RAI personenauto s 't Zit vast vaster met VELPAFIN IWITSALINE Haarlem krijgt voorrang bij brandstoffentransport Fa. B. ENGELENBERG PANDA EN DE MEESTER-0NTDEKK1NGSREIZIGER Wereldnieuws Als resultaat van burgemeester Cremers' bemoeienis Brandje bij Chemische Industrie Rids Extra uitkering voor bejaarden e.a. De radio geeft dinsdag Reacties op de Indonesische houding WINTER .en toch MOOIE HANDEN Goudtoren „Renate" niet meer aan de ketting 2 Amsterdam - 23 februari 4 maart 36® tentoonstelling Vragen over vorstgratificatie OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Ruim 7.000 voor vogelramp-actie Ernstig auto-ongeluk bij Wassenaar Aanbesteding riolering in Sinnevelt Vervoerders schrijven de minister van Financiën Dodelijk verkeersongeluk Herdenking in Amsterdam van de februari-staking Landbouwer omgekomen op onbewaakte overweg Dollars tegen roebels Achterstallige salarissen Indische ambtenaren Diefstal van auto J. Jolles overleden M. Vlaming 40 jaar in overheidsdienst Kerkelijk Nieuws Politiemannen te Kosti worden vervolgd ZocU ia Uet zo V Is de natuur verkwistend? J MAANDAG 27 FEBRUARI 1956 1 ADVERTENTIE kampeerwageni, toebehoren e.d. 19.30-22.30 uur be.de zondagen 10-18 uur Geopend van 10-17 uur en Na een onderhoud met vertegenwoordi gers van de organisatie van brandstoffen- handelaars over de huisbrandvoorziening heeft burgemeester mr. O. P. F. M. Cre mers vanochtend bij de desbetreffende in stanties telefonisch voorrang gevraagd en verkregen voor het transport van een aan tal vertraagde zendingen binnenlandse en Duitse kolen naar Haarlem. Deze zen dingen kunnen binnen enkele dagen in Haarlem arriveren. Tot zolang kunnen de handelaars uit hun nog aanwezige voor raden, zij het mondjesmaat, aan het pu bliek leveren, zodat niemand bevreesd hoeft te zijn, alsnog „in de kou" te komen brandstoffen, zitten. De Nederlandse Spoorwegen hebben overigens in het afgelopen weekeinde weer vele extra-goederentreinen laten rijden om de achterstand in het vrachtvervoer per spoor, ontstaan door de sttrenge koude en de daaruit voortvloeiende bedrijfsstoringen, in te lopen. Hiervan heeft ook Haarlem ge profiteerd: zondagmiddag en avond arri veerden op het goederenemplacement aan de Westergracht bij elkaar een negentig tal wagons, geladen met allerlei dringend- nodige zaken voor de Spaarnestad en de buitengemeenten. Daaronder waren ook dertig wagons met kolen uit Limburg. Elk van deze wagens voerde gemiddeld twintig ton brandstof aan. waarmee Haarlem en omgeving weer enkele dagen voortkunnen. Overigens is er van brandstofgebrek op grote schaal in onze contfeien gelukkig geen sprake geweest, dit in tegenstelling tot gemeenten als Arnhem en Den Bosch, waar men zaterdag tot-sluiting van diverse scholen moest overgaan, om de resterende „schoolbrandstof" te kunnen verdelen on der de vrijwel lamgelegde industrie en de kleumende burgerij. In Haarlem hebben alleen, zoals zaterdag gemeld werd, de MTS en de Ambachtsschool, twee dagen moe ten sluiten (vanochtend is het onderwijs aan beide inrichtingen alweer hervat). De gemeentelijke onderwijsinstellingen hebben alle door kunnen werken en beschikken ook voor deze week nog over voldoende Het Haarlemse raadslid G. K. Janssen (Arbeid) heeft de volgende schriftelijke vragen gericht tot het college van B. en W.: Kunnen B. en W. meedelen, of zij voornemens zijn wegens de aanhoudende koude aan de gemeente-ambtenaren, die hun arbeid geheel of gedeeltelijk in de openlucht verrichten een vorstgratificatie toe te kennen? Indien het college een der gelijk voornemen koestert, kan het dan reeds meedelen: de norm die'zal worden gehanteerd om in aanmerking te komen voor deze gratificatie, het bedrag der toe te kennen gratificatie en aan hoeveel amb tenaren en van welke takken van dienst de uitbetaling zal geschieden? Indien B\ en W. de eerste vraag ontkennend zouden beant woorden, zijn zij dan alsnog bereid de uit kering van een vorstgratificatie te over wegen? ADVERTENTIE Dóeistraat 39 - Haarlem - Tel. 15252 „FESTO" SCHUURMACHINES De in de afgelopen dagen in Haarlem gehouden collecte ten bate van de vogel- rampactie in Haarlem is een groot succes geworden. Vrijdag was reeds f3163,95 op gehaald en zaterdag bedroeg de opbrengst f4244,92. De zevenduizend gulden is dus gepasseerd. Er worden nog bijdragen ver wacht en verder hebben velen een bedrag per giro overgeschreven. Hoewel de tem peratuur milder geworden is zal het voe ren in de komende dagen moeten worden voortgezet. Bij de Chemische Industrie Rids N.V. in de Waarderpolder brak zondagmorgen om streeks half acht brand uit in een destil lateur, die gevuld was met het licht ont- brandbare para-dichloorbenzol. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat een con densator was lek geslagen waardoor ge- densator was lek geslagen, waardoor ge deelte van de destilleerketel vloeide. Een 44-jarige destillateur wist het brandje met behulp van zand en een schuimblusappa- raat te blussen. De brandweer, die ook ter plaatse was, behoefde niet in te grijpen. Er is geen schade ontstaan. Directeur-hoofdredacteur van „De Tijd" gewond Op de rijksweg te Wassenaar is vanmor gen een personenauto, waarin twee perso nen zaten, dwars over de weg geslipt en tegen een naar Den Haag rijdende truck met oplegger, die geladen was met hout, gereden. De beide inzittenden van de per sonenauto werden uit de wagen geslingerd en zijn in ernstige toestand naar het zie kenhuis Westeinde in Den Haag vervoerd. De bestuurder van de personenauto was mr. W. A. M. van der K. directeur-hoofd- Landhuis uitgebrand. Er is brand ont-1 redacteur van het. dagblad „De Tijd staan in het landhuis. Weikamperweg 118 te. Het ongeluk gebeurde vanmorgen om Hoenderlo. De brandweren van Hoenderlo 8.20 uur, toen de heer Van der K. met zijn en Apeldoorn waren spoedig ter plaatse doch auto op weg was van Den Haag naar Naar wij vernemen zal ook in Heemstede van gemeentewege een extra koude-uitke- ring worden verstrekt aan hen, die krach tens de Noodwet-Ouderdomsvoorziening ondersteuning ontvangen en aan de zoge naamde stille armen. Deze uitkering be draagt voor echtparen twintig gulden en voor alleenstaanden tien gulden. De belang hebbenden zullen van Sociale Zaken nog een circulaire ontvangen, waarin wordt medegedeeld waar en wanneer deze extra uitkering in ontvangst kan worden geno men. Zij die door-Sociale Zaken worden ondersteund, hebben reeds gedurende vier weken een extra uitkering ontvangen. In het stadhuis te Haarlem had vanmor gen de aanbesteding plaats van de aanleg van riolering en de ophoging van straat- banen in de stadsuitbreiding Sinnevelt met bijkomende werken. Er waren twaalf in schrijvingen binnengekomen. De laagste inschrijving was afkomstig van het aan nemersbedrijf G. Hulsebosch en zoon te Bloemendaal met f 192.400. De hoogste in schrijvingen kwamen op naam van de n.v. aannemingbedrijf A. Faas te Amsterdam en de n.v. aannemingmaatschappij voor heen Bolsenbroek te Bloemendaal te staan, met een bedrag van f217.500. konden niet verhinderen dat het huis groten deels uitbrandde. De inboedel ging nagenoeg geheel verloren. Naar de ooi-zaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. Amsterdam. De heer Van der K. heeft een onderbeenbreuk, een breuk van de schou der en een hersenschudding opgelopen. ADVERTENTIE vlekvrije keu dl ij m van CETA BEVER HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Orgel en bas. 11.30 Platen. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Thêaterorkest en soliste. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Pianovoordracht. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, causerie. 17.30 Dansmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Rekenschap van het Hu manisme, causerie. 18.40 West-Indische mu ziek. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Amateurprogramma. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.40 Mag ik mij even voorstel len? Mijn naam is Cox!, hoorspel. 22.15 Cello en piano. 22.40 De antwoordman. 