Boekenforum nam Vleeshal allergenoegelijkst in beslag Zie Boven „Ornifle" van Jean Anouilh door de Haagse Comedie Verloren manen terug vangen Kort en bondig Houtvoorlichtingsavond Amsterdamse Beurs 8 Door de vorst drie weken produktieverlies in bouwnijverheid Uitkering van 25 aan gedeelte prov. personeel Binnenkort komt ijsrevue „Scala" naar Haarlem S. J. Vester overleden Slagvaardige voorzitter Vestdijk in vestzak Minister wijst methode tot werving door Amsterdam af Pensioenvraagstuk en ouderdomsverzekering Uitbreiding ziekenhuis St. Joannes de Deo Hammarskjoeld wanhoopt niet aan Midden-Oosten Vier Deense mariniers in Kattegat omgekomen Oudste ingezetene van Haarlem overleden DINSDAG 28 FEBRUARI 1956 „Ornifle" van Jean Anouilh beleefde in november zijn Parijse première, werd door de meeste critici als een mislukking afge wezen en wordt nog steeds avond aan avond door het publiek toegejuicht. Frank Onnen sprak in zijn correspondentie uit Frankrijk, zoals men die in „Erbij" van 4 februari heeft kunnen lezen, van een de primerende ervaring, omdat de nu vijftig jarige auteur ieder gevoel van menselijk heid finaal de koop indrukt. In die be schouwing werd tevens de inhoud vrij uit voerig naverteld, zodat ik mij van de plicht tot het leveren van een dergelijke samen vatting ontslagen kan achten in deze re censie over de eerste opvoeringen, die de Haagse Comedie er zaterdag en zondag in de Koninklijke Schouwburg van heeft ge geven. Men zal zich waarschijnlijk herinneren dat de titelheld, voluit Ornifle de St. Oig- non, een adellijke dichter met flair is, die uit teleurstelling wegens zijn gebrek aan aanvankelijk veronderstelde genialiteit zijn talent commercieel exploiteert voor de fa bricage van goedbetaalde coupletten voor de revue. Hij wreekt zich aluds de in leiding in het programma voor deze litteraire prostitutie bij voorkeur door het maken van veroveringen van allerhande vrouwen, op welk gebied hij met zeldzame virtuositeit niet minder oppervlakkige suc cessen behaalt. Duidelijk is dit zwartgallige blijspel opgezet als een transpositie naar deze tijd van motieven uit de „Don Juan" van Molière, die op zijn beurt al vrij in grijpend het karakter van de tegen een hoger macht opstandige godloochenaar uit de Spaanse letterkunde gewijzigd had. Nu kan men onder de verbloemde vor men gemakkelijk allerlei bekende figuren aanwijzen: de derde mevrouw Ornifle is een soortgelijke duldende gade als Elvira, de wrekende commandeur verschijnt nu als de bastaardzoon Fabrice, die reken schap komt eisen en de dienstvaardige Sganarelle is de theaterdirecteur Machetu geworden, even eerlijk in zijn vulgariteit, als een gezond tegenwicht voor de deca dentie waartoe deze Don Juan, zeker in de Haagse voorstelling, ontaardde. Verder wordt er een beetje gegoocheld met de bespottelijke artsen, waaraan Jean Bap- tiste Poquelin zo'n hekel had, hetgeen nauwelijks amusant en volstrekt overbodig is. De overeenkomsten met het oorspron kelijke model zijn nog wel te vermenig vuldigen, doch het opsporen daarvan is een weinig zinrijke bezigheid, omdat ge loof ik het trouwens sterk vertekende don juanisme maar een ondergeschikt ele ment in het geheel vormt, een soort ca mouflage voor de eigenlijke „bedoeling". In iedere echte komedie heeft er een ontmaskering plaats. En in dit geval is er veel aanleiding om aan te nemen, dat Anouilh. zelf als de centrale figuur in deze lichtzinnige verkleedpartij gezien moet worden. Men moet deze vereenzelviging niet al te letterlijk nemen. Per slot van rekening is het een spel met dichterlijke vrijheden. Maar toch dringt zich menigmaal het gevoel op, dat Anouilh zich nooit eerder zo bloot heeft gegeven als in de gecostu- meerde gedaante van Ornifle, de behaier van gemakkelijke triomfen. Tot u spreekt, dames en heren in de zaal, de teleurgestelde charmeur, het poëtische vernuft dat zijn zolang