GOLDEN FICTION Stevenson - Amerikaan op zijn best Ernstige vorstschade in Frankrijk aan tuinbouw-gewassen Agenda voor Haarlem Een politicus die zijn beloften aan het kiezersvolk waar wil maken Vijftig jaar geleden Tweede technische hogeschool Gunstige vooruitzichten voor uitvoer uit Nederland naar getroffen landen Wet op apartheid in de Kaapprovincie aanvaard Dure sinaasappelen jEen „wolk" van i een baby1 President Gronchi bezoekt de Verenigde Staten Vele kamerleden wensen geen gelijkheid van studieprogramma's Gaat u verhuizen? F. DAMIAANS EN ZN. Bekende mensen over een bekende sigaret (9) Onder ons gezegd: toch maar liever Woning vernield door aardgas-ontploffing Noodwet Kinderbijslag kleine zelfstandigen Omvliegend en zorgzaam Actief en veelzijdig Succes en nederlaag Strijdvaardig en eerlijk /^Hoe is het ontstaan?^ MIDDELRIF Zwartgehandschoende vrouwen protesteerden op tribune Turkije: „zelfbeschikking geldt niet voor Cyprus" Koningin Juliana woonde lezing in Utrecht bij BUCKLEY'S MIXTURA Uit Haarlems Dagblad van 28 februari 1906 DAG 28 FEBRUARI 1956 Tijdens de vergadering van de Noorder marktbond, een der grootste koolveilingen in Noordholland, vielen maandag optimis tische klanken te beluisteren. De positie en het vooruitzicht van de koolbouwers wer den drie weken geleden vrij hopeloos ge acht, maar na de felle kou is het beeld ge heel gewijzigd door de ruïneuze vernie tiging van de vroege groenten in Italië en Frankrijk. Laatstgenoemd land stelde vo rige week zijn grenzen open met als gevolg een sterk oplopen der prijzen. Vrije export naar Frankrijk is tot 15 maart toegestaan. De toekomstige afzet van bewaarkool werd in de vergadering dan ook met gun stige verwachtingen tegemoet gezien, het geen zich reeds demonstreert in een hogere veilingomzet. Aan de Delftse groentenveiling is de eer ste bladspinazie aangevoerd, door de kwe ker P. Q. van Dijk uit Nootdorp. Deze primeur bracht 85 cent per kilo op. De vorstschade in Duitsland valt vooral aan de grote voorraden sluitkool erg mee. In Italië hebben sla en bloemkool ernstig geleden terwijl de andijvie vrijwel ver nietigd is. Frankrijk blijkt het zwaarst getroffen land. Vrijwel de gehele oogst aan sla, an dijvie, spinazie, doperwten, spitskool en vroege aardappelen is vernietigd. In Bre- tagne hebben bloemkool en artisjokken ernstig geleden. Frankrijk heeft in de af gelopen week sluitkool en prei vrij uit Nederland ingevoerd. De schitterende Spaanse sinaasappeloogst heeft ernstig geleden, waardoor de uitvoer- mogelijkheden beperkter zullen zijn, dan werd verwacht. Vermoedelijk komt er over een paar weken een vrij dure aanvoer van sinaasappelen uit Californië. De te velde staande gewassen in Enge land zijn vrijwel verloren. Van Guernsey wordt geen ernstige vorstschade aan de tomaten gemeld, hoewel de groei ver traagd is. ADVERTENTIE Een voorlopige balans van het Centraal Bureau laat zien, dat de groentenaanvoer in de komende maanden aanzienlijk klei ner zal zijn dan normaal. De gevolgen van de vorstschade waren op de aanvoeren te bespeuren. De prijzen, in het bijzonder voor sluitkool, waren sterk opgelopen. Men verwacht niet dat deze koolprijzen na het invallen van de dooi zo hoog blijven. Het prijspeil van de voorjaarsgroenten zal in de komende maanden hoog liggen. WASHINGTON (Reuter/AFP) Pre sident Giovanni Gronchi van Italië is in Washington aangekomen. Men verwacht, dat hij tijdens zijn officiële bezoek zal trachten veel misvattingen over zijn hou ding ten opzichte van het communisme, zowel in binnen- als buitenland, uit de weg te ruimen. In de Amerikaanse pers is onlangs de indruk gewekt, dat Gronchi voorstander zou zijn van een regering van het volksfronttype in Italië, waarin perso nen zitting zouden hebben die het commu nisme welgezind zouden zijn. Gx-onchi is maandagmiddag met zijn echtgenote en zijn