495.- PANDA EN DE MEESTER-0NTDEKK1NGSRE1Z1GER Wereldnieuws Dulles acht tweede ronde in de koude oorlog begonnen O Russische koerswijziging is te danken aan de Amerikaanse politiek Oostenrijkse coalitie wil beroep op kiezers doen De radio geeft donderdag Turks schip gezonken op de Westerschelde UIT ANDERE BLADEN COTHIEK BANKSTEL Offt-Staritunia ia Uet zo J 2 Voortijdige krachtmeeting wordt uit onmin geboren Na aanvaring met de „Blommersdijk" van de H.A.L. Kerkelijk Nieuws Londense Times over het proces-J ungschlaeger De Zaandamse geschenk zending aan Napels Nieuwe voorzitter der Algemene Rekenkamer Onderzoek naar behandelingsmethoden van kanker Faillissementen Acht jaar geëist wegens poging tot moord Boerderij uitgebrand Accountant veroordeeld tot boete van 1000 gulden V STERRE SCHOT WOENSDAG 29 FEBRUARI 1956 WASHINGTON (Reuter) John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, heeft op een persconfe rentie gezegd, dat de nieuwe Russische koers, zoals die op het partijcongres in Moskou is bekend gemaakt, een teken is dat de eerste ronde in de koude oorlog voorby is en een tweede gaat beginnen. Hij acht het niet uitgesloten dat deze koers wijziging, die hy een gevolg acht van de Amerikaanse politiek van de laatste tien jaar, blyvend is. Het is naar zijn mening gerechtvaardigd wanneer de vrije wereld de eer voor zich opeist de koerswijziging te hebben veroor zaakt en deze aanvaardt als een beloning voor alle offers die zij de afgelopen tien jaar heeft gebracht Dit betekent niet, dat de strijd voorbij is. Eén ronde is misschien WENEN (Reuter) De conservatieve Volkspartij en de socialisten, die sinds het einde van de tweede wereldoorlog in Oos tenrijk een regeringscoalitie vormen, heb ben besloten, het parlement te vragen de noodzakelijke maatregelen te treffen voor het houden van algemene verkiezingen op 13 mei. Het besluit is een gevolg van het feit, dat de twee partijen geen overeen stemming hebben kunnen bereiken over hangende binnenlandse kwesties. De moeilijkheden tussen de coalitiepar tijen bestaan reeds sinds het einde van de bezetting in oktober. Geschilpunten zijn de toekomstige status van de Oostenrijkse luchtvaartmaatschappij (waarvan de so cialisten een staatsbedrijf willen maken), de Oostenrijkse olie-industrie in het oos ten van het land en een verhoging van de melkprijs. De zittingsperiode van het huidige par lement loopt eigenlijk pas over een jaar af. Bij de vorige algemene verkiezingen, in februari 1953, kregen de Volkspartij 74 zetels, de socialisten 73 zetels, de liga van onafhankelijken veertien, zetels en de communisten vier zetels. De twee coalitie partijen hopen beide haar positie bij nieu we verkiezingen zodanig te verbeteren, dat zij gemakkelijker haar wensen ten uitvoer kunnen leggen. Politieke waarnemers zijn echter van oordeel, dat er geen verrassin gen zijn te verwachten en dat de bestaan de coalitie zal blijven bestaan. Een onzekere factor wordt gevormd door de tachtigduizend Duitse vluchtelingen uit Oost-Europa, die Oostenrijkse staats burgers zijn geworden. Ook het feit, dat nu de bezettingstroepen het land hebben verlaten, kan van invloed zijn op de kie zers, in het bijzonder op de stemgerech tigden in het oostelijke deel van het land, dat bij de vorige- verkiezingen nog door de Russen was bezet. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Lachte muziek. 11.45 Beroemde artsen, causerie. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmedede lingen. 12.35 Habanera-orkest. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen of platen. 13.20 Dansmuziek. 13.55 Koer sen. 14.00 Platen. 14.15 Mag ik mij even voor stellen? Mijn naam is Cox!, hoorspel. 14.50 Viool en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Voordracht. 16.35 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de we reld: Het maandelijks overzicht van de werk zaamheden der Verenigde Naties. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 13.