Export in gewicht steeg slechts een paar percent PETROLE HAHN Kort en bondig Vakpraatje profE. van Slogteren Lisse Vijfhuizen Hiliegom Zandvoort Bennebroek C. Out nam afscheid van de P.W.N. Veestapel 117 koeien voor schoolmelk ^ssEtr.. Amsterdamse Beurs WOENSDAG 29 FEBRUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT II Propaganda voor reserve rijkspolitie Sluitingsbijeenkomst cursus tulpenteelt Jeugd Rode Kruis weer in actie In Mei wordt bloed afgenomen Hervormde Christelijke V erenigingscentrale Vergadering van „De Jonge Kerk" M. van den Berg wordt ontvanger in Heemskerk Extra uitkeringen Bijeenkomsten in maart en april Bureau huisvesting deed zijn plicht Vele bouwvakarbeiders in contact met Amsterdam De „Solon" toegevoegd aan de K.N.S.M.-vloot Nederlands Ballet met Frans werkstuk op „concrete muziek" Stijging omzet in Haarlem Westduitse Lufthansa komt stewardessen tekort Twee grote exposities in Amsterdam en Rotterdam Velsens raad bekeek het woningprobleem Broodprijs normaal Dr. A. Melchior spreekt in Castricum In de filmzaal van het Laboratorium voor Bloembollcnonderzoek te Lisse heeft professor dr. E. van Slogteren dinsdag avond een vakpraatje gehouden voor de leden van de vereniging Theorie en Prak tijk. Hij merkte op, dat de export van bloembollen in werkelijkheid niet zo bij zonder gestegen is als men wel wil doen voorkomen. De enorme stijging in de curve is meer een bewijs van de ontwaarding van het geld. De export is, wat het gewicht betreft, slechts een paar percent bij 1939 vergeleken, gestegen. Hij vervolgde, dat dit ook wel anders kan, als men meer de nadruk legt op de verhoging van de consumptie dan op die van de produktie, waarvoor men goede kwaliteit dient te leveren. Er is geen branche in de tuinbouw, die zoveel zorg besteedt aan het produkt van het planten tot het rooien als het bloembollenvak, maar de zorgen na het rooien laten nogal eens wat te wensen over, ondanks de uitgave van een brochure in samenwerking met de vereniging „De Tulp", waarin op korte maar niettemin duidelijke wijze wordt aan gegeven wat kweker en exporteur dienen te doen om de kwaliteit zo hoog mogelijk op te voeren en zo goed mogelijk bij de af nemers te brengen. Op zijn laatste reis naar Amerika heeft prof. Van Slogteren weer eens de resul taten gezien van de bloembollenexport Zijrï mededeling, dat hij weer over een latere tijd van verzending zou spreken werd gevolgd door een licht gelach, want dat is een stokpaardje van de professor, die het bloembollenvak schijnbaar niet vol doende kan overtuigen van de belangrijk heid hiervan. De doosjespakkerij is op het ogenblik bezig de raarste stunts uit te halen om maar een zo mooi mogelijke verpakking te brengen. De heer Jan de Graaf, een tot Amerikaan genaturaliseerde Nederlander, heeft de spreker bij zijn be zoek aan Nederland verteld, dat hij res tanten van dergelijke zendingen had opge kocht. Waardeloze rommel is de enige kwalificatie. De professor heeft zeer ernstig gewaar schuwd tegen dergelijke onvoorzichtig heden. Hij gebruikte de uitspraak, dat een blijvende klant beter is dan tien die maar een keer kopen. Na de pauze heeft professor Van Sloch- teren de film over het serologisch onder zoek nader toegelicht. In wetenschappelijke kringen voert men een heftige strijd tegen allerhande viren. Om tijdig te kunnen onderkennen met welk virus men te doen heeft worden tegenwoordig dieren geïn fecteerd, die in hun bloed anti-stoffen ver vaardigen, waarmede men liet sap van de zieke plant samenbrengt. Aan de reacties kan men zien of men met een virus te doen heeft. Deze antisera worden naar alle landen ter wereld door het laboratorium verzonden. s Dit werkt uiteraard veel sneller dan de vroeger gebruikte methode van het infec teren van planten. Daarbij duurde het een jaar voor men wist met welk virus men te doen had. Het serologisch- onderzoek is bijzonder belangrijk, want het blijkt dat deze ziekten bij bijvoorbééld suikerbieten, tabak, aard appelen, tomaten, suikerriet, cacaobonen 20 tot 70% van de oogst vernietigen. Geen wonder, dat de wëreld doodsbenauwd is