Linnaeushof opent - ondanks alles - toch op 29 maart l'Abeille LENTESHOW M. L. Lindhout chef bestratingen, veertig jaar iir overheidsdienst Haarlemse diensten druk in de weer kranen en putten te ontdooien Vijftien bloemen tentoonstellingen „CaecIlia"-concert Twee ongelukken op de Haagweg Ongerief na de vorst Waarschuwing aan gebruikers van gas Mr. L. G. Kortenhorst opent Keukenhof Lekespel „Judas" in Remonstrantse kerk N.Ph.O. concerteerde onder Yvon Baarspul WOENSDAG 29 FEBRUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE GOURAN I 9 Compromis inzake restaurant dezer dagen afgekomen Vele reisorganisaties enthousiast Buitenlandse belangstelling met Jean-Louis Stuurop Jubileum-feestavond Haarlems Gemengd koor Een dode, een gewonde burgerlijke Stand van Haarlem Gratificatie deel gemeentepersoneel P. Mourik economisch adviseur van Haarlem „Sibajak" in Rotterdam aangekomen Examens Met Canadese soliste in werk van Mendelssohn Wrijving tussen Cuba cn de Dominicaanse Republiek Nóg een hoge functie voor Nikita Kroesjtsjev ONDANKS ALLE MOEILIJKHEDEN zal de Linnaeushof de voorgenomen permanente bloemententoonstelling in Ileemstede-Bennebroek toch op de oorspronkelijk vastgestelde streefdatum, 29 maart, geopend worden. Dit is het resultaat van een te elfder ure bereikt compromis tussen de heer Henry W. Roozen, directeur van de N.V. Linnaeushof en bloembollenkweker te Benne- broek, en de desbetreffende overheidsinstanties, die lang allerlei bedenkingen tegen deze plannen hadden. Thans is men het dan eens geworden op de volgende basis: De Linnaeushof zal worden ingericht als demonstratietuin en expositieruimte voor alle produkten van de Nederlandse bloemen-, potplanten-, boom- en siergewassen-kwekers. Be halve de buitenexposities, waarvan er voorlopig een vijftiental gepland zijn, die elkaar zullen opvolgen van maart tot eind september, zal er op het terrein van de Linnaeushof ook een 700 m2 grote kas verrijzen, die voor de helft als ten toonstellingsruimte, voor de andere helft als bloemenrestaurant gebruikt zal worden. In het park wordt een uitneembaar theehuis van 250 m2 opgericht, dat dezer dagen gereed komt en 250 gasten zal kunnen herbergen. Intussen wordt met volle kracht gewerkt aan het definitieve restaurant, waarvoor thans einde lijk de vergunning is afgekomen. Men weet, dat het door de directie van de Linnaeushof oorspronkelijk ingediende restaurantplan, dat al van vele maanden her dateert, op grond van de kort nadien ingestelde bouwstop afgewezen werd. Na ampele besprekingen met Wederopbouw werd een nieuw plan ingediend, bij de uit voering waarvan men geen gebruik zou hoeven te maken van vitale bouwmate rialen en dat bovendien met een grote be sparing aan arbeidskrachten gerealiseerd zou kunnen worden. Aan dit plan heeft het ministerie nu vorige week zijn goedkeuring gehecht, waarna met de verwezenlijking een begin gemaakt kon worden. De directie van de Linnaeushof heeft echter tijdens het wach ten op de nodige vergunningen niet stil gezeten. Zij heeft, in overleg met het Rijks bureau voor het Nationale Plan en diverse andere instanties, de supervisie over de aanleg van „Europa's mooiste tuin" in handen gelegd van de bekende Amster damse landschaps- en tuinarchitect H. Warnau. De aanleg in onderdelen werd voorbereid door de tuinarchitecten H. van Empelen uit Heemstede en H. C. Cardinaal te Wassenaar. Vele moeilijkheden hebben zij moeten overwinnen om het ideaal dat de heer Roozen voor ogen had een bosterrein met expositie, dat zich op natuurlijke wijze bij de