Endocil personenauto s ZWITSAL Elke dag gaan dertig zakken voedsel naar hongerende vogels langs de Waal ruw PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Wereldnieuws Wederspannig echtpaar uit Zandvoort voor politierechter schrale huid? Na tien dagen voorarrest Huisvestingsbureau zou hen een a-sociaal gezin hebben opgedrongen Ook nu de dooi is ingevallen De radio geeft woensdag ió Uet zo J Zeeuwse gemeenten laken Amsterdams „ronselen" van bouwvakarbeiders Kerkelijk Nieuws Buitengewoon lid Proeven met nieuwe atoomwapenen 4 maart Amsterdam - 23 februari 36e tentoonstelling Handen en Li ppen Spaartegoed eind 1955: 5.7 miljard gulden Studente door stroom getroffen en gedood genéést PLANKTON V.. DINSDAG 28 F EBRUAR1 1956 De Haarlemse politierechter heeft maan dagmiddag de eigenares van een perceel aan de Zeestraat te Zandvoort en haar echt genoot veroordeeld tot een boete van hon derd gulden elk, en eveneens voor elk een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand met drie jaar proeftijd. Omdat het echtpaar al een dag of tien in voorarrest had gezeten, wilde hij geen onvoorwaarde lijke straf meer eisen. Het echtpaar was ten eerste overtreding van art. 7 van de Woonruimte wet 1947 ten laste gelegd, namelijk het niet voldoen aan een gemeentelijke vordering tot medege bruik van zijn woning door een ander echt paar, en ten tweede wegens overtreding van artikel 180 van het Wetboek van Straf recht: wederspannigheid tegen de politie. Op 15 februari waren twee politieman nen en een ambtenaar van het Huisves tingsbureau verschenen om de vordering van de gemeente uit te voeren en toen dat niet in een gesprek bereikt kon worden ontstond een worsteling op de gang omdat het echtpaar weigerde om degenen, voor wie woonruimte was gevorderd, binnen te laten. Daarop zijn de man en de vrouw, welke laatste zich het langst bleef verzetten, door de politie in hechtenis genomen en respectievelijk in het Huis van Bewaring te Haarlem en het Zandvoorts politiebureau in voorarrest gebleven. Over deze geruchtmakende zaak staan in Zandvoort de meningen noga'l scherp tegen over elkaar: enerzijds had volgens de ge- tuigeverklaringen van een der politieman nen en van het hoofd van het Huisvestings bureau het echtpaar een nogal slechte re putatie, omdat het inwonende gezinnen er op allerlei manieren weer uit zou trachten te werken. Zo zou in één geval de eigenares van het huis door het dunne plafond met opzet zoutzuur hebben doen neerdalen op de inboedel van haar medebewoners. Deze vrouw zeide zelf echter dat dit niet meer dan een ongelukje was geweest, waarvan zij de schade had vergoed. Anderzijds bleek volgens diverse verkla ringen van getuigen a décharge ook de re putatie van het echtpaar waarvoor woon ruimte was gevorderd, lang niet best te zijn. De nogal alarmerende dingen, die het echtpaar daarover had opgevangen, was volgens beiden de enige reden van hun ver zet, dat echter, naar zij zeiden, beslist niet voortsproot uit een algehele onbereid wil ligheid om woonruimte af te staan. Daai-toe liet de verdediger, mr. B. J. Lambers, ook nog enige verklaringen aanrukken van mensen, die bevestigden, dat zij heel rede lijk behandeld waren en uit de woning waren weggetrokken of voor het gevorder de gedeelte hadden bedankt om heel andere redenen dan het beweerde wangedrag van de zijde van het echtpaar. Schadelijk wonen Van betekenis in deze zaak werd zowel j door de officier van justitie als door de po litierechter de verklaring geacht van een buffetchef bij hotel Bouwes, die naar aan leiding van ae arrestatie van het echtpaar had gezegd „al moet ik op mijn bed naar de officier van justitie gebracht worden, ik za<l hem de waarheid zeggen over het echtpaar, waarvoor het Huisvestingsbureau hier woonruimte heeft gevorderd". Hij was overigens op de volkomen gebruikelijke wijze verschenen en beschreef de ervarin gen, die hij als verhuurder met dit echt paar had gehad: het had het bij hem iets gewoons gevonden om vele tientallen spij kers in de muren te slaan, sigaretten op het vloerkleed