volgehouden illusie van zuiverheid verloren heeftEr zit iets tweeslachtigs in dit jongleren met halve waarheden, dat spoedig vermoeit en weinig bevrediging schenkt. Er wordt niets werkelijk uitge sproken. Tenslotte heeft men te doen met een geroutineerde vertoner van briljante trucs. Bij de ondergang van de hoofdper soon met de traditionele donder en bliksem beseft men dat het allemaal maar poppen kast was, effectbejag in een marionetten theater. Overigens behoeft men zich geen moment te vervelen. De dialogen zijn vaak scherp en geestig, de typeringen weliswaar twee dimensionaal doch geraffineerd uitgewerkt, er is veel beweging al wordt niemand Door de aanhoudende vorst in de maand februari heeft de nationale bouwnijver heid een produktieverlies van minstens drie weken, dat is 6 percent, geleden. Dit zei ir. Witte, minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, tijdens een perscon ferentie hedenmorgen. Wat betreft de proefnemingen om ook bij vorst te kunnen doorbouwen, merkte de bewindsman op, dat deze experimenten in een bijzonder ongunstige winter zijn be gonnen, immers, in ons klimaat worden de meeste produktieverliezen geleden bij tem peraturen van 0 tot 5 graden. Met tempe raturen, die daaronder liggen, behoeven wij in ons land doorgaans niet veel reke ning te houden. Daarom kan men ook niet zeggen, dat de proefnemingen in verschil lende delen van ons land zijn mislukt. Zelfs zijn zij op enkele punten met behoorlijk succes bekroond. De bouw van een PUEM. kantoor in Utrecht kon dank zij een over kapping worden voortgezet, ook in Gro ningen heeft men op enkele bouwwerken lang doorgewerkt. Rijswijk heeft goede re sultaten te zien gegeven tot de strenge vorst intrad. Prov. Staten Noordholland De leden van de Provinciale Staten van Noordholland, die vanmorgen te Haarlem in vergadering bijeen gekomen zijn, heb ben besloten Gedeputeerde Staten te machtigen aan provinciale werknemers, wier arbeid tijdens de felle koude groten deels in de buitenlucht werd verricht, een gratificatie van netto f25 te verlenen. Het lid de heer B.denBroeder (Ar beid) had over deze aangelegenheid vra gen gesteld. Hij trok ze echter in en dank te Gedeputeerde Staten voor het feit, dat zij deze zaak zo vlot aan de orde hadden gesteld. Met algemene stemmen werd de heer H. van Hensbergen benoemd tot directeur van de Provinciale Accountantsdienst van Noordholland; hij is thans plaatsvervan gend directeur van de dienst. In de vacature-dr. H. G. Scholte werd benoemd het lid van de Waterstaats- en Wegencommissie de heer S. Schagen. De overige punten der agenda zullen eerst in de afdelingen worden behandeld. Daarbij is het voorstel tot vaststelling van het streekplan IJmond-Noord. De Staten komen op dinsdag 20 maart opnieuw bijeen. Annet Nieuwenhuyzen en Paul Steenbergen in „Ornifle" van Jean Anouilh. innerlijk bewogen. De regie van Cees Laseur laat alle uiterlijke kwaliteiten schitterend uitkomen. Tempo en ritme zijn feilloos, de decors en costuums van Friso Wiegersma zijn met de schakeringen van het gegeven in harmonie. Paul Steenbergen levert in de titelrol met zijn snelle stem mingswisselingen een knappe prestatie. Men gaat het na de eerste, verrassende kennismaking betreuren, dat de schrijver hem niet met hartstocht voor een fana tieker leven heeft toegerust. Sublieme toneeltjes zijn de samenspraken met Laseur als de vriendelijke, brave pastoor. Enny Meunier vervult bewonderenswaar dig de rol van de beklagenswaardig naar liefde hunkerende secretaresse, met wie voortdurend een wreed spel wordt be dreven. Voor de bijrollen was een bekwame bezetting op de been gebracht: Johan Valk aks de joviale vriend, Chris Baay en Jan van der Linden als de onwijze doktoren, Annet Nieuwenhuyzen als de echtgenote en Annie Leenders als de huishoudster. Aparte waardering verdienen Carl van der Plas en Ellen van Hemert, die, de ver