begaf Abel zich naar het achterdeel van de wagenstal. Het was hier donkerder dan in het voorste deel, dat behalve uit de half ronde tuimelramen in de lengte langs de zijmuur aangebracht, ook nog van boven licht ontving door een dakraam in het ge heel tussen woonhuis en hooizolder inge sloten platte dak, waar Van Abel's pension gasten des zomers wel eens plachten te zonnebaden. Maar elke gedachte aan zonne baden werd nu wel verdreven door de kille halfschemer, die op deze regenmorgen hier achter in het wagenhuis hing. Een vreemd gevoel bekroop hem. Had hij tegenzin, om het door Jan genoemde staat sierijtuig te kijken? Onzin, maakte hij zich zelf wijs. En met een ruk opende hij het portier. Het staatsierijtuig was van binnen ge capitonneerd met donkerrood fluweel, dat nu in het halfduister van'den stal toch nog rozig schemerde in de rondom aange brachte, in mat vergulde lijsten gevatte spiegelruiten. De brede kussens op de ban ken stonden bol boven de dichte franjes van gouddraad, die afhingen op de vloer mat. En die vloermat was het, waar Van Abel naar staarde en waar hij naar bleef staren, terwijl een gevoel van afgrijzen over hem kwam, dat hem dwong enige keren te slik ken voor hij zijn zelfbeheersing weer terug vond. Want op die vloermat lag de arm van een man. Bij de schouder verdween die arm achter het van de bank afhangend gouddraad, waaronder aan de kant van het andere portier een in een broekspijp gehuld been en een zwartgeschoeide voet te voorschijn kwam. Onmiddellijk wist Van Abel, dat arm en been aan een dode toebehoorden, de on natuurlijk gekromde vingers lieten hem geen ogenblik twijfel. En bovendien was er overal bloed: op de vloermat hadden zich grote bloedplekken gevormd, bloed kleefde er aan de gouddraden kussenversiering en op de rood fluwelen bank, die de rest van het lichaam nog verborg, plekten donkere vegen. Na een seconde van besluiteloosheid han delde Van Abel. Staande op de neerge klapte instap en zorgend .verder niets aan te raken en vooral zelf geen bloed aan handen of kleding te krijgen, wrikte hij even aan de bank en tilde die langzaam van haar plaats. Nu werd het lichaam dat tot nu toe ver borgen was geweest, geheel zichtbaar. Het was het lichaam van een man, van om streeks 40 jaar met het gladgeschoren ge zicht van een intellectueel en gekleed in een donkerblauw costuum, waarover een grijze regenjas. Half onder het lijk lag dubbelgevouwen een donkere hoed. En had Van Abel al lang niet meer ge twijfeld dat hij tegenover een lijk stond, een enkele blik op de borst van de man wees duidelijk op de doodsoorzaak: uit een gapende wonde was zoveel bloed ge vloeid, dat de opengescheurde kleren, over hemd en jas, ermee doordrenkt waren. Deze man was vermoord! Beestachtig vermoord! Weer welde afgrijzen bij hem omhoog en snel sprong hij van het rijtuig rpet zijn lugubere inhoud, smeet het portier dicht en rende naar boven, langs de poetsers, die hem onderaan de trap van verre hadden gadegeslagen, langs de koetsiers, die nog altijd fluisterden met de kamermeisjes en de kok, maar die bij zijn plotseling weer- verschijnen onthutst zwegen. Met snelle passen liep hij naar zijn kantoor en deed wat hij nooit deed: sloot de deur voor alle luisterende oren. Zijn vingers trilden nog op de nummerschijf van het telefoontoestel, maar zijn slem was alweer vast toen hij de telefonist van het Hoofdbureau van Politie melding maakte van zijn afgrijselij ke vondst. „Het is een raar geval, Boekje." Inspecteur Enters, chef der recherche te Illingen, leunde achterover in zijn bureau stoel, in zijn handen een liniaal, waarmee hij voortdurend bezig scheen de afmetingen le controleren van zijn schrijftafelblad, van het vloeiblad, van de stenen asbak vol peukjes en van zijn andere ambtelijke para fernalia. Ingewijden wisten, dat dit bij inspecteur Enters een symptoon was van grote geestelijke concentratie. En tegen over hem zat, als altijd met een glimlach vol vriendelijke voorkomendheid op zijn kogelrond gezicht, zijn trouwe trawant rechercheur Boekje, een verfomfaaid pakje shag geklemd tussen de dikke knieën van zijn korte beentjes en met zijn stompe babyvingrtjes als immer in de werr om uit gruis en stof nog een laatste, een aller laatste strotje te draaien. Rechercheur Boekje was altijd aan zijn laatste sigaret bezig, ongeacht de dag van de week. „Een raar geval", beaamde Boekje tus sen twee manipulaties van zijn tong bij het dïchtlikken van die „allerlaatste". „We weten in elk geval wie het is", ver volgde Enters, een bevlekt legitimatie be wijs opnemend, dat tussen andere papieren op zijn tafel lag. Boekje knikte: „Ja, pro fessor Rovaart uit Leiden, 45 jaar oud en „Nee, Boekje. Hoe vaak moet ik je nu nog zeggen nauwkeurig te zijn. De ver moorde is dr. Rovaart uit Leiden, die be noemd is tot professor hier in Illingen, maar die eerst na de Paasvakantie hier zijn inaugurale rede zou houden., Eerst daarna zou hij professor Rovaart zijn. En dan niet in Leiden. Maar hier in Illingen. Dat", voegde hij er aan toe, „heeft de rector magnificus mij allemaal verteld. Dr. Ro vaart was tot dusver hoofdassistent voor biologie in Leiden, waar hij ook nog woonde." „Maar als hij eerst na de vakantie hier zou komen," vroeg Boekje naief, „wat heeft hij dan nu hier al te zoeken? De Paas vakantie is pas volgende week afgelopen." „Nou, daar kunnen honderden redenen voor zijn", vond de inspecteur. „Kamers zoeken bijvoorbeeld." „Of naar de feestverlichting kijken," opperde Boekje. Enters zweeg. Hij kende Boekje langer dan vandaag. Een vlieg gonsde lentedronken in het late avondlicht voor de vensterruit. Het had opgehouden te regenen en de zon ging onder in een schoon gewassen hemel. Het weer scheen zich na de natte uitspatting van die ochtend te willen beteren en een paar heel hoge vederwolkjes mooiweer profeteerden waagden zich al weer in de rossige avondhemel. „Het rijtuig, dat U in beslag heeft ge nomen, heb ik naar de politiestal laten brengen, verbrak Boekje met duidelijke dienstijver de stilte, die na zijn laatste opmerking tussen hen gevallen was. Enter verschoof opnieuw zijn liniaal, nu langs de kantooragenda en dan nam hij een ander document van zijn tafel. „Volgens de dokter is de dood door een messteek veroorzaakt en moet'onmiddellijk zijn ingetreden; de dokter schat tussen 4 en 8 uur gisteravond. Het is alleen vreemd wat hij hier in zijn rapport schrijft ovei het karakter van de steekwond". En Enters las voor: ....De diepte van de wond doet enerzijds het gebruik van een zeer scherp puntig wapen veronder stellen. Maar anderzijds vertoont die wond rafelige randen, die eerder aan een bot wapen doen denken." Hierop volgde een wetenschappelijke toelichting, met veel vreemde woorden, waarvan Enters weinig en Boekje in het geheel niets begreep. „Tenslotte" zo besloot de inspecteur zijn eentonige voorlezing meent de dok ter, dat de dodelijke wond door een krach tige doelbewuste hand is toegebracht". (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6