Franse kabinet wil volmacht om in Algerije op te treden Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tegenstribbelend verlaat de vorst ons land Tekort aan water is groter dan wateroverlast fi&'MORRIS'iUum.U Besluit verwacht van kabinet Harahap over het aftreden Twaalf landen confereren te Washington over „atoombank mÊmmmm 1 .-L— Talrijke plannen tot wereld-ontwapening Het woord is aan Verzilting en vervuiling zijn de ernstigste problemen Loonoverleg wordt morgen hervat Noord-Afrika een tweede Indochina Resident-generaal vraagt dringend versterkingen Behandeling wetsontwerp tot opzegging Unie speelt daarbij grote rol 70e JAARGANG No 199 DINSDAG 28 FEBRUARI 1956 300e JAARGANG No 44 Wedloop om de oppermacht Uitkering ineens over het vorig jaar? A lar merend Bij decreet Uitgesteld Twee Cyprioten ter dood veroordeeld Vast voor de zomer Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 9-3, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PPPPPP |PPpSp: ¥131 üfjlij p: PpPp >P l'iSÏ •-••• v:: •PiPPi:j WÊÊÊÊÈÊÈÊÊÊÊm 'W PARIJS (United Press) India zal in maart een nieuw plan voor wereld-ontwa pening opperen, ter gelegenheid van de bijeenkomst van de subcommissie voor ontwapening uit de UNO. Het Indiase plan is ontworpen voor het geval de Sovjet- Unie en het Westen eikaars ontwapenings voorstellen verwerpen. India heeft in de subcommissie geen zit ting. Engeland, de Verenigde Staten, Frankrijk en Canada vergaderen begin maart in Londen om hun respectieve ont wapeningsplannen zoveel mogelijk met el kaar in overeenstemming te brengen, voor dat zij zich aan één tafel zetten met het vijfde commissielid, de Sovjet-Unie. India heeft besloten, de rol van be middelaar in de koude oorlog te spelen. Wat echter de inhoud van het nieuwe Indiase plan is, en hoeverre het overeen stemt met, of afwijkt van, de tot nu toe bekend geworden opvattingen van pre mier Nehru, is onbekend. Nehru en Boel- ganin hebben op 22 juni 1955 in het Krem lin een gezamenlijke verklaring uitgegeven, waarbij een afschaffing van atoomwapenen en een „gelijktijdige en aanzienlijke" ver mindering van de gewone bewapening wordt geëist. Men weet, dat het Westen vooral de wens koestert, dat zulk een ont wapening gepaard gaat aan een grondig toezicht. India is trouwens niet de enige plannen maker. De Sovjet-Unie zal een plan oppe ren, doch ook Frankrijk blijkt er een te hebben. Dit althans kondigde Pineau ver leden week aan. Dit zou een mengsel zijn van de Amerikaanse en Russische voor stellen. Opgemerkt zij, dat Pineau heeft aange- LOS ANGELES (Reuter) „Indien de Sovjet-Unie een zodanige voorsprong bij de vervaardiging der modernste krachtig ste wapens zou krijgen, dat zij zich in staat zou achten het Westen met één ver nietigende slag neer te slaan, zal een derde wereldoorlog een feit zijn", aldus heeft de Britse luchtmaarschalk Sir John Slessor op een diner, aangeboden door de „Raad voor wereldzaken" en het „Verbond van Engels-sprekenden" te Los Angeles ver klaard. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Alexander Pope: Iedereen heeft juist zoveel ij del heid als hij verstand te kort komt „De landbouw in Nederland is geheel afhankelijk van water van goede kwaliteit. Zout is hierbij de grote gevaarlijke vijand. De voortschrijdende ver zilting vormt een der grootste bedreigingen voor de voorziening van goed drinkwater voor mens en dier en voor bedrijfswater voor de tuinbouwcultures. Verschillende ver doorgedrongen zoutwatertongen hebben een aantal inlaat- mogelijkheden voor zoet water doen verdwijnen. Het voortdringen van het zout heeft verschillende oorzaken. De verruiming en verdieping van de Rotterdamse Waterweg, het graven van steeds nieuwe havenbekkens in dit gebied en de waterweg naar Dordrecht zijn wel de voornaamste boosdoeners". Dit verklaarde dr. ir. F. P. Mesu, oud- directeur van de Cultuurtechnische Dienst, in een bijeenkomst te Utrecht van de Ne derlandse Vereniging voor Landaanwin ning. Andere ernstige oorzaken van ver zilting zijn volgens ir. Mesu de sluizen bij IJmuiden, Den Helder, de Afsluitdijk, Har- Hedenmorgen is de vorst definitief van de baan gegaan. De ijzige bezoeker, die ge ruime