Voorjaarsbeurs voor de vrouw opent Vrijdag haar deuren Rotstekeningen in Spaanse grotten Nieuwe attractie het waterorgel Fusie tussen Excelsior en Eensgezindheid? Schoolvoetbaltoernooi in de paasvakantie Conflict in vleetvisserij op komst? Bekers voor schippers, vlaggen voor schepen Heemstede Twee Heemsteedse korpsen repeteren gezamenlijk Wintersportgenoegens in Bloemendaal G. Ruygers sprak voor P.v.d.A. in Spaarndam Onderzoek naar doods oorzaak van twee kinderen Burgemeester opent Boekenweekavond Burgerlijke Stand van Haarlem Glubmatch kvnologenclub „Kennemerland" H. Stevens 40 jaar in dienst van Stork Lezing over melodische en harmonische vorm „Open parenwedstrijden" in „Dreefzicht" Hoge Raad verwerpt cassatie-beroep Prof Romme over bezitsvorming Parool „bevolk de vloot" zou daardoor uitvoerbaar zijn In Den Haag werden de Bedrijf- schapsprijzen uitgereikt J. F. Rueb nam afscheid van Spaarnegeuzen li Ij R U A R I 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN 1 De veertiende Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de vrouw, die vrijdagochtend om tien uur door burgemeester Cremers geopend wordt, zal weinig nieuwe, maar wel veel gezellige vanouds-bekende attracties om vatten. Een der belangrijkste trekpleisters van deze beurs vormen de modeshows, waarvan er ook ditmaal weer vier per dag - twee des middags en twee in de avond uren gehouden zullen worden. Op de beide eerste beursdagen en op vrijdag 9 maart - de sluitingsdag - zullen deze shows gratis toegankelijk zijn, op de andere dagen zul len de bezoeksters er een klein entrée voor moeten betalen. Er zal worden „geshowd" door vijf mannequins, waarvan er een speciaal modellen voor de jongemeisjes - in de vaktaal „teenagers" geheten - zal tonen, en een andere de zogenaamde grote damesmaten (44-46). Gezien het feit, dat men op vorige beurzen nogal eens bezoek sters teleur moest stellen, wordt aangera den, bij voorkeur 's middags te komen, daar de belangstelling voor de shows dan minder groot is dan 's avonds. In een aparte zaal van het Krelagehuis zal een Leidse firma dit jaar voor het eerst modeshows van sweaters, jumpers, gebrei de pakjes e.d. houden, die stellig ook veel bekijks zullen hebben. Voor deze shows zijn geen bepaalde uren gesteld; zij zullen herhaald worden zo vaak er behoefte aan is. Een succesnummer op de beurs van ver leden jaar was de expositie model-woning inrichting voor kleinbehuisden. De Haar lemse firma, die zich hiermee belastte, zal ook thans weer met een dergelijke ten toonstelling aanwezig zijn. Vele fraaie prijzen De Japanse theetuin, de televisie-demon straties en de filmzaal, waarin culturele en amusementsfilms gedraaid worden, ver verschijnen ook weer op het appèl, Frans Poptie en zijn Radio-Orkest verzorgen de muzikale en vocale attracties, de radio imitator Peter Piekos zal, behalve als con férencier, opnieuw als de goede genius fungeren, die de vele cadeaus zal uitreiken Driemaal per dag zal hij diverse bezoek sters gelukkig maken met een fraaie prijs: een karpet, stofzuiger, radio, was- of naai machine e.d. Wie hiernaar wil meedingen, moet goed het lila nummerbewijsje bewa ren, dat hem of haar bij het toegangsbe wijs verstrekt wordt, daar hierop de prij zen vallen. Voor de eerste keer zal op deze beurs ook het originele Amerikaanse waterorgel Dancing Waters" - niet te verwarren met de Hollandse variant - te zien zijn: 2200 musicerende fonteinen in een bassin met 7000 liter water, die een sprookje van licht, kleur en klank beloven op te leveren. ADVERTENTIE JAC. VAN MARIS SPECIAALZAAK De „Welf-schoen is. inwendig gemodelleerd naar de natuurlijke bodem van de voet. Grootste sortering Vakkundige bediening BARREVOETESTR. 