tegenwoordigers van de jongste generatie, een natuurlijke geloofwaardigheid gaven. De snedige vertaling is van Alfred Pleiter. Het erotomane karakter van deze nieuw ste Don Juan is niet bijster interessant of boeiend. Intrigerender is de vraag of Anouihl dit stuk bedoeld heeft als de ont hulling van zijn eigen cynisme. Want wie en wat zijn wij dan? DAVID KONING Binnenkort zal de ijsrevue „Scala" een tournee door Nederland gaan maken. Als eerste plaats wordt Venlo bezocht, waai de ijsrevue van 31 maart tot 4 april zal verblijven. Daarna is vermoedelijk Haar lem aan de beurt. Omstreeks 6 april zullen de tenten van delijöfcevue opgeslagen wor den in de Hout a&hj jde Wagenweg. - - Onder auspiciën van het Houtvoorlich- tingsinstituut te Amsterdam en de Neder landse Houtbond, afdeling Haarlem en om streken werd maandagavond in het Con certgebouw een houtvoorlichtingsavond ge houden. In de hal was een kleine hout- expositie te zien, waarbij de verschillende houtsoorten goed tot hun recht kwamen. Het belangrijkste gedeelte van deze voor lichtingsavond werd gevormd door een le zing van de houtdeskundige John H. ter Laak uit Amsterdam, die de positie van het hout in de woningbouw besprak. Volgens de heer Ter Laak zou hout voor een groot deel kunnen bijdragen tot een oplossing van de woningnood in Nederland. Als reden voor deze woningnood wordt altijd opgegeven een tekort aan arbeids kracht en aan bouwmaterialen. Aan dit laatste is tegemoet te komen door een veelvuldig gebruik te maken van hout als onderdeel in de huizenbouw. Hout is op het ogenblik volop verkrijgbaar en de heer Ter Laak verwacht niet dat in deze gun stige situatie verandering komt. Een acht ste van de wereldoppervlakte is bebost en hiervan is een vijfde gedeelte nooitbe- keken, laat staan geëxploiteerd. De heer Ter Laak verwacht dan ook dat metalen als ijzer, staal en aluminium eerder uitge put zullen zijn. Tenslotte werd de toe passing van hout in de woningbouw be sproken: vloeren, plafonds, kozijnen en dakbouw. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Twee films over hout werden vertoond: een Amerikaanse kleu renfilm en een Canadese bosfilm. 's Mid dags was er eveneens in het Concertge bouw een speciaal programma voor kin deren. In de leeftijd van 79 jaar is te Haarlem overleden de heer S. J. Vester, een beken de figuur in geheelonthouderskringenDe thans overledene is vroeger een groot aan tal jaren werkzaam geweest bij de Centrale Werkplaats der Nederlandse Spoorwegen. De belangstelling van de heer Vester ging in het maatschappelijk leven naar vele verenigingen uit, in het bijzonder naar die, die zich tot doel stelden het gebruik van drank te bestrijden. Vele jaren is hij lid en bestuurslid geweest van de afdeling Haar lem van de Nederlandse Vereniging tot af schaffing van alcoholhoudende dranken. Hij had ook zitting in het Blauwe Week- comité en in het plaatselijk centraal drank- weer-comité. De heer Vester behoorde tot de oprich ters van de Geheelonthouderstoneelvereni ging „Nieuw Leven" en heeft een belang rijk aandeel gehad in de activiteiten. Van het Medisch Maatschappelijk Con sultatiebureau voor Alcoholisme te Haar lem was hij lid van het bestuur en gedu rende een aantal jaren nam hij deel aan werkzaamheden ten behoeve van het bureau. Als lid van de vroegere Nederlandse Ver eniging voor Spoor- en tramwegpersoneel (thans Nederlandse Vereniging van Ver voerpersoneel) toonde hij belangstelling voor de moderne vakbeweging. De crematie is bepaald op donderdag 1 maart te Driehuis-Westerveld, na aan komst van trein 10.02 uur. Zonnestraal. De Zonnestraal-, N.V.V.