tijd in ons land doorbracht, bleek het afscheid zo zwaar te vallen dat hij niet dan tegenstribbelend door twee stewardes sen verleid kon worden te vertrekken met het KLM-toestel „Noorderzon". „IJs en weder dienende", waren zijn laatste woor den, „ziet u mij zo gauw mogelijk - ik hoop nog in December - terug Morgen wordt het loonoverleg in de Stichting van de Arbeid hervat. De rege ring heeft vorige week op hervatting van dit overleg aangedrongen. Opnieuw wordt het probleem van de lo nen besproken, waarbij dan rekening kan worden gehouden met de opvatting van de regering, dat een uitkering ineens over 1955 geen bezwaar zal ontmoeten, mits hiervan geen prijsstijging het gevolg zal zijn. Ook enige loonstijging, naast de ver ruiming van de secundaire arbeidsvoor waarde (ter grootte van 3 percent) die dit jaar tot stand komt,, acht men in rege lingskringen nog mogelijk, maar ook deze loonsverhoging mag de politiek van prijs- stabilisatie niet aantasten. Deze laatste loonstijging zou echter in de vorm van loondifferentiatie kunnen worden toege staan. Partijen weten dus nu hoe de re gering over bepaalde mogelijkheden denkt. ADVERTENTIE BARTEL10RISSTR. HAARLEM •- TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM - TEL 717162 Lederen Motorvesten 79.50 kondigd, dat hij volgende maand een be- h'ngen en Delfzijl. Bij elke schutting komen AT grote hoeveelheden zout water naar bin- zoek aan Nehru zal brengen dat zou dus ~en zijn op het tijdstip, waarop de ontwape- Een ernstige oorzaak van het binnen- ningsbesprekingen aan de gang zijn. dringen van zout in het polderland is ook de wateronttrekking door de duinwater leidingbedrijven. Ook afgraving van de duinen voor het verkrijgen van industrie-terrein (Velsen) of voor de kalkzandsteenfabrikage of voor ophoogzand oefent een ongunstige invloed uit op de diepte van het zoetwaterreser voir onder de duinen. Een andere bron van verzilting wordt gevormd door de gaswellen die in vele polders voorkomen en waarvan de meeste veel zout water leveren. Ook verschillen- (Van onze correspondent in Parijs) Deze week zal beslissend worden voor de toekomst van Frankrijk in Algerije en zijdelings in geheel Noord-Afrika. Alle waarnemers zijn het erover eens dat de dramatische ernst van de toestand onmogelijk meer kan worden onderschat. De Franse regering staat vermoedelijk voor de keus tussen oorlog en capitulatie. De resident-generaal in Algerije, Robert Lacoste, die tevens als minister lid van de regering is, heeft zich voor dit hoogst belangrijke overleg opnieuw naar Parijs begeven. De rebellie van de Fellagha heeft de laatste weken vormen aangenomen van een openlijke burgeroorlog. De Fellagha wordt door de Arabische Liga, die als eer ste punt op haar programma de uittocht van alle Fransen uit Noord-Afrika heeft geschreven, met wapens en geld onder steund. Om die redenen al kunnen de Fransen bezwaarlijk met de Fellagha in onderhandeling treden. Dat Frankrijk in Noord-Afrika en zeker in Algerije, dat officieel als een onderdeel van het moeder land door moest gaan wil blijven, wordt door niemand, behalve de communisten, als een probleem beschouwd. Ook premier Mollet heeft over deze kant van de zaak vorige week in zijn regeringsverklaring geen schaduw van twijfel laten bestaan. Een tweede moeilijkheid is, dat er buiten de Fellagha-leiders, waarover al weinig bekend is, in Algerije geen enkele figuur naar voren is getreden, die zich als tolk van zijn volk met de Fransen zou kunnen verstaan. Verkiezingen zouden misschien uitkomst kunnen brengen, maar de huidi ge omstandigheden sluiten die wel uit. Het plan van Mollet was aanvankelijk door een grootscheeps economisch hulp programma de rust te herstellen en de voorwaarden te scheppen voor die alge mene en vrije verkiezingen. Dat plan schijnt door de nieuwe omstandigheden te zijn achterhaald. Het probleem is nu eer- De politieke aandacht in Djakarta is thans gevestigd op de vraag, wanneer het kabinet-Harahap zijn mandaat aan presi dent Sukarno zal teruggeven. Deze week donderdag zal de Centrale Commissie voor de verkiezingen officieel de resultaten van de eerste algemene verkiezingen bekend maken. Het zal