19 - TEL. 15051 De Heemsteedse fanfarekorpsen „Excel sior" en „Eensgezindheid" repeteren sinds enige tijd gezamenlijk, hetgeen als 'n over gangsperiode moet worden beschouwd naai de eventuele fusie, die door de besturen van beide muziekverenigingen wordt voor bereid. De bedoeling van dit gezamenlijk repeteren is te onderzoeken, of de korpsen voldoende met elkaar kunnen harmoniëren, om in de toekomst tot één fanfarekorps te worden samengevoegd. De definitieve beslissing zal dan worden genomen op een over enige tijd uit te schrijven ledenvergadering, waarop tevens de verschillende voorwaarden voor de fusie besproken zullen worden. Jaarvergadering van „Excelsior" Het Heemsteeds fanfarekorps „Excelsior" heeft zaterdagavond in het, wijkgebouw ,,De Princehof" in De Glip zijn gebruike lijke jaarvergadering gehquden, welke in verband met het afsluiten van het dertig jarig jubileumseizoen een enigszins feeste lijk karakter werd verleend. Als gevolg van de onderhandelingen over een even tuele fusie met „Eensgezindheid," waren ook bestuur en leden van dit korps op de vergadering geïnviteerd. In zijn openingswoord kon voorzitter L. ter Braake onder meer herinneren aan een bijzonder geslaagd jubileumfeest en het muziekconcours te Woerden, waar „Excel sior" zoveel verheugende successen heeft mogen behalen. In verband hiermede maakte de voorzitter daarop bekend, dat het korps donderdag 10 mei (Hemelvaarts dag) ook zal deelnemen aan het muziek concours te Vianen, dat hier door de Unie van Nederlandse Dilettanten Muziek Ver enigingen wordt georganiseerd. „Excel sior" komt hierop zowel uit in de concert wedstrijd als in de marswedstrijd voor eigen tamboerkorpsen. Een meer uitgebreid overzicht op de ver richtingen van „Excelsior" werd daarop door de secretaris in zijn jaarverslag ge geven, dat niet minder dan 28 „muzikale wandelingen" en serenades vermeldde. Hierbij werd niet verzuimd te herinneren aan de voorbeeldige medewerking van de Heemsteedse politie, die bij al deze onder nemingen steeds de gewenste assistentie heeft willen verlenen. Het jaarverslag van de penningmeester was in niet minder op timistische termen gesteld en vermeldde aan hel slot een behoorlijk batig saldo. Met een snel verlopende rondvraag kon daarop het huishoudelijke gedeelte van de vergadering worden beëindigd, waarop men tot een gezellig samenzijn overging. Het programma bestaande uit voordrach ten en schetsjes, werd door de eigen leden verzorgd, afgewisseld met enige ronden kienen. Daarop werd dit jubileumseizoen met een geanimeerd bal afgesloten. Natuurlijk zal men in de verschillende stands weer onthaald worden op een schier eindeloos aantal bak- en kookdemonstra ties met gratis keuren en proeven. In de grote stand van het Huishoudelijk Voor- lichtingsinstiluut der Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen zal men zich op de hoogte kunnen stellen van de nieuwste, op degelijkheid en deugdelijkheid geteste snufjes aan keuken- en huishoud-beno- digdheden. Ook de Commissie voor huis houdelijk- en gezinsvoorlichting is weer aanwezig om de belangstellenden van ad vies te dienen in allerlei huis-, tuin- en keukenproblemen, vooral ten aanzien van de budgettering van het huishoudboekje. Dansje na De animo voor een plaatsje op de beurs was ook dit jaar weer zo groot, dat men vele aanvragers teleur heeft moeten stel len. Er is met de ruimte gewoekerd om elke exposant een plaats te kunnen geven en als de bezoeksters alles goed willen zien, moeten zij daar zeker een paar uur voor uittrekken. Wie daarna nog lust heeft in een dansje kan ook terecht elke avond van 10-11 uur is er een gezellig dansuurtje. Om al deze redenen zal het dan ook wel weer storm lopen. Liefhebbers van buiten Haarlem - uit de Meer, de bollendorpen, Zandvoort. IJmuiden en Beverwijk - kun nen hun toegangskaarten aan verschillende adressen in hun woonplaats kopen, zodat zij niet in lange rijen voor de loketten moeten wachten. Met NZH, Maarse Kroon en NACO zijn regelingen getroffen voor het vervoer der bezoekers uit de pro vincie. Voor tallozen was zondag dè wandeling of autotocht naar drie karakteristieke plaatsen in het natuurgebied van de ge meente Bloemendaal: het Kopje in Bloe mendaal, de sleebaan op Kijkduin en het duinlandschap achter de ontspanning Kraantje Lek aan de Duinlustweg. Voor het sleeën was de belangstelling niet zo groot als de vorige week zondag, maar toch nog ruim voldoende om de slee genoegens te kunnen beleven als deelne mer of als toeschouwer. Op een gedeelte van de straatweg was het asfalt zichtbaar. Daarom