minister van Buiten landse Zaken Gaetane Martino door pre sident Eisenhower op het Witte Huis ont vangen in aanwezigheid van minister Dul les en vice-president Nixon. Gronchi is het eerste Italiaanse staatshoofd dat ooit de Verenigde Staten bezocht. ZAL het een meisje worden, waar zij zich heimelijk op verheugt of zal haar man de zoon krijgen waar hij diep in zijn hart zo naar verlangt? Hoewel de hooggespan nen verwachtingen van de a.s. moe der wel eens verschillen met die van de vader-in-spe, blijft toch altijd de belangrijkste wens, die in beider harten leeft, dat het kindje gezond ter wereld zal komen en gezond zal opgroeien. Omdat het de wens van iedere a.s. moeder is, verblijd te worden met een „wolk" van een baby, zal z\], meestal op advies van haar dokter, een gezon de leefregel volgen. Zo zal zij o.a. dagelijks extra kalk innemen om Engelse ziekte bij haar kindje te voor komen. Kalk zorgt voor gezonde been deren en legt de grondslag voor een sterk en gaaf gebit. En zij zelf voorkomt kalkgebrek Wetenschappelijk is vastgesteld, dat kalk dan alleen goed door het li chaam wordt opgenomen als tevens de juiste hoeveelheid vitamine D3 (drie!) aanwezig is. Daarom neemt zij vóór, en straks na de geboorte van haar baby. dagelijks enkele ta bletten Agré-Calvit, het enige kalk- phosphorpreparaat met vitamine D3 van Philips-Roxane. Busje met 100 tabletten (met pepermunt- of choco- ladesmaak) f 1.65. DINSDAG 28 FEBRUARI Minerva: „Onvergetelijke melodie". 14 jaar, 8.15 uur. Palace: „De witte non", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouw van Rome", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „Het bed", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het meisje van de rivier", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Rox.v: ..De zil veren beker", 14 jaar, 8 uur. Rembrandt: „Onderbroken melodie", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „King of the Khyber rifles", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Concertgebouw: 8 uur, Concert door het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest o. 1. v. Yvon Baarspul. Soliste Betty- -Jean Hagen, viool, Gebouw van de Remonstrantse Gemeente, Prins Hendrik straat: 8 uur. Opvoering van „Judas" van Hubert Gignoux. Gebouw „Cultura": 8 uur, Voor de Ned. Verg voor Sexuele Hervorming spreekt J. S. Baruch over: „Problemen van de rijpere jeugd". WOENSDAG 29 FEBRUARI Palace: „De witte non", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouw van Rome", 18 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „Hoffmann's vertellingen", 14 jaar, 2.15, 6.45 en 9.15 uur. Vido: „Het meisje van de rivier", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De zilveren beker", 14 jaar, 2 en 8 uur. Rembrandt: „Onderbro ken melodie", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „King of the Khyber rifles", 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 2 uur, Voor de Vereniging van Huisvrouwen geeft de toneelgroep „Puck" een uitvoering van: „Cycloon 3 antwoordt niet", onder regie van Cor Baas. Medespelenden: Guus Ver- straete, Tine de Vries, Wim van den Heuvel, Jan Greve en Karin Haage. Gebouw van de Remonstrantse gemeente, Prins Hendrik straat: 8 uur. Opvoering van „Judas" van Hubert Gignoux. In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Hoger Onderwijs-wet inzake het technisch hoger onderwijs merken zeer vele leden op, dat ten aanzien van de coördinatie de in dit wetsontwerp voorge stelde regeling dezelfde zal zijn voor de Technische Hogeschool in Delft als voor de te stichten Technische Hogeschool in Eindhoven. Zij vroegen zich af wat dan de rechtvaardiging is van de school in Eind hoven. Zou men niet juist in Eindhoven met een studieprogramma van kortere duur aan een ander type mensen een meer bevredi gende werkkring kunnen verschaffen dan