daarna ongeveer drie we ken duren, voordat de namen van de 260 nieuwe parlementsleden bekend zullen zijn en het gekozen parlement kan worden geïnstalleerd. Zal het kabinet deze week aftreden of aanblijven tot de installatie van het nieu we parlement? Het antwoord op deze vraag kan beslissend zijn voor hetgeen gaat ge beuren met het Wetsontwerp voor de Op zegging van de Nederlands-Indonesische Unie, dat de vorige week aan het voorlo pige parlement werd voorgelegd, en zal ook van invloed zijn op de samenstelling van de volgende regering. Volgens de huidige oppositie staat de Ulama op het spel indien het kabinet zijn altreden uitstelt. Tot dusverre zijn het kabinet en de regeringspartijen slechts overeengekomen de datum van aftreden te vervroegen. Met het oog op de goed keuring van president Sukarno van het zo spoedig mogelijk opzeggen van de Unie zijn politici van mening, dat het kabinet zal kunnen besluiten in functie te blijven tot dat het voorlopige parlement het Wetsont werp zal hebben aanvaard. Anderzijds zien zij de mogelijkheid niet voorbij, dat - om tegemoet te komen aan de eisen van de oppositie - het kabinet zal aftreden on middellijk nadat het parlement zal zijn begonnen met de behandeling van het wetsontwerp. Het zou dan de taak van het gekozen parlement zijn na de vorming van een nieuwe regering deze behandeling te beëindigen. Inmiddels heeft de minister van Voorlichting, Sutan Makmur, mede gedeeld, dat er nog steeds geen antwoord van Nederland is op de nota's over het opzeggen van de Unie en het voorstel tot coalitie van de Masjumi, PNI en Nahdatul uitwisselen van ambassadeurs. (ANP). der van militaire, dan van economische of politieke aard. Frankrijk heeft 330.000 sol daten in Algerije gelegerd, ongeveer de helft van het Franse leger. Dat aantal zou voldoende moeten zijn, indien die soldaten voor hun speciale doel guerilla in de bergen waren uitgerust en zich be trouwbaar zouden tonen. Een bijzonder veeg teken is echter dat de laatste tijd ver schillende Algerijnse troepeneenheden naar de rebellen zijn overgelopen. Daarom over weegt de regering zelfs een gedeeltelijke mobilisatie of tenminste vervroegde oproe ping van de jongste klasse recruten. Bovendien moet met de grootste spoed de militaire uitrusting worden verbeterd. Zware tanks en atoomgeschut, die de vo rige regering naar Noord-Afrika had ge zonden, hebben daar veel minder nut dan bewegelijke lichte eenheden, die zich voor hun transport van paardjes en ezels be dienen. Een groot gevaar is bovendien, dat de Franse „colons" in Algerije door de ag- gressieve houding, die ze bij het bezoek van Mollet al hebben getoond, de tegen stellingen met de Fellagha en het Algerijn se volk nog zullen toespitsen. Hoe dringend deze militaire kant van de Algerijnse kwestie ook moge zijn, toch zal Parijs iedere gelegenheid moeten aangrij pen, waardoor een overeenkomst kan wor den bereikt of tenminste het gesprek kan worden geopend. De vraag is slechts, welke formule voor een toekomstig samenleven van Fransen en Algerijnen zal worden voorgesteld. Ook op dat punt bestaat er in officiële kringen weinig klaarheid of overeenstemming. De situatie is dus wel in hoge mate alarmerend. Of de Franse posities mis schien nog te redden zullen zijn, zal deze week moeten blijken. Een herhaling van het drama Indochina doch dan met nóg veel verder reikende gevolgen doemt intussen met angstwekkende beklemming op. Reuter/AFP) De Franse ministerraad heeft besloten aan het parlement speciale bevoegdheden met betrekking tot Algerije te vragen. De ministerraad zal vandaag het wetsontwerp, dat de regering in staat zal stellen bij decreet besluiten te nemen die normaal eerst door het parlement goedge keurd moeten worden, nader bespreken, al vorens het ontwerp bij het parlement wordt ingediend. Premier Mollet verklaarde, na afloop van de vergadering van zijn kabinet, dat de speciale bevoegdheden in het bijzonder betrekking hebben op administratieve, fi nanciële, economische en sociale kwesties, dus niet op militaire of institutionele aan gelegenheden. De premier zal vandaag voor de radio een uiteenzetting van het re geringsbeleid ten aanzien van Algerije