uit te trappen en het behang dermate te ruïneren, dat het er in vellen bij kwam te hangen. Deze getuige achtte de familie waarvoor de gemeente woonruimte had gevorderd, een volkomen a-sociaal ge zin en hij had d'it ook aan het hoofd van de huisvesting gerapporteerd, nadat hij dit echtpaar de huur had opgezegd*. Dit hoofd verklaarde thans, zich dat niet meer gerea liseerd te hebben toen hij ten behoeve van dit gezin man, vrouw en een kind woonruimte vorderde. Nadat nog een an dere getuige a décharge ook de volgens haar merkwaardige gedragingen van het echtpaar in zedelijk opzicht had gemeld volgde het requisitoir. „Zij mochten zich nu eenmaal niet verzetten" Dc officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman vestigde er de aandacht op, dat de bevindingen van de buffetchef met het echtpaar als zijn huurders, aan de verdachten nog niet bekend waren toen zij zich tegen de vordering verzetten. Of schoon er ter zitting geen duidelijk bewijs van was geleverd was de reputatie van de verdachten toch kennelijk ook niet best, zodat het een volkomen menselijke reactie van het Huisvestingsbureau was. wat min der consideratie ten opzichte van hen te hebben. Hoe de zaak ook lag, de verdach ten hadden zich niet tegen de politie mogen verzetten aangezien het gezag daaronder leed'. De officier achtte de voorlopige hech tenis voldoende en wilde daar niet een on voorwaardelijke vrijheidstraf op laten vol gen. Hij eiste een boete van 200 van elk alsmede een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden met dirie jaar proeftijd. Mr. Lambers vestigde in zijn pleidooi de aandacht op enige onjuistheden in de ten lastelegging en zeide voorts in het requisi toir wel te hebben aangevoeld, dat hier wat overhaast te werk was gegaan zonder dat men zich voldoende rekenschap had gege ven van de feiten, met name betreffende het gezin, waarvoor woonruimte werd ge vorderd. Na de grote portie leed, die de verdach ten door de voorlopige hechtenis reeds is toegebracht achtte mr. Lambers de eis van de officier veel te hoog. Daarna kwam de politierechter tot zijn reeds in de aanhef genoemde vonnis. De colleges van B. en W. der gemeenten Middelburg en Vlissingen hebben scherp geprotesteerd tegen wat zij noemen een ronselactie van Amsterdam onder de bouw vakarbeiders der beide steden en omgeving. In een telegram aan de ministerraad (met afschriften aan Gedeputeerde Staten van Zeeland en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten) wordt gezegd dat dit ronse len van bouwvakarbeiders algemeen grote verontwaardiging heeft gewekt. Daardoor wordt in Amsterdam kunstmatig bouwcapaciteit geschapen ten koste van de Zeeuwse gemeenten. Er wordt met klem op aangedrongen maatregelen te nemen om deze ronselactie ten spoedigste te beëindi gen. Vrijdag en zaterdag verschenen in enige provinciale bladen en in enkele adverten tiebladen grote advertenties, waarin werd medegedeeld, dat bij particuliere bouwon dernemingen in Amsterdam bouwvakarbei ders (timmerlieden, loodgieters, schilders, metselaars en stukadoors) tot 50 jaar kun nen worden geplaatst Op zeer korte ter mijn zijn woningen beschikbaar en in af wachting daarvan zullen reis- en verblijf kosten worden vergoed. Schriftelijke sol licitaties worden ingewacht bij de gemeen telijke woningdienst. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Tholen J. den Hoed cand. te Barneveld; te Eikerzee A. v. d. Ban te Schiedam. Aangenomen naar Zevenhoven:: W. Verwey cand. te Nieuwerbrug. Geref. Kerken Aangenomen naar Schiedam (vac. J. J. v. Wageningen) J. Nawijn te Aalten. Be dankt voor Guelph (Ontario-Canada) J. F. Colenbrander te Apeldoorn. Geref. Kerken art. 31 K.O. Aangenomen naar Rozenburg J. Goud- waard, cand. te 's-Gravenhage, die be dankte voor Appingendam-Garrelsweer, 2e Exloërmond-Veltermond, Hoek (Z.) en voor Huizum (Fr.). Chr. Geref. Kerken Tweetal te Deventer C. Noordegraaf te 's-Gravendeel en M. Vlietstra te Eemdijk; te Driebergen N. de Jong te Katwijk aan Zee. Bedankt voor Hengelo (O.) W. H. Ve- lema te Eindhoven; voor