- collecten in Heemstede wordt gehouden van 5 tot en met 9 maart met de lijst, en op zater dag 10 maart a.s. met de busjes. Collectan ten (trices) kunnen zich melden bij de heren G.'Vissër, Eikenlaan 10 en Th. li.' v. d. Berg, Javalaan 5, Heemstede. Het boekenforum, dat maandagavond in de Vleeshal werd gehouden ter gelegen heid van de boekenweek is een groot suc ces geworden, vergelijkbaar met dat van een maaltijd, waarvan men snel de ge rechten vergeten is maar niet het plezier. De animo, het plezier in het over-boeken- praten, heerste bij ieder der honderden aanwezigen en als er werkelijk een vraag geweest is, die afdoende en tot ieders be vrediging is beantwoord wij weten het echt niet meer dan speelt dat feit toch nauwelijks een rol in het door alle aan wezigen gedragen succes van de avond. Niemand was uit op spijkers met koppen slaan, al zouden ze in laag water gevonden moeten worden. Het was genoeglijk en net fel genoeg. Dat de forum-avond ook dit jaar weer het voor een dergelijke avond enig moge lijke succes werd lag al besloten in het eerste optreden van de Forumleden onder voorzitterschap van de voorzitter van de RK Openbare Leeszaal onder auspiciën van deze instelling werd de avond gehou den drs. H. van Run; mej. A. Gebhard, oud-directrice van de Openbare Leeszaal in Amsterdam; mevrouw Harriet Laurey, dichteres; de heer A. van Domburg, criti cus en de heer P. van Veen, uitgever. Voor zitter Van Run leidde zijn medeleden zo zoutig in, dat elke belangengemeenschap achter de groene tafel bij voorbaat onmo gelijk was. Zozeer legde hij de nadruk op de schier spreekwoordelijk geworden slag vaardigheid van zijn medelid Van Dom burg, dat de voorzitter ongetwijfeld ver weten kan worden een slinkse poging om zijn medelid te verhinderen een verrassend gebruik van die slagvaardigheid te maken; temeer omdat de voorzitter zo slagvaardig prees. Beider slagvaardigheid zal men ech ter niet snel vergeten. Drs. Van Run kreeg met zijn inleiding onmiddellijk het publiek op „temperatuur" de zaal zelf was ook aangenaam ver warmd en aan zijn verrassende en snelle improvisaties is in eerste aanleg de avond te danken. Onder zijn leiding werd geen enkele discussie te zwaar en elke vraag betrekkelijk. Met voorliefde speelde hij auteurs, uitgevers, boekhandelaren en le zers tegen elkaar uit, de kans tot ver zoening open latend tot een plezierig uiterste, dat bijvoorbeeld eenmaal een al om geapprecieerde uitlaat vond in een kreet uit de zaal: „We stellen een com missie in die hier volgend jaar rapport over uitbrengt". De voorzitter: „En ik vond het al zo bevredigend opgelost". De vragen waren kernachtig en al waren de meeste zo ruim dat het antwoord in die ruimte bleef, alle droegen toch bij in het bereiken van het doel van de avond: meer inzicht in het boek en meer liefde ervoor. „Moet men met de veredelde strip de slechte bestrijden?" was er een, die uit eindelijk leidde tot de erkenning, dat er inderdaad een gebied is, waar de strip de meest geëigende uiting van een „schrijver" is. Het bestaansrecht van de strip werd erkend en aldus de noodzaak van de goede strip. De vestzak-boeken leverden veel stof tot gesprek „Vestdijk in vestzak". De discussie hierover duurde hoe leven dig zij ook was uiteindelijk te lang voor een avond, die talrijke vragen moet bevat ten. De voorzitter zei dus: „We kunnen er nu wel tot het volgend jaar tegen" en zo ontstond er ruimte voor de „experimen telen". Een vragensteller ontkende de noodzaak van die poëzie. De dichteres Har riet Laurey bestreed dat in verzorgde for muleringen zo overtuigend dat haar op ponent wat de „strip" betreft het beeld verhaal dus A. van Domburg haar hart grondig bijviel. „Had ik nooit durven ho pen", zei de dichteres. „Ik wel", zei Van Domburg. Laten we het rekenwerk over de verdiensten van auteurs, uitgevers en boekverkopers voor de rekening van die drie groepen, dan zijn de „stevigste" vra gen aan bod gekomen en kan geconclu deerd worden dat het Forum, het publiek en zij tesamen een genoegelijke avond heb ben gemaakt, die het Boek en de Boeken week siert. Tekort bouwvakarbeiders Tegen de methoden van de gemeente om, door