22.55 Ik ge loof, dat23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 Journaal. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 10.30 Chansons. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Film muziek. 12.15 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Dansmuziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 13.50 Gevarieerd programma. 15.00 Schoolradio. 15.30 Lichte muziek. 15.45 Voor de vrouw op het platte land. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Re geringsuitzending: Rijksdelen overzee: Kro niek van overzee. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Metropole orkest en solist. 19.00 Nieuws. 19.10 Uit het Boek der Boeken. 19.20 Viool en piano. 19.45 Actualiteiten. 20.00 Tweede Lijdensmeditatie. 21.00 Bariton en piano. 21.35 Platen. 21.40 De kansen van het Nederlands boek in het buitenland, causerie. 21.50 Radio Filharmonisch orkest. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., A.V.R.O.)) 20.15 De toekomst in uw handen, foto montage. 20.30—22.00 Hoogverraad, spel. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.15 Pianorecital. 12.30 Weer bericht. 12.34 Pianorecital. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.02 Orgel. 16.30 Koorzang. 16.55 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.45 Boekbe spreking. 18.00 Voor de muzikale jeugd. 18.30 Voor. de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.50 Syn- dikale kroniek. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamer muziek. 22.55—23.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws, Londens Radiodagboek en Vraaggesprek met onze luisteraars. Boe ken en schrijvers. (Op 224 en 41 m.). Gedeeltelijke vrijstelling gevraagd van motorrijtuigenbelasting Drie organisaties, de Algemene Verla ders en Eigen Vervoerders Organisatie (EVO), de Nationale Organisatie voor het Beroepsgoederen vervoer Wegtransport (NOBWegtransport) en de Nederlandse Vereniging van Transport-ondernemingen (NVTO), hebben zich namens alle Neder landse vervoerbedrijven, welke interna tionaal goederenvervoer over de weg ver richten, gewend tot de minister van Finan- ciënr Zij-verzoeken de minister als compen satie voor de in het buitenland geheven be lastingen aan Nederlandse vrachtauto's vrijstelling te verlenen van motorrijtuigen belasting gedurende de tijd, dat deze in het buitenland verblijven. Zaterdagmiddag vond op de Utrechtse- weg in De Bilt een ernstige aanrijding plaats, waarbij de 75-jarige voetganger de heer G. H. A. Simon uit Soestdijk zo zwaar werd gewond dat hij in de loop van de middag aan zijn verwondingen is bezwe ken. De heer Simon stak de Utrechtseweg over zonder aandacht te schenken aan het uit Zeist komende verkeer. Hij werd aan gereden door de auto van de heer J. en tegen het wegdek geslingerd. Na de officiële herdenking in tegenwoor- digheil van Prinses Wilhelmina door het Amsterdamse gemeentebestuur der februa ri-staking van 1941 zaterdagmorgen, zijn 's middags in de vinnige koude ongeveer 2200 pei'sonen in een stille stoet langs het monument „De Dokwerker" op het J. D. Meyerplein getrokken en werden bloemen neergelegd. Dit défilé geschiedde onder auspiciën van het „Comité Herdenking Februaristaking 1941". Zondagavond wilde de 64-jarige land bouwer J. van Beljouw uit Boxtel met zijn fiets aan de hand een onbewaakte overweg in de spoorlijn Boxtel-Tilburg oversteken. Hij werd aangereden door een trein en in een sloot naast de spoorbaan geslingerd. Hij was vrijwel op slag dood. Het hoofdbestuur van de Nederlandse oudverzetsorganisatie heeft aan de Neder landse regering het volgende telegram ge zonden. „Diep geschokt door de demonstratieve vervolging van Nederlanders door de re publiek Indonesia vertrouwen wij dat u met wijs beleid alles wat mogelijk is zult ver richten om dit onrecht te beëindigen, opdat wij gespaard blijven voor affaires analoog aan de Rijksdagbrand. Wij verklaren ons bereid u daarbij alle steun te verlenen." Het „Comité d1 Action Interallie de la Resistance" (waarbij-de nationale federa tieve