hele omgeving zou aanpassen te realiseren. Het was evenmin gemakkelijk, de diverse ambtelijke instanties te over tuigen van de waarde van zulk een door lopende tentoonstelling voor het vak en als toeristische attractie, maar tenslotte werd er een modus gevonden, die allen bevre digde en die de toets der critiek zal kunnen doorstaan. Daarbij ondervond men,, naar ons van de zijde van de Linnaeushof wordt meegedeeld, vooral van de provinciale Pla nologische Dienst veel begrip en mede werking, die de oplossing van verschillen de problemen aanzienlijk vergemakkelijkt heeft. Inmiddels heeft de directie reeds contact gezocht met diverse reisbureaux, -vereni gingen en grote schoolclubs, die in grote meerderheid met geestdrift op het Lin- naeushof-plan reageerden. Algemeen is men in deze kringen van oordeel, dat ons land vooral ten gerieve van de buiten landse bezoekers grote behoefte heeft aan een bloemen- en plantententoonstelling, die gedurepde het gehele „reisseizoen" geopend zal zijn. Velen van deze bureaux hebben dan ook al toegezegd, in de komende lente en zomer met grote groepen toeristen een bezoek aan de Linnaeushof te zullen brengen. Van de vijftien voor dit jaar geplande exposities zijn er op het ogenblik al negen volgeboekt. Elk van die tentoonstellingen zal ongeveer tien dagen duren. Onder de reeds ingeschreven exposanten zijn, be halve de Nederlandse kwekers, o.a. Aals- ADVERTENTIE Hotel DUIN EN KRUIDBERG SANTPOORT A.s. vrijdag - aanvang 14.30 uur Tafelreserveren gewenst per tel. K 2560 - 8071 Afternoon tea 7.50 p.p. meer en Boskoop, ook tal van Westfaalse en Belgische firma's, onder andere uit de befaamde Floraliënstad Gent en omgeving. De eerste shows betreffen natuurlijk de bloeiende tu'lipa's, gerbera's, narcissen, hyacinten en andere lentebolbloemen. Daarna volgen de heesters en bomen,waar na tenslotte de freesia's, gladiolen, anemo nen, rozen, begonia's, ranonkels, lelies, dahlia's en dergelijke aan de beurt komen. Propaganda In binnen- en buitenland is reeds de aan dacht gevestigd op de tentoonstellingen. De eerste editie folders bevatte 300.000 exem plaren en affiches 500. In de loop van de komende maanden zul len op het tentoonstellingsterrein meisjes, die een grijsblauw uniform dragen, aanwe zig zijn, om de gasten rond te leiden. Werk studenten zullen belangstellenden bijzon derheden meedelen over bloemen en plan ten, indien dat gewenst wordt. Wij vernemen, dat het aandelenkapitaal bijna volgestort is. Daaraan hebben kwe kers, die belangstelling voor de expositie hebben en commerciële ondernemingen op toeristisch gebied meegewerkt. Het terrein van de Linnaeushof was in de achttiende eeuw een onderdeel van het fraaie buiten de Hartekamp, eigendom van de rijke bankier Clifford, burgemeester va-n Amsterdam en bewindvoerder van de Oost- Indische Compagnie. Deze had en- een zeer De gebruikelijke donateursrepetitie van het voorjaarsconcert der Maatschappij „Caecilia" te Amsterdam, had dinsdagmid dag in het Concertgebouw, onder leiding van Eduard van Beinum plaats. Als solist werkte mee de jonge violist Jean Louis Stuurop, die zijn rijk en merkwaardig ta lent demonstreerde in het fameuze viool concert van Aram Katsjatoerian. Een "briljante vertolking van dit zo ka rakteristieke werk van de vermaarde Ar meense componist, gaf aan de middag een bijzondere betekenis. Het „Caecilia"-pu- bliek, dat doorgaans geen moderne muziek te verwerken krijgt, werd nu geconfron- teei^j met een stuk, dat met de Westernse klassieke sfeer weinig relaties heeft, ge groeid als het