toezegging van huisvesting en een bepaalde toelage, bouwvakarbeiders uit Zeeland en Groningen aan te trekken, verzet zich de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting ir. H. B. J. Witte. Dit heeft de bewindsman tijdens een vanoch tend in Den Haag gehouden persconferen tie meegedeeld. Het door Amsterdam gevolgde systeem, aldus ir. Witte, zou er toe kunnen leiden, dat tal van gemeenten met premies tegen elkaar gaan opbieden. Op zichzelf is het verlenen van prioriteit aan bouwvakarbei ders waar het toewijzing van woningen betreft niet onwenselijk. Maar het aanbie den van geld is zeer gevaarlijk, omdat de extra-kosten, die daarvan het gevolg zijn, op de prijs van de nieuwe woningen in vloed kunnen hebben. Om te trachten de door het Amstex-dam- se optreden gewekte spanningen uit de weg te ï-uimen, wordt thans via het de partement van Binnenlandse Zaken en Ge deputeerde Staten van Noordholland over leg gepleegd. Op de persconferentie werd de minister ook gevraagd naar de bemoeiingen van de Belgische autoriteiten, die pogen zoveel mogelijk Nederlandse bouwvakai'beiders, vooral in het zuiden des lands, in de Bel gische bouwnijverheid in te schakelen. ,;De Nedexiandse regering", zo zei ir. Witte, „heeft contact opgenomen met België om te trachten uiteraard met behoud van de persoonlijke vrijheid van iedere arbei der de werving in het buitenland zoveel mogelijk te voorkomen". Uiteenzetting van mr. F ruit erna Op uitnodiging van het bureau voor groepsverzekering, dat een samenwerking is, tot stand gekomen tussen de Nationale Levensverzekering-Bank n.v. te Rotterdam en de Nedei-landen van 1845 te 's-Graven- hage, heeft mr. M. Fruitema maandag avond in restaurant Brinkmann te Haar lem gesproken over het pensioenvraagstuk naar aanleiding van de komende algemene ouderdomsverzekei'ing. Nadat de spreker was ingeleid door de heer J. W. J. van den Berg, adjunct-direc teur van het bureau, gaf mr. Fruitema een kort historisch overzicht van de ont wikkeling van de pensioengedachte in ons land. In de loop der jaren heeft pensioen zich ontwikkeld van een gunst tot een mo reel recht; men is pensioen gaan zien als uitgesteld loon. Mr. Fruitema merkte op, dat het begin sel van uitgesteld loon tot uiting komt in een moderne pensioenregeling. Het pen sioen wordt bijvoorbeeld berekend op basis van salax-is en het aantal dienstjaren. Spre ker behandelde het wetsontwerp op de al gemene ouderdomsvoorziening, dat bij de Tweede Kamer in behandeling is en bin- nenkort in openbare vergadering aan de orde zal komen. De uitkering zal bij invoe ring van de wet een ander karakter heb ben dan de pensioenregeling. Iedere inge zetene, die de leeftijd van vijfenzestig jaar bereikt, ontvangt een uitkering. Daarbij is van geen belang of hij werknemer of zelf standige is en evenmin of hij al of niet eigen inkomsten heeft. Vervolgens zette mr. Fruitema uiteen, dat er een wezenlijk verschil bestaat tus sen het ondernemingspensioen en de alge mene ouderdomsverzekering. Deze verze kering volgt de noodwet-ouderdomsvoor ziening op, die op haar beurt is voortgeko men uit de voorooi-logse armenzorg. Bij bijna alle bespx-ekingen over de alge mene ouderdomsverzekering in verband met een pensioenregeling komt, volgens spreker, ten onrechte de neiging naar vo ren de algemene ouderdomsverzekering en het ondernemingspensioen als gelijksoor tige uitkeringen te beschouwen en deze uit keringen. bij elkaar op te tellen of van elkaar af te trekken. In deze geest is trou wens ook artikel 60 van het wetsontwerp geredigeerd. De memorie van antwoox-d kondigt intussen een wijziging van dit arti kel aan. Vermoedelijk zullen verkregen rechten op pensioenen niet eenzijdig aan getast kunnen worden. Wel zal het moge lijk zijn een ondernemingspensioenregeling te wijzigen voor wat betreft rechten uit toekomstige dienstjaren. Mr. Fruitema deelde mee, dat