raad van het Voormalig Verzet Ne derland is aangesloten) heeft heden aan de minister-president van Indonesië een tele gram van de volgende inhoud gezonden: „Het „Comité d'Action Interallie de la Resistance", vertegenwoordigende de ver zetsbewegingen in België, Frankrijk, Ne derland, Griekenland, Denemarken en Luxemburg, heeft met diepe bewogenheid en ernstige ongerustheid kennis genomen van de berichten in de wereldpers over de gang van zaken in het proces tegen de Ne derlandse staatsburger Jungschlaeger. De verzetsbeweging heeft gedurende vijf jaren met grote opoffering gestreden voor het herstel van de democratische waarden waarvan de onafhankelijke rechtspraak een essentieel onderdeel is. Wij zijn er van overtuigd dat uw jonge democratische staat er prijs op stelt dat zijn rechtspraak wordt uitgeoefend met volledi ge eerbied voor de rechten van de mens." Naar aanleiding van het verloop van het proces-Jungschlaeger heeft de „Groter Ne derland Actie" zich gewend tot minister president Drees en minister Luns met het verzoek bij de UNO een klacht in te dienen tegen de regering van de republiek Indo nesië wegens het schenden van het statuut van de rechten van de mens. De Washington Post schrijft, dat verant woordelijkheidsbesef de Indonesische lei- lders zou kunnen bewegen nog eens na te denken over het afdanken van de finan- cieel-economische overeenkomsten met Ne derland. In een hoofdartikel schrijft het blad: „Het verscheuren van verdragen is niet de wijze om het vertrouwen en hulp van andere landen te verwerven". Het schrijft voorts, dat het afdanken van de financieel-economische overeenkomsten tussen Indonesië en Nederland de betrek kingen tussen beide landen in de zelfde wanorde heeft gebracht als waarin de bin nenlandse politiek van Indonesië zich be vindt. PHILADELPHIA (United Press) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heelt zondag in Philadelphia een toelichting gegeven oo de politiek van hulpverlening aan het bui tenland, die de Amerikaanse regering denki te volgen. Hij sprak daarbij over de wens der regering, tot een bedrag van 100 mil joen dollar meer per jaar buitenlandse hulp-verplichtingen aan te gaan en zich daarbij telkens voor een aantal jaren voor uit te verbinden. Deze politiek is bedoeld als tegenwicht tegen de toenemende activiteit der Sovjet- Unie op het gebied van financieringen in .het,bi)ijt#nlan£j,.r,eeu politipk ..die volgens Duïle^.. tpt oogrperk heeft ..omwenteling -en cbmmunisrhe' in die landen të brengen. In het geding van de vroegere Indische ambtenaren tegen de Staat der Nederlan den betreffende de achterstallige salarissen over de Japanse bezettingstijd, is thans cassatie-beroep ingesteld tegen het arrest van het gerechtshof te 's-Gravenhage van 8 december 1955. Mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom en mr. K. van Rijckevorsel zullen tezamen als advocaten van de voormalige Indische ambtenaren het cassatieberoep behandelen. Door de maréchaussée te Rotterdam is aangehouden een 23-jarige Haarlemse fa brieksarbeider, die van verduistering van een auto verdacht wordt. Hij heeft een gevonden rijbewijs vervalst, met behulp waarvan hij een auto wist te huren, die hij later voor f1500 op een automarkt te Utrecht verkocht heeft. Het geld is door hem opgemaakt in het buitenland. Ook heeft hij bekend, dat hij een bromfiets, die hij volgens huurkoop-voorwaarden ont vangen had, verkocht heeft. De man is ingesloten. ADVERTENTIE CO» KABTtN 'OOVUl» 62. Samen met de notaris reisden Panda en de ontdekkingsreiziger nu per trein verder. Het oerwoud lieten zij achter zich en nu stoomde het dapper puffende loco motiefje over een uitgestrekte vlakte, waar allemaal wilde dieren zomaar los liepen. „Morgen komen we aan in de Hoefijzer vallei", merkte de ontdekkingsreiziger op. Panda zat aandachtig voor het raampje; hij vond dit nu toch wel een fijn tochtje! Maar de ontdekkingsreiziger, die al zo vaak door dit soort streken had gereisd, keek nauwelijks naar buiten. „Morgen komen we aan in de