is uit het volkseigene van de Zuid-Russische randgebieden. Maar met dat al is deze muziek weinig gecompliceerd en dus vrij gemakkelijk te volgen. Boven dien drijft zij op zeer melodieuze thema's en teert zij meer op ritmische stuwingen dan op harmonische functies. Men kon er bij ervaren, dat deze moderne muziek in wezen zeer eenvoudig en aantrekkelijk is. Aan de uitvoerders, in de eerste plaats aan de solist, stelt zij echter hoge eisen. Men kon Stuurop bewondei-en om de taak die hij vervulde als de ideale speelman in het zeer omvangrijke concert. Alles ver liep prachtig, tot in de Finale even moest worden afgebroken wegens het springen van een snaar. Maar met de viool van concertmeester Jan Bresser werd daai-na met glans de eindstreep gehaald. Jean Louis Stuurop is pas twintig. Dat hem een prachtige carrière wacht, is deze middag overduidelijk gebleken. Eduard van Beinum had met het Con certgebouw-Orkest het programma inge luid met een charmant symfonietje van Jo- hann Christian Bach, muziek die de jonge Mozart in herinnering roept. De delicate toets van de verklanking maakte dat het een juweeltje van onbezorgd en gevoelig musiceren werd. Sterk contrast met deze ranke en broze muziek vormde de robuste ..Meesterzangers"-ouverture van Wagner en tussen dit alles triomfeerde de blijheid van Beethoven's Achtste, in een sfeer van welluidendheid en spiritueel raffinement, vaar Van Beinum het geheim van kent. JOS. DE KLERK Vrijdagavond om 8 uur zal in het HJMV- gebouw in d'e Lange Margarethastraat een feestavond worden gegeven door het Haar lems Gemengd Koor dat op 15 februari vijfendertig jaar bestond. De heer Jan Booda was op dezelfde dag vijfendertig uitgebreide verzameling botanische en an- dere curiosa ingericht, die d'e basis werd voor zijn Hortus Cliffortianus, waar de grote Zweedse geleerde Carl von Linné beter bekend als Linnaeus van 1735 1738 de gehele destijds bekende flora re gistreerde en rangschikte in soorten en ge slachten, waaruit zijn levenswerk, de „Systema Naturae", voortkwam. Aan deze natuurvorser ontleent de Lin naeushof dus zijn naam. Er zijn plannen om volgend jaar mei, wanneer het 250 jaar ge leden zal zijn dat Von Linné geboden werd, hier een grote internationale Linnaeus- herdenking te houden.,,. Het jubileumconcert zal op 14 september gegeven worden, waarbij onder meer het Requiem van Verdi en de Psalmus Honga- ricus van Zoltan Kodaly zullen worden uit gevoerd. Uitstel filmfestival Cannes Het filmfestival van Cannes dat van 10 tot 24 april zou worden gehouden is ver schoven naar eind april en begin mei om dat het huwelijk van prins Rainier van Monaco en Grace Kelly zal worden gesloten op 18 en 19 april. Het festival zal nu begin nen op 23 april en eindigen op 10 .mei. Dinsdagavond omstreeks acht uur heeft er een ernstig verkeersongeval plaats ge had op de rijksweg van Den Haag naar Amsterdam tussen de Schipholweg en de Vijfhuizerweg in de Haarlemmermeer, dat aan een hoofdagent van de Amsterdamse politie het leven heeft gekost. De politieman was met zijn motor op weg naar Amsterdam en werd aangereden door een achter hem rijdende personen auto. Ernstig gewond werd de Amster dammer naar het Wilhelminagasthuls in Amsterdam vervoerd, waar hij in de nacht van dinsdag op woensdag om een uur ia overleden. Om een uur of acht had eveneens op de Haagweg, bij de Colijnsbrug, nog een aan rijding plaats tussen een personenauto en een militaire vrachtwagen. De bestuurster van de personenauto moest zeer ernstig gewond naar het Wilhelminagasthuis in Amsterdam overgebracht wordeii. De Franse Rivièra koestert zich in de zonneschijn. Een paar weken geleden was alles nog met sneeuw bedekt. Nil kan men weer in het warme water van de Middellandse Zee rondspartelen en genieten van een heerlijke temperatuur. HAARLEM. 