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Cabaret. 19.25 Lichte muziek. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch orkest en solist. 21.15 De Muze betrapt. 22.00 Thea terorkest en soliste. 22.40 Journaal. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Actua liteiten of platen. 23.2524.00 Jazzmuziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 20.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Symfonisch orkest en solist. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Wij van het land. 12.40 Platen. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Pianorecital. 13.45 Platen. 14.00 Orkest concert. 14.30 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.25 Judas Maccabeus, orato rium (3e deel). 16.00 Bijbellezing. 16.30 Lichte muziek. 16.50 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Platen. 18.15 Amusementsmuziek. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal perspec tief. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Ge varieerd programma. 21.45 Platen. 22.00 Tijdschriftenkroniek. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.2024.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., K.R.O.) 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Facet ten. 20.50 Old Shatterhand leeft, documen taire. 21.20 Epiloog. Eurovisie: 21.3522.30 Reportage van de start van de 6-daagse te Parijs. 22.3023.30 Reportage van een inter nationaal Concours Hippique. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 15.00 Pianorecital. 16.02 Orkest-concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Reportage. 19.40 Platen. 19.50 Politieke cau serie. 20.00 Platen. 20.30 Verzoekprogramma. 21.30 Causerie. 22.00 Nieuws. 22.15 Gezongen Mis. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws, Londens Radiodagblad en Engelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 en 41 m.). voorbij, maar er zou een tweede kunnen volgen, die mogelijk anders is dan de eerste. Het uiteindelijke doel van Washington is, dat de Sovjet-Unie een behoorlijk lid van de gemeenschap van landen wordt, al dus Dulles. Voorlopig acht de minister het niet verantwoord, dat de militaire kracht van de vrye wereld in aanzienlijke mate wordt verminderd. Eerst moet blijken wat de Russen, en mogelijk ook de Chinese communisten, van plan zijn. De Russische politiek is in een overgangsstadium en is nog niet ver genoeg in de nieuwe richting gegaan om niet snel de oude koers te kun nen hernemen. Jegens een mogelijke aggressie in het Midden-Oosten, maakte Dulles melding van een steeds toenemende eensgezindheid tussen de Westelijke grote drie. Hij ont kende echter, dat er al een vastomlijnd plan zou bestaan. De uitwisseling van denkbeelden is nog aan de gang. De UNO zou in geval van aggressie een belang rijke stem hebben. Aziatisch perspectief Over India zei de minister, dat Washing ton een redelijke politiek jegens dat land voert, maar dat hij misschien enkele wijzi gingen zal voorstellen na zijn Aziatische reis. Er zijn kleine meningsverschillen, maar er is geen reden waarom de betrek kingen niet op vriendschap en vertrouwen zouden zijn gebaseerd. Vrijdag vertrekt de minister voor een reis door tien Aziatische landen. Hij hoopt daarna béter in staat te zijn de Amerikaanse politiek ten aanzien van die landen te helpen bepalen in het licht van de nieuwe Russische taktiek. Zemtwenoorlog De Jordaanse minister van Buitenlandse Zaken, Hoessein Chalidi, heeft de ambassa deurs van Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten en de diplomatieke vertegenwoordigers van de Arabische lan den in Amman een uiteenzetting gegeven van het Jordaanse standpunt ten aanzien van de toestand in het Midden-Oosten. Hij betoogde, dat Israel een „zenuwenoorlog" voert. Jordanië zal met de andere Arabische landen samenwerken bij het afslaan van iedere aanval. Omstreeks kwart voor vijf dinsdagmid dag is het van Antwerpen komende 3903 br.t. metende Turkse stoomschip „Sapan- ea" op de Westerschelde