Hoefijzer-vallei", zei hij, „die moet ik nog even ontdekken en dan is de familiekaart helemaal compleet en bijge werkt". „Inderdaad", zei de notaris, „en zodra dat gebeurd is, zal de erfenis aan u worden uitgekeerd. Maarvervolg de hij, „ik moet er wel op wijzen, dat u uw taak om de kaart af te maken, binnen het jaar moet hebben volbracht. Dit houdt in dat u uio laatste ontdekking uiterlijk over morgen zult moeten doen, anders zal de erfenis u alsnog ontgaan". Dat weet ik", antwoordde de ontdekkingsreiziger. „Maar uls we morgenochtend aankomen, heb ik nog ruimschoots de tijd om de vlag te planten". Neef Lodewijk, die stiekum ach terop de wagon was geklommen, hoorde deze opmerking. „Ze zullen morgenochtend niet aankomen", mompelde de slechtaard „daar zal IK wel voor zorgen!" De ont aarde neef had dus weer iets lelijks be dacht! De rechtbank te Alkmaar heeft gisteren de beslaglegging op de werktoren van ae Coöp. Bergingsvereniging „Renate Leon- hardt", die nog steeds in het IJmuidense Noordzeekanaal ligt, opgeheven, zo deelt de advocaat van de Coöp. Bergingsvereni ging, mr. J. Liewen te Purmerend ons mede. De rechtbank ging tot deze maatregel over nadat van de Nederlandse Handel maatschappij bericht was binnen gekomen dat zij een bankgarantie voor de Coöpera tieve Bergingsvereniging Renate Leonhardt had gesteld. Zoals men weet was op de werktoren be slag gelegd nadat er moeilijkheden waren gerezen tussen de Coöp. Bergingsvereni ging en twee firma's uit IJmuiden en Zaandam in verband met door deze firma's ingediende rekeningen. De civiele proce dure over deze rekeningen is nog lopende. In de ouderdom van 64 jaar in dezer da gen in Itlaië overleden de heer J. Jolles, gewoond hebbende te Haarlem, die make laar in effecten te Amsterdam was en pen ningmeester van de afdeling Haarlem van de Maatschappij tot bevordering der toon kunst en van de muziekschool aan de Nieuwe Gracht te Haarlem. De heer Jolles was op dokters advies voor enkele maanden voor een volledig herstel naar Italië vertrokken. Daar is hij onverwacht overleden. Gedurende vieren twintig jaar vertegenwoordigde de thans overledene de Amerikaanse firma Baker, Weeks en Co in ons land. Van 1947 af maakte de heer Jolles deel uit van het be stuur van de afdeling Haarlem van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst. Het penningmeesterschap heeft hij op voortreffelijke wijze vervuld. In de af gelopen jaren heeft hij veel gedaan in het belang der maatschappij en van de muziek school. Steeds toonde hij grote belangstel ling voor het wel en wee der muziekschool en hij zorgde voor een goede samenwer king tussen het bestuur, directie en leer krachten. Zijn waardevolle adviezen op besprekingen en vergaderingen zal het Bestuur in het vervolg node moeten ont beren. Dinsdagmiddag, na aankomst van trein 15.02 uur te Driehuis-Westerveld, zal zijn stoffelijk overschot op de begraafplaats Westerveld ter aarde worden besteld. Op 16 maart zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer M. Vlaming te Haarlem in overheidsdienst trad. De heer Vlaming, die geboren werd op Texel op 29 mei 1891. was van 16 maart 1916 tot 31 maart 1920 als buitengewoon opzichter in dienst van Rijkswaterstaat bij de Noordzeekanaalwer- ken. Op 1 april 1920 werd hij tijdelijk op zichter bij het duinwaterbedrijf te Haar lem en op 16 september van datzelfde jaar kwam hij in vaste dienst bij de gemeente. Op 1 maart 1935 werd hij benoemd tot inspecteur en op 1 januari 1950 tot tech nisch ambtenaar eerste klasse. De viering van het jubileum zal plaats hebben op 15 maart in het kantoor van het waterbedrijf Haarlem. - i Ned. Herv. kerk Beroepen te Wolsum: J. Kuipers, vic. te Meppel, Benoemd tot vic. te Noordwijk aan Zee: J Kamman, cand. te Utrecht. Aangenomen naar Wilnis: A. O. Zijlstra te Tietjerk naar Den Haag (als vic. in wijkgem. 