28 februari 1956 ONDERTROUWD: 28 febr.. F. E. Gieske en W. J. Piek: J P. Pi-ins en P. Boersma; E. Sieswerda en M. E. Baaij. BEVALLEN van een zoon: 27 febr.. Sh. E. Hulsen—Hopkins; 27 febr.. J. M. F., van de Bor—Hoonakker; C. J. van Maasdam—van der Eist; A. DijkstraBoersma; A. W. van de Westeringh; C. AlbersZwart; 28 febr., H. J. de Graaf—de Geus. BEVALLEN van een dochter: '27 febr., H. M. P. van Velzen—Bos; M. A. Hanskamp— van Hoof; C. H. IJlstra—Kramer; M. M. Kerssensvan Berltel; 28 febr., B. L. J. H. VoogesMetselaar. OVERLEDEN: 25 febr., H. C. Duits. 60 j., Teding van Berkhoutstraat; V. van der Mo lenKorijn, 50 j., Gasthuisvest; 26 febr.. F. J. Avis. 75 j., Centaurusstraat; A. M. Dier- manse, 83 j., Korte Annastraat; S. J. Vester, 79 j., Lorentzkade; J. A. Scheltemavan der Ling en, 83 j., Schouwtjeslaan; A. van Andel Smits— Japinga, 103 j., Westerhoutpark; 27 febr., S. de Vries. 60 j.. Jan van Walréstraat; C. M. van Duijn, 69 j., Parklaan; A. E. Brink manWensing, 79 j., Generaal de la Reij- straat. Rectificatie: OVERLEDEN: 24 febr., J. Deen, 88 j., van Beresteijnètraat. Donderdag 1 maart zal het Veertig jaar geleden zijn, dat de heer M. L. Lindhout, technisch hoofdambtenaar eerste klasse bij Openbare Werken in Haarlem in overheids dienst trad. Veertig jaar, waarin de heer Lindhout is opgeklommen van tijdelijk op zichter-tekenaar tot chef van een afdeling van ongeveer honderd man personeel, de afdeling ook, die wellicht het meest in de houdt met het bestraten van het uitgebreide openbaarheid treedt omdat men zich bezig wegennet in Haarlem. De heer Lindhout, die op 1 april 1892 in Tholen werd geboren, kreeg als elfjarige jongen zijn eerste opleiding in het timmer en aannnemersbedrijf van zijn oudere broer, maar op negentienjarige leeftijd toen hij vrijgeloot was van de militaire dienst, keerde hij de werkplaats de rug toe en trad hij in dienst als assistent van de waterbouwkundig ambtenaar van het waterschap der vrije polders in Tholen. Daar ontving hij de practische opleiding tot waterbouwkundig opzichter en nadat hij enkele jaren privaatlessen had gevolgd kon hij in september 1915 in Middelburg zijn examen doen. De heer Lindhout slaag de en begon direct te solliciteren met als gevolg, dat hij in maart 1916 aangesteld werd als opzichter van Rijkswaterstaat bij het werk aan het Wilhelminakanaal in Noord-Brabant. Twee jaar late - in juü 1918 - trok hij echter weer uit Brabant weg en hij vestigde zich in Haarlem, waar hij be noemd werd tot tijdelijk opzichter-tekenaar bij Openbare Werken. Op zijn 28-ste veer- jaardag kwam hij in vaste dienst en weer tien jaar later op 1 april 1930 volgde, zijn benoeming tot inspecteur van de teken kamer. In die periode was men juist bezig met het uitwerken van een uitgebreid 'oruggenplan, want de heer Lindhont heeft als het ware Haarlem overbrugd. Hij was namelijk opzichter bij het bouwen van de Zandersbrug, de Schalkwijkerbrug. de Kennemerbrug, de Jansbrug en de Grote Houtbrug en bovendien had hij het toe zicht over het werk, dat betrekking had op het asfalteren van de straten en pleinen in de buurt van deze bruggen. In september 1932 werd de heer Lind hout overgeplaatst naar de afdeling be stratingen en weer op zijn verjaardag in 1934 volgde zijn benoeming tot in specteur. Op 1 januari 