aangevaren door het 6855 b.r.t. metende s.s. „Blommersdijk" van de Holland-Amerika-Lijn, dat even eens van Antwerpen kwam. De „Sapanca" is na de aanvaring gezonken. Alleen de masten, de schoorsteen en het achterschip staken nog boven het ijs uit. De aanvaring is ontstaan, doordat de „Sapanca" uit het roer was jjelopen. Van de opvarenden werden twee vrou wen, een kind en dertig man gered door de „Blommersdijk". De kapitein en de eer ste stuurman werden door het Nederlandse schip „Osiris" aan boord genomen en later overgezet op de „Blommersdijk". Dit laat ste schip heeft bij Hansweert alle opvaren den van de „Sapanca" overgegeven aan de Belgische sleepboot „Scaldis" die hen in Hansweert aan land heeft gezet. De „Sapanca" was geladen met kalk en ijzer en met vijf ton machinerieën. Plet schip is eigendom van een rederij in Instan- boel. De schipbreukelingen zijn op een vrouw na allen Turken. Zij zijn hedenmorgen naar Antwerpen gebracht, waar zij voorlo pig in een zeemanshuis zijn ondergebracht. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bruchem-Kerkwijk, Leer broek, Lopik, Waddinxveen, J. den Hoed, candidaat te Barneveld; te N. en Z. Scher- mer-Oterleek A. v. d. Klauw, vic. te Ber gen (N.H.). Aangenomen naar Amsterdam-Water- graafsmeer (vac. A. Herwaarden) W. Glas houwer te Vlaardingen, naar Kampen J. v. Malestein te Oud-Beijerland, naar Sneek (vac. H. Sondorp) G. A. v. Waardenburg te Emmer-Compascuum. Geref. Kerken Beroepen te Utrecht (vac. J. Kremer) Js. v. d. Linden te Rotterdam-Delfshaven. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Zierikzee (2e pred.pl.) W. de Joode te Ede. Bedankt voor Rotterdam- Overschie B. Bijleveld te Noordeloos. Tweetal te Opperdoes K. J. Velema te Mid-, wolde en S. v. d. Molen te Aalsmeer. Geref. Gemeenten Tweetal te Scheveningen M. Blok te Rot terdam-C en Chr. v. Dam te Barneveld, van wie eerstgenoemde is beroepen. LONDEN (United Press) De Londen se '„Times" zegt in een redactioneel artikel over de processen van de Nederlanders Jungschlaeger en Schmidt te Djakarta, dat deze zaak „zeker.... van internatio naal belang is. Elk land dat beweert recht te spreken moet verwachten dat de manier waarop het een proces tegen een onderdaan van een andere mogendheid voert, bloot zal staan aan internationaal commentaar. Indien Nederland van het proces-Jung- schlaeger een politieke kwestie heeft ge maakt door zijn protesten, heeft Indonesië dit evenzeer gedaan door de zaak te be handelen als een politieke kwestie voor Indonesië. Wat voor doel kan een massa-bijeen komst, geleid door een van de getuigen h charge, die daarin aandringt op de dood straf voor Jungschlaeger, anders hebben dan een politiek doel? Men moet er de nadruk op leggen dat men vanuit Den Haag niet heeft getracht om de medeplichtigheid van Nederlandse particuliere personen in rebellen-bewegin gen, gericht tegen de Indonesische regering te ontkennen. Zij wordt erkend en be treurd. Noch tracht iemand de Indonesi sche soevereiniteit in deze kwestie aan te tasten. Die soevereiniteit bestaat en zal ge ëerbiedigd worden. Maar de manier waar op het proces gevoerd wordt doet veel meer dan de Indonesische soevereiniteit be vestigen Wat ook de waarheid mag zijn van de beschuldigingen en tegenbeschuldigingen in deze kwestie is niet de tijd gekomen om zich een beetje minder druk te maken over het bevestigen van de Indonesische soeve reiniteit? Niemand zal het recht van Indonesië willen betwisten om Nederlanders te be rechten wegens medeplichtigheid aan re bellie.... maar indien de beschuldiging luidt dat deze rechtzaak een politieke kwestie is geworden, dan geldt deze be schuldiging voor Indonesië. „Daily Telegraph" De Londense „Daily Telegraph" uit scherpe critiek tegen de Indonesische open bare aanklager Sunarjo. Het conservatieve blad schrijft, dat Jungchlaeger „zeer ken nelijk onschuldig is". „De politie heeft ge weld gebruikt om valse bekentenissen los te krijgen. De Nederlandse verdedigers