bij het ontwerpen van een nieuwe pensioenrege ling of het wijzigen van een bestaande pen- sioenx-egeling men deze wel op de uitkerin gen krachtens de algemene ouderdoms verzekering kan afstemmen. Hoe dit in een bepaald geval moet gebeuren hangt af van de betreffende pensioenregeling; spreker gaf in overweging advies van een deskun dige in te winnen. Na de pauze werden vele vragen gesteld, die de heer Van den Bex-g in samenwerking met mr. Fruitema beantwoordde. Onder de aanwezigen waren mr. L. S. ten Have, een der hoofddirecteui-en van de Nationale Le- vensvei'zekering-bank en de heren mr. J. C. G. Tolk en Stuiver, directeuren van de Nederlanden van 1845. Werk gegund aan Bloemendalen Het bestuur van het ziekenhuis Sint Jo annes de Deo heeft onderhands aanbe steed het bouwen van een nieuwe vleugel (behandelingsgebouw) als uitbreiding van het ziekenhuis aan de Maarten v. Heems kerkstraat te Haarlem. Laagste inschrijver was de heer G. J. Evers te Bloemendaal voor f 792.350. Aan hem is het werk ge gund. De op een na laagste inschrijver was Philips Bouwbedrijf te Haarlem voor f 815.000. De begroting van het architec tenbureau ir. F. J. Wiegerinck en H. J. van Balen te Arnhem, dat het ontwerp gemaakt had, bedroeg f 824.850. Hoogste inschrij ver was: Internationaal Betonbouw te Bre da voor f 895.000. Geen onmiddellijk gevaar voor oorlog of bewapeningswedloop NEW YORK, (AFP/Reuter) De secre taris-generaal van de UNO Dag Hammers- kjoeld heeft bij zijn terugkeer in New York van een reis naar het Midden-Oosten ver klaard, dat de toestand in het Midden- Oosten weliswaar gespannen is, doch dat ex- geen onmiddellijk oorlogsgevaar bestaat. De kwestie wordt overdreven, zo zei hij. Er is geen reden voor paniek. Er is nog wel geen oplossing van het Palestijnse vraag stuk in zicht, doch vorderingen in de goede richting zijn mogelijk. Hammerskjoeld ge looft zelfs, dat het „wat voorbarig" is om te spreken van een bewapeningswedloop, hoewel er wel gevaar bestaat dat het tot een bewapeningswedloop zal komen. Volgens de secretaris-genex-aal zou de UNO kunnen proberen de toestand langs de grenzen van Israël en de Arabische landen te stabiliseren door van dag tot dag kleine incidenten, waax-uit gx-ote acties zouden kunnen voortvloeien, te voox-komen. Voorts zou de UNO kunnen optreden als derde partij, waarmee de twee pax-tijen die bij het geschil betrokken zijn overleg kun nen plegen. Heeft de Nederlandse Amerikaan prof. Kuiper gelijk met zijn bewering dat Pluto geen echte pla neet is, maar een satel liet van de planeet Nep tunus? Hij heeft aan hangers en bestrijders Tot de laatsten behoort Clyde Tombaugh, de as tronoom (eerst boeren zoon; hij kwam via het amateurisme in de kring der beroepssterrenkundi gen terecht) die in 1930 met één slag beroemd werd door zijn ontdek king vanPluto. Maar ook anderen trek ken Kuipers hypothese in twijfel. Zou de stra lingsdruk van de zon op die grote afstand (Nep- tunus is 4,5 miljard km. van de zon verwijderd; dertig keer zover als de aarde) in staat zijn een satelliet van een planeet „weg te blazen"? „Neptunus", zo moet Kuiper hebben gezegd „vormde als buitenste planeet van ons zonne stelsel drie satellieten in de gaswolken die hem bij het ontstaan van ons planetenstelsel omring den. Toen de zon heet werd verdampte het overtollige gas en de drie satellieten braken los. Twee der ontsnap ten, Triton en Nereïde, wist Neptunus echter weer terug te krijgen; Pluto daarentegen bleef een eigen leven leiden en lijkt thans op een pla neet", aldus Kuiper, die de kwestie planeet of satelliet „voornamelijk een kwestie van termi nologie" noemt. Vergelijkt men de for maten van Pluto (mid dellijn 10.500) en Nep tunus (53.000 km.) dan zou het wel kunnen. Onze satelliet de maan is naar verhouding zelfs groter (3476 km. middel lijn tegenover de aarde 12.757). Ook de lange rotatietijd van Pluto (6,5 