hiervoor. Vooral de Amerikanen lijden ge voelige verliezen en daarom komen zij voortdurend kijken of er geen gevaarlijke viren in de bloembollen zitten. „Het is maar goed, dat we een goede naam hebben gekregen in de wereld, want nu luisteren ze tenminste naar ons," aldus spreker. Bij de onderzoekingen van de aardap pelen is in Lisse een nieuw virus ontdekt, dat naar professor Van Slogteren het S- virus is genoemd. Het filmpje was zeer leerzaam; zeer geslaagd waren de opnamen Dinsdagavond werd in „De Witte Zwaan" te Lisse een propaganda-bijeenkomst gehou den voor aanwerving reserve rijkspolitie. Adjudant Hendrikse heette de aanwezigen welkom en in het bijzonder de spreker van deze avond majoor Offenberg en de secre taris van „Steunt Wettig Gezag" voor Zuid- Holland-Noord mr. Van Mechelen. Vertoond werd de film „Honger in de win ter 1944-1945", welke een schrikwekkend beeld vertoonde van de ellende. Majoor Of fenberg gaf een overzicht van de laatste vijftien jaar en besprak het communisme. De ramp in 1953 was een bewijs van een tekort van plichtsgetrouwe mensen waardoor niet voorkomen kon worden dat er zoveel mensen zijn verdronken. Met een opwekkingswoord vroeg hij plichtsgetrouwe personen zich aan te sluiten bij de reserve rijkspolitie. Dit corps verricht alleen in nood zijn taak. Vertoond werd nog een tweetal films „De Vlag" en „Holland is een mooi land", waarna mr. Van Mechelen met een dankwoord deze propaganda-avond sloot. Maandagavond werd in de openbare school te Lisse de laatste les gegeven van de cursus tulpenteelt, die voorbereid was door de afde ling Lisse van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. De heer C. A. Gehrels, die docent van deze cursus was. stelde de leerlingen vra gen over de soortenkennis, hoedanigheden, eigenschappen en bemesting der tulpen. Hij was tevreden over de antwoorden. Alvorens de heer Hulkenberg met een woord van ge lukwens de cursisten het diploma uitreikte, wekte hij hen op om voort te gaan in het verrijken van kennis tot opbouw van het mooie vak. De heer G. C. Tromp reikte de puntenlijsten uit, waarna hij dank bracht aan de rijkstuinbouwconsulent en de docent de heer C. G. Gehrels. De heer A. Staal sprak namens de cursisten een woord van dank aan de heer Gehrels en overhandigde een aandenken. De geslaagden zijn de heren: C. J. v. d. Beek, Jac. v. d. Bent, J. van Duivenboden, H L. van Duivenboden, J. van Elk, N. J. v. d. Eist, D. Schaap. J. G. Huiser, J. T. v. d. Hulst, J. A. Ippel. J. Kaak, J. Kamp, S. N. Langelaan. W. C. Lemmers, W. A. van Leeuwen. Th. Mesman, A. Möhlen, M. de Rooi. A. M. Staal. P. K. v. d. Veek. Q. Ver- wer, G. J. Wassenaar, J. H. Wassenaar, A. van Waveren, L. G. Weijers, P. Wessels, G. Kroon, J. M. Beelen, J. H. v. d. Meer, J. W. Aarts, L. J. Aarts, J. v. d. Nouland, D. C. Romijn, J. de Butter, J. M. Clemens, M. C. Meskers. A. Mesman. J. Th. Verwer, A. Meij- waard. J. H. M. Vreeburg, J. F. Verwer, D. Faas. met het elektronenmicroscoop, dat meer dan 200.000 maal vergroot en de ultracen trifuge, die 50.000 omwentelingen per mi nuut kan maken. De film, die een goed beeld geeft van dit werk, dat uiteraard zeer gecompliceerd is, is ook reeds tien maal in Amerika met succes vertoond. Dinsdagavond heeft het bestuur van de ondei-afdeling Vijfhuizen van het Neder landse Rode Kruis vergaderd met een de legatie van de Speeltuinvereniging „De Nieuwe Brug". Deze organisatie is name lijk een actief werkende afdeling van het Jeugd-Rode Kruis, die ongeveer honderd twintig leden telt. Enkele maanden gele den werkten deze jongelui mede aan een kerst- en nieuwjaarskaartenactie, waarbij groeten werden gezonden aan patiënten in ziekenhuizen en sanatoria. Op de verjaar dag van prinses Beatrix 31 januari hebben verschillende leden bezoeken afge legd aan zieken en invaliden in de omge ving en geschenken overhandigd, hetgeen zeer op prijs wordt gesteld. Thans heeft het Jeugd Rode Kruis op nieuw een tweetal acties voorbereid. De opbrengst die men hiermede hoopt te be reiken, zal worden besteed om één of meer invalide jongelui een gratis vakantie te