1949 kreeg hij ten slotte de hoedanigheid van technisch hoofdambtenaar eerste klas. Op deze afdeling heeft de heer Lind hout de leiding over vier technische amb tenaren, een opzichter en honderd straten makers en vooral deze laatste categorie personeelsleden maakten het hun chefs vroeger wel eens moeilijk. Nu echter werkt men in de beste verstandverhouding sa men ondanks het feit, dat men met aller lei moeilijkheden te kampen heeft. Zo zijn er bijvoorbeeld voortdurend te weinig klin kers en bovendien moet men thans erva ren, dat de dienst bestratingen vroeger bijzonder stiefmoederlijk werd bedeeld. Diverse mensen bellen dan ook dagelijks op om de heer Lindhout nu eens precies te vertellen wat er nu juist aan hun straat mankeert. De heer Lindhont kent deze klachten echter al uit zijn hoofd cn hij doet al het mogelijke om alle Haarlemmers dien moet zijn afdeling zich tegenwoordig ook bèzig houden met het plaatsen van verkeersborden en tenslotte assisteert men gedurende de vorstperiode wanneer de stratenmakers zijn „uitgevroren" de ge meentelijke reiniging. Donderdag zal dit echter door de heer Lindhout allemaal even vergeten worden, want dan zal hij het druk genoeg hebben met het in ontvangst nemen van de geluk wensen van de overige personeelsleden van Openbare Werken wanneer er in zijn oude kamer aan de Jacobijnenstraat des ochtends een kleine huldiging zal plaats hebben. M. L. Lindhout De directie van het G.E.B. te Haarlem wijst er nog eens met nadruk op, dat het gevaar van ontsnappend gas uit ont dooiende en gebarsten gasleidingen nog lang niet geweken is. Gelukkig hebben zich in Haarlem en omgeving nog geen ernstige ongelukken in dit opzicht voorge daan, maar toch wordt iedereen in zijn eigen belang aangeraden, bij het bespeuren van ieder spoor van gaslucht in zijn woning of daarbuiten, ogenblikkelijk het G.E.B. te waarschuwen, ook in twijfelgevallen, want liet is beter, een keer loos alarm te slaan dan het risico te lopen van brand of ont ploffingen, die, zoals elders gebleken is, allerminst uitgesloten zijn. Ontdooien toevoerleidingen Het voltallige buitendienstpersoneel van het gemeentelijke waterleidingbedrijf is sedert zaterdagmiddag met man en macht in de weer om bevroren toevoerleidingen, hoofdkranen en meters te ontdooien. Ook zondag is de gehele diénst, acht auto's met achttien man personeel omvat tend, hiermee de gehele dag bezig geweest, maar toen maandag de dooi doorzette, kwamen er zoveel aanvragen om hulp (ruim honderdzestig; dat men niet aan alle wensen tegemoet kon komen. Gemid deld kan men honderd gevallen per dag helpen, maar daar het aantal van water verstoken gezinnen dagelijks veel groter is, zullen sommigen nog even geduld moeten oefenen. Verstopte putten Leden van het personeel van de gemeen tereiniging en van openbare werken zijn sinds maandag 'oezig: verstopte en Üevrófen putten in órde te maken. In alle wijkerr is Nu de. dooi eindelijk is ingevallen zullen weldra de eerste boden der naderende lente zich aankondigen en komt ook de opening van Keukenhof te Lisse dichterbij. De ten toonstelling zal dit jaar geopend worden door mr. L. G. Kortenhorst. voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Voor de jaarlijkse streekdag, die aan Lim burg is gewijd, is thans als voorlopige datum vastgesteld donderdag 19 april. IJS VOLSTREKT ONBETROUWBAAR. Hedenmiddag om 12 uur is wegens de hoge waterstand het gemaal in Spaarndam in werking gesteld, waardoor het ijs op de openbare wateren volstrekt onbetrouw baar is. B. en W. van Haarlem hebben dezer