zijn geïntimideerd door bedekte dreigementen met arrestatie en door vijandige demon straties. Toen de Nederlandse regering een Britse verdediger aanwees, werd hem een visum geweigerd. Alles bijeen bewijst het verloop van hel proces hoe weinig eerbied de gezaghebben de figuren in Djakarta hebben voor de trotse frasen over recht en gerechtigheid in hun grondwet. De Indonesiërs beweren progressief te zijn en democratisch. Indien zij van de rest van de wereld verwachten dat deze die beweringen voor ernst zal aan nemen. moet hun ODenbare aanklager nog maar eens goed nadenken, aldus de „Daily Telegraph". ADVERTENTIE PRIMA EIKEN 3 zits bank 2 royale fauteuils mooi gebeeldhouwd kussens bekleed met prachtige Epinglé stof 10 jaar garantie KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 Met betrekking tot de in Napels door de douane opgehouden zending dekens en warme kleren, heeft de Italiaanse ambas sade in ons land het ministerie van bui tenlandse Zaken te Rome van de aard der zending op de hoogte gesteld. Het pak de kens en warme kleren, een „geschenk van Nederlandse schoolkinderen voor hun Ita liaanse vrienden, die het koud hebben", zal nu wel spoedig te bestemder plaatse ar- De wijnhandelaar Jean Zanchi uit de Zwitserse stad Lausanne had alle reden om zich met zijn vrouw zo opgewekt te laten fotograferen bij de buste van de Griekse godin Atropos, die in de hand de schaar houdt voor het doorknippen van de draad des levens. De heer Zanchi kocht het beeld een maand of wat geleden in een Parijse antiquiteiten-handel voor een vrij klein bedrag en hoorde kort geleden, dat het een werkstuk is van Michelangelo, die het zou hebben gehouwen tussen 1512 en 1521. Het beeld heeft deel uitgemaakt van de kunstverzameling ïwn kardinaal Mocenni van Siena. Als opvolger van drs. M. de Bloeme is tot voorzitter van de Algemene Rekenka mer benoemd de heer D. J. Gerritsen, di recteur der rijksbegroting bij het ministe rie van Financiën. De heer Gerritsen werd in 1895 geboren te Zwolle. Na gedurende de jaren 1914 1919 als bankemployé werkzaam te zijn geweest werd hij in 1920 accountant bij de belastingdienst in Nederlands-Indië. In 1927 ging hij over naar de Algemene Re kenkamer. Gedurende de jaren 19341948 was hij lid van dit college en van 1940 1942 tevens gedelegeerd lid van de Com missie Rechtsverkeer in Oorlogstijd in Ne derlands-Indië. Daarna verbleef de heer Gerritsen tot 1945 in gevangenschap in Ja panse kampen. Na de bevrijding van Nederlands-Indië trad hij op als directeur-generaal van het rechtsherstel in Nederlands-Indië en van het Nederlands-Indisch Beheersinstituut. In 1948 repatrieerde hij, waarna hij op 1 april 1949 werd benoemd tot directeur der rijksbegroting bij het ministerie van Fi nanciën. Tot zijn opvolger in deze functie zal waarschijnlijk worden benoemd dr. W. Drees Jr. Dr. Drees Jr. is thans onder directeur van het Centraal Planbureau. De Landelijke Organisatie voor de Kan kerbestrijding deelt op verzoek van het Koningin Wilhelmina Fonds mee dat zo wel in de Nederlandse als in de buiten landse pers nu en dan mededelingen ver schijnen over nieuwe behandelingsmetho den van kanker, die hier te lande dopr, praktiserende artsen worden toegepast. Het bestuur van de landelijke organisatie voor de Kankerbestrijding heeft grote be langstelling voor elke behandelingswijze van kanker, waarvan, om welke reden dan ook, gunstige resultaten mogen worden verwacht of vermoed. Zij is bereid nieuwe behandelingsmethoden ernstig op hun deugdelijkheid te doen onderzoeken. De organisatie stelt als voorwaarde, dat van de kant van de verdedigers van een nieuwe therapie medewerking wordt ver leend, zodat beschikt kan worden over alle gegevens, die voor een dergelijk onderzoek nodig zijn. Dit laatste is tot dusverre veelal niet het geval geweest. Men heeft herhaaldelijk er varen dat gegevens, die voor een ernstig onderzoek nodig zijn. door de betrokkenen niet of in onvoldoende mate ter beschik king worden gesteld. Het bestuur heeft een commissie inge steld, die een onderzoek naar een nieuwe methode zal instellen. De betrokken medi cus heeft alle medewerking toegezegd. De Haarlemse rechtbank heeft op dinsdag in staat van faillissement verklaard: J. Plessius, schilder, Julianalaan 198, te Overveen. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. W. Boers, advocaat en procureur, Pr. Mauritslaan 113, Overveen. J. Visser, koopman in klokken, Nieuwe Kruisstraat 24, Haarlem. Rechter-commissa ris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. G. J. H. de Leeuw, advocaat en procureur, Plein 2, Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van J. van Steijn, brood bezorger, Van Keulenstraat 45, Haarlem. Rechter-commissaris: mr. LI. J. Ferwerda. Curator: mr. M. A. v. Eek, advocaat en pro cureur, Parklaan 5, Haarlem. Wegens het verbindend worden van de slot-uitdelingslijst is geëindigd het faillisse ment van: P. J. van Zijl, kruidenier, han delende onder de firma W. v. Zijl, Nieuwe Groenmark 2 te Haarlem en wonende te Heemstede, Herenweg 178. Heemstede, Herenweg 178. Rechter-commis saris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. J. H. v. Wijk, Ged. Oude Gracht 11 te Haarlem. De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam heeft tegen de 49-jarige fabrieksarbeider J. K. uit Zaandam een ge vangenisstraf van acht jaar met aftrek ge vorderd wegens poging tot moord op zijn echtgenote. K. was door de rechtbank te Haarlem veroordeeld tot een gevangenis straf van drie jaar, wegens mishandeling met voorbedachte rade. Van dit vonnis was de officier van justitie in beroep gegaan. K. was ten laste gelegd dat hij zijn echt genote enige keren vergif had toegediend in een kopje thee. De rechtbank te Haar lem achtte de poging tot moord niet be wezen. Ter zitting werd aan de hand van rap porten van een psychiater en de reclas sering uitvoerig ingegaan op de achter grond van verdachtes misdrijf. „Ik heb niet de bedoeling gehad haar te doden", zei verdachte. Maar de procureur- generaal achtte toch poging tot moord be wezen. De verdediger was van oordeel dat hier sprake was van mishandeling met voor bedachte rade en refereerde zich aan de uitspraak van de rechtbank te Haarlem. Het hof zal op 13 maart arrest wijzen. Vermoedelijk tengevolge van kortslui ting is brand uitgebroken in de boerderij van de heer M. Emonts, in het dorp Cas- tenray (L.). Het woonhuis en de schuur werden binnen korte tijd door het vuur vernietigd, waarbij de gehele oogst aan hooi en gedorste rogge, alsmede stro ver loren ging. Ook een paard kwam in de vlammen om. De overige dieren konden bijtijds worden gered. Een aantal kleine landbouwwerktuigen ging eveneens ver loren. De eigenaar was verzekerd. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft de 56-jarige accountant E. N. uit Vught wegens medeplichtigheid aan een valse be lastingaangifte veroordeeld conform de eis tot een boete van f 1000,subsidiair drie maanden hechtenis en een gevangenisstraf voorwaardelijk van een maand met een proeftijd van drie jaar. De accoutant heeft in 1952 een verkeer de opgave gedaan voor de vennootschaps belasting van een N.V. te Oss met medewe ten van de directie dezer N.V. Men had ge poogd de in 1942 ontstane zwarte kas ge ruisloos te legaliseren. Het gaat in deze zaak om een bedrag van f 26.000. De raadsman zei dat bezwaarlijk van opzet in deze kon worden gesproken en hij concludeerde tot vrijspraak. ADVERTENTIE Een man op een onbewoond eiland Sprak: ,,'t Is tijd dat hier eens een „zij" landt. Daar ik DANTUMA ken Vraag ik hem om een pen Daar 't verlangen daarnaar óók ik mij brandt Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Schietgraag. In dé OostdUitse staatscourant is een regeringsdecreet opgenomen, waarin een beroep op de gehele bevol king word't gedaan om te leren schieten. Op alil'e openbare feesten, in plaatsen voor ontspanning en vakantiecentra moeten schiettenten worden neergezet. De schietoefeningen onder