bezorgen. De eerste actie hiervoor vindt aan het eind van maart plaats. Er zal dan een loterij worden georganiseerd, waarvan de opbrengst voor dit doel zal worden be stemd. Tevens bood het Jeugd Rode Kruis aan om in het najaar een gedeelte van een Rode Kruisavond te verzorgen. „De Nieu we Brug" zal dan een programma aan bieden van kinderballet, zang, turnen en toneel. Het bestuur van het Rode Kruis zal trachten andere plaatselijke gezel schappen bereid te vinden hieraan mede werking te verlenen. Oorspronkelijk heeft het bestuur het plan gehad om de afname-avond voor de bloedtransfusiedienst te houden in de eer ste helft van februari. Door de vorst is de bijeenkomst uitgesteld. Half mei zal de afname-avond worden gehouden. Het zal de eerste maal zijn, dat de bloedtransfu siedienst van het Rode Kruis in Vijfhui zen afneemt, zodat de donors niet meer naar Hoofddorp behoeven te gaan. De bloedgeefsters en -gevers die mede werking verleenden vóór de bloedtrans fusiedienst twee jaar geleden zijn werk moest staken wegens de geelzuchtepide mie, zullen worden opgeroepen met het verzoek weer bloed af te staan. Degenen, die nog geen medewerking aan de bloed transfusiedienst gaven, wordt verzocht zich bij één der bestuursleden te melden. In het jeugdgebouw „Weltevreden" hield de Hervormde Christelijke Verenigings- Centrale haar jaarvergadering onder voor zitterschap van de heer A. Clay. Nadat de voorzitter zijn openingswoord had gespro ken werden de jaarverslagen van secre taresse en penningmeester goedgekeurd. Er werd in beide verslagen gewag gemaakt van veel zegen. Mede door de medewer king van de dameskrans „De Opbouw" en het bouwfonds alsmede het verjaardag fonds zijn de resultaten niet onbevredi gend. Vooral uit de opbrengst der huren mag blijken, dat dit tehuis aan een grote behoefte voldoet. De Chr. Burgerschool zal geen gebruik meer van het gebouw be hoeven te maken. Aan het gebouw en de dependance zijn verbeteringen aange bracht. Het bekleden der wanden en het aanbrengen van een plafond waren nood zakelijk. Binnenkort zal de gymnastiek vereniging „Jahn" een ander gebouw be trekken. Dan za! van de zaal, die nu als gymnastiekzaal gebruikt wordt een ver gaderzaal-koffiekamer gemaakt worden. De zaal zal dan meer verlichting krijgen en ook zal nieuw meubilair dienen aange schaft te worden. Het wordt gewenst ge acht een televisietoestel aan te brengen. Op de renteloze lening wordt weer f 1000 afgelost. De heer Clay werd als voorzitter herkozen. „De Jonge Kerk" vergaderde onder voor zitterschap van ds. F. Brouwer. Als spre ker trad op ds. Van Boven uit Nieuw- Vennep. Spreker behandelde de antithese. Er werd gesproken over wat moeilij ker was, het samen met de wereld leven of het „niet van de wereld zijn". Daarbij kwam ter sprake de Christelijke organisa tievorm. Is deze een noodoplossing? Ten slotte werd besproken de functie van de jonge kerkgroep waaruit de rijkdom van het tot een jonge kerkgroep te behoren blijkt. Op deze punten volgde een zeer aangename discussie. De gemeenteraad van Heemskerk heeft de heer M. v. d. Berg, thans ambtenaar op het ontvangerskantoor te Zandvoort, be noemd tot gemeente-ontvanger aldaar. Naar aanleiding van een in de vergade ring van de gemeenteraad van Zandvoort geuite wens besloot het bestuur van de gemeentelijke instelling voor maatschap pelijke hulpbetoon te Zandvoort: alle ge- steunden ingevolge de armenwet een extra uitkering boven de reeds gedurende vier weken verstrekte extra brandstoffentoe- slag van 10,te verstrekken aan ge zinnen en van 4,aan alleenstaanden en kostgangers en voor een keer aan hen, die een uitkering ontvangen krachtens de noodwet-ouderdomsvoorziening voor zo ver niet vallende onder de groep ge- steunden, of in een inrichting verpleegd wordende een uitkering te verstrekken van 20,voor man en vrouw en van 10,voor alleenwonenden. De contactcommissie voor culturele be langen te Zandvoort heeft de vergaderka lender van het Zandvoortse verenigings leven voor de maanden maart en april ge publiceerd. Deze luidt als volgt: 1 maart: concert door het Noordhollands Philharmonisch orkest onder auspiciën culturele kring ,,'t Helm". 