was het van de politie een goede gedachte het publiek op de brede duinhel ling te laten en het voetpad aan de andere zijde met het nog wel bruikbare deel van de weg voor het sleeën te gebruiken. Men heeft er veel genoegen beleefd, al werd niet vaak die snelheid bereikt en die lange afstand, welke een in goede conditie ver kerende baan biedt. De toevoer van auto's naar het Bloe- mendaalse Kopje was zo groot, dat de par keerruimte spoedig vol was, waardoor de auto's door de eigenaars langs de kant werden geplaatst. Omdat de weg hierdoor te nauw werd voor het doorgaande ver keer, stelde de politie op de Koninginne- duinweg enige tijd een eenrichtingverkeer in. tot de drukte iets was geluwd. Op de duinhellingen achter Kraantje Lek werd de slee- en skisport beoefend en honderden wandelaars genoten er van, evenals van het prachtige nog ongerepte uitzicht over een wijde witte vlakte. Op de Brouwerskolk werd nog ge schaatst. evenals op andere vijvers in Bloe mendaal, ofschoon daarvoor de belangstel ling niet meer zo groot was als enkele da gen geleden. mmm ?L-., ,i, Nadut wethouder II. de Boer in het bijzijn van vele genodigden het gordijn had weggetrokken voor de wandschildering van de Overveense schilder Levinus Tolle naardie deze in de IJmuidense kleurschool ,.De Duinkrekels" heeft gemaakt, was dit frisse kunstwerk te bewonderen. Foto: wethouder De Boer met de directeur van openbare werken, ir. D. M. Dammen, de gemeente-architect de heer J. Koper en oi' de kunstenaar bij de muurschildering. Tijdens de door de Partij van de Arbeid afdeling Haarlem VII in café „De Toerist" te Spaarndam gehouden openbare verga dering heeft het Tweede Kamerlid, de heer G. Ruijgers gesproken over het onderwerp: „Partij van de Arbeid, partij van de door braak." De heer Ruijgers zeide, dat wil men een juist inzicht krijgen in de ontwikkeling van de huidige politieke verhoudingen, men terug moet gaan tot de uitslag van de ver kiezingen voor de Staten-Generaal in 1952, toen de socialisten niet alleen een winst van drie zetels boekten maar waarbij zij tevens voor het eerst in de geschiedenis met een voorsprong van circa 16.000 stem men op de K.V.P. als de grootste politieke partij uit de bus kwamen. Deze verkie zingsuitslag betekende de grootste ver schuiving in de politieke verhoudingen sedert 1913. Deze uitslag heeft na 1952 het politieke leven in Nederland beheerst. Spreker zette uiteen hoe de doorbraak-gedachte voor namelijk uit twee ervaringen was ontstaan: de massale werkloosheidscrisis van de dertiger jaren en de oorlogsjaren. Vooral in de kringen der illegaliteit tijdens de bezettingsjaren was gebleken, dat een samenwerking tussen mensen van verschillende levensrichtingen bij hun strijd voor een gemeenschappelijk ideaal, heel goed mogelijk kon zijn. Dit streven naar samenwerking ook in vredestijd kreeg gestalte in de oprichting van de Partij van de Arbeid in 1946. Sedert dat jaar gaat het de Partij van de Arbeid nog steeds om dezelfde doelstellingen. Vele sociale en economische vraagstukken vra gen nog steeds om een oplossing, niet alleen in ons land maar over de gehele wereld. Het gaat ons, aldus de spreker, niet om de stemmenwinst uit katholieke of protes tant-christelijke kringen, maar om de innerlijke waarde van de doorbraak gedachte welke een verrijking van het ge hele volksleven betekent. De heer Ruijgers trok een vergelijking tussen de K.V.P. en de P. v. d. A., die zich beiden in 1946 voor uitstrevende programpartijen noemden. De samenwerking tussen de katholieken en de socialisten noemde dr. Beel indertijd het „Nieuwe bestand." Tekenend voor de ver anderde houding van de K.V.P. ten aanzien van deze samenwerking was, volgens de spreker, echter het feit, dat deze betiteling reeds sedert 1948 niet meer in K.V.P.