St. Jansklooster H. v. d. Schaaf te De Krim. Geref. Gemeenten in Nederland Tweetal: te Rotterdam-Zuid D. L. Aan- geenbrug te Terneuzen en F. Mallan te Bruinisse. ADVERTENTIE Hormeoncrême ontsluiert de schoonhuid van uw huid Endocil, de nieuwe, hormoonhou- dende crème, ontsluiert de schoon heid van uw huid. Het in Endocil aanwezige hormoon maakt uw huid weer gaaf, zacht, mooi. Reeds na 3 weken kunt u de verbetering con stateren. Gebruik EndociJ ook als basis voor make-up ot poeder. hormooncrême van Organon Per tube f 2.90 De Amerikaanse Luchtmachtvereniging heeft met enige verlegenheid moeten con stateren, dat zij sinds november een majoor van de Russische luchtmacht onder haar leden heeft gehad. Het misverstand was ontstaan door het feit, dat de afkortingen in het Engels voor de luchtmacht in de VS (USAAF) en in de Sovjet-Unie (USSRAF) veel op elkaar lij ken. Hierdoor kon het gebeuren, dat de plaatsvervangende luchtmachtattaché van de Sovjet-ambassade te Washington, ma- joar Kolentsev, te boek kwam te staan als volwaardig lid van de vereniging. Als zo danig had hij de beschikking kunnen heb ben tot geheime gegevens, doch hij heeft er geen gebruik van gemaakt De vereniging heeft nu de majoor haar verontschuldigingen aangeboden en de vijf dollar van het lidmaatschap teruggezon den, met de mededeling, dat hij niet aan de „vereiste voorwaarden" voldoet. WASHINGTON (United Press) De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, Lewis L. Strauss, heeft voor de televisie in een vraaggesprek met de pers, dat een half uur duurde, meege deeld, dat in het komende voorjaar tal van nieuwe, uiterst geheime atoomwapens be proefd zullen worden. Strauss zeide, dat de Verenigde Staten zeer grote vorderingen had gemaakt op het gebied van de ontwikkeling van nieu we wapens. De proeven, die dit voorjaar op nog na der te bepalen data gehouden zullen wor den, zullen voornamelijk betrekking heb ben op defensieve wapens dus wapens, die erop berekend zijn een vijandelijke aanval op het grondgebied van de Ver enigde Staten zelf af te slaan. Hij zeide echter, dat er ook enige „stra tegische", dat wil zeggen offensieve, wa pens beproefd zullen worden. Dit zouden volgens Strauss voornamelijk bommen zijn. Hij weigerde echter mee te delen of dit voorjaar voor de eerste maal een water stofbom uit een vliegtuig geworpen zal worden. Polen geeft voorkeur aan Westerse films Het Poolse geïllustreerde blad „Swiat" heeft zijn lezers opgeroepen om uit te ma ken welke de tien besle films zijin geweest die na de oorlog in Polen werden vertoond. Met uitzondering van een enkele Poolse film („De laatste etappe") die op de vier de plaats kwam, zijn de overige negen films alle afkomstig uit het westen en wel vier uit Italië (o.a. „Rome open stad", en „Fiet sendieven"drie uit Frankrijk („Het loon van de angst") en twee uit Engeland. On der deze tien bekroonde films bevond zich geen enkele uit de Sovjet-Unie. Papierproduktie uit loofbomen Voor het eerst is een dagblad geheel ge drukt op papier, dat uit loofbomenhout is vervaardigd. De Franse staatssecretaris van het bureau van de minister-president Gerard Jaquet, die deze gebeurtenis in het gebouw van een dagbladonderneming te Troyes (Fr.) bijwoonde, wees op het be lang van dit door de Franse ingenieur Grand uitgevonden procédé, dat het mo gelijk maakt papierpasta te maken uit loofbomen, als eik, kastanje, beuk, enzo voort. Er kan nu geheel van Franse grond stoffen gebruik worden gemaakt en een vermindering van de houtinvocr kan overwogen worden. ADVERTENTIE */m kompeerwagens, toebehoren e.d. en 19.30-22.30 uur beide zondagen 10-18 uur Geopend van 10-17 uur Elke morgen, ook nu de dooi is inge treden, rijdt een drietons militaire vracht- snijden. Darwfgaan ze mee naar de kaz^rn'1 totdat ze, weer op krachten, de vrijheid i terugkrijgen. Op twaalf plaatsen dalen militairen elke morgen de Waaldijk af om bergen voedsel uit te strooien. Voordat ze weer terug zijn bij hun wagens, komen de duizenden vo- nn,dl Kraafn,hof; gels al aangtzw^rmd. Van de dertig sakken die elke dag uitgestrooid worden8 is wel- dertig zakken oud brood en graan, bestemd dra geen kruim! of korrel meer te vinden. voor de enorme scharen watervogels d e Zo]f 6 nu het is gaan dooien zal het voeren zich ophouden langs de noordelijke Waal- daS0n,ang moeten doorgaan, oever eenden meeuwen en henduizenden De Kraayenhofkazerne is het verzamel- meerkoeten alle aangelokt door de schaarse centrum voor de tijen oud brood cn stroken open water tussen t zware dnjfijs. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevarieerd pro gramma. 12.00 Hammondorgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dansmu ziek. 13.45 Medische kroniek. 13.55 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Instrumentaal trio. 17.00 Platen. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Regeringsuitzending: Aap, noot, mies. melk, klankbeeld over de schoolmelkvoorziening. Rubriek Verklaring en toelichting. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 R.V.U.: Sartre en Anouilh, door Dr. Arn. Saalborn. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 De Partij van de Arbeid en de Werkgemeenschappen, causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 Gevarieerd programma voor de militairen. 20.50 Zeventig jaar in zestig minuten. 21.50 Lichte muziek. 22.15 Cabaret. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws, in Esper nto.. 23.20 Hammondtrio. 23.40—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.Ö0 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 8.25 Voor de vrouw. 9.35 Amusementsmuziek. 10.05 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Clavecimbel en viool. 11.30 Terugblik, hoorspel. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.37 Mid- dagpauzedienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Metro- pole-orkest. 13.50 Platen. 14.00 Gelders orkest. 14.42 Platen. 15.40 Negrospirituals. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel. 18.15 Oude muziek. 18.35 Platen. 18.45 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Ver enigingsleven. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Koperensemble. 19.30 Buitenlands over zicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Filharmonisch orkest en soliste. 21.15 Lijdensoverdenking. 21.45 Actualiteiten of platen. 22.00 Militaire Kapel. 22.30 Vocaal ensemble. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.2024.00 Platen. TELEVISIE (V.P.R.O., N.T.S.l 17.0017.30 Voor de kinderen. 20.1521.45 Filmreportage. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Amusementsmuziek. 12.34 Operamu ziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 16.02 Zang en piano. 16.15 Orkest concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.35 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.30 Voor de sol daten. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.20 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Piano recital. 22.5523.00 Nieuws BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws. Londens Radiodagboek en Engelse les voor beginnelingen. (Op 224 en 41 m.). open water tussen 't zware drijfijs. „Voegelvoedering" staat op de biljetten, graan. Elke morgen zitten tientallen mili tairen in de kazerne stapels brood te snij- waarmee de m.htaire vrachtauto beplakt dcn Elke gaan dertig zakken blliettetn Pulkten ook op de mondkost naar de twaalf voerplaatsen, die voor- en achterruit van de drie particu- d rfvi zijn ingericht De school_ wa?en voLne SP°°r jeu*d- de P°litie' Particulieren en indu- e v 0en. strieën zorgen er voor, dat de voorraad telkens weer wordt aangevuld. De vorige week werden 120 kisten voed sel bijeengebracht. Bij de poort van de kazerne staan dozen en kisten, waarin voedsel voor de vogels gedeponeerd kan worden. Alle politieposten nemen even- j i u i eens voedsel voor de vogels in ontvangst, rivier, waar zwermen watervogels de lucht Voor t {jjen ]s een ophaaldienst in- ïngaan bij de nadering der mensen. Een te]d door de mjlitairen. De rijkspolitie gaat met een dik touw voorop Er zijn Groesbeek steide 