12): J. Karreman, kand. te Dor drecht. Geref. kerken Beroepen te Antwerpen: A. Vos te West maas te Scheveningen: G. N. Lammens te Rotterdam-Kralingen. Baptisten gemeente Beroepen te Steenwijk: H. v. d. Craats, kand. en hulppred. te Almelo. KHARTOEM, Soedan (United Press) Te Kosti zijn 13 leden van de politie, waaronder twee officieren, geschorst in af wachting van de uitslag van de rechts zaak die tegen hen aanhangig is gemaakt. Zij worden er van beschuldigd de dood van 190 Soedanese landarbeiders te heb ben veroorzaakt, omdat zij hen hadden opgesloten in een te kleine ruimte, waar zij allen door verstikking omkwamen. Van de gearresteerde landarbeiders worden er nog 36 vastgehouden. Zij zul len zich voor het gerecht moeten verant woorden wegens het veroorzaken van de oproerigheden. Inkomsten. De Amerikaanse regering heeft in de 43 jaar, dat zij inkomstenbelasting heft, een bedrag van 560.000.000.000 dol lar binnengekregen, aldus een schatting van een ambtenaar van de federale be lastingdienst. In 1913 werd voor het eerst inkomstenbelasting in de Verenig de Staten geheven. Deze bedroeg toen een tot zes procent van inkomens van meer dan een half miljoen dollar per jaar. Thans betaalt el'ke Amerikaan twintig procent inkomstenbelasting. Voor inkomens van meer dan 300.000 dollar per jaar is dit percentage belang rijk hoger. Verhouding. Volgens het bureau voor dc statistiek in Pretoria, Zuid-Afrika, zal de blanke bevolking van Zuid-Afrika in het komende jaar de drie miljoen zielen passeren. Op het ogenblik wonen in de Unie 2.907.000 blanken, 9.306.000 in boorlingen, 421.000 Aziaten en 1.281.000 kleurlingen. Voor het eerst in de ge schiedenis is er een vrouwenoverschot. Gevaar op de weg. Te Kittilee in Noord- Finland is een Fin veroordeeld tot 7000 mark boete, omdat hij in beschonken toe stand met een rend'ierslede had gereden. Ergens. Het laboratorium van de Noorse defensie heeft vastgesteld dat tussen 23 januari en 7 februari „ergens" een atoomontploffing heeft plaats gevonden. Het instituut baseert die veronderstel ling op een snelle toeneming van de radio-activiteit in het gebied van Oslo. Het voegt hieraan toe dat ook elders in Noorwegen zulk een toeneming gere gistreerd is. Het instituut heeft geen idee waar de explosie heeft plaats ge vonden, maar meteorologen wijzen er op dat sedert 23 januari de wind tame lijk constant uit het noordoosten is ge komen. Geen steun. De opstand van de te Iquitois gelegerde Peruviaanse divisie, die 16 fe bruari uitbrak, is ten einde. Radio Iqui- tos heeft bekend gemaakt dat generaal Marcial Merinos, de leider van de op standelingen, de wapens heeft neerge legd en zich uit het leger zal terugtrek ken. De bedoelingen van de opstande lingen waren zuiver, maar kregen geen steun, aldus radio Iquitos. Generaal Me rinos had besloten de strijd te staken na dat regeringstroepen de garnizoens plaats Barranca hadden aangevallen. Kastelein. De Britse beul Albert Pierre- point heeft ontslag genomen om zich ge heel te kunnen wijden aan zijn café „The Rose and Crown" bij Preston in het graafschap Lancashire. Volgens het zondagsblad „Empire News", dat dit meldt, heeft Pierrepoint verklaard, dat deze stap niets te maken heeft met het be sluit van het Lagerhuis om de doodstraf voor moord af te schaffen. De 45-jarige Pierrepoint is 25 jaar beul geweest. Zijn vader en een oom hebben voor hem deze functie bekleed. Holen. Volgens twee Amerikaanse geleer den heeft de holenmens langer in Euro pa geleefd dan men aanvankelijk aan nam tot 10.000 jaar geleden in plaats van 25.000 jaar. Zij baseren hun conclusie op metingen van natuurlijke radio-activiteit. De ge leerden vonden enige rendiergeweien in zuid-Frankrijk, waarvan zij de natuur lijke radio-activiteit maten volgens een speciale methode door een van hen ont wikkeld. De holenmensen, die itn zuid- Frankrijk leefden, gebruikten de ge weien. In hun holen lieten zij op de mu ren gekleurde schilderingen achter. Niets. In Birmingham in de Amerikaanse staat Alabama is zondag een nationale „niets-week" geopend. De initiatiefne mer is burgemeester James Morgan, die verklaard heeft, dat hij genoeg heeft van weken, die gewijd zijn aan „dit, dat of