- kringen gebruikt is. Sprekende over de a.s. verkiezingen voor de Staten-Generaal, zeide de heer Ruijgers, dat deze waarschijnlijk de spannendste zullen worden sinds de bevrijding. Tot slot van de avond werd de film van de cineast Hei-man v. d. Horst „Het schot is te boord", een documentaire over de haringvangst, vertoond. Op last van de officier van Justitie te Breda verricht de rijkspolitie een onder zoek naar het overlijden van twee kinderen van het echtpaar S.K. te Hoeven. Het jongste kindje van zeven maanden is in de nacht van zaterdag op zondag thuis over leden. Het oudste van twee jaar overleed gisteren in een ziekenhuis te Breda. De mogelijkheid van verwaarlozing acht men niet uitgesloten^-* i- rrrrrr:renn;I Ondanks het feit, dat we nog midden in de winter zitten en het begrip voetbalwed strijd een vreemde betekenis gaat krijgen, zal op woensdag 28 maart het Schoolvoet- baltournooi beginnen. Geen enkele school heeft echter tot nu toe een oefenwedstrijd kunnen spelen, maar toch zullen op zaterdag 3 maart de inschrijvingen binnen moeten zijn bij het secretariaat Van Nesstraat 39 te Haarlem. Tot heden zijn er nog slechts zes elftallen geboekt en dat is dus nog geen 167, zoals in 1955. Bovendien zullen er natuurlijk scheidsrechters moeten zijn. Zij, die van mening zijn, dat ze wedstrij den kunnen leiden en de leeftijd van acht tien jaar hebben bereikt, kunnen zich schriftelijk melden bij de heer ,T. A. G. Krouwels, Jan van Galenstraat 12. Haar lem, onder vermelding van de dagen en uren, waarop men beschikbaar is. De wedstrijden worden in de paasvacan- t ie en op enkele dagen daarna gespeeld. Ze beginnen op woesdagmiddag 28 maart. Niet gespeeld wordt op Goede Vrijdag, zaterdagmiddag 31 maart en de beide Paas dagen. De door de Boekverkopersvereniging voor Haarlem en omgeving georganiseerde litteraire feestavond ter gelegenheid van de Boekenweek 1956. die donderdag in de schouwburg plaats heeft, zal door burge meester mr. O. P. F. M. Cremers met een toespraak worden geopend. Zoals wij reeds eerder hebben bericht wordt het programma voor de pauze ge vuld door Ellen en Albert Vogel met voor. dtrachten van proza en poëzie van Neder landse letterkundigen, met medewerking van Evertine Vogel aan de vleugel. Het tweede deel heeft een lichter karakter: een cabaretvoorstelling door Sophie Stein. Hetty Blok en Wim lbo met muzikale me dewerking van Cor Lemaire. HAARLEM, 27 februari 1956 ONDERTROUWD: 27 febr., M. Chr. Lelie en J. W. O. Kemper. GEHUWD. 27 febr., J. van der Veer en A. d<BEVALLEN van een zoon: 24 febr.. M. L. Baarsvan Drimmelen; M. E. Th. Houniet van der Zee; 25 febr., W. van Densen—van Duijn; 26 febr., P. Hoogerwerf— van dei- Hulst; G. B. van der Kroft—van Roon; 27 febr., M. P. Kerssens—Ruurda; E. Adding— Zwitser; M. C Klein Schiphorst—van Maa- nen; K. Libert—Lesterhuis; M. A. J. Wester huisvan Gestel. BEVALLEN van een dochter: 25 febr., G. A. van den Heuvelvan de Griendt; G. J. N. Hakvoort—Sleper; A. E. van Overveld— Smits; A. J. Th. Out—Dijkmans; 26 febr., J. Swakman—Houtgraaf; 27 febr., M. H. Eken —Korving; E. A. Karst—Buiter. OVERLEDEN: 24 febr., W. H. Postumus, 78 j„ Lorentzkade; H. Appeldoorn, 70 j., Bloem hofstraat; W. F. Jager, 78 j„ Linden- straat; A. A. A. Grootes—Rink, 74 j., Oranje straat; 25 febr., M. E. van Bruggevan Steijnen, 80 j„ Aelbertsbergstraat; 26 febr., V. J. M. Havermans, 10 m., Kamperlaan. Voor de Archaelogische Werkgemeen schap voor Westelijk Nederland sprak de directeur van de Rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort, dr. P. Glazema, in restaurant Brinkmann te Haarlem over de prehistorische rotsteke ningen in Spaanse grotten. Spreker begon met een inleiding over de levensopvattingen van de prehistorische mensen. Bij de oudste mens kan men twee denkrichtingen vaststellen: het redelijke denken waaruit velerlei toegepaste dingen ontstonden en het mythologische denken, dat de godenwereld liet ontstaan. Door het eerste denken verkreeg de mens kennis van de werkelijkheid en ging de natuur beheer sen. De tweede denkwijze, het mysterie- denken, gaf de natuur weer macht over de In de grote zaal van het verversingshuis van het wandelbos „Groenendaal" werd zondagmiddag door de Kynologenclub „Kennemerland" een clubmatch gehouden, waarvoor de belangstelling bij inzenders en bezoekers verheugend is geweest. Er waren achtenzestig rashonden ingezonden, waaronder zich diverse zeldzame exempla ren bevonden. Veel aandacht trokken bij voorbeeld de twee