leiding van de para-militaire „Vereniging voor sport en techniek" zijn bedoeld om het natio nale defensievermogen te vermeerderen, aldus de minister van Defensie, Stoph. Narcotica. In het district Bergville in Natal heeft de Zuidafrikaanse politie negen ton marijuana gevonden. Vorige week werden bij dit onderzoek vijf politie mannen gedood, waarop tien inheemsen zijn aangehouden. De marijuana werd' verbouwd op 39 akkers, waarvan er enige verborgen lagen tussen velden met andere gewassen. De overheid is van plan aan het verbouwen van dit verdovende middel in dit gebied een einde te maken. Ballingschap. In Tokio is een uit vijf leden bestaandë „Formosaanse regering in ballingschap" opgericht. Zij zegt de For- mosanen op Formosa, in Japan en in Hongkong te vertegenwoordigen en tegenstander te zijn van de Chinese na tionalistische regering zowel als van de Chinese communistische regering. Zij wil strijden voor de onafhankelijkheid van de Formosanen en tegen hun on derwerping door vreemde rassen. De president, Liao Wentsji, zal zich bij de UNO doen vertegenwoordigen. Niet nodig. Tsjechoslowakije heeft Ameri kaanse voedselhulp afgeslagen. Presi dent Eisenhower heeft de vorige week opdracht gegeven tot het zenden van voedsel naar Europese landen, die door de koude waren getroffen. Tsjechoslo wakije heeft laten weten, dat het de hulp niet nodig heeft. Vernielzucht. Aan boord van het grote Britse transatlantische passagiersschip Queen Mary", dat na de jaarlijkse re visie volgende week weer moet uitva ren, zijn ernstige beschadigingen aan het interieur ontdekt. In het promenadedek en het dek van de eerste klas zijn gaten gehakt en ook de betimmering van en kele hutten en de fauteuils in de rook- salon zijn vernield. De vernielingen moeten aangericht zijn tijdens het week einde, toen het schip nog in een droog dok lag. Men vermoedt dat het de be doeling was, het vertrek van het schip te vertragen. Een groot aantal arbeiders is bezig met het herstellen van de schade. Opgestookt. De Italiaanse politie heeft traangas gebruikt om een menigte van landarbeiders, die in Tarente (Zuid- Italië) tegen werkloosheid in dit gebied! demonstreerden, te verspreiden. Vier politie-agenten werden bij hevige gé- vechten gewond, alsmede een aantal be togers. In zuid-Italië is de laatste tijd dikwijls tegen de heersende werkloos heid betoogd. Volgens de politie worden de landarbeiders door communisten op gestookt. Nomadenopstand. Volgens niet-officiële be richten zijn tachtig tot honderdPerzi sche nomaden gedood bij het onder drukken van een opstand in het grens- gebied met Irak door het Perzische le ger. Drie- tot vierhonderd rebellen "zóüdeh gevangen" genomen zijn. Hotl-. derden geweren van vooroorlogs Duits model zijn buitgemaakt. De actie tegen de opstandelingen, waaraan vijf batal jons van het leger deelnemen, beperkt zich nu tot het opsporen en ontwapenen van groepjes opstandelingen, die beho ren tot de Javanroedi-stam. Spionnen. Volgens het officiële Tsjechoslo- waakse persbureau Ceteka zijn in Tsjechoslowakije twee agenten van bui tenlandse geheime diensten, die waren- opgeleid door Britten en Amerikanen, gearresteerd. Het waren Tsjechen, die indertijd naar Duitsland uitweken om arrestatie wegens misdaden te ontlopen. Zij waren met wapens en vervalste pa pieren naar Tsjechoslowakije terugge keerd om militaire en conomische in lichtingen te verzamelen, aldus Ceteka. Treinongelukken. Bij Swampscott in de Amerikaanse staat Massachusetts zijn twee personentreinen tijdens de spits uren op elkaar gereden. In de treinen bevonden zich tezamen ongeveer dui zend man passagiers. Er werden vijf tien personen gedood en vijftig gewond. Anderhalf uur later deed zich op de zelfde lijn een tweede ongeluk voor, waarbij enkele personen licht gewond werden. Bij Toronto in Canada is een goederentrein in botsing gekomen met een olie-tankwagon. De olie vloog in brand en stak een lading hout aan. Een n;an verloor het leven en vier raakten gewond. 