dag) is volgens Kuiper een argument; de meeste planeten wentelen om hun as in tijden die variëren van pl.m. tien tot circa 24 uur, met uit zondering van Mercurius en Venus. Een ander argument van Kuiper is de vreemde vorm van Pluto's baan; die is namelijk zo excen trisch dat zij die van Neptunus kruist. Met andere woorden: het komt voor dat de verste buitenplaneet Pluto zich dichter bij de zon be vindt dan de op-één-na- buitenste: Neptunus. En verder is er nog dit: alle planetenbanen liggen vrij wél in één vlak; de afwijkingen zijn zeer ge ring. Alleen Pluto's baan staat opvallend scheef en maakt een helling van meer dan 17 graden met het eclipticavlak. Tenslotte een omstan digheid, die men mis schien geen argument mag noemen, maar toch opvalt: Pluto is (aliveer afgezien van de dicht bij de zon staande Mercu rius en Venus) de enige planeet zonder satelliet, terwijl juist in die verre contreien het aantal sa tellieten per planeet nog al groot is: Jupiter 12, Saturnus 9, Uranus 5 en Neptunusnu ja, daar gaat de ruzie nu net over: had Neptunus er twee of drie? En mocht u nog vallen over het op het eerste gezicht nogal vreemde betoog dat een planeet, in casu Neptunus, een paar satellieten „vangt" die het eerst is kwijtge raakt - dal „vangen" van kleine hemellicha men is al eerder ver toond. Jupiter heeft het, naar men aanneemt, ge daan met vier planetoï den. Het zijn de vier kleine Jupitermanen die zich „teruglopend" om de grote planeet bewe gen, tegengesteld dus aan de in ons hele pla netenstelsel gangbare richting. Men beweert zélfs dat deze vier JxLpitersatellie ten, voordat zij min of meer zelfstandige plane toïden werdenJupi termanen geweest zijn. Ook dus: ontsnapt en la ter terug gevang en. De „men" die dat beweert is, het zij er volledig heidshalve aan toege voegd, professor Gerard P. Kuiper van de Yer- kes-sterrenwach t. G. v. W. KOPENHAGEN (United Press) Alle i hoop om vier Deense mariniers, die naar i zee zijn afgedreven in een poging om vier jongens van het ijs te redden, terug te vin den is opgegeven. Gisteren hebben ijsbre- kers, kleine bootjes, vuurtorenwachters en een vliegboot nog gezocht naar de mari niers, die zondagavond voor het laatst zijn gezien. Maandagmiddag zijn stukken hout en alarmpatronen, die afkomstig konden zijn van de ijsboot, in het Kattegat gevonden. De boot was een sloep van een mijnenve ger, waax-onder sleden waren bevestigd. In Duitsland wordt het wegverkeer in het noordwesten nog steeds bemoeilijkt door gladheid. Vele schepen kunnen de ha vens nog niet binnenlopen. Ook heerst ex- een tekort aan kolen in het noorden. Op de Lunenburger heide zijn sporen van wol ven ontdekt. Er zijn vijf doodgeschoten. De Rijn is over een lengte van zeventig kilometer- -nog -bevroren.Hét ijs reikt*vam Niiederrhéinbach- tot Gernheim. De rivieri stroomt 'zè'è'f 'ïdttfefSdté?'ï)e Moezel''iS"ftbg dichtgevroren over een lengte van 138 kilo meter. IJsbrekers zijn op de Donau tot Pas- sau doorgedrongen. Men verwacht nu dat bet water zal zakken. In Washington heerst bezorgdheid over de olijfolieproductie in het Middellandse Zeegebied. Door het zeer koude weer zou de internationale handel in spijsolie ernstig geschaad kunnen worden. De Verenigde Staten voeren olijfolie in voor consumptie- gebruik, aangezien de produktie in Califor- nië te klein is. BINNENLAND Mevr o tav A. Cvan And el Smits Japinga werd bijna 104 jaar In het Rusthuis „Boschkant" in het Wes- terhoutpark is Haarlems oudste inwoonster, mevrouw Aaltje C. van Andel SmitsJa pinga, in de ouderdom van 103 jaar over leden. Zij werd op 25 maart 1852 geboren in Ezinge in Groningen en heeft het groot ste deel van haar leven in Spaarndam ge woond. Zij kwam daar reeds op 18-jarige leeftijd toen zij in het huwelijk trad met Arie Jas, die in 1891 is overleden. Uit dat huwelijk werd een zoon geboren, die eveneens niet meer in leven is. Vervolgens