Amerikaanse spaniels, die tot de Cavalier King Charles spaniels behoren; een bijzonder oud ras, waarvan men op diverse antieke Engelse gravures nog afbeeldingen kan aantreffen. De laat ste jaren was dit ras door de fokkers enigszins verwaarloosd, maar nu schijnt de belangstelling voor deze honden te zijn teruggekeerd. De beide in Groenendaal ge toonde exemplaren waren aangekocht van lady Churchill, de dochter van de Britse staatsman. De voorzitter van „Kennemerland", de heer F. M. Heerkens Thijssen, opende deze clubmatch met een kort woord. Hij ver heugde zich daarbij bijzonder over de be toonde belangstelling en begroette vervol gens de leden van de keuringscommissie, waarvan een zelfs uit Mook naar Heem slede was overgekomen, ten einde deze taak te kunnen vervullen. Spreker ver zuimde niet in zijn rede hulde te brengen aan de heer J. A. C. Zillesen, die ondanks zijn achtentachtigjarige leeftijd, als pen ningmeester nog bijzonder veel werk voor de organisatie van deze expositie heeft verzet. Direct daarop maakten de keurmeesters een begin met hun omvangrijke arbeid, welke pas om half zes kon worden geëin digd. Wat de vijf eerste prijzen betreft wezen zij de volgende honden aan als be kroond: Eerste prijs, beker uitgeloofd dooi de organiserende Kynologenclub, beste hond van de tentoonstelling de herders hond „Cadnoaidd Vixen": eigenaar de heer A. C. W. Derks uit Heemstede. Tweede prijs, de cocker Spaniel „Wagtails-Memo ry". Derde prijs, de Japanse spaniel „Tsu- keyomi Aikata", eigenaresse mevrouw Couwenberg-Oudejans uit Haarlem. Vierde prijs, de langharige sint bernard „Scipio van Nieuw Rodenrijs", eigenaresse mejuf frouw G. Boeke uit Haarlem. Vijfde prijs, de samojeed „Joesjka van 't Karastrand", eigenaresse mevrouw E. Nieuwpoort-Kist uit Haarlem. mens. Hieruit ontstond ook het religieuze denken. Het verstandelijke denken leidde tot verbeteringen van werktuigen en dooi de mythologische beschouwing maakte de mens gebruik van de magie om zijn omge ving te beheersen. Door zijn magisch han delen schakelde hij toevalligheden uit en verkreeg de primitieve mens zekerheid. Tot op de huidige dag is deze invloed kenbaar. Uit deze denkrichtingen ontstond de ver bindende magie, de relatie tussen beeld en ding dat wordt afgebeeld. Hierom gaat het bij de prehistorische rotstekeningen. Na de pauze werden gekleurde lichtbeel den vertoond over de Spaanse grotten en de zich daarin bevindende tekeningen, die veelal verborgen zijn of op ruwe plafonds zijn aangebracht. In de kalksteengrotten in de omgeving van Santander heeft men ver schillende lagen aangetroffen waarin men bij afgraving stenen werktuigen en fossiele beenderen van dieren vond. De oudste te keningen geven slechts eenvoudige omtrek ken weer. Zij zijn echter met vaardigheid aangebracht en geven blijk van een goed observeren. Met primitieve olielampjes heeft de oermens in de donkere grotten ge werkt. De holen waren geen woongrotten. De getekende dieren staan los van elkaar en zijn weinig emotioneel. Menselijke af beeldingen komen in Noord-Spanje niet voor. De rotstekeningen in de grotten van Oost-Spanje zijn anders en van later tijd, o.a. in de bekende grot van Altamira. De dieren op wanden en plafonds zijn meestal ingevuld met rode oker en doen sterk im pressionistisch aan. De mens als artist komt hier sterk naar voren. Er zijn minder con touren en de contrasten worden door uit sparingen weergegeven. Ook komen er veel gestileerde vormen voor, evenals afbeeldin gen van de mens en zijn jachtbedrijf. Er is ook een afbeelding van de oudst bekende prehistorische wagen. De Noord-Spaanse rotstekeningen zijn statisch en analytisch. In Oost-Spanje is er verbinding tussen mens en dier in de jachttaferelen evenals tussen de figuren in de krijgstonelen en de dansen. Ook vindt men hier het gedomesti ceerde dier in samenhang' met de mens tot een gemeenschap. Er is een sterke abstrac tie en spirituele invloed te constateren. Door het parallellisme wordt de kracht van verschillende uitbeeldingen versterkt en komt het. menselijk willen in de kunst tot uiting. Uit deze afbeeldingen blijkt ook weer het mysterie van