thans in Delft wordt bereikt?, zo vroegen zij. De tweede technische hogeschool zou dan wat meer op de industriële praktijk af gestemd zijn en Delft meer op de theoreti sche wetenschap. Wel zou het dan noodza kelijk zijn te voorzien in de blijvende mo gelijkheid van een overgang van de ene naar de andere instelling. Op deze wijze zou men meer tegemoet komen aan wat nodig is en onnodige geldverspillingen door doublures vermijden. Voorts vroegen deze leden, of de gelijk waardigheid van Delft en Eindhoven ook inhoudt, dat de examens gelijk zijn gesteld, zodat men, na het propaedeutisch of het kandidaatsexamen aan de ene hogeschool behaald te hebben, de studie aan de ande re inrichting zal kunnen voortzetten. Met de voorstellen inzake de instelling van de Raad voor het Technisch Hoger Onderwijs konden vele leden zich vereni gen. Zij achtten dit lichaam een geschikt orgaan om de samenwerking lussen de technische hogescho'en te verzekeren. De instelling van één curatorium voor de beide hogescholen wezen deze leden af, daar de onafhankelijkheid en het efficiënt beheer van elk der instellingen afzonderlijk naar hun mening daaronder te zeer zouden lijden. Maatregelen tegen bepaalde studenten Vele leden konden zich niet verenigen roet de voorgestelde bepaling dat de over heid het recht heeft om door beperkende bepalingen te voorkomen, dat overheids gelden op onverantwoordelijke wijze zou den worden gebruikt of dat de goede gang van het werk aan de technische hogeschool in gevaar zou worden'gebracht door het bezetten van plaatsen door studenten, die te weinig verantwoordelijkheidsgevoel hebben. Deze leden waren van oordeel dat de studenten tegenwoordig blijk geven van een behoorlijk verantwoordelijkheidsbesef en dat op enkele uitzonderingen na niet gezegd kan worden, dat de student door een onverantwoordelijke wijze van stude ren onnodig overheidsgeld verbruikt of dringend noodzakelijke plaatsen op de hogeschool voor anderen blokkeert. Zij verwachtten niet dat deze mentaliteit in de toekomst in ongunstige zin zou verande ren. Zij gaven in overweging het desbetref fende artikel te doen vervallen. Vele andere leden merkten op dat het niet voortzetten van de studie in latere jaren niet vaak pleegt voor te komen en dat de onkosten, die de gemeenschap zich voor het hoger onderwijs moet getroosten, vooral in de eerste jaren vallen, zodat het gewenst is, dat men daar niet te lang over doet. De bepaling, dat van de bevoegdheid de toe lating tot de examens te ontzeggen slechts gebruik kan worden gemaakt na verloop van het dubbele van de normale studie duur, de mogelijkheid van beroep, zomede de gewenste toezegging, dat deze maatregel met begrip en soepelheid zal worden toe gepast, komen voor een belangrijk deel te gemoet aan de bezwaren die van de zijde van de studenten aangevoerd zijn. Deze leden meenden, dat deze maatregel ernstig moet worden overwogen indien daarmede bereikt zou worden, dat vermij- delijke mislukkingen erdoor zouden wor den voorkomen. ADVERTENTIE ZIJLVEST 41 - HAARLEM Telefoon 12456 - 14155 - 22279 ADVERTENTIE Jan Retel, de bekende acteur/regisseur met zijn vrouw, de vooraanstaande Haagse actrice Elisabeth (Requiem for a nun) Andersen. Een gulden genieting voor 80 ct. Een ontploffing van aardgas heeft de woning van de heer A. J. H. H. aan de Graaf Ottosingel te Zutphen totaal ver nield. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Mej. A. Hilgers, die de woning met haar broer en zuster bewoont, bevond zich alleen in de woning. Het begin van brand kon door omwonenden en voorbij- gangers worden geblust. De oox-zaak van de ontploffing is vermoedelijk een lek in de gasleiding, waardoor zich een grote hoe veelheid gas in de kelder en onder de vloer—had verzameld. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend ter vex-lenging van de werkingsduur van de Noodwet Kinderbij slag Kleine Zelfstandigen. In mei 1955 is de werkingsduur van deze noodwet ver lengd tot 1 juli 1956. Thans wordt een ver lenging tot 1 juli 1957 voorgesteld, daar het uitgesloten is, dat een algemene kin- derbijslagverzekering, welke ook de zelf standigen en andere groepen niet-loontrek- kenden zal omvatten, op 1 juli 1956 in wer- feit^g kxypujjyegen.^ - j» (Van onze correspondent in Washington) MEN MOET, in een Amerikaaxxs verkiezingsjaar, met zijn verklaringen bij de dag leven. Op dit ogenblik kan men echter toch zonder veel aarzeling zeggen dat Adlai Stevenson de waarschijnlijkste verkiezingskandidaat is van de demo craten en bovendien als Eisenhower zich niet beschikbaar stelt de waar schijnlijkste nieuwe president van de Verenigde Staten. Dezer dagen is er een goed boek over Stevenson verschenen, geschreven door zijn enige zuster, mevrouw Elisabeth Ives, een scherpzinnige en beschaafde vrouw, die door haar familie en vrienden nog altjjd bij haar kindernaam „Buffy" of „Buff" genoemd wordt. De titel van het boek is „My brother Adlai". Voor het eerst verneemt men bijzonderheden van Stevenson's jeugd en huiselijk leven. Me vrouw Ives is vol bewondering en liefde voor haar broer. Toch is haar boek niet zoetelijk of overdreven verheerlijkend geworden. De moeilijkheden in Stevenson's leven worden niet verdoezeld. Door dit werk leert men Adlai beter kennen. In de fa milie Stevenson heeft men de goede ge woonte om brieven te bewaren en me vrouw Ives heeft in haar boek veel cor respondentie kunnen afdrukken tussen Adlai en „Buffy". Adlai Stevenson komt uit een politiek milieu. Zijn grootvader is vice-president geweest van de Verenigde Staten, zijn vader „Secretary of State" in de staat Illinois. De vader, die men in zijn niet- politeike leven het best als een rent meester zou kunnen beschrijven, was nogal opvliegend van aard. Hij was trots op zijn zoon, doch de band tussen Adlai en zijn moeder schijnt toch nauwer te zijn geweest dan die lussen vader en zoon. Men krijgt uit de brieven zelfs de in druk. dat de moeder al te zorgzaam was. Adlai heeft zich, op een aardige manier, altijd tegen teveel zorgzaamheid ver weerd. Hij is zeker geen lief moeders zoontje geweest. Hij vocht heel wat af in zijn jeugd en brak daarbij driemaal zijn neusbeen. Zijn neus staat nog altijd een beetje scheef. Zijn moeder mocht hem dan wat veel goede raad geven voor zijn gezondheid, zij gaf hem ook uitstekend advies voor zijn geestelijk welzijn. Zij schreef bijvoox-beeld: „Voed je gevoel voor humor. Het leven is saai, ja zelfs stompzinnig zonder dat." Toen Stevenson 24 jaar oud was, schreef ze: „In deze dagen van morele verslapping is de geest van liefde en rechtvaardigheid zeer noodzakelijk. Ik zou liever zien dat je fysiek en moreel gezond was dan dat je president werd. Mede dank zij de sfeer, die deze moeder schiep, krijgt Stevenson een kans beide mogelijkheden te verenigen en fysiek en moreel gezond president te worden, begaafd met een groot gevoel voor humor. In zijn studententijd werd Adlai door zijn vrienden „het konijn" genoemd, om dat hij graag rauwe groenten at en even levendig en vlug was als een konijn. Sport heeft altijd een belangrijke plaats in zijn leven ingenomen (alleen toen hij gouverneur was van de staat Illinois had hij het daarvoor te druk). Hij is een goed tennisser, speelt golf, rijdt paard en houdt van skiën. Reeds als jongetje van elf jaar maakte hij met ziji. ouders een x-eis naar Europa en als student heeft hij herhaaldelijk de oude wereld bezocht. Zo deed hij een grote kennis van Frankrijk, Duitsland, Spanje, Italië en Zwitserland op. In 1926 kreeg hij een visum voor de Sovjet-Unie maakte een avontuurlijke tocht van de Zwarte Zee, via Moskou naar Leningrad. De betrekkelijke welgesteldheid van zijn ouders stelde hem in staat veel van de wereld