15 zakken gemengd voer De kleine colonne, die zich met de grijze militaire wagen voorop langzaam over dc Waaldijk voortbeweegt, stopt van tijd tot tijd. Dan springen de militairen uit de wagen. Zakken brood en graan sjorren ze op de rug, en wadend door de hoge sneeuw gaat het door de uiterwaarden naar de plekken, waar het ijs niet al te betrouw baar is en dan kan dat touw, overgenomen door de anderen, te pas komen. Zo bereikt men de voerplaatsen, die aan beschikbaar, de groep Batenburg 8 zakken. De politiemannen van Bergharen brachten het zelfs tot 30 mud voer. Er zijn stadsbewoners, die een klein de rivier liggen. De wal is één uitgestrekte zakje tarwe of een paar broden komen woestenij van op en over elkander ge- brengen Hun gave wordt evenzeer ge waardeerd als de 50 zakken graan, die uit Eist kwamen. De organisatie wordt ook financieel gesteund door Nijmeegse bedrij ven en industrieën. schoven schotsen. Soms drijft een brok voorbij, waarop tien, twaalf koeten en eenden roerloos vooruit staan te staren. Niets kan hen in beweging brengen. Zij drijven de dood tegemoet, want hun zwem vliezen zijn vastgevroren aan het ijs. Maal ais dergelijke vogels dichter onder de wal enigszins bereikbaar zijn, kruipt een mili tair over het ijs om de vogels met zijn mes heel voorzichtig uit het ijs los te ADVERTENTIE Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een overzicht samengesteld van de spaarbeweging bij de rijkspostspaarbank, de algemene spaarbanken en de boeren leenbanken in 1952/1955. Hieruit blijkt dat de spaarsaldi in deze jaren regelmatig zijn toegenomen. Van 1952 tot en met 1955 beliep het bedrag der besparingen respec tievelijk f 170,8 miljoen, f294,8 miljoen, f392 miljoen en f 563,1 miljoen Het totale saldo-tegoed steeg van f 4247,3 miljoen in 1952 tot f5704,8 miljoen in 1955. In het laatste bedrag is niet begrepen de rente bijschrijving. Voor 1955 wordt dit totaal geschat op f 109 miljoen Uit een onderverdeling blijkt, dat bij de boerenleenbanken in 1955 een bedrag van f 193,6 miljoen werd gespaard tegen 130 miljoen in 1954. Het saldotegoed bij deze instellingen beliep aan het einde van 1955 f 2239,9 miljoen. Daarna volgen de algeme ne spaarbanken, waar het vorige iaar f211,9 miljoen werd gespaard tegen f 193,8 miljoen in 1954. Het saldotegoed bij deze instellingen beliep aan het einde van het vorig jaar f 1804,5 miljoen. De rijkspost spaarbank boekte in 1955 relatief de groot ste vooruitgang. Het saldo der besparingen steeg hier van f68.2 miljoen in 1954 tot f 157,5 miljoen. Het tegoed de inleggers bedroeg eind 1955 f 1660,4 miljoen. Het aantal spaarrekeningen was bij de rijks postspaarbank het grootst: 4.615.000, het geen betekent dath ier het gemiddeld tegoed per rekening het laagst was. De algemene spaarbanken komen op de tweede plaats met een aantal rekeningen van 2.849.000. Van de boerenleenbanken was het aantal rekeningen aan het einde van het vorige jaar nog niet bekend. Aan het eind van 1954 bedroeg het aantal hier 1.382.000. Jongen verdronken. De 18-jarige Neder landse logiesbediende F. D. uit Schiedam is verdronken, toen hij in de binnenhaven van Emden trachtte over het ijs zijn schip, de „Stad Schiedam" te bereiken. In een huis aan de Muntstraat te Utrecht is een 19-jarige studente, mej. M. L. Man tel uit Hilversum, door elektrische stroom getroffen en om het leven gekomen. In het huis werd een feestje gehouden, waarbij ongeveer dertig studenten, dames en heren, aanwezig waren. Mej. Mantel ging in een stoel zitten die op de bekleding na van metaal vervaardigd was. Toen zij achterover leunde, raakte zij met het hoofd een koperen knop van een verwarmings radiator. Enkele ogenblikken daarna kwam men tot de ontstellende ontdekking dat zij was overleden. Bij onderzoek bleek, dat de metalen stoel op een snoer van een schemerlamp stond, waarvan de isolatie beschadigd was, zodat de stoel onder een spanning van 220 volt stond. Toen mej. Mantel de radiatorknop aanraakte, ontstond een stroomdoorgang door haar lichaam, waardoor de dood on middellijk