ge ven. Lacoste zou gevraagd hebben om krach tige versterking van de troepen in Algerije om het hoofd te kunnen bieden aan de 15.000 rebellen, die met steeds grotere kracht optreden. Naar verluidt heeft het kabinet in beginsel zijn verzoek ingewil- ligt. Verscheidene tienduizenden soldaten zouden naar Algerije gezonden worden. De Franse defensiecommissie moet de kwestie echter nog nader bespreken. La coste zal ook de kabinetsvergadering van vandaag bijwonen en daarna vermoedelijk naar Algiers terugreizen. De opstandelingen hebben in de afge lopen 24 uur bij aanvallen op afgelegen boerderijen, auto's en bussen zestien Franse burgers gedood. Zij verloren zelf in die tijd 58 man aan doden. De spanning onder de blanke bevolking neemt door de aanvallen dagelijks toe. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat de Frans- Tunesiche besprekingen die maandag zou den beginnen, tot later in deze week zijn uitgesteld. Dit vanwege de bijeenkomst van de Franse ministerraad, die gewijd is aan het Algerijnse vraagstuk. Vandaag zijn te Nicosia (Cyprus) twee Griekse Cyprioten, Andreas Zakkos en Charilaos Michael, ter dood veroordeeld omdat zij, naar is bevonden, uit een hin derlaag op 15 december geschoten hadden op een Britse majoor. De winter is nauwelijks op de aftocht of we zinnen alweer op middelen om de zomerse warmte buiten te houden. Hoe die middelen eruit kunnen zien toont deze foto van een gebouw in Washington van het Amerikaanse genootschap voor de ont wikkeling van de wetenschap. Voor de ramen zijn meer dan zes meter hoge strips aangebracht die, door een klok bewogen, de gehele dag met de zon meedraaien en zo de al te felle hitte buiten verhinderen het gebouw binnen te dringen. WASHINGTON (United Press) De besprekingen tussen twaalf landen betref fende een organisatie voor het gebruik van atoomenergie voor vredelievende doel einden zijn maandag in Washington begon nen met verklaringen van vertegenwoordi gers der Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Polen. De Amerikaan Wadsworth drong er op aan, dat de conferentie zich zal beperken tot het vredes-gebruik, en zich niet ver wart in discussies over ontwapening. De verenigde Staten, zo zeide hij, menen dat de wereld met ongeduld het vredesge- bruik van de atoomsplitsing ter hand wil nemen, zelfs als er enkele gevaren aan ver bonden zijn. Hij hield een krachtig pleidooi voor het standpunt der Amerikaanse rege ring, dat de op te richten atoom„bank" slechts losse, onofficiële banden met de UNO zal hebben. De Sovjet-Unie dringt aan op plaatsing van de „bank" onder de Veiligheidsraad der UNO, waarop de mogelijkheid van een veto zou worden geschapen. Wadsworth gaf voorts te kennen, dat de Verenigde Staten niet wensen, dat met de oprichting van de „bank voor atoomener gie" wordt gewacht, totdat alle deelnemen de landen hun eigen vraagstukken op het gebied van de ontwikkeling der atoomener gie hebben opgelost. Zij wensen voorts dat het risico, dat brandstoffen voor de opwek king van atoomenergie voor oorlogsdoelein den worden gebruikt, wordt beperkt door een doelmatig controlestelsel. Europese plannen PARIJS (United Press) Vanochtend begon te Parijs een tweedaagse zitting van de O.E.E.S., (Organisatie voor Europese economische samenwerking), bedoeld om een gemeenschap voor de Europese atoom ontwikkeling tc maken. Aan deze zitting wordt deelgenomen door ministers van 17 landen en door waarnemers van de Ver enigde Staten en Canada. De Europeanen zijn het er wel over eens dat zy tot een gemeenschappelijke inspan ning in een of andere vorm moeten komen, wil hun continent met succes kunnen con curreren tegen de reuzen Rusland en de Verenigde Staten in het tijdperk van in dustriële atoomenergie. Maar er zijn twee plannen Het ene, ingediend door de O.E.E.S., zou deelneming van alle 17 landen van de O.E.E.S. toestaan op een basis van „Doe wat je wilt". Het tweede, „Euratom" genaamd, beoogt een nieuwe stap naar een verenigd Europa, door Frankrijk, Italië, West-Duitsland en de Benelux-landen. Het beoogt de oprich ting van een supra-nationaal gezagsorgaan, dat een organisatie voor atoomenergie zou besturen, de hulpbronnen er van zou be zitten, en zou beslissen welke terreinen zij zou moeten exploreren. Een belangrijke factor zal de houding van Engeland zijn. Tot dusverre waren de Engelsen om twee redenen geneigd het O.E.E.S.