te zien en veel van het leven te genieten. Dank zij zijn werklust had het geld allerminst een vex-slappende invloed op hem. Hij studeerde aan twee beroemde Amerikaanse universiteiten: Princeton en Harvard. Vooral te Prince ton hield hij zich bezig met studenten journalistiek. Nadat hij was afgestudeerd wilde zijn vader een baan voor hem zoe ken, maar de zoon was hem voor. Hij werd opgenomen in een bekend advo catenkantoor te Chicago en het pleitte wel voor Adlai's begaafdheid, dat men hem zo kennelijk van democratische huize wilde aanvaarden in deze geheel republikeinse kring. Stevenson is er al tijd in geslaagd goede betrekkingen te onderhouden met verscheidene vooraan staande republikeinen. De democratische partij in Illinois deed een goede greep, toen zij Stevenson eind 1948 verzocht candidaat te willen zijn voor het gouvexmeurschap van die staat. Het republikeinse bewind was daar des tijds corrupt en men mocht hopen dat Stevenson zelfs de steun van onkreuk bare republikeinen zou hebben om de zaken te zuiveren. In 1948 had Adlai niet slechts juri dische, doch ook gouvernementele prak tijk verworven op het departement van Landbouw en in de oorlog van Marine. Het gouverneurschap is een groot suc ces voor Stevenson geworden. Zo groot dat de democraten hem in 1952 verzoch ten candidaat te zijn voor het president schap van de Verenigde Staten. Bij de verkiezingen van 1952 leed hij de neder laag tegen de populaire Eisenhower in een stemverhouding van vier tegen drie. Thans wil Stevenson het opnieuw pro beren. Hij lijkt gewonnen te hebben aan strijdlust en schijnt meer overtuigd van eigen kracht. In 1952 had men weieens het gevoel dat de wil om te winnen hem ontbrak. Maar hoeveel vechtlust Steven son dit jaar ook moge hebben, het zou wel zeer tegen zijn aard indruisen, om de kiezers koeien met gouden horens te i beloven. Hij weigert eenvoudig een be- m paald gehoor oorlogsveteranen, negers, arbeiders beloften voor te spiegelen, die in de praktijk onmogelijk zijn te verwezenlijken. Zijn verkiezingscampagne wil hij voeren op hoog peil. Hij zal niet schromen om bepaalde stellingen te verkondigen, wanneer hij die ziet als een landsbelang. De sportieve, eerlijke, geestige en moreel hoogstaande Stevenson kan niet praten en denken in gemeenplaatsen. Zijn opvoeding, milieu een aard hebben hem een apart karakter gegeven. Indien Eisenhower zich niet beschikbaar stelt, zal het de republikeinen moeite kosten om een geschikte tegenkandidaat te vinden in eigen gelederen. In tal van woorden: middelmoot, mid delpunt, middellijn enzovoorts duidt het woorddeel: middel- aan: wat in het midden Ligt. Het middelrif is dus het rif dat in het midden van het lichaam borstholte en buikholte van elkaar scheidt. De vraag blijft wat dan een rif is. Dit woord komt voor in de betekenis: klip, in die van: reef, strook aan het zeil en in die van: lichaam, in het bijzonder: dood lichaam. Ook in de betekenis: ge raamte treft men het aan. Tollens spreekt van de Dood met zijn ratelend rif. Het is een echt Germaans woord; daarbuiten zijn geen verwante woorden aan te wijzen. Middelrif is dus: het deels spierachtige, deels peesachtige schot dat het lichaam in het midden in tweeën deelt. i KAAPSTAD (Reuter) Het Zuidafri- kaanse parlement heeft in gemeenschap pelijke zitting van Volksraad en Senaat de wet op het invoeren van aparte kieslijsten voor de kleurlingkiezers van de Kaap provincie goedgekeurd. De stemverhou ding was 174 tegen 68. De leider van de Verenigde (oppositie-) partij, Strauss, heeft aangekondigd, dat zijn party gerechtelyk zal doen onderzoeken of een en ander in overeenstemming met de grondwet is. Hij daagde de regering uit af te treden en verkiezingen uit te schrijven, als uitgemaakt zou worden dat zulks niet het geval zou blijken. Tijdens het tellen van de stemmen zaten op de publieke