mens en wereld, zijn strijd en vreugde, die van alle tijden zijn, zodat wij eigenlijk ook nog dicht bij de pri mitieve mens staan, aldus besloot spreker. Hedenmorgen werd achtereenvolgens in de directiekamer en in de cantine van de N.V. Conrad Stork te Haarlem de heer H. Stevens door bedrijfsleiding en personeel gehuldigd omdat hij 40 jaar in dienst was. Hij begon bij het bedrijf in Hengelo, waar hij als machine-bankwerker in de buiten montage werkzaam was en ging in 1932 mee naar Haarlem. In 1938 werd hij leer meester voor de leerling-machinebank werkers van de bedrijfsschool, die tot -nu toe de grote toewijding van deze vitale Drentenaar heeft gehad. Bij de jeugdva- kanties van het bedrijf was hij meestal leider. I KNTV-H aarlem Voor de afdeling Haarlem van de Ko ninklijke Nederlandse Toonkunstenaars vereniging hield drs. Jan van Biezen uit Wassenaar zaterdagavond een lezing over vrijheid en gebondenheid in melodische en harmonische vormgeving. Ter inleiding besprak de heer Van Bie zen afzonderlijk de melodische en har monische elementen. De losse tonen wer den onderscheiden in spanninggevende hoge en ontspanningbrengende lage tonen. In de betrekking van twee tonen lot elkaar wanneer er dus sprake is van een inter val laten zich factoren gelden, waaraan de inleider bijzondere aandacht besteedde. Op grond daarvan rekende hij de inter vallen van de kwart en de kwint te be horen tot de volkomen harmonische bin dingen. Over de chromatische en de hele toon reeksen was de heer Van Biezen niet best te spreken. Dat waren families, waar het niet zonder wrijving toeging. Van de stem mingen, die in de loop der eeuwen waren toegepast, beantwoordde de Pythagoreïsche stemming het meest aan de psychische verwerking van de intervallen. De ge- tempereerde stemming bood de mogelijk heid tot moduleren. Bij de middentoon stemming waren de kwart en de kwint onzuiver, was de terts daarentegen zuiver. De reine stemming is niet meer dan een fictie. Men heeft bij het zoeken naar iets nieuws verschillende toonsystemen opge zet, maar zij bleken slechts een technische aangelegenheid, omdat zij niet berustten op het melodische hexachord. Het melo dische element en de stem zijn altijd innig op elkaar betrokken geweest. Vroeger was de cantor, de leider van kerkkoren, een persoonlijkheid, die maatschappelijk ver boven de instrumentalisten (de „speellie den") stond. Bij de behandeling van de harmonie wees de heer Van Biezen op de volkomen en onvolkomen consonantie, de dissonan ten, de stabiliteit en de labiliteit van in tervallen. Het harmonische gebruik moest bepaald worden door de melodie, hetgeen inhoudt, dat de melodie als primair en de harmonie als secundair moet worden be schouwd. Een verhouding, die in de historische ontwikkeling der muziek sterke wijzigingen ondergaan heeft. Hedendaagse componisten keren weer terug tot de oer- elementen der muziek. Na de lezing volgde een levendige dis cussie. Onder grote belangstelling had zondag de tweede voorwedstrijd bridgen van de „Ópen Parenwedstrijden" plaats. De uitslagen waren als volgt: Groep A: 1. Familie Bakker 68V4 pnt.; 2. Familie Viskil 61 pnt.; 3. Familie Versluijs 59'4 pnt.; 4. Familie Bakker-Oversier 56 pnt.; 5. Dames Boon-Rodaan 53 14 pnt. Groep B: 1. Mr. Dirkse-Mr. Schutte 63 pnt.; 2. Dames Kloots-Zürcher 62 pnt.; 3. Van Eerde-v. d. Midden 61 14 pnt.; 4. Heren Ka- moen-Sanders 57lh pnt.; 5. Dames Bouman- Wafelaar 53 pnt. Groep C: 1. Mevr. Schipper-Hr. Smit 61 pnt.; 2. Familie v. d. Wijden 60Va pnt.; 3. Me pnt.; 2. Familie v. d. Wijden 60pnt.; 3. Mevr. v. Hoolwerff-Hr. Polak 59 V4 pnt.; 4. Heren Graaf-Söelaatd 57,pnt.; 5. Familie Ste vens 57 pnt. Groep D: 1. Heren Schipper-Tieman 66 pnt.; 2. Heren v. d. Broek-Schaap 6414 pnt.; 3. Mevr. Meirmans-Mr. Pasveer 63 pnt.; 4. Kuhn-Orth 6214 pnt.; 5. Familie De Looper 5314 pnt. Groep E: 1. Mevr. Marchant-Hr. Timmers 49 pnt.; 2. Dames Beerman 4714 pnt.; 3. Heren Küne-Nederkoorn jr. 4514 pnt.; 4. Familie Kroon 44 pnt.; 5. Heren Jilderda-Zandheuvel 4314 pnt. De nummers 1 en 2 van iedere lijn. plus de nummers 3 van lijnen B en D zijn geplaatst in volgende ronde. Donderdagavond 