intrad. ADVERTENTIE Verkeerde uitleg. De voormalige Argen tijnse president Juan Perón heeft het hotel Washington in Panama verlaten, op last van de Amerikaanse regering, via de Panamakanaalmaatschappij, eigenares van het hotel. Perón ver klaarde, dat hij zijn rekeningen regel matig had betaald. Een ambtenaar van het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken zei, dat Perón uit het hotel was gezet, omdat aan de aan wezigheid van de ex-president „een ver keerde uitleg zou kunnen worden ge geven". Perón heeft thans zijn intrek genomen in een moderne flat, tegen over het gebouw van de Amerikaanse ambassade in de stad Panama. Lening. De export-import bank der Ameri kaanse regering heeft met de regering van Argentinië een overeenkomst ge sloten, die voorziet in de verstrekking van een ki'ediet van zestig miljoen dol lar, bestemd voor de financiering van de bouw van een staalfabriek. Verboden. Een lid van het Soedanese parle ment en een vakverenigingsleider zijn te Kosti veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, omdat zij een verboden betoging tegen „Het drama van Kosli" hadden geleid. Vorige week zijn in Kosti bijna tweehonderd boeren in een over vol arrestantenlokaal door verstikking om het leven gekomen. Zeven mede- beklaagden kregen gevangenisstraffen variërend van drie tot zes maanden. Vliegongelukken. Bij twee vliegtuigonge lukken in de Verenigde Staten zijn maandag zestien mensen om het leven gekomen en twee gewond. Bij Dayton in Ohio stortte een viermotorige bom menwerper B-50 neer, waardoor elf in zittenden om het leven kwamen. Bij Sedalia in Missouri stortte een straal- bommenwerper B-47 op een boerderij. De vier bemanningsleden kwamen om het leven. Twee mensen op de boerderij werden gewond. Boontje. Bij Place Pigalle, in Parijs, is uit de auto van Arlette Peters een koffer gestolen, waarin zich een meer dan drie meter lange boa constrictor met een paar warm-waterkruiken bevond. Ar lette Peters die een voorstelling voor de televisie zou geven had reeds een koffer met één slang zij had vier boa con strictors uit haar auto naar de studio gebracht. Toen zij terugkwam was een van de drie overgebleven koffers ver dwenen. Zakwekker. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft meegedeeld, dat een „zak-alarmapparaat" vervaar digd is, dat er voor waarschuwt, als de drager bloot staat aan radio-actieve straling, welke gevaarlijk voor de mens is. De commissie heeft een reeks paten ten gepubliceerd, die geschikt zijn voor de particuliere industrie. Uitgeweken. Twee hoofdambtenaren van Oostduitse ministeries zijn naar West- Berlijn uitgeweken. Het zijn Heinz Griese en Guenther Groeger, die res pectievelijk op het ministerie voor Steenkool en Energie en dat voor de Chemische Industrie werkzaam waren. Opdracht. Premier Karamanlis, wiens Ra dicale Unie in de jongste Griekse ver kiezingen heeft gezegevierd, heeft het ontslag van zijn kabinet aan koning Paul overhandigd. De koning heeft hem daarop verzocht een nieuwe regering te vormen. Minachting. Gilbert Green, een A.meri- kaanse communistische leider die se dert 1951 voortvluchtig was na met tien anderen beschuldigd te zijn van samen zwering, heeft zich bij het federale ge rechtshof te New York gemeld. Hij is in arrest gesteld hangende een aan klacht wegens minachting van het ge recht. Uitgesteld. De Westduitse ambassadeur bij de regering der Sovjet-Unie, Wil helm Haas, heeft zijn vertrek naar Mos kou uitgesteld, omdat de Sovjet-auto riteiten geen geschikt gebouw voor de ambassade ter beschikking stellen. Reeds enige weken vertoeft een „voor hoede" van de Duitse ambassale in Moskou als „kwartiermaakster". Verzoek. De internationale commissie te gen concentratiekampen heeft de Sov jet-Unie verzocht een delegatie te mo gen zenden om Sovjet-gevangenissen en arbeidskampen te inspecteren. In een brief aan minister Molotov ver klaarde de voorzitter van de commissie een particuliere organisatie van overlevenden van nazi-concentratie kampen dat hij berichten zou wil len bevestigen volgens welke