64. De drie reisgenoten werden gewekt door het zonnetje, dat door de coupé raampjes scheen. „Hè, hè, ik heb heerlijk geslapen!", zei Panda, zich uitrekkend. „Ik ook", verklaarde de ontdekkingsreiziger. „Dit is de eerste keer, dat ik in een trein goed heb kunnen rusten. Meestal houdt het geschok en gedender van de wielen mij uit de slaap, maar deze trein rijdt wel bijzonder soepel en geruisloos". „Dat is mij ook opgevallen", merkte de notaris op, .^zeker een nieuwe vering of zo. In elk geval is het een buitengewone verbetering; men voelt eenvoudig niet, dat men rijdt!" „En geen wonder!", riep de ontdekkings reiziger, naar buiten kijkend, „we rijden na melijk HELEMAAL niet! We staan stil!!" Ja... dat merkten zij nu pas! De hele nacht had de wagon daar eenzaam op de vlakte gestaan, niet ver van de plaats, waar neef Lodewyk hen had losgekop peld... VOOR DE meeste lezers zal de vraag, waar het sterreschot vandaan komt, geen probleem zijn, om de eenvoudige reden dat ze nooit met deze materie zijn geconfron teerd. Buiten in het veld vindt men echter af en toe taaie, rubberachtige brokken of knollen, meestal kleurloos of witachtig, die door de bevolking worden beschouwd als overblijfsels van vallende sterren en die daarom als sterreschot, sterreschietsel, sterregeschut of sterresnuitsel bekend staan. Niet alleen in alle delen van ons land kan dit zonderlinge spul worden aangetroffen, maar eveneens in de omringende landen De nemarken, Duitsland, België Frankrijk, Engeland, enz. De opvatting dat het sterre schot van hemelverschijnselen afkomstig is, wordt bevestigd door een leerboekje dat ruim honderd jaar geleden verscheen, en waarin de geleerde schrijver spreekt over „een taaie of slijmerige stof die men som tijds, na het verdwijnen of uiteenspatten van grotere of kleinere vuurbollen, in het open veld aantreft". In de Franse littera tuur van die dagen brengt men het sterre schot echter in verband met de bliksem, en wéér wat oudere opvattingen geven te kennen dat de taaie of slijmerige substan ties door heksen zouden zijn uitgespuwd tijdens hun nachtelijke ritten op de bezem Met al dergelijke theorieën is de klare wetenschap van onze dagen nooit erg in genomen, en hoewel Von Bar in Petersburg en Cohn in Duitsland reeds in het midden van de vorige eeuw hadden te kennen ge geven dat het sterreschot afkomstig zou kunnen zijn van reigers, die de onverteer de eileiders van verorberde kikkers uit spuwen, waren andere onderzoekers van opvatting dat sterreschot een woekering is van bepaalde schimmelplanten. Nu komen er in de natuur inderdaad slijmzwammen voor die een bedriegelijke gelijkenis met het door ons bedoelde sterreschot verto nen. Maar dit is namaak, waardoor we ons niet van de wijs moeten laten brengen. Het echte en onvervalste sterreschot heeft noch met slijmzwammen, noch heksen of hemelverschijnselen iets uitstaande. Dat is aangetoond door een nauwkeurig onderzoek, van 1946 tot 1952 ingesteld door de afdeling Natuurbescher ming en Landschap van het Staatsbosbeheer. In de mees te gevallen, waarin sterre schot werd gevonden en onderzocht, bleek deze mate rie - zoals Von Bar en Cohn een eeuw ge leden reeds hadden verondersteld - af komstig te zijn van eileiders van kikkers, die door reigers waren buitgemaakt. Ook kunnen deze kikkerrestanten afkomstig zijn van bunzings of bruine ratten, bij en in wier nesten dit kikker sterreschot even eens werd aangetroffen. Verteringsproeven hebben voorts beivezen dat deze eileiders in. zure verteringssappen niet of nauwelijks worden aangetast, zodat we het de reiger bunzing, of rat, nauwelijks kwalijk kunnen nemen dat ze hun maag bij tijd en wijle van deze ongewenste inhoxid ontlasten. En dat ze de mens met dit sterreschot eeu wenlang voor een onopgelost probleem hebben geplaatst, is evenmin hun schuld maar uitsluitend de onze. En nu de haloverschijnselen, waarover een lezer iets wil weten. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2