1 maart heeft de laatste voorwedstrijd plaats in „Dreefzicht" te Haarlem. Kwestie sigaretten-automaat De Hoge Raad heeft vanmorgen het cas satie-beroep van de Haarlemse sigaren winkelier, deh eer P. J. Schoen, in de kwestie van de Haarlemse sigaretten automaat verworpen. Op 29 maart van het vorig jaar had de heer Schoen een proefproces uitgelokt door gedurende enkele minuten een sigaretten automaat voor zijn winkel in de Spaarn- wouderstraat te hangen. Er werd toen proces-verbaal opgemaakt en in hoger be roep werd de sigarenwinkelier wegens overtreding van artikel 224 van de Haar lemse politieverordening veroordeeld tot een geldboete van een gulden of een dag hechtenis. Bij de behandeling van de zaak voor de Hoge Raad concludeerde de procureur- generaal tot verwerping van de cassatie middelen. die mr. J. Roggeveen had toege licht. De jongerenorganisatie in de KVP heeft zaterdag een bijeenkomst gehouden te Utrecht. Prof. mr. C. P. M. Romme sprak over „Jeugd en bezitsvorming". Het probleem van de bezitsvorming, de politiek van verbreiding van duurzaam be zit over het volk in al zijn geledingen, noemde prof. Romme een van de grootste en moeilijkst tot oplossing te brengen vraagstukken. De oplossing hangt zijns in ziens voor een groot deel af van de hou ding die de jeugd er tegenover aanneemt. Deze zal bepalend zijn voor succes of mis lukking van dit vraagstuk. Voor de oorlog ondervond de gedachte van bezitsvorming geen weerklank. Na de oorlog is dat anders geworden en de KVP heeft de zaak in de politieke arena gebracht. Dit initiatief heeft in 1948 geleid tot in stelling van een staatscommissie. Ook an dere partijen hebben de bezitsvorming in haar programma opgenomen en vier grote werkgeversorganisaties hebben zich even eens achter deze zaak gesteld. Men is het erover eens, dat de bezitsvorming er moet komen. Nu zal de financieel-technische methode worden onderzocht. Van de regeringsmaatregelen voor het openen van de gelegenheid tot het ver werven van duurzaam bezit noemde prof. Romme het stimuleren van de spaarzin en het eigen maken van de spaargewoonte bij de jeugd, het belangrijkste. Bezitsvor ming bij de grote massa kan zijns inziens belangrijk bijdragen tot de kapitaalvor ming die nodig is om de samenleving in stand te houden en deze tot welvaart te brengen. De overheid moet helpen door gunstige belastingpolitieke maatregelen. Enige dagen geleden hebben de IJmui dense reders, leden van de „Vereeniging van Reeders van Visschersvaartuigen" hun zienswijze over de nu reeds acht weken durende staking op de trawlervloot gege ven in een ook door ons gepubliceerde com mentaar. De commissie van vertrouwens mannen van de stakende vissers reageert thans weer op deze commentaar en zij vraagt zich om te beginnen af waarom de reders nimmer hebben gereageerd op de „open brief", die begin januari aan de reders werd gericht, die volgens deze com missie toch in het geheel niet „scherp of onbehoorlijk" was gesteld. Voorts wordt het parool „ontvolk de vloot" uitvoerig be handeld en wordt gesteld, dat hiertegen over gemakkelijk door de stakers een pa rool „bevolk de vloot" kan worden gegeven, desnoods met gebruikmaking van de opva renden van de loggervloot. Want, zo meent de stakingsleiding, ook in de vleetvisserij is de tijd rijp voor een arbeidsconflict. Met het tweede lustrum van de Bedrijf- schapsprijzen voor de beste vis en haring in het zicht (die over 1955/'56 maakten de eerste negen keren vol) is gistermiddag in de grote zaal van de Haagse Dierentuin het feest van de uitreiking wederom ge vierd. Voor het forum van Nederlands visserij, waarin vertegenwoordigers waren opgenomen uit alle plaatsen, die met vis van doen hebben. En óók met de bonte kle derdrachten, waarmee Volendam en Mon nikendam een Zuiderzeeverleden in stand houden. Achter de groene tafel troonde weer de commissie, die elk jaar aan de hand van de cijfers de winnaars aanwijst en in de zaal zat het volk van de schepen bijeen, dat een jaar lang het beste beentje voorzet, om zo hoog mogelijke cijfers te scoren bij de halchef van IJmuiden en bij de controleurs van de Dienst voor de Ne