3 maart: Toneel avond Zandvoortse toneelvereniging „Wim Hildering". 7 maart: Begroetingsavond nieuwe inwoners door het gemeentebe stuur. 9 maart: donateurs-avond Hervorm de jeugdraad. 10 maart: lustrum-viering tennisclub „Zandvoort" (cabaret-avond). 12 maart: lezing, georganiseerd door de commissie voor huishoudelijke en gezins voorlichting. 14 maart: familieavond A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje". 15 maart: Voordrachtavond, georganiseerd door het Instituut voor Arbeidersontwik keling. 17 maart: toneel-avond Zandvoort se toneelvereniging „Sandevoerde". 19 maart: Kook- en bakdemonstratie Com missie voor huishoudelijke en gezinsvoor lichting. 22 maart: Bazar ten bate van het kinderfonds „Verenigde Naties" (Unicef). 23 maart: Lezing Nederlandse Christen Vrouwenbond. 24 maart: „Corodex-ont- spanningsavond" met medewerking van de toneelvereniging „Sandevoerde". 27 maart: Film-avond Zandvoortse red dingsbrigade. 28 maart: Jaarfeest Gerefor meerde Meisjesvereniging. 5 april: Cultu rele kring ,,'t Helm", „Ballet der lage lan den". 19 april: Lezing Instituut vóór arbei dersontwikkeling. 21 april: feestavond per soneelsvereniging gemeente-ambtenaren. 24 april: Jaarvergadering afdeling Zand voort Nederlandse Christen Vrouwenbond. Het door het raadslid de heer Koning tijdens de rondvraag van de maandagavond gehouden vergadering van de gemeente raad van Zandvoort gestelde vraag over het huisvestingsbureau zou een onjuiste in druk kunnen vestigen. Namens het ge meentebestuur wordt ons medegedeeld, dat het huisvestingsbureau ingevolge opdracht van B. en W. de huren incasseerde van sommige gevorderde woningen. Bij een ge bruikelijke controle van het Verificatie bureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is er de aandacht op gevestigd, dat het incasseren der huren behoort tot de taak van de gemeente-ontvanger. Nadat het financieel beheer van het bureau huis vesting volledig in orde was bevonden zijn de werkzaamheden inzake het innen overgedragen. JAARVERGADERING „HET WITTE KRUIS" Op donderdag 1 maart houdt de afdeling Bennebroek-Vogelenzang en omstreken van de Noordhollandse vereniging „Het Witte Kruis" haar jaarvergadering in „Oud Berg en Dal". Vanmorgen heeft de heer C. Out, hoofd, administrateur van het Provinciaal Water leidingbedrijf van Noordholland wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd in augustus 1955, afscheid genomen van het P.W.N. De heer Out trad op 1 juli 1904 in dienst van de Maatschappij tot Exploitatie van Waterleidingen in Nederland. Toen de door deze maatschappij geëxploiteerde Zaanlandsche en Alkmaarsche Waterlei dingen in 1919 door de Provincie werden overgenomen, ging ook de heer Out over in Provinciale dienst. De gehele opbouw van de P.W.N. maakte hij mee, want de waterleidingen van Alkmaar en de Zaan streek werden de kern, van waaruit de voorziening van het gehele platteland van Noordholland tot stand werd gebracht. In 1930 werd de laatste gemeente van het vasteland van Noordholland, die tot op dat tijdstip afwijzend bleef staan tegen een centrale drinkwatervoorziening, aange sloten. In de laatste jaren werd aan het voorzieningsgebied van het P.W.N. het eiland Texel toegevoegd. In de voorberei ding en de uitvoering van de voorziening van dit eiland heeft de heer Out eveneens een belangrijk aandeel gehad. De aanvan kelijk geringe taak van het financiële en administratieve beheer groeide daarmee uit tot een groot geheel, waarvan de leiding bij de heer Out berustte en die door hem op zeer verdienstelijke wijze is uitge oefend. Bij zijn gouden jubileum in 1954 werd hem de onderscheiding van officier in de orde van Oranje Nassau verleend. De heer Out heeft vanmorgen afscheid genomen van het personeel op het hoofd kantoor van het P.W.N. aan de Essenlaan te Bloemendaal. In de middag zal het af scheid van het personeel van de buiten dienst en van bevriende relaties in dat zelfde kantoor plaats hebben tussen drie en vijf uur. Bij het vanmorgen gehouden afscheid sprak het lid van Gedeputeerde