dagen besloten aan leden van het gemeen tepersoneel, die tijdens de felle koude werk hadden te verrichten in de buitenlucht, een gratificatie van 25, vrij van belasting, te verlenen. De uitkering is donderdag j.l. geschied. Het raadslid, de heer Janssen (Arbeid) had over dit punt vragen gesteld aan B. en W. Er was reeds aan zijn ver zoek voldaan. Tot economisch adviseur der gemeente Haarlem is benoemd de heer P. Mourik, thans werkzaam bij het Nederlands Econo misch Instituut te Rotterdam. De heer Mourik werkte reeds geruime tijd op het Haarlemse stadhuis voor regio nale onderzoeken namens het N.E.I, en was or.der andere belast met het uitbrengen van zoveel mogelijk tevreden te stellen. Boven- rapporten over Haarlem. Vanmorgen is de „Sibajak" van de Rotterdamse Lloyd in Rotterdam aange komen. Enige dagen voor de aankomst van het schip is onder de kinderen een mazelenepidemie uitgebroken, hetgeen tot gevolg had dat vanmorgen 25 patiëntjes per ziekenauto óf naar het St. Franciscus Gasthuis óf naar het Zuider Ziekenhuis te Rotterdam moesten worden vervoerd. Er waren trouwens ook ziekenauto's voor de 35 TBC-patiënten, die aan boord waren. Zij worden over een drietal sanatoria ver deeld. Nymegen. Doctoraal examen Nederlands: pater Th. J. H. Terpstra, Haastrecht. Kandi daatsexamen Rechten: St. J. F. M. Jurg-ens, Nijmegen. Doctoraal examen Rechten. F. Banning, Nijmegen. men bezig en gehoopt wordt, dat spoedig het water normaal zal weglopen. Vele putten zijn bevroren en andere verstopt. Dinsdag zijn reeds veie putten in orde ge maakt. Op een aantal plaatsen in Haarlem zijn kelders van huizen vol gelopen. De reini ging heeft een ontdooimachine in werking gesteld en het resultaat was, dat het water wegliep. Onder de titel „Judas" is dinsdagavond in het kerkgebouw van de Remonstrants- Gereformeerde gemeente te Haarlem een opvoering gegeven van het korte spel „l'Homme a la corde" van de Franse Jezuïet Hubert Gignoux, dat hier enkele jaren geleden al eens door de groep „Les Comédiens de l'Etoile" werd vertoond. Woensdag en donderdag hebben er herha lingen plaats. Het door mevrouw H. Al- bach-Tielrooy vertaalde stuk is ingestu deerd onder leiding van ds. J. J. van Hille, die na Pasen als predikant naar Amster dam gaat. In een profanere omgeving zou men dus van een afscheidsvoorstelling spreken. Met dankbaarheid zal men zich zijn pogingen met werken van Martinus Nijhoff en Christopher Fry tot het doen herleven van het lekespel blijven herin neren. Wij meenden voor deze gelegenheid de overigens strikt in acht genomen regel dér anonirnitèit' të mpgèn overtreden. Aan'de otfvoé'rihg" VcilV „Judas" is "blijk-, baar zeer veel zorg besteed. Er waren bij zonder goede oplossingen voor de proble men van stoffering van het speelplan en der belichting gevonden. De heldere en doorgaans krachtige voordracht van de tekst getuigde van studie en inzicht. Maar met de typeringen was men niet erg ge lukkig en daardoor ging veel van de be doelde spanning verloren. Men moest wel over een buitensporige verbeeldingskracht beschikken om te geloven in de betrekke lijke ouderdom van Judas' moeder, in het diabolische karakter van de in allerlei ver mommingen optredende duivel of in de gekweldheid van de melaatse. In de korte scène van de Farizeeërs miste men het hitsige dat dergelijke disputen van geloofs ijveraars moet kenmerken. De vertolker van de titelrol wist zich gunstig te onder scheiden. Eerlijk gezegd begrijp ik de keuze van dit met in de kunst van het toneelspelen ongeschoolde krachten moeilijk te