trouwde zij in 1894 met C. J. van Andel Smits, die in 1931 overleed. Zij was in Spaarndam een zeer geziene figuur en behoorde tot de genodigden bij de onthulling van een beeld voor de Neder landse jeugd op de Woerdersluis door Ko ningin Juliana, die bij die gelegenheid een gesprek met haar voerde. Haar huisje stond op de Spa-a rnda mm er dijk 90 en was vaak een trefpunt voor de oudere bewoners van Spaarndam. In 1951 moest mevrouw Van Andel SmitsJapinga in een rusthuis wor den opgenomen. Toen zij als oudste in woonster van 'Haarlem haar 103de verjaar dag vierde, kwam ook de bui-gemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, haar namens de ge meente zijn gelukwensen brengen. Zij zal woensdag om twaalf uur op de begraafplaats te Spaarndam worden be graven. Het proces Jungschlaeger bereikte een tragische climax met het requisitoir van de openbare aanklager Sunarjo, waarin deze de doodstraf eiste. Zittend op de voorgrond Jungschlaeger. Achter de katheder Sunarjo. Legioen van verdienste. De Amei-ikaanse marine heeft het Legioen van Vex-dienste toegekend aan vice-admiraal A. de Booy, die een bezoek van een maand aan Amerika heeft gebracht. Emigrante verongelukt. De 27-jarige me vrouw Van der WerfKloostei-man, die in 1951 met haar echtgenoot uit Nederland naar Canada is geëmigreerd, is vrijdag tengevolge van een auto-ongeluk in Brockville, provin cie Ontario, ovex-leden. Haar echtgenoot, de heer G. van der Werf, werd ei-nstig gewond. De dx-ie kindex-en (drie, twee en een jaar oud) werdén licht gewond. Mevrouw Van der Werf verwachtte haar viei-de kind. Startbanen. Het aanleggen van start banen op het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam is gegund aan de laagste inschrij- vVjer, N.V. Aannemingsbedrijf N.B.M' -te, Zaandam voor f2.905.000. Pülitiek-daklozen. Uit een groep van politiek-daklozen (voortkomende uit kx-ingen van Vredesbeweging, Derde Weg, Kerk en Vrede, Wereldfederalisten en dergelijke) is een centraal actiecomité gevox-md, dat tot taak kreeg, „te onderzoeken welke mogelijk heden zich voor de toekomst voordoen. Het te verwezenlijken programma zal als alge mene doelstelling hebben: bevordering van zoveel mogelijk menselijk geluk; wegnemen van vrees of angst; algemene grondslagen: vrijheid, gelijkheid en bi-oederschap." Kostganger. De bewoners van een huis aan de Elisabeth Wolffstraat te Amsterdam kwamen, na enige tijd afwezig geweest te zijn, tot de ontdekking, dat hun gehele in boedel verdwenen was. Ook hun kostganger was nergens meer te vinden. Bij onderzoek door de politie bleek, dat de kostganger de inboedel, die een waax-de heeft van f 3000, verkocht had aan een opkoper. HAARLEM EN OMGEVING C.H.-jongerenavond. Donderdag 1 maart houder de C.H.-jongei-en in Haarlem en om streken hun jaarlijkse pi'opaganda-avond in het H.J.M.V.-gebouw aan de Lange Marga- rethastraat. De heer H. W. Tilanus, fractie voorzitter van de C.H.U. in de Tweede Ka mer, zal spreken over het onderwerp: „De jeugd hooi-t er ook bij". Vyftig jaar predikant. Ds. F. Postma, emeritus-predikant der Hervormde Kerk, wonende te Maastricht, die van 1 maart 1923 tot 4 september 1927 predikant-secretaris is geweest van het Diaconessenhuis te Haar- lem, herdenkt zondag 4 maart de dag, dat hij vijftig jaar geleden tot predikant werd be vestigd. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE XiCCOlXXXXXXOOUOOOOCCOOOOOOOOOOOOOOCCCXX 3-3 NedêrL'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Vex-g. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 99 ö9~/1 317% 306 270 Z 309 455 318 329 322% 200% 343% 281 675 650% 110 206 194% 266 131 136% 246 235 230 246% 74% 156 X. 57% 45% 75 35 </i„ Openings koersen 99*/ie 99% 318 307 272 310 455 319 329% 322 200% 349% 282 674 651 110 206% 195% 266 132 137 246 234 230 246% 74 155 57% 44% 75% 34%

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10