-plan te steunen: op grond van een historische tendens afstand te nemen van Europese projecten welke de oprichting van een supra-nationaal bestuurslichaam met zich brengen en op grond van de te genzin de groei van het eigen militair atoomprogram te belemmeren. de industrieën die diep zout water voor koelwater oppompen zijn oorzaak van ver zilting van polderwater. Tenslotte zijn de geleidelijke daling van het polderland, de diepere afmaling van het polderwater en de langzame rijzing van de zeespiegel oorzaken, dat het peil- verschil tussen het buitenwater en het polderwater groter wordt, waardoor ook de zoutwaterkwel van buiten naar binnen langzaam toeneemt. Naast het verziltingsvraagstuk vormt de verontreiniging onzer boezem- en polder wateren ook voor de landbouw een steeds ernstiger wordend probleem. Het merkwaardige feit, aldus ir. Mesu, doet zich hierbij voor dat de landbouw, die zulke grote belangen heeft bij het zui- verhouden van de beken en polderwate ren. door de landbouwindustrieën behoort tot de grootste vervuilers. Warmwaterrote- rijen, aardappelmeelfabrieken, strocarton- fabrieken, suikerfabrieken en vele zuivel fabrieken zijn in dit opzicht berucht. De strocarton- en aardappelmeelfabrieken in de veenkoloniën produceren evenveel vuil als een stad van 16 miljoen inwoners. Wateroverlast gering Dr. ir. J. van Veen, hoofdingenieur-direc teur van de Rijkswaterstaat, besprak even eens het. verziltingsvraagstuk. Hij meende dat vooral rekening gehouden moet wor den met watergebrek. De oude stelregel „wie 't water deert, 't water keert" moet vervangen worden. Wateroverlast bestaat nog wel in Nederland, maar kan met niet al te veel moeite verholpen worden. Het „deren" is in belangrijke mate afgelopen. Thans moet vooral rekening gehouden worden met watergebrek en met de tegen strijdige belangen die daaruit voortvloeien. De drinkwatervoorziening dient een voor keurspositie te hebben. Het verdient aanbeveling het Neder landse oppervlaktewater in compartimen ten gescheiden te houden. Het verspillen van zoetwater moet zo veel mogelijk worden tegengegaan. De Ne derlandse kust moet zoveel als economisch verantwoord is worden gesloten en de zout- penetratie belemmerd. „In Nederland is een hectare water even veel waard als een hectore goed land", al dus dr. Van Veen. (van hedenmorgen 7 uur) weers s M Sa C/J "O "S a S E toestand .5 o 41 r* Z-B Helsinki sneeuw zzw "-5 0,3 Stockholm mist wzw -9 2 Oslo geheel bew. ozo -5 0 Kopenhagen geheel bew. wzw 1 0,1 Aberdeen zwaar bew. w 6 1 Dublin motregen w 9 0 Londen zwaar bew. wzw 2 0 Amsterdam geheel bew. zw 1 0,4 Brussel zwaar bew. wzw -2 0,1 Parijs nevel w -3 0,1 Bordeaux mist n -5 0 Grenoble nevel no -1 0 Nice onbewolkt nnw 6 0 Berlijn geheel bew. w 1 1 Frankfort nevel zzw -6 1 München nevel zw -11 0 Zürich mist O -15 0 Genève nevel windstil -9 0 Locarno onbewolkt O -4 0 Wenen half bew. w -3 0 Innsbruck mist windstil -10 0 Rome nevel ono 2 0 Den Helder geheel bew. kracht, zw 1 0,1 Ypenburg geheel bew. kr. wzw 0 0,1 Vlissingen geheel bew. vr. kr. zw 0 0,1 Eelde geheel bew. kr. wzw 1 0 De Bilt geheel bew. matige zw 1 0,1 Twente geheel bew. kr. zzw 0 0,1 Eindhoven geheel bew. kr. wzw -0 0,1 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. mat. zw -2 0,1 Neerslag laatste 24 uur. C<X>OOCOOOcxyvv xx mnrxxxx «nnnoc TEMPERATUUR STIJGT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dins dagavond tot woensdagavond, opge maakt om 11.15 uur Zwaar bewolkt met nu en dan regen of motregen en plaatselijk nevel of mist. Matige tot krachtige zuid-weste lijke wind. Verdere stijging van tem peratuur. 29 februari Zon op 7.30 uur, onder 18.20 uur. Maan op 23.12 uur, onder 8.19 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 28 februari Hoog water: 5.10 en 17.22 uur. Laag water: 0.54 en 13.16 uur. Woensdag 29 februari Hoog water: 5.48 en 18.05 uur. Laag water: 1.31 en 13.57 uur. OU.OOOOCOOOOOOO

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1