realise ren stuk niet goed. Het kan niet ontkend worden, dat Gignoux over vakmanschap beschikt. De opzet van het spel herinnert aan oude moraliteiten, maar de schrijver is er niet voor teruggedeinsd enkele effec ten van grootmeesters van de dramatische litteratuur over te nemen. Het veelvuldig herhalen van de vraag „En Jezus?" van Judas aan zijn vrienden bijvoorbeeld deed sterk aan „Tartuffe" van Molière denken - een suggestieve kunstgreep ter onthulling van innerlijke spanning. Het „nieuwe" in de interpretatie der motieven van het ver raad is echter al te simplistisch om inte ressant te zijn. Gignoux laat ons Judas zien als een car rièremaker. steeds er op uit de beste partij te kiezen, die het succes van Jezus haat Aan.het slot onthult de satan hem, dat hij slechts een rol vervulde in een van tevoren in elkaar gezet scenario, waarop een tegen stem uit de hemel hem wijst op zijn eigen verantwoordelijkheid: iemand moest de verrader zijn. maar de keuze geschiedde uit vrije wil. Op het gebied van religieuze leerstellingen wil ik mij niet aan een uit spraak wagen. Maar ik moet wel bekennen dat de visie van de samenwerkende au teurs Puget en Bost. de één katholiek en de ander protestant, in „Een man genaamd Judas" mij veel meer heeft geboeid. Daar kwam in dit geval nog een niel geringe vervlakking der tegenstellingen bij, door dat men wat het nodige cynisme betreft de eerlijke bedoeling voor lief moest nemen. DAVID KONING. Op het achtste concert van serie D werd het Noordhollands Philharmonisch Orkest geleid door Yvon Baarspul, de dirigent van het jonge Overijsels Philharmonisch Orkest, die zijn programma in de Haarlem se Concertzaal dinsdagavond opende met de Tweede Symfonie (de „Piccola Sinfo- nia") van Leon Orthel, welk werk in 1940 door Eduard Flipse, aan wie het opgedra gen is, ten doop werd gehouden. De zes tien jaar, die sindsdien verlopen zijn, heb ben deze compositie, wat haar zuiver mu zikale uitdrukkingskracht betreft, onge schonden gelaten. Zonder tot de „avant- garde" te behoren, gebruikt Orthel de jongste verworvenheden der componeer- techniek waar hij die logisch te pas kan brengen. Maar zijn vormbesef en zijn zin voor muzikale dynamiek en expressie wa ren blijkbaar te klassiek verankerd om hem totaal onbekende wegen te doen in slaan en heil te zoeken in het experimen teren. Het merkwaardigste bij dat alles lijkt mij het markante karakter van Orthels themamateriaal en de steeds zingende stemvoering, die op een grondige contra- puntische scholing wijst, welke immers uit gaat van de zingbaarheid. Orthels muziek zingt in al haar geledingen, zij toont ner gens neigingen om nieuwsoortige melo dievormen door middel van grote of moei lijk te treffen intervalsprongen in het ge ding te brengen. Dat maakt dan ook dat deze muziek met haar effectrijke stuwin gen en dynamische uitersten een pathe tisch karakter krijgt, omdat zij durft te zingen zoals een Tsjaikofsky zong, behal ve dan, dat ze harmonisch en orkestraal een ruimer en moderner veld bestrijkt maar dat hindert haar cantabiliteit niet. Men kan er geboeid naar luisteren, als meegesleept door een gezond betoog. En dat zulks in hoge mate het geval was, dankten .wij méde aan d'e iht'êfpretatie van Baarspul, die met levendig élan de muziek een humaan, om niet te zeggen een kwasi-romantisch karakter gaf. Aldus mocht gezegd worden dat de dirigent met de „Piccola Sinfonia" van Orthel een goe de beurt maakte. Hij leidde ook de grote Symfonie in C van Schubert en dit werk bood hem schijn baar minder kansen om een