Staten, de heer A. B. J. Prakken, als voorzitter van de raad van toezicht op de Provinciale Bedrijven. Bij afwezigheid wegens ziekte van de directeur van het P.W.N., de heer ir. S. Kramer, bood de heer ir. W. van Marle, technisch adjunct-directeur, namens het bedrijf een schilderij aan. Namens de afdeling waterverkoop en boekhouding sprak de heer G Lem, die de vertrekkende hoofdadministrateur een klok aanbood. Nadat de Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Drente, Friesland, Gro ningen en voor de Veenkoloniën zich in de laatste jaren zowel afzonderlijk als ge zamenlijk hebben bezig gehouden met het vraagstuk van de „wegzuiging" van ge schoolde arbeidskrachten uit het noorden des lands, hebben zij thans in een adres aan de Raad van Ministers protest aange tekend tegen de wervingsactie, die door de gemeente Amsterdam wordt gevoerd. De ze aanbieding is blijkbaar dermate aan lokkelijk, dat reeds honderden bouwvak arbeiders zich voor het verkrijgen van na dere inlichtingen hebben aangemeld op de plaatsen, in de advertentie aangewezen. Op een voorlichtingsavond te Groningen hebben meer dan 200 bouwvakarbeiders nader contact met Amsterdam gezocht, al dus de Kamers. Uiteraard is het de Ka mers niet bekend, hoe groot het aantal bouwvakarbeiders zal zijn, dat tengevolge van deze wervingscampagne het noorden des lands zal verlaten, maar wel staat vast, dat tal van geschoolde arbeidskrachten in derdaad zullen vertrekken, hetgeen zal leiden tot grote onrust in de bouwnijver heid. Deze gang van zaken schaadt de wo ningnood en daarmee ook de gehele indu striële ontwikkeling in het noorden des lands in ernstige mate. De vernieuwing en vergroting van de vloot der Koninklijke Nederlandse Stoom boot Maatschappij gaat nog steeds voort- Onlangs werd de „Bacchus" aan een Griek se rederij verkocht. Thans telt de vloot van de oudste hoofdstedelijke rederij, die op 1 oktober honderd jaar bestaat, weder om 77 schepen met een totaal draagver mogen van 265.288 ton. Dinsdagmiddag ging buiten de IJmuiden- se pieren aan boord van het m.s. „Solon" de vlag van de Amsterdamse Droogdok Maatschappij omlaag en de vlag van de KNSM omhoog, waardoor dit nieuwe schip met de gebruikelijke woorden van weder zijdse waardering en goede wensen voor een goede vaart aan de KNSM werd over gedragen. Het interieur van salons en hut ten van de „Solon" is geheel in het eigen bedrijf van de A.D.M. uitgevoerd, volgens het ontwerp van een jong artistiek begaafd lid van haar tekenkamerpersoneel, de heer J. van der Linden. Evenzo anders dan gebruikelijk worden bij de A.D.M. deze schepen niet op een helling doch in een dok gebouwd. Grote sektoren als bijvoorbeeld een geheel dekhuis worden vooraf op de wal ge bouwd, daarna door middel van kranen op het schip neergelaten en bevestigd. De „Solon" is een vrachtschip met een accommodatie voor twaalf passagiers in 5 tweepersoons- en twee eenpersoons hutten. Het schip is bestemd voor de vaart op West-Indië en Zuid-Amerika. De eerste gezagvoerder is kapitein L. J. Koning. Vrijdagavond geeft het Nederlands Bal let in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen te 's-Gravenhage de eerste uitvoering in ons land van een ballet op zogenaamde „concrete muziek". Met spe ciale vergunning van „Les Ballets de l'Etoile" te Parijs wordt dan namelijk de „Symphonie pour un homme seul" van Maurice Béjart op muziek van Pierre Schaeffer en Pierre Henry vertoond. Als solisten treden hierin op de choreograaf en de jeugdige danseres Michèle Seigneu- ret, die verleden jaar de door de Franse danscritici toegewezen Prijs Renè Blum verwierf. Op een dinsdag in Den Haag gehouden persconferentie deelde mevrouw Sonia Gaskell mede, dat de keuze hiervan niet toevallig is. Het werk sluit aan bij de eigen experimenten, maar wordt geken merkt door een sterkere eenheid van voe len en denken. De leidster van het Neder lands Ballet noemde de „Symphonie pour un homme seul" een belangrijk cultureel verschijnsel en hoopt met dit voorbeeld begrip voor deze artistieke vernieuwing te wekken en bij te dragen tot de verruiming van