derlandse haringcontrole. Drs. D. J. van Dijk, de directeur van het Bedrijfschap voor Visserijprodukten had nog geen last van enige routine of verveling, naar hij zei, al was dit dan ook de negende keer, dat de bekers, de wimpels en de plaquettes wer den uitgereikt aan de vertegenwoordigers der verschillende vissersplaatsen. Met IJmuiden ditkeer aan de kop, omdat hier drie bekers terecht kwamen: twee bij het conserven bedrijf van de NECO, dat zowel de prijs voor het beste bulkprodukt als voor het beste massa-artikel won en één bij schipper J. Groen van de „Bergen" (IJM 16) van de rederij „Petten", die met 7.77 als gemiddeld waarderingscijfer nog nèt de „Elie" (IJM. 32) (7.54 als gemiddel de) voor wist te blijven in deze sportieve strijd. De heer J. Kolkman leidde als elk jaar de Bedrijfschapsdirecteur in, zeggende, dat op deze blijde dag het hele bedrijf bijeen is. Van afhouwer tot schipper, van reder tot factor en van groot- tot kleinhandelaar zijn present, en de heer Kolkman wilde aan dit heuglijke feit een persoonlijk woord vastknopen over zijn eigen ervarin gen op zee: elke reis, die hij zelf meemaak te was een feest en een dubbel feest, als er een „spokkie" gevangen werd. Aan de wal is er voor dit bedrijf niet die deni- gratie, welke men wel eens wil suggereren hem was gebleken, dat de landrot de visser ziet als vakman en waarlijk ach ting heeft voor zijn werk. Op de jaarlijkse ouderavond van de nu bijna elf jaar oude Heemsteedse zeever- kennersgroep De Spaarnegeuzen, groep 30 in het district Haarlem van de vereniging De Nederlandse Padvinders in het district Haarlem, heeft de verkennersleider schip per J. F. Rueb afscheid genomen wegens zijn vertrek naar Zuid-Afrika op 9 maart. De bijeenkomst werd geopend door de groepleider loodsschipper ir. D. A. Bonhof, waarna verkennersleider schipper J. F. Rueb de talrijke aanwezigen waaronder padvindersleiders uit verschillende plaatsen van ons land in de grote zaal van het Hervormd Jeugdhuis aan de Herenweg een uiteenzetting gaf van het wel en wee van de groep in het afgelopen jaar. Daarna vermeldde het programma het opvoeren van enige recreaties, door elk van de vier juniorbakken een. Een propagandawoord over de zeevaart in het algemeen werd vervolgens gesproken door de heer D. Reef- man uit Soest, die met kapitein Mante de Stoomvaart Maatschappij Nederland ver tegenwoordigde. Voorts besprak mr. A. van de Grampel, penningmeester van de groepscommissie, de financiële toestand van de zeeverkennersgroep. Na een recreatie door de seniorenbak onder leiding van bootsman Jaap Smit werd afscheid genomen van schipper Rueb. Hij droeg het commando van de troep met het aanbieden van de sleutel van het troephuis aan de Glipperweg over aan stuurman H. Hofsté, die namens de troep schipper Rueb een afscheidscadeau aan bood. Eveneens een geschenk werd de ver- trekende verkennersleider namens het stichtingsbestuur en groepscommissie van De Spaarnegeuzen aangeboden door schip per Bonhof. Hij betreurde het vertrek, maar kon toch van dankbaarheid en vreug de spreken. De districtscommissaris van de N.P.V. hopman ir. J. Pool memoreerde dat schipper Rueb op enthousiaste wijze en met een dosis plichtsbetrachting de lei ding van De Spaarnegeuzen had vervuld. Een bijzonder sluitstuk was de wijze waarop vijf als negertjes in zeeverkenners uniform geklede padvinders daarop tot schipper Rueb kwamen en hem bij monde van Gysbrand de Jong vroegen voor hen de Afrikaanse negertjes, een zeeverken nerstroep te willen oprichten. In het Jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloemendaal werd door de X-groepen een groot palaver gehouden, waar werd ge sproken over de psychologische betekenis van de film. De heer Kipp sprak over de ontwikkeling er van sinds 1926, ds. Rook over de film en de moderne jeugd. Tijdens de pauze van deze bijeenkomst heeft de districtscommissaris hopman ir. J. Pool het woodbadge-insigne uitgereikt aan akela Knook, en er daarbij op gewezen, dat geen enkele technische training kan slagen zonder dat er een geestelijk ideaal op de achtergrond is.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9