persoonlijk cachet aan de uitvoering te geven. Waar hij het probeerde bijvoorbeeld in het Andante con moto" door het tempo be duidend snel te nemen, moest hij geleide lijk inbinden, met alle inconsequentie van dien. Verder toonde de dirigent zijn vaardig heid als begeleider in het Vioolconcert van Mendelssohn met als soliste de Canadese violiste Betty Jean-Iiagen, een nieuwe linge op de Europese podiums, doch een die, gezien de vertolking deze avond van het delicate werk, zonder twijfel vaste voet zal krijgen in de muziektempels van ons continent. Betty-Jean Hagen verrastte door haar fraaie volle toon en haar rustig beheerste virtuositeit. Haar expressie heeft niets overdrevens, maar doet ook in niets te kort aan het karakter van het gedistin geerde meesterwerk. Sympathiek in haar interpretatie is tevens de onopzettelijkheid van de stylering. Alles verloopt echt door voeld, gezond en overtuigd. Wij dankten de Canadese violiste weer eens een echte, springlevende, charmante en sprankelende Mendelssohn. JOS DE KLERK HAVANNA (Reuter) Cuba heeft de Dominicaanse Republiek er van beschul digd wrijving tussen beide landen te ver oorzaken. Cuba heeft een beroep gedaan op d'e OAS (Organisatie van Amerikaanse Staten) om het conflict te regelen. De Cu baanse ambassade in de Dominicaanse re publiek is drie dagen geleden gesloten. In een regeringsverklaring zegt Cuba, dat Santo Domingo de wrijving aanwakkert ondanks d'e Cubaanse pogingen om er een eind aan te maken. Zij richt aan de OAS het verzoek om de beschuldiging te onder zoeken, volgens welke dc Cubaanse staf chef wapens zou hebben geleverd aan Do minicaanse opstandelingen. Twee Cubaan se nota's over incidenten bleven onbeant woord. In Dominicaanse diplomatieke krin gen wordt de tweespalt tussen beide lan den aan activiteit van communisten toege schreven. PARIJS (AFP/UP) - Nikita Kroesjtsjev, eerste secretaris van de communistische partij der Sovjet-Unie, is benoemd tot voorzitter van het bureau van het centrale comité voor de Russische Sovjet-republiek. Dit bureau is door het twintigste partij congres ingesteld, om een betere leiding en coördinatie van het werk der partij-organi satie in de grootste Sovjet-republiek te verkrijgen, aldus meldt het officiële Sov jet-persbureau „Tass". Het bureau zal dezelfde functie hebben als in de andere Sovjet-republieken het secretariaat der centrale comité's. In de Russische republiek bestond een dergelijk orgaan echter nog niet. In het bureau heb ben nog negen vooraanstaande leden van partij-organisaties zitting. Nicolas Bellaev, secretaris van het centrale comité van de Sovjet-communistische partij, is benoemd tot vice-voorzitter van het bureau. De Russische Sovjet-republiek is het ge deelte van de Sovjet-Unie, dat het oude Rusland omvat. De minister-president dei- Russische Sovjet-republiek, M. A. Jasnov, is een van de leden van het bureau. Het doel van deze reorganisatie is, een krach tiger partijinvloed in de Russische Sovjet republiek uit te oefenen. „Met het doel, een krachtiger leiderschap te vestigen over het werk der organen der republiek, zoals de oblasts" (provincies), „krais" (districten), partij-, plaatselijke besturen en econo mische organen en een doelmatiger oplos sing te verkrijgen in vraagstukken van economische en culturele aard in de Rus sische Sovjet-republiek", aldus radio Mos kou. GELIJK. In een wedstrijd, die mee telde voor het Pan-Amerikaanse voetbal kampioenschap hebben Argentinië en Peru gelijk gespeeld nul—nul.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7