de toe stand in Sovjet-gevangenissen verbe terd is. 63. Neef Lodewijk wachtte tot de nacht viel en kroop toen voorzichtig over de tree plank van de denderende wagon naar vo ren. Hij dook diep weg bij het raampje van de coupé, waarin Panda, de ontdek kingsreiziger en de notaris zaten, opdat die hem niet zouden zien. Daarbinnen liet de ontdekkingsreiziger juist een fors ge geeuw horen. „Laat ons nu maar wat gaan slapen", stelde hij voor, „dan zijn we goed uitgerust als we in Hoefijzer-vallei aan komen". Neef Lodewijk grijnsde boosaar dig, toen hij dit opving. „Hij mag slapen, tot hij aankomt", mompelde hij, terwijl hij verder kroop, „maar dan zal het een heel lang slaapje worden!" Hij stapte over op dc andere wagon en... maakte de koppe ling tussen de wagons los.' „Dat is dat" bromde hij, „laat ze nu maar wachten op de volgende treindie komt over een maand! Hahaha!" En de trein raasde voort in de nacht, terwijl de wagon, waarin Pan da en zijn metgezellen vredig sliepen, een zaam op de rails achterbleef. WANNEER WE het plankton als „het gras van de zee" aanduiden, moet deze term niet worden verward met de naam „zeegras", want dat is heel wat anders Onder plankton werd oorspronkelijk ver staan alles wat in het water zweeft, maar bij nadere overweging vond men dit toch wel wat veel van hel goede en werd met plankton uitsluitend het. levende bestand deel van de zwevende massa in het water bedoeld. De dode deeltjes organische stoffen en mineralen vielen dus gf en kregen een afzonderlijke naam maar in het plankton bleef des ondanks nog voldoende over want zowel de plantaardige algen, als de dierlijke ééncel- ligen, raderdiertjes, holte dieren, kreeftjes eieren en larven van vissen, schelpdieren en stekel huldigen, enz. vormen tezamen het plankton. Dit plankton vormt de voedingsbasis voor het leven van alle hogere dieren in de oceaan. Talloze grotere vissen eten bij voorbeeld alleen de allerkleinste kreeftjes. en dat de grootste dieren op aarde, de reu- zenwalvissen zich met dergelijke plankton organismen voeden, behoeven we niet eens te mem.oreren. Dit zijn de directe plankton- eters. maar ook de roofvissen die zich met grotere dieren voeden, zijn indirect ook weer van het plankton afhankelijk, omdat de kleinere dieren daarop zijn aangewezen. Zo komt men in de keten van opeten en opgegeten worden en stuit men tenslotte altijd op soorten die van het plankton af hankelijk zijn. Nauwkeurige onderzoekingen hebben aangetoond dat het plankton van de zee een rijk maal kan opleveren omdat het in geconcentreerde vorm zeer belangrijke voedingsstoffen bevat. Dit wil echter niet zeggen, dat we ons de oceaan moeten voor stellen als een hoeveelheid water waarin een dikke brei drijft of zweeft, want uit gestrekte gebieden van de open zee blijken soms nauwelijks één diertje per liter wa ter te bevatten. Dat klinkt teleurstellend, maar in het kleine gebied dat door 1 ku bieke meter water wordt ingenomen, leven dan toch al duizend van die diertjes en op één enkele vierkante kilometer zeeoppervlakte vele miljoenen. En in de rijkere zeegebieden zijn deze aan tallen uiteraard aanzienlijk hoger. Het talrijkst zijn de algen in het plankton vertegen woordigd, kleine zeeplantjes die een bewonderenswaardige rijkdom aan vormen vertonen, maar toch alle de eigen schap gemeen hebben dat zij. evenals de hogere landplanten, met behulp van kleur stoffen koolzuur assimileren. Deze plantjes zijn zó nietig, dat in een liter water wel 10.000 hiervan worden aangetroffen. Het water is dan nog steeds geen dikke brei, want de levende plantenmassa neemt in dit geval slechts één-vijftigmiljoenste van de liter water in beslag. Om een liter algen te hebben, moeten we dus 500 mil jard stuks bij elkaar zoeken. In het plank ton zelf vormen deze kleine plantjes weer de voedingsbasis van allerlei plankton diertjes en de hoeveelheid algen is dus eigenlijk beslissend voor de rijkdom van de zee. Laten we thans eens antwoorden op de vraag, wat sterreschot eigenlijk is. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2