de opvattingen omtrent het dansthea ter. Men ondervindt hiervoor, blijkens de voorbespreking, grote belangstelling kringen van schilders, musici en ook van letterkundigen. Zaterdag begint het Nederlands Ballet een reeks van vijf voorstellingen in vier dagen in het Theater Carré te Amstei-dam openend met een conventioneel program ma: „Giselle" en „Petroesjka" met mede werking van het Gelders Orkest, waarbij zondagmiddag de hoofdrollen in het eerst genoemde werk door Willy de la Bye en Conrad. yan ,d,e, Weetering worden, vertolkt Dinsdagavond wordt het Haagse pro gramma herhaald, dat bestaat uit werken op muziek van moderne componisten Scènes de Ballet van Strawinsky, „Ritme en klank" op het Allegro barbaro van Bar tók, de „Symphonie pour un homme seul' en de Nederlandse experimentele werken „Het Proces" en „De Stoelen". Voor de matinee, speciaal voor de jeugd bestemd zijn reeds duizend aanvragen uit de om geving van Amsterdam binnengekomen Haarlem en Zaandam, Bussum en Hilver sum daaronder begrepen. Het Nederlands Ballet geeft er de voorkeur aan de voor stellingen onder de gunstigst mogelijke omstandigheden op ruime tonelen te ge ven, zodat deze toeloop ten zeerste wordt toegejuicht. Maurice Béjart komt dit voorjaar terug om speciaal voor het Nederlands Ballet een nieuw werk te maken, dat „De Cirkel' geheten zal zijn en waarvoor zowel con crete muziek als een oratorium van Bach zal worden gebruikt. Sedert 1952 is de omzet van melk, die verstrekt wordt aan leerlingen der Haar lemse scholen verdrievoudigd. Medio ja nuari 1952 gebruikten 3920 leerlingen melk medio jan. 1953 6687, medio jan. 1954 9278. medio januari 1955 10.605 en medio januari 1956 12.394. Op het ogenblik nemen leer lingen van 54 openbare (6 v.h. en m.o., 29 lagere, 2 voortgezet lagere, 4 buitengewoon l.o. en 13 voorbereidend l.o.) en 38 bijzon dere scholen aan het gebruik van melk deel. In 1955 hebben de ontvangsten be dragen 142.715; de ouders hebben 103.837 bijgedragen. In het afgelopen jaar werden omgezet 411.918 liters melk. Uit de sterke stijging van de omzet van melk (in 1953: 247.879 liter en in 1954: 360.824) kan de conclusie getrokken worden, dat de ouders de melk- verstrekking aan schoolkinderen op prijs stellen. Deze cijfers spreken nog sterker, indien men bedenkt, dat om de produktie 1955 te bereiken, een veestapel van onge veer 117 koeien moet worden aangehouden. ADVERTENTIE moet hel haar gezond, zacht en glanzend zijn - gemakkelijk te kappen. Pétrole Hahn is de vol maakte wetenschappelijke lotion voor Uw haarverzorging. Pétrole Hahn verdrijlt hoofdroos. stopt haaruitval en is onmisbaar voor de moderne coiffure. Zij vet niet en is aangenaam van geur. tegen haaruiival en hoofdroos IMP: N.V. GROOTHANDEL IN PARFUMERIEËN TOILETARTIKELEN v/h FIRMA A. MAAS O.z. Voorburgw»! 239, Amsterdam (Van onze correspondent in Bonn) De Westduise Lufthansa heeft moeite voldoende stewards en stewardessen te krijgen. Zij heeft er binnenkort meer no dig, want in april wordt het vliegnet uit gebreid. Het is vooral lastig vrouwelijk personeel te krijgen. Er melden zich genoeg vlieglustige jongedames aan, maar de meesten denken zonder een einddiploma middelbaar onderwijs en zonder kennis van op zijn minst twee vreemde talen in dienst te kunnen komen. Totdusver is een tiende gedeelte van de vrouwelijke kan didaten aangenomen. Van 22 April af, wanneer de zomer dienstregeling begint, zullen bij de Luft hansa zowel dictafoons als schrijfmachines aan boord van de vliegtuigen ter beschik king van de passagiers staan. UPSALA. Tijdens internationale schaats wedstrijden ln Upsala verbeterde Colin Hickey (Australië) het baanrecord over 1000 meter door 1 min. 29,7 sec. te laten af drukken. Op de 500 meter was hij met 42,4 sec. tweede geworden achter de Zweed Bengt Malmsten, die 42,1 sec. noteerde. Rembrandt-herdenking Op 15 juli van dit jaar zal het driehon derdvijftig jaar geleden zijn dat Rem brandt van Rijn werd geboren. Ter her denking van dit feit heeft men enige grote tentoonstellingen van werken van deze meester georganiseerd. Op 17 mei zal in het