wat ook". Botsing. Naar aanleiding van een treinbot sing bij Bornitz (Oost-Duitsland), die zaterdag aan 32 mensen het leven kostte en waarbij veertig personen zware ver wondingen opliepen, zijn drie spoorweg functionarissen, onder wie de machinist van de goederentrein en de stationschef van Bornitz, gearresteerd. Het ongeluk gebeurde, doordat een goederentrein op zij inreed op een exprestrein, dié van Riesa, 130 km ten zuiden van Berlijn, op weg was naar Oschatz in Saksen. Óp het ogenblik van het ongeluk hing er een dichte mist. Steeds meer. De totale bevolking van Japan bedroeg op 1 oktober 1955 89.275.529 zielen. Dit betekent dat de bevolking van Japan binnen enige maanden de 90 miljoen zal overschrijden. Minister. De Finse minister van Financiën, Penna Tervon, is zondag bij Helsinki door een auto-ongeluk om het leven ge komen. Tervon, sociaal-democraat, was 55 jaar. JAARLIJKS gaan miljarden tonnen stuifmeel de lucht in en verhoudingsgewijs slechts een gering gedeelte hiervan komt op bloemen van de eigen soort terecht en brengt aldus de bevruchting tot stand. En dc hoeveelheden zaad en eieren die in het dierenrijks jaarlijks te gronde gaat zonder dat het beoogde doel, t.w. de voortplanting van de soort, is bereikt, kan zelfs bij be nadering niet worden aangege- ven. Dat is overigens ook niet nodig, want alleen al aan hel verschijnsel van de verspilling hebben sommige kritici vol doende om de natuur een grenzeloze verkwisting te ver wijten. Dit verwijt ligt wel héél erg in het menselijke vlak en kan, behalve uit een behoorlijke portie aanmatiging, alleen ontstaan door de menselijke doelstellingen te vereenzelvigen met die der natuur. De mens moet in het algemeen zuinig zijn met de grondstoffen die hem slechts in beperk te mate ten dienste staan (al doet hij dat dan niet altijd!), maar in gevallen van overvloed komt het hele begrip zuinigheid niet ter sprake. Wie zal het bijvoorbeeld de boer in Broek in Waterland euvel dui den dat hij in een natte zomer wat em mertjes slootwater vermorstGeen ster veling, behalve wellicht de woestijnbewo ner die van de nattigheid in Broek en Waterland geen weet heeft en daarom denkt de boer uit Broek van verspilling te kunnen betichten. Maar die zou veelbete kenend naar het voorhoofd wijzen bij het horen van dit verwijt, en rustig doorgaan met watermorsen. En wie zal de hijgende athleet er opmerkzaam op maken dat hij wat zuiniger moet ademhalen omdat an ders te veel zuurstof uit onze atmosfeer wordt verspildZelfs de woestijnbewoner laat hier verstek gaan en zou onverschil lig de schouders ophalen indien we een voorstel in die richting deden. Want ten opzichte van de geweldige hoeveelheden zuurstof die de machtige atmosfeer bevat, is het woord zuinigheid volslagen zinloos. Zo is het in vele opzichten ook met het leven in de natuur gesteld. Het leven kent één duidelijk omschreven doel: zich te verspreiden en te vermenig vuldigen. De middelen die hiertoe leiden, zijn voor elk geval anders, maar steeds in overeenstemming met de si tuatie. Moet het doel bereikt worden door uitstorting van geweldige hoeveelheden le- levenskiemen, dan is hier tegen geen enkel bezwaar want de natuur weet onuitputtelijke voorraden aan te bo ren. Zij behoeft zichzelf niet de beperkin gen op te leggen waartoe de mens genoopt is. want zelfs in de gevallen waarin de mens van verkwisting zou spreken doet de natuur dit nooit zonder plan of betekenis Zorg voor de nakomelingen en verzorging der jongen zijn één iveg die het leven in slaat om het voortbestaan van de soort te verzekeren, moet echter rekening gehou den worden met alle kwade kansen, dan zijn miljoenen levenskiemen noodzakelijk om enkele daarvan gelegenheid te bieden tot. volwassen individu uit te groeien. Dit plan op zuinigheidsoverwegingen te willen beoordelen, is even zot als de apen gebrek aan democratie te verwijten. Laten wé nu weer aansluiting zoeken bij het plankton, ook wel „het gras van de zee" genoemd. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2