tribune, tegenover de zetel van premier Strijdom, twee vrouwen met lange, zwarte handschoenen. Het waren leden van de vrouwenliga voor verdediging van de grondwet, die de afgelopen maan den een actie gevoerd heeft tegen dit wets ontwerp en de uitbreiding van de Senaat door de regering, om aanvaarding van het ontwerp met een meerdei-heid van twee derden mogelijk te maken. Met de zwarte sjerpen, die de vrouwen van de liga dra gen als teken van rouw, mochten zij niet in de kamer komen, doch bij de stemming hielden zij de linkerhand aan de rechter schouder, zodat het leek alsof zij zwarte sjerpen droegen. De uitslag van de stemming werd door de Nationalistische afgevaardigden met luid gejuich begroet. Het wetsontwerp moet nog door gouver neur-generaal Jansen bekrachtigd worden. Het was de achtste poging van de Natio nalisten, sedert 1951, om de 45.000 Kaapse kleurlingen, die reeds meer dan honderd jaar dezelfde kiesrechten hebben als de blanken, een aparte vertegenwoordiging van vier blanke afgevaardigden en een senator te geven. Het wetsontwerp hernieuwt de afzon derlijke vertegenwoordiging van Kaapse kleurlingen volgens de wet, die in 1951 door het Hof van Beroep ongeldig werd verklaard, omdat zij niet, zoals de grond wet voorschrijft, met een meerderheid van twee derden was aangenomen. Tevens schrapt het nieuwe wetsontwerp uit dé grondwet de bepaling, dat een meerder heid van twee derden nodig is voor wet geving op het gebied van kiesrecht. Deze meerderheid is nog slechts nodig voor wet geving met betrekking tot de gelijkheid van het Engels en het Afrikaans als lands talen. Het nieuwe wetsontwerp beperkt voorts de bevoegdheden van gerechtshoven om de geldigheid van wetten die door het parlement zijn aangenomen, te toetsen, be halve als zij betrekking hebben op de ge lijkheid van het Engels en het Afrikaans. ISTANBUL De Turkse Nationale Ver gadering heeft de begroting voor het mini sterie van Buitenlandse Zaken aangenomen nadat minister Koprulu een overzicht van de Turkse buitenlandse politiek had ge geven. Hierin verklaarde hij, dat de hui dige status van Cyprus het resultaat is van het verdrag van Lausanne (1928). Wan neer deze status veranderd zou worden, zouden ook andere voorzieningen van dit verdrag gewijzigd moeten worden. Cyprus ging uitsluitend Groot-Brittannië en Tur kije aan en niet Griekenland. Wanneer er verandering in het bezitterschap van het eiland zou komen, zou het naar Turkije terug moeten keren. Het beginsel van zelf beschikking is volgens Turkije niet op Cy prus toepasselijk, aldus minister Koprulu volgens de Londense „Times". De Koningin heeft maandagavond een bezoek gebracht aan het Centraal Museum te Utrecht, waar zij een lezing bijwoonde over het werk van jonkvrouwe Ima van Eysinga door mej. A. G. Ballintijn. Deze sprak voornamelijk over de aquarellen, welke jonkvrouwe Van Eysinga maakte. ADVERTENTIE BIJ HOEST,.KEELPIJN EN BRONCHITIS H E LPT DIRE CT DEN HAAG. De heer Pooi'tman, oud stationschef in Transvaal, thans alhier wonende, heeft een veiligheidsstelsel uit gevonden, dat het onmogelijk maakt dat treinen niet-afgesloten overwegen voor bij snellen, spoorbruggen naderen die nog niet geloten zijn, op vex-keerde wis sels geraken cf tegen andere treinen botsen. Het nieuwe systeem van den uitvinder bestaat hierin, dat op elke loco motief een electx-ischen magneet-induc tor wordt aangebracht, die onder het rijden een stroom door de ijzeren rails laat vloeien. Wordt deze stroom onder broken, bij voorbeeld door een geopende spoorbrug, dan gaat op voldoenden af stand bij den machinist een bel luiden.. Leidt men den stroom uit de rails naar een station, dan zal daar bij nadering van den trein eveneens een bel gaan luiden. Dit kan eveneens geschieden bij overweg beambten en baanwachters.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5