Museum Boymans te Rotterdam een expositie van tekeningen worden geopend. Deze duurt tot 5 augustus. Op 18 mei zal een tentoonstelling van schilderijen en etsen in het Rijksmuseum te Amsterdam beginnen. Van 8 augustus tot 21 oktober zijn de schilderijen en etsen in Rotterdam, de tekeningen in de hoofdstad. De eerste grote Rembrandttentoonstelling is in 1898 .ter gelegenheid van de inhuldiging van Koningin Wilhelmina gehouden. Toen wer den honderdtwintig schilderijen geëxpo seerd. Daarna zijn nog enkele kleinere ten toonstellingen gehouden. Thans zullen on geveer zeventig schilderijen, bijna alle uit het buitenland, bijeen zijn. Èr zijn nog steeds onderhandelingen gaande. Prins Bernhard is erevoorzitter van het herdenkingscomité. In het werkcomité zit ten de museumdirecteuren professor dr. J. E. van Regteren Altena.jhr. D. C. Roëll, dr. A. van Schendel, dr. A. B. de Vries en C. J. Ebbinge Wubben. Van de inzendingen uit particulier be zit moeten het zelfportret en „Christus als hovenier" uit de verzameling van de Koningin van Engeland, de levensgrote portretten van Maerten Daey en Machteld van Doorn uit de verzameling De Roth schild te Parijs, het bijna drie meter hoge ruiterportret van Lady Salmond, de „Man met de Valk" en de „Vrouw met waaier" van de hertog van Westminster worden ge noemd. Van musea uit vele landen is me dewerking verkregen. Kassei stuurt „De Heilige Familie met het gordijn" en Glas gow „De geslachte os". Uit Florence ko men twee zelfportretten en,het portret,vap een oude rabbijn. Verder zijn er bruiklenen uit Helsinki, uit Epinal, uit New York, uit Boston en van particuliere verzamelaars in Amerika. De komende tentoonstelling bevat het grootste aantal tekeningen van Rembrandt, dat sinds 1898 ooit bijeen is gebracht, on geveer tweehonderd. Behalve uit Neder land zijn ze uit Australië, Duitsland, Enge land, Frankrijk. Italië, Oostenrijk, de Ver enigde Staten. Zweden en Zwitserland af komstig. Meer dan veertig musea, parti culiere verzamelingen en stichtingen staan de kostbaarste prenten af. Hiertoe beho ren de Albertina te Wenen, het Cabinet des Dessins van het Louvre te Parijs en het nationale museum te Stockholm, het Bar ber Institute te Birmingham, het Ashmo- lean Museum te Oxford, de Graphische Sammlung te München, de Kunsthalle te Hamburg, het Metropolitan Museum en de Pierpont Morgan Library te New York en het Art Institute te Chicago. Voor de tentoonstelling zijn ook de in zendingen van het Rijksprentenkabinet en het Museum Boymans zeer belangrijk. Verder verlenen Teylers Museum te Haar lem en Fodor te Amsterdam benevens het Museum van Oudheden te Groningen grote medewerking. Men hoopt alle tekeningen van Rembrandt, die zich in Nederlands particulier bezit bevinden, te kunnen ex poseren. Twee uitermate belangrijke agendapun ten hebben gisteravond Velsens raad be ziggehouden: Velsens woningsituatie en een zakelijk geschil tussen de gemeente en de Hoogovens en de gasprijs. Aanleiding tot een uitvoerige discussie over de wo ningnood werd een royaal-gedocumen- teerd rapport van de dienst voor de Volks huisvesting, dat statistisch materiaal aan droeg over de momentele toestand en daarbij zowel een aantal minder als meer verheugende feiten openbaarde. Er ont stond een klein verschil van mening om trent de wenselijkheid van duplexwonin- gen in de boezem van het college: wet houder Verbeek (Arbeid) van openbare werken) was er pertinent tegen, om deze na-oorlogse bouw ook nu als lapmiddel voor de nood te gebruiken, zijn ambtge noot van Sociale Zaken, de heer Maas (Kath.) daarentegen zou er wel wat voor voelen het ergste op te vangen met dit soort huizen. Het oude zeer van de curveprijs, die de woningbouw afremt en voor Velsen zo'n 500 nieuwe huizen tegenhoudt, speelde ook in dit raadsdebat weer mee. Er is voorts uitvoerig gesproken over de normen, die het huisvestingsbeleid in Velsen bepalen en de conclusie van wethouder Verbeek, dat het woningbeleid hier gunstig afsteekt bij menige andere gemeente, werd tenslot te door de meerderheid der raadsleden on derschreven, al bleef op diverse details grond voor critiek bestaan. Op een sugges tie uit de raad, om inwoning voor grote panden dwingend voor te schrijven, is het college vooralsnog niet ingegaan. Nu aan de strenge winter een einde is gekomen en ook de moeilijkheden bij de weg nagenoeg verdwenen zijn, zal de bak kerij in Haarlem en omgeving met ingang van donderdag 1 maart de sneeuwtoeslag van één cent per brood van 800 gram niet meer berekenen. BINNENLAND Prof. Tinbergen. Prof. dr. J. Tinbergen, directeur van het Nederlands Economisch Instituut, zal als vertegenwoordiger van de regering van Nederland deelnemen aan de in Mei te New York te houden conferentie van de ad hoe commissie ter voorbereiding van het speciale UNO-fonds voor economische ontwikkeling (SUNFED). Beroep verworpen. De Hoge Raad heeft het beroep in cassatie verworpen dat de 32- jarige gewezen advocaat mr. A. S. uit Den Haag had ingesteld tegen het vonnis van het gerechtshof te Amsterdam, waarbij hij we gens valsheid in geschrifte en diefstal tot 2% jaar gevangenisstraf was veroordeeld. Mr. S. had valse gegevens doen opnemen in een notariële akte en van een makelaar in Dor drecht een aantal bankbiljetten van f 100 gestolen. Van trap gevallen. De 74-jarige me vrouw C. H. Meier uit de Jozef ïsraelstraat te Groningen is overleden, waarschijnlijk aan de gevolgen van een val van de trap. Me vrouw Meier was alleen thuis. Zij heeft vermoedelijk een vuilnisemmer naar boven willen brengen en is toen van de trap ge vallen. Een huisgenote, die thuis kwam, vond haar in de gang. Dr. L. A. Rademaker. In de ouderdom van 83 jaar is te Rijswijk overleden dr. L. A. Rademaker, oud-redacteur van Het Va derland. Hij was eerst Ned. Hervormd pre dikant te Nieuw Helvoet. In 1898 promoveer de hij tot doctor in de letteren. Van 1912 tot 1939 was hij redacteur van het dagblad „Het Vaderland" in Den Haag. Hij schreef enige boeken over de oude Egyptische cultuur en over theosofie. Ook het werk der reclasse ring en de hervorming van het gevangenis wezen hadden zijn grote belangstelling. HAARLEM EN OMGEVING Ouderavond. Woensdagavond belegt de oudercommisie van de J. P. Coenschool aan de G. van Aemstelstraat in Oud-Schoten een ouderavond, tijdens welke de Bergense pot- tenbaker J. de Pater een demonstratie pot tenbakken zal geven. Volksuniversiteit. De lezing, die dr. A. van Biemen vrijdagavond voor de Volks universiteit zou houden over het onderwerp: „Nieuwe wegen in de moraal" moet tot on bepaalde tijd worden uitgesteld. Ouderavonden. Donderdag 1 en vrijdag 2 maart worden in gebouw Sint Bavo te Haarlem ouderbijeenkomsten gehouden van de Hartenlustschool (ulo) te Bloemendaal. Het programma vermeldt het optreden van het schoolorkest onder leiding van de heer D. Krabbendam en van leerlingen, die het abele spel Floris ende Blancefloer zullen opvoeren Beëdigd. Als advocaat en procureur bij de Haarlemse rechtbank werd op dinsdag beëdigd: mr. A. R. van IJlzinga Veenstra, kantoorhoudende, Zijlstraat 47 rd, Haarlem. Jeugdmiddag. Zaterdagmiddag wordt onder auspiciën van de HKB een aspiranten- middag gehouden in „De Leeuwerik" in Haarlem. Aanvang drie uur. ADVERTENTIE Het zal 23 mei van dit jaar 5 jaar gele den zijn dat de Castricumse kunstkring El- ckerlyc werd opgericht. In verband met dit lustrum had het bestuur van de kring haar leden een extra-avond beloofd en naar zij thans meedeelt heeft zij beslag we ten te leggen op de Haarlemse auteur-te- kenaar-arts dr. A. Melchior, die donderdag 22 maart een lezing met lichtbeelden zal houden over het onderwerp „Nieuwe rei zen door het Amazonegebied". De aanvang van deze bijeenkomst is op 20.15 uur be paald. 3-3'/,% Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Arnsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 99'/ia 99% 99% 99% 316% 316% 309 310 273 273 308 454% 453 319% 320 327% 327 322 321 200 Vs 200% 347% 349 284% 285 672 675 650% 652 109% 109 206% 206% 194% 195%" 267% 267 131 133 136% 137 246 246% 237 237 224% 224% 245 245 74% 77% 155 155% 57% 57% 44% 45% 75% 75% 34"/I6 34% Openings koersen

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3